Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδιάφοροι γονείς


Recommended Posts

 

Βρε Hope ηρέμησε λίγο. Ο λόγος της ανακύκλωσης της ίωσης δεν είναι, στους παιδικούς σταθμούς, παιδότοπους κοκ, επειδή κάποια μαμά στέλνει το παιδάκι της με 38 πυρετό στους συγκεκριμένους χώρους οπωσδήποτε! Μπορεί να μεταφέρει τον ιό και ενα παιδάκι που έκατσε 5 μέρες στο σπίτι του και όταν κλινικά έδειχνε οκ η μαμά το έστειλε. Σαν και εσένα πχ.

Και για να μην παρεξηγηθώ όπως προείπα δεν θα στείλω ποτέ το παιδί μου με πυρετό, είτε 37 είτε 37.5 είτε 40 και θα τον κρατήσω σπίτι και 1 μέρα απύτερο. Απλώς, δεν θεωρώ ότι κινδυνεύω μόνο από ένα παιδάκι που η μαμά του το έστειλε με πυρετό στο σχολειο ίσα ίσα νομίζω ότι κινδυνεύω λιγότερο.

 

 

ΚΑι ξαναρωταω...τι παει να πει ότι η ιωση μπορει να μεταδωθει και από το παιδακι που εκατσε Σπιτι και είναι στη φαση αναρρωσης?Το λετε και το ξαναλετε ως επιχειρημα?Ως τι?Ναι προφανως η ιωση μπορει να μεταδωθει και με αλλους τροπους...προσπαθουμε να προφυλαχτούμε και να ελαχιστοποιήσουμε οσα μπορούμε.

 

Τωρα αν εσυ αισθάνεσαι ότι το να καθεται το παιδι σου διπλα σε ένα παιδακι το οποιο εχει πυρετο,να μιλαει μαζι του,να παιζει μαζι του δεν αποτελει κινδυνο για το παιδι σου...αυτό είναι καθαρα προσωπικο σου θεμα.Εμενα που με κάθε ιωση που ερχεται Σπιτι κρεβατωνόμαστε κι εγ ω και τα πιτσιρικια και περναει κανενας μηνας να συνελθουμε...προτιμω τα αρρωστα παιδακια Σπιτι τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδώ πάνε οι δασκάλες άρρωστες, τι συζητάμε τώρα;;;:lol:

 

Φαντάζομαι ότι αν κάποιος γονιός έχει εναλλακτική, δεν θα στείλει με το ζόρι το άρρωστο παιδί στο σχολείο για να γίνει χειρότερα...

 

 

Τι θα πει ρε φιλεναδα δεν εχει εναλλακτικη;Να βρει.Τι φταινε τα αλλα τα παιδια κ το δικο μου;Εσεις που εργαζεστε δηλαδη δεν το εχετε σκεφτει αυτο;Αν χρειστει το παιδι σας να μεινει σπιτι κ δεν μπορειτε παντοτε(λογικο)να παρετε αδεια τι θα κανετε;Εμενα καπως ετσι κολλησε ο γιος μου περυσι πνευμονια γιατι μια μαμα δεν ειχε που να αφησει το αρρωστο παιδι της.Κ τι με νοιαζει εμενα.Αυτο ειναι δικο της ζητημα κ ναι ειναι αδιαφορη γιατι πρεπει οπωε πολυ ωραια λες να ειχε φροντισει να βρει τις εναλλακτικες της .Ειναι δικης της ευθυνη εμεις οι υπολοιποι θα την πληρωσουμε;

 

Πωπω... πρέπει να ηρεμήσεις. Και πραγματικά να μιλήσεις με τον παιδίατρο σας για να καταλάβεις αυτό που είπαμε πάρα πολλές φορές. Οτι το παιδάκι θα κολλήσει είτε την 2η ημέρα είτε πριν εμφανιστεί ακόμη η ίωση ή και 7 μέρες μετά. Γιατί δεν διαβάζετε πριν εκραγείτε;

 

Ο γιος σου κόλλησε πνευμονία από παιδάκι που ήταν με πνευμονία στο σχολείο; Αν το άλλο παιδάκι είχε πνευμονία και το ήξερε η μαμά του τότε 10000% έπινε αντιβίωση ΑΡΑ δεν κόλλησε το δικό σου παιδί! :-P

Από κάπου αλλού κολλήσατε λοιπόν! Η πριν εκδηλωθεί στο παιδάκι εκείνο η ιογενής πνευμονία.

