Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου ήρθε email απο το Mothercare ότι πλέον ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΛΛΑΔΑ και ετσι η παραγγελία μου ακυρώθηκε!!! :evil::evil::evil::evil:

 

Δεν εξηγούν γιατί αλλά στο site τους πλέον γραφουν αυτο

We are unable to deliver order to Ireland, Greece, and Romania.

 

http://help.mothercare.com/help/delivery_info

 

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Ρε κορίτσια και εγώ παρήγγειλα στις 02/12 μου ήρθε επιβεβίωση της παραγγελίας και..τίποτα άλλο.Καμία ακύρωση..

Να ανησυχώ?Να τους στείλω εγώ mail?

Mjsrp2.pngGuD6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά να τους στείλεις mail TATH.

ΣΤΕΡΓΙΑ όπως όλος ο πλανήτης, έτσι κ αυτοί, Παρασκευή μεσημέρι τους κλείνουν τους υπολογιστές και τους ξανανοίγουν Δευτέρα. Οπότε μην ανησυχείς, αύριο θα χεις νέα τους!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι/φίλες βλέπω οτι υπάρχουν προβλήματα σε πολλούς σχετικά με αγορές μέσω internet....Να σας πώ και 'γώ τις εμπειρίες μου.

Ασχολούμαι με ενα hobby που λέγεται μοντελλισμός και μαζί με φίλους σχεδόν μήνα παρα μήνα "βάζουμε" παραγγελίες, εδώ και 6-7 χρόνια. Οπως παρατηρήσατε και 'σεις, συμφέρει αρκετά να παραγγέλνεις απο "έξω" μιας και οι διαφορές, μερικές φορές, είναι τεράστιες!!!!!!

Ορίστε μερικά tips...

- Αρχικά να σας συμβουλέψω να "βάζετε" παραγγελίες "ομαδικά" δλδ 2-3-4 φίλες/φίλοι μαζί ώστε να μοιράζονται τα ταχυδρομικά. Εμείς σε συνήθεις παραγγελίες των 500-1000 ευρώ μοιραζόμαστε τα ταχυδρομικά και τελικά μας "βγαίνει" πρπ 5-6 ευρώ "το κεφάλι"

- Αν αγοράζετε μέσω e-bay το καλύτερο είναι να συνδέσετε την κάρτα σας μέσω paypal. Έτσι εάν ο πωλητής "κάνει νερά" (πολύ σύνηθες για e-bay αγορές) απλά στέλνετε 2-3 mails σ' αυτόν και του λέτε καθαρά οτι θα τον αναφέρετε στο paypal. Αν δεν "συμμορφωθεί" τότε κάντε μια καταγγελία στο paypal και "μέσα" σε 4-5 εργάσιμες θα πάρετε τα λεφτά σας. Προσοχή ΔΕΝ σας τα επιστρέφει ο τύπος αλλά το paypal....αυτοί αναλαμβάνουν τα υπόλοιπα μ' αυτόν....

- Το Ηνωμένο Βασίλειο ΔΕΝ έχει ενωθεί οικονομικά με την Ε.Ε.!!!!! Πράγμα που σημαίνει οτι υπάρχει χρηματικό όριο αγορών.....Το ιδιο με Τσεχία - Πολωνία - Βουλγαρία κτλ....

- Για αγορές απο χώρες μή μέλη της Ε.Ε. = άρα κίνδυνος τελωνείου, υπάρχουν 2-3 "λύσεις".

1η Παρακαλέστε να μπεί ψεύτικο τιμολόγια εξω απο το κουτί (Ανωτατη αξία 80$)

2η Καθόλου τιμολόγιο μέσα στο δέμα

3η "Σπαστά" δέματα δλδ καλύτερα 2 δέματα και μικρά παρά 1 και μεγάλο

4η Παρακαλέστε για ετικέτα "Gift" ή όσοι μπορείτε (εννοώ έχετε κατάστημα) "Commercial Sample"

Στα τελωνεία "βαράνε" οσο να 'ναι "με το μάτι"

Σε μένα προσωπικά 1-2 φορές "κοπανάνησαν" 6 ευρώ για εκτελωνισμό......

Τώρα σχετικά με τα Mothercare...ίσως συνέβει το ίδιο που έγινε και σε μας (εννοώ που έχουμε το ίδιο hobby), έμαθε το ελληνικό Mothercare την εναλλακτική μας και "πήγε" καρφωτό στο τελωνείο (είπαμε Ηνωμένο Βασίλειο).

