Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sly=πονηρός, αλλά με πολύ άσχημη έννοια! Σαν κουτοπόνηρος ένα πράγμα.

Και γενικά σου μιλάει άσχημα, εγώ στην θέση σου ΔΕΝ θα αγόραζα και ΝΑΙ, θα της έκανα report!!

Κορίτσιαααααααα: ποια ξέρει πώς γίνεται το report στο e-bay?

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το sly σημαίνει σκύλα και όταν ένας Άγλλος το χρησιμοποιεί αυτή την έννοια δίνει στην λέξη!

Πείτε μου που και πως να κάνω report βρεεεεεεεεε :twisted::twisted::twisted::twisted:

Θα μας κουνηθεί και η Αγγλίδα τώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν άνοιξα case στο ebay. Δεν γνωρίζω καν τι σημαίνει sly, ούτε είναι η πρόθεσή μου ν' ανοίξω καυγάδες.

Εγώ θέλω να πληρώσω και να τελειώνω. Το θέμα είναι τι να περιμένω τώρα? Θα στείλει μήνυμα το ebay? Ή πρέπει να ξαναεπικοινωνήσω μαζί της?

Αν όμως ΠΡΕΠΕΙ να της κάνω report, να το κάνω.

Αρκεί να μου δώσετε οδηγίες γιατί δεν μου έχει ξανατύχει.

 

επανω δεξια γραφει "customer support", πας εκει κι επιλεγεις το "resolution center"

 

edit αν εισαι στο αγγλικο ebay πας εκει που λεει "help"

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου που και πως να κάνω report βρεεεεεεεεε :twisted::twisted::twisted::twisted:

Θα μας κουνηθεί και η Αγγλίδα τώρα...

 

Εκτός από ρατσίστρια είναι και πάρα πολύ αγενής!

Άσχετο αλλά κι εγώ στην Μεσσηνία μένω :-D!!

Link to comment
Share on other sites

Εκει που λεει help πανω δεξια θα πας στο resolution center...και θα επιλεξεις το My problem is not listed here...εν συνεχεια στο select your topic θα επιλεξεις bying και μετα rules and policies στο get help quickly επελεξε rules for everyone και μετα στη σελιδα που θα σε βγαλει διαλεξε Use profanity on the site ....

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλα τα εχω παρει ασχημα λεμε με την αγγλιδα!!!!και μεχρι τωρα ημουν ρατσιστρια με τους γαλλους :evil::evil::evil:

 

kolibigi το δικιο ειναι με το μερος σου κοριτσι μου!!!και εγω εαν διαβαζα Overseas δεν θα την ρωτουσα.απαραδεκτη και φυσικα και να κανεις αναφορα!!!:evil::evil:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

καλα απιστευτη η ιστορια με το εβαυ!!!!!!!!!! ε οχι και να σε βρισει kolibigiακι!!!!!!!!! ορμαααααααα

 

αν και δεν νομιζω να σε βολεψουν γιατι ειναι μικρα, http://www.amazon.co.uk/Pyrex-Piece-Round-Casserole-Casseroles/dp/B000TAUPXI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1305662617&sr=8-1

 

ψάξε καλυτερα για γυαλινα φαγητοδοχεια

 

καλαμαριδιον δεν ειναι και τοσο μικρα... ειδικα για τη δουλεια που τα θελει η κοπελα νομιζω κανουν μια χαρα. το πολυ μικρο χωραει ανετα 1 μεριδα φαγητο, το μεσαιο 1,5 και το μεγαλο 2 μεριδες ανετα.... δε ξερω τη συμπεριφορα τους ομως στη καταψυξη... πχ μηπως μαζευουν υδρατμους-παγο?

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!!!

 

Μια ερώτηση...έκανα προ ημερών μια παραγγελεια στο dress for less και αμέσως την ακύρωσα.. μου χρέωσαν την κάρτα και δεν μου έχουν επιστρέψει τα χρήματα ..έστειλα μην. και μου είπαν ότι δεν με έχουν χρεώσει αλλά η προπληρωμένη το λέει καθαρα ότι τα πήραν τα χρήματα όπως και το paypal με βεβαίωσε ότι έγινε η πληρωμή.....τώρα τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μέηλ στο ebay για απαράδεκτη συμπεριφορά.

Ι won above item and the seller asked me for more P&P costs than the ones in her listing.

I replied that i cannot pay anything more that what was written on the list an if she doesn't agree we can solve the problem on ebay and/or paypal.

