Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσο συχνα κανετε πάρτυ


Recommended Posts

Οτι μπορει να ειναι κουραστικο για εσενα το καταλαβαινω. Αλλα υπαρχει η λυση να πηγαινετε εναλλαξ με τον αντρα σου , εφοσον θελουν τα παιδια. Εαν παλι και τα παιδια εχουν κουραστει απλα χιλιες δικαιολογιες υπαρχουν για να μην συμμετεχετε σε ολα. Δεν θα σας παρεξηγησει . Ομως δεν καταλαβαινω να ενοχλεισαι κιολας η να θεωρεις οτι ειναι αγενεια απειδη σε καλεσε προχειρα σπιτι της. Εκτος εαν το μυαλο σου παει σε κατι αλλο, μια και ειπες οτι ειναι συναδελφος του αντρα σου και μηπως αυτο σε ενοχλει πειρσσοτερο.

 

Παντως μπραβο στην κοπελα. Ωραιο να εχεις φιλους τοσο κοινωνικους και ειναι πολυ σπανιο. Ειναι μεγαλη χαρα για τα παιδια τα παρτυ και οι συγκεντρωσεις και τυχεροι που εχετε τετοια φιλη. Καποτε εκανα και εγω συγκετρωσεις πολλες και οι φιλες μου τις περιμεναν πως και πως. Απο ενα σημειο και μετα ειδα οτι μονο εγω καλουσα τοσο συχνα, αφου φτασαμε στο σημειο να μου λεει ο γιος μου "να παμε και εμεις σε κανενα αλλο σπιτι" και σταματησα τις προσκλησεις. Κουραστηκα και βαρεθηκα, αν και με προβληματιζει που δεν εχω αυτη τη διαθεση που ειχα παλιοτερα. Βεβαια ειναι και το οικονομικο που κατω απο 200 ευρω δεν μπορουσα να πεσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kai εγώ 'ετσι το βλέπω δεν ειναι μονο τη οικονομική κατάσταση έχει η οικογενεια που κάνει το πάρτυ,ειναι κ οι καλέσμενοι,πόσες φορές θα ρθουνε πια.Επειδή δεν εχω δυο παιδιά καταλαβαινω ίσως την αναγκη τους να μην τα αδικησουνε κ κανουν και στους δύο.Ως εδώ οκ αλλά τις γιορτές στο σπιτι τι τις θελεις,αυτές ειναι για την οικογενεια-συγγενεις .Στις γιορτες νομιζω,παιρνει ο άλλος να ευχηθει κ σε ρωταει αν γιορτάζεις για να ρθει αν θελει κ αυτ'α σε μεγάλους συνηθως.Τωρα να σου λεει η μαμα "σας περιμενω το απογευμα θα ρθειτε,έτσι;"το βλέπω λιγο αγενές εγώ δεν καλεσα ποτε στη γιορτη του γιου μου (που απέχει κ πολυ απο τα γενεθλιά του)Αν θελει καποιος να ρθει θα τον δεχτώ όχι ομως να τους "αναγκάζω¨.Ασε που οταν παμε σπιτι για τον έναν παιρνουμε κατι κ για τον άλλο να μηζηλεψει.

Kai δεν ειναι μόνο το οικονομικο ειναι οτι αν δεν καταφέρεις να πας νιώθεις κ άσχημα κ εκτεθειμένος αφού σε κάλεσαν.

 

Κι εγω εδώ σε βρισκω λαθος.Ειναι το λιγοτερο ευγενικο εκ μερους της που σας καλουν σπιτι τους.Ειναι και πολύ ομορφο και δειχνουν και ποσο σας συμπαθουν.Το να σε καλει καποιος σπιτι του δεν το λες αγενεια σε καμια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος εαν το μυαλο σου παει σε κατι αλλο, μιας και ειπες οτι ειναι συναδελφος του αντρα σου και μηπως αυτο σε ενοχλει πειρσσοτερο.

 

Πονηρό μυαλό:mrgreen::mrgreen:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να ξεκαθαρισω τη σκέψη μου ειπα οτι μου φαινεται υπερβολικο κ ζητησα τη γνώμη σας:ουτε κακό,ουτε φοβερό.

