Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να αποκοιμηθει μόνη της ( 2,5 μηνών )


Chrysoum

Recommended Posts

Καλημέρα, 

Θα ήθελα τα φώτα σας. Η κόρη μου, σχεδόν 2,5 μηνών σήμερα έχει εδώ και μερικές μέρες που επιτέλους μεγάλωσε και αντιλαμβάνεται το περιβάλλον γύρω της. Ως θετική εξέλιξη πλέον μπορεί και ξαπλώνει μόνη της για κάποια ώρα! Πριν ήταν μόνο αγκαλιά και αν την αφήνες κάτω, έκλαιγε στο 2 λεπτό.  Το πρόβλημα είναι ότι πλέον την παίρνει ο ύπνος με δυσκολία, παρατηρεί απλά τον κόσμο γύρω της. Το μόνο που πιάνει είναι και  πάλι η αγκαλιά με βόλτες πάνω κάτω, και αυτό ακόμα κάνουμε μια ώρα για να την πάρει ο ύπνος, παλιά κοιμόταν σε 10 λεπτά έτσι. Όσο δεν είναι κουρασμένη, δεν την πίεζω να κοιμηθεί, αλλά πολλές φορές κουραζεται, δεν μπορεί να κοιμηθεί και γκρινιάζει και τότε είναι που την βάζω στο μαρσιπο και αρχίζουμε τις βόλτες. Η ερώτηση μου είναι έχετε κάποια τιπς για το πως να αρχίσει να την παίρνει ο ύπνος στην κούνια της; Έχω δοκιμάσει να είμαι δίπλα της να μιλάω σιγά, να της τραγουδάω απαλά, αλλά όση ώρα και να περάσει το μάτι γαρίδα και μετά κουραζεται και κλαίει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειναι 2,5μηνων.μηπως εχεις υπερβολικες απαιτησεις;

Το μονο που θα κανεις ειναι να παρακολουθεις τα σημαδια νυστας,απο τα πρωτα,πριν αρχισει η γκρινια κ η υπερενταση.καποια μωρα τα βοηθανε οι λευκοι ηχοι

Γενικα τη μερα εγω δ ηθελα να εχουμε απολυτο σκοταδι κ ησυχια

Περιπου ανα διωρο στην ηλικια σας θα πρεπει να κοιμαται.σχεδον μετα απο καθε γευμα

Θηλαζεις;αν ναι εγω θα το εκανα οσο πιο ξεκουραστο για μενα γινεται,αυτο εκανα κιολας.θηλασμος ξαπλα κ κοιμοταν.συνηθως ξαπλωνα κ γω μαζι τους η τα αφηνα στον καναπε-παρκο

Αν δ θηλαζεις,εφοσον φαει,ρευτει,αλλαξετε απλα με αγκαλια κ κουνημα,οι βολτες πανω-κατω ακομη κ σε μαρσιπο νεγαλωνοντας το μωρο θα σε κουρασουν.η μια δοκιμη να τη βαλεις στο πορτ-μπεμπε η καροτσι,εφοσον ειναι απο νεογεννητο κ να την κουνας λιγο

Γενικοτερα δ ηθελα να κουναω,γτ κ αυτο καποια στιγμη κουραζει

Σε ημερησιους υπνους καναπε-παρκο τα εβαζα εγω

Το βραδυ στο διπλο λογω συνκοιμησης

Φυσικα μπορεις να τη βαζεις οπου εχεις για υπνο,κουνια,λικνο,πορτ μπεμπε αλλα εμενα εκει ξυπνουσαν αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.ειναι πολύ μικρή για να κοιμάται μονη της.προσωπικα ο μπεμπουλης κοιμόταν μόνος του στο ρελαξ.το βράδυ όμως ήθελε να κοιμάται δίπλα μου.ετσιντον κοιμιζα στο.κρεβατι μου και μετά τον έβαζα στο λίκνο.τα πρωινά πάντα όταν ήθελε να κοιμηθεί τις περισσότερες φορές τον έβαζα στο λίκνο να συνηθιζει.τωρα 4 μηνών κοιμάται μόνος του.προσπαθω να ακούω τις ανάγκες του μωρου

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω πως γίνεται να αποκοιμηθεί ένα τόσο μικρό μωρακι μόνο του. Ο δικός μου, πλέον δεκατριών μηνών, έχει νανουριστει μόνος του δύο φορές μόνο. Είχε υπερενταση, τον έβαλα στην κούνια, ξαπλωσαμε με τον άνδρα μου στο κρεβάτι και συζητούσαμε. Ο μικρός στριφογυρνουσε ώσπου κάποια στιγμή κοιμηθηκε ακούγοντας την κουβέντα μας. Το ξαναπροσπάθησα αλλά έβαζε τα κλάμα για να τον πάρω. Το μόνο που έχει καταφέρει είναι να ξανακοιμαται μόνος του τις περισσότερες φορές που ξυπνά το βράδυ όταν είναι μισοκοιμισμενος. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Καλημέρα, 