She accepted to reduce the cost but after some minutes she send me message to cancel the purchase, using very rude words and sentenses like "you are just being sly and ruin ebay" etc.

I denied to cancel the purchase and I really don't know which should be my next step.

All of our mails can be given in your disposal for any further information and I would be more than happy if you give me an advice what else do I have to do in order to pay and receive the won item

Thank you in advance

 

Εν αναμονή της απάντησής τους τώρα.

Εντωμεταξύ η τύπισσα συνεχίζει να έχει την υψηλή χρέωση στο λογαριασμό κι έτσι δεν μπορώ να πληρώσω. Τι να κάνω λέτε? Να της ξαναστείλω μήνυμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ιιιιιι κατα λαθος μπηκα στο αμερικανικο αμαζον και βρηκα αυτο http://www.amazon.com/Little-Tikes-School-Bus-Activity/dp/B00328LR7W/ref=sr_1_10?s=toys-and-games&ie=UTF8&qid=1305713109&sr=1-10 δεν ειναι τελειο??? αχ παω να το βρω στο αγγλικο....

 

εντιτ! το χει και το αγγλικο αλλα πιο ακριβο... γιατι? γιατι ε????????

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα τρώω καλύτερα ηλιόσπορους... Ας μου έκαναν και εμένα τέτοιο δώρο και ας αγόραζα τον αντάπτορα.

 

Aυτο με τους ηλιοσπορους εγραψες χαχαχαχαχα

 

Θυμάστε τι έγραφα χθες για την τύπισσα στο ebay που ζήταγε υψηλότερα από τα αναγραφόμενα μεταφορικά.

Δείτε τι της έγραψα και τι μου απάντησε και βγάλτε συμπέρασμα.

Εγώ πάντως λέω "γάτος γ$#%^, γάτος σκούζει"

Υποθέτω ότι δεν πρέπει να της απαντήσω για να μη χοντρύνει ε?

Για πείτε......

 

Εγώ γράφω :

 

it is clear from ebay rules that when a seller refers international price per country in its listing is not necessary for the buyer to contact and ask for more details prior bidding.

Otherwise you should refer "contact seller" like other sellers do.

Furthermore, don't forget that not all ebayers have english as native language and it's easy to have missunderstandings in translation.

For example the word "overseas" in Greek is translated like countries over Atlantic, so I thought that your note for contact in "item description" was for buyers out of the EU.

In any case it is too expensive and wrong for me to pay 10 GBP for post services.

If you can arrange to pay 6 GBP it will be OK, otherwise I have to refer it to ebay and /or paypal for more help.

With best regards

 

Αυτή απαντά:

 

You obviously have no difficulties in understanding the English language so I think you are being extremely unfair. I will change the invoice as I do not want extra hassle at the moment ( my husband is very sick in hospital ) but for future reference I will not be posting overseas anymore. People like yourself make eBay unfair. Please settle the invoice immediately upon receipt. Thank you

 

άρχισαν τα όργανα !!!!!

Η τύπισσα μετά από τα παραπάνω μου στέλνει μήνυμα

Dear k...,

And, for your information, I can see that you have recently paid £9 to have a similar pair of shoes shipped to Greece. You are just being being sly! It is newcomers to eBay like yourself who ruin it for everyone else.

 

Και στο καπάκι μου ζητά ακύρωση της συναλλαγής με το παρακάτω σκεπτικό

 

Buyer did not ask for postage quote, as per my conditions, before placing a bid. I have sent an invoice

with the correct postage but buyer is unwilling to pay it and has said will only pay if I lower my

postage costs. Even though the buyer is from Greece, they have an excellent grasp of the English

langusage so I do not feel that they were unable to translate.

 

Ε όχι μανδάμ δεν θα σου περάσει. Της απαντώ κι εγώ ότι δε δέχομαι ακύρωση

 

Seller clearly mentioned in its listing that shipping cost for Greece is 6 GBP. I didn't think necessary to contact and confirm something so clear. She also had a note in item description to contact for "overseas" deliveries and I explained that, in Greek, this word is translated like "over Atlantic countries" and not European ones. I suggested to ask help from ebay or paypal and then she accepted to reduce the cost. Now she asks to cancel the transaction. Sorry i cannot accept such a cheat.

 

Τώρα θα βγάλει απόφαση το ebay?

Για πείτε οι έμπειρες γιατί θα σκάσω:twisted::twisted::twisted:

 

Σε βρισκω πολύ ευγενική και τυπικη, μπράβο!!!

Εφριξα που τα διαβαζα απο το κινητο.....

