Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφωνία με παιδίατρο - έξοδος 30 ημερών νεογέννητου σε βάφτιση


Recommended Posts

Και εκεί που έλεγα.. να σε ένα πράγμα που όλες συμφωνούμε και υπάρχει ομοφωνία και πόσο ωραία όλες ξεκαθάρισαν την διαφορά βόλτα -κρύο - βάπτιση , έρχονται ποστ σαν αυτό και κολλάω ..... τι να πω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Merendoula ακόμη και να μην πιάσει κανείς το παιδί, τα σωματίδια αιωρούνται. Πόσο μάλλον εάν υπάρχει συνωστισμός.

Επίσης όσο χαρούμενοι και να είναι οι γονείς αυτό δεν προστατεύει τα βρέφη από κοκκύτη πχ...

Το ότι το δικό σου παιδάκι την γλύτωσε δεν σημαίνει ότι θα την γλυτώσουν όλα τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ελεύθεροι να λέμε τη γνώμη μας εφόσον μας ζητήθηκε ferby. Δεν είναι ανάγκη να ακολουθούμε την ίδια τακτική στο μεγάλωμα των παιδιών μας όλοι. Όπως ανέφερε και άλλη κοπέλα πιο πάνω, στο εξωτερικό θα σε θεωρούσαν ούφο (όχι εσένα προσωπικά, όποιον το ανέφερε!) αν τους έλεγες ότι περιμένεις να σαραντίσεις για να βγεις από το σπίτι!

 

Στην τελική η κοπέλα μπορεί να δοκιμάσει να πάει και αν δει ότι ταλαιπωριέται είτε η ίδια είτε το μωρό της να γυρίσει πίσω. Τουλάχιστον θα έχει δοκιμάσει, το οποίο είναι καλύτερο από το να στεναχωριέται που δεν πήγε ενώ το ήθελε τόσο πολύ. Ας δοκιμάσει και ας δει η ίδια αν τελικά άξιζε ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί φροντίζουν να καλύπτουν τα νώτα τους τη σημερινή εποχή που έχει γίνει της μόδας η μήνυση. Οπότε και ο παιδίατρος σου προτιμά να σου αρνηθεί, παρά να γίνει τίποτα τυχαία και να βρεθεί μετά υπόλογος σε σένα. Ο δικός μου πάντως δεν λειτουργεί έτσι και γι αυτό τον εκτιμώ.

 

Εγώ θα πήγαινα κανονικά στη βάφτιση, όπως και έκανα πέρισυ που γέννησα. Από 7 ημερών μόλις πήγαινα παντού με το μωρό μου και θήλαζα με ένα σεντονάκι πάνω μου. Πάρκο, θάλασσα, καφετέρια. 20 ημερών πήγαμε καλεσμένοι σε μπυραρία καλοκαιρινή με μουσική και κόσμο. Μια χαρά ήταν το παιδί, και σε βαβούρα που λέτε κοιμόταν του καλού καιρού. Ο παιδίατρος είχε πει πως κοιμάται και ακόμη πιο ήρεμο όταν έχει βαβούρα γιατί ξέρει ότι δεν είναι μόνο του και είναι ήρεμο και χαλαρό. Επίσης με πίεζε εξαρχής να έχω το μωρό πολλές ώρες έξω και όχι κλεισμένο στο σπίτι. Το αεράκι και ο εξωτερικός χώρος ουδεμία ασθένεια μπορούν να προκαλέσουν στο παιδί. Αυτά τα έλεγαν οι γιαγιάδες μας το "μην το βγάλεις έξω θα κρυώσει". Ξέρουμε πλέον πως οι ιοί μεταδίδονται σε κλειστούς χώρους και όχι σε ανοιχτούς, καθώς και πως το κρύωμα είναι αποτέλεσμα ιών και όχι του ίδιου του κρύου.

 

Εννοείται σε όλα αυτά πως δεν αφήνεις κανέναν να το πιάσει. Η κουνουπιέρα που ανέφερες θα λειτουργήσει σαν εμπόδιο ανάμεσά σε όσους επιχειρήσουν να το πιάσουν.

 

Κλείνοντας να πω πως θεωρώ βασικό να είναι και οι γονείς χαρούμενοι, γιατί μόνο έτσι θα έχουμε χαρούμενα και ήρεμα παιδιά. Μια μάνα που τρώει όλη την κλεισούρα, αποκλείεται από κοινωνικές εκδηλώσεις μόνο και μόνο γιατί έγινε μάνα, μόνο χαρούμενη δεν μπορεί να είναι. Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Σέβομαι και όσες γυναίκες επέλεξαν το αντίθετο σαφώς, αλλά δεν συμφωνώ με την τακτική αυτή και δεν μου αρμόζει.

