Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Το χω ξαναπει... Πριν 2 εβδομάδες δεν άντεξα άλλο με το να μου αφήνει τα πακέτα στο δρόμο και δεν ασχολήθηκα καθόλου με εκείνον ή το τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ. Κατευθείαν email στα κεντρικά με αναλυτικά στοιχεία δικά μου αλλά και του προβλήματος. Σε 3-4 μέρες έψαξε και βρήκε το τηλ μου ο διευθυντής διανομής της πόλης και μου ζήτησε να του εξηγήσω τι συμβαίνει. Απόρησε και ο ίδιος και μου ζήτησε χίλια συγνώμη εκ μέρους του. Το επόμενο πρωι μου χτύπησε το κουδούνι ο ταχυδρόμος, σα βρεγμένη γάτα να μου ζητήσει συγνώμη, να μου πει ότι δε θυμάται να άφησε ποτέ τιποτα στο δρόμο και εν τέλει να μου ζητήσει αν μπορώ να στειλω αναφορά στα κεντρικά ότι το θέμα λύθηκε. Και επειδή τον είχε τη συμπεριφορά που έπρεπε και μου πε "έκανα λάθος και ζητάω συγνώμη, δεν θα επαναληφθεί", όντως το έκανα γιατί καλείται σε απολογία στα κεντρικά.

 

Και όχι τηλέφωνο. ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΝΑΦΟΡΑ. Εκεί τσούζει...

Έτσι θέλουν να σφίξουν τα γάλατα, που λέει και μια ψύχη...

 

ετσι ετσι.....πολυ σωστά επραξες!!

 

Kαλημερα εχω παραγγειλει απο το αμαζον ενα δωρο για τα παιδακια μου στις 17/12 κ υποτιθεται οτι θα τα ειχα 24/12 το δεμα φαινεται να ειναι στην Γερμανια κ δεν υπαρχει περιπτωση να τα εχω μεχρι αυριο,πηρα τηλ στα dhl κ μου ειπαν οτι δεν εχουν ερθει Ελλαδα κ οτι οντως αποκλειεται να τα εχω μεχρι αυριο,για πειτε τι κανω?

 

Βαν οριακα το ειχες παραγγειλει.....

Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι....αφου δεν εχει χαθει αλλα ερχεται....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

zoniadim κοίταξα και στο Thomann.de, αλλά το ίδιο βιολί είχε περίπου 20-30% ακριβότερα. Έδωσα 150 pounds (~180 ευρώ) + 40 pounds(~50 ευρώ) η αποστολή=230 ευρώ αντί 370ευρώ που είχε εδώ και περίπου 300 που μου έβγενε στο Thomann.de. Είχα παραγγείλει πάλι βιολί (για το γιο μου) από το Normann.co.uk πριν από κάτι εβδομάδες και έφτασε κανονικά σε 3-4 ημέρες, όπως μου είχαν πει και τηλεφωνικά, με Fedex, προφανώς αεροπορικώς. Δεν είχα φανταστεί ότι με τα ίδια μεταφορικά (~50 ευρώ) θα το έστελναν οδικώς!

Νεότερα: το βιολί εχθές το μεσημέρι καταγράφηκε στη Σόφια αλλά ως misloaded πάλι (πάλι δηλ. σε λάθος μεταφορά;) (Κοσμογυρισμένο θα μου έρθει - αν έρθει τελικά ποτέ!). Κάπως ησύχασα που μου είπατε κορίτσια ότι σας έχει ξανατύχει, αλλά ως ευπαθές που είναι αγχώνομαι για το σε τι κατάσταση θα είναι αν και όταν μου παραδοθεί! Τέλος πάντων...

 

Παρεπιπτόντως, χθες παρέλαβα από το Perfectoys.gr δώρα για το βαφτιστήρι μου (και τα αδερφάκια του). Μεταξύ άλλων πήρα έναν αυτοκινητόδρομο που τον έβρισκα μόνο στην ίδια τιμή αλλά με 8 ευρώ μεταφορικά, ενώ το Perfectoys.gr δεν έχει μεταφορικά για αγορά 30 ευρώ και πάνω και έχει και 10% έκπτωση στην πρώτη αγορά με την εγγραφή στο site.

