Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η εμπειρία μου απο τα χαπια αποβολής cytotec μετα απο παλινδρομη κύηση


Sonia82

Recommended Posts

Καλησπερα, ευχαριστω για το ενδιαφερον. Εγινε η αποξεση δεν τη γλυτωσα δυστυχως. Τωρα θα περιμενουμε να περασουν ενα δυο κυκλοι να σταθεροποιηθουν οι ορμονες μου και να αρχισουμε τις εξετασεις. Το γεγονος οτι προκειται για δευτερη παλλινδρομη με ανησυχει αρκετα. Ειναι και η ηλικια προβλημα ισως τι να πω. Με πιανω να δυσκολευομαι συναισθηματικα που συνεβη και παλι.

 

 

Σε καταλαβαίνω καλή μου.

Κι εγώ έκανα τελικά απόξεση μετά τον τοκετό. 5 μήνες μετά έμεινα πάλι έγγυος. Εκείνο είχε τρισωμία και ευθύνεται σίγουρα η ηλικία μου γι' αυτό. Τώρα δεν είμαι σίγουρη πως θα το αντιμετωπίσω αν ξανασυμβεί και τώρα πια είναι πολύ πιο πιθανό απ' ότι την πρώτη φορά λόγο ιστορικού.

Απ' όλη αυτή την ιστορία βγήκα πολύ πιο δυνατή και ώριμη. Ακόμα κι ας ένιωσα ώρες ώρες οτι το χάνω. Τώρα φοβάμαι το πάλι απ' την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Γειά σας και από εμένα! Μετά από 2 φυσικές εξωμήτριες συλλήψεις ( η μία με ρήξη σάλπιγγας εξαιρετικα κρίσιμη για τη ζωή μου, η άλλη με λαπαροσκοπική αφαίρεση), και 5 εξωσωματικές ανεπιτυχείς, κατάφερα και έμεινα πρώτη φορά έγγυος στην έκτη μου προσπάθεια, όπου λίγες ημέρες πριν και ενώ διένυα την ένατη εβδομάδα και είχαμε ακούσει καρδούλα, το εμβρυάκι μου παλλινδρόμησε. Η γιατρός μου δεν ήθελε να κάνουμε απόξεση λόγω του λεπτού μου ενδομητρίου και επειδή θα κάνω την τελευταία μου προσπάθεια με κατεψυγμένα σε λίγο καιρό (ετών 42). Έτσι μου ξεκίνησε τη διαδικασία της αποβολής με υπόθετα και χάπια cytotek. Την πρώτη μέρα της θεραπείας νοσηλεύτηκα σε κλινική και οι παρενέργειες ήταν εντονότατη διάρροια την ίδια μέρα και λίγη διάρροια και πόνος στο στομάχι τις επόμενες ημέρες στο σπίτι. Όλα αυτά τα διαχειρίστηκα άριστα εκτός από το ψυχολογικό που πιστεύω θα κάνει πολύ καιρό να περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Βίωσα και έγω την παλλίδρομη πριν ένα μήνα!Ήμουν στην ένατη εβδομάδα.Δυστυχώς έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στη μια γιατρό που μου έλεγε να αποβάλλω με χάπια ή τον άλλον γιατρό που έκλεινε περισσότερο στην αναρρόφηση που απ οτι μου είπε δεν ξυνούνε την μήτρα όπως στην απόξεση.Επέλεξα την αναρρόφηση γιατί φοβήθηκα τα χάπια μήπως δεν καθάριζα καλά κ στο τελός έπρεπε να γίνει καθάρισμος ιατρικά.Ευτυχώς πήγαν όλα καλά.Έχουμε την στεναχώρια μας που η εγκυμοσύνη δεν προχώρησε πρέπει όμως να σκέφτουμε και να καθαρίσπουμε σωστά ωστε να μην εχουμε πρόβλημα σε επόμενη εγκυμοσύνη.Νομιζώ πρέπει να ακούμε το γιατρό που εμπιστευόμαστε και την καρδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ arya, μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα. Με την αναρρόφηση μπορεί να σταλεί το έμβρυο για βιοψία;

Δεν ξέρω κορίτσια εσείς πως το βιώνετε αλλά νομίζω ότι μέρα με τη μέρα είμαι χειρότερα ψυχολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ arya, μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα. Με την αναρρόφηση μπορεί να σταλεί το έμβρυο για βιοψία;

Δεν ξέρω κορίτσια εσείς πως το βιώνετε αλλά νομίζω ότι μέρα με τη μέρα είμαι χειρότερα ψυχολογικά.

