Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Και η δεύτερη ανησυχία μου - καθότι πρωτάρα στις on line παραγγελίες... Όταν άνοιξα τα πραγματάκια σήμερα (πραγματικά ζουζουνίστικα κορίτσια!!!) πάνω σε κάθε ρουχάκι είχε δύο τιμές, μία σε λίρες και μία σε ευρώ. φυσικά δεν αντιστοιχούσαν οι λίρες στα ευρώ, π.χ. για ένα φορμάκι έγραφε 12 λίρες και από κάτω 20 Ε (όταν 12 λίρες είναι περίπου 14-15Ε). Λέω πλάκα θα έχει να τα χρεώσανε σε ευρώ και να τα πλήρωσα στην κανονική τους τιμή...Στο μεταξύ το τιμολόγιο σε λίρες.

τελικά έκανα μια ενημέρωση την πιστωτική κάρτα (έχω μια προπληρωμένη) και μου τα χρέωσαν σε λίρες. Δηλαδή άξιζε τον κόπο.

Την επόμενη φορά θα κάνω μεγαλύτερη παραγγελία, αυτή ήταν η αναγνωριστική...

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγώ φαν του mothercare, έχω παραγγείλει δύο φορές. Τις τιμές και σε λίρες και σε ευρώ τις έχω δει κι εγώ, και δεν αντιστοιχούν, όντως. Ισως πρόκειται για τις τιμές τους σε καταστήματα άλλων χωρών, ξερω 'γω...:roll:

 

πάντως τα νούμερα είναι μεγαλύτερα, δηλαδή η κόρη είναι τώρα 67 εκ. και 6 μηνών και το 6-9 είναι για 74 εκ!!φανταστείτε ότι τα κοντομάνικα φορμάκια 0-3 τα φόραγε μέχρι τώρα!:shock:. οπότε λεω αν κανω χειμωνιάτικη παραγγελία να είναι μόνο για ρουχαλάκια 6-9 και όχι 9-12.....:confused:

 

melita έχει και χειμωνιάτικα, ήδη, μπες είναι τέλεια!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Και η δεύτερη ανησυχία μου - καθότι πρωτάρα στις on line παραγγελίες... Όταν άνοιξα τα πραγματάκια σήμερα (πραγματικά ζουζουνίστικα κορίτσια!!!) πάνω σε κάθε ρουχάκι είχε δύο τιμές, μία σε λίρες και μία σε ευρώ. φυσικά δεν αντιστοιχούσαν οι λίρες στα ευρώ, π.χ. για ένα φορμάκι έγραφε 12 λίρες και από κάτω 20 Ε (όταν 12 λίρες είναι περίπου 14-15Ε). Λέω πλάκα θα έχει να τα χρεώσανε σε ευρώ και να τα πλήρωσα στην κανονική τους τιμή...Στο μεταξύ το τιμολόγιο σε λίρες.

τελικά έκανα μια ενημέρωση την πιστωτική κάρτα (έχω μια προπληρωμένη) και μου τα χρέωσαν σε λίρες. Δηλαδή άξιζε τον κόπο.

Την επόμενη φορά θα κάνω μεγαλύτερη παραγγελία, αυτή ήταν η αναγνωριστική...

 

Οι τιμές που αναγράφονται απάνω αναφέρονται σε παλιά αντοιστοιχία νομίσματος όταν οι λίρες ήταν πιο ακριβές σε σχέση με το Ευρώ!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ φαν του mothercare, έχω παραγγείλει δύο φορές. Τις τιμές και σε λίρες και σε ευρώ τις έχω δει κι εγώ, και δεν αντιστοιχούν, όντως. Ισως πρόκειται για τις τιμές τους σε καταστήματα άλλων χωρών, ξερω 'γω...:roll:

 

πάντως τα νούμερα είναι μεγαλύτερα, δηλαδή η κόρη είναι τώρα 67 εκ. και 6 μηνών και το 6-9 είναι για 74 εκ!!φανταστείτε ότι τα κοντομάνικα φορμάκια 0-3 τα φόραγε μέχρι τώρα!:shock:. οπότε λεω αν κανω χειμωνιάτικη παραγγελία να είναι μόνο για ρουχαλάκια 6-9 και όχι 9-12.....:confused:

 

melita έχει και χειμωνιάτικα, ήδη, μπες είναι τέλεια!:mrgreen:

 

Όλα είναι σχετικά και εξαρτώνται σαφώς από την ανάπτυξη του παιδιού. Ο γιος μου είναι 27 ημερών και ήδη 60 πόντους οπότε το 0-3 του mothercare ζήτημα αν του κάνει ακόμη 1-2 βδομάδες.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

