Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Είμαι ενθουσιασμένη και για μια φορά ακόμη χαρούμενη που έχω επιλέξει το amazon για πολλές από τις αγορές μου.

 

Στις 7/12 παρήγγειλα ένα ασύρματο σταθερό τηλέφωνο Panasonic αξίας 23 λιρών περίπου.

Σήμερα, διαπίστωσα ότι ενώ οι μπαταρίες δουλεύουν, η βάση δε τις φορτίζει. Μπαίνω λοιπόν στο amazon Και διαπιστώνω ότι το περιθώριό μου για επιστροφή του προϊόντος και αξίωση σχετικού refund έχει παρέλθει από 31/1.

Τους αποστέλλω λοιπόν email αναλύοντας το πρόβλημά μου και ζητώντας όχι βέβαια refund, αλλά οδηγίες ώστε να επικοινωνήσω με την Panasonic.

Μου απαντούν εντός μισαώρου, αποστέλλοντας μου ένα Link ώστε να αποστείλλω μήνυμα στην εν λόγω εταιρεία. Ακολουθώντας το Link, διαπιστώνω ότι εξυπηρετούν μόνο πελάτες Ηνωμένου Βασιλείου και Ιρλανδίας.

Ξαναστέλνω λοιπόν μήνυμα, πάλι μη αξιώνοντας κάτι από αυτούς, απλώς εξηγώντας τους το πρόβλημα επικοινωνίας που αντιμετωπίζω με την Panasonic ως μη κάτοικος Η.Β.

Πάλι εντός μισαώρου, μου απαντούν ότι μου αποστέλλουν νέα συσκευή χωρίς χρέωσή μου και μάλιστα με dispatch αύριο κιόλας! :cool:

 

Βέβαια, σε αυτό πιστεύω ότι έχει παίξει ρόλο το γεγονός ότι παραγγέλνω συχνά το τελευταίο τρίμηνο και δεν τους έχω ενοχλήσει ποτέ με διαμαρτυρίες του στυλ "καθυστέρησε το δέμα μου".

 

Όπως και να έχει, το amazon γνωρίζει πως να έχει ευχαριστημένους πελάτες και επιβεβαίωσε την προτίμησή μου.

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν δεν κάνω λάθος, το alibaba είναι για χονδρέμπορους, δηλαδή ποσότητες, έτσι δεν είναι;

 

Aναλογα τον πωλητη. Σε καθε πωλητη αναφερεται και η ελαχιστη παραγγελια σε τεμαχια που πρεπει να παρεις. Πολλοι εχουν ελαχιστη παραγγελια 1 τεμαχιο.

 

 

 

Και πάλι, υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε ποσοστό φορολόγησης τελωνείου ανά είδος, πχ παιδικά υποδήματα; Γιατί ο ΦΠΑ είναι δεδομένος, βάζουν ένα 23% αλλά για τη φορολογία δεν ξέρω...

 

Νομιζω οτι ισχυει ο,τι ισχυει για καποιον που ψωνιζει απο το www.ebay.com

Γιατι να ειναι διαφορετικο σε αυτη τη περιπτωση? Δε ξερω....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ισχυει ο,τι ισχυει για καποιον που ψωνιζει απο το www.ebay.com

Γιατι να ειναι διαφορετικο σε αυτη τη περιπτωση? Δε ξερω....

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω ψωνίσει εκτός Ε.Ε. για να διαπιστώσω τις χρεώσεις.

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω ψωνίσει εκτός Ε.Ε. για να διαπιστώσω τις χρεώσεις.

 

Ουτε κι εγω....αλλα νομιζω εχει να κανει με την αξια του προιοντος...δεν εχω καταλαβει τι ακριβως παιζει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι εγω....αλλα νομιζω εχει να κανει με την αξια του προιοντος...δεν εχω καταλαβει τι ακριβως παιζει...

