Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Οσα θελει μπορει να ζητησει και μια φορα που παραπονεθηκα στο ebay η απαντηση ηταν οτι το ebay εχει λογο μονο σε οτι αναγραφεται στην αγγελια!!!

Στα μεταφορικά το ebay δεν έχει λόγο, είτε αναγράφονται είτε όχι.

Αν εγώ π.χ θέλω ταξί για να πάω και να γυρίσω από το ταχυδρομείο, χρεώνω υλικά συσκευασίας και κόστος μεταφορικών, μπορώ ΦΑΝΕΡΑ να αναγράψω στην αγγελία μου "μεταφορικά 15-20-25 ευρώ"

Είναι καθαρά ευθύνη του αγοραστή αν αγοράσει από μένα ή όχι και ούτε το ebay μπορεί να μου κάνει παρατήρηση γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Moυ εστειλε αυτο το μηνυμα. Τι σημαινει? , i will have to send item with tracking number for paypal protection, you will have to sign for the item once its delivered.

Νομιζω οτι θα το στειλει συστημενο.

 

Μαλλον θα πληρωσω τα μεταφορικα εγω οταν το παραλαβω?

ΚΕΛ, δεν παλεύεται αυτό. Στο στέλνει συστημένο για να μην χαθεί, τα δε μεταφορικά τα πληρώνεις προκαταβολικά. Δες στο τιμολόγιο του ebay, αναγράφει σαφώς την τιμή του αντικειμένου και τα μεταφορικά καθώς επίσης και το σύνολο. Δεν θα στείλει κάτι αν δεν τα πληρώσεις όλα.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον οπως ελεγα πριν οτι καποιοι πωλητες εγγραφονται με αλλο νικ και μπινταρουν τα αντικειμενα προς πωληση για να ανεβασουν τις τιμες ενα ακομα στοιχειο που σε υποψιαζει πολυ ειναι οτι οταν τελειωνει μεσα στο πρωτη ωρα σε προσεγγιζει και σου δινει τη δευτερη ευκαιρια να αγορασεις με την τιμη που εδωσες το αντικειμενο.

 

Αφου ο νικητης της δημοπρασιας εχει εως και ενα 48ωρο να τακτοποιησει την οφειλη του ποτε εχει προλαβει να συννενοηθει με τον πωλητη και να αρνηθει να πληρωσει.

 

Οταν αναρωτιομουν αν γινεται καταγγελια στο εβαυ απο τον πωλητη για αυτους που κερδιζουν τη δημοπρασια και αρνουνται μετα να πληρωσουν δεν εθεσα την ερωτηση ρητορικα.

 

Ειπαμε στην κελ πιο πανω οτι πρεπει να αγορασει το αντικειμενο για να μην εχει προβληματα με το εβαυ.

Αν ολες εχουμε απο μια τετοια περιπτωση που περιγραφω τοτε το εβαυ θα ταν γεματο καταγγελιες για πελατες που δεν πληρωνουν ενω εχουν κερδισει.

 

Ποσοι θα διακινδυνευαν ακομα και τον αποκλεισμο τους απο το εβαυ σε περιπτωση αρνησης πληρωμης.

Στην περιπτωση ομως που αυτος που κερδιζει ειναι στην ουσια ο πωλητης φυσικα δεν θα υπαρχει και καταγγελια.

 

Στη μια περιπτωση που ειχα μαλιστα ενω εδινα την τιμη η επομενη ερχοταν σε δευτερολεπτα μετα τη δικη μου ακομα και οταν εδινα τιμη στις 04.00 η ωρα το πρωι.Μιλαω για πωλητη της Αγγλιας που σημαινει δυο ωρες διαφορα.

Βεβαια το ιδιο προιον το ειδα και το ξαναειδα να το βαζει και να το ξαναβαζει με τιμη εκκινησης πολυ χαμηλη οπως παντα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι...σχετικα με τη δημοπρασια...αποφασισε ο γιος μου οτι σημερα θα με καθυστερησει και οταν τελειωνε η δημοπρασια εγω..προσπαθουσα να τον κοιμησω, ετσι δεν προλαβα ουτε να δοκιμασω, αυτο ηταν

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260796429359&ssPageName=ADME:X:AAQ:GB:1123

 

κριμααα

Link to comment
Share on other sites

Στα μεταφορικά το ebay δεν έχει λόγο, είτε αναγράφονται είτε όχι.

