Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακό πρόβλημα - Και ο Θεός μαζί μας...


Marilena

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σημαινει οτι λογω επαγγελματος συζυγου μετακινουμαστε συχνα οποτε δεν εχω βαση αναφορας!!!!θα το ηθελα να ερθω αλλα παρασκευη γυριζει ο αντρας μου σπιτι(ελειπε σχεδον 5 μηνες στο εξωτερικο σε εμπολεμη ζωνη)και θελω επιτελους να ειδωθουμε σαν οικογενεια και ζευγαρι :wink: επισης μενουμε επαρχια και αυτο ειναι ενα θεμα.....καλα να περασετε κοριτσια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Άσχετο αλλα να επανελθω και στην αρχη του θεματος.... Απο χθες τα ξημερωματα οι γονεις μου και τα αδελφια μου εχουν φυγει απο κατω χωρις να μας πουνε τιποτα... Μαλλον εχουν παει ταξιδακι, γιατι για μετακομιση αποκλειεται, εφοσον εχουν πραγματα κατω κανονικα...

Δεν ξερω τι παιζει, δεν μου ειπαν τιποτα... και ανεξαρτητα απο τα προβληματα, με εχουν κανει και να ανησυχω μερες που ειναι !!! :cry::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να λείπουν όλοι μαζί και να μην ήρθε έστω κάποιος, ίσως πήγαν κάπου για λίγες μέρες... Αν μίλαγες με την αδερφή σου, μήπως σου έλεγε??? Έτσι για να μην το έχεις έγνοια...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες εστειλα μηνυμα στην αδελφουλα μου.... αλλα δεν μου απαντησε... Έτσι ανησυχησα περισσότερο... :shock: Εδω και λιγη ωρα την παίρνω τηλεφωνο ομως και μου το κλείνει καταμουτρα... :cry::cry::cry: Τι να πω ??? Ελπιζω μονο να ειναι ολοι τους καλα... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαν πρόβλημα είμαι σίγουρη πως θα απαντούσε. Θα σε ενημέρωναν για κάτι κακό για να τρέξεις σίγουρα.Αρα θα είναι όλα καλά!!Μην ανησυχείς άλλο και προσπάθησε να σκέφτεσαι ευχάριστα πράγματα μέρες που είναι!!!!! :D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οκ !!! Λυθηκε το μυστηριο !!!

Εγω το ζωον μονο που ανησυχησα !!! :twisted:

Εχουν παει διακοπες στην Κομοτηνη... (εκει κοντα σας !!!) στην θεια μου !!!

Κατι ηξερε ο καλος Θεουλης που εκανε το δικο μας ταξιδι να αναβληθει... Τελικά... οντως... Τίποτα δεν είναι τυχαίο !!! :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω,πω Κοριτσια μου,μου γραψατε ευχες για το αγορακι μου και μολις τωρα το'δα ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!(ετσι οπως παει με το τικερ μου καθε μερα τον γιορταζω :lol::lol::lol: )

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για όσο αξίζει marilena να σου πω και γω μια γνώμη ακόμη... (μπορεί και δυό!)

Η διαμάχη σου με τους γονείς σου είναι δυο φορές λυπηρή. μια από την πλευρά σου και μια από την δικιά τους. Εμείς εδώ οι συνφορουμίτες σου βέβαια πέραν του γράμματος του πατέρα σου δεν ξέρουμε παρά μόνο την δική σου πλευρά... Δεν υπονοώ κάτι. Σκέψου όμως πόσο άσχημο είναι για κάποιους από μας να βλέπουμε να μιλάς όπως μιλάς για αυτούς και αυτοί να μην μπορούν να πουν κάτι. Δεν θα σταθώ εκεί. Γιατί δεν είναι δουλειά μου να κρίνω κανέναν, ούτε εσένα, ούτε αυτούς.

Η κατάσταση της οικογένειας σου είναι ένα κλασσικό παράδειγμα για τα "καλά" της "δεμένης" ελληνικής οικογένειας...