Πάντως εντελώς πληροφοριακά να σας πώ οτι και 'γώ περιμένω παραγγελία απο Ηνωμένο Βασίλειο (οχι απο Mothercare) και με πληροφόρησαν οτι τα ΕΛ.ΤΑ. τους έχουν εδώ και 2 εβδομάδες απεργία (Ναι ναι γίνονται και εκεί). Μάλιστα μου πρότειναν με 14 λίρες επιπλέον να τα στείλουν με UPS (ιδιωτικό courrier).

Οπότε ισως γιαυτό δεν στέλνουν προσωρινά.....

Link to comment
Share on other sites

Raw_shooter πολύ χρήσιμα το όσα μας λες. Αν 'κάρφωσε΄ όπως λες το ελληνικό mothercare στο Αγγλικό κάτι, τότε είναι τα παπούτσια μας ψηλά γιατί τουλάχιστον όσοι ψώνιζαν online δεν νομίζω να διατίθενται να ξαναπεράσουν απέξω από τα τοπικά καταστήματα. Η εταιρία θα χάσει στο σύνολό της και αυτό τους έχουμε τονίσει επανελλημένα στα ε-μέιλ μας. Τώρα αυτό με το Royal Mail είναι ίσως ένας λόγος αλλά θα μπορούσα να το πουν και κανείς δεν θα τους κατηγορούσε, αλλά δεν λένε κάτι τέτοιο. Τι να πούμε? Θα δείξει! Πάντως να δέιξει σύντομα!!!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως παραγγελεία που "έβαλε" η σύζυγος μου, αν και άργησε καμμιά 12ρια μέρες, τελικά ήρθε προχθές (απο Mothercare).....

Πάντως αυτό που μ' ανησυχούσε περισσότερο (με την παραγγελεία μας) ήταν οτι λόγω απεργείας και έπειτα εορτών τα δέματα θα έκαναν μέεεεερες να φθάσουν στο προορισμό τους. Ξέρω τους βρετανούς οτι στέλνουν ΤΑ γράμματα & δέματα κατα την διάρκεια των εορτών....βάλε και τα "μαζεμένα" λόγω απεργίας............

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ξερετε κανενα site που να εχει χριστουγεννιατικα πιζαμακια και σαλιαρες? Το mothercare παει to m&s δεν στελνουν ουτε στο e-bay, το amazon πολυ ακριβα μεταφορικα εκανα μια παραγγελια που ητανε 30 euro και ειχα παρει πολλα πραματα και τα εξοδα ητανε σχεδον 70euro! Πιο αλλο προτεινετε?

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση θελω να παραγγειλω ενα διαδρομο απο τα halia.gr & απο carpet2.gr, εχει 2 επιλογες : με καταθεση σε λογ/σμο και με πιστωτικη (θεωρουνται και οι προπληρωμενες?)

δεχονται πληρωμη με προπληρωμενη πειραιως καπως μπερδεμενα τα λενε στο site. εχετε κανει παραγγελια με παρομοιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ιστοκατάληξη ".gr", άρα "μιλάμε" για Ελλάδα.....Προσωπικά θα τους έπαιρνα ενα τηλ. και θα τους έλεγα "Μπρέ χριστιανοί δε το στέλνεται με αντικαταβολή;;;" Ο ΠΙΟ σίγουρος 1000% τρόπος :wink:

Τώρα για τραπεζικό έμβασμα, να το αποφεύγεις οσο μπορείς!!!! Σχεδόν μηδενική η εγγύηση σου...ok έχεις το απόκομα της τραπεζικής συναλλαγής αλλά πίστεψε με δεννννν. Αν τους ξέρεις και έχεις εμπιστοσύνη τότε ok. Αλλά να ξέρεις έχει πολύ υψηλά commitions (χρεώσεις τραπεζικής συναλλαγής)!!!!!

Προπληρωμένες.....είναι 100% credit card και μάλιστα προσφέρουν μεγάλη προστασία απο το να ναι μεν να σε εξαπατήσουν αλλά να μην "αφαιμάξουν" το υπόλοιπο της κάρτας σου. Απλά την "κουρδίζεις" με το ποσό που θέλεις να κάνεις συναλλαγή και τέλος. ΟΜΩΣ πλέον σε U.S.A. και Ασία αρχίζουν να ΜΗΝ τις δέχονται!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ερωτηση θελω να παραγγειλω ενα διαδρομο απο τα halia.gr & απο carpet2.gr, εχει 2 επιλογες : με καταθεση σε λογ/σμο και με πιστωτικη (θεωρουνται και οι προπληρωμενες?)