 

εγω εχω ψωνισει απο Αμερικη

-οτι ερχεται απο iherb δεν εχω πλερωσει τιποτε εξτρα.

-απο ebay.com πηρα κατι θερμος μπουκαλια δεν ξεπερναγαν τα 50 ευρω,ηρθαν συστημενα-πληρωσα 3 ευρω/Οταν μου τα ξαναεστειλε σε αντικατασταση λογω σπασιματος δεν πληρωσα τιποτε..ηρθαν απλα

-απο amazon.com βιβλιο δεν πληρωσα τιποτε-ηρθε απλο

-απο mercola.com 2 παραγγελιες δεν ξεπερναγαν τα 50 ευρω,ηρθαν συστημενα-πληρωσα 3 ευρω

-απο etsy.com σκουφακια,αναγραφομενο ποσο κατω των 50 ευρω,ηρθαν απλο-δενπληρωσα τιποτε.

 

Μεχρι τωρα εχω πληρωσει μονο οτι ηρθε συστημενο ενα μικρο ποσο εκτελωνισμου!!

 

Περιμενω απο Κινα σε καμποσο καιρο,σιγουρα μικρο πακετακι,κατω απο 40 ευρω...θα δειξει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

reepect στο amazon και από μένα και για τις τιμές. Παρήγγειλλα και μου ήρθε σε μέρες το lego zoo που στην Ελλαδα το έβρισκα 134 ευρώ σε 5 καταστήματα .Στο κουκου δεν το συζητώ , έκανε 180λιανική και 160μέσω internet. Το πήρα μόνο 67 ευρώ και χωρίς μεταφορικά!!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα, θα ηθελα τη βοηθεια απο τις έμπειρες κοπελες που ψωνιζουν απο το ebay.

Αγορασα ενα αντικειμενο το οποίο αν και ηταν τέλεια συσκεασμενι ήταν ελλατωματικο και ο πωλητης δεν αναγνωριζει το γεγονος. Συγκεκριμενα θέλει να μοθ επιστρέψει το μισό από το ποσο που κοστιζει το αντικειμενο,

Τον ειπα ότι θα τον κανω ανρητικό feedback, αλλα επειμενει στο μισο ποσό

τι αλλο πρεπει να κανω???

εγω σε παρομοια περιπτωση,δεν αναγνωριζε κι αυτος οτι μου χε στειλει λαθος αντικειμενο,αφου του εστειλα φωτο και μετα απο ατελειωτα μνμ αναγκαστηκα να ανοιξω case..μετα απ αυτο συμμορφωθηκε και τα βρηκαμε.......πες του οτι θα ανοιξεις case αν δε σου στειλει ολο το ποσο....

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Παραγγειλα ενα βιβλιο απο Amazon uk 6/2 ,μου το εστειλαν απ' οτι λενε 7/2 με royal mail και επρεπε να το ειχα παραλαβει μεχρι τις 14/2.Το βιβλιο ομως ειναι ακομη αφαντο.:(Τι μπορω να κανω?Εχει συμβει και σε καποια αλλη κοπελα κατι αντιστοιχο με το amazon?

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα! Μήπως ξερετε τι φορμα εχουν τα παιδικα kickers?Θελω να παραγγείλω απ'το ομώνυμο site αλλά δυσκολο να τους παω σε καταστημα να δοκιμασουν.