 

Nαι γλυκιά μου!Και ευτυχώς βγηκέ καλή η βιοψία.Δεν ξέρω γιατί δεν προτείνουν αναρρόφηση.Να φανταστείς πήγα σε γιατρό σε άλλη πόλη και εμεινα ευχαριστημένη.Δεν φανταζόμουν οτι θα μου συνεβαινε ποτέ.Είχαμε και 14 μήνες που προσπαθούσαμε.Πρέπει να βγαιίνουμε δύνατές από τις δυσκολίες αυτές και ασ μασ πέρνουν χρόνο.Ίσως όλα γίνονται για καποίο λόγο που τώρα δεν μπορούμε να κατανοήσουμε!Εύχομαι να σαι γερή,δυνάτη και γρήγορα να έχουμε ένα μωρακί και έμεις!Και κατι που βοήθα έμενα είναι η πίστη στο Θέο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας και από εμένα! Μετά από 2 φυσικές εξωμήτριες συλλήψεις ( η μία με ρήξη σάλπιγγας εξαιρετικα κρίσιμη για τη ζωή μου, η άλλη με λαπαροσκοπική αφαίρεση), και 5 εξωσωματικές ανεπιτυχείς, κατάφερα και έμεινα πρώτη φορά έγγυος στην έκτη μου προσπάθεια, όπου λίγες ημέρες πριν και ενώ διένυα την ένατη εβδομάδα και είχαμε ακούσει καρδούλα, το εμβρυάκι μου παλλινδρόμησε. Η γιατρός μου δεν ήθελε να κάνουμε απόξεση λόγω του λεπτού μου ενδομητρίου και επειδή θα κάνω την τελευταία μου προσπάθεια με κατεψυγμένα σε λίγο καιρό (ετών 42). Έτσι μου ξεκίνησε τη διαδικασία της αποβολής με υπόθετα και χάπια cytotek. Την πρώτη μέρα της θεραπείας νοσηλεύτηκα σε κλινική και οι παρενέργειες ήταν εντονότατη διάρροια την ίδια μέρα και λίγη διάρροια και πόνος στο στομάχι τις επόμενες ημέρες στο σπίτι. Όλα αυτά τα διαχειρίστηκα άριστα εκτός από το ψυχολογικό που πιστεύω θα κάνει πολύ καιρό να περάσει.

 

Να σου πω επίσησ για μια γνωστη μου 45 ετων με τα τελευταια της ωαρια καταφερε και εμεινε εγκυος και γεννησε πριν 4 μηνες!μη χανεις την πιστη σου και την ελπιδα σου!Όλα γίνονται την καταλληλη στιγμη!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ arya εύχομαι σε εσένα και σε όλες τις γυναίκες που έχουμε ταλαιπωρηθεί για ένα παιδί σύντομα να γίνει το όνειρό μας πραγματικότητα. Πολύ ενθαρρυντική η επιτυχία της γνωστής σου.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην υπήρχαν παλλίνδρομες και όλες οι εγκυμοσύνες να έδιναν παιδάκια. 3 εβδομάδες μετά την απόξεση και νιώθω θλίψη μπορεί να είναι οι ορμόνες τι να πω. Σίγουρα φοβάμαι να μείνω πάλι έγκυος. Ο καιρός δεν περνάει, αλλά παράλληλα νιώθω ότι μεγαλώνω μόνο εγώ και μεγαλώνω απαγορευτικά για εγκυμοσύνη. Πώς μπορούμε να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ξανά θετικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 10 months later...

