Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

female σε μένα απευθύνεσαι ε;;;:D

Όσον αφορά εμένα και την μπέμπα όλα καλά είναι ευτυχώς... αλλά είχαμε διάφορα δυσάρεστα στην οικογένεια και είχαμε τρέξιμο...

Εν τω μεταξύ πιάνομαι και στην καρέκλα και δεν μπορώ να καθίσω πολύ ώρα στο πισί οπότε όταν κάθομαι ψάχνω διάφορα που πρέπει να αγοράσω για τη μικρή..:)

Δεν παραλείπω όμως να διαβάσω και τα νέα σας (ειδικά τις κοπέλες του Αυγούστου..). Βλέπω που όλες ετοιμάζετε τα δωματιάκια των μωρών σας και πολύ το χαίρομαι;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Μαΐου είχα κάνει μια παραγγελία από το οlivers η οποία περιείχε και έναν υπνόσακο. Με είχαν ειδοποιήσει οτι ο υπνόσακος θα έρθει ξεχωριστά καθώς έρχεται από άλλο κατάστημα τους!

 

Ε ακόμη τον περιμένω!!!:evil:

 

Τους έχω στείλει ήδη 2 emails και καμία απάντηση! Άκρως αντιεπαγγελματικό να μην απαντάνε καθόλου! :evil:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

μολις έκανα την παραγγελιά μου στο Mothercare.com 211 λίρες :oops: μαζι με τα μεταφορικά (δεν είναι όλα δικά μου) για να δουμε....

Περίπου πόσο καιρο έκαναν να σας έρθουν???

Πάντως δεν αγοράζω ξανα ρούχα παο Ελλάδα που να χτυπιούνται.

Το μόνο κακο που το elc δεν στέλνει παιχνίδια.

Υπάρχει κάποιο καλό μαγαζί που να στέλνει παιχνίδια Ελλάδα?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με το mothercare, να σας πώ κι εγώ την εμπειρία μου. Έχω κάνει μέχρι στιγμής δύο παραγγελίες: η πρώτη ήταν τον Απρίλιο, σαν δοκιμαστικό...πλήρωσα με πιστωτική και τα πράγματα ήρθαν σε 13 μέρες περίπου. Μέσα σε αυτά ήταν ένα σετάκι μπλουζάκι, ζακετούλα και παντελόνι τζην, το οποίο όμως τζην έλειπε από το πακέτο. Τους έστειλα e-mail και περίμενα...νόμιζα ότι με είχαν γράψει...μέχρι που είδα ότι οι άνθρωποι μου είχαν απαντήσει άμεσα, αλλά το μήνυμα είχε πάει αυτόματα στα junk και γι'αυτό δεν το είχα δει...τεσπα...όχι μόνο μου έστειλαν ένα καινούργιο σετάκι με δικά τους έξοδα, αλλά μου είπαν να κρατήσω και το μπλουζάκι-ζακετάκι από την πρώτη παραγγελία. Αυτό θα πει customer oriented!

Η δεύτερη φορά ήταν στις 22/5 και τα πράγματα (που αυτή τη φορά ήταν πολύ περισσότερα) ήρθαν σήμερα...ευτυχώς χωρίς εκπλήξεις!

Πάντως, και η ίδια η mothercare φαίνεται ότι κοστολογεί ακριβότερα τα πράγματά της όταν είναι σε ευρώ...αν προσέξετε τις ταμπέλες πάνω στα ρούχα, θα δείτε ότι το ποσό που αναφέρεται σε ευρώ δεν είναι η ισοτιμία σε λίρες, αλλά αρκετά παραπάνω...για παράδειγμα υπολόγισα ότι κάποια πράγματα που πήρα και μου τα χρέωσαν 111 λίρες (δλδ 128 ευρώ περίπου), αν τα έπαιρνα σε ευρώ θα ήταν 188 ευρώ! Αν σε αυτήν την τιμή προσθέσει κανείς και το κατιτίς παραπάνω που βάζει καπέλο ο εισαγωγέας στην Ελλάδα...μιλάμε για φοβερή διαφορά στις τιμές, έτσι;