Καταρχήν δεν πιέζομαι να κανω τα ίδια γιατι ειπα οτι δεν θα τα έκανα ετσι κ αλλιώς.Στο γιο μου κανω μονο γενεθλια κ στη γιορτή του αν καποιος μου πει απο μονος του "δεχεστε ,να ρθουμε;"θα του πω ευχαριστως.Δε θα τον καλεσω κ θα το θεωρήσω κ αυτονοητο του στυλ "θα ρθειτε το απογευμα έτσι;"

Μετα μου κανει εντυπωση που γινεται αυτο σε διαδοχικους μηνες.Εγω νομιζω τα γενεθλια οκ ειναι ανοικτα αλλα στις γιορτές πανε οι πιο κοντινοι,συγγενεις-νονοι-κουμπάροι ειδικα αν οι υπολοιποι εχουν παει πριν λιγες εβδομάδες

Αν θελεις να βρεθεις με φιλους,καλεσε τους μια ασχετη μερα.Η προσκληση σε γιορτη δημιουργει την υποχρεωση δώρου όπως κ να έχει κ όλο αυτο ειναι δύσκολο στις μερες μας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στις γιορτες που κανουμε δεν καλω επισημα κανεναν...οποιος όμως τυχει και με θυμηθει και παρει να μας ευχηθει από ευγενεια και μονο παντα λεω...κερναμε καφεδακι και γλυκακι ελατε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.Η προσκληση σε γιορτη δημιουργει την υποχρεωση δώρου όπως κ να έχει κ όλο αυτο ειναι δύσκολο στις μερες μας.

 

Εκεί είναι το πρόβλημα λοιπόν... Ναι δημιουργεί την υποχρέωση δώρου εάν πας. Το οποίο μπορεί να είναι κάτι οικονομικό. Μιλάμε για άτομα που έτσι κι αλλιώς κάνετε παρέα και όχι για αγνώστους.

Σε άτομα που κάνω παρέα (εγώ προσωπικά) ακόμα και αν δεν κάνουν πάρτυ, συνάθροιση, γιορτή κτλ την επόμενη φορά που θα τους δω, κάτι θα τους δώσω. Αλλά και να μην δώσω δεν νομίζω ότι θα παρεξηγηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να ξεκαθαρισω τη σκέψη μου ειπα οτι μου φαινεται υπερβολικο κ ζητησα τη γνώμη σας:ουτε κακό,ουτε φοβερό.

Καταρχήν δεν πιέζομαι να κανω τα ίδια γιατι ειπα οτι δεν θα τα έκανα ετσι κ αλλιώς.Στο γιο μου κανω μονο γενεθλια κ στη γιορτή του αν καποιος μου πει απο μονος του "δεχεστε ,να ρθουμε;"θα του πω ευχαριστως.Δε θα τον καλεσω κ θα το θεωρήσω κ αυτονοητο του στυλ "θα ρθειτε το απογευμα έτσι;"

Μετα μου κανει εντυπωση που γινεται αυτο σε διαδοχικους μηνες.Εγω νομιζω τα γενεθλια οκ ειναι ανοικτα αλλα στις γιορτές πανε οι πιο κοντινοι,συγγενεις-νονοι-κουμπάροι ειδικα αν οι υπολοιποι εχουν παει πριν λιγες εβδομάδες

Αν θελεις να βρεθεις με φιλους,καλεσε τους μια ασχετη μερα.Η προσκληση σε γιορτη δημιουργει την υποχρεωση δώρου όπως κ να έχει κ όλο αυτο ειναι δύσκολο στις μερες μας.

 

Τώρα καταλαβαίνω το πρόβλημα. Το ότι όμως σας καλεί σε γιορτές και γενέθλια μαζί με συγγενείς, οικογένεια, νονούς και καλούς φίλους εγώ προσωπικά μόνο "τιμή" θα ένιωθα όχι να το θεωρούσα και αγένεια;)

 