Αν εγώ π.χ θέλω ταξί για να πάω και να γυρίσω από το ταχυδρομείο, χρεώνω υλικά συσκευασίας και κόστος μεταφορικών, μπορώ ΦΑΝΕΡΑ να αναγράψω στην αγγελία μου "μεταφορικά 15-20-25 ευρώ"

Είναι καθαρά ευθύνη του αγοραστή αν αγοράσει από μένα ή όχι και ούτε το ebay μπορεί να μου κάνει παρατήρηση γι' αυτό.

 

Αν καποιος κανει πωληση στο ebay βλεπει αυτο το αυτοματο μηνυμα στις οδηγιες:

Maximum limits set to P&P in selected categories

 

 

What are maximum Postage and Packaging charges?

In the following categories: Βοοks, Comics, Magazines, Computing, Electronics, DVD And TV, Music, Photography, Video Games, Mobile & Home Phones and Accessories (Clothes Shoes & Accessories), eBay will be setting limits on what sellers can charge for postage and packaging. For specific information by category, see Maximum limits set to P&P charges.

 

Δεν μπορει ο καθε Αγγλος να βαζει οτι του κατεβει σε αυτες τις κατηγοριες.

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως, αυτα αφορουν τους αγγλους που πουλανε σε αγγλους αφου ειναι ενα αγγλικο "μαγαζι". Οταν πουλανε εξω απο το σπιτι τους ζητανε την... μαμα τους και τον μπαμπα τους

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται!

Εγω ομως ουτως ή αλλως δεν ψωνιζω πια με αποστολη στην Ελλαδα απο περισυ που ισχυσε αυτος ο κανονας. Δε συμφερει με τιποτα εκτος αν θελω κατι αμεσα. Μου τα στελνουν ολα σε μεταφορικη που οταν γεμισει η κουτα μου τοτε παραλαμβανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα:D πριν μερικές μέρες παρέλαβα μπλουζάκια μικρά και μεγάλα μεγέθη για τα γενέθλια του μικρού μου από εδώ

 

http://www.zazzle.co.uk/ τα οποία ήρθαν γρήγορα και ήταν άψογα;)

 

Καλησπέρα!Τελικά παρήγγειλα αυτά τα δύο μπλουζάκια http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370340368590&var=640002034552&ssPageName=STRK:MEWAX:IT & http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290402595838&var=590000850846&ssPageName=STRK:MEWAX:IT για το ηονευμοον των παιδιών και για μας λέω να παραγγείλω από εδώ http://www.teezy.eu/greece/home -αν καταλήξουμε σαν παρέα τι σλόγκαν θα γράψουμε! Έχει 4,5 ευρώ μεταφορικά, καλές σχετικά τιμές και κυρίως μου άρεσε που έχει να διαλέξεις ανάμεσα σε τύπο μπλούζας.

 

αχ βρε bitchoni ακριβο το πηρες...:(

το εχει στο http://mariaevita.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=655 (αν θες να γλυτωσεις τα μεταφορικα μπορεις να παραλαβεις απο τον χωρο τους,ειναι πολυ εξυπηρετικες,εμεις απο εκει το πηραμε)

και στο comfuzio...

και οι 2 το πουλανε 20€

 

:rolleyes:oops!δεν πειράζει μωρέ!thanxs anyway!Αν τρυπήσει,το οποίο εννοείται απεύχομαι- θα ξέρω από που να το ξαναπαραγγείλω!Παρεπιμπτόντως, έμεινες ευχαριστημένη?

 

 

Kαλημεεεέρα στις πρωινες!Χατζικο μου χειροτερη από μενα εισαι.;)

Μια μερα δεν μπηκα και διαβαζω ....

Καμιά ιδεα για φθηνες βαλίτσες ?

 

Δεν ξέρω τι όριο βάζεις, πάντως εγώ είχα πάρει οικονομικές και επώνυμες (1 delsey & 1 samsonite) σε πολύ καλές τιμές από το plus4u. Επειδή το είχα ψάξει πολύ πριν το honeymoon, είχα πετύχει καλές προσφορές.

 

τυχαια επεσα σε αυτην

κοριτσοστεκουλες

http://stores.ebay.co.uk/Brionis-Boutique?_trksid=p4340.l2563

 

θεϊκές!!!μακάρι να κρατούσαμε οτιδήποτε στο κεφάλι μας :cry::cry::cry:.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιάυτο ρωτησα την Φιφιτσα αλλα δεν μου απαντησε. Αν ο πωλητης της ζητησε πανω απο 9.99 den eprepe na δεχτει και θα επρεπε να διαμαρτυρηθει.

