Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Ποιο θαρρος καλε...? σιγα μη παρεις και αδεια!!

 

καλα εκανες....ολο αμελουν τα μελη που το εχουν κανει

 

ακους γατουλαααααααααααααα?????

 

και εγω εχω πολλες στο κινητο γμτ....γιατι βαριεμαι να σηκωθω να παρω την μηχανη χεχ εχχεχε

 

τι λες τωρα!!!

εδω σκεφτομαι να αγορασω κινητο με φωτογραφικη 8 μεγκαπιξελς...μονο και μονο για την ευκολια που προσφερει σε αυτο το θεμα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Bitchoni,

απο wholesale....πηρες φορεμα???τι υφασμα ζητησες??

ποιο ειναι??

μπορεις να βαλεις λινκ??

οταν παραλαβεις....ενημερωσε αν αξιζει τον κοπο...

 

Ααα..κι ειχα ακουσει/διαβασει οτι απο Κινα λογω καποιων εμπορικων συμφωνιων δεν πληρωνουμε τελωνειο και τα συναφη ασχετως ποσου...παρα μονο ενα πολυ μικρο ποσο 3 ευρω κι αν..

Link to comment
Share on other sites

ουφ! τυχερη ειμαι. δεν το εχει στο νουμερο μας!

 

ευτυχως!!!ουτε και για εμας!!!!παντως ειναι τρεεεεεεεεεεεεεεεεελα!!!!

 

Απεταξάμην, απεταξάμην, δόξα τω Θεώ.........

 

έχουμε και e-δικηγόρο στην λίστα :lol::lol:

 

Ποιά να πρωτοπρολάβει ?

 

paypal δεχεται;;;;;;; :lol:

 

Σωστόοοοοοοοο!!!!!!!

 

Κοριτσια μετα απο μια σχετικη αναζητηση στο google βρηκα αυτο σχετικα με τελωνεια

 

Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α) για είδη μέχρι 45  δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350  υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 , τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 150. (αντί 22 μέχρι την 30η Νοεμβρίου 2008)

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:

ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

/QUOTE]

 

Κορίτσια, η δασμολογική κατάταξη είναι κυριολεκτικά και πέρα από αστεία μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ επιστήμη, παλιά, προ Ε.Ε. όταν τελωνίζονταν όλα ανεξαρτήτως προέλευσης, οι ελεγκτές στα τελωνεία θεωρούνταν κάτι σαν θεοί, άλλος δασμός για αυτό το πλακάκι άλλος για το άλλο, άντε να διακρίνεις την διαφορά.

 

Τώρα πιά, η τελωνειακή υπηρεσία είναι φοβερά υποστελεχωμένη και τα ταχυδρομικά δέματα είναι λίγο ρώσικη ρουλέτα από ότι έχω καταλάβει. Γεγονός είναι πάντως αυτό που αναφέρει το ποστ.

Ορμώμενη από το ποστ της aggelomarios έψαξα κι εγώ λίγο το θέμα στο Γούγλη.

Παίζονται πολλά παιχνίδια με τις εταιρείες κούριερ και τους εκτελωνιστές και χρεώνουν ότι θέλουν.Συνήθως, αν η αποστολή γίνει μέσω USPS (αμερικάνικα ταχυδρομεία) - ΕΛΤΑ, τότε το ποσό είναι συμβολικό καθώς υπάρχει μεταξύ τους συμφωνία.

Αν η αποστολή γίνει μέσω κούριερ, (Fedex, UPS, DHL) οι δασμοί μπορεί να είναι έως και εξωφρενικοί. (μάλλον αυτό θα συνέβη και στην liontarina)

Ακριβείς πληροφορίες δίνει το υπουργείο οικονομικών στο τμήμα δασμών, σκέφτομαι να τηλεφωνήσω κάποια στιγμή.

 

Προς ώρας, αντιγράφω κάποια tips που βρήκα σε άλλο φόρουμ που συζητούσαν το θέμα

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:

 

1. Από χώρα εκτός ΕΕ απαγορεύεται "δια ροπάλου" η χρήση courier (UPS, DHL, DHL INTERNATIONAL, FEDEX, κλπ). Θα το σταματήσουν στο τελωνείο! - οι εκτελωνιστές των ιδιωτικών αυτών εταιριών αμείβονται εξωφρενικά και η εταιρία βγάζει περισσότερα από αυτά παρά απο τα τέλη μεταφοράς.