Αν θέλουνε τα παιδιά να πάνε υπάρχουν πολύ οικονομικές λύσεις, σε καταλαβαίνω πάντως ως προς το οικονομικό:lol:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ειπα οτι κανουμε παρέα,δεν ειναι κολλητοί μας φιλοι,αλλα όπως κ να εχει δεν καλει μονο εμας αλλά όλους τους ίδιους ,καυτο μου την δινει καθε τρεις κ λιγο με τα ιδια ατομα,τα ίδια κ τα ιδια,δεν προλαβαινουμε να τους αποθυμισουμε.Δεν θα έλεγα το ίδιο αν ημασταν κολλητοι-κουμπαροι-συγγενεις.Μήπως αυτο δεν κατέστησα σαφές;

Όσον για το οικονομικο ειναι κ αυτο το ειπα εξ'αρχής αλλά οχι μονο,με βαζεις στο τρυπάκι να βγω να ψαξω για δώρο,να αφήσω τις δραστηριοτητες μου κ κυριως να αισθανομαι κ ενοχικα ν δεν τα καταφερω.

Αν εισαι κοινωνικος κ θελεις κοσμο κάλεσε μας ενα απλο απογευμα ,να ειμαστε κ μεταξυ μας ,να σας δουμε ,να μας δειτε,(αυτο δεν το κανει).

Δηλαδή ρε κοριτσια όπως μoy τα λετε ν θυμωσω που δεν μας καλουνκ στις δικες τους γιορτές-γενέθλια oi γονείς;

Link to comment
Share on other sites

Απο ενα σημειο και μετα ειδα οτι μονο εγω καλουσα τοσο συχνα, αφου φτασαμε στο σημειο να μου λεει ο γιος μου "να παμε και εμεις σε κανενα αλλο σπιτι" και σταματησα τις προσκλησεις.

 

Είναι και αυτό. Είδα ότι δεν λάμβανα ούτε το 1/10 των προσκλήσεων που έκανα και κατάλαβα ότι α) σε κάποιους μπορεί να φαινόταν σαν να κάναμε επίδειξη "δυνατοτήτων", β) ότι κάποιοι άλλοι ήταν παρτάκηδες, πήγαιναν συστηματικά σε πάρτυ άλλων, χωρίς να μπαίνουν ποτέ στον κόπο να διοργανώσουν οι ίδιοι (αναφέρομαι σε άτομα χωρίς οικονομικό πρόβλημα) και γ) ότι υπήρχαν και 1-2 αγενέστατοι, που, όταν κάνανε οι ίδιοι πάρτυ, δεν ανταπέδιδαν την πρόσκληση σε παιδάκια, στα πάρτυ των οποίων οι ίδιοι είχαν πάει.

 

Αφήστε τι μου έτυχε φέτος στα γενέθλια του μικρού (Β δημοτικού): είχα καλέσει όλη την τάξη και βρέθηκαν 3 γονείς που μου έφεραν τα παιδιά στον χώρο του πάρτυ και μου είπαν ευθαρσώς "εμείς θα πάμε έξω για καφέ, μέχρι τι ώρα θα είσαστε εδώ;" :shock: Αυτή ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι...στο εξής τέρμα τα καλέσματα σε αγνώστους!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το να πας σε γιορτή, δημιουργείται υποχρέωση δώρου.

 

Να το σκεφτούμε όμως κ από την άλλη ? Δηλαδή, "θέλω να καλέσω φίλους των παιδιών μου σπίτι μου και από να μου έρθουν μία ξεκούδουνη ημέρα που πχ δεν θα έχω κάτι να κεράσω, ή που το σπίτι θα είναι κάπως, καλύτερα να έρθουν σε ημέρα που θέλω ΕΓΩ και που είμαι προετοιμασμένη πρακτικά και για το πριν και για το μετά". Την πιθανή σκέψη της οικοδέσποινας παραθέτω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν ειπα οτι κανουμε παρέα,δεν ειναι κολλητοί μας φιλοι,αλλα όπως κ να εχει δεν καλει μονο εμας αλλά όλους τους ίδιους ,καυτο μου την δινει καθε τρεις κ λιγο με τα ιδια ατομα,τα ίδια κ τα ιδια,δεν προλαβαινουμε να τους αποθυμισουμε.Δεν θα έλεγα το ίδιο αν ημασταν κολλητοι-κουμπαροι-συγγενεις.Μήπως αυτο δεν κατέστησα σαφές;

 

 

Ω πιστεψε με πιο πολύ θα βαριοσουν αν ηταν συγγενείς.Εγω ας πουμε πολύ θα ηθελα μια φορα να καλεσω μονο φιλους μας και να μην νιώθω υποχρεωμενη να καλω παντα τους δυγγενεις και να καταληγουμε ολη την ωρα οι ιδιοι και ιδιοι όπως λες.Τουλαχιστον τους φιλους τους εχεις επιλεξει...αρα ταιριαζεις και μαζι τους ενώ τους συγγενείς όχι.