 

Πνευμονία περάσαμε κι εμείς, και κοξάκι και στρεπτόκοκκο και νοσηλείες είχαμε και δεν κατηγόρησα βέβαια κανέναν - αυτά συμβαίνουν, αν τα φοβάσαι και δεν εργάζεσαι τότε κράτησε το παιδί στο σπίτι. :D

 

-----------

 

Κατά τα άλλα δεν βλέπω να διαφωνεί καμμία ότι δεν πρέπει τα άρρωστα παιδάκια να πηγαίνουν σταθμό ή σχολείο για να μην ταλαιπωρούνται τα ίδια πάνω απ' όλα - είναι κάτι σαν βία αυτό να τα σέρνεις άρρωστα.

Αν υπάρχουν τώρα 2-3 ακραία περιστατικά, δεν σημαίνει πως είναι και κανόνας ή είναι αποδεκτό. Οπως οι γονείς πχ που κακοποιούν τα παιδιά τους. Δεν πάει να πει οτι είναι αποδεκτό ή συμβαίνει συχνά.

 

Ψυχραιμία λοιπόν και να ενημερωνόμαστε πριν κατηγορήσουμε άδικα άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Δυο φορες εχω περασει πνευμονια....και τις δυο ο γιατρος μου συνεστησε να φοραω μασκα για να μην κολλησω τα παιδια...κι ας επαιρνα αντιβιωση.Μαλιστα η μαμα μου που ηρθε για λιγο να μεινει μαζι μου μα με βοηθησει κολλησε και αυτή...μπορει να μην εξελιγθηκε σε πνευμονια αλλα κολλησε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτςια η πνευμονια δεν "κολαει"!!!!! Ειναι βακτήριο! Οταν ο οργανισμός ειναι εξουθενωμένος και το ανοσοποιητικό πεσμένο τότε εξελίσσεται σε βακτήριο. Άρα το παιδι δεν κολαει πνευμονια στον παιδικο! Ιό κολαει και δυστυχώς εξελίχτηκε σε πνευμονια

 

Υπαρχει ενα είδος πνευμονίας που ειναι ίωση και κολαει και δεν φεύγει με αντιβίωση αλλα ειναι παααααρααααα πολυ σπάνιο!

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΚΑι ξαναρωταω...τι παει να πει ότι η ιωση μπορει να μεταδωθει και από το παιδακι που εκατσε Σπιτι και είναι στη φαση αναρρωσης?Το λετε και το ξαναλετε ως επιχειρημα?Ως τι?Ναι προφανως η ιωση μπορει να μεταδωθει και με αλλους τροπους...προσπαθουμε να προφυλαχτούμε και να ελαχιστοποιήσουμε οσα μπορούμε.

 

Τωρα αν εσυ αισθάνεσαι ότι το να καθεται το παιδι σου διπλα σε ένα παιδακι το οποιο εχει πυρετο,να μιλαει μαζι του,να παιζει μαζι του δεν αποτελει κινδυνο για το παιδι σου...αυτό είναι καθαρα προσωπικο σου θεμα.Εμενα που με κάθε ιωση που ερχεται Σπιτι κρεβατωνόμαστε κι εγ ω και τα πιτσιρικια και περναει κανενας μηνας να συνελθουμε...προτιμω τα αρρωστα παιδακια Σπιτι τους.

 

Niki δεν διαφωνούμε σε κάτι:lol: Τα παιδιά με πύρετο πράγματι πρέπει να μένουν στο σπίτι τους πρώτον για το καλό του ίδιου του παιδιού. Εγώ φοβάμαι το ίδιο, αν το παιδί μου είναι δίπλα σε ένα παιδί με 40 πυρετό ή καθέται δίπλα σε ένα παιδί που προχτές είχε 40 πυρετό. Αν θέλεις να πιστεύεις ότι είναι απλώς μια προσωπική άποψη, οκ, πάω πάσο.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτςια η πνευμονια δεν "κολαει"!!!!! Ειναι βακτήριο! Οταν ο οργανισμός ειναι εξουθενωμένος και το ανοσοποιητικό πεσμένο τότε εξελίσσεται σε βακτήριο. Άρα το παιδι δεν κολαει πνευμονια στον παιδικο! Ιό κολαει και δυστυχώς εξελίχτηκε σε πνευμονια

 

Υπαρχει ενα είδος πνευμονίας που ειναι ίωση και κολαει και δεν φεύγει με αντιβίωση αλλα ειναι παααααρααααα πολυ σπάνιο!