 

 

Καλα δε της ειπαμε να φορεσει μπουργκα,να μονασει μεσα στο Σπιτι μαζι με το μωρο και να μη ξαναπατησει σε κοινωνικες εκδηλώσεις.Αν είναι να γινει δυστυχισμενη γιατι θα χασει μια βαφτιση τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

 

Στην τελική η κοπέλα μπορεί να δοκιμάσει να πάει και αν δει ότι ταλαιπωριέται είτε η ίδια είτε το μωρό της να γυρίσει πίσω. Τουλάχιστον θα έχει δοκιμάσει, το οποίο είναι καλύτερο από το να στεναχωριέται που δεν πήγε ενώ το ήθελε τόσο πολύ. Ας δοκιμάσει και ας δει η ίδια αν τελικά άξιζε ή όχι.

 

Μα το θέμα δεν είναι η ταλαιπωρία της μαμάς, αλλά το ότι το παιδί είναι βρέφος και ανεμβολίαστο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Merendoula ακόμη και να μην πιάσει κανείς το παιδί, τα σωματίδια αιωρούνται. Πόσο μάλλον εάν υπάρχει συνωστισμός.

Επίσης όσο χαρούμενοι και να είναι οι γονείς αυτό δεν προστατεύει τα βρέφη από κοκκύτη πχ...

Το ότι το δικό σου παιδάκι την γλύτωσε δεν σημαίνει ότι θα την γλυτώσουν όλα τα παιδάκια.

 

Μα δεν διαφωνώ ότι δεν πας να κολλήσεις το καρότσι στο συνωστισμό! Σαφώς και μένεις λίγο πιο πίσω, στο προαύλιο της εκκλησίας ίσως και μετά στο τραπέζι διαλέγεις μια γωνία σχετικά απομακρυσμένη από μεγαλύτερα παιδάκια και πολύ κόσμο! Και ναι αιωρούνται, αλλά το ίδιο ισχύει και για την κοινή βόλτα. Δεν μπορούμε να μένουμε απομονωμένοι όμως δυστυχώς. Και δεν είμαι καθόλου της λογικής ότι "και το δικό μου έτσι το μεγάλωσα οπότε κάνε και εσύ το ίδιο". Καμία σχέση. Εκφράζω και υποστηρίζω μια διαφορετική άποψη από τη γενική εικόνα (της Ελλάδας πάντα).

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο δικός μου παιδίατρος - σύμβουλος θηλασμού, με προέτρεψε να βγαίνω με το παιδάκι μου αμέσως όταν νιώσω έτοιμη και δω ότι και ο μικρός είναι εντάξει με τον κόσμο.

Εγω ένοιωσα στις 17 ημέρες αλλά για τον μικρό μου ήταν πολύ νωρίς (έκλαιγε). Δεν έπαθε κάτι άλλο όμως όπως το να αρρωστήσει πχ. Πήγαμε σε καφετέρια και φύγαμε μόλις άρχισε να κλαίει. Κατσαμε κανένα μισάωρο, συν το πήγαινε ΄'ελα στο αμάξι σύνολο μία ώρα εξω.

Στις 22 μέρες πήγαμε σε πολυσύχναστη καφετέρια (εξωτερικός χώρος) και περάσαμε όλοι τέλεια. Οι φίλοι και οι συγγενείς τον είχαν αγκαλίτσα, και αυτός ήταν πολύ ήρεμος.

Μόλις σαράντισε πήγαμε ταξίδι με πλοίο στην Ιταλία στη γιαγια του άντρα μου. Εκεί λίγο δεν του άρεσε η αλλαγή του περιβάλλοντος, αλλά μέσα στη μέρα ήταν ήρεμος, μόνο το βράδυ δυσκολευότραν στον ύπνο. Και π΄παλι μετα τις 2 3 μέρες συνήθισε. Το πρωτο του εμβόλιο το έκανε μόλις γυρίσαμε από την Ιταλία. Κανένα πρόβλημα και δεν αρρώστησε στο ελάχιστο από τις 17 μέρες εώς τους 2 μήνες που έκανε το εμβόλιο. Βέβαια ήταν καλοκαίρι και θήλαζε αποκλειστικά.

 

Εν κατακλείδι από την εμπειρία μου, και μιας και είμαι rolling stone όπως βλέπεις, θα σου πρότεινα να το βγάλεις το παιδί και να πας για να ξεσκάσεις , και να έρθει και αυτό σε επαφή με τον κόσμο ώστε να αποκτήσει αντισώματα, ερεθίσματα και αλληλεπίδραση με το περιβάλλον.

Παντως δεν είναι τυχαίο αυτό που λένε με τον σσαραντισμό. Μπορεί εγώ να το τόλμησα λόγω καλοκαιριού και κακής ψυχολογίας αλλά το σώμα μου το ένοιωθα αδύναμο μόλις έβγαινα από το σπίτι.. Και τα μικράκια μας είναι πολύ έυθραυστα ακόμη ...