 

Θέλω να κάνω και εγώ μια παραγγελία από το mothercare της Αγγλιάς αλλά δεν έχω ακόμα προπληρωμένη κάρτα. Μήπως γνωρίζετε εάν έχει η Αγροτική τέτοια κάρτα και τι χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου για να την βγάλω (σε οποιαδήποτε τράπεζα εάν ξέρετε);

 

Όντως να νούμερα στα φανελάκια είναι λίγο μεγάλα στην mothercare. Και η δική μου που ήταν 67πόντους στους 6 μήνες της έκαναν τα φανελάκια 0-3 μηνών οπότε κάνανε κανονική απόσβεση!!!

 

Είναι και τα υπόλοιπα ρούχα μεγάλα ή μόνο τα φανελάκια;

Link to comment
Share on other sites

Είναι και τα υπόλοιπα ρούχα μεγάλα ή μόνο τα φανελάκια;

 

και για τα παπουτσια βρε κοριτσια αν ξερετε η μικρη μου τελικα θέλει 24, αρα ειναι καλο το 8 ε? ξαναρωταω ;)

 

μαριτα για μπες στο σιτε της αγροτικης καπου θα εχει τηλεφωνο πάρε και ρωτα ετσι εκανα και εγω με την Εθνικη τραπεζα που ακόμα δεν εχει .

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΤΑ για τα μεγέθη δεν ξέρω να σου πω γιατί ακόμα δε γέννησα.Μου φάνηκαν λίγο μεγαλύτερα συγκριτικά με αυτά που αγόρασα από άλλη εταιρεία αλλά...θα φανεί.

 

Για την προπληρωμένη κάρτα είναι πολύ εύκολη η διαδικασία. Εγώ έβγαλα από την Πειραιώς. Αν έχεις ήδη λογαριασμό στην τράπεζα πας σε κάποιο υποκατάστημα της Πειραιώς και ζητάς από τον ταμία να σου βγάλει μία προπληρωμένη πιστωτική κάρτα συνδεδεμένη με αυτόν τον λογαριασμό. Αυτό σημαίνει πως οι αγορές σου κάθε φορά δεν μπορούν να υπερβαίνουν το ποσό που υπάρχει ήδη στον εν λόγω λογαριασμό.

Εγώ επειδή τα φοβάμαι λίγο αυτά (εννοώ τις αγορές μέσω διαδικτύου) άνοιξα καινούριο λογαριασμό ειδικά για την κάρτα, έβαλα μέσα στην αρχή 150Ε και μου έδωσε ο ταμίας, εκτός από την πιστωτική, και μία άλλη καρτούλα αντί για βιβλιάριο με την οποία μπορώ να πηγαίνω σε οποιοδήποτε κατάστημα της Πειραιώς και να φορτώνω ουσιαστικά την κάρτα με όσα ευρώ θέλω. Δεν έχεις φόβο έτσι μην σου υπερχρεώσει κάποιος την κάρτα.

Σε κάθε συναλλαγή η Πειραιώς μου κρατάει κάπου 1,5-2Ε, δεν ξέρω ακριβώς το ποσό να σου πω...

Ελπίζω να βοήθησα...

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

επίσης εσεις που ειστε εξπερ στις αγορες αν και νωρις αλλα αν βρισκαμε και χριστουγεννιατικα στολιδια και δεντρα πιο φτηνα απ ότι εδω καλα δεν θα ητανε ? ξερετε ???

 

ευχαριστω

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και για τα παπουτσια βρε κοριτσια αν ξερετε η μικρη μου τελικα θέλει 24, αρα ειναι καλο το 8 ε? ξαναρωταω ;)

.

 

φιλιτσα στο σαιτ αυτό το 24 το βγάζει στο 7 , ενώ το 8 είναι το 25!

http://www.safariquip.co.uk/i_shoe_sizes.html

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια εγώ έχω κάρτα από την ALPHA BANK. Έχουμε λογαριασμό εκεί και μας έχουν δώσει την κάρτα VISA για ανάληψη που είναι και χρεωστική. Εγώ λοιπόν όταν πληρώνεται ο άντρας μου σηκώνω τα λεφτα από μέσα και έτσι έχω την χρεωστική για όταν αγοράζουμε κάτι μέσω internet, δίνω το νούμερο και έχω καταθέσει τα λεφτά. Εσείς γιατί βγάζετε προπληρωμένες και πληρώνετε προμήθειες??? Ή σε κάποιες όπως λέτε δεν υπάρχει ακόμα προπληρωμένη και παιδεύεστε!

