Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφωνία με παιδίατρο - έξοδος 30 ημερών νεογέννητου σε βάφτιση


Recommended Posts

Νίκη μου όταν αποφασίζεις να πάς κάπου μαζί με τα μικρά παιδιά σου ζυγίζεις και τις συνθήκες. Πχ δεν θα πήγαινα σε κλειστό χώρο που καπνίζουν και με ντεσιμπελ που τρυπάνε τα δικά μου τα αυτιά ούτε θα πήγαινα για καφέ στο κυλικείο του Παίδων. Αλλά σε μια καφετέρια, σε εξωτερικό χώρο τέλος Μαϊου? πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν δεν κανω λαθος ειπα και πριν ...ότι αν η μπυραρια ηταν σε ηρεμο στυλ και χωρις φασαρια και καπνο...μπραβο που ηπιες και τη μπυριτσα σου.Επισης ειπα ότι ως παράδειγμα χρησιμοποιησα τη μπυραρια που ανεφερες.Κανεις δε σου ειπε να απολογηθείς για τα βιωματα σου η το πως μεγαλωνεις το παιδι σου..ουτε σε εσενα ουτε σε καμια.Η ενσταση μου είναι ότι μιλας λες και όλα είναι η μαυρο η ασπρο.Η βγαινεις με το νεογεννητο παντου η μενεις εσωκλειστη.Δεν παει.

 

Κ όμως δεν είναι έτσι, ξαναδιάβασε σε πόσα σημεία λέω ότι σέβομαι κάθε άποψη. Από την αρχή αυτό λέω, άρα δεν μιλάω με άσπρο και μαύρο. Αρχικά μίλησα για την κλεισούρα των πρώτων ημερών. Για εγκλεισμό μίλησε κάποια κοπέλα που διαφώνησε και προφανώς θέλησε να υπερτονίσει κάποια λόγια υπερβάλοντας. Εγκλεισμό τρώνε μόνο οι φυλακισμένοι!! Κλεισούρα έφαγε κάθε μάνα τον πρώτο καιρό και κάποιες τις πείραξε περισσότερο (όπως εμένα που δεν είχα μάθει μέσα), κάποιες άλλες λιγότερο, κάποιες ίσως καθόλου. Διαβάζοντας τη θεματοθέτρια λοιπόν, κατάλαβα ότι είναι μια κοπέλα που επιθυμεί να πάει (στη δική μου λογική την έχει φάει ίσως η κλεισούρα που λέγαμε), και το θέλει (απ όσο κατάλαβα εγώ από τα λεγόμενά της) περισσότερο από το να μην πάει ή να πάει μόνο ο άντρας της. Πάνω σε αυτό της είπα λοιπόν ότι εγώ θα πήγαινα! Για εσώκλειστες γυναίκες δε μίλησα, αλλά και όποια το προτίμησε είναι δικαίωμά της, δεν θα κρίνω την επιλογή της. Εγώ απάντησα στην κοπέλα που θεώρησα πως δεν φοβάται και τόσο να "εκθέσει" το παιδί της σε μια κοινωνική εκδήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδίατρος δεν είμαι. Ούτε θα σου πω τι να κάνεις.

Θα σου πω τι έκανα εγώ στην περίπτωσή σου.

Τέτοια εποχή, εφόσον ο καιρός είναι καλός έβγαινα. (Ακόμα και ασαράντιστο).

 

Με ηλιοφάνεια, χωρίς αέρα (ούτε λίγο) σε ανοιχτό χώρο. Ελεύθερα.

Αν πίστευα πως θα με πλάκωναν στα φιλιά και στις αγκαλιές, δεν πήγαινα. Αν πίστευα πως μπορούσα να τους απομακρύνω πήγαινα.

 

Μια καλή λύση που είχα βρει ήταν ο μάρσιπος αγκαλιάς. Κρατούσα επαφή με το παιδί και μπορούσα να αντιληφθώ και τις εναλλαγές στις καιρικές συνθήκες (π.χ. ρεύμα αέρα, συνθήκες υπό σκιά κτλ) και από την άλλη όποιος κι αν ήθελε να πλησιάσει, έπρεπε να πλησιάσει και εμένα. Άρα πραγματικά δίσταζαν ακόμα και οι πιο "αγροίκοι". Κι αν παρ' ελπίδα ξέφευγε κανένας και άπλωνε τα χέρια, άπλωνα κι εγώ τα δικά μου, και μετέτρεπα την διάθεσή του για άγγιγμα, σε.... μια εγκάρδια χειραψία και ένα ευχαριστώ με πλατύ χαμόγελο. Κι έτσι το μωρό ήταν εκτός εμβέλειας.

