Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Amazon-ες ζητώ τα φώτα σας !

Έγραψα πριν λίγες μέρες ότι παρήγγειλα ένα παιχνίδι (κάστρο ιπποτών) από Αμαζον στις 15/02. Πωλητής ήταν το Αμαζον.

Είχε ημερομηνία παράδοσης 26/02 αλλά δεν ήρθε.

Στις 03/03 τους έστειλα μέηλ και μου είπαν ότι αν δεν το έχω ως τις 05/03 θα στείλουν καινούριο.

Ούτε στις 05/03 ήρθε κι έτσι σήμερα τους ενημέρωσα με δεύτερο μέηλ.

Μου είπαν ότι το ξαναστέλνουν και ζητούν από μένα

Α. Αν στο μεταξύ έρθει η α αποστολή να ακυρώσω έγκαιρα τη δεύτερη.

Β. Αν έρθει πρώτα η β αποστολή να περιμένω, αν και όταν έρθει και η α και να αρνηθώ την παραλαβή.

Το θέμα μου είναι ότι επειδή επρόκειτο για δώρο που έπρεπε να το έχω ως τις 05/03, αναγκάστηκα και ψώνισα κάτι άλλο (όχι από ιντερνετ).

Είναι σωστό/ευγενικό να τους "ξεχέσω" ότι άργησαν και δεν θέλω κανένα από τα δύο αλλά θέλω επιστροφή χρημάτων?

Πως να το χειριστώ γιατί είμαι αρχάρια και δεν ξέρω πως να φερθώ.

 

Εγώ συγκεκριμένα με το amazon, επειδή έχω συναντήσει μακράν το καλύτερο customer service, θα ήμουν πιό επιεικής και δε θα τους έστελνα ξεχ****ριο όπως λες. Μη ξεχνάς ότι κατά 99% είναι ευθύνη των ΕΛΤΑ. Είτε σουφώθηκε, είτε κάθεται κάπου το δέμα σου ξεχασμένο χωρίς να σου αφήσουν ειδοποιητήριο.

Εξήγησέ τους αυτό που μας λες, ότι το ήθελες έως μια συγκεκριμένη ημερομηνία για δώρο και ότι αναγκάστηκες να ψωνίσεις από φυσικό κατάστημα και ζήτα επιστροφή χρημάτων.

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι ειναι το solgar? για πες , για πες.....

 

Καλέ, είναι μάρκα συμπληρωμάτων και βιταμινών, από τις καλές τολμώ να πω.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Amazon-ες ζητώ τα φώτα σας !

Έγραψα πριν λίγες μέρες ότι παρήγγειλα ένα παιχνίδι (κάστρο ιπποτών) από Αμαζον στις 15/02. Πωλητής ήταν το Αμαζον.

Είχε ημερομηνία παράδοσης 26/02 αλλά δεν ήρθε.

Στις 03/03 τους έστειλα μέηλ και μου είπαν ότι αν δεν το έχω ως τις 05/03 θα στείλουν καινούριο.

Ούτε στις 05/03 ήρθε κι έτσι σήμερα τους ενημέρωσα με δεύτερο μέηλ.

Μου είπαν ότι το ξαναστέλνουν και ζητούν από μένα

Α. Αν στο μεταξύ έρθει η α αποστολή να ακυρώσω έγκαιρα τη δεύτερη.

Β. Αν έρθει πρώτα η β αποστολή να περιμένω, αν και όταν έρθει και η α και να αρνηθώ την παραλαβή.

Το θέμα μου είναι ότι επειδή επρόκειτο για δώρο που έπρεπε να το έχω ως τις 05/03, αναγκάστηκα και ψώνισα κάτι άλλο (όχι από ιντερνετ).

Είναι σωστό/ευγενικό να τους "ξεχέσω" ότι άργησαν και δεν θέλω κανένα από τα δύο αλλά θέλω επιστροφή χρημάτων?