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki υποτιθεται ομως οτι πληρωσα μεταφορικα για να ερθει γρηγορα κ στο εμαιλ που μου εχουν στειλει γραφει παραδοση 24/12

 

Ναι αλλα και παλι , παραγγέλνεις κατι στο διαστημα των γιορτων

Εχεις δικιο δε λεω, αλλα γιορτες, κλειστα αεροδρομια, κακοκαιρια, Ελληνικα ταχυδρομεια κουριερ....ολα μαζι ειναι αρκετοι παραγοντες για να μη παραλάβεις εγκαιρως....

στειλτους ενα μειλ...να δεις τι θα σου πουνε.

 

Link to comment
Share on other sites

οποτε λες αποκλειεται ε??

την τυχη μου μεσα κ τι δωρα θα δωσω στα παιδακια μου,θα τους στειλω ενα εμαιλ αλλα δεν νομιζω να μπορουν να κανουν κατι,αφου τα πραγματα ειναι ακομα Γερμανια,σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οποτε λες αποκλειεται ε??

την τυχη μου μεσα κ τι δωρα θα δωσω στα παιδακια μου,θα τους στειλω ενα εμαιλ αλλα δεν νομιζω να μπορουν να κανουν κατι,αφου τα πραγματα ειναι ακομα Γερμανια,σε ευχαριστω

 

Κοιτα...δεν το βλεπω να τα παιρνεις αυριο αλλα

στειλτους ενα ξεχεστικο μειλ...λεγοντας οτι πληρωσες εξτρα για γρηγορη παράδοση (αυτο δεν εκανες? ή πληρωσες απλα μεταφορικα?) και ζητωντας να σου επιστρεψουν τα μεταφορικα εφοσον δεν παραλαμβανεις εγκαιρως.

Εγω αυτο θα εκανα...

 

Link to comment
Share on other sites

Πληρωσα μεταφορικα γιατι εβαλα να ερθουν απο 3-7μερες κ τα πηρα την τελευταια μερα που ελεγε καντε τις αγορες να ερθουν πριν τα Χριστουγεννα

 

Βαν...τοτε πληρωσες τα απλα μεταφορικα....αφου σου λενε 3-7 εργασιμες μερες...οχι κανονικες...αρα αυτοι ειναι καλυμενοι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι θα πω κάτι κι ας μου βάλετε τις φωνές!!!

Πείτε με πεπαλαιωμένων αρχών και συνηθειών αλλά, αν δεν με απατά η ισχυρά μου μνήμη το Ελληνικό έθιμο λέει πως δώρο στα παιδιά φέρνει ο Αη Βασίλης, ο οποίος έρχεται την παραμονή της πρωτοχρονιάς το βράδυ, εξ ου και η ονομαστική εορτή του ανήμερα την Πρωτοχρονιά!

Το Δώρο τα Χριστούγεννα είναι μια τραβηγμένη Αμερικανιά που αρνούμαι να αποδεχτώ!

Οπότε, θεωρητικά, έχουμε όλοι μας μια ακόμη εβδομάδα καιρό μπροστά μας για να πάρουμε-παραλάβουμε τα δώρα των παιδιών....

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω κάτι κι ας μου βάλετε τις φωνές!!!

Πείτε με πεπαλαιωμένων αρχών και συνηθειών αλλά, αν δεν με απατά η ισχυρά μου μνήμη το Ελληνικό έθιμο λέει πως δώρο στα παιδιά φέρνει ο Αη Βασίλης, ο οποίος έρχεται την παραμονή της πρωτοχρονιάς το βράδυ, εξ ου και η ονομαστική εορτή του ανήμερα την Πρωτοχρονιά!

Το Δώρο τα Χριστούγεννα είναι μια τραβηγμένη Αμερικανιά που αρνούμαι να αποδεχτώ!

Οπότε, θεωρητικά, έχουμε όλοι μας μια ακόμη εβδομάδα καιρό μπροστά μας για να πάρουμε-παραλάβουμε τα δώρα των παιδιών....

 

συμφωνω απολυτα!!!!!(δεν με συμφέρει διαφορετικά γιατί και εγω δεν έχω παραλάβει ακόμα!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω κάτι κι ας μου βάλετε τις φωνές!!!