 

Όσον για το οικονομικο ειναι κ αυτο το ειπα εξ'αρχής αλλά οχι μονο,με βαζεις στο τρυπάκι να βγω να ψαξω για δώρο,να αφήσω τις δραστηριοτητες μου κ κυριως να αισθανομαι κ ενοχικα ν δεν τα καταφερω.

Αν εισαι κοινωνικος κ θελεις κοσμο κάλεσε μας ενα απλο απογευμα ,να ειμαστε κ μεταξυ μας ,να σας δουμε ,να μας δειτε,(αυτο δεν το κανει).

Δηλαδή ρε κοριτσια όπως μoy τα λετε ν θυμωσω που δεν μας καλουνκ στις δικες τους γιορτές-γενέθλια oi γονείς;

 

 

Για το δωρο και το οικονομικο δε θα σχολιασω κατι γιατι είναι λεπτο θεμα..εσυ ξερεις τα οικονομικα σας και τι σε παιρνει και τι όχι.Ομως και ένα απόγευμα να σας καλουσε να ησασταν μονοι σας παλι δε θα πηγαινες κατι?Δλδ το ότι σε καλει σε κάθε γιορτη το θεωρεις περιεργο αλλα να σε καλεσει μονους σας δε σε πειραζει?

 

Μηπως τελικα δε τους πολυσυμπαθείς και γι αυτό σε ενοχλεί ολο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό. Είδα ότι δεν λάμβανα ούτε το 1/10 των προσκλήσεων που έκανα και κατάλαβα ότι α) σε κάποιους μπορεί να φαινόταν σαν να κάναμε επίδειξη "δυνατοτήτων", β) ότι κάποιοι άλλοι ήταν παρτάκηδες, πήγαιναν συστηματικά σε πάρτυ άλλων, χωρίς να μπαίνουν ποτέ στον κόπο να διοργανώσουν οι ίδιοι (αναφέρομαι σε άτομα χωρίς οικονομικό πρόβλημα) και γ) ότι υπήρχαν και 1-2 αγενέστατοι, που, όταν κάνανε οι ίδιοι πάρτυ, δεν ανταπέδιδαν την πρόσκληση σε παιδάκια, στα πάρτυ των οποίων οι ίδιοι είχαν πάει.

 

Αφήστε τι μου έτυχε φέτος στα γενέθλια του μικρού (Β δημοτικού): είχα καλέσει όλη την τάξη και βρέθηκαν 3 γονείς που μου έφεραν τα παιδιά στον χώρο του πάρτυ και μου είπαν ευθαρσώς "εμείς θα πάμε έξω για καφέ, μέχρι τι ώρα θα είσαστε εδώ;" :shock: Αυτή ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι...στο εξής τέρμα τα καλέσματα σε αγνώστους!

 