Στην αρχή του θέματος, τότε τον οκτώβρη, αναφέρθηκαν κάποιες λέξεις συχνά και από πολλούς. ΟΦΕΙΛΕΙ, ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΑΓΑΠΗ. Δεν ξέρω αν αυτές οι λέξεις ανήκουν κοντά η μια στην άλλη η στην ίδια πρόταση.

Οφείλουν οι γονείς "δια βίου" να στέκονται πλάι στα παιδιά τους?

Συγχωρέστε με αλλά πιστεύω πως όχι. Τουλάχιστον όχι όπως ίσως το εννοείτε. Οφείλουμε (γιατί είμαι κι εγώ γονιός...) να στηρίξουμε σε όλα τα παιδιά μας , ως τη στιγμή που θα μπορέσουν να ανοίξουν τα δικά τους φτερά. Μετά ,όσο κι αν πονάει, οφείλουμε να κόψουμε τα δεσμά και να τα αφήσουμε να πετάξουν, (ενίοτε και με μια καλοδιάθετη "κλωτσιά" στα "οπίσθια"...) Μόνο έτσι θα μεγαλώσουν και θα γίνουν υπεύθυνοι άνθρωποι ικανοί να δημιουργήσουν δική τους ζωή και οικογένεια. Εννοείται βέβαια πως συναισθηματικά και ψυχικά θα είμαστε πάντα κοντά τους.

Οφείλουν τα παιδιά μας σε εμάς κάτι για την ανατροφή τους?

όχι είναι καθήκον μας και εκεί τελειώνει. Αν μεγαλώσουμε τα παιδιά μας σωστά και έχουμε και λίγο τύχη θα μας σταθούν , θα είναι κοντά μας, όταν τα χρειαστούμε. Αλλά εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα τα παιδιά μου να "φρενάρουν" τα όνειρα τους μήπως τυχόν εγώ χρειαστώ τη βοήθεια τους. Θέλω να πετάξουν. Όπου κι αν τα βγάλει.

Υπάρχουν ένα σωρό παροιμίες σχετικές με την ιστορία σου. "Το αίμα, νερό δεν γίνεται" είναι από τις πρώτες που σκέφτηκα.

Μην γκρεμίσεις όλες τις γέφυρες. Ότι και να γίνει, γονείς σου είναι. Κοίταξε την οικογένεια σου, αλλά με το γάντι... το ξέρω εύκολο για μένα να το λέω, είμαι απέξω από την όλη ιστορία.

Και ένα τελευταίο. Αναρωτιέσαι τι να πεις στην μικρή σου. Θυμήθηκα κάποια πράγματα που διάβαζα σχετικά με την αντιμετώπιση των παιδιών κατά τη διάρκεια του διαζυγίου μου. Ήδη βέβαια κάποιοι σε συμβούλεψαν ανάλογα. Εγώ απλώς θα επιβεβαιώσω. Μην κατηγορήσεις τους γονείς σου μπροστά στο παιδί σου, και μην συζητάς με άλλους μπροστά της. Δεν ξέρεις πως μπορεί να το πάρει.

 

Σου εύχομαι κουράγιο και καλά μυαλά. Σκέψου και κάτι. εσύ πως θα ήθελες τα παιδιά σου να σε αντιμετωπίσουν?

 

Papapete

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε papapete , καταρχας σε ευχαριστω που μπηκες στον κόπο να διαβασεις ολα αυτα και να απαντησεις...

 

Δεν θα σου απαντησω σε κομμάτια που έγραψες όπως θα ήθελα γιατι τωρα δεν εχω την δύναμη....

Θα πω ομως κατι που για εμενα ειναι σημαντικο... εχεις δικιο να λες οτι ακουσατε μονο την δικη μου πλευρα.... που ομως ? σε ενα φορουμ.... αγνωστοι μεταξυ αγνωστων !!!

