Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το παιδί της απέναντι


Recommended Posts

Σε αυτή την ηλικία νομίζω πως η προσέγγιση είναι θέμα των γονιών. Διότι, ότι και να κάνει ένα παιδάκι τελείως αθώα, εαν είναι λάθος, οι γονείς οφείλουν να το νουθετήσουν και όχι να αφήνουν να συνεχίζεται μία ενοχλητική κατάσταση. Έχω πει και πιο πάνω πως εγώ προσωπικά, δεν θα άφηνα το παιδί μου να βγαίνει επι καθημερινής βάσεως στα μπαλκόνια και να φωνάζει. θεωρώ πως δεν είναι σωστό.

.

Σε αυτό που δεν συννενουμαστε :D είναι ότι οι γονεις ΕΣΤΩ ότι είναι λαθος....δεν θα πρεπει να την 'πληρωσει ' το παιδι. Προφανως για να παιζει ολη μερα εξω, δεν θα είναι οι γονεις σπιτι ώστε να το νουθετησουν όπως λες ;)

 

Άλλο πράγμα το παιχνίδι με συνομίληκα παιδιά και άλλο οι αιώνιες φιλίες, τα χαστούκια της ζωής κλπ. Δύο 5χρονα που παίζουν μαζί αντί να παίζει το καθένα μόνο του δεν είναι απαραίτητο να παραμείνουν φίλες. Στη φάση αυτή είναι απλοί συμπαίκτες. .

ναι...ετσι είναι..τα δικα μας απωθημένα τυπου 'χαστουκια ' δεν θα πρεπει να επισκιαζουν τα παιδια μας. Μπορει το παιδι σου να εχει την τυχη να μην φαει τετοια χαστουκια εξαλλου ;)

 

Θα τον πω κάπως γενικά.

Το παιδί αυτό μένει μόνο μετα το σχολειο, γιατί οι γονείς εργαζονται πολλές ωρες και δεν εχουν που να το αφησουν.

 

Εκδηλωνει επιθετική συμπεριφορά σε άλλα παιδια και στις δασκαλες.

Επισης η σεξουαλικη του συμπεριφορα δεν ειναι η κλασσικη 5χρονου, αλλα πολυ περιεργη. Αυτα που εκανε προσφατα στο σχολειο, με οδηγουν να σκεφτομαι οτι ειναι θυμα σεξουαλικης κακοποιησης.:-(

ok...καλο θα ηταν να το συζητήσεις με δασκάλες νομιζω ;)

 

Συμφωνώ πως είμαστε υποχρεωμένοι να προσφέρουμε στα παιδιά μας διασκέδαση και συμπαίκτες σε αυτή την τόσο ευαίσθητη ηλικία. Αλλά όχι αποκλειστικά με τους όρους των άλλων. Κι εδώ μιλάμε για μια περίπτωση όπου η μία οικογένεια δεν κάνει καμία απολύτως κίνηση για επικοινωνία πέρα απο το να αφήνει το παιδάκι να φωνάζει στο μπαλκόνι.

ουτε με τους ορους της καθε μαμας ;)

το παιδι σου δεν θα επηρρεαστει αρνητικα με το να φωνάξεις το παιδακι το άλλο, ισως επηρρεαστεις εσυ με το να σκεφτεις 'α μου το φορτωσε '....αλλα αυτό δεν εχει να κανει με το παιδι σου. Αρα είναι δικο σου το 'πρόβλημα ' ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το σκεπτικό πως για κάποιο λόγο, η οικογένεια του άλλου παιδιού μου φαίνεται τελείως ακατάλληλη για να μπει σπίτι μου και οι μέθοδοι που χρησιμοποιεί για να το πετύχει με βρίσκουν αντίθετη.
Δεν ζητάει η οικογένεια να μπει στο σπίτι σου, αλλά η 5χρονη συμμαθήτρια της κόρης σου. Την οποία η κόρη σου φαίνεται να συμπαθεί.

 

Το σπίτι σου είναι δεν είναι μόνο δικό σου, είναι και της κόρης σου. Η οποία κόρη σου, σε αυτή την ηλικία, έχει ανάγκη από παρέα. Κατά προτίμηση παρέα στο σπίτι, να παίξουν μαζί - όχι να τρέξουν μαζί στην παιδική χαρά, που δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα.