Ωχ ετσι την πατησε και μια φιλη μου η οποια καλεσε ολη την ταξη...πολλοι αφησαν τα παιδια τους και εφυγαν και σα να μην εφτανε αυτό τα πιτσιρικια καναν τον τρελλο χαμο...δε μπορουσε να τα κοντρολαρει.Κατεστρεψαν τα μισα παιχνίδια του παιδιου και το παιδι στο τελος κατεληξε να κλαιει και να ζηταει να φυγουν ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, και διόρθωσέ με HOPE77 αν κατάλαβα λάθος, δεν νομίζω πως με αυτούς που τους καλούν είναι κολλητοί φίλοι, δεν είναι καν φίλοι όπως καταλαβαίνω εγώ. Να το πω αλλιώς... Αν κάποιος σε καλεί ΜΟΝΟ σε γιορτές και γενέθλια αλλά ΠΟΤΕ (ούτε μια φορά) στο σπίτι του μόνο σου χωρίς κάποια συγκεκριμένη αφορμή αλλά έτσι για έναν καφέ, ίσως να δείχνει ότι πέρα από τις βεγγέρες δεν θέλει καμία ουσιαστική επαφή μαζί σου αλλά ούτε έχει καμία πρόθεση να αναπτυχθεί καμιά ιδιαίτερη φιλία, έτσι δεν είναι? Κι αν συμβαίνει κάτι τέτοιο μπορεί να αρχίσεις να σκέφτεσαι και άλλα πράγματα σε σχέση με τις προσκλήσεις... Το έχουμε ξαναπεί νομίζω. Η πρόσκληση δεν αφορά μόνο αυτόν που την κάνει αλλά και τον προσκεκλημένο ο οποίος δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται ούτε σαν δωροθέτης, ούτε σαν "ένας επιπλέον που θα καλέσω για γίνει μπούγιο στο πάρτυ του παιδιού μου". Μήπως νιώθεις ότι συμβαίνει κάτι από τα δύο και γι'αυτό σε ενοχλεί?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, και διόρθωσέ με HOPE77 αν κατάλαβα λάθος, δεν νομίζω πως με αυτούς που τους καλούν είναι κολλητοί φίλοι, δεν είναι καν φίλοι όπως καταλαβαίνω εγώ. Να το πω αλλιώς... Αν κάποιος σε καλεί ΜΟΝΟ σε γιορτές και γενέθλια αλλά ΠΟΤΕ (ούτε μια φορά) στο σπίτι του μόνο σου χωρίς κάποια συγκεκριμένη αφορμή αλλά έτσι για έναν καφέ, ίσως να δείχνει ότι πέρα από τις βεγγέρες δεν θέλει καμία ουσιαστική επαφή μαζί σου αλλά ούτε έχει καμία πρόθεση να αναπτυχθεί καμιά ιδιαίτερη φιλία, έτσι δεν είναι? Κι αν συμβαίνει κάτι τέτοιο μπορεί να αρχίσεις να σκέφτεσαι και άλλα πράγματα σε σχέση με τις προσκλήσεις... Το έχουμε ξαναπεί νομίζω. Η πρόσκληση δεν αφορά μόνο αυτόν που την κάνει αλλά και τον προσκεκλημένο ο οποίος δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται ούτε σαν δωροθέτης, ούτε σαν "ένας επιπλέον που θα καλέσω για γίνει μπούγιο στο πάρτυ του παιδιού μου". Μήπως νιώθεις ότι συμβαίνει κάτι από τα δύο και γι'αυτό σε ενοχλεί?

 

Αυτό τωρα πως προκυπτει?Η hope νιωθει ενοχλημενη που την καλουν ολη την ωρα σπιτι τους σε κάθε γιορτη και γεννεθλια...αλλα επειδή δεν την καλουν κι άλλες μερες παει να πει ότι τη χρησιμοποιουν και ότι στην πραγματικοτητα δε την θελουν?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τωρα πως προκυπτει?Η hope νιωθει ενοχλημενη που την καλουν ολη την ωρα σπιτι τους σε κάθε γιορτη και γεννεθλια...αλλα επειδή δεν την καλουν κι άλλες μερες παει να πει ότι τη χρησιμοποιουν και ότι στην πραγματικοτητα δε την θελουν?:confused:

 

Δεν το ξέρω. Υπόθεση κάνω. Γι'αυτό την ρωτάω πως νιώθει γι'αυτό.

 

Εσένα δεν θα σου φαινόταν περίεργο να καλείσαι μόνο στις γιορτές και τα γενέθλια κάποιου αλλά ποτέ για ένα καφέ βρε αδερφέ σπίτι του? Δεν θα σου έδινε την εντύπωση ότι βγάζει την υποχρέωση ας πούμε (γιατί είσαστε συνάδελφοι) αλλά δεν θέλει άλλα πάρε δώσε μαζί σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name=Αγγελίνα_2;2915120

 