 

Πήγαινα σούπερ-μάρκετ, αγορά, (απέφευγα τη λαϊκή γιατί υπήρχε στριμωξίδι),

βόλτα στα μαγαζιά και χάζεμα. Επίσης σε γιορτές αλλά για λίγο και φρόντιζα να μην έχει πολύ κόσμο στο σπίτι που θα ήμουν καλεσμένη. (Ρώταγα).

 

 

Και όλα αυτά κατά τα κουράγια μου...... Δηλαδή, αν μέτραγα τις δυνάμεις μου και έβλεπα πως ήθελα να πάω, πήγαινα και πρόσεχα. Αν ένιωθα κουρασμένη, το άφηνα. Τα παιδάκια μου δεν έπαθαν τίποτα.

 

 

Η μόνη φορά που μου είχε αρρωστήσει το μικρό μου 29 ημερών ήταν όταν τα μεγαλύτερα αδέρφια το κόλλησαν και έκανε βρογχιολίτιδα. Εκείνο είχε γεννηθεί χειμώνα και δεν το έβγαζα έξω λόγω κακού καιρού. Αλλά και πάλι, δε χρειάστηκε νοσοκομειο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ομολογώ ότι δεν το ήξερα και λυπάμαι ειλικρινά για την ταλαιπωρία που τραβήξατε με τα μωρά σας.

 

Κ εγώ θα ρωτήσω λοιπόν ειλικρινά χωρίς καμία ειρωνία. Ειλικρινά ρωτάω λοιπόν γιατί αρρώστησαν τόσο βαριά τα μωράκια σας; Μήπως τελικά το "έξω" δεν έχει και τόσο να κάνει με το αν τελικά θα αρρωστήσει ένα μωράκι; Μήπως τελικά τα μωράκια είναι ευάλωτα σε βαθμό που να μην παίζει ρόλο αν είναι εντός ή εκτός σπιτιού; Μήπως και εμείς οι ίδιοι (μαμά, μπαμπάς, αδερφάκια κλπ) είμαστε εξίσου "ικανοί" να τα κολλήσουμε κάτι σοβαρό με οποιονδήποτε κινείται έξω από το σπίτι μας;

 

Είμαι κι εγώ στο club των νοσηλευόμενων βρεφών. Κι εμείς το κολλήσαμε μόνοι μας. Από απειρία, από έλλειψη αντανακλαστικών, όταν δώσαμε σημασία σε εκείνο το βήχα που είχε ο άντρας μου ήταν ήδη αργά.

Μην μπλέκετε το ΜΩΡΟ με το ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ. Είναι πολύ ευάλωτα σε ιώσεις, τελεία. Τις ιώσεις τις φέρνουν οι άνθρωποι στις στενές επαφές και τους κλειστούς χώρους.

 

Μάρθα, εγώ θα έπαιρνα λίγο θάρρος από το γεγονός ότι είναι σε ανοιχτό χώρο, αλλά την Αθάνατη Ελληνίδα Θειά δεν τη δάμασε ποτέ κανείς.

Κι έτσι που σε έχουμε φτιάξει, κινδυνεύεις να δώσεις καμμιά γροθιά σε όποια από δαύτες σε πλησιάσει και να έχουμε άλλα...

Να το χαίρεσαι το μπεμπάκι. Μια χαρά το πας, θα τη βρίσκεις την άκρη!!!!

 

Παρεμπιπτόντως, πριν 15 μέρες συναντήθηκα με μια φίλη που είχα καιρό να δω και αυθορμήτως φίλησα τα δυο της παιδιά. Δεν έδωσα σημασία που πονούσε ο λαιμός μου. Μερικές μέρες αργότερα αποκαλύφθηκε ότι έχω στρεπτόκκοκο. Άντε να την είχα πέσει σε καμμιά λεχώνα.:?

Πολύ γρήγορα ξεχνάμε...

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο να πω και εγώ μετά από ολα αυτά! Είμαι παιδαγωγός και δουλεύω με παιδιά 1-3,5 :shock: 16 στο σύνολο βάλε συναδέλφους βάλε αδέρφια παιδιών γονείς και οικογένειες συναδέλφων.... Αστα

Συν του οτι τον τρέχω σε παιδικές χαρές πάρκα και παιδότοπους.

Πραγματικά αισθάνομαι κάπως τώρα. Ευτυχώς το μικρο μου την έχει βγάλει καθαρή με κανα δυο γριπουλες λίγες μυξες και μια γαστρεντερίτιδα!