Πείτε με πεπαλαιωμένων αρχών και συνηθειών αλλά, αν δεν με απατά η ισχυρά μου μνήμη το Ελληνικό έθιμο λέει πως δώρο στα παιδιά φέρνει ο Αη Βασίλης, ο οποίος έρχεται την παραμονή της πρωτοχρονιάς το βράδυ, εξ ου και η ονομαστική εορτή του ανήμερα την Πρωτοχρονιά!

Το Δώρο τα Χριστούγεννα είναι μια τραβηγμένη Αμερικανιά που αρνούμαι να αποδεχτώ!

Οπότε, θεωρητικά, έχουμε όλοι μας μια ακόμη εβδομάδα καιρό μπροστά μας για να πάρουμε-παραλάβουμε τα δώρα των παιδιών....

 

 

το δεχομαι οτι προτιμας την πρωτοχρονια για τα δωρα.. πολυς κοσμος αλλωστε, δεν μου φαινεται παραξενο... ισα ισα..

 

οχι ομως, οτι το κανουν για δεοντολογικους λογους, επειδη ειναι αμερικανια!!! και το δεντρο μ αυτη τη λογικη, αμερικανια ειναι, αλλα ποσοι στολιζουν καραβακι?

 

και στη τελικη κοκα κολα πινουμε επειδη την προτιμαμε απο την ΕΨΑ, οχι για να κανουμε πλατες στους αμερικανους!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως δεν ξερω τι λενε για τις καθυστερησεις στα αεροδρομια...παρηγγειλα ενα δωρακι απο το ebay την Παρασκευη που μας περασε και χθες το μεσημερακι το ειχα......τον παρακαλεσα βεβαια να το στειλει οσο πιο γρηγορα μπορουσε αλλα τοσο γρηγορα, η αληθεια να λεγεται,δεν το περιμενα!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εσείς που παραλάβατε πάνες από άμαζον και είχατε tracking number για Deutsche Post DHL με τι σας ήρθαν τελικά; Μπάινω στο σάιτ το γερμανικό που είχατε γράψει πιο πριν αλλά σταματάει στις 20/12 η ενημέρωση...πώς μπορώ να το αναζητήσω; Και από που να το περιμένω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι θα πω κάτι κι ας μου βάλετε τις φωνές!!!

Πείτε με πεπαλαιωμένων αρχών και συνηθειών αλλά, αν δεν με απατά η ισχυρά μου μνήμη το Ελληνικό έθιμο λέει πως δώρο στα παιδιά φέρνει ο Αη Βασίλης, ο οποίος έρχεται την παραμονή της πρωτοχρονιάς το βράδυ, εξ ου και η ονομαστική εορτή του ανήμερα την Πρωτοχρονιά!

Το Δώρο τα Χριστούγεννα είναι μια τραβηγμένη Αμερικανιά που αρνούμαι να αποδεχτώ!

Οπότε, θεωρητικά, έχουμε όλοι μας μια ακόμη εβδομάδα καιρό μπροστά μας για να πάρουμε-παραλάβουμε τα δώρα των παιδιών....

Ναι, δίκιο έχεις, αλλά άμα έχεις τα δώρα ήδη κρυμμένα στο σπίτι, αντέχεις ως την πρωτοχρονιά για να τους τα δώσεις;;

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω κάτι κι ας μου βάλετε τις φωνές!!!

Πείτε με πεπαλαιωμένων αρχών και συνηθειών αλλά, αν δεν με απατά η ισχυρά μου μνήμη το Ελληνικό έθιμο λέει πως δώρο στα παιδιά φέρνει ο Αη Βασίλης, ο οποίος έρχεται την παραμονή της πρωτοχρονιάς το βράδυ, εξ ου και η ονομαστική εορτή του ανήμερα την Πρωτοχρονιά!

Το Δώρο τα Χριστούγεννα είναι μια τραβηγμένη Αμερικανιά που αρνούμαι να αποδεχτώ!

Οπότε, θεωρητικά, έχουμε όλοι μας μια ακόμη εβδομάδα καιρό μπροστά μας για να πάρουμε-παραλάβουμε τα δώρα των παιδιών....

και εγώ την Πρωτοχρονιά τα δίνω τα δώρα ο Μέγας Βασίλειος (και όχι ο Άγιος Βασίλης) :mrgreen::mrgreen: τώρα βαράτε ................