Θα ήθελα τα φώτα σας. Η κόρη μου, σχεδόν 2,5 μηνών σήμερα έχει εδώ και μερικές μέρες που επιτέλους μεγάλωσε και αντιλαμβάνεται το περιβάλλον γύρω της. Ως θετική εξέλιξη πλέον μπορεί και ξαπλώνει μόνη της για κάποια ώρα! Πριν ήταν μόνο αγκαλιά και αν την αφήνες κάτω, έκλαιγε στο 2 λεπτό.  Το πρόβλημα είναι ότι πλέον την παίρνει ο ύπνος με δυσκολία, παρατηρεί απλά τον κόσμο γύρω της. Το μόνο που πιάνει είναι και  πάλι η αγκαλιά με βόλτες πάνω κάτω, και αυτό ακόμα κάνουμε μια ώρα για να την πάρει ο ύπνος, παλιά κοιμόταν σε 10 λεπτά έτσι. Όσο δεν είναι κουρασμένη, δεν την πίεζω να κοιμηθεί, αλλά πολλές φορές κουραζεται, δεν μπορεί να κοιμηθεί και γκρινιάζει και τότε είναι που την βάζω στο μαρσιπο και αρχίζουμε τις βόλτες. Η ερώτηση μου είναι έχετε κάποια τιπς για το πως να αρχίσει να την παίρνει ο ύπνος στην κούνια της; Έχω δοκιμάσει να είμαι δίπλα της να μιλάω σιγά, να της τραγουδάω απαλά, αλλά όση ώρα και να περάσει το μάτι γαρίδα και μετά κουραζεται και κλαίει. 

Καλησπερα!!εμενα ειναι 8 μηνων ο γιος μου κ ακομα δεν κοιμαται μονος του δυστυχως.παντα πρεπει να τον παρω αγκαλια κ ειναι πλεον και 10 κιλα!!το παιρνω αγκαλια του βαζω πιπιλα κσι κανω βολτες στο σαλονι η οπου βρισκομαι κ εαν ειμαι εξω στο καροτσι.καποιες φορες θελει και κουνημα.δυστυχως εμενα αυτο το συνηθησε απο οταν ηταν 40 ημερων που ειχε πολυ εντονους κολικους και δεν ηρεμουσε αλλιως.θελω κ εγω να του μαθω να κοιμαται μονος του!!!!μηπως ο υπνος δεν την παιρνει πλεον τοσο γρηγορα οπως παλια γιατι εχει μεγαλωσει κ θελει να μενει πιο πολυ ωρα ξυπνια?ασπουμε εμενα  2,5 μηνων κοιμοταν ανα 1,5-2 ωρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, vicky86 said:

Ειναι 2,5μηνων.μηπως εχεις υπερβολικες απαιτησεις;

Ίσως και να έχεις δίκιο. Σκεφτόμουν απλά αν μπορούσα να την κάνω να κοιμάται πιο εύκολα τώρα που είναι μικρούλα για να μην έχει θέμα μετα. Θηλαζω ναι, αλλά δεν την παίρνει ο ύπνος πάνω στο στήθος πλέον τόσο εύκολα. Συνήθως πρέπει να σηκωθω και να την κάνω βόλτες μετά με το μαρσιπο. Αν είμαστε απλά αγκαλιά και βόλτες δεν πιάνει. Θέλει μαρσιπο. Και μετά κοιμάται εκεί, αν την βγάλω από το μαρσιπο ανοίγει τα μάτια αμέσως. Αμέσως όμως. Αφού και τα βράδια την πρώτη φορά που θα ξαπλώσουμε, ξαπλώνω με το μαρσιπο και περιμένω κανένα 45 λεπτό να την έχει πάρει καλά ο ύπνος και μετά να το βγάλω. Πάλι ξυπνάει, αλλά μετά την βάζω αμέσως στο στήθος και κοιμάται πάλι σε κανένα 10'.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Maimouneli said:

Καλησπερα!!εμενα ειναι 8 μηνων ο γιος μου κ ακομα δεν κοιμαται μονος του δυστυχως.παντα πρεπει να τον παρω αγκαλια κ ειναι πλεον και 10 κιλα!!

Χμμμ κατάλαβα, από ότι φαίνεται θα μας πάει και εμάς έτσι και απλά θα πρέπει να κάνω υπομονή. Απλά σκέφτομαι, τώρα και πιάνεται η μέση μου, όταν μεγαλώσει πως θα είναι; Ναι και εμάς από τους έντονους κολικους αρχίσε η πολλή αγκαλιά και τώρα δεν την αλλάζει με τίποτα η μικρή. Πριν τους κολικους την έπαιρνε ο ύπνος και απλά στην αγκαλιά μου αλλά καθιστη και κοιμόταν και στην κούνια της μετά. Τώρα αυτό απλά δεν παίζει :)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Δυστυχώς δεν ξέρω πως γίνεται να αποκοιμηθεί ένα τόσο μικρό μωρακι μόνο του. Ο δικός μου, πλέον δεκατριών μηνών, έχει νανουριστει μόνος του δύο φορές μόνο. Είχε υπερενταση, τον έβαλα στην κούνια, ξαπλωσαμε με τον άνδρα μου στο κρεβάτι και συζητούσαμε. Ο μικρός στριφογυρνουσε ώσπου κάποια στιγμή κοιμηθηκε ακούγοντας την κουβέντα μας. Το ξαναπροσπάθησα αλλά έβαζε τα κλάμα για να τον πάρω. Το μόνο που έχει καταφέρει είναι να ξανακοιμαται μόνος του τις περισσότερες φορές που ξυπνά το βράδυ όταν είναι μισοκοιμισμενος. 