 

2. Από Αμερική επιλέξτε μόνο USPS. Το αντικείμενο του πόθου σας, εκτελωνίζεται από τα ΕΛΤΑ και υπάρχει μόνο μια μικρή χρέωση 3-6 ευρώ για μικροαντικείμενα, μπορεί και καθολου. Για μεγάλα αντικείμενα πληρώνετε γύρω στο 29% ΦΠΑ και διάφορα τέλη.

 

3. Από Κίνα μόνο EMS και ισχύουν τα ίδια που αναφέραμε και πιό πάνω στο 2ο σχόλιο.

 

4. Το να το χαρακτηρίσετε ως gift (δώρο), δεν θα σας σώσει, μιάς και δεν "περνάει" πιά για ογκώδη ή ακριβά αντικείμενα και προκαλεί την περιέργεια, μιάς και το "δώρο" είναι συνήθως σημαντικής αξίας..., ανεξάρτητα από το μέγεθος που έχει!!!

 

Τα 4 προαναφερόμενα ισχύουν, ωστόσο να λάβετε υπ'όψη ότι όπως τα ξέρουμε εμείς, τα ξέρουν και οι έτεροι Καππαδόκες. Οι εκτελωνιστές πλέον έχουν τόσο ΛΙΓΗ δουλειά που κάνουν κρα για το παραμικρό.

 

Μολις πηρα το πρωτο μου αστερι στο ebay...:lol::lol::lol::lol:

Ειμαι ενας αστεριαααααααααααααςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:cool::cool:

 

Που είσαι συνπιλότε μου ? Άντε βρε, σιγά σιγά θα ανεβούμε λίγο ψηλότερα.... Μπράβο !!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για photobook, ρίξτε μια ματιά εδώ www.kodakgallery.eu.com. Δεν έχω παραγγείλει photobook από αυτό το site, αλλά έχω παραγγείλει απλες φωτογραφίες και χριστουγεννιάτικες κάρτες. Η ποιότητα είναι πολύ καλή. Βάζουν και προσφορές πού και πού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ρε ματακια

καλα το φαντάστηκα....εγω εχω πραιμαρι την δική μου και σεκοντ του πατερα μου που του τα στελνω ολα εκεινου γιατι αν τολμησω και βαλω ντελιβερυ στο χωριο μου στην κοζανη απο εξω......ουτε που θα τα δω τα πακετα μου...μιλαμε για εντελως χωριο χωριο το χωριο μου....

 

αλλα εχω συναντησει πολλάκις θεμα με πωλητες.....

που ενοχλουνται που δεν ειναι η ιδια η διευθυνση με το πευπαλ μου και το εμπευ που εχω βαλει τον πατερα μου, βεβαια εβαλα και στο πευπαλ τον πατερα μου αλλα....μερικοι αρνουνται να μου κανουν την πωληση...

 

Eγω δεν εχω τετοιο θεμα, αφου ουτως ή αλλως τελικα δινω την ιδια διευθυνση σε ebay και σε paypal.

Αυτο που ειπα εγω εχει να κανει με το πως να μπορεις να "χτυπας" σε ολους τους πλειστηριασμους. Δυστυχως αν οι πωλητες εχουν τετοιο θεμα πρεπει αναγκαστικα να δινεις τη δικια σου διευθυνση.

Για να στο αρνηθουν πρεπει να το γραφουν ξεκαθαρα στους ορους τους.

Link to comment
Share on other sites

642151.gifhttp://cgi.ebay.co.uk/AGATHA-RUIZ-PRADA-NEWBORN-BABY-SANDALS-SIZE-17-/180501604841?pt=UK_Clothing_GirlsShoes_GirlsShoes_GL&hash=item2a06bbe9e9

 

και μετα μου λετε 18 ευρω μεταφορικα..τζαμπα πραμα... 191628.gif

 

χαχαχαχαχαχαχα πολυ καλο το εμοτικον!!!