Τι να πω και για τα κουνιαδια και οι δυο παιδαγωγοί με 3 παιδιά και τα 3 πανε παιδικό-σχολείο :shock: βάλε παιδιά στον παιδικό, συνάδελφοι + οικογενειες + παιδιά στον παιδικό + γιαγιάδες παππούδες + σόγια + δάσκαλοι και τα σόγια τους κοκ :confused:

 

Είμαστε όλο το σόι για καραντίνα! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν ενα παιδακι μπει νοσοκομειο και εχει πυρετο...το πιθανοτερο ειναι να το εξετασουν για μηνυγγιτιδα...γιατι απλα αυτο φοβουνται.Αν δεν ειναι μηνυγγιτιδα δλδ τα υπολοιπα αντιμετωπιζονται με ηρεμια.Η μηνυγγιτιδα επειδη εξελισεται ραγδαια ειναι αυτο που πρεπει να αποκλεισουν.Ετσι προκυπτουν και τα πολλα παιδακια που εχουν περασει αυτη την ταλαιπωρια.Δε σημαινει δλδ οτι το μωρακι εχει κολησει κατι ασχημο για να καταληξει σε παρακεντηση.Και παρακεντηση δεν γινεται μεχρι 3 μηνων...εμενα 20 μηνων ηταν ...παρακεντηση του εκαναν.Επισης δεν ειναι τοσο δυσκολο να μπει ενα παιδακι νοσοκομειο.Οταν δεν εχεις μπει προφανως φανταζεσαι οτι κατι πολυ ασχημο πρεπει να κολλησει ενα παιδι για να παει νοσοκομειο.Δε χρειαζεται μια απροσεκτη μαμα ...μια στιγμη ατυχη αρκει γιατι ο παιδικος οργανισμος ειναινευαισθητος.

 

Εντελως ενημερωτικα το λεω αυτο...δε το λεω για το θεμα της κοπελας.

Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδι..Νομίζω ότι η πλειοψηφία συμμερίζεται τη γνώμη του παιδιάτρου και δεν θα πήγαινε στη βάφτιση..Επειδή στην Ελλάδα δεν μπορείς να προφυλάξεις όπως πρέπει ένα νεογέννητο.

Όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν, δουλειές σε παιδ. σταθμούς κλπ, δεν μπορείς να τα αποφύγεις...

 

Επίσης πληροφοριακά η παρακέντηση είναι μια επώδυνη διαδικασία με τους γονείς έξω. που γίνεται σε νεογέννητα βρέφη εμπύρετα για να αποκλείσεις τη μηνιγγίτιδα.

Ούτε εμέις τη γλυτώσαμε τότε με τη μικρή, Οκτώβριο μήνα, η μεγάλη πήγαινε α δημοτικού...Εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να μη φέρει κάτι το μεγάλο παιδί από το σχολείο. Ούτε να παραιτηθείς από τη δουλειάς σου. Να μην πας ή να πας υπό προυποθέσεις σε μια βάφτιση, ναι μπορείς. Απλά και ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμπυρετη κατάσταση, ένα μωρο εώς 3 μηνών, πηγαίνει κατευθείαν νοσοκομείο κι εκεί κάνουν 3 πράγματα: αιμοληψία, παρακεντηςη και λήψη εγκεφάλονωτιαιου υγρού απο τη σπονδυλική στηλη, λήψη ούρων με βελόνα απο την ουροδοχο κύστη. Φανταστείτε την ταλαιπωρία παιδιού και γονιών, σωματική και ψυχική.

Αν δεν το περάσεις δεν το καταλαβαίνεις...

Δεν αξίζει να διακινδυνευετε την υγεία του μωρού εκθέτοντας το σε καταστάσεις που δεν είναι απαραίτητες.

Link to comment
Share on other sites

Αχ!κορίτσια μου...τι μου θυμήσατε; (συγνώμη που πετάγομαι) καλό είναι να μην γινόμαστε υπερβολικές ή υποχόνδριες αλλά από όπου μπορείτε να προστατέψετε τα μωράκια σας να το κάνετε γιατί δεν ξέρεις ποτέ από που μπορεί να σου'ρθεί,ειδικά όσο είναι τόσο ευάλωτα και δεν έχουν κάνει εμβόλια!Η δικιά μας μπουμπού ανέβασε 39 πυρετό την επόμενη μέρα που την πήραμε σπίτι μας...φαντάζεστε τον πανικό μας!την πήγαμε νοσοκομείο σε άλλη πόλη,γιατί δεν έχουμε μονάδα νεογνών στην πόλη μας,και μετά από παρακέντηση,αιματολογικές και εξετάσεις ούρων,μας είπαν μηνιγγίτιδα και μετά και άλλες παρακεντησεις,υπέρηχους και μαγνητικές μέχρι να βγούμε!ευτυχώς τέλος καλό,όλα καλά και δεν φαίνεται προς το παρόν να της έχει αφήσει κάτι!δεν θα μάθουμε ποτέ πως το έπαθε αλλά λογικά μας είπαν ότι το κόλλησε στην κλινική που γέννησα!ποτέ δεν ξέρεις...συγνώμη αν σας κούρασα!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε γονέας με την δική του λογική, αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα πράγματα.