 

Γι αυτό εάν τελικά το επιχειρήσεις εγώ θα σου έλεγα καλύτερα να έχεις το μωρό στο μάρσιπο, για να νιώθει και αυτό προστατευμένο..ή έστω σε ένα καρότσι - πορτ μπεμπε.

 

Πάρε και δευτερη και τρίτη γνώμη γιατρού. Κανένας γιατρός δεν είναι αυθεντία. Μϊα επιστήμη είναι τόσο τεράστια που είναι σχεδόν αδύνατον για έναν άνθρωπο να καλύψει όλες τις πτυχές της.

 

Πάντως αυτό το κόλλημα με τον σαραντισμό και το κλείσιμο στο σπίτι μόνο στην ελλάδα τον έχουμε.. Ακόμη και στη γειτονική Ιταλία, είναι πολύ πιο χαλαροί με τα νεογέννητα, και πολύ περισσότερο στις σκανδιναβικές χώρες, όπου όταν τους μίλησα γι αυτό, μου είπαν "για ποιο λόγο???" εκεί ακολουθούν το μοντέλο του γιατρού μου (ο οποίος έχει σπουδάσει και ζήσει στη Σουηδία βεβαια, καθόλου τυχαίο)

 

 

Δεν μίλησε κανένας για κλείσιμο στη σπίτι πολλες κοπέλες είπαν και το αντιθετο!

Αλλο το να βγεις μια βόλτα και αλλο να πας σε κλειστό χώρο όπως η εκκλησία που θα τρέχουν τα σάλια όλων οταν δουν νεογέννητο (φυσιολογικοτατο)!

Θα ειναι υπερβολικά δύσκολο να πει σε όλους "μην πιάνετε το παιδι μου "!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι... γιατί σε κάθε θέμα θα πρέπει να υπάρχει ένας καυγάς, δεν το καταλαβαίνω βρε κορίτσια?

Είναι τόσο δύσκολο να καταθέσει και να τεκμηριώσει η κάθε μία την άποψή της χωρίς να σχολιάζεται - απαξιώνεται και ενίοτε χλευάζεται το οτιδήποτε διαφορετικό και εναλλακτικό - (σε σχέση με την πλειοψηφία πάντοτε, και όχι απόλυτα)?

 

Μα πες μου κ εμένα! Δεν βάλθηκα να διαφωνίσω με καμία, ούτε και ποτέ θέλησα να αλλάξω τη γνώμη καμίας. Ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως θέλει και εφόσον τέθηκε το ερώτημα απάντησα και εγώ. Υπάρχουν στην τελική και άλλες κοπέλες που ανέφεραν πως τα έβγαζαν έξω εξαρχής χωρίς να φοβούνται. Βγάλατε και συμπέρασμα αυθαίρετο ότι δεν έχω εμβολιάσει το παιδί μου! Σας παρακαλώ να σταματήσετε τις ειρωνίες και τα σχόλια και να μείνετε στο θέμα. Εφόσον είπατε την άποψή σας, αφήστε να την πει και όποιος άλλος θέλει και να αποφασίσει η θεματοθέτρια τι θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

ναι σε αυτό έχεις δίκιο babycute..(αν και εγώ είμαι λίγο πιο χαλαρή αλλά ξαναλέω ήταν καλοκαίρι και δεν υπήρχαν παιδάκια)

καλύτερα έξω στο προαύλιο με το μωρό στο μάρσιπο ή στο καρότσι και να καθαρίσει ο σύζυγος με τα γουτσου γουτσου

 

Πάντως μερεντούλα πέρα του τι λέμε εδώ... συζητώντας ανακάλυψα αρκετές μητέρες με την ίδια στάση λίγο πολύ... απλά ναι γενικά προσέχεις την επαφή με τους άλλους, και όχι τόσο το αν θα βγει ή όχι το παιδί από το σπίτι.

 

Εμένα φέτος ήταν από το σπίτι στον παιδικό, και όμως... συνεχώς άρρωστος!! ενώ στο πρώτο του έτος που συνεχώς βολτάραμε με μία ίωση την έβγαλε όλη κι όλη!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

είναι προφανές ότι η κοπέλα θέλει να πάει πολύ εκεί...και να δουν και το μωρό..Απόλυτα φυσιολογικά και ανθρώπινα και τα δύο..Επίσης καμια φορά , υπό την επήρρεια των ορμονών και τη λοχείας, σε πιάνει και ένα πράγμα από τις πρώτες μέρες να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα κλπ...Όλα αυτα τα βίωσα έντονα και στα δύο παιδιά.

