Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

μπιτσονι....εχετε κουνουπακια?????? εμεις ακομα δεν εχουμε για αυτο ρωτω χαχαχαχαχα

 

επισης αυτο το κρατανε τα λεφτα μας το τσουναμι κλπ κλπ ειναι νομιμο??????

μηπως χωραει καμια καταγγελια στο καταναλωτη????

ειλικρινα δε μου αρεσε καθολου οταν το εμαθα

εγω εχασα 9 ευρω πχ που δε πηγα σε ενα παιδοτοπο

αλλα επουδενι θα σκεφτομουνα οτι αυτα τα χαρισα στο καθε τσουναμι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tην καλησπέρα μου κορίτσια!

Ερώτηση: Τις παραγγελίες από gymboree μέσω Ελτα τις παραλαμβάνετε πάντα;

Ζήτησα την απλή αποστολή και είδα ότι η παραγγελία μου έχει φύγει με

DHL Global Mail Standard.

Έχει κανείς το δικάιωμα να αρνηθεί την παραγγελία και να την στείλει πίσω σε περίπτωση που περάσει από τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πήρα σπορτεξάκια για μένα http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B004BJOD68/ref=ox_ya_os_product

και γυαλιά για τον μικρό http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000GL8H3A/ref=oss_product

 

Από το Yours Clothing ζήτησα τα λεφτά μου πίσω γιατί το τζινάκι που παράγγειλα δεν ήρθε ακόμη και αναμένω....

Link to comment
Share on other sites

σορυ που ξαναρωταω

οταν λεμε πληρωσα στο ταμειο

εννοουμε τελωνειο? που ειναι αυτο ειπαμε Αθηνα, στο αεροδρομιο?????

 

επισης ΜΑΡΙΛΙΑ το αντικουνουπικο ενδιαφερομαι και εγω, ειναι δοκιμασμενο?

 

Γατούλα μου εγώ μένω Κρήτη αλλά τα 3 Ευρώ τα πλήρωσα στον ΕΛΤΑ, όχι σε κάποιο Τελωνείο ή Αεροδρόμιο...

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν, εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και μία βδομάδα και δε μας πλησίασε κουνουπάκι. Ελπίζω να μην είναι τυχαίο. Το πήρα από αυτόν τον πωλητή: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160576310512

 

Πολλές καλησπέρες!

 

Πες μου σε παρακαλώ η πρίζα που είχε πάνω ήταν Αγγλική σωστά? Ενδιαφέρομαι να το αγοράσω και εγώ.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες !!!!!!!! Μόλις τελείωσε το πάρτυ της μικρής και δεν άντεξα να απέχω κι άλλο !!!!!!!!

 

agathikeς κορες,χελπ..θελω να παραγγειλω απο τη Lisa τα πρωτα μας παπα,τα πληρωνω κανονικα κ μετα εκεινη μου επιστρεφει το 15% ????

Της στέλνεις πρώτα μέιλ, ότι είσαι από το παρεντς και σκοπεύεις να ψωνίσεις. Τυπικά την ρωτάς αν ισχύει η έκπτωση του 15% και το δωρεάν μεταφορικά για μέχρι 2 ζευγάρια. Όταν σου απαντήσει, κάνεις κανονικά την αγορά σου, πληρώνεις όλο το ποσό και μετά σου επιστρέφει την έκπτωση. Εγώ την είδα μετά από 2-3 ημέρες, άλλες άμεσα. Αλλά δεν υπάρχει θέμα, γίνεται η επιστροφή.

 

εχω παυπαλ απο το 2006.Δεν εκανα βεβαια πολλες αγορες τοτε αλλα εκανα.verified user εγινα μολις φετος.

Δηλαδή, τι είναι verified user και που το βλέπεις αυτό ? Κάτω από το νικ σου ?