Ο ένας θα σκεφτεί ότι αφού μπορεί να αρρωστήσει και στον καθαρό αέρα, στο σπίτι μέσα κλπ τότε ας πάμε και σε μία κοινωνική εκδήλωση γιατί παντού το ίδιο είναι, και υπάρχει και η απέναντι πλευρά που θα σκεφτεί ότι αφού τα βρέφη είναι ευάλωτα και μπορεί να αρρωστήσουν παντού, πόσο μάλλον σε μία κοινωνική εκδήλωση με κόσμο πολύ.

Ο καθένας διαλέγει και παίρνει!

 

Και εμένα πάντως μου έκανε εντύπωση αυτό με το εμβόλιο, δλδ αν το είχε κάνει θα άλλαζε κάτι? Δε θα ήταν πάλι ευάλωτο?

 

Επίσης, το να συγκρίνουμε μία γιορτη, βάπτιση κλπ με μεγαλύτερα αδέλφια, γονείς και δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι επιεικώς άστοχο. Τι επιλογές έχω εγώ τώρα που θα γεννήσω το δεύτερο μωρό? Καμία, η οικογένεια μας είναι αυτή πλέον. Ούτε μπορώ (και θέλω εννοείται) να διώξω από το σπίτι το μεγάλο παιδί ούτε το νεογέννητο. Θα προσπαθήσω να τηρήσω τους κανόνες υγιεινής. Μόνο αυτό μπορώ να κάνω. Ενώ το αν θα πάω σε μία εκδήλωση έχει σαφώς δύο επιλογές. Να πάω ή να μην πάω. Δε τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

 

Όπως επίσης στο ίδιο τσουβάλι δε βάζουμε όλα τα κατοικίδια, άλλο το δικό μας που το έχουμε φροντίσει, εμβολιάσει και είναι καθαρό, εννοείται ότι από αυτό το ζωάκι δε κινδυνεύει κανείς, αλλά όμως δε θα αφήσουμε ένα αδέσποτο ή αγνώστου ιδιοκτήτη σκυλάκι να γλυψει το μωρό. Χρειάζεται απλή λογική και κριτική σκέψη σε όλα. Δεν υπάρχει ασπρο ή μαύρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Παιδιά που μεγαλώνουν με σκύλο' date=' έχουν περισσότερα αντισώματα

2. Άλλο είναι 40 ημερών και άλλο δεν έχει εμβολιαστεί.

Σας έχει πει κανένας παιδίατρος ότι μετά το εμβόλιο το ανοσοποιητικό πέφτει και είναι πιο επικίνδυνο να κολλήσει κάτι το μωράκι? [b']Μην έχετε τον παιδίατρο σας ΘΕΟ!!![/b]

Ναι και εμένα μου έλεγε μην το πάς στην λαική γιατί μπορεί να κολλήσει κοκκύτη απο τα γυφτάκια. Αλλά δεν ήξερε ότι το μητρικό γάλα προστατεύει απο τον κοκκύτη και όχι μόνο.

 

sogni d'oro δεν ισχυει αυτο που γραφεις περι θηλασμου.

 

Ο παιδιατρος σου ειχε απολυτα δικιο. Aκριβως αυτο ετυχε σε μια φιλη μου.

 

 

Θηλαζε αποκλειστικα και εφερνε το νεογεννητο σε επαφη με αλλα παιδακια λογω του επαγγελματος της, και οντως κολλησε κοκκυτη. Καποια απο τα παιδια ισως ηταν γυφτακια γιατι η περιοχη που εμενε ειχε πολλα.

 

Απο θαυμα δεν πεθανε το παιδι . Με ελαχιστο οξυγονο ανεπνεε οταν το εβαλαν εντατικη.

 

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΚΚΥΤΗ.

Ο θηλασμος σε προστατευει απο ιωσεις που περναει η μητερα εκεινη την περιοδο.

 

Κοριτσια , δεν ξερω η Μαρθα, αλλα εγω εχω κατατρομαξει με αυτα που γραφετε με την παρακεντηση και την μηννιγγιτιδα. Δεν τα ηξερα. Παντως ευχαριστω για την ενημερωση.

Το μωρο μου ειναι 4 μηνων και ειναι η τεταρτη φορα που κολλαει ιωση. Και την θηλαζω αποκλειστικα αλλα κολλαμε ιωσεις ολοι μαζι απο τον μεγαλο.

Ευτυχως τις περναει πολυ ελαφρια, ισως βοηθαει ο θηλασμος, δεν ξερω. Ενας γιατρος μου ειχε πει οτι τα αντισωματα απο τον πλακουντα προστατευουν το μωρο το πρωτο εξαμηνο. Εννοειται οχι απο τα παντα.

 

 

 

ΥΓ. zouzou Με το καλο το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες εσύ ή το μωρό? Άρθρο δεν έχω ...