 

Από εκεί και πέρα...Ποιος μίλησε για σαραντισμό και έξοδο ή εγκλεισμό στο σπίτι..Το μωράκι πιθανότατα θα κοιμάται στον μάρσιππο...Από εκεί και πέρα, αφού αυτό δεν θα ταλαιπωρηθεί, αρχίζει ο "αγώνας" της μαμάς με την κάθε θείτσα που θα θέλει να πιάσει πατουσάκι (το λιγοτερο)...Τι σχέση έχει η βόλτα στον καθαρό αέρα με το να πηγαίνει το νεογέννητο σε αγκαλιές συγγενών όπως διάβασα πριν...Προσοχή..Δεν το κατακρίνω...Απλά εμάς η παιδίατρος είχε πει επισκέψεις ελάχιστες, αγκαλιές περιορισμένες, με πανάκι και πλυμένα χέρια...Το μωρό δεν έχει ανοσοποιητικό, γι αυτό με πυρετό πάνω από 38 πας νοσοκομείο υποχρεωτικά...Το πιο πιθανό ειναι να μην πάθει τίποτα..Αλλά δεν αξίζει να το ρισκάρεις..Στο εξωτερικό επίσης τα μωρά δεν τα πιάνουν/κατσιάζουν όπως εδώ, σέβονται την ιδιωτικότητα του άλλου..Μιλάμε για τα ελληνικά δεδομένα πάντα..Όσο για τα μεγάλα ταξίδια, και η αδελφή μου ταξίδεψε με μωρό μιας βδομάδας με καράβι προς Τήνο..Με τον κλιματισμό μέσα και τον αέρα έξω...Τα είδε όλα από το άγχος της..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ηρεμήστε...

 

Αρχικα θελω να πω οτι αρκετές κοπέλες με εκαναν να νιωσω πολυ αχημα το ομολογώ... Ενιωσα εγκληματίας που σκέφτηκα εστω να πάω... ακουστηκε ακομα οτι θετω το παιδι μου σε κινδυνο... Θα ηθελα λοιπον να σας πω οτι δεν εχω καμια τετοια προθεση κ οτι απλα ανοιξα ενα θεμα σαν δημοσκοπηση σχεδον γτ ακομα δεν εχω χτισει σχεση που να ακολουθω πιστα και τυφλα το γιατρο... εαν ημουν λεχωνα με κακη ψυχολογια νομιζω οτι θα ειχα επηρεαστει πολυ αρνητικα απο καποια σχολια, ισως να με ειχε παρει πολυ απο κατω...

 

ξανατονιζω οτι δεν περιμενω να ακουσω αυτο που θελω... ερωτηση κανω γτ δεν ξερω που αρχιζει και που τελειωνει η υπερβολη...

 

το παιδι με το καροτσι εχει παει βολτουλα, με οδηγια του γιατρου... Το παιδι ζει με σκύλο με την αδεια του γιατρου και αντιθετα σε πολύ κοσμο που πιστευε οτι το σκυλι πρεπει να παει στο πυρ το εξώτερον τωρα που ηρθε το μωρο... δεν μπορω και δεν προκειται να τη βαλω σε γυαλα. ομως δεν θα κανω κατι που θα ρισκαρει την υγεια της ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ.

 

Φυσικά και δεν θα έχει δυνατα μουσική και τζέρτζελο... μεσημεριανη βαφτιση με 40 ατομα θα ειναι, οχι πανηγυρι ούτε γαμος... Τη σκεψη την εκανα μονο και μονο επειδη θα ειναι σε εξωτερικο χωρο διευκρινιζω και παλι...

 

οπως και να εχει μου δωσατε επιχειρηματα και απο τις δυο μεριες...

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και παραπανω, στην προωρη κορη μου τα μετρα ηταν αυστηροτατα. Μασκουλα και αντισηπτικο για να ερθει καποιος κοντα της για ενα μικρο χρονικο διαστημα. Απαγορευση μετακομισης τον Γεναρη στην Κρητη γιατι το μερος ηταν υγρο...

Στον μικρο αντιθετα στις 45 μερες μου εδωσε την αδεια να παμε διακοπουλες σε ξενοδοχειο την ιδια ωρα που με μαλωσε γιατι ειχα τσακωσει τον μικρο και τον ειχα παει στο ιατρειο της χωρις να ενημερωσω γιατι θα μπορουσε να εχει παιδακι αρρωστο και να κολλησει. Η ιδια παιδιατρος και στα δυο μου παιδια.

Τον μικρο απο 20 ημερων τον εβγαζα εξω στο καροτσακι βολτα καθημερινα.. και με την συμφωνη γνωμη του γυναικολογο ο οποιος μουο ειχε πει οτι στο εξωτερικο τα βγαζουν απο την πρωτη μερα. Εξω ομως.. οχι σε συνωστισμο γλεντια και σε μαγαζια που οχι μονο καροτσι δεν χωραει αλλα και η μια καρεκλα ειναι πανω στην αλλη.