 

Με δεδομένο ότι η κόρη σου είναι μοναχοπαίδι και δεν φαίνεται να έχει φίλους, μήπως θα έπρεπε να βάλεις κι εσύ νερό στο κρασί σου - για το δικό της καλό?

 

Αν το παιδί είχε πλούσια κοινωνική ζωή και/ή δεν ήθελε να κάνει παρέα με το συγκεκριμένο κοριτσάκι, δεν θα την κάναμε αυτή τη συζήτηση. Το πρόβλημα για τη θεματοθέτρια είναι πώς να μην ζητάει παρέα η κόρη της, όχι πώς να αποφύγει μια ανεπιθύμητη οικογένεια.

 

Με ανησυχεί που η μικρή μου για να περάσει ευχάριστα είναι ικανή να μας κάνει άνω κάτω ενώ της έχω εξηγήσει ότι αυτό που κάνει με ενοχλεί και με φέρνει σε δύσκολη θέση.

Σκέψου τώρα το 5χρονο να θέλει να περάσει ευχάριστα! Μιλάμε για θράσος, όχι αστεία... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

ok...καλο θα ηταν να το συζητήσεις με δασκάλες νομιζω ;)

Το συζητησα με τις δασκαλες και για να ειμαι πιο ακριβης συζητησαμε καθως και αλλοι γονεις το ξερουν.

 

Απλως το αναφερω γιατι ειναι ενα παιδι που δεν θα καλουσα επειδη δεν μπορω να το χειριστω.

 

Παραπανω αναφερθηκε οτι "αν ειχε γονεις ναρκωμανεις δεν θα το καλουσα" κτλ.

Δηλαδη τα παιδια "προβληματικων" οικογενειων γινονται ανεπιθυμητα χωρις να φταινε σε κατι.

Ειναι ηδη θυματα της οικογενειας και περιθωριοποιουνται απο την υπολοιπη κοινωνια. Φαυλος κυκλος....

 

Συμφωνω μαζι σου little monkey.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που δεν συννενουμαστε :D είναι ότι οι γονεις ΕΣΤΩ ότι είναι λαθος....δεν θα πρεπει να την 'πληρωσει ' το παιδι. Προφανως για να παιζει ολη μερα εξω, δεν θα είναι οι γονεις σπιτι ώστε να το νουθετησουν όπως λες ;)

 

Δηλαδή το παιδάκι αυτό είναι μόνο του σπίτι?:shock:

Στο μπαλκόνι??:shock:

 

ναι...ετσι είναι..τα δικα μας απωθημένα τυπου 'χαστουκια ' δεν θα πρεπει να επισκιαζουν τα παιδια μας. Μπορει το παιδι σου να εχει την τυχη να μην φαει τετοια χαστουκια εξαλλου ;)

 

Δεν είναι θέμα χαστουκιών δικών μου, είναι θέμα πως πλέον ξέρω να γνωρίζω απο μακρυά τους τύπους ανθρώπων που είναι πιθανόν να δημιουργήσουν πρόβλημα στην οικογένειά μου

 

 

ok...καλο θα ηταν να το συζητήσεις με δασκάλες νομιζω ;)

 

ουτε με τους ορους της καθε μαμας ;)

 

Με ποιανού όρους τότε αν όχι των γονιών σε αυτή την ηλικία?

Δύο οικογένειες αν θέλουν να φέρουν κοντά τα παιδιά τους θα πρέπει να κάνουν και οι δύο κάπου πίσω, όχι μόνο η μία, αυτό εννοούσα.

το παιδι σου δεν θα επηρρεαστει αρνητικα με το να φωνάξεις το παιδακι το άλλο, ισως επηρρεαστεις εσυ με το να σκεφτεις 'α μου το φορτωσε '....αλλα αυτό δεν εχει να κανει με το παιδι σου. Αρα είναι δικο σου το 'πρόβλημα ' ;)

 

Βρε πουλάκι μου αν αυτό γίνεται κάθε μέρα, να βγαίνει το άλλο παιδάκι να φωνάζει στα μπαλκόνια και δεν υπάρχει κάποια προσυνεννόηση των γονιών, στο τέλος θα γίνει ένα μπάχαλο η υπόθεση. Αν οι γονείς του άλλου παιδιού λείπουν όπως λες όλη μέρα και δεν υπάρχει κάποιος να το νουθετήσει το παιδάκι, αυτό θα συνεχίσει επ' άπειρον να γίνεται! Σκέψου αυτό να γίνεται κατά τη διάρκεια που το παιδί σου θα πρέπει να συγκεντρωθεί για να διαβάσει. Τι θα έκανες τότε, πες μου...

