Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με Επιτροπή Εξωσωματικής Βεβαίωση ΟΑΕΕ


KaterinaDimi

Recommended Posts

Καλησπέρα

είμαι καινούρια και site και αποφάσισα να γίνω μέλος μετά παο την ταλαιπωρία που έχω τραβήξει με την επιτροπή εξωσωματικής. Πήγα προχθές που είχα ραντεβού, και για να με περάσουν μου είπαν ότι χρειάζονται βεβαίωση απο τον ΟΑΕΕ (που είναι το ταμείο που ήταν ο άντρας μου) ότι δεν του έχουν χορηγηθεί ποτέ γοναδοτροπίνες.

 

Κια για να έχετε όλα τα δεδομένα θα σας πώ εν συντομία το ιστορικό. Είναι η 2η φορά που θα περάσω απο την επιτροπή. Ο σύζυγος μου ήταν απο το 1989 ως το 2015 ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ. Απο το 2016 ως σήμερα είναι στο ΙΚΑ. Δεν έχει εκδόσει ποτέ του βιβλιάριο ασθενείας/Υγείας. Για το λόγο αυτό, πηγαίνοντας χτές είχα μαζί μου και υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής, που βεβαιώνει ότι δεν έχει εκδόσει ποτέ του βιβλιάριο ασθενείας. Να πω εδώ ότι έτσι είχα κάνει και την πρώτη φορά. Τωρα όμως αυτό δεν το δέχθηκαν. Μου είπαν ότι για να περάσω θα πρέπει να τους πάω βεβαίωση απο τον ΟΑΕΕ ότι δεν του έχουν χορηγηθεί ποτέ γοναδοτροπίνες. Σε επικοινωνίαπου είχα με τον ΟΑΕΕ που είπαν ότι τέτοια βεβαίωση δεν μπορούν να δώσουν γιατί δεν έχουν τα στοιχεία για αυτό. Μάλιστα πήρα τηλέφωνο στην κεντρική υπηρεσάι περίθαλψης του ΟΑΕΕ. Μου είπαν επίση ότι ούτε βεβαίωση ότι δεν έχει εκδόσει πότε του βιβλιάριο μπορούν να μου δώσουν.

Υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;  Η βοήθεια σας πολύτιμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ότι δεν έχει εκδώσει ποτέ βιβλιάριο δεν σημαίνει ότι κάποιος δεν λάμβανε φάρμακα. Μάλλον για αυτό δεν τους αρκεί η βεβαίωση ότι δεν έβγαλε ποτέ βιβλιάριο. Ρώτησε μήπως μπορείς να λάβεις αναλυτική εκτύπωση των συνταγογραφήσεων του συζύγου. Αν βγαίνει τέτοια εκτύπωση θα αποδείξει το ζητούμενό σου. Επίσης ρώτα στην επιτροπή αν εχουν ξαναλάβει τετοια βεβαίωση, από ποιο τμήμα είναι για να πάρεις τηλέφωνο , ίσως κάτι δεν στο εξήγησαν καλά ως προς το είδος της βεβαίωσης