Ο καθενας μας μετα τις συμβουλες των γιατρων που εχουμε επιλεξει, επιλεγουμε και τι θελουμε να ακολουθησουμε με οποιο κοστος μπορει να εχει η επιλογη μας.

Link to comment
Share on other sites

Α, επισης Μαρθα! Εχε υπ' οψιν σου οτι κι εσύ πρέπει να αποφευγεις να εκτίθεσαι σε πολύ κόσμο, μικρόβια κλπ γιατι εισαι σε αμεση επαφη με το μωρουλίνι!

Σκεψου πόσες θειάδες θα πλακωσουν κι εσενα στα φιλιά!

Κι ο οργανισμος της λεχώνας ειναι ακομα ευάλωτος.

Αυτο στο λεω ανεξάρτητα με το τι θα κάνεις για τη βαφτιση, απλα να το θυμάσαι για να αποφυγεις τυχόν εξτρα ταλαιπωρια γιατι παραδοξως ειναι λιγος ο κοσμος που ξερει οτι οσο λιγο φιλάμε και πασπατεύουμε το λεχούδι, αλλο τόσο λιγο πρέπει και τη λεχωνα (για να την προστατευσουμε εννοω).

Link to comment
Share on other sites

.. Ενιωσα εγκληματίας που σκέφτηκα εστω να πάω... ακουστηκε ακομα οτι θετω το παιδι μου σε κινδυνο...

...

 

Μαρθα εαν το δικο μου μηνυμα σε εκανε να νιωσεις ασχημα σου ζητω συγνωμη και ειλικρινα δεν ειχα καμια τετοια προθεση. Αντιθετα μου φανηκες πολυ γλυκια κοπελα και απο την ερωτηση καταλαβα οτι ισως σαν νεα μαμα να μην γνωριζες το ποσο ευκολα μεταδιδονται οι ιωσεις γιατι επικρατει στον κοσμο η αποψη του κρυου .

Και εγω μεχρι να το συνειδητοποιησω οτι το παιδι μου δεν αρρωσταινε απο το κρυο αλλα απο αλλα παιδια περασε αρκετος καιρος. Το εμπεδωσα με τον παιδικο σταθμο για τα καλα.

 

Επισης σε καταλαβαινω πολυ καλα πως νιωθεις γιατι εχω και εγω μωρο. Ετυχε να παω σε γιορτη προσφατα με μεγαλους εξω σε κηπο . Ολοι ηθελαν να ειναι επανω στο μωρο. Δεν φυγαμε ομως ετσι. Την αρπαξαμε την ιωσουλα.

 

Πρεπει να ειμαστε προσεκτικες. Και κυκλοφορουν δυστυχως και παιδικες αρρωστειες που ειναι επικινδυνες γιατι υπαρχουν και ανεμβολιαστα παιδια.

 

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Η ελληνική πραγματικότητα και συγκεκριμένα ο Έλληνας συγγενής-φίλος-γνωστός-άσχετος και δεν ξέρω εγώ τι ακόμα, είναι επιεικώς επικίνδυνος. Χωρίς πλάκα τώρα, όσο και να προσπαθείς να ξεγλιστρησεις από το χαδακι και το σαλακι της θείας βρίσκουν τροπο, ναι! Μπορεί να έχεις όλη την καλή διάθεση να τους απομακρύνεις ευγενικά, να βάλεις και την κουνουπιέρα για εμπόδιο αλλά αν κρίνω από την δίκη μου εμπειρία τίποτα δεν τους σταματά! Και κουνουπιέρα θα σηκώσουν να τσιμπήσουν μπουτακι, θα προσπαθήσουν να φιλήσουν χεράκι, εννοείται πως θα φτύσουν για να μην το ματιάσουν και εσύ (λόγου χάρη, η κάθε μαμά εννοώ) τρέχει μπας και σώζει τιποτα! Και αν κλαίει πχ το μωρό και το πάρεις αγκαλιά? εκεί να δεις! Α! Γιατί καλεί το μωράκι? και δώστου χάδι.

Η όλη συζήτηση μου θύμησε ένα σκηνικό με μια φίλη της μαμάς μου που μας πέτυχε στο δρόμο και πριν καν μας χαιρετίσει μου βούτηξε το βρέφος από τα χέρια! Και να πεις ότι δεν είμαι αυστηρη? βραβείο αγένειας παίρνω!

Με την κορούλα μου αλώνιζουμε την Αθήνα από επτά ημερών, Νοέμβρη μήνα, μόνο η βροχή μας σταμάταγε! Προτιμώ το μαρσιπο βέβαια αλλά αυτό είναι προσωπικό του καθενός! Μη νομίζεις δηλαδή ότι και εμείς κλεινομαςτε σπίτι. Για εμένα άλλο το έξω στον καθαρό αέρα και άλλο σε συγκέντρωση.