 

Εγώ έχω πάρει kickers και έχουν μάλλον άνετη φόρμα. Ο Ιάσονας φοράει 23 νούμερο και το αντίστοιχο UK 6 του είναι πολύ άνετο. Θα τα φοράει για πολύ καιρό ακόμα εάν δεν κάνει κάποιο άλμα ανάπτυξης. Να φανταστείς ένα ζευγάρι Diesel UK 6 αθλητικά του έρχονται ακριβώς και μόλις τώρα τα καταργήσαμε και φοράει το 7, αλλά τα kickers είναι σαφώς πιο μεγάλα στη φόρμα τους. Έχω και ένα ζευγάρι μποτάκια timberland UK 6 και είναι πιο άνετα κι απ αυτά. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη μάρκα για να κάνω άλλες συγκρίσεις, ελπίζω να σε βοήθησα με αυτά τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι????Είχα αγοράσει την προσφορά του groupon για photobook από photomemories και χθες το τελείωσα και θα το στείλω...Από ότι διάβασα μείνατε ευχαριστημένες από την εκτύπωση ε???Ουφ, γιατί το χω ένα άγχος...Πάντως εμένα δεν μου αργούσε καθόλου, μια χαρά δούλευε το σύστημα..Βέβαια δεν κατέβασα και πολλές φώτο...Γύρω στις 200 και χρησιμοποίησα γύρω στις 150..Επίσης κάτι ανέφερε η Γατούλα για δωρεάν photobook από αυτό το site...Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ακόμα ή όχι??Αν ναι θα με ενδιέφερε...

Πάντως μιας και πήρα το κολάι λέω να φτιάξω και άλλα...Το επόμενο site που προτείνετε είναι το foto.com ε???

Πήρα κι εγώ τα kindbanz για την μικρή μου από ebay και τα περιμένω....Ξεμυαλίστηκα καλέ, φαίνονται τόσο όμορφα...Ανυπομονώ να έρθουν...:lol::lol: Αναμένω και μια ηλεκτρική σκούπα από γερμανικό amazon για την μαμά μου...Ελπίζω να βγει καλή γιατί ποιός την ακούει μετά..:rolleyes::rolleyes:

 

ειχε προσφορα και δε την ειδα???

ντροπη μου!

 

για το δωρεαν ειχε μια προσφορα για λιγο καιρο το φοτομεμορις αν κανεις 5 νεα μελη, με αυτο το καταφερα!

η εκτυπωση ειναι ιδια και στα δυο! πολυ καλη!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει kickers και έχουν μάλλον άνετη φόρμα. Ο Ιάσονας φοράει 23 νούμερο και το αντίστοιχο UK 6 του είναι πολύ άνετο. Θα τα φοράει για πολύ καιρό ακόμα εάν δεν κάνει κάποιο άλμα ανάπτυξης. Να φανταστείς ένα ζευγάρι Diesel UK 6 αθλητικά του έρχονται ακριβώς και μόλις τώρα τα καταργήσαμε και φοράει το 7, αλλά τα kickers είναι σαφώς πιο μεγάλα στη φόρμα τους. Έχω και ένα ζευγάρι μποτάκια timberland UK 6 και είναι πιο άνετα κι απ αυτά. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη μάρκα για να κάνω άλλες συγκρίσεις, ελπίζω να σε βοήθησα με αυτά τα στοιχεία.

 

Αν με βοήθησες λέει! Σ'ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Υπάρχει καμμία κοπέλα που έχει παραγγείλει και από το foto.com και από το photomemories να μου πει τις διαφορές?Εγώ μέχρι τώρα έκανα 3 photobook από το photomemories αλλά εάν είναι καλό και το foto θα ήθελα να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ

 

το λογισμικο του φοτο μου φανηκε λιγο πιο ευκολο και με περισσοτερα background. το φοτομεμορις εχει το γυρισμα σε γωνια τις φωτο που δε το βρηκα στο φοτο.

Εκτυπωση ακριβως ιδια...νομιζω στο φοτο μπορεις να βαλεις και τιτλο στο πλαινο του μπουκ.

Αυτα εν ολιγοις, συγκρινεις τιμες και αναλογα.

Εγω σπαστικα λιγο με το φοτο, αλλα για δωρεαν φοτομπουκ παλουκωθηκα και εφτιαξα ενα με ...90 σελιδες!!!!