Γεια σας κ από μένα κορίτσια κ Καλή χρονιά.εγω είχα επαφή 2 φορές με αυτά τα χάπια.τα πήρα κ υπογλωσσια κ ενδοκολπικα τον Μάιο σε αναγκαστική διακοπή κύησης 22 εβδομάδων καθότι στην β επιπεδου κ μόνο τότε φάνηκαν τα πολυκυστικα νεφρά τ εμβρυου κ ολιγαμνιο-μη βιώσιμο εμβρυο.τοτε λοιπόν Αφού ήμουν 21 ώρες στην κλινική κ στις 17 ώρες γέννησα έκανα κ πυρετό κ εμετό με αυτά τα χάπια πόνο δεν ένιωθα καθότι είχα επισκληριδιο απτην αρχή της διαδικασίας. Ομως εκει είχα την επίβλεψη κ της προσωπικής μαιας κ τ γιατρού μ.φτανουμε στο Ση μέρα 8 εβδομάδων δυστυχώς σάκος λεκιθικος ασκός εμβρυικα στοιχεία μηδέν καρδιακός παλμός καμία εξέλιξη εδ ω κ 10 μέρες.με οδηγιες γιατρου κ αφου δεν απεβαλα μονη παιρνω 2 υπογλωσσια  στις 4.30 οι πρώτοι πόνοι μετα απο μια ώρα το πρώτο πηχτό αίμα μετα απο 2.το μόνο που είχα ήταν ρίγος κ κρυωνα πολύ.ο πόνος οι συσπάσεις εντονοτερος ισως κ να έπαιρνα παυσίπονο δεν το έκανα ομ ως.πηγα 8 φορές τουαλέτα στις 3 φορες κ πριν παε ι 7.30 που θα έπαιρνα το 3ο χαπι  εκανα διαρροιες είχα μεγάλα κομμάτια αρκετά μεγάλα θα έλεγα κόκκινα σαν το συκωτακι ένα πράμα με γκρι γραμμές πάνω τους που αποτι διαβασα ειναι εμβρυικος ιστος ώσπου ειδα κ κάπου τον σάκο περίπου 1,5 εκατοστό.δεν γινετα ι να μην καταλάβεις τι είναι.μετα κάπως ανακουφιστηκα πήρα κ το άλλο χαπι σε συνομιλια με τον γιατρό.τωρα δεν πάω τόσο συχνά τουαλέτα ηρέμησα μαγειρεψα κιολας σηκωθηκα απτο κρεβατι.μπορώ να πω μέσα στην ατυχία μ στάθηκα τυχερή γτ πιστεύω ότι δεν θα επέμβουμε με αποξεση.θα με δει Σαβ πρωί.συγνωμη για την ωμή περιγραφή.περασα πολύ δύσκολα περιμένοντας τόσες ώρες να γεννήσω το νεκρό αγοράκι μ αλλά το να το ζεις με τον αντρα σ μονη σ στο σπιτι είναι δυσκολοτερο αλλα το καλο είναι ότι τελείωσε γρηγορα.απο ψυχολογικής πλευράς είναι ενα σοκ να το βλέπεις μπροστά σ.φυσικα σ'αυτό με προετοίμασε ο γιατρός.να είστε δυνατές κορίτσια κ να εχετε  δίπλα σας τους άντρες σας.προσευχομαι για όλες μας ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Δυστυχώς έχω και εγώπολύ  πρόσφατη εμπειρία τις όλης διαδικασίας. ..

14 εβδομάδων λόγω τρισωμιας 21 και κάποιο θέμα στην καρδιά του εμβρυου ενώ στην αρχή ήμουν αντίθετη με την διακοπή κυησης για ηθικους λόγους  , τελικά με συμβουλευτικη πήραμε την απόφαση. ...

 

Ξεκίνησα στο νοσοκομείο με κολπικα  cytotec στις 10:30 και ανά διαστήματα από στόμα και ξανά κολπικα...

Μέχρι τις 2:00 τα ξημερώματα είχα σταθερους πόνους περιόδου, μικρές συσπασεις, ριγος, πυρετο χωρίς καμία διαστολη ώσπου ξαφνικά νιώθω να σπάνε τα νερα ... 

Μετα απο αυτο άρχισε ο τραχηλος να έχει κάποια πρόοδο , οποτε γιατρός μου με ρώτησε αν ήθελα επισκληριδιο, δέχτηκα αμεσως και μέχρι τις 6:00 είχα βγάλει πρώτα το αγοράκι μου έπειτα τον πλακουντα και τέλος έγινε  αποξεση για λίγα πηγματα ...

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι η καρδουλα του είχε σταματήσει πριν γινει η αποβολη και ο γιατρός μου είπε ότι δεν ευθύνονται τα cytotec γι αυτό, ήταν να γίνει ...δεν ξέρω αν ισχύει ή το είπε για να ελαφρυνει την συνείδηση μου. 

 

Η διαδικασία δεν ήταν επωδυνη σωματικά, όμως ψυχολογικά με τσακισε από το άκουσμα της αυχενικης και τα αποτελέσματα τροφοβλαστη ακόμη. ...

Φοβάμαι για επόμενη προσπάθεια αν και όλοι μου λένε για τυχαίο γεγονός...

Εύχομαι καμία να μην χρειαστεί να περάσει κάτι παρόμοιο. ....

 

 

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Περιεχομένου
url content not allowed
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , koutsouni10 είπε:

Δυστυχώς έχω και εγώπολύ  πρόσφατη εμπειρία τις όλης διαδικασίας. ..

14 εβδομάδων λόγω τρισωμιας 21 και κάποιο θέμα στην καρδιά του εμβρυου ενώ στην αρχή ήμουν αντίθετη με την διακοπή κυησης για ηθικους λόγους  , τελικά με συμβουλευτικη πήραμε την απόφαση. ...

 

Ξεκίνησα στο νοσοκομείο με κολπικα  cytotec στις 10:30 και ανά διαστήματα από στόμα και ξανά κολπικα...

Μέχρι τις 2:00 τα ξημερώματα είχα σταθερους πόνους περιόδου, μικρές συσπασεις, ριγος, πυρετο χωρίς καμία διαστολη ώσπου ξαφνικά νιώθω να σπάνε τα νερα ... 