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως' date=' και η ίδια η mothercare φαίνεται ότι κοστολογεί ακριβότερα τα πράγματά της όταν είναι σε ευρώ...αν προσέξετε τις ταμπέλες πάνω στα ρούχα, θα δείτε ότι το ποσό που αναφέρεται σε ευρώ δεν είναι η ισοτιμία σε λίρες, αλλά αρκετά παραπάνω...για παράδειγμα υπολόγισα ότι κάποια πράγματα που πήρα και μου τα χρέωσαν 111 λίρες (δλδ 128 ευρώ περίπου), αν τα έπαιρνα σε ευρώ θα ήταν 188 ευρώ! Αν σε αυτήν την τιμή προσθέσει κανείς και το κατιτίς παραπάνω που βάζει καπέλο ο εισαγωγέας στην Ελλάδα...μιλάμε για φοβερή διαφορά στις τιμές, έτσι;[/quote']

Αυτό που λες το πρόσεξα και εγώ στην παραγγελία μου... μέχρι που ξαναέκανα τις πρσθέσεις μήπως και με χρέωσαν σε ευρώ;)

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σίγουρα κάποιες τιμές στη Αγγλία είναι σαφώς καλύτερες αλλά επειδή το έχω ψάξει πολύ και ψωνίζω συχνά απέξω κάτι που οι περισσότερες δεν γνωρίζουμε είναι ότι τα βρεφικά στην Αγγλία ΔΕΝ έχουν ΦΠΑ. Δηλαδή είναι 19% φθηνότερα. Εδώ, ο Έλληνας που εισάγει βρεφικά από Αγγλία πρέπει από τον νόμο να μας χρεώσει τον φόρο και άρα πρέπει να αυξήσει τις τιμές. Λοιπόν αν και εγώ τα παίρνω με πολλούς με μαγαζιά εδώ που κοπανάνε τις τιμές, είναι καλό να το έχουμε υπόψη μας αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το mothercare' date=' να σας πώ κι εγώ την εμπειρία μου. Έχω κάνει μέχρι στιγμής δύο παραγγελίες: η πρώτη ήταν τον Απρίλιο, σαν δοκιμαστικό...πλήρωσα με πιστωτική και τα πράγματα ήρθαν σε 13 μέρες περίπου. Μέσα σε αυτά ήταν ένα σετάκι μπλουζάκι, ζακετούλα και παντελόνι τζην, το οποίο όμως τζην έλειπε από το πακέτο. Τους έστειλα e-mail και περίμενα...νόμιζα ότι με είχαν γράψει...μέχρι που είδα ότι οι άνθρωποι μου είχαν απαντήσει άμεσα, αλλά το μήνυμα είχε πάει αυτόματα στα junk και γι'αυτό δεν το είχα δει...τεσπα...όχι μόνο μου έστειλαν ένα καινούργιο σετάκι με δικά τους έξοδα, αλλά μου είπαν να κρατήσω και το μπλουζάκι-ζακετάκι από την πρώτη παραγγελία. Αυτό θα πει customer oriented!

Η δεύτερη φορά ήταν στις 22/5 και τα πράγματα (που αυτή τη φορά ήταν πολύ περισσότερα) ήρθαν σήμερα...ευτυχώς χωρίς εκπλήξεις!

Πάντως, και η ίδια η mothercare φαίνεται ότι κοστολογεί ακριβότερα τα πράγματά της όταν είναι σε ευρώ...αν προσέξετε τις ταμπέλες πάνω στα ρούχα, θα δείτε ότι το ποσό που αναφέρεται σε ευρώ δεν είναι η ισοτιμία σε λίρες, αλλά αρκετά παραπάνω...για παράδειγμα υπολόγισα ότι κάποια πράγματα που πήρα και μου τα χρέωσαν 111 λίρες (δλδ 128 ευρώ περίπου), αν τα έπαιρνα σε ευρώ θα ήταν 188 ευρώ! Αν σε αυτήν την τιμή προσθέσει κανείς και το κατιτίς παραπάνω που βάζει καπέλο ο εισαγωγέας στην Ελλάδα...μιλάμε για φοβερή διαφορά στις τιμές, έτσι;[/quote']

 

 

