Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε παιδιά, ηρεμήστε... Όλα τα διόρθωσαν και θα κάνουν έλεγχο στους λογαριασμούς μας λες και είμαστε εγκέφαλοι καμιάς σπείρας απατεώνων? Και τι θα βρουν τρομάρα τους? Ότι αντί να πληρώνουμε 20 ευρώ τις 50 πάνες, αγοράσαμε με το ίδιο ποσό 100?

Και επίσης, πάψτε να ακούτε τους δημοσιογράφους... Όταν δεν έχουν θέμα, δημιουργούν ένα...

 

Πάμε στα δικά μας... chatzico όταν οι κούτες των 30 κιλών είναι 2, τα μεταφορικά είναι 37.50 λίρες * 2 και όχι 37.50 + 2.00 = 39.50... Πρόσεχέ το λίγο...

Περιμένω να παραλάβω από my-uk, αποστολή έκαναν τη Δευτέρα, ακόμα δεν έχω λάβει...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να το συνδεσω λιγο με τα προηγουμενα,

 

θελω να πω πως υπαρχουν και ελληνικες επιχειρησεις που εχουν δημιουργησει e shops. Και φυσικα ψωνιζουμε και απο αυτους. Παραπονιουνται οι εμποροι βιτρινας οτι εχει πεσει ο τζιρος τους....Και τους φταιμε εμεις? Ας μας δινανε αξιοπρεπεις μισθους να τους καναμε καθε μηνα καταθεσεις....Μακαρι να μπορουσαμε! Αλλα δε νομιζω οτι μπορουμε...οι περισσοτεροι τουλαχιστον. Γιατι τα βαζουν λοιπον με τους "e shoppers"? Kι εμενα μου αρεσει να πηγαινω σε ενα μαγαζι, να τρεχουν να με εξυπηρετησουν και να φευγω με τα πραγματα για το σπιτι....αλλα....δυστυχως....τα χρηματα μου πλεον δεν εχουν αγοραστικη αξια στην Ελλαδα. Οι αναγκες μου ομως συνεχιζουν να υπαρχουν.

 

Και επιπλεον, καποιοι (εμποροι) πρεπει να καταλαβουν οτι πρεπει να εκσυγχρονιστουν λιγο. Το καταστημα-βιτρινα πεθανε. Αν ζουνε πισω απο τον ηλιο...δε τους φταιει κανεις....

 

Συμφωνώ απόλυτα!

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κική, αν δεν το χεις, μην ασχοληθείς με το my-uk... Όπως είπαν οι κοπέλες, δεν είναι μόνο για πάνες. Ακριβότερα δεν θα τις πάρεις από εδώ αλλά δεν αξίζει ο κόπος για 20-30 ευρώ διαφορά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάμε στα δικά μας... chatzico όταν οι κούτες των 30 κιλών είναι 2, τα μεταφορικά είναι 37.50 λίρες * 2 και όχι 37.50 + 2.00 = 39.50... Πρόσεχέ το λίγο...

Περιμένω να παραλάβω από my-uk, αποστολή έκαναν τη Δευτέρα, ακόμα δεν έχω λάβει...

 

αν η μια κουτα ειναι 12 κιλα και η αλλη 15 (συνολο 27), τοτε πληρωνεις 37,5+2. Οχι 37,5*2. Απλα, οταν λεμε κιλα, εννοουμε ΟΓΚΟΜΕΤΡΙΚΑ κιλα

 

Λογικα Δευτερα θα εχεις παραλαβει...το περισσοτερο που εχουν κανει ειναι 6-7 εργασιμες μερες....εμενα μου ηρθαν με ACS

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ράννια μου, δες παραπάνω...

και χρεώνουν 37,5 λίρες για τα δύο πρώτα δέματα κάθε παραγγελίας βάρους 30 κιλών το καθένα

 

Γι αυτό είπα πως σε αυτή την περίπτωση είναι *2...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κόρες ξέρετε πως μπορώ να ακυρώσω μια πληρωμή από το πέιπαλ? την δείχνει από χθες pending αλλά ρώτησα το σάιτ που ψώνισα και μου είπαν ό,τι δεν έχουν παραλάβει καμιά παραγγελία από μένα. Έχει τύχει σε καμιά? Φοβάμαι μην εξαντληθούν όσα έχω στο καλάθι μου και προτιμώ να κάνω την πληρωμή απευθείας με την προπληρωμένη.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κανεις ακυρωση της παραγγελιας και σου επιστρεψουν τα χρηματα?