Και πως τον κοιμίζεις δηλαδή ακόμη και σήμερα; Τον παίρνεις αγκαλιά; 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ninika84 said:

Καλησπέρα.ειναι πολύ μικρή για να κοιμάται μονη της.προσωπικα ο μπεμπουλης κοιμόταν μόνος του στο ρελαξ.το βράδυ όμως ήθελε να κοιμάται δίπλα μου.ετσιντον κοιμιζα στο.κρεβατι μου και μετά τον έβαζα στο λίκνο.τα πρωινά πάντα όταν ήθελε να κοιμηθεί τις περισσότερες φορές τον έβαζα στο λίκνο να συνηθιζει.τωρα 4 μηνών κοιμάται μόνος του.προσπαθω να ακούω τις ανάγκες του μωρου

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, αν θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να κοιμάται στο ριλαξ ή κάτι τέτοιο, αλλά μέχρι στιγμής είναι μόνο το μαρσιπο και η βόλτα πάνω-κατω. Στο κρεβάτι μου κοιμάται κι εμένα τα βράδια και το βρίσκω αρκετά βολικό, μιας και ξυπνάει κάθε ώρα για να πιπιλισει το στήθος, οπότε δεν χρειάζεται και εγώ να σηκωνομαι 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο 2,5 μηνών γιατί αν θέλει αγκαλιά για να κοιμηθεί να μην την έχει?Για να μην συνηθίσει?Και να συνηθίσει και τι έγινε? Έχεις κάποιο λόγο που θες να μάθει να κοιμάται μόνο του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Ίσως και να έχεις δίκιο. Σκεφτόμουν απλά αν μπορούσα να την κάνω να κοιμάται πιο εύκολα τώρα που είναι μικρούλα για να μην έχει θέμα μετα. Θηλαζω ναι, αλλά δεν την παίρνει ο ύπνος πάνω στο στήθος πλέον τόσο εύκολα. Συνήθως πρέπει να σηκωθω και να την κάνω βόλτες μετά με το μαρσιπο. Αν είμαστε απλά αγκαλιά και βόλτες δεν πιάνει. Θέλει μαρσιπο. Και μετά κοιμάται εκεί, αν την βγάλω από το μαρσιπο ανοίγει τα μάτια αμέσως. Αμέσως όμως. Αφού και τα βράδια την πρώτη φορά που θα ξαπλώσουμε, ξαπλώνω με το μαρσιπο και περιμένω κανένα 45 λεπτό να την έχει πάρει καλά ο ύπνος και μετά να το βγάλω. Πάλι ξυπνάει, αλλά μετά την βάζω αμέσως στο στήθος και κοιμάται πάλι σε κανένα 10'.

Αυτη ειναι η λυση σου

Απλα η ρουτινα υπνου σου να ναι κτ που ειναι ξεκουραστο για σενα

Βαλ'την στον μαρσιπο κ ξαπλωστε κ για τους ημερησιους,η καθιστη.κ αν συνηθισει να μην κανετε βολτες δοκιμαζεις κ χωρις το μαρσιπο

Οσο μεγαλωνει θα τυχει να κοιμηθει κ στο ρηλαξ,η στο καροτσι

Εγω θηλαζα κ αποκοιμιουνταν στο στηθος.οκ καμια φορα μεγαλυτερα κ θα ξαγρυπνησουν,θα κατσουν λιγο να παιξουν,κ ξανα μετα θηλασμο κ υπνο.η μετα το χρονο θηλασμος,γυριζουν πλευρο χαδια στην πλατη κ υπνος.με αρκετες σβουρες ενδιαμεσα

Κ η αδερφη μου που δ θηλασε,ταιζε,αγκαλια λιγο κουνημα,κανενα νανουρισμα κ κοιμοταν.ετσι κοιμαται κ δυο χρονων ο ανηψιος μου

Μονο απο περιγραφες εδω μεσα εχω δει μωρακια που τα ξαπλωνουν κ κοιμουνται(ενταξει μου το εχει κανει κ ο δικος μου 1-2φορες πολυ μωρο,που τον αφησα για λιγο παρκο κ αποκοιμηθηκε.η κορη μου μονο μια φορα μετα απο αιμοληψια)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

Είναι μόνο 2,5 μηνών γιατί αν θέλει αγκαλιά για να κοιμηθεί να μην την έχει?Για να μην συνηθίσει?Και να συνηθίσει και τι έγινε? Έχεις κάποιο λόγο που θες να μάθει να κοιμάται μόνο του?

Γιατί ξυπνάει κάθε 2 ώρες και μετά μας παίρνει άλλη μια ώρα για να κοιμηθεί, οπότε από την κούραση κοντεύω να πέσω κάτω και φοβάμαι μη με πάρει ο ύπνος κανένα βράδυ όσο περπατάμε. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Και πως τον κοιμίζεις δηλαδή ακόμη και σήμερα; Τον παίρνεις αγκαλιά; 

Εμείς περάσαμε πολλά στάδια. Μέχρι 2 μηνών κοιμόταν απλά θηλαζοντας. Με τον καιρό δεν τα κατάφερνε έτσι και ξεκίνησα το περπάτημα, θήλαζε και κουνουσα και πέρα δώθε! Μου κόβονταν τα χέρια! Αργότερα έβαλα και λευκούς ήχους, τον κοιμιζα έτσι κάτω απ τον απορροφητηρα και πραγματι νανουριζοταν γρηγορότερα. 