αλλά στα παλιά χρόνια έδιναν ξένο μητρικό γάλα στα παιδάκια με κοκκύτη

και τα γυφτάκια πίνουν πολύ γάλα γαιδούρας για προστασία απο κοκκύτη

 

Δεν μου άρεσε η απάντηση του παιδιάτρου. Δηλαδή αν είχε κάνει εμβόλιο (2 μηνών) θα πήγαινε στην βάφτιση???

 

Ορίστε

http://www.kidshealth.org.nz/whooping-cough-immunisatio

Το οποίο λεει αυτο

 

 

Does breastfeeding protect my baby from whooping cough?

 

Many parents are not aware that a baby is born with no maternal protection from whooping cough unless mother has had recent immunisation in pregnancy. While breastfeeding protects babies against many infections, it does not provide a baby with protection against whooping cough.

 

 

Και δεν το ειπα καλα πριν, εγω σαν μωρο πέρασα κόκκυτη οσο θηλαζα απο την μανα μου! Κολλητής μου μωρακι περαςε Κόκκυτη 5εβδομαδων ενω θήλαζε αποκλειστικά πήγε να πεθάνει το παιδι

Σαφώς μερικες αρρώστιες τις περνάνε πιο ήπια όπως ανεμοβλογιά η ιλαρα αλλα πρώτον δεν ειναι σίγουρο και δεύτερον ο κοκκυτης ειναι διαφορετικός

Link to comment
Share on other sites

Οταν ηταν νεογεννητη η κορη μου αυτό που μου είχε πει εμένα ο παιδίατρος που σημειωτέον είναι πολύ κουλ γενικά ήταν να τη βγαζω ελεύθερα έξω να παίρνει καθαρό αέρα αλλά σε κλειστό χώρο τύπου mall κλπ μετά το τρίμηνο. Συγκεκριμένα μου είχε πει ότι αν αρρωστήσει πριν το τρίμηνο θα πρέπει να νοσηλευτεί και αυτό είναι κάτι πολύ ψυχοφθορο για μία νέα μαμά. Εγώ τηρησα τη συμβουλή του γιατί ήμουνα φοβιτσιαρα και δεν ήθελα να το ρισκαρω και τις φορές που θέλησα να βγω την άφησα σε άλλον προτιμώντας να πιει φόρμουλα αν δεν είχα αντλήσει παρά να ρισκαρω να αρρωστήσει. Αλλά κι εγώ όσο μπορούσα απεφευγα τους κλειστούς χώρους τον πρώτο καιρό γιατί δεν ήθελα να της μεταφέρω κάποιο μικρόβιο. Ήμουν υπερβολική; Μπορεί. Αλλά better safe than sorry που λένε! Άλλωστε είναι για πολύ λίγο καιρό αυτο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν θα βγαλω το μωρο εξω ποτε.....

 

 

Απλα για την ιστορια η συνύπαρξη με κατοικιδιο μονο καλο μπορει να κανει σε ενα παιδι οργανικα και ψυχολογικα. Το μονο που εχεις να προσεχεις ειναι να μην μενουν μονα τους.... Εστω πανω στο παιχνιδι μπορει να τραυματίσει ο ένας τον αλλον (γτ πολλές φορες κ τα παιδια πειραματίζονται με τα σκυλακια) κ ειναι κατι που δεν ρισκαρεις. Κανενας αλλος κίνδυνος δεν υπαρχει, εαν φυσικα δεν παρουσιασει αλλεργια στο ζωο...

Μαρθα ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του, θα μαθεις να φιλτραρεις αυτα που ακους. Εισαι νεα μαμα ακομα. Σιγουρα το να κλεισεις το μωρο "σε γυαλα" δεν ειναι λυση. Αλλωστε θα πρεπει να αποκτησει αντισωματα. Ερχεται καλοκαιρι, θα κανετε τις βολτες σας, θα πατε και σε βαφτισια και παντου. Αυτο με τα εμβολια δε στεκει, γιατι το πρωτο εμβολιο που γινεται στους δυο μηνες δεν καλυπτει ουτε μηνιγγιτιδα ουτε πνευμονιοκοκκο ουτε ιλαρα ουτε ουτε .. Αν ηταν ετσι θα κρατουσαμε τα παιδια σε καραντινα ωσπου να γινουν ολες οι πρωτες δοσεις των εμβολιων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν θα βγαλω το μωρο εξω ποτε.....

 

 

Απλα για την ιστορια η συνύπαρξη με κατοικιδιο μονο καλο μπορει να κανει σε ενα παιδι οργανικα και ψυχολογικα. Το μονο που εχεις να προσεχεις ειναι να μην μενουν μονα τους.... Εστω πανω στο παιχνιδι μπορει να τραυματίσει ο ένας τον αλλον (γτ πολλές φορες κ τα παιδια πειραματίζονται με τα σκυλακια) κ ειναι κατι που δεν ρισκαρεις. Κανενας αλλος κίνδυνος δεν υπαρχει, εαν φυσικα δεν παρουσιασει αλλεργια στο ζωο...