 

Αλλιως για κοιτα μεσα στο paypal μην εχει καμια επιλογη....

 

Μα δεν υπάρχει παραγγελία για να την ακυρώσω. Επικοινώνησα με αυτούς και μου είπαν πως δεν έχουν λάβει παραγγελία και να επικοινωνήσει με το πέιπαλ για να μου ακυρώσουν ή να μου επιστρέψουν τα χρήματα.

Από χθες ψάχνω στο πέιπαλ, σε πάει σε ένα σημείο για ακύρωση παραγγελίας αλλά εκεί κολλάω. Δεν έχει πουθενά επιλογή cancel payment.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού ΟΥΤΕ υιοθετώ, ΟΥΤΕ συμφωνώ με αυτό που έγραψα!!!!!

Απλά το ανέφερα μιας και το άκουσα στις ειδήσεις. Καλά είναι να είμαστε "κουμπωμένοι" σ' οσα ακούμε, συμφωνώ απόλυτα, ιδιαίτερα απο δημοσιογράφους που πολλές φορές "σπέρνουν" την καταστροφολογία τους.....

ΑΛΛΑ όλοι ξέρουμε οτι λόγω του οτι το κράτος έχει βγεί σε σαφάρι και για το τελευταίο ευρώ, γιαυτό καλό είναι επίσης να "φυλαγόμαστε", μην μας έρθει καμμιά φορά κάποιο "φιρμάνι" και μας κυνηγάνε.....Και μην βλέπουμε τα δικά μας 10,20,30 ευρώ που ξοδεύουμε έτσι αλλά τα συνολικά 2 δίς (όπως τουλάχιστον αναφέρθηκε).

Σχετικά με την ταμειακή πολιτική των ελληνικών καταστημάτων συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ 1000% μαζί σας, άλλωστε εδώ και 15 χρόνια προσωπικά το 90% των αγορών μου είναι απο e-bay και άλλα e-shops (άσχετα να τώρα "ξεκίνησε" η σύζυγος). Προιόντα που βρίσκεις με 20$ & 30$, εδώ σου τα πασάρουν με 100 ευρώ και βάλε.

Απλά για να ξεκαθαρίσει και κάτι ακόμα, ΝΑΙ για τα κράτη μέλη της Ε.Ε. ΔΕΝ υπάρχει τελωνείο αλλά οι αποδείξεις ΔΕΝ προσμετρούν στο φορολογικό μας σύστημα λόγω απόδοσης Φ.Π.Α. στο άλλο κράτος μέλος (απ' οπου έγινε η αγορά). Αυτό ονομάζεται διαφυγόν κέρδος και "αναζητείται" απο το ελληνικό κράτος (δυστυχώς). Γιαυτό και αν προσκομίσεις μια απόδειξη για αγορά εκτός Ελλάδος ΔΕΝ την λαμβάνει ο λογιστής ή απλούστερα δεν εισάγεται στην δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι , το κατάλαβα ότι πρέπει να κάνεις μια καλή παραγγελία για να μπεις και στον κόπο για όλη αυτή την διαδικασία.

μου την έδωσε απλά γιατί χάσαμε και την προσφορά στα παμπερσ απο carefur και είπα να αναπληρώσω.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

TΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΒΑΒΥ ΒΡΑΝΖ ΓΥΑΛΙΑ ΗΛΙΟΥ!!! Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 8.5 ΜΙΝΟΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΕΦΑΛΑΚΙ 47 ΕΚΑΤΟΣΤΑ!! ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟ ΒΑΒΥ ΒRΑΝΖ ΕΙΝΑΙ KEΦΑΛΑΚΙΑ 40-50 ΕΚΑΤΟΣΤΑ!! ΤΑ KIDZ BRANZ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΕΦΑΛΑΚΙΑ 50-60 ΕΚΑΤΟΣΤΑ!! ΠΙΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ!!! ΑΠΟ ΤΟ AMΑZON Η EBAY ΕΝΟΙΤΕ!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΥΦΛΑ ΤΗΣ Η ΚΟΠΕΛΑ!!! ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΥΔΙ!! ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ!! ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ KIDZ BRANZ!!!! ΑΑΑ 30 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕ 30% SALE!!!

ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΥΑΛΙΑ!! ΤΟΤΕ ΠΗΡΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ BABY/KIDZ BRANZ) KAI ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΑΑΑΑΑΡΑΑΑ ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΑ ΤΗ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΟΛΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΓΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΔΙΑΛΗΜΜΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΕΛΟ/ΓΥΑΛΙΑ ΗΛΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΗ ΚΡΕΜΑ!!!

 

SORRY GIA TA XALIA MOY ELLINIKA!! TO PARENTS MOY APOKLEISAN 2 FORES POY GRAFW GREGLISH!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koalalou θα σου έλεγα να προτιμήσεις το δεύτερο που είναι 50-60 εκ. μέχρι το καλοκαίρι το κεφαλάκι του μωρού σου θα έχει μεγαλώσει αρκετά και το μικρότερο νούμερο δεν θα σας κάνει ή θα είναι οριακά

 

και έχεις δίκιο από έρευνα που έκανα στο internet τα συγκεκριμένα γυαλιά είναι από τα καλλίτερα που κυκλοφορούν στην αγορά

Μην συγχύζεσαι με τις πωλήτριες αυτές να πουλήσουν θέλουν το θέμα είναι να είμαστε εμείς ενημερωμένοι καταναλωτές και να ξέρουμε τι θέλουμε

 

Τα greeklish και τα κεφαλαία είναι ένα θέμα θα μπορούσες όμως να ρωτήσεις μέσω mail την διαχείριση για το αν σου επιτρέπουν να γράφεις έστω στο συγκεκριμένο θέμα στα Αγγλικά αν αυτό σε βολεύει.

Δεν νομίζω ότι οι κοπέλες που συμμετέχουν σε αυτό το θέμα να έχουν αντίρρηση μια και θεωρώ ότι για να αγοράζουν από το εξωτερικό τα στοιχειώδη Αγγλικά τα γνωρίζουν !!!:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

koalalou θα σου έλεγα να προτιμήσεις το δεύτερο που είναι 50-60 εκ. μέχρι το καλοκαίρι το κεφαλάκι του μωρού σου θα έχει μεγαλώσει αρκετά και το μικρότερο νούμερο δεν θα σας κάνει ή θα είναι οριακά

 

και έχεις δίκιο από έρευνα που έκανα στο internet τα συγκεκριμένα γυαλιά είναι από τα καλλίτερα που κυκλοφορούν στην αγορά

Μην συγχύζεσαι με τις πωλήτριες αυτές να πουλήσουν θέλουν το θέμα είναι να είμαστε εμείς ενημερωμένοι καταναλωτές και να ξέρουμε τι θέλουμε

 

Τα greeklish και τα κεφαλαία είναι ένα θέμα θα μπορούσες όμως να ρωτήσεις μέσω mail την διαχείριση για το αν σου επιτρέπουν να γράφεις έστω στο συγκεκριμένο θέμα στα Αγγλικά αν αυτό σε βολεύει.

Δεν νομίζω ότι οι κοπέλες που συμμετέχουν σε αυτό το θέμα να έχουν αντίρρηση μια και θεωρώ ότι για να αγοράζουν από το εξωτερικό τα στοιχειώδη Αγγλικά τα γνωρίζουν !!!:mrgreen::mrgreen:

 

You're right AGE!!! ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ KIDZ BANZ ΘΑ ΠΑΡΩ!!! ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ SIZING DIMENSIONS ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΕΘΗ ΣΤΟ SITE ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΣΟ ΠΟΝΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡ. ΚΑΙ ΥΠ.!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι θα σου πρότινα να αγοράσεις ακόμα μεγαλύτερο νούμερο .. αφού είναι adjustable δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα και να του πέφτουνε ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μαζί σου !!!!

κι εγώ συγχίστηκα!!!! και για να ηρεμήσω λέω να κάνω μια αγορά μέσω άμαζον ........

:lol:

 

 

 

1ον .. εάν δεν έχουν δοθεί θα τις ποθούσα ιδιαίτερα .. άν πάλι έχουν δοθεί δε σκάμε! (καλοφόρετες όποια τις τσίμπησε!! ;) ) πάμε στην επόμενη ερώτηση!!

2ον .. βοήθησέ με λίγο .. σε ποιό νούμερο σντιστοιχεί το 39 ?? (το βλέπω στον κατάλογο αλλά επειδή εσύ το έχεις στα χέρια σου θα προτιμούσα να μου το πείς )..