Αυτό που αναφέρεις για την διαφορά στα ταμπελάκια έχει να κάνει με το συνάλλαγμα! Όταν τιμολογήθηκαν τα συγκεκριμένα προιόντα η λίρα ήταν πιο ψηλά έναντι του Ευρώ, αργότερα όμως έπεσε γι'αυτό τα αγοράζουμε φθηνότερα τώρα.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, δεν είμαι και τόσο σίγουρη για αυτό, γιατι η λίρα έχει πέσει σε σχέση με το ευρώ εδώ και πάρα πολύ καιρό...αυτοί πότε τα κοστολόγησαν, πριν 1 χρόνο; Anyway, το σημαντικό είναι ότι εμείς επωφελούμαστε σημαντικά με αυτές τις αγορές!

Αυτό που λέει η Jennifer είναι σωστό...το πρόσεξα κι εγώ στην απόδειξη που πήρα...όλα τα ρουχαλάκια είχαν VAT 0%, μόνο κάτι αξεσουάρ είχαν φόρο.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η παραγγελεια απο το ολιβερς μου ηρθε πολυ ωραια συσκευασμενη ειμαι πολυ ευχαριστημενη και η καλαθουνα τελεια, αργησαν λιγο γιατι εγινε ενα μπερδεμα στο συστημα τους και με μαιλ που μιλουσα με την εμιλη το λυσανε, το καλο ηταν οτι οσο καθηστερησε η παραγγελεια με το μπερδεμα δεν ειχαν παρει τα λεφτα μεσα απο την καρτα οταν εφυγε για να ερθει εδω και ηταν ολα οκ τοτε τα πηραν πολυ καλο αυτο, τα πραγματα ειναι τελεια το συνιστω ανεπιφηλακτα το σαιτ, τωρα θα παραγγειλω απο το bimbomarket καροτσι και καθισμα αυτοκινητου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σίγουρα κάποιες τιμές στη Αγγλία είναι σαφώς καλύτερες αλλά επειδή το έχω ψάξει πολύ και ψωνίζω συχνά απέξω κάτι που οι περισσότερες δεν γνωρίζουμε είναι ότι τα βρεφικά στην Αγγλία ΔΕΝ έχουν ΦΠΑ. Δηλαδή είναι 19% φθηνότερα. Εδώ, ο Έλληνας που εισάγει βρεφικά από Αγγλία πρέπει από τον νόμο να μας χρεώσει τον φόρο και άρα πρέπει να αυξήσει τις τιμές. Λοιπόν αν και εγώ τα παίρνω με πολλούς με μαγαζιά εδώ που κοπανάνε τις τιμές, είναι καλό να το έχουμε υπόψη μας αυτό.

 

 

Ετσι ακριβως είναι :D

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε site που έχει επιλογή τιμής να κοιτάτε πρώτα την ισοτημία που δίνει το μαγαζί και μετά την ισοτιμία που δίνει η τράπεζα σας για την ημερομηνία αγοράς. Πολλές φορές δεν συμφέρει να αγοράζεις απευθείας σε ευρω αλλά να πληρ'ώνεις μόνο στην τράπεζα την προμήθεια του συναλλάγματος :wink: (αυτο μου το είπε ο εκπρόσωπος της τράπεζας).

Ψιλά γράμματα αλλά σε μεγάλα ποσά ε΄χει διαφορά...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι επειδη ειμαι ασχετη/μολις ελαβα 2 φαξ απο το ε σοπ επειδη ψαχνω να παρω λαπ τοπ αλλα δεν εχω χρονο να βγω στην αγορα.μπορω να παραγκειλω και μεσω ιντερνετ?με ποιο τροπο?υπαρχει τροπος να συγκρινω τα ιδια πραγματα και τιμες?δωστε μου τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jen μην ανησυχείς και εμένα κάνανε 9-10 εργάσιμες από όταν έδωσα την παραγγελία μου. Σε mail που έστειλα μου απάντησαν ότι μπορεί να κανούν και 1 μήνα... Ζήτησα πάντως τον αριθμό αποστολης (voucher) και την courier που συνέργαζονται, οπότε έμπαινα στην ιστοσελίδα της courier και έβλεπα που βρίσκεται κάθε φορά το δεματάκι μου. Αυτό τελικά αποδείχτηκε πολύ χρήσιμο γιατί μένω σε χωριό και δεν υπάρχουν ονόματα δρόμων. Επειδή λοιπόν η mothercare δεν είχε δώσει το τηλέφωνό μου η ACS δεν ήξερε πως να με ειδοποιήσει όταν φτάσανε, αλλά επειδή το υποψιάστηκα και έβλεπα ότι το δέμα είχε φτάσει Ελλάδα, πήρα εγώ τηλέφωνο και όλα ΟΚ...;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι όσες παραγγείλατε από oliver's με τι τα στέλνουν στην Ελλάδα; Με ACS και αυτοί ή με ταχυδρομείο;;