Αφήστε τι μου έτυχε φέτος στα γενέθλια του μικρού (Β δημοτικού): είχα καλέσει όλη την τάξη και βρέθηκαν 3 γονείς που μου έφεραν τα παιδιά στον χώρο του πάρτυ και μου είπαν ευθαρσώς "εμείς θα πάμε έξω για καφέ' date=' μέχρι τι ώρα θα είσαστε εδώ;" :shock: Αυτή ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι...στο εξής τέρμα τα καλέσματα σε αγνώστους![/quote]

 

Και που είναι το κακο σε αυτο; Σε πείραξε όπου θα πήγαιναν για καφε εξω; Γιατι αν ηταν σπίτι τους μεχρι να τελειωσει το παρτυ τι διαφορά θα ειχε;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ετσι την πατησε και μια φιλη μου η οποια καλεσε ολη την ταξη...πολλοι αφησαν τα παιδια τους και εφυγαν και σα να μην εφτανε αυτό τα πιτσιρικια καναν τον τρελλο χαμο...δε μπορουσε να τα κοντρολαρει.Κατεστρεψαν τα μισα παιχνίδια του παιδιου και το παιδι στο τελος κατεληξε να κλαιει και να ζηταει να φυγουν ολοι.

 

Α να παρηγοριέμαι δηλαδή, υπάρχουν και χειρότερα. :confused: Εντάξει, εμείς δεν είχαμε δράματα, αλλά και πάλι το βρήκα μεγάλη ανευθυνότητα εκ μέρους των γονιών. Αν ήμασταν σε παιδότοπο, κάπου θα μπορούσα να το καταλάβω, είναι πιο ελεγχόμενος ο χώρος, children safe, έχει υπαλλήλους και σε κάθε περίπτωση, κι εγώ έχω σιχαθεί τους παιδότοπους. :P

 

Στην προκειμένη περίπτωση όμως, ήταν ένας χώρος bowling με άλλα παιχνίδια, όπως χόκευ, ποδοσφαιράκι κλπ, πολύ μεγάλος, σε καμία περίπτωση δε μπορούσα να έχω ταυτόχρονη οπτική επαφή με όλα τα παιδιά. Άγνωστοι άνθρωποι κυκλοφορούσαν, οι τουαλέτες ήταν στο υπόγειο με σκάλα, γενικά δεν είναι χώρος που αφήνεις μόνο του το 7χρονο, με την καμία. Στην ουσία δηλαδή μου πέταξαν την ευθύνη των παιδιών τους, για να πάνε χωρίς αυτά για καφέ κι αυτό ήταν που με έβγαλε από τα ρούχα μου. Δηλαδή διαλέγω και πληρώνω έναν χώρο όπου μπορούν να διασκεδάσουν ταυτόχρονα μεγάλοι και μικροί, κάνω του κόσμου τις ετοιμασίες, για να μου πει η άλλη "κράτα το παιδί κι εγώ πάω έξω" και να περάσω τα γενέθλια του παιδιού μου μες στο άγχος, μην τυχόν και γίνει κάτι. Αυτό είναι γαϊδουριά.

Link to comment
Share on other sites

Και που είναι το κακο σε αυτο; Σε πείραξε όπου θα πήγαιναν για καφε εξω; Γιατι αν ηταν σπίτι τους μεχρι να τελειωσει το παρτυ τι διαφορά θα ειχε;

 

Για μένα δεν θα είχε καμία διαφορά. Θα τους έβρισκα εξίσου απαράδεκτους.

Link to comment
Share on other sites

Και που είναι το κακο σε αυτο; Σε πείραξε όπου θα πήγαιναν για καφε εξω; Γιατι αν ηταν σπίτι τους μεχρι να τελειωσει το παρτυ τι διαφορά θα ειχε;

 

Ήμουν βέβαιη πως θα βρισκόταν μία μαμά αυτού του τύπου, να κάνει αυτή την ερώτηση. :rolleyes: Απάντησα ήδη στα ερωτήματά σου, στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Link to comment
Share on other sites

Α να παρηγοριέμαι δηλαδή, υπάρχουν και χειρότερα. :confused: Εντάξει, εμείς δεν είχαμε δράματα, αλλά και πάλι το βρήκα μεγάλη ανευθυνότητα εκ μέρους των γονιών. Αν ήμασταν σε παιδότοπο, κάπου θα μπορούσα να το καταλάβω, είναι πιο ελεγχόμενος ο χώρος, children safe, έχει υπαλλήλους και σε κάθε περίπτωση, κι εγώ έχω σιχαθεί τους παιδότοπους. :P