Στο εξωτερικό η νοοτροπία είναι αλλιώς, ο κόσμος είναι διαφορετικός. Δε λέω ότι εδώ στην Ελλάδα είμαστε κακοί, Αλλά έχουμε ένα θέμα με την διακριτικότητα. Σαν μαμά από εδώ και πέρα θα αποφασίζεις με τον άντρα σου ανάλογα με τις θέσεις σας. Θα ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατα και θα παίρνεις μια απόφαση. Στο μέλλον θα έχεις πολλές τέτοιες αποφάσεις νς πάρεις όποτε μην αγχώνεσαι!

Επίσης, να πω και κάτι τελευταίο. Σε ένα φόρουμ με μοναδικό λόγο τον γραπτό πολλές φορές γίνονται παρεξηγήσεις. Δε νομίζω ότι κανείς ήθελε να δε θίξει, το "βάζεις το μωρό σε κίνδυνο" μπορεί να είναι απλά μια συμβουλή και όχι κριτική. Τουλάχιστον εγώ ως Τρίτη έτσι το εξέλαβα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπα ειναι και το εξωτερικό αστα να πανε...... Βλέπεις 2 μερών μωρα σε γάμους, σε παιδοτόπους (λόγω μεγαλύτερων αδερφών), και το χειροτερο που εχω δει σε παιδικο πάρτυ του μεγάλου η μαμα συμμαθητή έφερε το 1,5 κιλό πρόωρακι που μόλις έφυγε απο εντατική.... Ε και πέσαμε ολοι πανω να το δούμε....

Και... Πεθερα αγγλιδα της φαινόταν περίεργο που της ζητούσα να πλύνει χέρια πριν πιάσει το μωρο!! Και εννοείται τσατιστηκε οταν δεν το έφερα στο πάρτυ της μάνας της (90+) 2 μηνών μόλις με έπιφυκιτιδα!!

Link to comment
Share on other sites

Babycute, το post σου μάλλον επιβεβαιώνει την άποψη της Μερεντούλας ότι στο εξωτερικό είναι πολύυυυυ πιο χαλαροί από ό,τι εδώ στην Ελλάδα παρά δείχνει ότι είναι άστα να πάνε. Σύμφωνα με την ελληνική επικρατούσα άποψη τα νοσοκομεία παίδων στην Αγγλία θα πρέπει να ασφικτυούν από νεογέννητα, με τις πρακτικές που ακολουθούν:rolleyes: Δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Προσωπικά, συμφωνώ με την Μερεντούλα και την jellyfish κι εγώ θα πήγαινα, αν μη τι άλλο στο προαύλιο την ώρα του μυστηριού και βλέποντας και κάνοντας. Ειδικά χωμένο σε μάρσιπο το μώρο είναι πολύ προστατευμένο με την μούρη να ακουμπάει πάνω στη μητέρα και ένα σεντονάκι από πάνω, δεν μπορεί να το αγγίξει κανείς. Το πολύ πολύ να πιάσουν κανένα πατουσάκι που σιγά, κι αυτό ΑΝ το επιτρέψει η μητέρα.

Η βαβούρα σε αυτή την ηλικία δεν ενοχλεί το βρέφος. Δεν είπε κανείς ότι θα πάνε για να ξεσκασει το βρέφος, για να ξεσκάσει η μαμά θα πάνε.Ας μην ξεχνάμε την ψυχολογία της λεχώνας, είναι και αυτή σημαντική!

 

 


Link to comment
Share on other sites

Απαντουςα στην ζουζου για να δείξω οτι και εδω τα πιάνουν προωρακια και μη, και ναι περιμένουν να τα κουβαλάς και σε πάρτυ

 

Και ναι οι μονάδες εδω ειναι τιγκα σε βαθμό να τα μεταφέρουν απο το ενα νοσοκομειο σε αλλο στη μέση θεραπείας γιατι δεν εχουν αλλα κρεβάτια!

Link to comment
Share on other sites

Babycute, το post σου μάλλον επιβεβαιώνει την άποψη της Μερεντούλας ότι στο εξωτερικό είναι πολύυυυυ πιο χαλαροί από ό,τι εδώ στην Ελλάδα παρά δείχνει ότι είναι άστα να πάνε. Σύμφωνα με την ελληνική επικρατούσα άποψη τα νοσοκομεία παίδων στην Αγγλία θα πρέπει να ασφικτυούν από νεογέννητα, με τις πρακτικές που ακολουθούν:rolleyes: Δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια..πραγματικά...