Κοιτα ρε τα αγγλάκια!!!

 

καλαμαριδιον δεν ειναι και τοσο μικρα... ειδικα για τη δουλεια που τα θελει η κοπελα νομιζω κανουν μια χαρα. το πολυ μικρο χωραει ανετα 1 μεριδα φαγητο, το μεσαιο 1,5 και το μεγαλο 2 μεριδες ανετα.... δε ξερω τη συμπεριφορα τους ομως στη καταψυξη... πχ μηπως μαζευουν υδρατμους-παγο?

 

Μα για αυτο το ειπα....για μια δυο μεριδες...μικρα ειναι μωρε...εγω ολο για αυτο τα αναβάλλω, μη με σταυρωσεις!!!!!!!!!!

χε χε χε

 

καλαμαρι heeeeeeeeeeeeelp

 

μαγιο για μενα θελω ειμαι φαλαινιτσα..........

 

τι νουμερο? βρηκα κατι τριουμφ 32 νουμερο αλλα ποσο αντιστοιχει???

 

Να κανεις μετατροπή το νουμερο σου σε αγγλικο νουμερο(εχουμε και στη λιστα μας μετατροπεα μεγεθών ρουχων)

να πας εμπευ, και στα σαιτ που εχουμε για ενδυση στη λιστα κ να χαζεψεις μαγιουδάκια.

 

Στο εμπευ να βαλεις swimsuit και μετα να επιλέξεις νουμερακι

 

Γειά σας κορίτσια!!!

 

Μια ερώτηση...έκανα προ ημερών μια παραγγελεια στο dress for less και αμέσως την ακύρωσα.. μου χρέωσαν την κάρτα και δεν μου έχουν επιστρέψει τα χρήματα ..έστειλα μην. και μου είπαν ότι δεν με έχουν χρεώσει αλλά η προπληρωμένη το λέει καθαρα ότι τα πήραν τα χρήματα όπως και το paypal με βεβαίωσε ότι έγινε η πληρωμή.....τώρα τι κάνω?

 

Τους ξαναστέλνεις μυνημα , αφου βεβαιωθεις απο την τραπεζα οτι απλα δεν ειναι δεσμευμένα και θα επιστραφουν . Τους λες οτι δεν εχουν επιστρέψει τα χρηματα και οτι θα τους κανεις αναφορα στο πευπαλ

 

Έστειλα μέηλ στο ebay για απαράδεκτη συμπεριφορά.

Ι won above item and the seller asked me for more P&P costs than the ones in her listing.

I replied that i cannot pay anything more that what was written on the list an if she doesn't agree we can solve the problem on ebay and/or paypal.

She accepted to reduce the cost but after some minutes she send me message to cancel the purchase, using very rude words and sentenses like "you are just being sly and ruin ebay" etc.

I denied to cancel the purchase and I really don't know which should be my next step.

All of our mails can be given in your disposal for any further information and I would be more than happy if you give me an advice what else do I have to do in order to pay and receive the won item

Thank you in advance

 

Εν αναμονή της απάντησής τους τώρα.

Εντωμεταξύ η τύπισσα συνεχίζει να έχει την υψηλή χρέωση στο λογαριασμό κι έτσι δεν μπορώ να πληρώσω. Τι να κάνω λέτε? Να της ξαναστείλω μήνυμα?

 

Εσυ τωρα δεν κανεις τιποτα αλλο.....αναμένεις την ανάμειξη του εμπευ

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως υπάρχουν αγγλοι και αγγλοι.........

 

Κέρδισα προχθες ενα ζακετάκι http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170638483834&ssPageName=ADME:X:AAQ:GB:1123#ht_500wt_1156

 

Την ρωτησα χτες αν το εχει στειλει τελικα, γιατι δεν μου ηρθε καποιο μειλ μεσω εμπευ ή πευπαλ οπως συνιθιζουν αρκετοι πωλητες οταν στο στελνουν

 

Και τι μου απαντησε η κοπέλλα.....

 

Οτι ναι τα εστειλε χτες....και οτι τα μεταφορικα βγηκαν τελικά λιγο φθηνοτερα κατα 0,47λιρες..............

 

Και οτι μολις μου εκανε ριφαντ το ποσο.....!!!!!

 

Ετσι εμεινα....:shock::shock:

 

Θα μπορουσε κάλλιστα να μην την κάνει την επιστροφη...

 

Αψογη!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κολιμπρι μου μπραβο!!! Αψογο το γραμματακι στο ebay!!!