 

 

με bold η απάντηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε πουλάκι μου αν αυτό γίνεται κάθε μέρα, να βγαίνει το άλλο παιδάκι να φωνάζει στα μπαλκόνια και δεν υπάρχει κάποια προσυνεννόηση των γονιών, στο τέλος θα γίνει ένα μπάχαλο η υπόθεση. Αν οι γονείς του άλλου παιδιού λείπουν όπως λες όλη μέρα και δεν υπάρχει κάποιος να το νουθετήσει το παιδάκι, αυτό θα συνεχίσει επ' άπειρον να γίνεται! Σκέψου αυτό να γίνεται κατά τη διάρκεια που το παιδί σου θα πρέπει να συγκεντρωθεί για να διαβάσει. Τι θα έκανες τότε, πες μου...

Τι ακριβώς θα διαβάσει το 5χρονο; Και γιατί προεξοφλούμε πως αν τα παιδιά παίξουν μια φορά μαζί, μετά θα θέλουν να παίζουν μαζί συνέχεια;

 

Και αν αυτό όντως συμβεί, δεν θα είναι ευχής έργο; Τι καλύτερο έχει να κάνει ένα 5χρονο από το να παίζει με τη γειτόνισσα και συμμαθήτριά του; Αφού έτσι κι αλλιώς άλλες φίλες δεν έχει και με μεγάλες παρέες δεν τα καταφέρνει.

 

Ειλικρινά, πώς παίζει ένα 5χρονο κάθε μέρα μόνο στο σπίτι με τους παπούδες;

Link to comment
Share on other sites

Και το παιδί της θεματοθέτριας στο μπαλκόνι είναι....ποια η διαφορά με το γειτονόπουλο;

Ότι η θεματοθέτρια δεν θέλει να είναι το παιδί της στο μπαλκόνι ενώ η γειτόνισσα υποθέτουμε πως όχι μόνο το θέλει, αλλά το ενθαρρύνει κιόλας :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητάει η οικογένεια να μπει στο σπίτι σου, αλλά η 5χρονη συμμαθήτρια της κόρης σου. Την οποία η κόρη σου φαίνεται να συμπαθεί.

 

Το σπίτι σου είναι δεν είναι μόνο δικό σου, είναι και της κόρης σου.

 

Μην πιανόμαστε απο λέξεις πιθηκάκι, δεν υποννόησα ποτέ ότι το σπίτι είναι μόνο δικό μου

 

Η οποία κόρη σου, σε αυτή την ηλικία, έχει ανάγκη από παρέα. Κατά προτίμηση παρέα στο σπίτι, να παίξουν μαζί - όχι να τρέξουν μαζί στην παιδική χαρά, που δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα.

 

Σε αυτή την περίπτωση ευχαρίστως να της προσφέρω μια παρέα που θα σεβόταν το γεγονός του ότι με ενοχλεί η καθημερινή αυτή "πίεση".

 

Με δεδομένο ότι η κόρη σου είναι μοναχοπαίδι και δεν φαίνεται να έχει φίλους, μήπως θα έπρεπε να βάλεις κι εσύ νερό στο κρασί σου - για το δικό της καλό?

 

Νερό στο κρασί ευχαρίστως, μπελά στο κεφάλι μου όχι.

 

Αν το παιδί είχε πλούσια κοινωνική ζωή και/ή δεν ήθελε να κάνει παρέα με το συγκεκριμένο κοριτσάκι, δεν θα την κάναμε αυτή τη συζήτηση. Το πρόβλημα για τη θεματοθέτρια είναι πώς να μην ζητάει παρέα η κόρη της, όχι πώς να αποφύγει μια ανεπιθύμητη οικογένεια.

 

Εγώ κατάλαβα πως την συγκεκριμένη παρέα δεν θέλει να ζητάει η κόρη της και για το συγκεκριμένο ζήτησε την συμβουλή και την άποψή μας. Αν και θα βοηθούσε να μας μιλήσει και να εκφέρει κάποια άποψη γιατί τόσες σελίδες μιλάμε ερήμην της.

