Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ


christiana08

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!! Βάλτε με και εμένα στο club παρακαλώ!!!!!

Ο σύζυγος είναι υποπλοίαρχος σε γκαζάδικα και λείπει συνήθως 6 μήνες!!!! Αυτή τη φορά ήρθε 27/11 και θα φύγει λογικά μετά το πάσχα! Αφήστε πίκρααααααα τουλάχιστον εγώ πάω μαζί του για ένα μήνα! Γιατί αλλιώς δεν παλεύεται... Σπάμε στην μέση το 6μηνο και έτσι κάτι γίνεται!!!! Χαίρομαι πολύ που βρήκα ομοιοπαθούσες!!!!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

καπετανισσα συζυγος στεργιανου?????

ή

μαλλον εδω επρεπε να γραψει ο αντρας μου με τιτλο θεματος...ΑΝΤΡΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ

Αχ...καμια φορα του σιγοψιθυριζω στο αυτι πως για σενα αφησα τη θάλασσά μου για παντα...τι κι αν μετα τελιωσα αλλη σχολη,τα ταξιδια που εκανα μαθητευομενη και ενα, και μονο ενα ,ως πληρωμα βουιζουν μεσα μου...

Link to comment
Share on other sites

καλά polinaki εσύ κι αν είσαι περίπτωση!!! ο σύζυγος πάντως θα πρέπει να το έχει εκτιμήσει πολύ την παραχώρηση που έκανες για εκείνον....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! Βάλτε με και εμένα στο club παρακαλώ!!!!!

Ο σύζυγος είναι υποπλοίαρχος σε γκαζάδικα και λείπει συνήθως 6 μήνες!!!! Αυτή τη φορά ήρθε 27/11 και θα φύγει λογικά μετά το πάσχα! Αφήστε πίκρααααααα τουλάχιστον εγώ πάω μαζί του για ένα μήνα! Γιατί αλλιώς δεν παλεύεται... Σπάμε στην μέση το 6μηνο και έτσι κάτι γίνεται!!!! Χαίρομαι πολύ που βρήκα ομοιοπαθούσες!!!!

 

καλά είσαι και μην παραπονιέσαι!!! εμένα ήρθε 13-12 και φεύγει στις 1-3 (ούτε τρεις μήνες) και εγώ μένω πίσω με δύο παιδιά και δουλειά και μόνη μου όλα χωρίς καμία βοήθεια. Άσε πίκρα μεγάλη σου λέω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fraoulopoulitsa Και εγώ μόνη με 2 παιδιά απο εδώ και πέρα!!! Άστα.. Τουλάχιστον εγώ δεν εργάζομαι.. Ούτε και εγώ έχω βοήθεια, η μαμά μου ναι μεν είναι νέα και μένει κοντά μου αλλά δυστηχώς εργάζεται.. Βέβαια αν καμιά φορά θέλω να αφήσω κάποιο το πάω στην γιαγιά μου αλλά όχι για πολλές ώρες γιατί κουράζεται και αυτή.. Εσένα τι ηλικία έχουν τα παιδάκια σου?? Εμένα έκατσε 4μηνο γιατί την προηγούμενη φορά ελείπε 6 ήρθε για 2 και ξαναέφυγε για 6.. Οπότε τώρα δεν γινόταν διαφορετικά, έπρεπε να ξεκουραστεί και αυτός! Και εσενα σε γκαζαδικα είναι? Πας καθόλου?

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

καλά polinaki εσύ κι αν είσαι περίπτωση!!! ο σύζυγος πάντως θα πρέπει να το έχει εκτιμήσει πολύ την παραχώρηση που έκανες για εκείνον....

 

κι αυτος εκτιμησε κι εγω ,γιατι παντα ημουν πολυ σκληρος ανθρωπος...θυμαμαι το ειχα σκασει δυο φορες απο το σπιτι πριν δωσω πανελληνιες γιατι ειχα δηλωσει σε ολους οτι εγω θα κανω τα χαρτια μου για το εμπορικο ναυτικο..Καθε φορα που γυριζα σπιτι η μαμα μου ειχε το υφος ΄΄πηγαινε αλλα δε θα αντεξεις΄΄.

Εκανα τα χαρτια μου,επερναν μονο δυο γυναικες με σειρα προτεραιοτητας και 600 τοσους αντρες.Εγω μπηκα με 18 και συναδελφοι με 10 και 11 .