Μετα απο αυτο άρχισε ο τραχηλος να έχει κάποια πρόοδο , οποτε γιατρός μου με ρώτησε αν ήθελα επισκληριδιο, δέχτηκα αμεσως και μέχρι τις 6:00 είχα βγάλει πρώτα το αγοράκι μου έπειτα τον πλακουντα και τέλος έγινε  αποξεση για λίγα πηγματα ...

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι η καρδουλα του είχε σταματήσει πριν γινει η αποβολη και ο γιατρός μου είπε ότι δεν ευθύνονται τα cytotec γι αυτό, ήταν να γίνει ...δεν ξέρω αν ισχύει ή το είπε για να ελαφρυνει την συνείδηση μου. 

 

Η διαδικασία δεν ήταν επωδυνη σωματικά, όμως ψυχολογικά με τσακισε από το άκουσμα της αυχενικης και τα αποτελέσματα τροφοβλαστη ακόμη. ...

Φοβάμαι για επόμενη προσπάθεια αν και όλοι μου λένε για τυχαίο γεγονός...

Εύχομαι καμία να μην χρειαστεί να περάσει κάτι παρόμοιο. ....

 

 

Καλησπέρα...Λυπάμαι πολύ για αυτο που σου συνέβη. Έχω ζήσει ακριβως το ίδιο πριν 7 χρονια. Ακομα θυμαμαι εκεινη την αυχενικη την τροφοβλαστη και ολα τα υποιλοιπα τραγικα. Μη φοβασαι οντως ειναι τυχαιο γεγονος,ολα καλα θα πανε...εγω εχω πλεον δυο υγιεστατα παιδακια κι ας περασα 2 εγκυμοσυνες μεσα σε τρελο αγχος αλλα χαλαλι τους

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και από μένα!! Εμένα ο γυναικολογος μου είπε να πάρω τα cytotec σαν βοήθεια πριν την αποξεση!! Μου είπε να πάρω τα μεσάνυχτα της προηγούμενης μέρας κολπικα και 2 στις 8 το πρωί την μέρα της αποξεσης!! Φοβάμαι για τις παρενέργειες! 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα. Είπα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου από τα συγκεκριμένα χάπια. Πριν από 2,5 περίπου εβδομάδες διαπίστωσα ότι η καρδιά του μωρού μου είχε σταματήσει μια μέρα πριν μπω στην 8η εβδομάδα... Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου... Ο γυναικολογος μου έδωσε δύο επιλογές: ή χάπια για πρόκληση αποβολης ή αποξεση... Εγώ λόγω ηλικίας (40 ετών με ένα παιδί) προτίμησα τα χάπια με το σκεπτικό ότι ίσως είναι καλύτερα για τη μήτρα. Ξεκίνησα να παίρνω το μεσημέρι της Παρασκευής πριν δύο εβδομάδες ένα χάπι κάθε οκτώ ώρες και με το φόβο μήπως οι πονοι είναι ανυποφοροι... Μετά από λίγες ώρες άρχισα να έχω λίγους πόνους περιόδου χωρίς καν να χρειαστεί να πάρω παυσιπονο. Το πρωί του Σαββάτου άρχισα να έχω αίμα, όχι πολύ, σαν περίοδο... Το πρωί της Δευτέρας κι ενώ ήμουν ακόμη στο κρεβάτι ένιωσα κάτι να βγαίνει και όταν πήγα τουαλέτα είδα ένα μεγάλο, συμπαγές κομμάτι... Την άλλη μέρα που με εξέτασε ο γιατρός διαπίστωσε ότι είχε φύγει όλο το κυημα και δεν χρειάστηκε να κάνω αποξεση. Το αίμα συνεχίστηκε μέχρι Παρασκευή μεσημέρι, δηλαδή μια εβδομάδα, όπου και σταμάτησε. Εκτός από πόνους περιόδου δεν αισθάνθηκα τίποτα παραπάνω και δεν χρειάστηκε καμία μέρα να πάρω παυσιπονο. Μέσα στην ατυχία μου ήμουν και τυχερή... Παρόλα αυτά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια ποτέ θα μπορούσα να αρχίσω ξανά προσπάθειες για παιδάκι, δεδομένου ότι η μήτρα δεν πειραχτηκε. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο τα χάπια επηρεάζουν τον οργανισμό... Θα ρωτήσω φυσικά και τον γιατρό αλλά αν κάποια έχει ανάλογη εμπειρία θα ήθελα να ξέρω γιατί λόγω ηλικίας δεν έχω πολλά περιθώρια... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 18/8/2016 at 11:55 ΜΜ, Sonia82 είπε:

Η συγκεκριμένη ανάρτηση εχει ως σκοπό να εκθέσω την προσωπική μου εμπειρία σχετικά με το θέμα της αποβολής με το χάπι cytotec. Και αυτο διότι στο διαδίκτυο δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες που να με καλύψουν επαρκώς πριν κάνω την εισαγωγή μου στην κλινική. Απο τα λίγα που είχα διαβάσει, άλλες γυναίκες είχαν εξαιρετικά έντονους πόνους, ενώ άλλες είχαν απλούς πόνους περιόδου. Εύχομαι η προσωπική μου εμπειρία να βοηθήσει λιγο περισσότερο οποια κοπελα βρεθεί στην δυσάρεστη θέση της αποβολής.