Πως να το χειριστώ γιατί είμαι αρχάρια και δεν ξέρω πως να φερθώ.

εμενα συνεβη ακριβως το ιδιο τους εξηγησα οτι ηταν δωρο και αγορασα ηδη αλλο και μου εκαναν επιστροφη χρηματων και μου ειπαν αν εφτανε να το εκανα δωρεα καπου αλλα δεν εφτασε ποτε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή!!!

 

έχει δοκιμάσει καμια κοπέλα αυτές τις πάνες?

http://www.amazon.co.uk/Huggies-Size-Super-dry-Nappies-Giga/dp/B004H4VI4W/ref=pd_sim_d_3

 

αφού η πάμπερς δε μας κάνει τη χάρη, είπα να δοκιμάσω και κάτι άλλο και η τιμή των συγκεκριμένων είναι αρκετά δελεαστική!

 

Επίσης για τις έχουσες MUM , για κοιτάξτε εδώ:

http://www.freenappies.co.uk/

μήπως και κονομήσετε τσάμπα πάνες!!!

δεν ξέρω αν είναι μούφα αλλά αφού όπως γράφει δε ζητούν πιστωτική, δε χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Amazon-ες ζητώ τα φώτα σας !

Έγραψα πριν λίγες μέρες ότι παρήγγειλα ένα παιχνίδι (κάστρο ιπποτών) από Αμαζον στις 15/02. Πωλητής ήταν το Αμαζον.

Είχε ημερομηνία παράδοσης 26/02 αλλά δεν ήρθε.

Στις 03/03 τους έστειλα μέηλ και μου είπαν ότι αν δεν το έχω ως τις 05/03 θα στείλουν καινούριο.

Ούτε στις 05/03 ήρθε κι έτσι σήμερα τους ενημέρωσα με δεύτερο μέηλ.

Μου είπαν ότι το ξαναστέλνουν και ζητούν από μένα

Α. Αν στο μεταξύ έρθει η α αποστολή να ακυρώσω έγκαιρα τη δεύτερη.

Β. Αν έρθει πρώτα η β αποστολή να περιμένω, αν και όταν έρθει και η α και να αρνηθώ την παραλαβή.

Το θέμα μου είναι ότι επειδή επρόκειτο για δώρο που έπρεπε να το έχω ως τις 05/03, αναγκάστηκα και ψώνισα κάτι άλλο (όχι από ιντερνετ).

Είναι σωστό/ευγενικό να τους "ξεχέσω" ότι άργησαν και δεν θέλω κανένα από τα δύο αλλά θέλω επιστροφή χρημάτων?

Πως να το χειριστώ γιατί είμαι αρχάρια και δεν ξέρω πως να φερθώ.

 

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια παραπάνω οτι δε χρειάζεται να τους ξεχ΅σεις! το αμαζον έχει τέλεια εξυπηρετηση πελατών και εξηγώντας τους απλά οτι πλέον δεν το χρειάζεσαι το συγκεκριμένο αντικείμενο γιατί πέρασε η ημερομηνία που θα το δώριζες, σίγουρα θα σου επιστρέψουν τα χρήματα!(εκτός κι αν προχώρησαν ήδη σε 2η αποστολή γιατί εμενα σε παρόμοια περίπτωση, απο τη στιγμή που τους έστειλα μέιλ όπου τους έλεγα οτι κάτι λείπει απο την παραγγελία μου, στο 5 λεπτο είχαν ήδη προχωρήσει στη 2η παραγγελία χωρίς χρέωση και σε 2 μέρες παρέλαβα όχι αυτό που ελειπε αλλά όλο το σετ!!!)

 

άσχετο: είσαι συντοπίτισα εεε???:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή!!!