 

τ

 

και στη τελικη κοκα κολα πινουμε επειδη την προτιμαμε απο την ΕΨΑ, οχι για να κανουμε πλατες στους αμερικανους!

γιατί έχεις δοκιμάσει ΕΨΑ και δεν σε αρέσει κοπελιά ?? ε? ε?? θες να πείς κάτι ??? :lol::lol: σμουτς

 

Βρε κορίτσια εσείς που παραλάβατε πάνες από άμαζον και είχατε tracking number για Deutsche Post DHL με τι σας ήρθαν τελικά; Μπάινω στο σάιτ το γερμανικό που είχατε γράψει πιο πριν αλλά σταματάει στις 20/12 η ενημέρωση...πώς μπορώ να το αναζητήσω; Και από που να το περιμένω;

ρώτα και στα πόρτα πόρτα τηλ. 210 3353353 σε αυτό τον αριθμό έβγαλα άκρη .........αλλά πάρε τώρα γιατί μετά δεν το πιστεύω να την βρείς ........χθές δεν απαντούσε ............

Η κουζίνα μου τελικά έφτασε στα πάτρια εδάφη ....χθές..... αύριο ή την Δευτέρα θα την πάρω λέει ..........άντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω κάτι κι ας μου βάλετε τις φωνές!!!

Πείτε με πεπαλαιωμένων αρχών και συνηθειών αλλά, αν δεν με απατά η ισχυρά μου μνήμη το Ελληνικό έθιμο λέει πως δώρο στα παιδιά φέρνει ο Αη Βασίλης, ο οποίος έρχεται την παραμονή της πρωτοχρονιάς το βράδυ, εξ ου και η ονομαστική εορτή του ανήμερα την Πρωτοχρονιά!

Το Δώρο τα Χριστούγεννα είναι μια τραβηγμένη Αμερικανιά που αρνούμαι να αποδεχτώ!

Οπότε, θεωρητικά, έχουμε όλοι μας μια ακόμη εβδομάδα καιρό μπροστά μας για να πάρουμε-παραλάβουμε τα δώρα των παιδιών....

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Μπορώ να κάνω και αλλιώς άλλωστε, αφού λόγω καιρού, όλα καθυστερούν ?

 

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ !!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρηγγειλα απο ebay κατι στις 7/12 και δεν ηρθε ακόμη. Χθες εστειλα μηνυμα και σημερα μου απαντησε.

:( If I could magic one to you in 24 hours I would. I could send a replacement on a sign for delivery which we would of course pay for? Please let me know what you would like me to do and I will act on this. I will keep my fingers crossed that it arrives in the next 48 hours I look forward to hearing from you. Kindest regards Clare

 

Τι να κάνω? Να ζητησω αντικατάσταση ή να περιμένω.

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

χουρχουρίνι εγω προσωπικα επειδη παντα δουλευω πρωτοχρονια κ επειδη πηζω στην δουλεια γι αυτο κ το κανουμε τα Χριστουγεννα,Εαν μπορουσα κ εγω Πρωτοχρονια θα τα εδινα

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ενημερώσω ότι οι χρόνοι παράδοσης που αναφέρει το javari για Ελλάδα (3-5 ημέρες) δεν ισχύουν, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.

Παρήγγειλα εχθές ένα ζευγάρι παπούτσια, έγινε dispatched σήμερα 23/12 με Royal Mail και ημερομηνία παράδοσης 4/1.

Τους έστειλα μήνυμα ρωτώντας γιατί συμβαίνει αυτό αφού λένε 3-5 εργάσιμες ημέρες και μου απάντησαν ότι και καλά είναι θέμα προμηθευτή (επαναλαμβάνω ότι η ένδειξη ήταν in stock).

 

Επίσης, το γεγονός ότι έρχεται με Royal Mail δεν εμφανίζεται κάπου στο site ούτε στο μήνυμα που στέλνουν για την αποστολή (σε αντίθεση με αυτό που έχουμε συνηθίσει στο amazon). Αν δεν είχα στείλει το σχετικό μήνυμα, δεν θα είχα μάθει ποιός το φέρνει.

 

Αυτά. Όταν παραλάβω θα σας ενημερώσω.

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...