Ανακαλύψαμε στην 8η εβδομαδα οτι η καρδιά του εμβρύου ειχε σταματήσει να χτυπά. Σύμφωνα με τον γιατρό μου, αυτο συνέβη μια εβδομαδα πριν, δλδ στην 7η εβδομαδα. Οι λύσεις που μου πρότεινε ήταν είτε να γίνει απόξεση είτε να πάρω τα χαπια. Δεδομένου οτι με πληροφόρησε οτι με το χαπι δεν θα τραυματιζοταν η μήτρα και ο τράχηλος μου, μου συνέστησε αυτη την οδό, λόγω του οτι ειμαι και ατοκος.

Πριν την εισαγωγή μου στην κλινική είχα τρομερό άγχος και φόβο για το άγνωστο, ενώ επιπλέον είχα να αντιμετωπίσω και τον ψυχικό πόνο της απώλειας αυτού που κάποτε θα γινόταν το μωρό μου. Για τον λόγο αυτο, έκανα εκτενέστατη έρευνα στο διαδίκτυο σχετικά με την διαδικασία, με το τι θα επρεπε να περιμένω και τι θα αντιμετώπιζα εν τελεί. Δυστυχώς σε ελληνικές ιστοσελίδες δεν βρήκα σχεδόν τίποτα, αντιθέτως τις περισσότερες πληροφορίες τις άντλησα απο αμερικανικα site.

Η όλη διαδικασία λοιπόν ειχε ως εξής:

Γύρω στις 07:30 πμ μου έδωσαν δυο χαπια απο το στόμα και αλλα δυο απο τον κόλπο, μισή ώρα αργότερα. Αρχικά ένιωσα ελάχιστο πόνο, ακριβώς όπως όταν περιμένεις περίοδο. Ο πιο έντονος πόνος ξεκίνησε περιπου στις 10:00 (πριν ακόμα ξεκινήσει η ροη του αίματος) και θα τον περιέγραφα σαν αρκετά δυνατό πόνο βαριάς περιόδου. Σε αυτο το σημείο χρειάστηκε να κάνω μερικές αναπνοές και να κουλουριαστω γιατι με ανακούφιζε. Παρ όλα αυτά, ο πόνος ήταν ανεκτός, καμία σχεση με αυτά που διάβαζα, οτι δηλαδή οι πόνοι ειναι φρικτοί! Χρειάστηκε απλώς να εστιάσω στον πόνο, να συγκεντρωθώ και να μην με πιάσει πανικός.

Αμέσως μετα χρειάστηκε να σηκωθώ για να πάω τουαλέτα και εκείνο ήταν το πιο ψυχοφθόρο σημείο για εμένα γιατι ένιωσα κατι να κυλάει. Αμέσως μόλις κατέβασα το εσώρουχο πετάχτηκε αιμα μαζί με υγρό, όπου αργότερα έμαθα οτι έσπασε ο σάκος....δλδ έσπασαν τα νερά μου.

Μια ώρα μετα μου έδωσαν ακόμα δυο χαπια απο το στόμα. Οι πόνοι είχαν μειωθεί σε σχεση με πριν. Ποναγα και πάλι αλλα υποφερτά. Και καπου σε εκείνο το σημειο ξεκίνησε η ροη του αίματος με πηγματα.

Το επόμενο στάδιο ήταν να με κατεβάσουν στο χειρουργείο για αναρρόφηση του σάκου και του εμβρύου. Προηγουμένως ο γιατρός μου μου έκανε έναν υπέρηχο για να δούμε οτι ο σάκος ειχε κατέβει προς τον τράχηλο και οτι είχε συμβεί η απαιτούμενη διαστολή, έτσι ώστε να μην τραυματισουμε καθολου την περιοχή με την αναρρόφηση.

Τα υπόλοιπα που ακολούθησαν δεν ήταν πλέον επίπονα, αφού μου χορηγήθηκε μέθη και έτσι δεν κατάλαβα τίποτα.