δεχονται πληρωμη με προπληρωμενη πειραιως καπως μπερδεμενα τα λενε στο site. εχετε κανει παραγγελια με παρομοιο τροπο?

 

εγώ αγόρασα 3 χαλιά από το http://www.flycarpet.gr που είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης με το halia.gr πλήρωσα με αντικαταβολή πάντως....

το λέει ξεκάθαρα στους όρους χρήσης....

2.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου πίστεψε οτι αν έγινε "καρφωτή" δεν πρόκειται να το μάθουμε & ούτε να μας το πούνε......

 

Σαφώς και δεν πρόκειται να το μάθουμε. Αυτό έλειπε να θίξουν οι ίδιοι τα συμφέροντά τους. Είπα απλά πως αν είχε απεργία το ταχυδρομείο τους και ευθυνόταν σε αυτό οι ακυρώσεις των παραγγελιών, θα μας το έλεγαν.

Παραγγελία που είχα βάλει και εγώ 06/11 ήρθε μια χαρά σε 6-7 μέρες, μετά προέκυψε πρόβλημα μάλλον.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια η οποιος γνωριζει,τα νουμερα που ειναι 2Τ,3Τ κτλ πιο νουμερο ειναι για ποσο μηνων η χρονων?Συγκεκριμενα ψαχνω στο e-bay δεν ξερω αν ειναι παντου ετσι.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια η οποιος γνωριζει,τα νουμερα που ειναι 2Τ,3Τ κτλ πιο νουμερο ειναι για ποσο μηνων η χρονων?Συγκεκριμενα ψαχνω στο e-bay δεν ξερω αν ειναι παντου ετσι.

 

γενικά το 2Τ είναι για 2 ετών, το 3Τ για τριών κ.ο.κ

αλλά πιο ασφαλές είναι να συμβουλευετείς ένα οδηγό όπως αυτός

θα βρεις δεκάδες τέτοιους στο νετ με ένα ανάλογο search στο google

συνήθως η κάθε εταιρεία/site έχει και ένα λινκ με το "δικό της" οδηγό

Link to comment
Share on other sites

γενικά το 2Τ είναι για 2 ετών, το 3Τ για τριών κ.ο.κ

αλλά πιο ασφαλές είναι να συμβουλευετείς ένα οδηγό όπως αυτός

θα βρεις δεκάδες τέτοιους στο νετ με ένα ανάλογο search στο google

συνήθως η κάθε εταιρεία/site έχει και ένα λινκ με το "δικό της" οδηγό

 

Eυχαριστω πολυ να σαι καλα.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικά το 2Τ είναι για 2 ετών, το 3Τ για τριών κ.ο.κ

αλλά πιο ασφαλές είναι να συμβουλευετείς ένα οδηγό όπως αυτός

θα βρεις δεκάδες τέτοιους στο νετ με ένα ανάλογο search στο google

συνήθως η κάθε εταιρεία/site έχει και ένα λινκ με το "δικό της" οδηγό

 

Εμενα η μικρη μου ειναι 2,5 και απο τα μαδερκερ που της πήρα το 2-3 σε μπουφαν μπλουζες κλπ της κανουν αλλα θα επρεπε να της παρω το 3-4

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν πρόκειται να το μάθουμε. Αυτό έλειπε να θίξουν οι ίδιοι τα συμφέροντά τους. Είπα απλά πως αν είχε απεργία το ταχυδρομείο τους και ευθυνόταν σε αυτό οι ακυρώσεις των παραγγελιών, θα μας το έλεγαν.

Παραγγελία που είχα βάλει και εγώ 06/11 ήρθε μια χαρά σε 6-7 μέρες, μετά προέκυψε πρόβλημα μάλλον.

 

ΚΙ εγώ που ειχα παραγγειλει αρχές Νομεβριου μια χαρα ηρθε ,ας ελπισουμε να φτιαξει συντομα γιατι θα σκασω!!!!!!ειχα γεμισει και ενα καλαθι για τα χρυστουγεννα και εμεινα να το κοιταω!!!!