 

Οι γονεις μου ομως, οπως εμαθα την περασμενη εβδομαδα, εχουν παει σε ΟΛΟΥΣ τους συγγενεις κι εχουν πει τα απειρα ψεμματα για να με συκοφαντησουν και να τους λυπηθούν οι άλλοι !!!

Το τελευταιο και τρομερο που εμαθα.... διαδιδουν οτι εχουν παρει δανειο για το μισο σπιτι κι εμεις τους ζηταμε να φυγουν !!! :twisted:

 

Και τελος θα πω κατι που νομιζω οτι επισης λεει πολλα.... είχαμε συμφωνησει να φυγουν μεχρι τα Χριστουγεννα... και αντι αυτου... ? Εφυγαν 10 μερες διακοπες !!! και γυρισαν σαν να μην συμβαινει τιποτα !!!

 

Ακομα ενα.... επειδη τους εκοψε ο Γιαννης το καλοριφερ, εχουν βαλει ηλεκτρικα σωματα και εχουν καψει μεσα σε 3 μηνες, 5000 κιλοβατοωρες !!! Φυσικα χωρις να πληρωνουν μια !!!

 

Φίλε απλα θα σου πω οτι θα επανελθω να σου πω κι αλλα πραγματακια... αλλα μηπως δεν τα διαβασες καλα ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα να ξαναρωτήσω για άλλη μια φορά γιατί πληρώνετε εσείς την ΔΕΗ και δεν την αφήνεται απλήρωτη να κοπεί? Έτσι θα αναγκαστούν να την πληρώσουν.

Τώρα για τα υπόλοιπα τι να πω...........παραχόντρυνε το πράγμα.

Προσανατολίσου να το λύσεις όσο πιο ήπια μπορείς γιατί όσο το αφήνιες τόσο πιο ψυχοφθόρο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε ψηλη.... εκει πανω πηραν τα μυαλα σου αερα ? :P

Εχω ξαναπει γιατι ειναι κοινο !!! Για να κοπει αυτων, θα πρεπει να κοπει κι εμας!!! Αλλιως θα το πληρωναμε ???

Ειπαμε... ειμαστε ηλιθιοι αλλα οχι τοσοοοοο.... :!:

Link to comment
Share on other sites

Marilena,

Καλημέρα...

Δεν είναι ότι δεν τα διάβασα, αλλά δεν τα θυμόμουν όλα. Έχεις δίκιο να αγανακτείς. αυτό ίσως που ήθελα να πω η κάπως να μεταδόσω, είναι να μην είσαι αδιάλλακτη, γιατί τα πράγματα αλλάζουν. Αλλά ακόμη κι αυτό είναι επειδή έτσι είμαι εγω, κι έτσι βλέπω τα πράγματα. Προς θεού, δεν ψάχνω να επιβάλλω την γνώμη μου, η να κρίνω την κατάσταση...

Δεν μπορώ να γράψω άλλα γιατί είμαι στη δουλειά, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα τα ξαναπούμε αργότερα.

Σου εύχομαι καλή δύναμη...

 

Φιλικά

Papapete

 

ΥΓ Ενημερωτικά, εγώ είχα κάποτε επαγγελματικά και επακολούθως οικονομικά μπλεξίματα και προβλήματα, με τον πατέρα μου. Κοινώς δουλεύαμε μαζί... Τελικά μετά από πολλούς τσακωμούς, κόντρες και πηγαινέλα, έφυγα και άνοιξα δική μου δουλειά. Έκτοτε οι σχέσεις μας είναι άριστες...

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε κοντή :lol: , μην φωνάζεις δεν το'χα δει.

Καιρός λοιπόν να κάνετε το διαχωρισμό. Ούτως ή άλλως θα πρέπει να το κάνετε όταν ξανανοικιάσετε το διαμέρισμα. Ξεκινήστε από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού σκέφτεσαι να το νοικιάσεις μετά, πως θα γίνει? Τες πα για να μην σε πρήζω, θα μου τα πεις από κοντά όταν βρεθούμε.