Να σημειώσω οτι ενδεχομένως ο λόγος που άντεξα τον πόνο να ήταν 1) οτι μου είχαν βάλει ορο απο την αρχή, ο οποίος περιείχε δυο buscopan (που απο οτι έμαθα βοήθησαν ώστε να μαλακώσει ο τράχηλος και να γίνει λιγότερο επώδυνη η διαστολή) και 2) οτι μου χορήγησαν ενδοφλεβιως παρακεταμόλη (συγκεκριμένα apotel), την οποια ζήτησα αμέσως μόλις αντιλήφθηκα οτι ο πόνος άρχιζε να γίνεται εντονότερος, έτσι ώστε να προλάβει να δράσει.

Επίσης, οφείλω να προσθέσω οτι όλα τα παραπάνω ειναι η δικη μου εμπειρία και η δικη μου αίσθηση πόνου. Κάποια αλλη γυναικα μπορεί όντως να πονέσει περισσότερο ή και πολυ λιγότερο. Αυτο όμως που θέλω να τονίσω ειναι το να συζητήσετε προηγουμένως όλες τις επιλογές που έχετε με τον γιατρό σας γιατι όπως και να το κάνουμε, η απόξεση αποτελεί κανονική επέμβαση με οτι αυτο συνεπάγεται. Φυσικά πολλές γνωστές μου έκαναν απόξεση (βέβαια δεν τους δόθηκε καν η επιλογή των χαπιών) και έπειτα έκαναν κανονικά και χωρίς κανενα πρόβλημα τα παιδιά τους.

Κλείνω λέγοντας οτι το πιο επίπονο στην διαδικασία ειναι το ψυχολογικό κομματι. Εύχομαι σε όλες όσες περνούν κατι αντίστοιχο κουράγιο και ψυχραιμία, εκλογίκευση όσο ειναι δυνατόν και αισιοδοξία για το μέλλον. Και επίσης να πάρετε τον χρόνο σας. Οτιδήποτε νιώθετε ειναι απόλυτα φυσιολογικό και χρειάζεται τον χρόνο του για να εκδηλωθεί και σιγά σιγά να επουλωθεί. Κυρίως εύχομαι σε όλες τις υποψήφιες μανούλες (και σε εμένα) να έχουμε μετα απο αυτο μια επιτυχημένη και εύκολη εγκυμοσυνη και να έρθει η στιγμή που θα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας το μωράκι μας.

Καλή δύναμη! Αν κάποια κοπελα θέλει να με ρωτήσει κατι, θα εχω το νου μου να μπαίνω που και που στο φόρουμ, ώστε να βοηθήσω κι εγω όπως μπορώ. Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

 

On 18/8/2016 at 11:55 ΜΜ, Sonia82 είπε:

Η συγκεκριμένη ανάρτηση εχει ως σκοπό να εκθέσω την προσωπική μου εμπειρία σχετικά με το θέμα της αποβολής με το χάπι cytotec. Και αυτο διότι στο διαδίκτυο δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες που να με καλύψουν επαρκώς πριν κάνω την εισαγωγή μου στην κλινική. Απο τα λίγα που είχα διαβάσει, άλλες γυναίκες είχαν εξαιρετικά έντονους πόνους, ενώ άλλες είχαν απλούς πόνους περιόδου. Εύχομαι η προσωπική μου εμπειρία να βοηθήσει λιγο περισσότερο οποια κοπελα βρεθεί στην δυσάρεστη θέση της αποβολής.

Ανακαλύψαμε στην 8η εβδομαδα οτι η καρδιά του εμβρύου ειχε σταματήσει να χτυπά. Σύμφωνα με τον γιατρό μου, αυτο συνέβη μια εβδομαδα πριν, δλδ στην 7η εβδομαδα. Οι λύσεις που μου πρότεινε ήταν είτε να γίνει απόξεση είτε να πάρω τα χαπια. Δεδομένου οτι με πληροφόρησε οτι με το χαπι δεν θα τραυματιζοταν η μήτρα και ο τράχηλος μου, μου συνέστησε αυτη την οδό, λόγω του οτι ειμαι και ατοκος.

Πριν την εισαγωγή μου στην κλινική είχα τρομερό άγχος και φόβο για το άγνωστο, ενώ επιπλέον είχα να αντιμετωπίσω και τον ψυχικό πόνο της απώλειας αυτού που κάποτε θα γινόταν το μωρό μου. Για τον λόγο αυτο, έκανα εκτενέστατη έρευνα στο διαδίκτυο σχετικά με την διαδικασία, με το τι θα επρεπε να περιμένω και τι θα αντιμετώπιζα εν τελεί. Δυστυχώς σε ελληνικές ιστοσελίδες δεν βρήκα σχεδόν τίποτα, αντιθέτως τις περισσότερες πληροφορίες τις άντλησα απο αμερικανικα site.