Σκέψου τώρα το 5χρονο να θέλει να περάσει ευχάριστα! Μιλάμε για θράσος, όχι αστεία... :rolleyes:

 

Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο νομίζω...

 

 

με bold οι απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω αναφερθηκε οτι "αν ειχε γονεις ναρκωμανεις δεν θα το καλουσα" κτλ.

Δηλαδη τα παιδια "προβληματικων" οικογενειων γινονται ανεπιθυμητα χωρις να φταινε σε κατι.

Ειναι ηδη θυματα της οικογενειας και περιθωριοποιουνται απο την υπολοιπη κοινωνια. Φαυλος κυκλος....

 

.

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ :!:...ότι δεν θα πρεπει να συμβαινει αυτο

Αν ένα παιδι μεγαλωνει με την καταλληλη προσοχη κλπ κλπ δεν θα είναι κάθε μερα ολη μερα στο μπαλκονι, κακα τα ψεμματα. Αρα ?? δεν είναι πιο ΄λογικο ΄για μια μητερα να το φροντισει?...

το παιδι ναρκομανων σαφως θα το εφερνα σπιτι....το δικο μου δεν θα αφηνα εκει ;)

εγω πορεύομαι λιγο 'αναποδα ' σε αυτά τα θεματα....το παιδι που εχει μια οικογενεια που δειχνει προσοχη, στοργη κλπ , σαφως και ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑι....ουτυε εμας, ουτε το παιδι μας, ουτε την ανοχη μας. Αν θα παιξει καποιια στιγμη με εμας θα είναι επειδή εφόσον μεγαλωνει οκ για τα γουστα μας, ας ερθει και σπιτι. Με την ιδια λογικη θα πηγαινει σε αρκετα σπιτια αν όχι σε όλα...

Με τα αλλα παιδακια τι γινεται??

εμενα δεν με ενδιαφερει το προφιλ του κάθε παιδιου...μα καθολου!!! Δεν θεωρω ότι εχει η εστω ότι θα πρεπει να εχει ένα πενταχρονο. Και δεν το λεω θεωρητικα...Στο σπιτι μου μεγαλωνει μαζι με τα δικα μου και ένα άλλο παiδι :) . Δεν μενει μαζι μας όλα τα βραδυα αλλα μενει αρκετα βραδυα εδώ και 8 χρονια!!! Οι γονεις αδιαφοροι και αυτοκαταστροφικοι, ας μην πουμε λεπτομέρειες. Παρ όλα αυτά ευγνωμονες κάθε φορα που συναντιομαστε ( μια που ελάχιστες φορες βλεπόμαστε) γιατι ξερουν ότι αγαποω το παιδι τους....Ειμαι περηφανη για αυτό το παιδι!!! Με την δικη μου 'ανοχη ' στην αρχη ( τα παιδια μου ποτε δεν ειχαν θεμα) και μετα με την μικρη μου βοηθεια, ξεδιπλωσε τον ομορφο χαρακτήρα του. είμαι σιγουρη ότι αυτό το παιδιθα ξεπερασει τα κακα προγνωστικα που του εθεσε η κοινωνια και ναι..είμαι ΠΕΡΗΦΑΝΗ!!!

 

Σκέψου αυτό να γίνεται κατά τη διάρκεια που το παιδί σου θα πρέπει να συγκεντρωθεί για να διαβάσει. Τι θα έκανες τότε, πες μου
ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ θα το λυσουμε...μεχρι να συμβει δεν θα σκέφτομαι αρνητικα.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κατάλαβα πως την συγκεκριμένη παρέα δεν θέλει να ζητάει η κόρη της και για το συγκεκριμένο ζήτησε την συμβουλή και την άποψή μας. Αν και θα βοηθούσε να μας μιλήσει και να εκφέρει κάποια άποψη γιατί τόσες σελίδες μιλάμε ερήμην της.

Μα δεν μιλάμε ερήμην της, μας τα έχει πει όλα χαρτί και καλαμάρι. Ότι δεν θέλει πολλά-πολλά με άλλες μανάδες γιατί όταν πιάνεις κουβέντα γίνονται παρεξηγήσεις, ότι μία φορά κάλεσε κόσμο στο σπίτι και η κόρη της δεν πέρασε καλά επειδή δεν γινόταν το δικό της, ότι κάποτε είχε φίλες η ίδια αλλά τις έκανε πέρα επειδή παραγνωρίστηκαν, ότι ψάχνει να βρει ατάκα να αποστομώσει τη μικρή της για να μην ζητάει συνέχεια ό,τι της κατέβει στο κεφάλι (π.χ. να παίξει με το γειτονάκι).