Εγινε τελειο και φυσικα τους χρωσταω ενα ευχαριστω!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μοντελο αυτο εχει προβλημα με τον βραχιονα....ετσι τουλαχιστο διαβασα σε μερικα φορουμ...εγω λοιπον παρηγγειλα μια μαιμου απο το ioffer για να αντικαταστησω τον βραχιονα,καθοτι στην Ελλαδα μου ζητουσαν 60 ευρουδακια!!!τα περιμενω τωρα,ελπιζω ο κινεζος να στειλει τα σωστα!!!

 

Μήπως μπορείς να μου πείς λεπτομέρειες ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το λογισμικο του φοτο μου φανηκε λιγο πιο ευκολο και με περισσοτερα background. το φοτομεμορις εχει το γυρισμα σε γωνια τις φωτο που δε το βρηκα στο φοτο.

Εκτυπωση ακριβως ιδια...νομιζω στο φοτο μπορεις να βαλεις και τιτλο στο πλαινο του μπουκ.

Αυτα εν ολιγοις, συγκρινεις τιμες και αναλογα.

Εγω σπαστικα λιγο με το φοτο, αλλα για δωρεαν φοτομπουκ παλουκωθηκα και εφτιαξα ενα με ...90 σελιδες!!!!

Εγινε τελειο και φυσικα τους χρωσταω ενα ευχαριστω!!!!

 

Καλημέρα!!!

μια και σε βλέπω εξπέρ επί του θέματος....δυο ερωτησούλες:

πως στο καλό το έφτιαξες με 90 σελίδες και μένα στις 60 σταματάει??????

επίσης τυχαίνει και σε άλλους ή μόνο σε μένα όταν προσθέτω τις φωτο απο το φάκελο του πισι, να μου τις βάζει ανακατεμένες?????:confused:

 

α και κάτι ακόμα!!! ποιόν τύπο φοτομπουκ επιλέγεις? λέω να κάνω το prestige.

Link to comment
Share on other sites

το πρεστιζ ναι, εχω κανει Α4 και τωρα το τετραγωνο

εχει κουμπακι βρε που προσθετει σελιδες μολις τελειωσουν, ψαξε λιγο στη μπαρα

επισης για το ανακατεμα

ειπες να σου κανει αυτο προτυπο

εγω εκατσα μονη μου ολο και το εκανα μια μια σελιδα

φωτο, ποσες φωτο, πως θα εμφανιστουν, τι θα βαλω αποπισω κλπ

εμαθες να τις ριχνεις και ολοκληρη φωτο σα background?

τις καλυτερες τις εβαζα σε ολοκληρη σελιδα

3 βδομαδες δουλεια εκανα χαχαχα να μη το παινευτω??????

πονεσε ο τουτος μου καθε βραδυ!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν προσθετεις φωτο απο το πισι, πανε στο τελος

εχει κατω αριστερα και ενα κουμπακι νομιζω το κιτρινο αστερι, με αυτο αφαιρει οτι εχεις χωσει ηδη στο μπουκ σου και βγαζεις λιγο ακρη!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

το πρεστιζ ναι, εχω κανει Α4 και τωρα το τετραγωνο

εχει κουμπακι βρε που προσθετει σελιδες μολις τελειωσουν, ψαξε λιγο στη μπαρα

επισης για το ανακατεμα

ειπες να σου κανει αυτο προτυπο

εγω εκατσα μονη μου ολο και το εκανα μια μια σελιδα

φωτο, ποσες φωτο, πως θα εμφανιστουν, τι θα βαλω αποπισω κλπ

εμαθες να τις ριχνεις και ολοκληρη φωτο σα background?

τις καλυτερες τις εβαζα σε ολοκληρη σελιδα

3 βδομαδες δουλεια εκανα χαχαχα να μη το παινευτω??????

πονεσε ο τουτος μου καθε βραδυ!