 

Δλδ το να κολλησει ιο αλλα να μην εξελιγχθει σε πνευμονια...μονο σε απλη βρογχιτιδα δεν είναι θεμα.Μάλιστα.Εμεν παντως και τις 2 φορες που κολλησα από ιογενή πνευμονια ξεκινησε και στη συνεχεια μπηκε στη μεση και μικροβιο.

Link to comment
Share on other sites

 

Πωπω... πρέπει να ηρεμήσεις. Και πραγματικά να μιλήσεις με τον παιδίατρο σας για να καταλάβεις αυτό που είπαμε πάρα πολλές φορές. Οτι το παιδάκι θα κολλήσει είτε την 2η ημέρα είτε πριν εμφανιστεί ακόμη η ίωση ή και 7 μέρες μετά. Γιατί δεν διαβάζετε πριν εκραγείτε;

 

Ο γιος σου κόλλησε πνευμονία από παιδάκι που ήταν με πνευμονία στο σχολείο; Αν το άλλο παιδάκι είχε πνευμονία και το ήξερε η μαμά του τότε 10000% έπινε αντιβίωση ΑΡΑ δεν κόλλησε το δικό σου παιδί! :-P

Από κάπου αλλού κολλήσατε λοιπόν! Η πριν εκδηλωθεί στο παιδάκι εκείνο η ιογενής πνευμονία.

 

Πνευμονία περάσαμε κι εμείς, και κοξάκι και στρεπτόκοκκο και νοσηλείες είχαμε και δεν κατηγόρησα βέβαια κανέναν - αυτά συμβαίνουν, αν τα φοβάσαι και δεν εργάζεσαι τότε κράτησε το παιδί στο σπίτι. :D

 

-----------

 

Κατά τα άλλα δεν βλέπω να διαφωνεί καμμία ότι δεν πρέπει τα άρρωστα παιδάκια να πηγαίνουν σταθμό ή σχολείο για να μην ταλαιπωρούνται τα ίδια πάνω απ' όλα - είναι κάτι σαν βία αυτό να τα σέρνεις άρρωστα.

Αν υπάρχουν τώρα 2-3 ακραία περιστατικά, δεν σημαίνει πως είναι και κανόνας ή είναι αποδεκτό. Οπως οι γονείς πχ που κακοποιούν τα παιδιά τους. Δεν πάει να πει οτι είναι αποδεκτό ή συμβαίνει συχνά.

 

Ψυχραιμία λοιπόν και να ενημερωνόμαστε πριν κατηγορήσουμε άδικα άλλους.

 

H αιτια της εκρηξης μου ειναι πως η εν λογω φιλη δηλωνει πως η μητερα δεν εχει εναλλακτικη γιαυτο το στελνει ,αν ειχε δεν θα το έστελνε(γιατι προφανως καταλαβαινει πως δεν ειναι σωστο)Αρα ειναι θεμα μόνο 'ελλειψης εναλλακτικης;Αυτο με τσαντιζει.

Όσο για τον μικρο μου,δεν εχει καταρροή ,σκουπιζουμε τη μυτουλα του 1-2 φορες τη μερα κ βηχει αλλες 3-4 φορες εδω κ 10μερες κ φυσικα τον στέλνω,οπως κ όλες οι μαμαδες.Δεν ειναι αυτο το θεμα μας.Η αποδεδειγμενη αρρωστια ειναι.Για την παιδιατρο που με συμβουλευοε μια κοπελα σας ειπα τι μου ειπε κ δεν συμφωνω μαζι της.Ο δικος μου τις τελευταιες 2-3 φορες που ειχε ιωση ,δεν ειχε πυρετο ,ειχε εντονο βηχα-καταρροη κ η γιατρος μου ειπε αφου δν εχει πυρετο στειλτον όλα κ κατι εχουν εκει.Εγω τον κρατησα σπιτι.