 

Εμείς όταν φέραμε το παιδί σπίτι από το μαιευτήριο κοιμόμασταν 4 μαζί στο κρεβάτι, εγώ, ο σύζυγος, το μωρό και ο γάτος. Δεν είχαμε φόβο με το ζωντανό γιατί ο γατούλης δε βγαίνει έξω, οπότε είναι και λιγότερο επίφοβος σε σχέση με τον άντρα μου πχ, που μπαινόβγαινε σε γραφεία χωρίς εξαερισμό με 100 νοματέους. Επίσης ενώ πριν έρθει το μωρό ο γατούλης χωνόταν κάτω από τα σκεπάσματα και κούρνιαζε στην κοιλιά μου, όταν εμφανίστηκε το μωρό από μόνος του αποφάσισε να ρίχνει τους ύπνους του χαμηλά στα πόδια μας. Τελοσπάντων καλό το pet, υπό αυτονόητες προϋποθέσεις (να είναι φιλικό, εμβολιασμένο, στοιχειωδώς καθαρό και να μην εμφανίσει το παιδί αλλεργία όπως είπες κι εσύ).

 

On topic, χθες που πήγα σε βάπτιση από τα 80 παιδιά μέτρησα τουλάχιστον 15 μωρά, κάτω των 10 μηνών συζητάμε, και από αυτά τα 15 τουλάχιστον τα μισά ήταν μπίτι μωρά 1-2-3 μηνών. Όσες μένετε Αθήνα γνωρίζετε ότι χθες Κυριακή είχε παλιόκαιρο, οπότε είμασταν κάτω από τέντα με αυτή τη διάφανη περίφραξη γύρω γύρω, κοινώς είμασταν σε κλειστό χώρο ουσιαστικά. Και με τασάκια στο χώρο κανονικά, έτσι? Εγώ που καπνίζω βγήκα έξω, οι περισσότεροι όμως να σας πληροφορήσω ότι τα άναψαν μέσα. ΜΕ ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ.

Μάρθα κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, αλλά μη βασίζεσαι στην ευαισθησία και την καλή κρίση των άλλων, εκεί θέλω να καταλήξω. Πάρε τα μέτρα σου και να είσαι έτοιμη να την κάνεις αν το κλίμα δεν ευνοϊκό για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς όταν φέραμε το παιδί σπίτι από το μαιευτήριο κοιμόμασταν 4 μαζί στο κρεβάτι, εγώ, ο σύζυγος, το μωρό και ο γάτος. Δεν είχαμε φόβο με το ζωντανό γιατί ο γατούλης δε βγαίνει έξω, οπότε είναι και λιγότερο επίφοβος σε σχέση με τον άντρα μου πχ, που μπαινόβγαινε σε γραφεία χωρίς εξαερισμό με 100 νοματέους. Επίσης ενώ πριν έρθει το μωρό ο γατούλης χωνόταν κάτω από τα σκεπάσματα και κούρνιαζε στην κοιλιά μου, όταν εμφανίστηκε το μωρό από μόνος του αποφάσισε να ρίχνει τους ύπνους του χαμηλά στα πόδια μας. Τελοσπάντων καλό το pet, υπό αυτονόητες προϋποθέσεις (να είναι φιλικό, εμβολιασμένο, στοιχειωδώς καθαρό και να μην εμφανίσει το παιδί αλλεργία όπως είπες κι εσύ).

 

On topic, χθες που πήγα σε βάπτιση από τα 80 παιδιά μέτρησα τουλάχιστον 15 μωρά, κάτω των 10 μηνών συζητάμε, και από αυτά τα 15 τουλάχιστον τα μισά ήταν μπίτι μωρά 1-2-3 μηνών. Όσες μένετε Αθήνα γνωρίζετε ότι χθες Κυριακή είχε παλιόκαιρο, οπότε είμασταν κάτω από τέντα με αυτή τη διάφανη περίφραξη γύρω γύρω, κοινώς είμασταν σε κλειστό χώρο ουσιαστικά. Και με τασάκια στο χώρο κανονικά, έτσι? Εγώ που καπνίζω βγήκα έξω, οι περισσότεροι όμως να σας πληροφορήσω ότι τα άναψαν μέσα. ΜΕ ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ.

Μάρθα κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, αλλά μη βασίζεσαι στην ευαισθησία και την καλή κρίση των άλλων, εκεί θέλω να καταλήξω. Πάρε τα μέτρα σου και να είσαι έτοιμη να την κάνεις αν το κλίμα δεν ευνοϊκό για το μωρό.

 

Ωχ poulxeria στην ίδια βάφτιση πήγαμε:lol: Συμφωνώ πάντως ότι αν η βάφτιση γίνει σε κλειστό χώρο και δεν απαγορεύεται το κάπνισμα, μην περιμένεις οι καλεσμένοι να βγαίνουν έξω.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

εχω γραψει ηδη νομιζω οτι ειναι σε ανοιχτο χωρο...