Πάντως για το καλό των παιδιών σου μην αφήσεις την κατάσταση να συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα πολύ έχω σκάσει με όλα αυτά που διάβασα. :cry::cry::cry:

 

Βρε κορίτσι μου μήπως δεν τους βρίσκεις εσύ αλλά σε βρίσκουν αυτοί :?::?::?: Νοιώθω πως είσαι πολύ μαλακός, ευγενικός, υπομονετικός και δοτικός άνθρωπος. Όλο αυτό θα έπρεπε να είναι θετικό, αλλά δυστυχώς πολλές φορές οι άνθρωποι ψάχνουν ακριβώς τέτοιους ανθρώπους να εκμεταλλευτούν και να φορτωθούν, ακόμη κι αν είναι πολύ κοντινοί μας...

 

Δεν ξέρω τι να πώ, γονείς, φίλοι, κουμπάροι... Δεν το βλέπεις αλλιώς λέω εγώ; Κοίτα πρώτα απ' όλα τη Μαριλένα γιατί σαν πολύ να σε έχουν τσαλακώσει και στο τέλος θα σκιστείς.... (Οι τσαλάκες με λίγη προσπάθεια ισιώνουν, αλλά το σκίσιμο μένει για πάντα εκεί....)

 

Κι εσύ είσαι ευλογημένη, έχεις έναν άντρα που σ' αγαπά και δε χρειάζεται να κάνει πολλά για να το αποδείξει, αρκεί που στέκεται δίπλα σου και δε δημιουργεί θέμα με όλες αυτές τις καταστάσεις... (κι έχει ανάγκη από ηρεμιά...) αν ήταν άλλος (ίσως ακόμη κι ο δικός μου...) έχεις τα αγγελούδια σου να σας φωτίζουν την ζωή, μη χαραμίζεις τις στιγμές μ' όλα τ' άσχημα που σε φορτώνουν οι άλλοι...

 

Δεν μπορώ να σου πω πως να το χειριστείς γιατί είμαι έξω απ' τον χορό, αλλά βρες τη λύση με γνώμονα την οικογένεια που έχεις δημιουργήσει, αυτοί τουλάχιστον σε χρειάζονται πραγματικά!

 

Και αυτό που θα πω μπορεί να είναι σκληρό αλλά είναι ατάκα της μάνας μου και τη βρίσκω σωστή: «οι γονείς δε στήνουν παλούκι» (μια μέρα φυσιολογικά "φεύγουν" πρώτοι, τότε μένουμε εμείς πίσω με τον άντρα μας και τα παιδιά μας...)

 

Αν δε σε υπολογίζουν οι ίδιοι σου οι γονείς αλλά εσύ μπορείς και αντέχεις ΟΚ, απλά βάλ' τους δεύτερους!

 

Τι να πω ρε γμτ γονείς γίναμε κι εμείς, δεν θέλω να φτάσουν τα παιδιά μου (όταν κάνω το δεύτερο!!) μια μέρα να νοιώθουν έτσι....

 

Ουφ, σκάω..... :evil:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι να με πρηζεις ρε ??? Να βοηθησεις θες κι εσυ !!!! ΑΛΛΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ???

 

Εγώ στη θέση σου θα'χα ρωτήσει δικηγόρο (αν και ξέρω, δεν χρειάζεται)... αλλά πάλι εγώ αντιδρώ πολύ σκληρά σε τέτοιες καταστάσεις.

Γι' αυτό σου λέω να το λύσεις σύντομα και όσο πιο ανώδυνα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον επανηλθα στο θεμα αφου δεν μπορουμε να ησυχασουμε με αυτο !!!

Καταρχας να σας πω οτι δεν εχει αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ !!! Και απο οτι εχω καταλαβει δεν σκοπευουν και να αλλαξει !!! Εχω γινει ρακος κι εγω και ο αντρας μου και βγαινει και στα παιδια η ενταση και η κακη ψυχολογια, η στενοχωρια, σφιγγουν και τα οικονομικα κλπ...΅Εχουμε σαλταρει !!!