Οταν λεω οτι ο γιος μου επαθε πνευμονια δε λεω οτι κολλησε πνευμονια αλλα μια απλη ιωση που εξελιχτηκε ετσι.

xena δεν κατηγορω κανεναν που δεν ηξερε κ εστειλε το παιδι του κ κολλησε το δικο μου κ εφοσον επελεξα το παιδι μου να παει σε παιδικο σταθμο θα τα υποστω αυτα,δε ζω σε γυαλα.Και για να ειμαι κ ειλικρινης,εχει συμβει κ σε μενα:εβηχε ο μικρος κ θεωρησα οτι ειναι αυτο που ειχε το λιγο για μερες κ τον έστειλα.Με πηρε η δασκάλα τηλ κ μου λεει το παιδι βηχει πολυ.Της εξηγησα,τον πηγα γιατρο κ οντως ειχε ιωση.

Κατηγορω ομως αυτες που μου λενε οτι το σχολειο για το αρρωστο παιδι αποτελει μονοδρομο για οσες δεν εχουν εναλλακτικη

Θα συμφωνησω απολυτα με τη Χαρα-Μαρια(με την οποια συνηθως διαφωνω)το εχει θεσει τελεια το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Και αν έχεις και δύο παιδιά και δεν αρρωσταίνουν και μαζί εκεί να δεις γέλια...

 

Εγώ, που πραγματικά δεν είμαι αδιάφορη, με συνάχι, μπούκωμα, καταρροή (χωρίς να έχει ίωση, το λέω με σιγουριά γιατί μετά από τόση αρρώστια, ο μικρός αν έχει ίωση το 40αρι το χτυπάει για πλάκα) με βήχα (δεν μιλάμε για βρογχίτιδα, λαρυγγίτιδα, αμυγδαλίτιδα, φαρυγγίτιδα κοκ που εμάς συνοδεύεται με το 40αρι που λέγαμε) στο σχολείο πηγαίνει, δεν τον κρατάω σπίτι. Όταν έχει πυρετό, τον κρατάω τις ημέρες του πυρετού + 1 μέρα. Αν έπρεπε να κρατάω και τις ημέρες της καταρροής και του βήχα ζήτημα να πηγαίναμε 30 ημέρες τον χρόνο.

 

Θέλω να πω ότι ο καθένας αποφασίζει με διαφορετικές βάσεις, πχ εγώ που ο δικός μου είναι μονίμως άρρωστος και δουλεύω δεν υπάρχει περίπτωση με ένα βηχα να μην τον πάω, η άλλη μαμά που δεν δουλεύει και το παιδάκι της δεν αρρωσταίνει εύκολα και της κάνει βήχα 1 φορά το τρίμηνο νομίζω ότι είναι λογικό να τον κρατήσει και 1 εβδομάδα.

 

Πραγματικά , δεν σου κρύβω ότι στράβωσα με αυτό που διάβασα... Όχι, δεν θεωρώ δικαιολογία ότι οι γονείς δουλεύουν, όφειλαν να έχουν εναλλακτικές. Θέλω να με σέβονται οι άλλοι γονείς όπως τους σέβομαι εγώ, καθώς δεν θα έστελνα το παιδί μου με συνάχι , βήχα και μύξες στο σχολείο(ναι , εκτός από την υγεία του παιδιού μου , το κάνω και για τα άλλα παιδιά).

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πνευμονία περάσαμε κι εμείς, και κοξάκι και στρεπτόκοκκο και νοσηλείες είχαμε και δεν κατηγόρησα βέβαια κανέναν - αυτά συμβαίνουν, αν τα φοβάσαι και δεν εργάζεσαι τότε κράτησε το παιδί στο σπίτι. :D

 

-----------

 

Και τι είναι η μαμά που δεν εργάζεται και το παιδί της ? Το θύμα της ωχαδερφίστριας εργαζόμενης και θα κλείσει το παιδίτης στο σπίτι? Φυσικά και θα φοβάται και θα προστατεύει το παιδί της και τον περίγυρο και θα πηγαίνει το παιδί της σχολείο , όπως ακριβώς θα πρέπει να κάνει και η εργαζόμενη!

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα : όλες οι εργαζόμενες είναι ωχαδερφιστριες που αδιαφορούν για την ταλαιπωρία του αρρώστου παιδιού τους και την υγεία των άλλων παιδιών.