Αν αρρώσταιναν ΟΛΑ τα νεογέννητα που έρχονται σε επαφή με κόσμο,θα έπρεπε το ανθρώπινο είδος να ζει σε καραντίνα...Δεν είπε κανεις κάτι τέτοιο...Το γεγονός ότι αν ένα μωρό κάτω των τριών μηνών ανεβάσει πυρετό πάει νοσοκομείο είναι δεδομένο. Γι αυτό φυλάγεσαι. Για τη μία στις τόσες.

 

Έχω περάσει την εμπειρία της παρακέντησης με τα δυο μου κορίτσια, να τα τρυπανε και να κλαίνει κι εμείς απέξω με την αγωνία...Και λέμε καλύτερα να προφυλλάσεσαι..Και τα γυφτάκια είναι ξυπόλητα στα λασπόνερα και λέμε ότι δεν αρρωσταίνουν. Μονο που τα Παίδων είναι γεμάτα.

Μια ίωση είναι κάτι απλο ...Μία ίωση σε νεογέννητο θέλει νοσηλεία..Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, είναι ένα γεγονός..Όχι η επικρατούσα άποψη...

 

στη θέση της φίλης αν η βάφτιση είναι τόσο σημαντική -που κι εγώ στη θέση της θα ήθελα σαν τρελή να πάω- θα πήγαινα χωρίς το μωρό. Εναλλάξ με τον μπαμπά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια που ειναι του έξω. Στην Σουηδία ειναι πάνω κάτω έτσι όπως τα ανάφεραν η jellifishch και merendoula. Ούτε περιμένουμε να σαραντίσει ούτε καιρό υπολογίζουμε αλλιώς τους 6-8 από τους 12 μήνες θα την βγάζαμε μέσα.

Οι πιο πολλές μαμάδες χρησιμοποιούν μαρσιπο και η γνώμη μου ειναι πως ειναι το καλύτερο για τόσο μικρά μωρά. Τα προστατεύει. Έχω πετύχει μαμάδες με βρέφη στο μαρσιπο και τα μεγαλύτερα τους αδέρφια παντού ακόμα και σε παιδικούς σταθμούς που τα μικρόβια/μικροοργανισμοί κτλ κάνουν πάρτυ.

 

Πιστευω πως σε αντίστοιχη περίπτωση αν ρωτούσα την παιδίατρο προφανώς θα μου έλεγε πήγαινε (από την στιγμή που ολα με το μωρό ειναι οκ και δεν υπήρξαν επιπλοκες η προβλήματα υγείας) αλλα να το έχω στο μαρσιπο η προστατευμένο.

 

Δεν είμαι γιατρός.

Μηπως υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που ο παιδίατρος σου σου πρότεινε να μην πας; Ειναι το μωρό πρόωρο; Υπήρξαν επιπλοκες κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Μμμ μάλλον και εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια του έξω. Και εμένα η μικρή μου γεννήθηκε 3 εβδομάδες πρίν το πάρτυ γενεθλίων του μεγάλου. Ο μεγάλος μας ήθελε εκεί και την μαμα και τον μπαμπά αλλά και την μικρή του αδερφή όπως και έγινε παρά τις διαφωνίες του παιδιάτρου. Ο μεγάλος δεν σταμάτησε το σχολείο όπως μου συνέστησε ο παιδίατρος, ούτε έβαλα την γιαγιά των παιδιών μου να έρχεται το πρωί για να τον πάει σχολείο αλλά τον πήγαινα εγώ με την αδερφή του που επίσης διαφώνησε ο παιδίατρος. Τα ξαδέρφια του γνώρισαν την κόρη μου πολύ πριν το τρίμηνο, πράγμα που μου απαγόρευσε ο παιδίατρος και φύσικα σε όλες τις κοινωνικές εκδηλώσεις που θέλαμε να παρευρεθούμε οικογενειακώς ήμασταν εκεί, και άλλα πολλά.

 

Με τον παιδίατρο συνεχίζω να συνεργάζομαι γιατί τα βρίσκουμε σε όλα τα άλλα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια..πραγματικά...

Αν αρρώσταιναν ΟΛΑ τα νεογέννητα που έρχονται σε επαφή με κόσμο,θα έπρεπε το ανθρώπινο είδος να ζει σε καραντίνα...Δεν είπε κανεις κάτι τέτοιο...

Μα γιατί δεν μπορείς να διαβάζεις τέτοια, δεν καταλαβαίνω..δεν είπα ότι όλα τα νεογέννητα θα έπρεπε να είναι στο νοσοκομείο, αλλά αφού στην Αγγλία τα βγάζουν έξω 5 και 7 ημερών, αναλογικά θα έπρεπε περισσότερα να αρρωσταίνουν και να νοσηλεύονται, που βρίσκεις το παράλογο?..αν όντως τα αγγλικά νοσοκομεία έχουν περισσότερα νεογέννητα άρρωστα, πάω πάσο, αλλά δεν το πιστεύω.