 

Δεν το παίζω έξυπνη απλά διάβαζα εδώ και μετά μου είπε ο άντρας μου να κάνουμε αυτό που σας λέω και μου φάνηκε πιο εύκολο!!

 

Φιλιά και καλές αγορές!!!

8b66868b08.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΤΑ για τα μεγέθη δεν ξέρω να σου πω γιατί ακόμα δε γέννησα.Μου φάνηκαν λίγο μεγαλύτερα συγκριτικά με αυτά που αγόρασα από άλλη εταιρεία αλλά...θα φανεί.

 

Για την προπληρωμένη κάρτα είναι πολύ εύκολη η διαδικασία. Εγώ έβγαλα από την Πειραιώς. Αν έχεις ήδη λογαριασμό στην τράπεζα πας σε κάποιο υποκατάστημα της Πειραιώς και ζητάς από τον ταμία να σου βγάλει μία προπληρωμένη πιστωτική κάρτα συνδεδεμένη με αυτόν τον λογαριασμό. Αυτό σημαίνει πως οι αγορές σου κάθε φορά δεν μπορούν να υπερβαίνουν το ποσό που υπάρχει ήδη στον εν λόγω λογαριασμό.

Εγώ επειδή τα φοβάμαι λίγο αυτά (εννοώ τις αγορές μέσω διαδικτύου) άνοιξα καινούριο λογαριασμό ειδικά για την κάρτα, έβαλα μέσα στην αρχή 150Ε και μου έδωσε ο ταμίας, εκτός από την πιστωτική, και μία άλλη καρτούλα αντί για βιβλιάριο με την οποία μπορώ να πηγαίνω σε οποιοδήποτε κατάστημα της Πειραιώς και να φορτώνω ουσιαστικά την κάρτα με όσα ευρώ θέλω. Δεν έχεις φόβο έτσι μην σου υπερχρεώσει κάποιος την κάρτα.

Σε κάθε συναλλαγή η Πειραιώς μου κρατάει κάπου 1,5-2Ε, δεν ξέρω ακριβώς το ποσό να σου πω...

Ελπίζω να βοήθησα...

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Έχω στη Eurobank λογαριασμό αλλά για να πω την αλήθεια δεν ήθελα να μπλέξω με τη συγκεκριμένη τράπεζα γιατί δεν της έχω εμπιστοσύνη καθόλου! Αλλά από το να τρέχω να μαζεύω χαρτιά καλύτερα να πάω σε αυτήν και ο Θεός βοηθός!

 

Άλλη ερώτηση: η προπληρωμένη κάρτα και η paypal είναι ίδιο πράγμα; Έχει ένας φίλος μου paypal στην Εθνική και μπορεί να με διευκολύνει αλλά την δέχεται η mothercare;

 

Εντωμεταξύ σε όσες τράπεζες πήρα τηλ. όλες έχουν προμήθεια και όλες μου ζητήσανε να ανοίξω λογαριασμό! Το λέω γιατί κάπου διάβασα ότι δε χρειάζεται λογαριασμός και δεν έχουν προμήθεια. Τί κάνω λάθος οέο;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα στα μοδερ σημερα γιατι επρεπε να του παρω καλτσακια δεν εχω ουτε ενα ζευγαρι.Πηρα και επισης πηρα 2 παντελονακια...υφασμα φορμας περιπου για υπνο .Τα πηρα αναγκαστικα γιατι το βραδυ εχει ψυχρα και δεν του εχω κανενα ρουχο περα απο καλοκαιρινα αμανικα κ χωρις ποδαρακι.Τλπ ,μην πολυλογω...τα πηρα 16.90 λοιπον ηρθα σπτι και κοιταξα απο Αγγλια..Το ιδιο ακριβως!το σετακι με τα 2 παντελονακι....6.80ευρω!!!!!!

ΕΠαθα πλακα...οπως και ολα τα ρουχα ........ΕΛΕΟΣ.

Κριμα που δεν στελνουν κ αλλα πραματα εκτος ρουχων, οπως μια μπανιερα που θελω...

Θελω να παραγγειλω απο εκει ολα τα χειμωνιατικα αλλα φοβαμαι μηπως με τσακισουν τα μεταφορικα.Πχ σε μια παραγγελια 200 ευρω περιπου ποσο να ειναι τα μεταφορικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΡΙΤΑ δεν ξέρω αν η προπληρωμενη και η paypal είναι το ίδιο. Είμαι λίγο άσχετη με αυτά... Σε ό,τι αφορά στην προμήθεια όλες μα όλες παίρνουνε...οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα για να μας εξυπηρετούν έτσι...