Όλες οι μαμάδες που δεν εργάζονται είναι, μαζί με τα παιδιά τους, τα θύματα της προηγούμενης κατηγορίας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμπέρασμα : όλες οι εργαζόμενες είναι ωχαδερφιστριες που αδιαφορούν για την ταλαιπωρία του αρρώστου παιδιού τους και την υγεία των άλλων παιδιών.

Όλες οι μαμάδες που δεν εργάζονται είναι, μαζί με τα παιδιά τους, τα θύματα της προηγούμενης κατηγορίας....

 

 

Ό,τι να΄ναι...

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα : όλες οι εργαζόμενες είναι ωχαδερφιστριες που αδιαφορούν για την ταλαιπωρία του αρρώστου παιδιού τους και την υγεία των άλλων παιδιών.

Όλες οι μαμάδες που δεν εργάζονται είναι, μαζί με τα παιδιά τους, τα θύματα της προηγούμενης κατηγορίας....

Το αυθαιρετο αυτο συμπερασμα ειναι δικο σου.Ο καθενας κατα τη λογικη του τι να πω;Αυτο που λεμε ολες ειναι αυτο που λεει πολυ ωραια η φιλη Χαρα-Μαρια οτι εργαζομενη ή οχι πρέπει το αποδεδειγμενα αρρωστο παιδι(δεν μιλαμε για μυξουλες,βηχακια,αδιαθεσιες) πρώτα για δικο του καλο να μενει σπιτι.Πώς με ποιον;Αυτο οι εργαζομενοι γονεις πρέπει να το προβλεπουν ή να το αντιμετωπισουν οι ιδιοι δεν αφορα τον παιδικο/σχολειο/συμμαθητές του.Οτι ειναι δυσκολο ναι,σιγουρα αλλα τι πρεπει να γινει να βρεθει η ευκολη λύση;Αυτα λεγαμε εξάρχης κ καποια εθεσε το θεμα εργαζομενης ή μη οσον αφορα την παραμονη του παιδιου σπιτι που κατα τη γνωμη μου ειναι ασχετο κ η κουβεντα μετατρατηκε στο που θα αφησουν οι εργαζομενες τα παιδια τους ενω εξάρχης ηταν αν πρεπει τα αρρωστα παιδακια να πηγαινουν σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Το αυθαιρετο αυτο συμπερασμα ειναι δικο σου.Ο καθενας κατα τη λογικη του τι να πω;Αυτο που λεμε ολες ειναι αυτο που λεει πολυ ωραια η φιλη Χαρα-Μαρια οτι εργαζομενη ή οχι πρέπει το αποδεδειγμενα αρρωστο παιδι(δεν μιλαμε για μυξουλες,βηχακια,αδιαθεσιες) πρώτα για δικο του καλο να μενει σπιτι.Πώς με ποιον;Αυτο οι εργαζομενοι γονεις πρέπει να το προβλεπουν ή να το αντιμετωπισουν οι ιδιοι δεν αφορα τον παιδικο/σχολειο/συμμαθητές του.Οτι ειναι δυσκολο ναι,σιγουρα αλλα τι πρεπει να γινει να βρεθει η ευκολη λύση;Αυτα λεγαμε εξάρχης κ καποια εθεσε το θεμα εργαζομενης ή μη οσον αφορα την παραμονη του παιδιου σπιτι που κατα τη γνωμη μου ειναι ασχετο κ η κουβεντα μετατρατηκε στο που θα αφησουν οι εργαζομενες τα παιδια τους ενω εξάρχης ηταν αν πρεπει τα αρρωστα παιδακια να πηγαινουν σχολειο.

 

Το θέμα είναι να υπάρχει λογική κι οχι να γενικεύσουμε ή μα κάνουμε προσωπικές επιθέσεις σε άτομα που δε γνωρίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να υπάρχει λογική κι οχι να γενικεύσουμε ή μα κάνουμε προσωπικές επιθέσεις σε άτομα που δε γνωρίζουμε...