 

Είχα αγοράσει ένα σετ μαχαιροπήρουνα από Αμερική πριν 2 χρόνια και όταν ήλθε το γνωστό χαρτάκι από τα ΕΛΤΑ για την παραλαβή του δέματος ήταν μαζί συνημμένο και ένα άλλο χαρτί το οποίο έγραφε αναλυτικά τους φόρους τελωνείου που έπρεπε να πληρώσω. Δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο από καμία μεταφορική. Όταν πήγα στο ταχυδρομείο (το κεντρικό της Πάτρας) τότε ρώτησα τι είναι αυτό και εκεί μου εξήγησαν ότι εκτελωνίστηκε και χρεώθηκαν οι δασμοί:(

Μου εξήγησαν το σύστημα με την ηλεκτρονική κλήρωση δεμάτων προς έλεγχο και φορολόγηση....είχα παραγγείλει πολλές φορές από Αμερική αλλά μόνο μία φορά πλήρωσα. Επειδή το ποσόν ήταν μεγάλο (των φόρων) αποφάσισα να μην ξαναρισκάρω με αγορές από χώρες εκτός ΕΕ.

 

Υπάρχει τελωνείο ταχυδρομικών δεμάτων, από το οποίο περνούν οι απλές αποστολές, οι εξπρές/κούριερ περνούν από το Τελωνείο Ελ.Βενιζέλος.

Το τελ. ταχ. δεμάτων ελέγχει σπανίως, στην ουσία δεν υπάρχει, έχει συγχωνευθεί με άλλο και οι έλεγχοι υπολείπονται. Γι' αυτό την γλυτώνουν οι απλές αποστολές από χώρες εκτός Ε.Ε.:wink:

 

Τα υπόλοιπα περνάνε από το Τελ. Ελ. Βενιζέλος, το οποίο είναι επίσης υποστελεχωμένο και οι αποστολές ελέγχονται δειγματοληπτικά και περισσότερο μετράει η εντύπωση του υπαλλήλου για τα δέματα και τις αποστολές που βλέπει.

Το δικό σου προφανώς χτύπησε κόκκινο λόγω ποσού....

 

Όλες οι ηλεκτρονικές αγορές, έτσι;

:?::?::?::?::?:

επισης αυτο το κρατανε τα λεφτα μας το τσουναμι κλπ κλπ ειναι νομιμο??????

μηπως χωραει καμια καταγγελια στο καταναλωτη????

ειλικρινα δε μου αρεσε καθολου οταν το εμαθα

εγω εχασα 9 ευρω πχ που δε πηγα σε ενα παιδοτοπο

αλλα επουδενι θα σκεφτομουνα οτι αυτα τα χαρισα στο καθε τσουναμι

Υπάρχει φορολογικό θέμα με την τιμολόγηση σε αυτού του τύπου τις υπηρεσίες αλλά το θέμα είναι τζιζ....

 

Tην καλησπέρα μου κορίτσια!

Ερώτηση: Τις παραγγελίες από gymboree μέσω Ελτα τις παραλαμβάνετε πάντα;

Ζήτησα την απλή αποστολή και είδα ότι η παραγγελία μου έχει φύγει με

DHL Global Mail Standard.

Έχει κανείς το δικάιωμα να αρνηθεί την παραγγελία και να την στείλει πίσω σε περίπτωση που περάσει από τελωνείο;

Ναι και τα πράγματα θα επιστρέψουν. Λογικά θα σου επιστραφεί το ποσό της αγοράς σου αλλά όχι τα μεταφορικά, αυτό μου φαίνεται λογικό ... ντίαρ φρέντ...:wink:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας παρακολουθώ μέρες για να μπορέσω νε καταλβω πως δουλεύουν οι on line αγορές αλλα ειλικρινά έχω μπερδευτεί! Πες τε με δάση δεν ξέρω! Να ρωτήσω κάτι; Πληρώνουμε και τελωνείο;θέλω να αγοράσω μια τσάντα αλλαξιερα απο το e bay που λεει ότι κάνει 19 δολλαρια και 15 shipping παταω το bay now; Μετα; Φοβάμαι να αγοράσω με Pay pal! Είναι η πρώτη φορά βλέπετε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας παρακολουθώ μέρες για να μπορέσω νε καταλβω πως δουλεύουν οι on line αγορές αλλα ειλικρινά έχω μπερδευτεί! Πες τε με δάση δεν ξέρω! Να ρωτήσω κάτι; Πληρώνουμε και τελωνείο;θέλω να αγοράσω μια τσάντα αλλαξιερα απο το e bay που λεει ότι κάνει 19 δολλαρια και 15 shipping παταω το bay now; Μετα; Φοβάμαι να αγοράσω με Pay pal! Είναι η πρώτη φορά βλέπετε!

Καλώστηνα !!!!!!!

 

Κατ' αρχή βάλε λίνκ για να δούμε που είναι ο πωλητής σου.