 

Μια χαρά μας τα έχει πει όλα η θεματοθέτρια, απλά εμείς δεν τα λαμβάνουμε υπόψιν μας.

Link to comment
Share on other sites

Ότι η θεματοθέτρια δεν θέλει να είναι το παιδί της στο μπαλκόνι ενώ η γειτόνισσα υποθέτουμε πως όχι μόνο το θέλει, αλλά το ενθαρρύνει κιόλας :P

 

να στο θέσω αλλιώς

 

αν, τώρα που είναι άνοιξη καλή ώρα, έχεις βγει με το παιδί σου στο μπαλκόνι... και υπάρχει ένα πιτσιρίκι απέναντι που όλη την ώρα φωνάζει στο δικό σου να έρθει σπίτι σου...κι εσύ για τον άλφα ή βήτα λόγο δεν έχεις όρεξη, δεν μπορείς, έχεις τσακωθεί με το σύμπαν και δεν θες άνθρωπο, θεωρείς ότι η ώρα δεν είναι κατάλληλη κλπ λόγοι, σκέψουν όποιον λόγο θες...οκ θα κάνεις πίσω μία φορά, δύο, τρεις...ε κάποια στιγμή δεν θα σου βαρέσει στο νευρικό σύστημα να ξέρεις ότι θα βγεις στο μπαλκόνι και θα υπάρχει εκεί το πιτσιρίκι απέναντι να καραδοκεί την ώρα που θα σας πετύχει? Κι αν το δικό σου παιδί απαιτεί κάθε φορά να έρθει εκείνη ακριβώς τη στιγμή η φιλενάδα του να παίξουν πως ηρεμείς ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ το παιδί σου? Δεν θα στη βαρέσει στο τέλος αυτή η κατάσταση? Γιατί μη μου πεις ότι είσαι πάντα διαθέσιμη ή μες την καλή χαρά να δέχεσαι κάποιον σπίτι σου! Προσωπικά δεν είμαι - πλην όμως φροντίζω να καλύπτω και τις ανάγκες του παιδιού μου σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μιλάμε ερήμην της, μας τα έχει πει όλα χαρτί και καλαμάρι. Ότι δεν θέλει πολλά-πολλά με άλλες μανάδες γιατί όταν πιάνεις κουβέντα γίνονται παρεξηγήσεις, ότι μία φορά κάλεσε κόσμο στο σπίτι και η κόρη της δεν πέρασε καλά επειδή δεν γινόταν το δικό της, ότι κάποτε είχε φίλες η ίδια αλλά τις έκανε πέρα επειδή παραγνωρίστηκαν, ότι ψάχνει να βρει ατάκα να αποστομώσει τη μικρή της για να μην ζητάει συνέχεια ό,τι της κατέβει στο κεφάλι (π.χ. να παίξει με το γειτονάκι).

 

Μια χαρά μας τα έχει πει όλα η θεματοθέτρια, απλά εμείς δεν τα λαμβάνουμε υπόψιν μας.

 

Ακριβώς!Αυτά είναι τα περίεργα και όχι τα παιδιά που από το μπαλκόνι ζητάνε να παίξουν παρέα.

 

Ότι η θεματοθέτρια δεν θέλει να είναι το παιδί της στο μπαλκόνι ενώ η γειτόνισσα υποθέτουμε πως όχι μόνο το θέλει, αλλά το ενθαρρύνει κιόλας :P

 