Κι εγώ όταν έκανα ενημέρωση δε φαινόταν ξεχωριστά ότι μου πήραν 1,5-2Ε γι' αυτό και δεν ξέρω ακριβώς το ποσό της προμήθειας. Υπολόγισα, όμως, στο περίπου και φαίνεται ότι κάτι πήραν... Όταν είχα κοιτάξει στο σάιτ της Τράπεζας Κύπρου για προπληρωμένη είχα δει ότι σε κάθε συναλλαγή με την κάρτα κρατάνε 1,5Ε νομίζω.

 

casperaki τα μεταφορικά είναι συγκεκριμένα...νομίζω είναι 14 ή 16 λίρες τα στάνταρ και +2 λίρες για κάθε κιλό που ζυγίζει το δέμα σου. Αλλά σε μια παραγγελία 200Ε το κέρδος θα είναι κοντά στο 40%, ίσως και περισσότερο. Προχθές αγόρασα από το κατάστημα ένα σετάκι πιτζάμες για το μαιευτήριο και το πλήρωσα 79Ε όταν στο σάιτ το ίδιο το βρήκα 36λίρες (δηλαδή κάπου 40-41Ε). Απλώς είχα ήδη κάνει την παραγγελία, η οποία ήταν η πρώτη καιομολογουμένως διερευνητική.

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα στα μοδερ σημερα γιατι επρεπε να του παρω καλτσακια δεν εχω ουτε ενα ζευγαρι.Πηρα και επισης πηρα 2 παντελονακια...υφασμα φορμας περιπου για υπνο .Τα πηρα αναγκαστικα γιατι το βραδυ εχει ψυχρα και δεν του εχω κανενα ρουχο περα απο καλοκαιρινα αμανικα κ χωρις ποδαρακι.Τλπ ,μην πολυλογω...τα πηρα 16.90 λοιπον ηρθα σπτι και κοιταξα απο Αγγλια..Το ιδιο ακριβως!το σετακι με τα 2 παντελονακι....6.80ευρω!!!!!!

ΕΠαθα πλακα...οπως και ολα τα ρουχα ........ΕΛΕΟΣ.

Κριμα που δεν στελνουν κ αλλα πραματα εκτος ρουχων, οπως μια μπανιερα που θελω...

Θελω να παραγγειλω απο εκει ολα τα χειμωνιατικα αλλα φοβαμαι μηπως με τσακισουν τα μεταφορικα.Πχ σε μια παραγγελια 200 ευρω περιπου ποσο να ειναι τα μεταφορικα?

 

Κασπεράκι μου γλυκό

η δική μου παραγγελία έίναι 290λίρες δηλαδή περίπου 350? και τα μεταφορικά που μέχρι στιγμής μου έβγαζε ήταν 28-32λιρες ε δεν νομίζω ότι είναι πολλά!

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελει μια φιλη να παραγγειλει μια φιλη συστημα καροτσιου απο το http://www.ebaby.gr.

Ξερετε ποια ειναι η χρεωση για Ελλαδα???

Τα μωράκια είναι τα ωραιότερα άνθη.......

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις εγγραφή στο site στην βγάζει την χρέωση ανάλογα με την περιοχή που μένεις! Σε εμένα που μένω Κρήτη ήταν αν θυμάμαι καλά περίπου 39 Ευρώ για το καρότσι.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παραγγείλω και εγώ από το Olivers καθισματάκι αυτοκινήτου αλλά όταν βάζω την παραγγελία μου μου βγάζει μηδενικά μεταφορικά. Είναι δυνατόν να μην χρεώνουν μεταφορικά ή κάτι κάνω λάθος; Έχει παραγγείλει καμία κοπέλα από εκεί να μου πει πόσο περίπου είναι τα μεταφορικά;

 

Επίσης μήπως ξέρετε πόσες μέρες κάνουν τα πράγματα να έρθουν και με ποιο courieur έρχονται;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε συγκρίνει τις τιμές στο http://www.ebaby.gr με αυτές καταστημάτων βρεφικών; Εμένα γιατί μου φάνηκε ακριβό; Βασικά είδα την κρέμα που χρησιμοποιώ για τις ραγάδες (RILASTIL INTENSIVE) 42Ε κι εγώ την αγόρασα 28Ε από το φαρμακείο. Είναι διαφορά όπως και να το κάνουμε...Τα άλλα προϊόντα είναι πιο φτηνά;

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...