Όταν ήταν 9 μηνών έκανα εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας. Επειδή έπαιρνα μη συμβατή αντιβιωση δεν μπορούσα να θηλασω και δυσκολευόταν πολυ να κοιμηθει. Τον περπατούσε ο άνδρας μου ή κοιμόταν με μπιμπερο, τραγούδια, κουνημα. Αυτό κρατούσε και δύο ώρες! Μετά απο δεκαπέντε μέρες μου έτυχαν επιπλοκές αλλά πήρα συμβατη αντιβιωση και επειδή δεν μπορούσα να τον σηκωσω τον θηλαζα ξαπλωμένη. Από τότε μέχρι σήμερα τον κοιμιζω καθιστή στο κρεβάτι θηλαζοντας. Αυτο βολεψε και τους δύο μας περισσότερο. Κι εγώ ξεκουράζομαι και εκείνος δεν πιάνεται στην αγκαλιά μου, αντίθετα απλώνεται. Αυτά για τον πρώτο ύπνο. Όταν ξυπνά την νύχτα απλά θηλάζει ξαπλωμενος. 

  Α! Να συμπλήρωσω πως ο δικός μου κοιμάται στο μάρσιπο μόνο όταν πάθει υπερενταση και δεν μπορεί με κανέναν άλλο τρόπο. Τον βάζω κανουμε μία βόλτα το τετράγωνο ή αν είναι νύχτα κόβω βόλτες στο σάλονι και νανουριζεται αμέσως.

  Όπως βλέπεις περάσαμε πολλές φάσεις και έχουμε ακόμα δρόμο.  :-D

 

  Για την μπεμπα σου, αφού κάθεται στην κούνια της ήσυχη μπορείς να της βάλεις και ένα μομπιλο να χαζεύει με μουσική. Έχω ακούσει πως βοηθά πολλά μωρά να κοιμηθούν. Εγώ δεν το δοκίμασα να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ said:

Εμείς περάσαμε πολλά στάδια. Μέχρι 2 μηνών κοιμόταν απλά θηλαζοντας. Με τον καιρό δεν τα κατάφερνε έτσι και ξεκίνησα το περπάτημα, θήλαζε και κουνουσα και πέρα δώθε! Μου κόβονταν τα χέρια! Αργότερα έβαλα και λευκούς ήχους, τον κοιμιζα έτσι κάτω απ τον απορροφητηρα και πραγματι νανουριζοταν γρηγορότερα. 

Όταν ήταν 9 μηνών έκανα εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας. Επειδή έπαιρνα μη συμβατή αντιβιωση δεν μπορούσα να θηλασω και δυσκολευόταν πολυ να κοιμηθει. Τον περπατούσε ο άνδρας μου ή κοιμόταν με μπιμπερο, τραγούδια, κουνημα. Αυτό κρατούσε και δύο ώρες! Μετά απο δεκαπέντε μέρες μου έτυχαν επιπλοκές αλλά πήρα συμβατη αντιβιωση και επειδή δεν μπορούσα να τον σηκωσω τον θηλαζα ξαπλωμένη. Από τότε μέχρι σήμερα τον κοιμιζω καθιστή στο κρεβάτι θηλαζοντας. Αυτο βολεψε και τους δύο μας περισσότερο. Κι εγώ ξεκουράζομαι και εκείνος δεν πιάνεται στην αγκαλιά μου, αντίθετα απλώνεται. Αυτά για τον πρώτο ύπνο. Όταν ξυπνά την νύχτα απλά θηλάζει ξαπλωμενος. 

  Α! Να συμπλήρωσω πως ο δικός μου κοιμάται στο μάρσιπο μόνο όταν πάθει υπερενταση και δεν μπορεί με κανέναν άλλο τρόπο. Τον βάζω κανουμε μία βόλτα το τετράγωνο ή αν είναι νύχτα κόβω βόλτες στο σάλονι και νανουριζεται αμέσως.

  Όπως βλέπεις περάσαμε πολλές φάσεις και έχουμε ακόμα δρόμο.  :-D

 

Ουαου!  Χαρά στο κουράγιο σου. Τι να πω; Νομίζω ότι απλά ήμουν αφελής όσον αφορά τον ύπνο των μωρων. Δεν είχα επαφή με μωράκια πριν, οι φίλοι μου δεν έχουν παιδιά ακόμα, οπότε δεν έτυχε ποτέ να ακούσω κάτι. Από ότι φαίνεται θα έχουμε και εμείς τα ίδια με εσάς. Τουλάχιστον σε λίγους μήνες θα κοιμάται λιγότερες φορές, οπότε δεν θα χρειάζεται να την περπαταω κάθε 2-3 ώρες :)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Γιατί ξυπνάει κάθε 2 ώρες και μετά μας παίρνει άλλη μια ώρα για να κοιμηθεί, οπότε από την κούραση κοντεύω να πέσω κάτω και φοβάμαι μη με πάρει ο ύπνος κανένα βράδυ όσο περπατάμε. 

Mαθε να θηλάζεις ξαπλωτή και κοιμηθείτε μαζί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Χμμμ κατάλαβα, από ότι φαίνεται θα μας πάει και εμάς έτσι και απλά θα πρέπει να κάνω υπομονή. Απλά σκέφτομαι, τώρα και πιάνεται η μέση μου, όταν μεγαλώσει πως θα είναι; Ναι και εμάς από τους έντονους κολικους αρχίσε η πολλή αγκαλιά και τώρα δεν την αλλάζει με τίποτα η μικρή. Πριν τους κολικους την έπαιρνε ο ύπνος και απλά στην αγκαλιά μου αλλά καθιστη και κοιμόταν και στην κούνια της μετά. Τώρα αυτό απλά δεν παίζει :)