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Θα ρωτήσω για την συνταγογράφηση που μου λες, αν και απο ότι μου είπε η Διευθύντρια του ΟΑΕΕ το πρόβλημα τους είναι ότι αυτοί δεν τα κρατούσαν αυτά ηλεκτρονικά, για αυτό και δεν μπορεί να δώσει τέτοια βεβαίωση. Τωρα για την επιτροπή όταν μου είπαν τι να ζητήσω, πετάχτηκε η μια κυριά, και μου είπε ότι αν δεν μπορούν να το δουν να σου δώσουν βεβαίωση ότι δνε έχει εκδώσει βιβλιάριο. Αρα μάλλον κάτι γνωρίζουν. Όπως και να έχει πάντως μου φαίνεται ότι έχω δρόμο ακόμα. Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως έχουν κάνει πάρα πάρα πολύ δύσκολες τις επιτροπές, και εγώ όταν είχα περάσει πάλι ήταν δύσκολα (πριν 4 χρόνια) αλλά νομίζω πως πλέον έχει παραγίνει. Προσωπικά θα μιλούσα με την επιτροπή να μου εξηγήσουν πως θα πάρω βεβαίωση για τα χρόνια που η συνταγογράφιση δεν ήταν ηλεκτρονική, (εφόσον δεν έχει ποτέ εκδόσει βιβλιάριο )  και επίσης να μου πουν τι ακριβώς να ζητήσω από τον ΟΑΕΕ γιατί από εκεί μου είπαν πως δεν μπορούν να μου δώσουν καμία τέτοια βεβαίωση. Τέλος θα ζητούσα βεβαίωση του ΟΑΕΕ πως δεν μπορεί να μου δώσει την βεβαίωση που ζητάει η επιτροπή (αστείο ακούγεται...)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Αυτο το χαρτι που λες απο τον οαεε το εχω ηδη ζητησει, και επισης η διευθυντρια μου ειπε οτι θα γραψει και για το οτι δεν εχει βιβλιαριο. Οταν παρω αυτο το χαρτι εχω σκοπο να παω στην επιτροπη και να τους ρωτησω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι... Την βεβαίωση που ζητούν ότι δεν έχουμε πάρει επίδομα εξωσωματικής από που την παίρνουμε? Από το ΙΚΑ? Υπάρχει online κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα @KaterinaDimi,

 

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Τι έκανες τελικά;

Είναι απαράδεκτο να έχεις περασει τέτοια ταλαιπωρία, να σου λένε ότι τα δικαιούσαι τα φάρμακα αλλά δεν θα στα δωσουν αν δεν αποδείξεις οτι δεν εισαι ελέφαντας...

Τι να πω ΝΤΡΟΠΗ!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΑΕΕ αυτά τα αρχεία τα κρατάει ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ! Γιατί είναι βέβαια πολύ ... εξελιγμένη υπηρεσία. 

Εγώ στη θέση σας θα πήγαινα στον προϊστάμενο , θα εξηγούσα την κατάσταση και θα απαιτούσα μία βεβαίωση ότι δεν έχει λάβει ποτέ συνταγογραφούμενη φαρμακευτική αγωγή . Στην τελική δεν θα έφευγα από εκεί αν δεν μου την έδινε ! 

Μεγαλύτερο "μ...έλο" από αυτό το ταμείο ΔΕΝ υπάρχει :(:(

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Macgyver said:

Ο ΟΑΕΕ αυτά τα αρχεία τα κρατάει ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ! Γιατί είναι βέβαια πολύ ... εξελιγμένη υπηρεσία. 

Εγώ στη θέση σας θα πήγαινα στον προϊστάμενο , θα εξηγούσα την κατάσταση και θα απαιτούσα μία βεβαίωση ότι δεν έχει λάβει ποτέ συνταγογραφούμενη φαρμακευτική αγωγή . Στην τελική δεν θα έφευγα από εκεί αν δεν μου την έδινε ! 

Μεγαλύτερο "μ...έλο" από αυτό το ταμείο ΔΕΝ υπάρχει :(:(

 

Όντως, δυο φορές το έχω χρειαστεί αυτό το ταμείο στη ζωή μου και τις δυο φορες κατέληξα να πληρώσω απο την τσέπη μου επειδή δεν έβγαζα καμια απολύτως ακρη μαζι τους. Την τελευταία φορά που πήγα, βλέπω και ένα υπέροχο πανό ῾ΚΑΤΑΛΗΨΗ῾. Είχαν βγει όλοι έξω με τσιγαρακι, καφεδάκι και έκαναν καταληψη της δημόσιας υπηρεσίας. Με έστειλαν σε ενα αλλο τμήμα 3χλμ μακρυα για να εξυπηρετηθώ και καλα (απλά για να με ξεφορτωθουν).

Ελεος, η κατασταση ειναι απελπιστική...  :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...