Συμφωνω με το σεβαστο ουζομεζε...δεν κανεις τιποτα τωρα εσυ...περιμενες την κινηση του ebay...

(OFF TOPIC--πηρα να κλεισω ραντεβου για μανικιουρ-πεντικιουρ και μου ειπαν 11/06...καλε ποια κριση λετε??? ψωνιστε αβερτα...)

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως υπάρχουν αγγλοι και αγγλοι.........

 

Κέρδισα προχθες ενα ζακετάκι http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170638483834&ssPageName=ADME:X:AAQ:GB:1123#ht_500wt_1156

 

Την ρωτησα χτες αν το εχει στειλει τελικα, γιατι δεν μου ηρθε καποιο μειλ μεσω εμπευ ή πευπαλ οπως συνιθιζουν αρκετοι πωλητες οταν στο στελνουν

 

Και τι μου απαντησε η κοπέλλα.....

 

Οτι ναι τα εστειλε χτες....και οτι τα μεταφορικα βγηκαν τελικά λιγο φθηνοτερα κατα 0,47λιρες..............

 

Και οτι μολις μου εκανε ριφαντ το ποσο.....!!!!!

 

Ετσι εμεινα....:shock::shock:

 

Θα μπορουσε κάλλιστα να μην την κάνει την επιστροφη...

 

Αψογη!!!

 

Μου έχει τύχει κι εμένα κάποιες φορές... Κάποιοι πωλητές είναι σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Το Ebay μου έστειλε ένα "σεντόνι" που δεν σας το παραθετω, με την προτροπή " σας καταλαβαίνουμε, αλλά, βρείτε τα μόνες σας".

Οπότε έστειλα κι εγώ νέο μέηλ στην τύπισσα

I have to overcome your behaviour and words, as it's not in my culture to be involved and continue through such situations.

Also, it was a big (and bad) surprise for me to realize that you blame me for what I paid for P&P in another transaction.

Honestly I shouldn't have any problem to pay not only 10 but 100 pounds for P&P IF it was clear from the beginning.

And please accept that in your case it wasn't clear.

The only I want now, is to complete the payment and stop any missunderstanding between us.

I'm honest enough to say that if you charge only the 6 pounds and deliver the won item I will leave you a positive feedback and everything will finish.

Otherwise, as a new member, I have to ask for help in paypal and ebay to protect my rights

Look forward to your reply

Kind regards and greetings from Greece :)

 

Στο μεταξύ, εξαιτίας της παραλίγο να κάψω το φαί, δεν έβαλα πλυντήρια, έκανα 5 τσιγάρα και μ' έπιασε και πονοκέφαλος.

Για όλα αυτά σε ποιο ebay να απευθυνθώ για ψυχική οδύνη?:)

Link to comment
Share on other sites

Το Ebay μου έστειλε ένα "σεντόνι" που δεν σας το παραθετω, με την προτροπή " σας καταλαβαίνουμε, αλλά, βρείτε τα μόνες σας".

Οπότε έστειλα κι εγώ νέο μέηλ στην τύπισσα

I have to overcome your behaviour and words, as it's not in my culture to be involved and continue through such situations.

Also, it was a big (and bad) surprise for me to realize that you blame me for what I paid for P&P in another transaction.

Honestly I shouldn't have any problem to pay not only 10 but 100 pounds for P&P IF it was clear from the beginning.

And please accept that in your case it wasn't clear.

The only I want now, is to complete the payment and stop any missunderstanding between us.

I'm honest enough to say that if you charge only the 6 pounds and deliver the won item I will leave you a positive feedback and everything will finish.

Otherwise, as a new member, I have to ask for help in paypal and ebay to protect my rights

Look forward to your reply

Kind regards and greetings from Greece :)

 

Στο μεταξύ, εξαιτίας της παραλίγο να κάψω το φαί, δεν έβαλα πλυντήρια, έκανα 5 τσιγάρα και μ' έπιασε και πονοκέφαλος.

Για όλα αυτά σε ποιο ebay να απευθυνθώ για ψυχική οδύνη?:)

 

χμ.........

ετσι το εμπευ ε???

 

μα καλα δεν το καταλαβαινω....αφου εσυ εχεις δικιο γμτ....

 

δηλαδη τωρα αν ασχετα λεει οτι για ελλαδα εχει 6 λιρες πχ

και στην περιγραφη μιλαει για overseas εμεις παρολα αυτα θα πρεπει να ρωταμε???

 

δεν το καταλαβαινω και με τσατιζει το εμπευ που δεν παιρνει θεση....

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...