 

έχει δοκιμάσει καμια κοπέλα αυτές τις πάνες?

http://www.amazon.co.uk/Huggies-Size-Super-dry-Nappies-Giga/dp/B004H4VI4W/ref=pd_sim_d_3

 

αφού η πάμπερς δε μας κάνει τη χάρη, είπα να δοκιμάσω και κάτι άλλο και η τιμή των συγκεκριμένων είναι αρκετά δελεαστική!

 

Επίσης για τις έχουσες MUM , για κοιτάξτε εδώ:

http://www.freenappies.co.uk/

μήπως και κονομήσετε τσάμπα πάνες!!!

δεν ξέρω αν είναι μούφα αλλά αφού όπως γράφει δε ζητούν πιστωτική, δε χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε!;)

 

 

δεν τις στελνει ελλαδα,δεν ξερω αν το ειδες.εκτος και αν τις ειδες αλλου.σημερα παραγγειλα 2 12αδες μωρομαντηλα huggies,μου αρεσουν πολυ!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

δε στελνει ελλαδα οπως ειπε και το σοφακι. επειδη παντως τις εχω δοκιμασει ειναι μια χαρα! στην αμερικη ειναι Νο1. Εχει και ενα φανταστικο σχεδιο...καταλληλο για καλοκαιρι..που -και καλα- η πανα ειναι jean! εχει πολυ πλακα....

 

Ειναι κατι σαν pepsi , coca cola....Εδω μπορει η κοκα να ειναι πρωτη, αλλα στην αμερικη ειναι η πεπσι :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν τις στελνει ελλαδα,δεν ξερω αν το ειδες.εκτος και αν τις ειδες αλλου.σημερα παραγγειλα 2 12αδες μωρομαντηλα huggies,μου αρεσουν πολυ!

 

φτου γμτ!!!

δεν το είδα!!!!

επειδή δεν έγραφε απο κάτω οτι δεν στέλνει εκτός UK όπως στα πάμπερς θεωρησα οτι θα τις στέλνει και δεν προχώρησα την παραγγελία να το τσεκάρω...:(

απο αμαζον παρήγγειλες τα μωρομάντηλα?

Link to comment
Share on other sites

φτου γμτ!!!

δεν το είδα!!!!

επειδή δεν έγραφε απο κάτω οτι δεν στέλνει εκτός UK όπως στα πάμπερς θεωρησα οτι θα τις στέλνει και δεν προχώρησα την παραγγελία να το τσεκάρω...:(

απο αμαζον παρήγγειλες τα μωρομάντηλα?

 

ναι απο αμαζον.ειχα παραγγειλει 6 πακετα τον αυγουστο απο αλλο σαιτ,μου αρεσαν πολυ και τα ειδα και στο αμαζον,τα 12 πακετα βγαινουν 12 ευρω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω στοκάρει τωρα με τα μωρομαντηλα τα πάμπερς....μόλις τελειώσουν οι προμήθειες θα δοκιμάσω κι αυτά!!!

 

τώρα για τις πάνες.....θα περιμένω να παχύνει η μικρή μου για να της πάρω απο το ubershop που έχει μόνο το νο5!!!

ή μάλλον θα τους ρωτήσω μήπως και προτίθενται να φέρουν και κανένα άλλο νούμερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!Εχω καιρο να παρακολουθησω το τοπικ και δυστυχως δεν εχω και πολυ ελευθερο χρονο να διαβασω ολα αυτα τα καλα που γραφεται.

Επειδη εχω κανει μια λιστουλα για το toys.de και σκοπευω να την αποκτησω πειτε μου οποια μπορει αν ειναι οκ το σαιτ και αν γενικα εχει υπαρξει καποιο προβλημα. Ευχαριστω πολυ!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!Εχω καιρο να παρακολουθησω το τοπικ και δυστυχως δεν εχω και πολυ ελευθερο χρονο να διαβασω ολα αυτα τα καλα που γραφεται.