Έγραψε και η γειτόνισσα την άποψή της και το έχασα;;; ή μόνοι μας βγάλαμε το συμπέρασμα ότι είναι άχρηστη μάνα;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, βρήκα χρόνο και μπήκα, η μαμά τελικά έφερε το παιδί παιδική χαρά, αλλά το μπαλκόνι μπαλκόνι, κάθε μέρα που λείπω και πηγαίνει η μαμά μου να πάρει το παιδί από το σχολείο, η μικρή μέχρι την ώρα που θα γυρίσω είναι στο μπαλκόνι...!!! αυτό που με ενοχλεί είναι ότι το παιδί μου δεν με ακούει, της εξήγησε τόσες φορες ότι η γιαγιά και ο παππούς κουράζονται να είναι έξω καθισμένη, αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι μην ξεσπάσει το όλο θέμα γιατί όσο πιο πολύ τους κουράζει τόσο πιο πολύ με πιέζουν και εμένα. Με ενοχλεί αφάνταστα που ενώ της εξηγώ ότι δεν πρέπει να το κάνει αυτό συνεχίζει. Το αστείο είναι ότι μόλις ο μπαμπάς του άλλου παιδιού το φωνάξει μέσα αυτό πάει αμέσως ενώ το δικό μου παιδί μας αγνοεί....! με ενοχλεί αφάνταστα αυτό το θέμα!! τι να πω μήπως εγώ είμαι πολύ αυστηρή, μήπως είναι μια μπαλκονάτη φάση!! δεν ξέρω....

 

δεν ξέρω πως την έχει δει η άλλη μαμά....εγώ όμως δεν το βρήσκω σωστό. αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι όταν είπα στην μικρή, ότι εάν κουράζουμαι την γιαγιά θα πρέπει να φέρω μια ξένη γυναίκα και μου απάντησε "γιατί δεν φέρνεις την μαμά της απέναντι";;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο δεν θέλεις η μικρή σου να βγαίνει στο μπαλκόνι; Όλο το καλοκαίρι μέσα θα την έχεις;

 

Γιατί είναι κούραση για τον παππού και τη γιαγιά να είναι στο μπαλκόνι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπεμπα τοτε ασε το άλλο παιδι και επικεντρωσου στο δικο σου...γιατι και το άλλο παιδι να σταματησει να βγαινει στο μπαλκονι, καποιο άλλο ισως βγει ;)

Εσυ φανταζομαι λείπεις εκεινες τις ωρες ετσι??

Πες στη μαμα σου να μην την αφηνει να βγαινει εφόσον σε ενοχλεί...η να την πηγαινει καποια βολτα εκεινη την ωρα

Link to comment
Share on other sites

να στο θέσω αλλιώς

 

αν, τώρα που είναι άνοιξη καλή ώρα, έχεις βγει με το παιδί σου στο μπαλκόνι... και υπάρχει ένα πιτσιρίκι απέναντι που όλη την ώρα φωνάζει στο δικό σου να έρθει σπίτι σου...κι εσύ για τον άλφα ή βήτα λόγο δεν έχεις όρεξη, δεν μπορείς, έχεις τσακωθεί με το σύμπαν και δεν θες άνθρωπο, θεωρείς ότι η ώρα δεν είναι κατάλληλη κλπ λόγοι, σκέψουν όποιον λόγο θες...οκ θα κάνεις πίσω μία φορά, δύο, τρεις...ε κάποια στιγμή δεν θα σου βαρέσει στο νευρικό σύστημα να ξέρεις ότι θα βγεις στο μπαλκόνι και θα υπάρχει εκεί το πιτσιρίκι απέναντι να καραδοκεί την ώρα που θα σας πετύχει? Κι αν το δικό σου παιδί απαιτεί κάθε φορά να έρθει εκείνη ακριβώς τη στιγμή η φιλενάδα του να παίξουν πως ηρεμείς ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ το παιδί σου? Δεν θα στη βαρέσει στο τέλος αυτή η κατάσταση? Γιατί μη μου πεις ότι είσαι πάντα διαθέσιμη ή μες την καλή χαρά να δέχεσαι κάποιον σπίτι σου! Προσωπικά δεν είμαι - πλην όμως φροντίζω να καλύπτω και τις ανάγκες του παιδιού μου σε αυτόν τον τομέα.

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και μπορεί να μου την βάρεγε έχεις δίκιο.

Αλλά θα είχα πρόβλημα με το παιδί μου και όχι με το γειτονόπουλο. Αυτό θα έπρεπε να λύσω με κάποιο τρόπο, με το να φέρω άλλο παιδί στο σπίτι; με το να το πάω στη πλατεία; με το να του εξηγήσω απλά κάποια πράγματα; Στο παιδί μου όμως όχι να ανοίξω θέμα το παιδί της απέναντι.