Η όλη διαδικασία λοιπόν ειχε ως εξής:

Γύρω στις 07:30 πμ μου έδωσαν δυο χαπια απο το στόμα και αλλα δυο απο τον κόλπο, μισή ώρα αργότερα. Αρχικά ένιωσα ελάχιστο πόνο, ακριβώς όπως όταν περιμένεις περίοδο. Ο πιο έντονος πόνος ξεκίνησε περιπου στις 10:00 (πριν ακόμα ξεκινήσει η ροη του αίματος) και θα τον περιέγραφα σαν αρκετά δυνατό πόνο βαριάς περιόδου. Σε αυτο το σημείο χρειάστηκε να κάνω μερικές αναπνοές και να κουλουριαστω γιατι με ανακούφιζε. Παρ όλα αυτά, ο πόνος ήταν ανεκτός, καμία σχεση με αυτά που διάβαζα, οτι δηλαδή οι πόνοι ειναι φρικτοί! Χρειάστηκε απλώς να εστιάσω στον πόνο, να συγκεντρωθώ και να μην με πιάσει πανικός.

Αμέσως μετα χρειάστηκε να σηκωθώ για να πάω τουαλέτα και εκείνο ήταν το πιο ψυχοφθόρο σημείο για εμένα γιατι ένιωσα κατι να κυλάει. Αμέσως μόλις κατέβασα το εσώρουχο πετάχτηκε αιμα μαζί με υγρό, όπου αργότερα έμαθα οτι έσπασε ο σάκος....δλδ έσπασαν τα νερά μου.

Μια ώρα μετα μου έδωσαν ακόμα δυο χαπια απο το στόμα. Οι πόνοι είχαν μειωθεί σε σχεση με πριν. Ποναγα και πάλι αλλα υποφερτά. Και καπου σε εκείνο το σημειο ξεκίνησε η ροη του αίματος με πηγματα.

Το επόμενο στάδιο ήταν να με κατεβάσουν στο χειρουργείο για αναρρόφηση του σάκου και του εμβρύου. Προηγουμένως ο γιατρός μου μου έκανε έναν υπέρηχο για να δούμε οτι ο σάκος ειχε κατέβει προς τον τράχηλο και οτι είχε συμβεί η απαιτούμενη διαστολή, έτσι ώστε να μην τραυματισουμε καθολου την περιοχή με την αναρρόφηση.

Τα υπόλοιπα που ακολούθησαν δεν ήταν πλέον επίπονα, αφού μου χορηγήθηκε μέθη και έτσι δεν κατάλαβα τίποτα.

Να σημειώσω οτι ενδεχομένως ο λόγος που άντεξα τον πόνο να ήταν 1) οτι μου είχαν βάλει ορο απο την αρχή, ο οποίος περιείχε δυο buscopan (που απο οτι έμαθα βοήθησαν ώστε να μαλακώσει ο τράχηλος και να γίνει λιγότερο επώδυνη η διαστολή) και 2) οτι μου χορήγησαν ενδοφλεβιως παρακεταμόλη (συγκεκριμένα apotel), την οποια ζήτησα αμέσως μόλις αντιλήφθηκα οτι ο πόνος άρχιζε να γίνεται εντονότερος, έτσι ώστε να προλάβει να δράσει.

Επίσης, οφείλω να προσθέσω οτι όλα τα παραπάνω ειναι η δικη μου εμπειρία και η δικη μου αίσθηση πόνου. Κάποια αλλη γυναικα μπορεί όντως να πονέσει περισσότερο ή και πολυ λιγότερο. Αυτο όμως που θέλω να τονίσω ειναι το να συζητήσετε προηγουμένως όλες τις επιλογές που έχετε με τον γιατρό σας γιατι όπως και να το κάνουμε, η απόξεση αποτελεί κανονική επέμβαση με οτι αυτο συνεπάγεται. Φυσικά πολλές γνωστές μου έκαναν απόξεση (βέβαια δεν τους δόθηκε καν η επιλογή των χαπιών) και έπειτα έκαναν κανονικά και χωρίς κανενα πρόβλημα τα παιδιά τους.

Κλείνω λέγοντας οτι το πιο επίπονο στην διαδικασία ειναι το ψυχολογικό κομματι. Εύχομαι σε όλες όσες περνούν κατι αντίστοιχο κουράγιο και ψυχραιμία, εκλογίκευση όσο ειναι δυνατόν και αισιοδοξία για το μέλλον. Και επίσης να πάρετε τον χρόνο σας. Οτιδήποτε νιώθετε ειναι απόλυτα φυσιολογικό και χρειάζεται τον χρόνο του για να εκδηλωθεί και σιγά σιγά να επουλωθεί. Κυρίως εύχομαι σε όλες τις υποψήφιες μανούλες (και σε εμένα) να έχουμε μετα απο αυτο μια επιτυχημένη και εύκολη εγκυμοσυνη και να έρθει η στιγμή που θα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας το μωράκι μας.