Aκριβως κ εμενα το ιδιο!!η μεση μου με εχει πεθανει πλεον.κ εγω τον τελευταιο καιρο προσπαθω να τον κοιμιζω ναι μεν αγκαλια αλλα καθιστη κ οχι με βολτες αλλα δυστυχως ειδικα βραδυ δεν πιανει.ελπιζω με τον καιρο να πιασει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maimouneli είπε:

Aκριβως κ εμενα το ιδιο!!η μεση μου με εχει πεθανει πλεον.κ εγω τον τελευταιο καιρο προσπαθω να τον κοιμιζω ναι μεν αγκαλια αλλα καθιστη κ οχι με βολτες αλλα δυστυχως ειδικα βραδυ δεν πιανει.ελπιζω με τον καιρο να πιασει

 

Δοκίμασε να περπατατε αγκαλιά κ μόλις αποκοιμηθεί καθεσαι. Λίγο αργότερα προσπάθησε να κάτσεις πριν να αποκοιμηθεί. Δηλαδή, προσπαθεις να μειωνεις το χρόνο που περπατας κ αυξάνεις το χρόνο που είσαι καθιστή κ νανουριζεις.

  Εγώ δεν το έκανα έτσι, γιατί δεν είχα την επιλογή να περπατησω. Δεν μπορούσα με τίποτα κ έτσι γκρινιαξε λίγο αλλά το δέχτηκε σχεδόν αμέσως ο δικός μου. Διαφορετικα αυτή την τακτική θα ακολουθουσα. 

 

7 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Ουαου!  Χαρά στο κουράγιο σου. Τι να πω; Νομίζω ότι απλά ήμουν αφελής όσον αφορά τον ύπνο των μωρων. Δεν είχα επαφή με μωράκια πριν, οι φίλοι μου δεν έχουν παιδιά ακόμα, οπότε δεν έτυχε ποτέ να ακούσω κάτι. Από ότι φαίνεται θα έχουμε και εμείς τα ίδια με εσάς. Τουλάχιστον σε λίγους μήνες θα κοιμάται λιγότερες φορές, οπότε δεν θα χρειάζεται να την περπαταω κάθε 2-3 ώρες :)

Κάθε παιδί εχει τους δικούς του ρυθμούς και στον ύπνο. Εγώ αυτό που κατάλαβα, τελικά τα μωρα είναι όπως τα μάθουμε. Πχ έβαλα τον απορροφητηρα στην ρουτίνα ύπνου που μεν τον κοιμηζε γρηγορότερα αλλά του δημιουργούσε εξαρτηση και χωρίς αυτόν δεν  κοιμοταν! 

  Συνήθως τις δραστικές αλλαγές στο θέμα του ύπνου οι γονείς τις κάνουμε όταν πλέον δεν υπάρχουν αντοχες ή επιλογη. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Chrysoum said:

Γιατί ξυπνάει κάθε 2 ώρες και μετά μας παίρνει άλλη μια ώρα για να κοιμηθεί, οπότε από την κούραση κοντεύω να πέσω κάτω και φοβάμαι μη με πάρει ο ύπνος κανένα βράδυ όσο περπατάμε. 

 

Καταλαβαίνω την κούραση σου έχεις δίκιο να νιώθεις έτσι, η κάθε μαμά μπορεί να σε καταλάβει γιατί λίγο πολύ όλες το ίδιο περάσαμε. Εμένα ο γιός μου δεν κοιμόταν ποτέ μέσα στην ημέρα, στην ηλικία που είστε εσείς τώρα κοιμόταν μόνο 6-8 ώρες το 24ωρο και δεν είχα κοιμηθεί πάνω από μία ώρα σερί ποτέ..Μετά τον τρίτο μήνα ξεκίνησε να κοιμάται την νύχτα, μέσα στην ημέρα κοιμήθηκε πολύ πολύ μετά, όταν άρχισε να περπατάει. Οπότε σε καταλαβαίνω στο 100%! Κάνε λίγο υπομονή και θα περάσει αυτή η δύσκολη περίοδος. Δεν έχεις κάποιον να έρθει να σε βοηθήσει μέσα στην μέρα έστω να κοιμηθείς λίγο? Είναι πολύ σημαντική και η δική σου ξεκούραση. Δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω γιατί στον δικό μου δεν έπιανε τίποτα...ότι και αν έκανα -παρά μόνο η αγκαλιά-, απλά μετά τον τρίτο μήνα άρχισε να κοιμάται μόνος του μέχρι λίγο πριν τα δύο, εκεί πάλι άλλαξαν οι ανάγκες του ύπνου του, και αλλάξαμε διαδικασίες γιατί δεν μπορούσε να κοιμηθεί (και δενμπορεί ) πλέον  μόνος.

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να σε βοηθήσει μέσα στην ημέρα (σύζηγος μητέρα ή πεθερά??) να κρατήσουν μία ωρίτσα το μωρό για να μπορέσεις και εσύ να ξεκουραστείς??