Επειδη εχω κανει μια λιστουλα για το toys.de και σκοπευω να την αποκτησω πειτε μου οποια μπορει αν ειναι οκ το σαιτ και αν γενικα εχει υπαρξει καποιο προβλημα. Ευχαριστω πολυ!

 

εννοεις το my toys de???αν ναι προχωρα,ειναι μια χαρα.δεν θυμαμαι κανενα προβλημα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοεις το my toys de???αν ναι προχωρα,ειναι μια χαρα.δεν θυμαμαι κανενα προβλημα.

 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!!!!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!!!!

 

απλα να ξερεις πριν αγορασεις κατι να ριχνεις και μια ματια στις τιμες ελλαδας γιατι καποια τα εχει πιο ακριβα απο εδω.οσο και αν σου φαινεται απιστευτο :P!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

απλα να ξερεις πριν αγορασεις κατι να ριχνεις και μια ματια στις τιμες ελλαδας γιατι καποια τα εχει πιο ακριβα απο εδω.οσο και αν σου φαινεται απιστευτο :P![/quote

 

Θα το προσεξω αν και ο λογος που θελω να ψωνισω ειναι οτι εχει πολυ ωραια πραγματα ,που εδω Θεσσαλονικη τουλαχιστον,δεν τα βρισκεις στα μαγαζια ή και να υπαρχουν ειναι πιο ακριβουλικα μερικα ή εχουν τις ιδιες τιμες αλλα δεν υπαρχουν νουμερα εδω. Θα το δω παντως;)

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

ωπα, σορρυ, νομιζα οτι εννοουσες παμπερς :oops:

 

ουφ πες το έτσι και νόμιζα οτι στραβώθηκα!!!!!:D:D:D

 

άσχετο: έχει ρωτήσει καμία την πάμπερς στην Ελλάδα να μας εξηγήσει τη διαφορά τιμής στις πάνες με την Αγγλία???????????:evil:

Link to comment
Share on other sites

ουφ πες το έτσι και νόμιζα οτι στραβώθηκα!!!!!:D:D:D

 

άσχετο: έχει ρωτήσει καμία την πάμπερς στην Ελλάδα να μας εξηγήσει τη διαφορά τιμής στις πάνες με την Αγγλία???????????:evil:

 

ναι..καποια κοπελα ειχε στειλει μειλ...

 

ειχαν πει οτι στην αγγλια το ΦΠΑ ειναι 5% (δεν παιρνω ορκο για το ακριβες νουμερο, αλλα κατι τετοιο) ενω εδω ειναι 23% μιας και θεωρουνται ειδος πολυτελειας και κατι αλλα τετοια που...πολυ τα πιστεψαμε! :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι..καποια κοπελα ειχε στειλει μειλ...

 

ειχαν πει οτι στην αγγλια το ΦΠΑ ειναι 5% (δεν παιρνω ορκο για το ακριβες νουμερο, αλλα κατι τετοιο) ενω εδω ειναι 23% μιας και θεωρουνται ειδος πολυτελειας και κατι αλλα τετοια που...πολυ τα πιστεψαμε! :P

 

μάλιστα.....μας έπεισαν πάλι!!!!

και μας λένε και οτι οι πάνες είναι είδος πολυτελείας....

δε θα σχολιάσω παραπάνω και εκνευριστώ βραδιατικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ουφ πες το έτσι και νόμιζα οτι στραβώθηκα!!!!!:D:D:D

 

άσχετο: έχει ρωτήσει καμία την πάμπερς στην Ελλάδα να μας εξηγήσει τη διαφορά τιμής στις πάνες με την Αγγλία???????????:evil:

 

 

βεβαιως :P:p:p:p

 

 

 

Ευχαριστούμε για το μήνυμά σας.

 

Σχετικά με τις τιμές των προϊόντων μας.