Δε μου φταίει αυτό αν επιμένει το δικό μου και τα κάνει όλα άνω κάτω για να περάσει καλά-όπως λέει η ίδια η μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω αναφερθηκε οτι "αν ειχε γονεις ναρκωμανεις δεν θα το καλουσα" κτλ.

Δηλαδη τα παιδια "προβληματικων" οικογενειων γινονται ανεπιθυμητα χωρις να φταινε σε κατι.

Ειναι ηδη θυματα της οικογενειας και περιθωριοποιουνται απο την υπολοιπη κοινωνια. Φαυλος κυκλος....

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ :!:...ότι δεν θα πρεπει να συμβαινει αυτο

Ισως και το προβλημα της Bebas ειναι αυτο από την ανάποδη. Δηλαδη η ιδια αισθανεται διαφορετικη και αντιδρα επιθετικα.

 

 

εμενα δεν με ενδιαφερει το προφιλ του κάθε παιδιου...μα καθολου!!! Δεν θεωρω ότι εχει η εστω ότι θα πρεπει να εχει ένα πενταχρονο. Και δεν το λεω θεωρητικα...Στο σπιτι μου μεγαλωνει μαζι με τα δικα μου και ένα άλλο παiδι :) . Δεν μενει μαζι μας όλα τα βραδυα αλλα μενει αρκετα βραδυα εδώ και 8 χρονια!!! Οι γονεις αδιαφοροι και αυτοκαταστροφικοι, ας μην πουμε λεπτομέρειες. Παρ όλα αυτά ευγνωμονες κάθε φορα που συναντιομαστε ( μια που ελάχιστες φορες βλεπόμαστε) γιατι ξερουν ότι αγαποω το παιδι τους....Ειμαι περηφανη για αυτό το παιδι!!! Με την δικη μου 'ανοχη ' στην αρχη ( τα παιδια μου ποτε δεν ειχαν θεμα) και μετα με την μικρη μου βοηθεια, ξεδιπλωσε τον ομορφο χαρακτήρα του. είμαι σιγουρη ότι αυτό το παιδι θα ξεπερασει τα κακα προγνωστικα που του εθεσε η κοινωνια και ναι..είμαι ΠΕΡΗΦΑΝΗ!!!

!!!!Αυτο χρειαζεται πολλη δυναμη.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά θα είχα πρόβλημα με το παιδί μου και όχι με το γειτονόπουλο. Αυτό θα έπρεπε να λύσω με κάποιο τρόπο, με το να φέρω άλλο παιδί στο σπίτι; με το να το πάω στη πλατεία; με το να του εξηγήσω απλά κάποια πράγματα; Στο παιδί μου όμως όχι να ανοίξω θέμα το παιδί της απέναντι.

Δε μου φταίει αυτό αν επιμένει το δικό μου και τα κάνει όλα άνω κάτω για να περάσει καλά-όπως λέει η ίδια η μητέρα.

Κορίτσια το θέμα προχώρησε, άλλαξαν τα δεδομένα. Το γειτονόπουλο μια χαρά μαζεύεται στο σπίτι όταν το φωνάξει η μαμά του. Το πρόβλημα είναι πως η κόρη της Μπέμπας είναι επαναστάτρια και δεν θέλει να κάτσει μόνη της μέσα σε τέσσερις τοίχους. Τι περίεργο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το θέμα προχώρησε, άλλαξαν τα δεδομένα. Το γειτονόπουλο μια χαρά μαζεύεται στο σπίτι όταν το φωνάξει η μαμά του. Το πρόβλημα είναι πως η κόρη της Μπέμπας είναι επαναστάτρια και δεν θέλει να κάτσει μόνη της μέσα σε τέσσερις τοίχους. Τι περίεργο παιδί.

 

 

χαχα πως τα λες ετσι βρε συ? γελάω μόνη μου και με κοιτάνε καλά καλά!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο δεν θέλεις η μικρή σου να βγαίνει στο μπαλκόνι; Όλο το καλοκαίρι μέσα θα την έχεις;

 

Γιατί είναι κούραση για τον παππού και τη γιαγιά να είναι στο μπαλκόνι;

 