 

οχι ρε συ....λαθος καταχώρυση θα ειναι , αποκλειεται να ειναι σωστο !!!!

 

χαχαχαχαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κάποια κοπέλα από το itsababy?

Παρήγγειλα το Σάββατο ένα καρότσι. Η πληρωμή έγινε κανονικά αλλά επειδή δεν με είχαν ενημερώσει για την κατάσταση της παραγγελίας μου τους έστειλα σχετικό mail ρωτώντας τους τί γίνεται και πότε έχουν σκοπό να μου το στείλουν, επειδή έχω σκοπό να παραγγείλω και το relax αν όλα είναι οκ.

 

Hi Maria,

Thank you for your order and payment your pram has not yet been dispatched.

Unfortunately the pram had to be ordered in as the last one had been sold

the day you placed your order. The pram is due in to us tomorrow and will be

dispatched as soon as possible. If you want to add to that order that is

okay I will be able to dispatch them together.

Many thanks

Fran

It's a baby ltd.

 

Να ανησυχήσω;Ή να μεινω ήσυχη και να προσθέσω και το relax στην παραγγελία;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

642151.gifhttp://cgi.ebay.co.uk/AGATHA-RUIZ-PRADA-NEWBORN-BABY-SANDALS-SIZE-17-/180501604841?pt=UK_Clothing_GirlsShoes_GirlsShoes_GL&hash=item2a06bbe9e9

 

και μετα μου λετε 18 ευρω μεταφορικα..τζαμπα πραμα... 191628.gif

 

αχχααααααααααα...το ειδα κι εγω πριν και μου πεσε το σαγονι!!

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το ξαναδιάβασα δεν τό έχω :cry: την διεύθυνση δεν την αλλάζεις πρίν την πληρωμή :confused::confused:

 

 

 

Το εχεις!!! :D

Τη διευθυνση την αλλαζεις με ενα βελακι που σου βγαζει ακριβως διπλα απο τη μουφα Αγγλικη και λεει "change".

Eκει επιλεγεις την κανονικη σου και μετα πατας το "ask total request from seller" και περιμενεις να στειλει invoice.

 

Edit

Εννοειται οτι εχεις παει πρωτα στο λογαριασμο σου και εχεις προσθεσει την Αγγλικη διευθυνση και την εχεις επιλεξει ως "primary postage address"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tella το μαγιώ που είχα αγοράσει στον μικρό μου πέρυσι είναι περίπου σαν κι αυτό το μπλε με την μαϊμού:rolleyes: το δικό μας σχέδιο φέτος δεν το βλέπω:rolleyes:

http://www.next.co.uk/shopping/boys/youngerboys/86/3?extra=sch&n=boys&pid=400-086&returnurl=%2fshop%2fgender%2dolderboys%2dgender%2dyoungerboys%2duse%2dswimwear%2d0%3fx%3d1%26cnt%3d61%26nxti%3d0%26nxtv%3d0%23400%2d086&bct=%26quot%3bShop%20By%20Product%26quot%3b%26nbsp%3b%26gt%3b%26nbsp%3bOlder%20Boys%26nbsp%3b%26gt%3b%26nbsp%3bYounger%20Boys%26nbsp%3b%26gt%3b%26nbsp%3bSwimwear

 

έμεινα πολύ ευχαριστημένη από θέμα προστασίας αλλά είπαμε μόλις βγει έξω από το νερό θέλει αμέσως άλλαγμα γιατί αργεί πολύ να στεγνώσει:rolleyes:

το συγκεκριμένο στέλνει Ελλάδα;

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

642151.gifhttp://cgi.ebay.co.uk/AGATHA-RUIZ-PRADA-NEWBORN-BABY-SANDALS-SIZE-17-/180501604841?pt=UK_Clothing_GirlsShoes_GirlsShoes_GL&hash=item2a06bbe9e9

 

και μετα μου λετε 18 ευρω μεταφορικα..τζαμπα πραμα... 191628.gif

 

Χαχααααα αυτά είναι μεταφορικά!!! Μήπως σου τα φέρνει ο Brad Pitt στο σπίτι????:lol::lol::lol:

 

Κορίτσια, σόρρυ για το πρήξιμο, αλλά πείτε και σε εμένα λίγο που είμαι λίγο άσχετη με τιμές παπουτσιών... αυτές εδώ δεν είναι καλές?

http://www.exclusivefootwear.com/acatalog/agetha_ruiz_de_la_prada.html

 

Μεταφορικά λέει 16 λίρες βέβαια... έχει και paypal... απλά μου φαίνονται καλές τιμές γι' αυτό...