 

κάποια μου τα στείλαν με courier (δεν θυμάμαι ποιο) και κάτι άλλο με απλό ταχυδρομείο και δεν έχει έρθει ακόμη...μάλλον έχει χαθεί :evil:

τους ρωτησα με εμαιλ με τι θα τα στειλουν και μου το ειπανε και γραπτως.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

κάποια μου τα στείλαν με courier (δεν θυμάμαι ποιο) και κάτι άλλο με απλό ταχυδρομείο και δεν έχει έρθει ακόμη...μάλλον έχει χαθεί :evil:

τους ρωτησα με εμαιλ με τι θα τα στειλουν και μου το ειπανε και γραπτως.

 

Κι εγώ μια από τα ίδια. Ένα σετ κουταλάκια θα το έστελναν με το ταχυδρομείο κι ακόμη έρχεται ένα μήνα τώρα...

Όλα τα υπόλοιπα ήρθαν με courier σε λιγότερο από μια εβδομάδα...

*

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια από τα ίδια. Ένα σετ κουταλάκια θα το έστελναν με το ταχυδρομείο κι ακόμη έρχεται ένα μήνα τώρα...

Όλα τα υπόλοιπα ήρθαν με courier σε λιγότερο από μια εβδομάδα...

 

και δεν τους έκανες παραπονα?

εγω εστειλα ενα πολυ τσατισμένο εμαιλ και μου απαντησε οτι ψαχνει να δει τι εγινε....

μετα απο μια βδομαδα ακόημ ψάχνει! :mad:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα.Θα ηθελα να με ενημερωσετε αν καποια εχει ψωνισει απο το amazon.co.uk οχι το αμερικανικο και αν μεινατε ευχαριστημενες.Θελω να αγορασω την προικα της μπεμπας και πολλα αξεσουαρ που την συνοδευουν που την βρισκω σε καποια καταστηματα της αγγλιας ομως σκορπια.δηλαδη αλλου βρισκω τη μαξιλαροθηκη και αλλου τα σεντονακια.το amazon ειναι το μονο που τα εχει ολα συγκεντρωμενα.θα περασουν απο τελωνειο?γιατι καπου διαβασα οτι αν ειναι αμερικανικη η εταιρεια με το ειδος που παραγγελνεις τοτε φορτωνονται απο αμερικη και περνανε τελωνειο.σας ευχαριστω!!!

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

γιατι δεν κοιτασ καλυτερα στο mothercare.com

Στο amazon δεν εδα και κατι που να ειναι αξιοπρεπες, ενο στο αλλο εχω κανει και εγω ψωνια και εμεινα πραγματικα πολυ ευχαριστημενη

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι έρχεται από ευρωπαϊκή ένωση είναι χωρίς τελωνείο. Αυτά είναι ένα από τα καλά της ΕΕ. :)

 

Για χώρες εκτός ευρωπαϊκής ένωσης (Αμερική, Κίνα κτλ κτλ) νομίζω μέχρι 40 ευρώ δεν περνάει τελωνείο. Από εκεί και πάνω περνάει. Επίσης πρέπει να υπάρχει περιορισμός στο βάρος. Δηλαδή αν το πακέτο έχει πάνω από 2-2,5 κιλά βάρος περνάει τελωνείο ανεξάρτητα του κόστους του.

Αυτό για το ύψος τιμής καθώς και για το βάρος τα λέω με επιφύλαξη (δεν ξέρω αν είναι π.χ. 40 ή 45 ή 50 ... ή ... η τιμή. Και για το βάρος... νομίζω κάτι τέτοιο μου είχαν πει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...