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

On ‎24‎/‎1‎/‎2018 at 10:11 ΠΜ, Chrysoum είπε:

Καλημέρα, 

Θα ήθελα τα φώτα σας. Η κόρη μου, σχεδόν 2,5 μηνών σήμερα έχει εδώ και μερικές μέρες που επιτέλους μεγάλωσε και αντιλαμβάνεται το περιβάλλον γύρω της. Ως θετική εξέλιξη πλέον μπορεί και ξαπλώνει μόνη της για κάποια ώρα! Πριν ήταν μόνο αγκαλιά και αν την αφήνες κάτω, έκλαιγε στο 2 λεπτό.  Το πρόβλημα είναι ότι πλέον την παίρνει ο ύπνος με δυσκολία, παρατηρεί απλά τον κόσμο γύρω της. Το μόνο που πιάνει είναι και  πάλι η αγκαλιά με βόλτες πάνω κάτω, και αυτό ακόμα κάνουμε μια ώρα για να την πάρει ο ύπνος, παλιά κοιμόταν σε 10 λεπτά έτσι. Όσο δεν είναι κουρασμένη, δεν την πίεζω να κοιμηθεί, αλλά πολλές φορές κουραζεται, δεν μπορεί να κοιμηθεί και γκρινιάζει και τότε είναι που την βάζω στο μαρσιπο και αρχίζουμε τις βόλτες. Η ερώτηση μου είναι έχετε κάποια τιπς για το πως να αρχίσει να την παίρνει ο ύπνος στην κούνια της; Έχω δοκιμάσει να είμαι δίπλα της να μιλάω σιγά, να της τραγουδάω απαλά, αλλά όση ώρα και να περάσει το μάτι γαρίδα και μετά κουραζεται και κλαίει. 

 

Θα διαφοροποιηθώ λίγο από τις υπόλοιπες απαντήσεις και θα σου πω ότι δεν είναι αδύνατον να κοιμηθεί μόνη της έστω σε αυτή την ηλικία. Αυτό που αξίζει να προσπαθήσεις είναι να αφαιρέσεις ερεθίσματα την ώρα που θέλεις να κοιμηθεί, αφού όπως λες κι εσύ έχει γίνει πιο δεκτική πλέον στον έξω κόσμο.

 

Συνοπτικά, έχω να σου προτείνω τα εξής (τα έκανα κι εγώ σε αντίστοιχη ηλικία στην κόρη μου) :

 

- Σκοτεινό δωμάτιο και ησυχία ή/και λευκοί ήχοι. Μην περιμένεις εκεί που είναι στο σαλόνι και π.χ. παίζει στο ρηλάξ και σε παρακολουθεί, όταν νυστάξει να κοιμηθεί, ακόμα κι αν την κάνεις βόλτες γύρω γύρω. Κάποια μωρά το κάνουν, κάποια χρειάζονται να μην υπάρχουν γύρω-γύρω πράγματα που τους αποσπούν την προσοχή.

 

- Μην την αφήνεις πολλή ώρα ξύπνια, είναι πολύ μικρή, λογικά σε αυτή την ηλικία αντέχει το πολύ δύο ώρες ξύπνια, συνολικά εννοώ, από ξύπνημα σε επόμενο ύπνο.

 

Από εκεί και πέρα, προσωπικά πιστεύω ότι καλύτερα είναι να την κοιμίσεις εκεί που θέλεις να συνεχίσει τον ύπνο της. Αν ο σκοπός σου είναι να κοιμηθεί τον ημερήσιο ύπνο της στην κούνια, εκεί θα "πρέπει" να αποκοιμηθεί. Εκτός αν είναι μωρό που μπορεί να αποκοιμηθεί στην αγκαλιά και να μην ξυπνήσει όταν το αφήσεις κάτω, έτσι ήταν ο γιος μου.

 

Φυσικά, επειδή το μωρό είναι πολύ μικρό και επειδή καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην αισθάνεσαι καλά να την αφήνεις να κοιμάται μόνη της σε άλλο δωμάτιο, μπορείς να κάνεις και κάποια άλλα πράγματα, δηλαδή να την βάζεις για ημερήσιους ύπνους σε καρότσι ή σε ρηλάξ, στον καθημερινό σας χώρο μεν, αλλά π.χ. με κατεβασμένα παντζούρια, με αναμμένο απορροφητήρα κ.λπ. Επίσης, υπό την επίβλεψή σου, μπορείς να δοκιμάσεις να την κοιμίσεις μέσα στην ημέρα μπρούμυτα (π.χ. στον καναπέ δίπλα σου), αρκετά μωρά χαλαρώνουν και νανουρίζονται καλύτερα όταν είναι μπρούμυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτησούλες έχω @Deena σε αυτά που προτείνεις.

 

Σχετικά  με το κλειστό παντζούρι μέσα στην ημέρα που λειτουργεί ως τεχνητό μέσο συσκότισης, αυτό δεν είναι ανασταλτικό για την αυτορύθμιση του μωρού? Ή το προτείνεις επειδή είναι πολύ μωρό και δεν "μας ενδιαφέρει" προς το παρόν η αυτορύθμιση του?

 

Λες να το κοιμίσει μπρούμυτα με επίβλεψη. Αν του καλαρέσει (που θα του καλαρέσει) και θέλει μόνο μπρούμυτο μετά, αυτό δεν θα είναι επιβαρυντικό? Είτε γιατί θα πρέπει να το έχει συνεχώς επίβλεψη όταν κοιμάται, είτε γιατί δεν θα είναι ασφαλές να κοιμάται έτσι χωρίς επίβλεψη?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