To διάβασα, έφερα το παράδειγμα με το κάπνισμα για ενισχύσω το επιχείρημα ότι γίνονται και πολύ χειρότερες καφρίλες από το να αρχίσουν κάποιοι να χαϊδολογούν το μωρό κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ποτε οτι δεν ειμαι διατεθειμενη να χασω τη βάφτιση η την οποιαδηποτε βαφτιση για το παιδι.ουτε ειπα οτι θα καταπιεστω αν τη χασω. Εκανα παιδι πολυ συνειδητοποιημένα για να τρωω φρικη με τετοια πράγματα...

Ακουσα απλα μια οδηγια που μου φανηκε υπερβολικη και ηθελα κ αλλες γνώμες... Αυτο ειναι ολο... Χωρις να αρνούμαι φυσικα οτι θα ηθελα να παω με την οικογένεια μου δεν νομιζω οτι ειναι μεμπτο αυτο...

Γενικά ειμαι ανθρωπος του μετρου δεν μπορώ να λειτουργω με υπερβολές προς καμια κατεύθυνση... Και ετσι θα λειτουργησω και τωρα...

Και παλι ευχαριστω όλες για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Μην ζητατε συγγνώμη τα ζώα ειναι το σγαπημενο μου θεμα. Ασχολουμαι μαζι τους απο τη μερα που γεννήθηκα.

 

Αδρα πανω σε αυτα που γράψατε εχω να πω τα εξης...

Ο σκύλος εχει εξημερωθεί αρκετες εκαντονταδες χρονια τωρα. Το φυσικο για εκεινον πλεον ειναι να ζει νε τον ανθρωπο του. Περα απο τα εργασιακα σκυλια, ολα πρεπει να ζουν μαζι μας! Ετσι ειναι ευτυχισμενα. Φυσικά πρεπει καθημερινα να φροντιζεις να καλυπτονται οι αναγκες τους για ασκηση και για επαφη με τη φυση οποτε προσαρμόζεις τη ζωη σου αναλογως εαν αποφασισεις να ζησεις με σκυλο...

Ο καθαρος εμβολιασμενος σκυλος που ειναι ισορροπημενος χαρακτηρας δεν μπορει να βλαψει κανενα μωρο με κανεναν τρόπο. Τη συμπεριφορα τη προσεχεις παντα αλλα απο θεμα υγειας εαν δεν υπαρχει αλλεργια δεν υπαρχει κίνδυνος.

Συγκεκριμένα εμεις εχουμε ενα ημιαιμο κοριτσάκι 25 κιλων...σχετικα μεγαλουτσικο σκυλί....εκπληκτικος χαρακτηρας και πανεμορφη! Την αγαπαμε οσο δεν παει και την θεωρουμε οικογενεια. Ο σκυλος μας δεν εχει θεση στο κρεβατι μας ουτε στο καναπε μας ομως..καθαριζουμε τα ποδια με νερο και ξύδι μετα απο καθε βολτα... Δεν τη κουρευουμε γτ δεν κανει τη χτενιζουμε ομως 2 φορες τη μερα. 2 φορες επισης ειναι η βολτα της σε κοντινο δασακι οπου εκτονωνεται παιζει τρεχει και την πηγαινα και εγω μεχρι μια μερα πριν γεννήσω...της πλένουμε τα δοντια επίσης μερα παρα μερα... Ζει φυσικα μεσα στο σπιτι και ναι γλυφει τη πατουσα του μωρου...το αντισηπτικό ειναι μονιμως πανω στο τραπεζάκι..και σκουπα 2 φορες τη μερα σφουγγαρισμα καθημερινα..κ ειμαστε ολοι υγιεις και πολυ ευτυχισμενοι! Κ το σημαντικοτερο το σκυλι δεν αλλαξε προγραμμα λογω του παιδιου και δεν ακουει συνεχεια μη και δεν εχει απομονωθει αρα δεν εχει ζηλεψει κ τα παει μια χαρα με τη μικρη μας που σημαινει οτι θα τις χαιρομαστε κ τις δυο μαζι οπως ακριβως το ονειρευομασταν...

 

Ναι τα φιογκακια και τα ρουχα ειναι κακοποιηση!

Οχι δεν επιτρεπεται πια τα μαγαζια να πουλανε ζωα εχει βγει νομος που το απαγορευει.

Φυσικά πρεπει να στειρωνεται ο σκυλος...πρωτον για λογους υγειας, δεύτερον γτ υπαρχουν ήδη 1 εκατομμύριο αδεσποτα και τριτον ειναι επίσης παρανομο να κανεις γεννα κ να πουλησεις τα κουτάβια εαν δεν εισαι αναγνωρισμενος εκτροφεας...