3ον .. φοράς 39 στο αθλητικό και τοπ ήρες 39?? είναι άνετη η φόρμα του ή στενή ???

σόρυ που ερωτώ τόσα πολλά αλλά δεν έχω ξαναψωνίσει παπούτσια μέσω νετ οπότε θέλω να το σιγουρέψω καλά καλά ;)

ευχαριστώ πολύ και με γειά σου !!!! :D;)

 

Κοριτσάκια μου πρόλαβε η αγαπητή chatzico τις μποτούλες μιας και μου το είπε πρώτη, αν δεν τις θέλει για κάποιο λόγο θα τις δώσω στην αγαπητή litsat που ήταν η δεύτερη κοκ...

Το 39EU είναι 6UK και 8US. Στα αθλητικά φοράω ανάλογα με τη φόρμα 39 ή 40. Η φόρμα της συγκεκριμένης είναι σχετικά στενή αλλά το 39 είναι το νούμερο μου δεν θα φορούσα 40.

Τώρα για άλλα παπούτσια δεν ξέρω αλλά και ένα άλλο ζευγάρι μπότες που πήρα απο javari δερμάτινες καμιά σχέση με αυτές τιε πήρα 39 (6υκ) και ήταν το νούμερο μου μια χαρά. ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

-

Το 39EU είναι 6UK και 8US. Στα αθλητικά φοράω ανάλογα με τη φόρμα 39 ή 40. Η φόρμα της συγκεκριμένης είναι σχετικά στενή αλλά το 39 είναι το νούμερο μου δεν θα φορούσα 40.

Τώρα για άλλα παπούτσια δεν ξέρω αλλά και ένα άλλο ζευγάρι μπότες που πήρα απο javari δερμάτινες καμιά σχέση με αυτές τιε πήρα 39 (6υκ) και ήταν το νούμερο μου μια χαρά. ελπίζω να βοήθησα!

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!! κι εγώ 39-40 είμαι!!!!!!!!!!!!! :)

σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!!! με βοήθησες πάρα πολύ!!!

:D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια...όλοι άδικο έχουμε κι όλοι δίκιο!!!

εδώ δεν φταίνε μόνο οι έμποροι,αλλά και οι μεσάζοντες!!

είχα κατάστημα και το έκλεισα,μας έφαγε η κρίση όπως όλους!! είχα ιταλικά προιόντα αλλά δεν μπορούσα να κάνω εισαγωγή,γιατί εκεί θέλει μετρητό και πολύ!! οπότε έπαιρνα από εταιρία αθηναική κι εννοείται μου τα χρέωναν πανάκριβα. φυσικά με τιμές μαρκέ δούλευα, ευρωπαικές κιόλας!! δεν μπορούσα να ανεβάσω τιμές,κι όταν έκανα εκπτώσεις έβγαινε σε τιμή κόστους ουσιαστικά. όποτε τα έβλεπα στην ιταλική αγορά στο ίντερνετ, εγώ τα είχα αγοράσει πολύ ακριβότερα,βάλε και τα μεταφορικά,βάλε και το φπα!!

και τώρα το αποτέλεσμα είναι ότι μου έχει μείνει πολύ εμπόρευμα και το eshop που έχω κρατήσει...σέρνοντας πάει πλέον...

ας είχε μεριμνήσει το κράτος πιο πριν για να μην χρειάζεται να αγοράζουμε από το εξωτερικό!!

 

α ξέχασα ήρθε το καροτσάκι μας σήμερα...

7-2 παραγγελία και παραλαβή 12-2!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

αντε καλες βολτες!

 

εννοειται οτι δε φταινε μονο οι εμποροι....αλλα υπαρχουν εμποροι που θεωρουν οτι για τη κατασταση τους φταιμε εμεις που ψωνιζουμε απο το εξωτερικο....

 

καλα η ειδηση ειναι ακυρη παντως...στη τελικη, δε νομιζω οτι κανουμε κατι παρανομο...τεσπα...

 

τι e-shop εχεις ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

τόσα χρόνια αυτοί οι έμποροι έβγαζαν εκατομμύρια, εγώ η κακομοίρα άνοιξα λίγο καιρό πριν τη κρίση,2007 και πήγαινα πολύ καλά για 1 1/2 χρόνο!!μετά πήραμε την κάτω βόλτα... και με ενοίκιο 1200Ε!!!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...