 

Επίσης βρήκα και αυτό που βέβαια δεν έχει ποικιλία αλλά έχει τα pediped σε καλούτσικες τιμές και τα μεταφορικά του είναι χαμηλά... (για ένα ζευγαράκι μου βγάζει 8.50 ευρώ, αλλά κλιμακώνεται με το βάρος)

http://www.littlescamps.ie/shopping_admin/product_details/productlist.cgi?submit=display&supplier=Pediped

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης και αυτό το site

http://www.kidsshoes2u.co.uk/Agatha_Ruiz_De_La_Prada/?sortmethod=name&page=1

πάλι με κλιμακούμενα μεταφορικά αλλά ανάλογα το ποσό αγοράς:

£10.00 (Orders up to £50)

£15.00 (Orders £50-£100)

£18.00 (Orders £100-£120)

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο στέλνει Ελλάδα;

πήγες στην σελ. 437 το είδες σου άρεσε.... προσπέρασες όλα τα άλλα μηνύματα και απλά ρώτησες ναι ??? γιατί αν διάβαζες τις σελ. 438 & 439 θα έβλεπες αυτά :

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1949617&postcount=21861

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1949820&postcount=21883

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1949845&postcount=21885

Link to comment
Share on other sites

ε....τελειο το τζιν....!!!

για δες εμπευ

 

ο μοναδικός που έχει ακριβώς το ίδιο είναι αυτός http://cgi.ebay.co.uk/Miss-Sixty-Shock-Jeans-size-28-waist-32-leg-BNWT-/170612130701?pt=Women_s_Clothing&hash=item27b946838d. Βέβαια δε στέλνει Ελλάδα και το παντελόνι έχει ένα μικρό ελλάτωμα:confused:

 

Bitchoni,

απο wholesale....πηρες φορεμα???τι υφασμα ζητησες??

ποιο ειναι??

μπορεις να βαλεις λινκ??

οταν παραλαβεις....ενημερωσε αν αξιζει τον κοπο...

 

Ααα..κι ειχα ακουσει/διαβασει οτι απο Κινα λογω καποιων εμπορικων συμφωνιων δεν πληρωνουμε τελωνειο και τα συναφη ασχετως ποσου...παρα μονο ενα πολυ μικρο ποσο 3 ευρω κι αν..

 

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με wholesale. Κάποια στιγμή έχω σκοπό μέσα στο Μάιο να παραγγείλω από http://www.edressit.com/. Έχει παραγγείλει η κουμπάρα της κουμπάρας μου και ήταν φοβερό το φόρεμα.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εχεις!!! :D

Τη διευθυνση την αλλαζεις με ενα βελακι που σου βγαζει ακριβως διπλα απο τη μουφα Αγγλικη και λεει "change".

Eκει επιλεγεις την κανονικη σου και μετα πατας το "ask total request from seller" και περιμενεις να στειλει invoice.

 

Edit

Εννοειται οτι εχεις παει πρωτα στο λογαριασμο σου και εχεις προσθεσει την Αγγλικη διευθυνση και την εχεις επιλεξει ως "primary postage address"

ωραία ωραία :D:D να διευκρινίσω για να μην μπερδευτεί κάποιος... ότι εννοείται ότι πρώτα επικοινωνούμε με τον πωλητή για το αν θέλει να το στείλει Ελλάδα και πόσα είναι τα μεταφορικά

 

κοριτσάκι μου θα μας κάνεις μια χάρη ??:D:D αν μπορείς μάζεψέτο λίγο αυτό που έγραψες, να φαίνεται αναλυτικά οι οδηγίες και πόσταρε το στο θέμα με τις οδηγίες για τα πάντα :-D:grin: σίγουρα αυτό είναι ευκολότερο από το να παρακαλάς κάθε φορά τον π@π@ρ@ πωλητή να σου το αλλάξει και να μην ξέρει ή να βαριέται :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με wholesale. Κάποια στιγμή έχω σκοπό μέσα στο Μάιο να παραγγείλω από http://www.edressit.com/. Έχει παραγγείλει η κουμπάρα της κουμπάρας μου και ήταν φοβερό το φόρεμα.