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ ειναι διαφορετικο ομως απαιτούν πολυ χρονο και τα δυο ειδικα αν εχεις κουτάβι....

Εαν θελεις οσο πιο απροβληματιστη ζωη με ενα σκυλο πρεπει να του αφιερωσεις πολυ χρόνο μεχρι να μαθει οσα θελεις και να μαθεις και εσυ οσα πρεπει. Και με ενα μωρο αυτο δεν γινεται

..

 

ε αυτό... τόσο απλά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ευχαριστουμε πολυ...

Εχω αλλη μια ερωτηση βρε κοριτσια... Με αυτο ρο καιρο τι να της φοραω;κοντο μανικι; μακρυ μανικι; με φανελακι η χωρις; φορεματακι με καλτσακι; κοντο τη μερα μακρυ τη νυχτα;

Σκέφτομαι τωρα που παμε βολτες η μικρη ειναι στο πορτμπεμπε με τη πικε κουβερτουλα. Μην μου σκασει το παιδι...

(οι θειτσες θα ελεγαν μακρυ με φανελακι και δυο ζευγαρια καλτσες σιγουρα χαχα)

Επειδή είναι πάρα πολύ μικρούλα ακόμη, εγώ θα έλεγα ολόσωμο μακρυμάνικο φορμάκι χωρίς εσωτερικό φανελάκι. Γενικά σε τόσο μωράκι, τα άκρα κρυώνουν εύκολα, οπότε και φορεματάκι αν βάλεις θα θέλει σίγουρα καλτσούλες.

Μπορείς να ελέγχεις συχνα αν έχει κρύα χεράκια-ποδαράκια ή αν αρχισε να ιδρώνει στο κεφαλάκι για να καταλήξεις τι ταιριάζει στο δικό σου μωρό, το καθένα έχει τον δικότου "θερμοστάτη' ;)

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Θα την γραψω και εγω την εξυπναδα μου αν και εχει περασει καιρος γιατι με οσα διαβαζω μου εχουν πεσει τα μαλλια. Καλα ρε κορίτσια τι τρομοκρατία είναι αυτή για τις νέες μανούλες. Εμείς μένουμε στη Νορβηγία τα τελευταία 10 χρόνια και εδώ γέννησα τα παιδάκια μου. Λοιπόν το ένα γεννήθηκε Γενάρη το άλλο Νοέμβρη με -15 βαθμούς. Τα παιδιά βγήκαν έξω από την τρίτη μέρα της ζωής του με σωστά ρούχα και δεν έγινε απολύτως τίποτα. Αυτή είναι η οδηγία του γιατρού και όλων εδώ. Τι πράγματα είναι αυτά που λέτε στην Ελλάδα με 20 βαθμούς? Εμεις βγάζουμε τα παιδιά να κοιμούνται εξω απο νεογέννητα γιατί ο καθαρός αέρας τους κάνει καλο. Ποιο αεράκι και τι υπερβολές και βαρυγδουπες δηλώσεις λεμε?

 

Είμαστε με τα καλά μας? Αυτή η προστασία και επιβολή το νεογέννητο να είναι κλεισμένο στο σπίτι να δημιουργούμε αυτόν τον πανικό μέχρι 3 μηνών λέει μπαινει στη μονάδα. Ποιος το είπε αυτό? Η δέυτερη μου κόρη ειχε 38 πυρετο 2 μηνών. Ούτε στο νοσοκομείο μπηκε ουτε επαθε τίποτα. ΤΟ μόνο που μας έλεγαν είναι πότι αν δεν πέσει ιο πυρετος με το ντεπον μετα θα πάει στο νοσοκομείο. Δεν μας αγχεσε κανάνας. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει τρομοκρατία και γιατί καλές μανάδες είναι μόνο όσες είναι υπεραγχωμένες. Δηλαδή όλη η Ευρώπη που ζει σε άλλους ρυθμους και τα παιδιά μεγαλώνουν τρώγωντας το χιόνι και παίζοντας μεσα στη βροχή τι έπαθαω? Ας κρατάει ο κεθένας προφανώς την αποψή του για τον εαυτό του αλλά να μην κινδυνολογούμε και χωρίς λόγο. Δηλαδή ότι οι παιδιάτροισ την Ελλάδα είναι υπερβολικοί δεν το ξέρετε? οτι δινουν αντιβιώσεις για πλάκα το ακουτε πρώτη φορά? Οτι ειμαστε η χωρα της υπερβολής σε ολα?

Εντάξει να λέμε μια γνώμη αλλά να ναοιγουμε και τα μάτια μας λίγο παραέξω να διαβάζουμε και να βλέπουμε. Δηλαδή όταν έχεις 2 παιδιά και το ένα πάει στο σταθμό και το άλλο ειναι νεογέννητο, όπως έγινε σεμας, τότε τι κάνετε? Η τι θα προείνατε στις άλλες μαναούλες να κάνουν???

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...