Ο τοτε φιλος μου,ειχαμε δωσει και λογο μαλιστα,μου απαγορευσε να πηγαινω.Τα βροντηξα κι εγω και προχωρησα μονη.Οταν τελιωνα τη σχολη ερωτευτηκα τον αντρα μου και λογω προβληματων υγειας που εχει δε ταξιδεψα ποτε ξανα.

Καμια φορα,νομιζω πως ακομα στεκομαι στη γεφυρα.Και ακομα περπαταω σαν πιγκουινος.Κι οταν με ρωτανε δε λεω τοπογραφος,ουτε διακοσμητρια,αξιωματικος λεω και με κοιτανε περιεργα(ειμαι και 1.60 υψος)

Η εκτιμηση του αντρα μου ηρθε μετα, με ενα σκαφακι, που γυρναμε το καλοκαιρι τις παραλιες.

Ηθελα να πω στα κοριτσια των ναυτικων μας πως τα πραγματα γι αυτους ειναι τοσο δυσκολα οσο και ενος μοναχου.Κι ας ειναι στο τηλεφωνο βροντοφωνοι και γελαστοι...εχω δει ματια να βουρκωνουν και τραγουδια να φευγουν με τον ανεμο να ερθουν να σας βρουν.

Θα ηθελα καποτε,στα βαθια μου γεραματα να μπαρκαρω ξανα...κι αυτη τη φορα με τον αντρα μου στο πλαι...

Link to comment
Share on other sites

fraoulopoulitsa Και εγώ μόνη με 2 παιδιά απο εδώ και πέρα!!! Άστα.. Τουλάχιστον εγώ δεν εργάζομαι.. Ούτε και εγώ έχω βοήθεια, η μαμά μου ναι μεν είναι νέα και μένει κοντά μου αλλά δυστηχώς εργάζεται.. Βέβαια αν καμιά φορά θέλω να αφήσω κάποιο το πάω στην γιαγιά μου αλλά όχι για πολλές ώρες γιατί κουράζεται και αυτή.. Εσένα τι ηλικία έχουν τα παιδάκια σου?? Εμένα έκατσε 4μηνο γιατί την προηγούμενη φορά ελείπε 6 ήρθε για 2 και ξαναέφυγε για 6.. Οπότε τώρα δεν γινόταν διαφορετικά, έπρεπε να ξεκουραστεί και αυτός! Και εσενα σε γκαζαδικα είναι? Πας καθόλου?

 

Ο δικός μου ήταν παλιά σε γκαζάδικα τώρα είναι σε lng (φυσικό αέριο) όπου εκεί τα ταξίδια είναι 4 μήνες μέσα 2 έξω. Μαζί του πήγαινα τον πρώτο καιρό που δεν είχα παιδιά και δεν δούλευα , και μπόρεσα και είδα κάποια πράγματα. Τώρα με τη δουλειά και τα παιδιά να μην μπορώ να τα αφήσω σε κανέναν είναι σκούρα τα πράγματα. Φαντάσου ότι είχα τόση έλλειψη βοήθειας που τέλος Νοεμβρίου που χρειάστηκε με τον μικρό να πάμε νοσοκομείο, τραβολογούσα και το μεγάλο μαζί.... Άσε για πίκρα απίστευτη σου λέω!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ο δικός μου ,υποπλοίαρχος σε φορτηγά (αν και έχει περάσει και απο lng).Συνήθως μπαρκάρει για 7-8 μήνες και μένει έξω 4. Έχω πάει κι εγώ μαζί για μιά εβδομάδα που έπιασαν Ευρώπη και μπορούσα κι εγώ δεν είχα δουλειά λόγω Πάσχα.

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω βρε sislou και τα εφτάμηνα δύσκολα και αυτά, τουλάχιστον τα τετράμηνα του δικού μου κάπως τρώγονται.... μέχρι να βάλεις τις δουλειές σου και το σπίτι σου σε μία σειρά περνάει ο πρώτος μήνας, τον επόμενο άντε όλο και κάποια γιορτή συνήθως προκύπτει (Χριστούγεννα ή Πάσχα) άντε μετά δυο μήνες μείνανε , τον ένα τον περνάμε πάντα με τη λαχτάρα που θα έρθει, ε το φάγαμε το ταξίδι (λέμε τώρα !!!)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι αυτος εκτιμησε κι εγω ,γιατι παντα ημουν πολυ σκληρος ανθρωπος...θυμαμαι το ειχα σκασει δυο φορες απο το σπιτι πριν δωσω πανελληνιες γιατι ειχα δηλωσει σε ολους οτι εγω θα κανω τα χαρτια μου για το εμπορικο ναυτικο..Καθε φορα που γυριζα σπιτι η μαμα μου ειχε το υφος ΄΄πηγαινε αλλα δε θα αντεξεις΄΄.