Το γεγονός ότι αν ένα μωρό κάτω των τριών μηνών ανεβάσει πυρετό πάει νοσοκομείο είναι δεδομένο. Γι αυτό φυλάγεσαι. Για τη μία στις τόσες.

Αυτό συζητάμε νομίζω, πόσο να φυλαχτείς. Με αυτά τα δεδομένα κάποια θα μπορούσε να κρατήσει το μωρό μέσα επί 3 μήνες για να είναι σίγουρη, είναι αυτό λογικό?? Δεν είπαμε να πας το βρέφος σε κλειστό χώρο Γενάρη μήνα μες στις ιώσεις, είπαμε σε ανοιχτό χώρο τέλη Μάη και χωρίς να έρθει σε επαφή με πολλούς, έχει διαφορά. Προφανώς δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε όλες οι μαμάδες, η κάθεμια λέει τι θα έκανε εκείνη, πάντα με βάση τα βιώματα και τον χαρακτήρα της.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα καμιά εδώ να έγραψε ότι είναι εναντίον του έξω και επίσης δεν είδα καμία απελπιστικά κολλημένη στους τύπους και στις 40 μέρες.

Είδα λογικές τοποθετήσεις στο που θα πάς το νεογέννητο εως τις 40 μέρες πχ.

 

Πραγματικά μπορεί κάποιος να μου πει τι δουλειά έχει 7 ημερών μωρό σε καφετέρια και στις 20 μέρες ζωής του σε μπιραρία και όχι μια βόλτα στη φύση? Του κάνει καλό το έξω και όπου να 'ναι ? Ουτε τα ματάκια δεν άνοιξε ακόμη...

Ποιά εμβόλια λέμε ....εδώ δεν βλέπω καν λογική.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο δεν εχει καμια επιπλοκή.. Είναι υγιέστατο, γεννηθηκε με φυσιολογικο τοκετο, θηλαζουμε αποκλειστικα και πήρε 1350 το πρώτο μήνα, ολα εχουν κυλήσει ομαλα απο την αρχή μέχρι τώρα...

 

Ο γιατρός υποθετω ήθελε να πει το τυπικο... οπως δεν τον ξερω ακομα έτσι δεν με ξέρει... Δεν ξερει τι μυαλα κουβαλαω και ποσο θαρρος να μου δώσει ή τι ευθυνες μπορεί να του ρίξω μετά (υποθέσεις δικες μου ολα αυτά φυσικά).

 

Απο τις απαντησεις σας παντως αποκομησα το οτι δεν ειναι υπερβολικός, οτι η συσταση του έχει βάση, και αυτό μου είναι σημαντικό για τη σχέση που θα χτίσω μαζι του, γιατι δεν τα παω καλα με τις υπερβολές, ουτε ζαμανφουτιστα τον θέλω ουτε κινδυνολόγο....

 

Το τι θα κανω δεν το έχω αποφασισει ακομα ομολογω... αρχικά τρομαξα πολύ με οσα διαβασα και στρεσσαριστηκα αρκετά, κατι που δεν βοηθάει κανεναν...Οποτε λεω να το αφήσω λίγο, να χαλαρώσω και να πάρω μια αποφαση με την οποια θα αισθανομαι ανετα... Δεν εχει κανενα νοημα να παω και να τρεμει το φιλοκαρδι μου ουτε να μην πάω και να με ενοχλει...

 

Γενικά πιστευω οτι σαν μαμαδες ακουμε πολλά, μαθαινουμε στη πορεια... πολλα τα κραταμε πολλά τα πετάμε και φτιάχνει η καθεμια το δικο της μοντέλο...

 

Εαν ακουγα οσους μου ελεγαν για το σκυλάκι μου οταν ημουν εγκυος θα επρεπε να εχω παθει ή πανικο ή να εχω δώσει το σκυλί οπου να ναι... Κ ομως και η μικρή δεν έχει πάθει τιποτα και η συμβιωση μια χαρά πάει... Ηταν ένα μοντέλο που δεν ηθελα να ακολουθήσω και δικαιώθηκα... Ελπίζω να συμβαίνει τι ίδιο σε οσες αποφασεις χρειαστεί να παρω για το παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι να αγχωνεσαι απλα προσπάθησε να εισαι ρεαλίστρια

Το να αναλύεις το ρίσκο σε καθε κατάσταση ειναι φυσιολογικοτατο οταν εισαι μανα , το να λέμε ομως οτι δεν υπαρχει κίνδυνος επειδη δεν το εχουμε βιώσει ειναι τρελλο

 

Εν ολίγης κανε τις βόλτες σου με προσοχή! Και προετοιμάσου για την θείτσα που μόλις βγήκε απο την τουαλέτα χωρις να πλύνει χέρια!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...