Δε βλεπω όπως κ όλες μας να υπάρχει λογικη στο αυθαιρετο συμπερασμα που έβγαλες.Σε αυτην τη συζήτηση εισαι;Δεν εκανε κανεις επιθεση στις εργαζομενες μανες(εγω ειδικα ειχα εργαζομενη μανα χωρις βοηθεια κ ξερω τι σημαινει αυτο)Ειπαμε οτι το να ειναι καποια εργαζομενη κ να μην εχει που να αφησει το παιδι της ειναι ασχετο με το γεγονος οτι το αρρωστο παιδι πρεπει να μην πηγαινει σχολειο καποιες μερες .Το που θα μεινει ειναι αλλη υποθεση.Αυτη ειναι η θεση μου κ πολλων αλλων εδω αν δε τη δεχεστε καποιες δεν μπορουμε να σας κανουμε να καταλαβετε πως εχετε ευθυνη κ υποχρεωση απεναντι στα παιδια των αλλων.Δε μαλωνω καμια ουτε επιτιθεμαι τη γνωμη μου λεω κ κανω διαπιστώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε βλεπω όπως κ όλες μας να υπάρχει λογικη στο αυθαιρετο συμπερασμα που έβγαλες.Σε αυτην τη συζήτηση εισαι;Δεν εκανε κανεις επιθεση στις εργαζομενες μανες(εγω ειδικα ειχα εργαζομενη μανα χωρις βοηθεια κ ξερω τι σημαινει αυτο)Ειπαμε οτι το να ειναι καποια εργαζομενη κ να μην εχει που να αφησει το παιδι της ειναι ασχετο με το γεγονος οτι το αρρωστο παιδι πρεπει να μην πηγαινει σχολειο καποιες μερες .Το που θα μεινει ειναι αλλη υποθεση.Αυτη ειναι η θεση μου κ πολλων αλλων εδω αν δε τη δεχεστε καποιες δεν μπορουμε να σας κανουμε να καταλαβετε πως εχετε ευθυνη κ υποχρεωση απεναντι στα παιδια των αλλων.Δε μαλωνω καμια ουτε επιτιθεμαι τη γνωμη μου λεω κ κανω διαπιστώσεις.

 

Κι εγω σου απάντησα τι κάνω όταν αρρωστησουν τα παιδιά μου. Αλλά συνεχίζεις να με κατηγορίες οτι είμαι ανεύθυνη απέναντι στα παιδιά των άλλων....

Κοιτά τώρα ποιος βγάζει τα αυθαίρετα συμπεράσματα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σου απάντησα τι κάνω όταν αρρωστησουν τα παιδιά μου. Αλλά συνεχίζεις να με κατηγορίες οτι είμαι ανεύθυνη απέναντι στα παιδιά των άλλων....

Κοιτά τώρα ποιος βγάζει τα αυθαίρετα συμπεράσματα...

 

Πάντως εγώ όσο παρακολουθώ το θέμα ,δεν είδα καμία επίθεση από την hope77.Λέει κάτι πολύ σωστό.

Κι εγώ το παιδί δεν το στέλνω σχολείο όταν είναι άρρωστο και το κάνω πάνω απ'όλα για το δικό του καλό. Γιατί να το ταλαιπωρω; Και εδώ είναι η απορία μου:Καλά τα άλλα παιδάκια δεν τα σκέφτεσαι,το δικό σου που ταλαιπωρείται ,γιατί να παει;

Όταν κάνουμε παιδιά σκεφτόμαστε να υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις για τέτοιες περιπτώσεις. Και ναι υπάρχουν γονείς που τα στέλνουν και είναι πολύ άρρωστα. Στο παιδικό της κορης μου τα προηγούμενα χρόνια ο διευθυντής κάθε τρεις και λίγο αναρτούσε σε πίνακα παράκληση να μην στέλνονται άρρωστα παιδιά . Συγκεκριμενες μαμαδες αψηφουσαν την παρακληση αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σου απάντησα τι κάνω όταν αρρωστησουν τα παιδιά μου. Αλλά συνεχίζεις να με κατηγορίες οτι είμαι ανεύθυνη απέναντι στα παιδιά των άλλων....

Κοιτά τώρα ποιος βγάζει τα αυθαίρετα συμπεράσματα...