Εκανα τα χαρτια μου,επερναν μονο δυο γυναικες με σειρα προτεραιοτητας και 600 τοσους αντρες.Εγω μπηκα με 18 και συναδελφοι με 10 και 11 .

Ο τοτε φιλος μου,ειχαμε δωσει και λογο μαλιστα,μου απαγορευσε να πηγαινω.Τα βροντηξα κι εγω και προχωρησα μονη.Οταν τελιωνα τη σχολη ερωτευτηκα τον αντρα μου και λογω προβληματων υγειας που εχει δε ταξιδεψα ποτε ξανα.

Καμια φορα,νομιζω πως ακομα στεκομαι στη γεφυρα.Και ακομα περπαταω σαν πιγκουινος.Κι οταν με ρωτανε δε λεω τοπογραφος,ουτε διακοσμητρια,αξιωματικος λεω και με κοιτανε περιεργα(ειμαι και 1.60 υψος)

Η εκτιμηση του αντρα μου ηρθε μετα, με ενα σκαφακι, που γυρναμε το καλοκαιρι τις παραλιες.

Ηθελα να πω στα κοριτσια των ναυτικων μας πως τα πραγματα γι αυτους ειναι τοσο δυσκολα οσο και ενος μοναχου.Κι ας ειναι στο τηλεφωνο βροντοφωνοι και γελαστοι...εχω δει ματια να βουρκωνουν και τραγουδια να φευγουν με τον ανεμο να ερθουν να σας βρουν.

Θα ηθελα καποτε,στα βαθια μου γεραματα να μπαρκαρω ξανα...κι αυτη τη φορα με τον αντρα μου στο πλαι...

 

Α,βρε Polinaki,πως σε νοιωθω.

 

Ναυτικινα,με πατερα ναυτικο και συζυγο ναυτικο.

 

Ειχε τις ομορφιες του το θεμα,ειχε ομως και κατι πικρες....

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια γεια σας προσθεστε αλλη μια στο κλαμπ εμεις ειμαστε νιοπαντροι αλλα αυτο που με απασχολει ειναι πως θα τα καταφερω μετα με παιδι χωρις βοηθεια απο το συγγενικο περιβαλλον που ειναι ολοι πολυ μακρια εσεις εχετε αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΜΜΜΜΜΜ Σευχαριστω θα τα ψαξω ειμαι και νεα στο forum βλεπεις... Ευχομαι καλυτερες μερες σε ολες μας κοριτσια εγω ακομη μια φορα εκανα γιορτες μονη μου

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

παρον παιδι ναυτικου..αδελφια ναυτικοι!!!ειναι ολοι στην αφρικη!!!!!!!!!!!!!!!

ο πατερας μου παντα απων απο ολα!!!!!!!!!!!!!!παιδικα χρονια χωρις πατρικη φιγουρα!! το μισο αυτο το επαγγελμα!!αν και δινει πολλα λεφτα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα στο πάρεντς καφέ δίπλα, έχουμε φτιάξει μια γωνία οι γυναίκες ναυτικών... Το λινκ το έχει βάλει η πάρος παραπάνω... Α, και που είσαι ΕΔΙΝΕ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΠΟΤΕ τώρα δίνει μόνο πίκρες και λεφτά ίσα να ζεις μια καλύτερη ζωή, όχι να αγοράζεις ακίνητα με τη σέσουλα όπως έκαναν παλιά οι ναυτικοί...:(

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου δεν είναι ναυτικός και να κάνει μεγάλα ταξίδια αλλά η δουλειά του είναι στη θάλασσα (έχει αλιευτικό) και λείπει από Μάρτιο έως Οκτώβριο κάθε χρόνο. Εγώ πιάνομαι ως γυναίκα ναυτικού ή όχι? Οχι τίποτα άλλο θέλω να πω κάπου το πόνο της μοναξιάς μου.:mrgreen::)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...