 

Στην προκειμένη περίπτωση όμως, ήταν ένας χώρος bowling με άλλα παιχνίδια, όπως χόκευ, ποδοσφαιράκι κλπ, πολύ μεγάλος, σε καμία περίπτωση δε μπορούσα να έχω ταυτόχρονη οπτική επαφή με όλα τα παιδιά. Άγνωστοι άνθρωποι κυκλοφορούσαν, οι τουαλέτες ήταν στο υπόγειο με σκάλα, γενικά δεν είναι χώρος που αφήνεις μόνο του το 7χρονο, με την καμία. Στην ουσία δηλαδή μου πέταξαν την ευθύνη των παιδιών τους, για να πάνε χωρίς αυτά για καφέ κι αυτό ήταν που με έβγαλε από τα ρούχα μου. Δηλαδή διαλέγω και πληρώνω έναν χώρο όπου μπορούν να διασκεδάσουν ταυτόχρονα μεγάλοι και μικροί, κάνω του κόσμου τις ετοιμασίες, για να μου πει η άλλη "κράτα το παιδί κι εγώ πάω έξω" και να περάσω τα γενέθλια του παιδιού μου μες στο άγχος, μην τυχόν και γίνει κάτι. Αυτό είναι γαϊδουριά.

 

Εμενα και στο σπιτι να ηταν το παρτυ ομοιως θα με ενοχλουσε.Αλλο είναι καλω 2-3 φιλους να μεινουν τα παιδακια μονα τους και άλλο καλω ολη την ταξη και ερχεται ο άλλος παρκαρει το πιτσιρικι του και φευγει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τωρα πως προκυπτει?Η hope νιωθει ενοχλημενη που την καλουν ολη την ωρα σπιτι τους σε κάθε γιορτη και γεννεθλια...αλλα επειδή δεν την καλουν κι άλλες μερες παει να πει ότι τη χρησιμοποιουν και ότι στην πραγματικοτητα δε την θελουν?:confused:

 

Oxi αλλά αυτο που λεω ειναι οχι οτι με βλέπουν ως δωρο σε καμια περιπτωση προφωνως το κανουν χωρις να αντιλαμβάνονται οτι το να πηγαινουμε συνεχως οι ίδιοι κ όλοι μαζι μας κανει κ να μην περνάμε καλά.Εγώ στη θεση τους θα καλουσα μονο στα γενεθλια όλους κ στις γιορτες μονο συγγενεις κ κολλητους ή αυτους που θα ηθελαν να ρθουν να κεραστουν.Μια απο τις φορες που πηγαμε ειχε τοσο κοσμο στον παιδοτοπο που πονεσε το κεφάλιμου.

Ειπα επισης πως αν θελεις να κανεις παρεα με καποιον δεν ειναι αναγκη να τον καλεσεις μόνο σε γιορτη,μπορεις να τον καλεσεις οποτεδηποτε(δεν μιλησα για ασχετη μερα οπως λεειμια φιλη)κ όπως με ρωτησε κ μια αλλη φιλη όχι οταν παω απλη επισκεψη δεν θα παω δωρο κ τονιζω να μην φερουν κ σε μενα κάτι.Θα κανω ισως κανα γλυκο-κεικ να παω ίσως κανα κρασι αλλα πιθανοτατα κ τιποτα.Αυτη τη δουλεια θακανουμε;Καθε ΣΚ καπου παμε θα αγοραζω πραγματα.Ετσι αναγκάζωκ τον αλλο να φέρει

Για να μην σας ζαλιζω εμενα μ αρέσει η απλη -αυθορμητη προσκληση του στυλ"δεν ερχεστε Σαββατο απογευμα στο σπιτι για καφε;"Ούτε γιορτη ουτε ουτε τιποτα,ουτε τσουρμο ανθρώπων να μην εχεις να καθισεις κ τι να πεις.Οι γιορτες ειναι απλα υποχρεωση με τοσα ατομα κ φασαρια δεν ειναι για να βρεθουμε,γιαυτο μην μου λετε οτι ειναι κοινωνικοι μερικοι κ καλουν ....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα και στο σπιτι να ηταν το παρτυ ομοιως θα με ενοχλουσε.Αλλο είναι καλω 2-3 φιλους να μεινουν τα παιδακια μονα τους και άλλο καλω ολη την ταξη και ερχεται ο άλλος παρκαρει το πιτσιρικι του και φευγει.