Κορίτσια απάντησα αλλά δεν έκανα QUOTE!!!

Δείτε λίγο πιο πάνω τί έχω γράψει για τις 2ες ευκαιρίες γενικα για να μην τα ξαναπληκτρολογώ και γίνομαι και κουραστική για τους υπόλοιπους....

Τώρα για μένα (ο δικός μου τρόπος που κινούμαι στο ebay) ισχύει το εξής: Δίνω το πραγματικό μου high bid και αν κανείς άλλος το ξεπεράσει χαρισμά του.... Αν ποντάροντας παρασυρθείς είτε από τον εγωισμό είτε από τον ενθουσιασμό, χάνεις τη μπάλα και το πληρώνεις (κυριολεκτικά) Εξάλου αν χάσεις κάτι το βρίσκεις σε άλλον! ( η γνωστή παροιμία με τις πορτοκαλιές και τα πορτοκάλια) !!!! :lol:

Τώρα όσον αφορά στα συγκεκριμένα παπά, είχα βάλει μόλις 50 πένες πάνω από την προηγούμενη κοπέλα. 11,73Λιρόνια. Με νίκησε για 50 πένες 12,23λιρόνια.... Το πήρα λοιπόν στα 11,73 όσο δηλαδή είχα σκοπό να δώσω έτσι κι αλλιώς...

Οταν χάνεις κάτι και παίρνεις 2η ευκαιρία δεν υπάρχει λόγος να διαμαρτυρηθεις ρε κορίτσια... Αν δεις οτι είναι ψιλοστημένο, τους φτύνεις στη μάπα και πας για άλλα! (η γνωστή παροιμία με τις πορτοκαλιές και τα πορτοκάλια) !!!! :lol: Τί είχαμε, τί χάσαμε? Αν όχι (είναι δλδ μια normal κατάσταση) Το αγοράζεις και με 'γεια σου!!!!

Ετσι κι αλλίως όμως η τελική απόφαση είναι του επιλαχόντα και όπως έχω ξαναπεί πρέπει να εξετάζει κανείς κάθε περίπτωση ξεχωριστά και να κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο...

Φιλάκια πολλά!!!!

QsCvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στη μια περιπτωση που ειχα μαλιστα ενω εδινα την τιμη η επομενη ερχοταν σε δευτερολεπτα μετα τη δικη μου ακομα και οταν εδινα τιμη στις 04.00 η ωρα το πρωι.Μιλαω για πωλητη της Αγγλιας που σημαινει δυο ωρες διαφορα.

Βεβαια το ιδιο προιον το ειδα και το ξαναειδα να το βαζει και να το ξαναβαζει με τιμη εκκινησης πολυ χαμηλη οπως παντα.

 

 

τι εννοεις?οτι εκανες bid και στο καπακι εβγαινες outbid?η εβαζες τιμη,σου την επαιρνε κανονικα και μετα απο δευτερολεπτα εβγαινες outbid?γιατι η πρωτη περιπτωση ειναι φυσιολογικη,η 2η δεν θα το ελεγα :rolleyes:

 

παντως σιγουρα συμβαινει αυτο που λες με τα δυο nickname......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα μεταφορικά είναι ανεξέλεγκτα.

Και γι 'αυτό ΠΑΝΤΑ πρέπει να τα ξέρουμε εκ των προτέρων.

Αυτό είναι Ο κανόνας...

Απλά σε όσες την πάτησαν έχω να πω join the club!!!

Πληρώνεις το κατιτίς σου αλλά το μαθαίνεις το μαθηματάκι σου τελικά...

Αν δεν έχει μεταφορικά για Ελλάδα ή δεν απαντάει στα Mail ή λέει υπερβολικά μεταφορικά.... ή το ένα ή το άλλο κουφό :

Πάμε για άλλα!!! next !!!!!!

QsCvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεις?οτι εκανες bid και στο καπακι εβγαινες outbid?η εβαζες τιμη,σου την επαιρνε κανονικα και μετα απο δευτερολεπτα εβγαινες outbid?γιατι η πρωτη περιπτωση ειναι φυσιολογικη,η 2η δεν θα το ελεγα :rolleyes:

 

ναι στο καπακι outbid τοσο που σκεφτηκα καποια στιμγη ή οτι χρησιμοποιει καποιο προγραμμα με alert π.χ καθε φορα που καποιος δινει μια τιμη αυτος το ανεβαζει 1 λιρα ή οτι στις 04.00 δικη μου ωρα 0200 δικη του ωρα το πρωι ειχαμε και οι δυο ταυτοχρονα αυπνια.