Eγω ειπα οτι το συμπέρασμα σου περι εργαζομενων κ μη ηταν αυθαιρετο δεν ειπα για τον τροπο που φερεσαι που προφανως ειναι σωστος.Αν ξαναδιαβασεις λιγο πισω θα δεις κ θα συμφωνησεις οτι καποιες απο τις συμμετεχουσες χρησιμοποιουν ως κριτηριο για να στειλουν ή οχι το παιδι τους οταν αρρωσταινει το οτι δουλευουν κ οχι το ιδιο το παιδι κ τα αλλα.

Για να μην λεμε ομως τα ιδια πολλες φορες κ αναλωνομαστε ειπαμε ολοι τις αποψεις μας κ καταληγουμε οτι ο καθενας φερεται όπως αυτος κρινει αναλογα με την προσωπικοτητα,την υπευθυνοτητα,την ευθυκρισια του.Κ για να πω την αληθεια δεν με παραξενεψαν αυτα που ακουσα ,σας ειπα οτι τα ακουω κ γυρω μου απο μαμαδες.Τουλαχιστον εκτιμω την ειλικρινεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όσο παρακολουθώ το θέμα ,δεν είδα καμία επίθεση από την hope77.Λέει κάτι πολύ σωστό.

Κι εγώ το παιδί δεν το στέλνω σχολείο όταν είναι άρρωστο και το κάνω πάνω απ'όλα για το δικό του καλό. Γιατί να το ταλαιπωρω; Και εδώ είναι η απορία μου:Καλά τα άλλα παιδάκια δεν τα σκέφτεσαι,το δικό σου που ταλαιπωρείται ,γιατί να παει;

Όταν κάνουμε παιδιά σκεφτόμαστε να υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις για τέτοιες περιπτώσεις. Και ναι υπάρχουν γονείς που τα στέλνουν και είναι πολύ άρρωστα. Στο παιδικό της κορης μου τα προηγούμενα χρόνια ο διευθυντής κάθε τρεις και λίγο αναρτούσε σε πίνακα παράκληση να μην στέλνονται άρρωστα παιδιά . Συγκεκριμενες μαμαδες αψηφουσαν την παρακληση αυτη.

Η απορία που εκφράζεις αναφέρεται στο τι κάνω εγω ή γενικα; Γιατί εγω έχω απαντήσει τι κανω, ο,τι κι εσύ. Εξάλλου, ως φαρμακοποιός, έχω δώσει και όρκο να προασπίζω τη δημόσια υγεία...

Όσο για τη HOPE, είναι το ύφος της που δείχνει επιθετικότητα. Είναι τυχαίο οτι άλλες 2 κοπέλες της είπαν να ηρεμήσει;

Link to comment
Share on other sites

Η απορία που εκφράζεις αναφέρεται στο τι κάνω εγω ή γενικα; Γιατί εγω έχω απαντήσει τι κανω, ο,τι κι εσύ. Εξάλλου, ως φαρμακοποιός, έχω δώσει και όρκο να προασπίζω τη δημόσια υγεία...

Όσο για τη HOPE, είναι το ύφος της που δείχνει επιθετικότητα. Είναι τυχαίο οτι άλλες 2 κοπέλες της είπαν να ηρεμήσει;

 

Όχι δεν αναφερόμουν σε σένα. Απλά καποιες σε αυτο το θέμα είναι από τις μητέρες που κάνουν αυτό που δεν πρέπει να κάνουν. Και προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αναφερόμουν σε σένα. Απλά καποιες σε αυτο το θέμα είναι από τις μητέρες που κάνουν αυτό που δεν πρέπει να κάνουν. Και προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα

 

Ποιες ειναι αυτές; Περα απο τη (πολυ εύστοχη) συζήτηση που κάνουμε, ποια απο μας ειπε οτι στέλνουμε το παιδι στο παιδικο άρρωστο;

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι αυτές; Περα απο τη (πολυ εύστοχη) συζήτηση που κάνουμε, ποια απο μας ειπε οτι στέλνουμε το παιδι στο παιδικο άρρωστο;

Αυτη που ειπε οτι αν ειχε εναλλακτικη δεν θα το έκανε άρα δεν εχει κ το κανει.Και οσες συμφωνησαν οτι οι εργαζομενες δεν μπορουν να λειψουν πολυ απο τις δουλειες τους.Μια εβγαλε κ τεφτερι κ υπολογισε τις μερες που θα επρεπε να εχει αδεια αν το παιδι αρρωσταινε συνεχεια,τα Χριστουγεννα κ στις διακοπες.