 

ααα..συγγνωμη...νομισα οτι παραπανω ρωταγες εσυ για κατι που περιμενεςαπο Κινα απο wholedaleweddingdress..

λαθος θα εκανα...αλλο μελος θα ηταν!!!

Link to comment
Share on other sites

πήγες στην σελ. 437 το είδες σου άρεσε.... προσπέρασες όλα τα άλλα μηνύματα και απλά ρώτησες ναι ??? γιατί αν διάβαζες τις σελ. 438 & 439 θα έβλεπες αυτά :

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1949617&postcount=21861

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1949820&postcount=21883

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1949845&postcount=21885

οκ.είχα να μπω δυο μέρες και προοδευτικά καθώς διάβαζα, έκανα την ερώτηση και λίγο πιο κάτω είδα πως είχε απαντηθεί, όμως ήταν πια αργά αφού είχα κάνει ήδη την ερώτηση.ευχαριστώ πάντως.και να προσθέσω πως από eastendcosmetics όλα καλά.μου τηλεφώνησαν πως για τον αφρό ξυρίσματος τα χρήματα θα επιστραφούν στην κάρτα.

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,

 

βρηκα αυτο το ονλαιν φαρμακειο. Θα ψωνισω συντομα και θα σας πω εντυπωσεις, γιατι βλεπω οτι εχει μεγαλες διαφορες στις τιμες και πολυ μεγαλη ποικιλια.

 

Ολα καλα με αυτο....χτες εκανα παραγγελια, σημερα ηρθαν με ACS. Ειχαν βαλει και πολλα δειγματα μεσα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σχετικα με τα photobook ας ανοιξει καποια ενα καινουργιο θεμα γιατι εγω δεν το κατεχω το συγκεκριμενο και ας το πει εδω ωστε να γραψω εκει τις εντυπωσεις μου απο tictac

SMOYTS!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητο μου σαρακοστιανο εδεσμα εαν ενδιαφερεσαι για littlewoods εχουν περασει απο το θεμα κωδικοι για free delivery & -10% εως 03/04...εαν του θες πες να στειλω πμ, τους εχω ευκαιρους! ΣΜΟΥΤΣ ΣΜΟΥΤΣ

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με αυτο....χτες εκανα παραγγελια, σημερα ηρθαν με ACS. Ειχαν βαλει και πολλα δειγματα μεσα...

 

Τέλεια!Μόλις τελειώσουν τα ρυζάλευρα μας θα ετοιμάσω και γω μία καλή παραγγελία. Με αντικαταβολή τα πήρες ή έβαλες κάρτα?

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητο μου σαρακοστιανο εδεσμα εαν ενδιαφερεσαι για littlewoods εχουν περασει απο το θεμα κωδικοι για free delivery & -10% εως 03/04...εαν του θες πες να στειλω πμ, τους εχω ευκαιρους! ΣΜΟΥΤΣ ΣΜΟΥΤΣ

 

εδω αγαπητο σαρακοστιανο εδεσμα.... θα με μαγειρεψω το σαββατο εγω χαχα

 

επειδη μαλλον θα αργησω να πληρωθω παλι...αλλο κεφάλαιο αυτο ....

αλλα αν ληγουν τρεις απριλη εεε....θελω να ευελπιστω οτι θα πληρωθω εως τοτε τον Γενάρη μου....

 

σε ευχαριστω πολύ πολυ:D

 

Link to comment
Share on other sites

Να σε πω την μαυρη μου αληθεια κι εγω προσπαθω να κρατηθω μεχρι τελος του μηνα που αλλαζει μηνα και η πιστωτικη αλλα δεν το βλεπω...δεν το βλεπω....

 

χαχαχ σε βλεπω...

 

πως λεει η διαφιμιση....

 

Εχουμε αναγκες Τακη μου τι κριση μου λες?

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...