@Chrysoum εγώ είμαι από τις τυχερές μαμάδες με τον ύπνο της κόρης μου και από ότι αχνοφαίνεται θα σταθώ το ίδιο τυχερή και με τον γιο μου που είναι 9 ημερών(μπορεί και ακόμα πιο τυχερή, το πρώτο βράδυ που γυρίσαμε από το μαιευτήριο κοιμήθηκε στο λίκνο 2 ώρες!). Θα σου πω λοιπόν πως τους πρώτους 2 μήνες όταν ξυπνούσε η μικρή έτρωγε και υπήρχαν πολλές φορές μέσα στη μέρα αλλά πάντα μέσα στη μέση της νύχτας που μετά το φαί δεν ξανακοιμόταν. Την κρατούσα αγκαλιά, την κούναγα, τραγουδούσα, έβαζα απορροφητήρες, τίποτα! Όσο την είχα αγκαλιά με κοιτούσε, αν την άφηνα οπουδήποτε έκλαιγε. Ερχόταν λοιπόν η ώρα του επόμενου γεύματος και πάλι από την αρχή! Εκνευριζόμουν πολύ, με έπιανε άγχος γιατί ήθελα να κοιμηθώ και ήμουν πολύ χάλια! Μια μέρα λοιπόν λέω δεν αντέχω άλλο! Εγώ θα κοιμηθώ κι εσύ κάνε ότι θες!! Κάθομαι λοιπόν με το μωρό αγκαλιά στον καναπέ, βάζω γύρω γύρω μαξιλάρια, αυτή ξύπνια να με κοιτάει, κλείνω τα μάτια και χαλαρώνω. Σε 1 λεπτό με πήρε ο ύπνος αλλά σε 5 ξύπνησα γατί είμαι και περίεργη στον ύπνο και δεν μπορώ να κοιμηθώ έτσι. Με το που άνοιξα τα μάτια το μωρό είχε κοιμηθεί. Θέλω να πω με όλο αυτό πως όσο τα παιδιά δεν κοιμούνται μας πιάνει εκνευρισμός και αυτό το αντιλαμβάνονται και τα ίδια και έχουν υπερένταση. Όταν χαλάρωσα, χαλάρωσε και το μωρό. Από τότε άρχισα να εφαρμόζω ρουτίνα ύπνου. Μετά το βραδινό μπάνιο την τάιζα στην πολυθρόνα θηλασμού που έχω στο δωμάτιό της με κλειστά τα φώτα, έβαζα και το λαπτοπ μου απέναντι και έβαζα μια ταινιούλα να χαλαρώνω. Όταν την έβαζα στον ώμο μου να ρευτεί την έπαιρνε ο ύπνος και την άφηνα αρκετά έτσι, πάνω από 20 λεπτά από την ώρα που την έπαιρνε ο ύπνος (αρχικά, γιατί μετά μείωσα αυτόν το χρόνο). Στη συνέχεια την έβαζα στο λίκνο ή αργότερα στην κούνια της και δεν ξυπνούσε. Σίγουρα παίζει ρόλο το παιδί, όμως αυτό που μπορώ να σε συμβουλέψω είναι να διαλέξεις μια ρουτίνα ύπνου που να σε βολεύει και να είναι χαλαρωτική για σένα. Όσο τρέχεις γύρω γύρω στο σπίτι με το μωρό αγκαλιά θα έχεις σίγουρα ένταση που του την μεταδίδεις!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Δύο ερωτησούλες έχω @Deena σε αυτά που προτείνεις.

 

Σχετικά  με το κλειστό παντζούρι μέσα στην ημέρα που λειτουργεί ως τεχνητό μέσο συσκότισης, αυτό δεν είναι ανασταλτικό για την αυτορύθμιση του μωρού? Ή το προτείνεις επειδή είναι πολύ μωρό και δεν "μας ενδιαφέρει" προς το παρόν η αυτορύθμιση του?

 

 

Από όσα έχω διαβάσει (και από την προσωπική μου εμπειρία) η ρύθμιση του βιολογικού ρολογιού του μωρού δεν επιτυγχάνεται με το να κοιμάται υπό τους φυσιολογικούς θορύβους και το φως της ημέρας, αλλά με το α) να είναι υπό φως και θόρυβο όσο είναι ξύπνιο ΚΑΙ β) να μένει πάντα έστω και λίγο ξύπνιο μεταξύ γεύματος και ύπνου (κοινώς να μην αποκοιμιέται ενώ τρώει). Εννοείται αυτό για τους ημερήσιους ύπνους, για τον βραδυνό συστήνεται απόλυτη ησυχία και κατά το δυνατόν σκοτάδι στα ξυπνήματα και κοίμισμα αμέσως μετά το φαγητό.

 

Επίσης, ένα μωρό 2,5 μηνών όπως της θεματοθέτριας είναι μικρό όντως, όχι όμως για τους σκοπούς της ρύθμισης του βιολογικού ρολογιού. Λογικά σε αυτή την ηλικία ο διαχωρισμός μέρας - νύχτας έχει λάβει ήδη χώρα, οπότε σε αυτή την περίπτωση οι συνθήκες σκοταδιού και ησυχίας κατά τους ημερήσιους ύπνους μόνο θετικά μπορούν να επιδράσουν, κατά την γνώμη μου, καθώς ευνοούν την μεγαλύτερη διάρκεια των ημερήσιων ύπνων = καλύτερος νυχτερινός ύπνος.

 

1 hour ago, marakiz είπε:

Λες να το κοιμίσει μπρούμυτα με επίβλεψη. Αν του καλαρέσει (που θα του καλαρέσει) και θέλει μόνο μπρούμυτο μετά, αυτό δεν θα είναι επιβαρυντικό? Είτε γιατί θα πρέπει να το έχει συνεχώς επίβλεψη όταν κοιμάται, είτε γιατί δεν θα είναι ασφαλές να κοιμάται έτσι χωρίς επίβλεψη?