 

Δεύτερον, τοο τελωνείο δεν παίζει σε αγορές εντός Ε.Ε.

 

Τρίτον, είναι δημοπρασία (auction) ή άμεση αγορά (buy now) ?

 

Τέταρτον, να μην φοβάσαι το πειπαλ, αντίθετα να το βάλεις κριτήριο στις αγορές σου, όπου το βλέπεις να ψωνίζεις άφοβα, είναι η διασφάλισή σου ότι δεν σου φάνε τα λεφτά σου.

 

Για πες γι' αυτά και βλέπουμε .....:wink:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

 

Ναι και τα πράγματα θα επιστρέψουν. Λογικά θα σου επιστραφεί το ποσό της αγοράς σου αλλά όχι τα μεταφορικά, αυτό μου φαίνεται λογικό ... ντίαρ φρέντ...:wink:

 

Ευχαριστώ για την απαντησούλα!!!

Σματς σμουτς :-D!!!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ η πρίζα που είχε πάνω ήταν Αγγλική σωστά? Ενδιαφέρομαι να το αγοράσω και εγώ.

 

η πριζα το λεει ξεκαθαρα οτι ειναι οπως στην Ελλαδα..

με ενδιαφερει κι εμενα και μπηκα στην περιγραφη και το διαβασα...φαινεται και σε μια απο τις φωτο!!

Λεω να το παρω!!

Αραγε να καλυπτει μονο ενα δωματιο και να θελουμε αλλο πχ για το σαλονι??

 

χμμμμμ...λεει για περιπου 80 τμ!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κατ' αρχήν να σου πώ ότι η συγκεκριμένη μάρκα είναι πολύ καλή, ανάθεμα την ατυχία μας που δεν στέλνει ο κάρτερς ελλάδα ........

 

Λοιπόν η πρώτη που λες είναι νομίζω αυτή που σου είχα πεί προχθές, δηλαδή

http://cgi.ebay.com/Carters-Pink-Applique-Baby-Diaper-Nappy-Changing-Bag-/400193907388?pt=US_Diaper_Bags&hash=item5d2d6a6abc

είναι άμεση αγορά, ο πωλητής από Κίνα, και κοστίζει 18 δολλάρια (=12,7 ευρώ) με δωρεάν μεταφορικά. Το ποσό είναι ανόητο για να φοβάσαι τελωνείο, η τσάντα φαίνεται πολύ ωραία, τσεκάρισε λίγο τις διαστάσεις αν σε εξυπηρετούν.

 

Η δεύτερη προτίμησή σου είναι σετ από 2 τσάντες http://cgi.ebay.com/2-Carter-Pink-Baby-Diaper-Nappy-Changing-Bag-5pcs-/250820876620?pt=AU_Nappies&hash=item3a6616d94c#shId είναι επίσης άμεση αγορά, ο πωλητής από Κίνα επίσης και κοστίζει 34 αυστραλ. δολλάρια, με μεταφορικά 20 αυστραλ. δολλάρια (στρογγυλεύω τα ποσά εντάξει ? μην μπερδευτείς). Θα σου κοστίσει λοιπόν 54 αυστρ. δολλάρια δηλαδή περίπου 40,5 ευρώ.

 

Συνήθως οι πωλητές εκτός Ε.Ε. γράφουν επάνω στο πακέτο 'ΔΩΡΟ' ή άνευ αξίας ή χαμηλότερη τιμή, για να σε εξασφαλίσουν από το τελωνείο. Έχω ψωνίσει αρκετές φορές από ΗΠΑ και ποτέ δεν έχω περάσει τελωνείο. Μιλώ για τέτοια μικροποσά.

 

Προσωπικά, θα έπαιρνα την πρώτη, γιατί να πληρώσω τα τριπλάσια για μια τσάντα αλλαγή ? Εκτός και αν οι διαστάσεις δεν σε καλύπτουν ή θέλεις κάτι σε ντούο για διάφορες χρήσεις. Δες τις ανάγκες σου και αποφάσισε:wink:

 

Ευχαριστώ για την απαντησούλα!!!

Σματς σμουτς :-D!!!