 

Εννοειται οτι δεν ημουν διατεθειμενη να διαθεσω παραπανω ποσο απο οσο το οριο που ειχα βαλει και το παρατησα.

Μηνες μετα το ξαναβρισκω μπροστα μου και δοκιμαζω να μπινταρω μια φορα. Φυσικα βγηκα εκτος στα αμεσως επομενα δευτερολεπτα οπως ακριβως και την πρωτη φορα ετσι δεν ξανασχοληθηκα με τον συγκεκριμενο πωλητη.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

οταν βγαινεις στο καπακι outbid ειναι φυσιολογικο.καποιος εχει κανει αυτο που κανει η fifitsa η εγω.βαζω εξαρχης το ποσο που θελω να διαθεσω και καθε φορα που καποιος κανει bid μικροτερο ποσο τον βγαζει κατευθειαν outbid μεχρι να περασει το ποσο που εχω βαλει.

 

 

edit το μεγιστο ποσο που βαζω δεν μπορει να το δει κανεις,ουτε ο πωλητης ουτε ο υποψηφιος αγοραστης......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

οταν βγαινεις στο καπακι outbid ειναι φυσιολογικο.καποιος εχει κανει αυτο που κανει η fifitsa η εγω.βαζω εξαρχης το ποσο που θελω να διαθεσω και καθε φορα που καποιος κανει bid μικροτερο ποσο τον βγαζει κατευθειαν outbid μεχρι να περασει το ποσο που εχω βαλει.

 

 

edit το μεγιστο ποσο που βαζω δεν μπορει να το δει κανεις,ουτε ο πωλητης ουτε ο υποψηφιος αγοραστης......

 

 

ομως οτι ωρα και να δοκιμασα οποιαδηποτε φορα βγηκα εκτος. Φαινοταν σαν καποιος να ειναι 24 ωρες το 24ωρο και να χτυπαει οτι τιμη εδινα

 

 

edit απαντω στο edit σου μπορει να το δει ο πωλητης αν ειναι εκεινος που μπινταρει με αλλο νικ

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση:

Στο ebay στην καρτελα buy δεν είχε και 1 καρτελα won/purchased???

Εγω δεν την έχω..... Τι έγινε πάλι?

ξέρει καμία? Μήπως είναι πολύξανθια η ερώτηση? Ή μήπως γκαβώθηκα τελείως?

QsCvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ομως οτι ωρα και να δοκιμασα οποιαδηποτε φορα βγηκα εκτος. Φαινοταν σαν καποιος να ειναι 24 ωρες το 24ωρο και να χτυπαει οτι τιμη εδινα

edit απαντω στο edit σου μπορει να το δει ο πωλητης αν ειναι εκεινος που μπινταρει με αλλο νικ

Για το πρώτο που λες μάλλον παίζει High bid...Τί ήταν αυτό το πράγμα? Αν ήταν κάτι με συλλεκτική αξία δίνουν υψηλά high bids οι Αγγλοι.

Στο 2ο έχεις 100% δίκιο αλλά αν δεν σε αφήνει έστω και λίγο να χαρεις, να νοιώσεις οτι για λίγο κερδίζεις και να σε πορώσει, θα βγει χαμένος γιατι αργά ή γρήγορα θα τα παρατήσει ο υποψήφιος αγοραστής...

QsCvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο που λες μάλλον παίζει High bid...Τί ήταν αυτό το πράγμα? Αν ήταν κάτι με συλλεκτική αξία δίνουν υψηλά high bids οι Αγγλοι.

Στο 2ο έχεις 100% δίκιο αλλά αν δεν σε αφήνει έστω και λίγο να χαρεις, να νοιώσεις οτι για λίγο κερδίζεις και να σε πορώσει, θα βγει χαμένος γιατι αργά ή γρήγορα θα τα παρατήσει ο υποψήφιος αγοραστής...

 

οχι δεν ηταν συλλεκτικης αξιας

 

επειδη ο τυπακος ειχε και το ιδιο αντικειμενο buy now σε πολυ ανεβασμενη τιμη προσπαθουσε να πουλησει το αλλο που ειχε στη δημοπρασια στην ιδια ή το πολυ λιγο παρακατω

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...