Το θεμα ειναι οτι η συζητηση αρχισε ως αγανακτηση καποιας μαμας για τα αρρωστα παιδια που πανε σχολειο κ καποιες το γυρισαν οτι οι εργαζομενες μανες αναγκαζονται να το κανουν επειδη δεν μπορουν να κανουν αλλιως.Διαβασε απο την αρχη αν δε βαριεσαι κ θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλε ολες τα παιδια τους όταν είναι αρρωστα τα κρατανε Σπιτι.Απλως μερικες αν το παιδι δεν βαρεσει 39 πυρετο δε το θεωρουν αρρωστο.

 

 

Καλα προσφατα συναντησα παππου στις κουνιες που ειχε φερει το εγγονι του αρρωστο....γιατι τι να το κανει στο Σπιτι,βαριεται κι αυτό.Οταν του εκανε παρατηρηση καποια κυρια η απαντηση ηταν ότι δε θα παθουν και τπτ τα υπολοιπα παιδακια αν κολλησουν..ισα ισα θα αναπτυξουν και αντισώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλε ολες τα παιδια τους όταν είναι αρρωστα τα κρατανε Σπιτι.Απλως μερικες αν το παιδι δεν βαρεσει 39 πυρετο δε το θεωρουν αρρωστο.

 

 

Καλα προσφατα συναντησα παππου στις κουνιες που ειχε φερει το εγγονι του αρρωστο....γιατι τι να το κανει στο Σπιτι,βαριεται κι αυτό.Οταν του εκανε παρατηρηση καποια κυρια η απαντηση ηταν ότι δε θα παθουν και τπτ τα υπολοιπα παιδακια αν κολλησουν..ισα ισα θα αναπτυξουν και αντισώματα.

Ειπαμε ο καθενας κατα πως του κοβει.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει ρε φιλεναδα δεν εχει εναλλακτικη;Να βρει.Τι φταινε τα αλλα τα παιδια κ το δικο μου;Εσεις που εργαζεστε δηλαδη δεν το εχετε σκεφτει αυτο;Αν χρειστει το παιδι σας να μεινει σπιτι κ δεν μπορειτε παντοτε(λογικο)να παρετε αδεια τι θα κανετε;Εμενα καπως ετσι κολλησε ο γιος μου περυσι πνευμονια γιατι μια μαμα δεν ειχε που να αφησει το αρρωστο παιδι της.Κ τι με νοιαζει εμενα.Αυτο ειναι δικο της ζητημα κ ναι ειναι αδιαφορη γιατι πρεπει οπωε πολυ ωραια λες να ειχε φροντισει να βρει τις εναλλακτικες της .Ειναι δικης της ευθυνη εμεις οι υπολοιποι θα την πληρωσουμε;

 

Για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο:

 

1) Δεν είπα να στέλνει κάποιος το άρρωστο παιδί στο σχολείο. Αυτό που είπα, είναι ότι εκείνη που δεν εργάζεται έχει την πολυτέλεια να το κρατήσει πολλές μέρες σπίτι και να περιμένει και μερικές ακόμα ώστε να εξαφανιστούν τα όποια συμπτώματα.

Η εργαζόμενη όμως που δεν έχει κάποιον να της το κρατήσει ή να πάρει πολλές μέρες άδεια, δεν έχει τη δυνατότητα να το κάνει αυτό. Θα το κρατήσει σπίτι τις μέρες που είναι άρρωστο εννοείται.

Η διαφορά έγκειται στο ότι μόλις συνέλθει το παιδί θα το στείλει. Ή αν τυχόν κάνει κανένα γκουχ ή ανεβάσει δέκατα μπορεί πάλι να μην έχει την πολυτέλεια να το κρατήσει προληπτικά. Κάτι που μια μη εργαζόμενη μπορεί να το κάνει άνετα.

Διαφωνούμε κάπου;

 

2) Δεν κολλάς πνευμονία. Κολλάς μια ίωση που μπορεί να εξελιχθεί σε πνευμονία, μπορεί και όχι.

Ιώσεις μπορείς να κολλήσεις από παντού. Που ξέρεις εσύ ότι κόλλησε το παιδί σου από το συγκεκριμένο παιδάκι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...