Νιέντε, αστερίσκε :wink:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=390289974190&index=13&nav=SEARCH&nid=29830472098 είναι η δεύτερη επιλογή αλλα μόνο η μεγάλη; Αλλα ακριβά τα μεταφορικά ρε παιδι μου! Απο διαστάσεις η δεύτερη είναι ελαφρώς πιο μεγάλη αλλα και η πρώτη με καλύπτει! Έχω μπερδευτεί μαρεσουν και οι δυο!
Link to comment
Share on other sites

Καλε όταν λες αμεση αγορα τι εννοείς; Ποια χαρές περισσότερο και τι εννοείς ότι η συγκεκριμένη μαρκα δεν στέλνει Ελλάδα; Εμένα πως θα μου ταστεικουν δηλαδή;

 

Λοιπόν το ebay έχει είτε δημοπρασίες είτε άμεσες αγορές. Στις δημοπρασίες, βάζει ο καθένας το ποσό που διατίθεται να πληρώσει και στο τέλος κερδίζει ο υψηλότερος πλειοδότης. Στην άμεση αγορά, ε, τι να είναι, αγοράζεις επιτόπου στην τιμή που λέει ......

 

Οι τσάντες που βάζεις είναι από αυτό το ονλαιν κατάστημα www.carters.com, πολύ ωραία πράγματα αλλά δυστυχώς δεν αποστέλλει στην ελλάδα. Μπορείς να αγοράσεις από ανεξάρτητους πωλητές στο ebay αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις από το σάιτ τους. ΟΚ μέχρι εδώ ?

 

http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=280680432769&index=10&nav=SEARCH&nid=74419950957&back=1

Για πες και γιαυτην! Σορυ που σε ζαλιζω

Είναι αυτή http://cgi.ebay.com/Pink-Circle-Baby-Diaper-Nappy-Changing-Bag-2Pcs-/250753453983?pt=UK_Baby_Baby_Changing_Nappy_Changing_Bags&hash=item3a62120f9f

άμεση αγορά από Κίνα, 15 λίρες + 4 λίρες μεταφορικά (22 ευρώ).

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=390289974190&index=13&nav=SEARCH&nid=29830472098 είναι η δεύτερη επιλογή αλλα μόνο η μεγάλη; Αλλα ακριβά τα μεταφορικά ρε παιδι μου! Απο διαστάσεις η δεύτερη είναι ελαφρώς πιο μεγάλη αλλα και η πρώτη με καλύπτει! Έχω μπερδευτεί μαρεσουν και οι δυο!

Σε αυτό δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς :wink:;-):wink:

Σύγκρινε και αποφάσισε. Πάντως σαν καλή μαθήτρια, χρήσιμο θα σου ήταν να διαβάσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67896 έχει οδηγίες σχεδόν για τα πάντα, είναι πολύ καλός μπούσουλας.:wink:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι (πρωτότυπο αχαχαχαχαχ) γιατί λεει πολλές φορές άλλη τιμή εκτός και άλλη τιμη εντός παρενθεσης; Και πες ότι αποφασίζω! Μάλλον θα πάρω το πακέτο των δυο με 40 περίπου ευρω γιατί τελικά η πρώτη αυτη που μου έλεγες χτες είναι πιο μικρη τελικά παταω buy now σε τι πληρώνω σε λίρες η ευρω;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι (πρωτότυπο αχαχαχαχαχ) γιατί λεει πολλές φορές άλλη τιμή εκτός και άλλη τιμη εντός παρενθεσης; Και πες ότι αποφασίζω! Μάλλον θα πάρω το πακέτο των δυο με 40 περίπου ευρω γιατί τελικά η πρώτη αυτη που μου έλεγες χτες είναι πιο μικρη τελικά παταω buy now σε τι πληρώνω σε λίρες η ευρω;

Ποιές παρενθέσεις ? :shock::shock: Αφού είναι άμεση αγορά, πληρώνεις την τιμή που λέει συν τα μεταφορικά που ζητάει ο πωλητής για να στείλει στην Ελλάδα.

Πληρώνεις από την κάρτα σου - κατά προτίμηση προπληρωμένη, για λόγους ασφαλείας - που μετράει σε ευρώ και αυτόματα γίνεται η μετατροπή στο νόμισμα που έχει βάλει ο πωλητής - ότι και αν είναι αυτό. Δεν ασχολείσαι εσύ με αυτό. Για τις ισοτιμίες, αξιόπιστο είναι αυτό http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/isotimies/BoG_Isotimies.aspx?Deltio=1 .

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...