 

Θα σας πω λοιπον ενα τρελο μεν - σοβαρο δε που αρχισαμε να σκεφτομαστε με τον αντρα μου.... Λεμε να πουλησουμε το σπιτι !!! Ναι ναι !!! Καλα καταλαβατε !!! Το σπιτι μας !!! Αυτο που με τοσο ιδρωτα, τοση αγωνια, τοσα ξενυχτια, τοσο κοπο και τοσα χρηματα φτιαξαμε !!!

 

Ειπαμε επειδη ΠΡΕΠΕΙ να ληξει ολη αυτη η φαρσοκωμωδια, ισως η μονη λυση ειναι να πουλησουμε το εν λογο σπιτι και να παμε να ζησουμε καπου αλλου.... σε αλλη περιοχη... μακρυαααααααααααααα !!! Και θελουμε να το κανουμε αμεσα, αν τυχον τελικα, ωστε να μην μεγαλωσει κι αλλο η Αγγελιαννα, να μην παει σχολειο και κανει και φιλους κλπ κλπ... Ηδη το παιδι το εχουμε τσακισει με τις αλλαγες και τις λαμακιες που γινονται... τουλαχιστον να γινει αλλη μια και οριστικη !!!

 

Πειτε μου ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ την γνωμη σας !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανηλθα στο θεμα αφου δεν μπορουμε να ησυχασουμε με αυτο !!!

Καταρχας να σας πω οτι δεν εχει αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ !!! Και απο οτι εχω καταλαβει δεν σκοπευουν και να αλλαξει !!! Εχω γινει ρακος κι εγω και ο αντρας μου και βγαινει και στα παιδια η ενταση και η κακη ψυχολογια, η στενοχωρια, σφιγγουν και τα οικονομικα κλπ...΅Εχουμε σαλταρει !!!

 

Θα σας πω λοιπον ενα τρελο μεν - σοβαρο δε που αρχισαμε να σκεφτομαστε με τον αντρα μου.... Λεμε να πουλησουμε το σπιτι !!! Ναι ναι !!! Καλα καταλαβατε !!! Το σπιτι μας !!! Αυτο που με τοσο ιδρωτα, τοση αγωνια, τοσα ξενυχτια, τοσο κοπο και τοσα χρηματα φτιαξαμε !!!

 

Ειπαμε επειδη ΠΡΕΠΕΙ να ληξει ολη αυτη η φαρσοκωμωδια, ισως η μονη λυση ειναι να πουλησουμε το εν λογο σπιτι και να παμε να ζησουμε καπου αλλου.... σε αλλη περιοχη... μακρυαααααααααααααα !!! Και θελουμε να το κανουμε αμεσα, αν τυχον τελικα, ωστε να μην μεγαλωσει κι αλλο η Αγγελιαννα, να μην παει σχολειο και κανει και φιλους κλπ κλπ... Ηδη το παιδι το εχουμε τσακισει με τις αλλαγες και τις λαμακιες που γινονται... τουλαχιστον να γινει αλλη μια και οριστικη !!!

 

Πειτε μου ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ την γνωμη σας !!!

 

 

 

θεωρω οτι οτι μας κανει κακο το απομακρυνουμε!αν αυτη ειναι η λυση για να ηρεμησει η οικογενεια σου που σας εχει αναγκη αγαπημενους κ ηρεμους τοτε αυτο να κανετε γιατι οσο υποθαλπτεις μια τετοια κατασταση τοσο βραζει κ επιδεινωνεται..και οπως ειπε μια γνωστη μας΄στον αντρα μου που ουτε να ακουει για βοηθειες κ γονεις κοντα, ειστε πολυ τυχεροι που μεγαλωνετε μονοι σας το παιδι με οτι συνεπαγετε αυτο εμεις που δεν το καναμε κ μπλεχτηκαν πολυ χωρισαμε!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...