Αν και δεν είναι δικιά μου δουλειά να απαντήσω, θεωρώ πως η beba μπορεί να το κάνει και μόνη της...δεν είπε κάτι τέτοιο η κοπέλα. Και θα σου πω γιατί μπορεί να είναι κούραση για τους μεγαλύτερους να κάτσουν έξω...γιατί μπορεί να υποφέρουν πχ απο τη μέση τους και τα καθίσματα έξω να είναι άβολα, γιατί μπορεί να είναι άρρωστοι και ευαίσθητοι και να μην υποφέρουν τα ρεύματα του αέρα...γιατί μπορεί η μικρή να κρέμεται απο τα κάγκελα και η γιαγιά να χέζεται επάνω της απο τον φόβο...ένα σωρό λόγους μπορεί να έχουν οι ηλικιωμένοι άνθρωποι:roll:

Link to comment
Share on other sites

Μπέμπα θα πρέπει να μπουν όρια στην κορούλα σου, γιατί μπορεί και η ίδια να ξεσηκώνει το απέναντι γειτονάκι.

 

Κορίτσια δεν καταλαβαίνω γιατί μερικά πράγματα σας φαίνονται τόσο εξωπραγματικά σε σημείο να ειρωνεύεστε...

Link to comment
Share on other sites

 

Κορίτσια δεν καταλαβαίνω γιατί μερικά πράγματα σας φαίνονται τόσο εξωπραγματικά σε σημείο να ειρωνεύεστε...

 

Συμφωνώ:|

 

Αν πρόκειται να αρχίσουμε τις ειρωνίες καλύτερα να σταματήσουμε την συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπέμπα θα πρέπει να μπουν όρια στην κορούλα σου, γιατί μπορεί και η ίδια να ξεσηκώνει το απέναντι γειτονάκι.

 

Στο πρωτο μηνυμα που εγραψε η Beba ρωταει ΠΩΣ θα βαλει ορια στο παιδι της. Ακριβως γι αυτο ανοιξε το θεμα.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, βρήκα χρόνο και μπήκα, η μαμά τελικά έφερε το παιδί παιδική χαρά, αλλά το μπαλκόνι μπαλκόνι, κάθε μέρα που λείπω και πηγαίνει η μαμά μου να πάρει το παιδί από το σχολείο, η μικρή μέχρι την ώρα που θα γυρίσω είναι στο μπαλκόνι...!!! αυτό που με ενοχλεί είναι ότι το παιδί μου δεν με ακούει, της εξήγησε τόσες φορες ότι η γιαγιά και ο παππούς κουράζονται να είναι έξω καθισμένη, αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι μην ξεσπάσει το όλο θέμα γιατί όσο πιο πολύ τους κουράζει τόσο πιο πολύ με πιέζουν και εμένα. Με ενοχλεί αφάνταστα που ενώ της εξηγώ ότι δεν πρέπει να το κάνει αυτό συνεχίζει. Το αστείο είναι ότι μόλις ο μπαμπάς του άλλου παιδιού το φωνάξει μέσα αυτό πάει αμέσως ενώ το δικό μου παιδί μας αγνοεί....! με ενοχλεί αφάνταστα αυτό το θέμα!! τι να πω μήπως εγώ είμαι πολύ αυστηρή, μήπως είναι μια μπαλκονάτη φάση!! δεν ξέρω....

 

δεν ξέρω πως την έχει δει η άλλη μαμά....εγώ όμως δεν το βρήσκω σωστό. αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι όταν είπα στην μικρή, ότι εάν κουράζουμαι την γιαγιά θα πρέπει να φέρω μια ξένη γυναίκα και μου απάντησε "γιατί δεν φέρνεις την μαμά της απέναντι";;

 

Beba μην της το απαγόρεψεις εντελώς γιατι τότε δεν θα βρεις άκρη. Δωςε της ενα διάστημα μεσα στην ημέρα που της επιτρέπεις και περα απο αυτο δεν εχει άλλο μπαλκόνι .. Αν θελει πολυ να βγει τότε κανε την να 'δουλέψει' για αυτο.. Δηλαδή αν κανει μια συγκεκριμένη δουλειά στη σπίτι η αν παιξει φρόνιμα με τα παιχνίδια της τότε μπορεί να παει εξω

 

Αν απλα και μονο πεις σε ενα παιδί ΟΧΙ δεν θα άντιδρασει καλα , θα διαμαρτυρηθεί και μάλλον θα σταματήσει να σε ακούει γενικά.. Η κανε ενα απο τα παραπάνω η δωςε της μια αλλη ασχολία ΑΝΤΙ για το μπαλκόνι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...