Παρʼ όλη την εισαγωγή του ? στην Ευρωπαϊκή ζώνη, κάποιες διαφορές στις τιμές των προϊόντων μεταξύ των Ευρωπαϊκών χωρών είναι αναμενόμενο να υφίστανται δεδομένης της παρουσίας ενός αριθμού παραγόντων που μπορούν να επηρεάσουν την τιμή ενός προϊόντος από χώρα σε χώρα. Οι πιο σημαντικοί τέτοιοι παράγοντες είναι οι Διαφορές στο Λιανεμπόριο (π.χ. προωθητικές ενέργειες και δυνατότητες εκπτώσεων), Έξοδα Μεταφοράς (π.χ. προϊόντα που ως επί στο πλείστον παράγονται στις χώρες της κεντρικής και δυτικής Ευρώπης, το κόστος μεταφοράς τους επιβαρύνεται πολύ περισσότερο όταν ο προορισμός είναι ή Ελλάδα, από ότι αν είναι άλλες πλησιέστερες χώρες της Ευρώπης), ΦΠΑ & τοπικοί φόροι καθώς η φορολογία διαφέρει μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών, γεγονός που οδηγεί σε διαφορές στις τελικές τιμές προς τον καταναλωτή (π.χ. στην Μεγάλη Βρετανία οι βρεφικές πάνες δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ ενώ στην Ελλάδα επιβάλλεται 19% ΦΠΑ).

Η τελική τιμή στον καταναλωτή παραμένει ουσιαστικά ευθύνη του λιανεμπορίου και επηρεάζεται από προσφορές και εκπτώσεις μέσα στα καταστήματα, γιʼ αυτό και διαφορές στην τελική τιμή μπορεί να εμφανιστούν και μεταξύ λιανεμπόρων στην ίδια χώρα.

 

 

 

Φιλικά

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως :P:p:p:p

 

 

 

Ευχαριστούμε για το μήνυμά σας.

 

Σχετικά με τις τιμές των προϊόντων μας.

Παρʼ όλη την εισαγωγή του ? στην Ευρωπαϊκή ζώνη, κάποιες διαφορές στις τιμές των προϊόντων μεταξύ των Ευρωπαϊκών χωρών είναι αναμενόμενο να υφίστανται δεδομένης της παρουσίας ενός αριθμού παραγόντων που μπορούν να επηρεάσουν την τιμή ενός προϊόντος από χώρα σε χώρα. Οι πιο σημαντικοί τέτοιοι παράγοντες είναι οι Διαφορές στο Λιανεμπόριο (π.χ. προωθητικές ενέργειες και δυνατότητες εκπτώσεων), Έξοδα Μεταφοράς (π.χ. προϊόντα που ως επί στο πλείστον παράγονται στις χώρες της κεντρικής και δυτικής Ευρώπης, το κόστος μεταφοράς τους επιβαρύνεται πολύ περισσότερο όταν ο προορισμός είναι ή Ελλάδα, από ότι αν είναι άλλες πλησιέστερες χώρες της Ευρώπης), ΦΠΑ & τοπικοί φόροι καθώς η φορολογία διαφέρει μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών, γεγονός που οδηγεί σε διαφορές στις τελικές τιμές προς τον καταναλωτή (π.χ. στην Μεγάλη Βρετανία οι βρεφικές πάνες δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ ενώ στην Ελλάδα επιβάλλεται 19% ΦΠΑ).

Η τελική τιμή στον καταναλωτή παραμένει ουσιαστικά ευθύνη του λιανεμπορίου και επηρεάζεται από προσφορές και εκπτώσεις μέσα στα καταστήματα, γιʼ αυτό και διαφορές στην τελική τιμή μπορεί να εμφανιστούν και μεταξύ λιανεμπόρων στην ίδια χώρα.

 

 

 

Φιλικά

 

ναι μας έπεισαν πάλι!!!!:twisted:

μήπως έχεις πρόχειρο το μέιλ τους που θέλω να τους σφυρίξω 2 φωνήεντα????:twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...