Καλή δύναμη! Αν κάποια κοπελα θέλει να με ρωτήσει κατι, θα εχω το νου μου να μπαίνω που και που στο φόρουμ, ώστε να βοηθήσω κι εγω όπως μπορώ. Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Απίστευτα κατατοπιστική ανάρτηση, τη διάβασα 2 ώρες πριν κάνω την εισαγωγή για απόξεση χτες το πρωί και πάρω τα cytotec. Η δική μου εμπειρία δεν ήταν η πρώτη, ήταν η δεύτερη συνεχόμενη, η πρώτη ήταν έκτοπη, Γενάρη 2019, διαδικασία με μεθοτρεξάτη, ακόμα χειρότερα. Η τωρινή ήταν ακριβώς όπως την περιγράφεις. Έμαθα πως το μωρό έχει μεγάλες πιθανότητες για σύνδρομα 13 και 18 πριν 10 μέρες. Δυστυχώς μειωνόταν αισθητά και το αμνιακό υγρό και αυτό συρρικνωνόταν μέρα με τη μέρα... Ο οργανισμός μου αποφάσισε από προχθές το βράδυ να μου κάνει το έργο ευκολότερο ξεκινώντας μόνος του την αποβολή. Το ειχα ήδη πάρει απόφαση λοιπόν. Θα ήθελα μόνο να πω ότι 3 με 4 μέρες πριν όλοι νόμιζαν ότι θα χρειαστώ ψυχολόγο, δεν μπορούσα να πιστέψω τι θα γινόταν. Τις 2 τελευταίες αποφάσισα να δεχθώ τα πράγματα με μια δόση κυνισμού και ίσως είναι αυτό που με προφύλαξε. Μπήκα στο μαιευτήριο με χαμόγελο, ήξερα ότι αυτό που κάνω είναι αυτό που πρέπει να γίνει, ήξερα ότι ήταν μια ατυχία και ότι θα μπορέσω σύντομα να γίνω μαμά. Βγήκα επίσης έτσι και με το κεφάλι ψηλά. Απορούσαν όλοι με τη δύναμη που έδειχνα, ακόμα και εγώ ή ίδια. Δεν έκλαψα στιγμή, ακόμα και όταν άρχισε η διαδικασία αποβολής και άκουσα τον χαρακτηριστικό θόρυβο στη λεκάνη. Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι τώρα θα πας για τα καλύτερα, ότι μετά από όλα αυτά σου αξίζει, έτυχε, δεν το ήθελες, δεν το προκάλεσες, σε κάποιες τυχαίνει μια, σε κάποιες ποτέ, σ'εσενα έτυχε παραπάνω, αλλά θα δεις, τα καλύτερα θα έρθουν. Με έσωσε από την τρέλα και την κατάθλιψη όλο αυτό. Το τελευταίο μήνυμα που έστειλα στον σύζυγό μου που περίμενε απ' έξω ήταν ότι πονάω, θέλω να τελειώνει αυτό γρήγορα, να γυρίσω σπίτι μου. Αγαπώ τα παιδιά, θέλω σαν τρελή ένα, αλλά μέσα απ' αυτό έμαθα ότι μετά από τέτοιες καταστάσεις πρέπει να παίρνεις τον χρόνο σου και να αγαπάς ακόμα περισσότερο τον εαυτό σου. Όταν βγήκα από το μαιευτήριο το μόνο που είπα είναι ότι επέστρεψα στη ζωή μου, τώρα πάμε για τα καλά, μας αξίζουν και θα έρθουν, τίποτα δεν θα μας ρίξει την ψυχολογία. Μη δίνετε σημασία στον οίκτο συγγενών και φίλων, το έκανα την πρώτη φορά και κόντεψα να τρελαθώ, ούτε στις κοιλίτσες που κυκλοφορούν δίπλα σας. Να σκέφτεστε ότι η ζωή σας προετοιμάζει για το επόμενο, ότι σας αξίζει το καλύτερο. Και ότι σύντομα θα το έχετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας , εγω ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να ρωτησω αν καποια απο εσας εθχε συμπτωματα απο την χρηρη cytotec .. Εχω διαγνωσθει με παλινδρομη Στην 7η βδομαδα .. αυριο πρωι παω για αποξεση ..ο γυναικολογος μου μ εδωσε ενα χαπι cytotec να βαλω κολπικα στις 12 τα μεσανυχτα αποψε το βραδυ και αγχωνομαι πολυ για τυχον αιμορραγιες .. αν κατα την διαρκεια της νυχτας εχω παρενεργειες ή θα αρχισουν το πρωι οταν παω;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε και εδώ 

https://parents.org.gr/forum/tags/απόξεση/

και άλλα σχετικά θέματα 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...