 

Πολύ σωστά. Απλά, τουλάχιστον στο σπίτι, δε θα είχα την έννοια ότι μπορεί να φύγουν με κανέναν ξένο, να σπάσουν κανένα πόδι πάνω-κάτω στα σκαλιά, να τα πλησιάσει κανένας στις τουαλέτες...:? Έφαγα χοντρή φρίκη με τη χαλαρότητά τους. Μάλιστα, ήταν 4 οι γονείς που μου τα άφησαν, θυμήθηκα κι άλλη μία.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν θα είχε καμία διαφορά. Θα τους έβρισκα εξίσου απαράδεκτους.

 

Γιατι βρε κορίτσια;; Αχ εγω είμαι από τις μαμάδες που παρακαλάω να ερθουν μόνα τους τα παιδιά γιατί έχω μικρο σπιτι και δεν χωράμε.

 

Για αυτο και φετος δε θα κάνουμε γενέθλια! Δεν ξαναπερναω το αγχος θα ερθει μονος του, θα φερει τα αδέρφια του που δεν ταιριάζουν και οι ηλικίες, θα ερθουν και οι δυο γονείς;

Της είπα οταν φτάσεις σε ηλικία οου θα αφήνουν τους φίλους σου μόνα τους σε ενα παρτυ τοτε θα κανεις και εσύ παρτυ! Ε δε το ξανά περνάω αυτο συγνωμη δηλαδη τα εκανα και τα ξανά έκανα φτανει!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Απλά, τουλάχιστον στο σπίτι, δε θα είχα την έννοια ότι μπορεί να φύγουν με κανέναν ξένο, να σπάσουν κανένα πόδι πάνω-κάτω στα σκαλιά, να τα πλησιάσει κανένας στις τουαλέτες...:? Έφαγα χοντρή φρίκη με τη χαλαρότητά τους. Μάλιστα, ήταν 4 οι γονείς που μου τα άφησαν, θυμήθηκα κι άλλη μία.

 

Το ότι σου άφησαν οι γονείς τα παιδιά τους σε ένα παιδότοπο λογικά να το δείς, δε φέρεις ευθύνη. Καταλαβαίνω το άγχος σου απλώς θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν εκείνοι μεγαλύτερο.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε κορίτσια;; Αχ εγω είμαι από τις μαμάδες που παρακαλάω να ερθουν μόνα τους τα παιδιά γιατί έχω μικρο σπιτι και δεν χωράμε.

 

Για αυτο και φετος δε θα κάνουμε γενέθλια! Δεν ξαναπερναω το αγχος θα ερθει μονος του, θα φερει τα αδέρφια του που δεν ταιριάζουν και οι ηλικίες, θα ερθουν και οι δυο γονείς;

Της είπα οταν φτάσεις σε ηλικία οου θα αφήνουν τους φίλους σου μόνα τους σε ενα παρτυ τοτε θα κανεις και εσύ παρτυ! Ε δε το ξανά περνάω αυτο συγνωμη δηλαδη τα εκανα και τα ξανά έκανα φτανει!

 

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο να κάνεις πάρτυ στο σπίτι αν και προσωπικά δεν θα άφηνα το παιδί μου μόνο του κάπου, οπουδήποτε. Σε εξωτερικό χώρο όμως έχεις πολλαπλές ευθύνες και οι κίνδυνοι πολλαπλασιάζονται. Δεν μπορείς πετάς τέτοιο μπαλάκι ξαφνικά σε κάποιον άλλο - τον οποίο μάλιστα δεν γνωρίζεις και τόσο καλά. Εγώ πάλι απορώ πως είναι τόσο σίγουρες αυτές οι μαμάδες ότι αυτές στων οποίων την φροντίδα αφήνουν τα παιδιά τους θα είναι τόσο υπεύθυνες και προσεκτικές. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...