πατριωτισσα λεω να κατεβω zara για τα χρυστουγεννα αφου Mothercare δεν παιζει,εχεις κατεβει ????εφεραν καλα πραγματακια???

 

μιλαμε θα παθω εγκεφαλικο αν δεν ξαναστειλει το mothercare(το τι email τους εχω στειλει δεν λεγεται ....και καθε μερα μου λενε οτι προσπαθουν να το φτιαξουν!!χθες μαλιστα τους εστειλα οτι μου στελνουν email για προσφορες και δεν μπορω να παραγγειλω!!!

ΧΡΙΣΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα έχει πιο πορωμένες από εμένα ε πατριώτισσα? Αν θέλεις για κοριτσάκι κάτι θα βρεις στον ΖΑΡΑ, για αγοράκια έχει λίγα πράγματα ε και όχι τιμές Μόδερκεαρ. Ούτε σαν ποιότητα τα συγκρίνω αλλά τι να κάνουμε? Προς το παρόν απλα τα κοιτάζουμε και ελπίζουμε να μας λυπηθεί ο Θεός. Και εμάς και την τσέπη μας!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα έχει πιο πορωμένες από εμένα ε πατριώτισσα? Αν θέλεις για κοριτσάκι κάτι θα βρεις στον ΖΑΡΑ, για αγοράκια έχει λίγα πράγματα ε και όχι τιμές Μόδερκεαρ. Ούτε σαν ποιότητα τα συγκρίνω αλλά τι να κάνουμε? Προς το παρόν απλα τα κοιτάζουμε και ελπίζουμε να μας λυπηθεί ο Θεός. Και εμάς και την τσέπη μας!

 

 

κοριτσια εγω πάω να σκασω χεχεχε υπάρχει και ακόμα χειροτερη απο σας χαχααχ

 

εχω σκασει kai με το adams.co.uk. esteila μηνυμα 3 και μου απάντησαν οτι δεν στελνουν και αν δειτε κοριτσια με 150 ευρω ψωνιζεις του παιδιου 10 συνολα

 

 

αχ !!!

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα έχει πιο πορωμένες από εμένα ε πατριώτισσα? Αν θέλεις για κοριτσάκι κάτι θα βρεις στον ΖΑΡΑ, για αγοράκια έχει λίγα πράγματα ε και όχι τιμές Μόδερκεαρ. Ούτε σαν ποιότητα τα συγκρίνω αλλά τι να κάνουμε? Προς το παρόν απλα τα κοιτάζουμε και ελπίζουμε να μας λυπηθεί ο Θεός. Και εμάς και την τσέπη μας!

 

 

ο Ζαρας ενω εχει ωραια ρουχα ειναι α κριβα καμια σχεση με το μαδερ ή τα adams ax

 

 

ase που οσες φορες και αν πήγα δεν βρηκα :(

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

η σχέση ποιότητας-τιμής είναι χάλια....

μα μου είχε 25ευρώ ένα φορεματάκι καλοκαιρινό λινό...χωρίς φόδρα μεσα...

τι να πω...

εγώ θα αναγκαστώ να ζητήσω ρούχα από μια κολλητή του αδερφού μου που μένει Λονδίνο!

 

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα έχει πιο πορωμένες από εμένα ε πατριώτισσα? Αν θέλεις για κοριτσάκι κάτι θα βρεις στον ΖΑΡΑ, για αγοράκια έχει λίγα πράγματα ε και όχι τιμές Μόδερκεαρ. Ούτε σαν ποιότητα τα συγκρίνω αλλά τι να κάνουμε? Προς το παρόν απλα τα κοιτάζουμε και ελπίζουμε να μας λυπηθεί ο Θεός. Και εμάς και την τσέπη μας!

 

Αχ ρε πατριωτισσα να μας λυπηθει δεν λες τιποτα !!!κοιτα ζημια που παθαμε στα καλα καθουμενα!....μαλλον λεω πρωτα να παω στα sprider πρωτα ,ουτως ή αλλος εχει ενα μαγαζι στη γιοφυρο απεναντι απο sprinter με χριστουγεννιατικα και μου ειπαν οτι ειναι παμφηνο κι ετσι θα πεταχτω και στο sprider!!!α ρε mothercare ι μας κανεις χριστουγεννιατικα !!!

ΧΡΙΣΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...