 

Αυτό που λες είναι όντως ρίσκο, εγώ - όπως έχω πει και αλλού - όντως το έπαθα με την κόρη μου, η οποία μπορούσε να κοιμηθεί αποκλειστικά και μόνον μπρούμυτα (εξ αρχής βέβαια, όχι γιατί το συνήθισε στην πορεία).

 

Τις περισσότερες φορές ωστόσο οι ημερήσιοι ύπνοι είναι πιο δύσκολοι από τον βραδυνό. Για αδιευκρίνιστους λόγους ακούς συχνά για μωρά που παιδεύονται για να κοιμηθούν της προκοπής μέσα στην ημέρα, αλλά κοιμούνται μια χαρά τη νύχτα. Οπότε, αν όντως τύχει το μωράκι να κοιμάται πιο εύκολα και πιο καλά όταν είναι μπρούμυτα (δεν ισχύει για όλα τα μωρά αυτό), αξίζει τον κόπο, νομίζω, να δοκιμάσει η μαμά να το κοιμίζει έτσι μέσα στην ημέρα, όταν μπορεί να έχει επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

 

Από όσα έχω διαβάσει (και από την προσωπική μου εμπειρία) η ρύθμιση του βιολογικού ρολογιού του μωρού δεν επιτυγχάνεται με το να κοιμάται υπό τους φυσιολογικούς θορύβους και το φως της ημέρας, αλλά με το α) να είναι υπό φως και θόρυβο όσο είναι ξύπνιο ΚΑΙ β) να μένει πάντα έστω και λίγο ξύπνιο μεταξύ γεύματος και ύπνου (κοινώς να μην αποκοιμιέται ενώ τρώει). Εννοείται αυτό για τους ημερήσιους ύπνους, για τον βραδυνό συστήνεται απόλυτη ησυχία και κατά το δυνατόν σκοτάδι στα ξυπνήματα και κοίμισμα αμέσως μετά το φαγητό.

 

 

Σύμφωνα με τα δικά μου διαβάσματα αυτορύθμιση μεταξύ άλλων σημαίνει για το βρέφος το να ξυπνάει με την ανατολή του ήλιου και να πηγαίνει για ύπνο με τη δύση. Υπό αυτή τη σκέψη αμφισβητώ την τεχνητή συσκότιση γιατί εφόσον έχει φως έξω αλλά έχουμε σκοτάδι μέσα τότε νομίζω πως το μωρό θα λαμβάνει μπερδεμένα μηνύματα.

 

Τώρα αυτό για το μπρούμυτα προσωπικά δεν θα το έκανα γιατί θα ένιωθα ανασφάλεια.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

 

Σύμφωνα με τα δικά μου διαβάσματα αυτορύθμιση μεταξύ άλλων σημαίνει για το βρέφος το να ξυπνάει με την ανατολή του ήλιου και να πηγαίνει για ύπνο με τη δύση. Υπό αυτή τη σκέψη αμφισβητώ την τεχνητή συσκότιση γιατί εφόσον έχει φως έξω αλλά έχουμε σκοτάδι μέσα τότε νομίζω πως το μωρό θα λαμβάνει μπερδεμένα μηνύματα.

 

Τώρα αυτό για το μπρούμυτα προσωπικά δεν θα το έκανα γιατί θα ένιωθα ανασφάλεια.

@marakiz εμένα η κόρη μου όταν ήταν πιο μικρή κ ειχα ανοιχτό το παντζουρι γιατί είχα διαβάσει για τον ύπνο υπό φως και φασαρια, δεν καθόταν στιγμή ήσυχη, κοίταζε γύρω γύρω, στριφογύριζε κλπ. Μόλις έκανα μια σχετική συσκότιση, ηρεμούσε κ κοιμόταν κ έκτοτε το εφαρμόζω πάντα στους ημερήσιους υπνους. Νομίζω πως το σημαντικό είναι κατά τη διάρκεια της ημέρας να έχουμε φως κ θορύβους στο χώρο κ να απασχολουμε το μωρό οσο είναι ξύπνιο. Αν όταν έρθει η ώρα να κοιμηθεί αυτό γίνει σε σχετικά σκοτεινό δωματιο, δε θα λάβει μπερδεμένο μνμ, απλά θα καταλάβει ότι ήρθε η ώρα για νανι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Lenia16 είπε:

@marakiz εμένα η κόρη μου όταν ήταν πιο μικρή κ ειχα ανοιχτό το παντζουρι γιατί είχα διαβάσει για τον ύπνο υπό φως και φασαρια, δεν καθόταν στιγμή ήσυχη, κοίταζε γύρω γύρω, στριφογύριζε κλπ. Μόλις έκανα μια σχετική συσκότιση, ηρεμούσε κ κοιμόταν κ έκτοτε το εφαρμόζω πάντα στους ημερήσιους υπνους. Νομίζω πως το σημαντικό είναι κατά τη διάρκεια της ημέρας να έχουμε φως κ θορύβους στο χώρο κ να απασχολουμε το μωρό οσο είναι ξύπνιο. Αν όταν έρθει η ώρα να κοιμηθεί αυτό γίνει σε σχετικά σκοτεινό δωματιο, δε θα λάβει μπερδεμένο μνμ, απλά θα καταλάβει ότι ήρθε η ώρα για νανι.

 

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ κλείνω την κουρτίνα όταν τον κοιμίζω για τους πρωινούς ύπνους άρα σχετικά σκοτεινό είναι το δωμάτιο. Με κατεβασμένο παντζούρι όμως είναι θεοσκότεινο σαν να είναι βράδυ και θεωρώ πως είναι τελείως διαφορετικό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...