 

ναι δίπλα που γράφει add pages...ωστόσο όταν φτάσει στις 60 μου λέει στοπ κυρά μου! και όντως στην περιγραφή τους το λέει οτι είναι μέχρι 60!

χμμμμ.....για να το ψάξω καλύτερα!!!

ναι κι εγώ μόνη μου το πάω το θέμα....στον αυτόματο όλο βλακείες κάνει!!!

το πλάγιο Α4 θα κάνω εγώ και έχω βάλει background προς το παρόν τα ροζουλιά που έχει! μόλις τελειώσω με τις φωτό θα αρχίσω να προσθέτω και κλιπαρτ,κλπ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!!

παρελαβα απο εδω http://www.sophiasstyle.com/

ενα φουστανακι εφτασε μετα απο ενα μηνα χωρις να πληρωσω τελωνειο με απλο ταχυδρομειο

 

επισης να πω για τα pediped οτι εχω παραλαβει 4 φορες ,ποτε δεν πληρωσα τελωνειο και ερχονται με fedex σε 3 εργασιμες

 

λεω να τολμησω και απο gymboree εχει ωραια ρουχαλακια αλλα εχει 20$ μεταφορικα

νομιζω οτι καποιο κοριτσακι ειπε κατι για 1,5 ή κανω λαθος??

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου θέλω βοήθεια.. μια φίλη φεύγει για Αμερική και ψάχνω eshops με ρούχα για την μπέμπα και μένα... εχω σκεφτει τα gap, old navy, polo, hilfiger

any good ideas?????????????

αχχχχχχχχχχχχχ παιδικά http://www.gymboree.com/index.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374303003787&ASSORTMENT%3C%3East_id=1408474395917465&bmUID=1298365448951

 

http://girlsdressshop.com/

Link to comment
Share on other sites

http://www.planet-sports.com/

 

Κοριτσια καλημερα!

 

Παρελαβα απο το παραπανω site . Ολα καλα! Για να θυμησω λιγο την περιπτωση....

 

 

  • Μεταφορικα 3,90
  • Ερχονται με DHL απο Γερμανια, αλλα οχι ΕΛΤΑ. Και στο σπιτι με DHL ηρθαν.
  • Για νεες εγρραφες εχει εκπτωτικο κουπονι -10euros για αγορες ανω των 50.
  • Τα παπουτσια που πηρα ειχαν εδω 100 προ εκπτωσεων, 70 με τις εκπτωσεις και τα πηρα 45. Προσθεσα και ενα ζευγαρι καλτσες των 5 ευρω για να αξιοποιησω το εκπτωτικο κουπονι, και τελικα πηρα...παπουτσια+καλτσες...40 ευρω! καλο ε? :mrgreen:

m_asics_charcoal_shoes_womens_greypink.jpg

 

ωραια ε? :):):)

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.planet-sports.com/

 

Κοριτσια καλημερα!

 

Παρελαβα απο το παραπανω site . Ολα καλα! Για να θυμησω λιγο την περιπτωση....

 

 

  • Μεταφορικα 3,90
  • Ερχονται με DHL απο Γερμανια, αλλα οχι ΕΛΤΑ. Και στο σπιτι με DHL ηρθαν.
  • Για νεες εγρραφες εχει εκπτωτικο κουπονι -10euros για αγορες ανω των 50.
  • Τα παπουτσια που πηρα ειχαν εδω 100 προ εκπτωσεων, 70 με τις εκπτωσεις και τα πηρα 45. Προσθεσα και ενα ζευγαρι καλτσες των 5 ευρω για να αξιοποιησω το εκπτωτικο κουπονι, και τελικα πηρα...παπουτσια+καλτσες...40 ευρω! καλο ε? :mrgreen:

m_asics_charcoal_shoes_womens_greypink.jpg

 

ωραια ε? :):):)

 

υπαρχει αντικαταβολη ή καταθεση σε αρ.λογ.τραπ.σε αυτο το site ??

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...