Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

όταν ένα θέμα αναρτάται σε ένα φόρουμ και αγγίζει ευαίσθητες χορδές υπάρχουν πολύ συναισθηματικές αντιδράσεις. Λατίνα η συντριπτική πλειοψηφία σε ώθησε σε επιθετική συμπεριφορά πατώντας πάνω στο ενοχικό που όλοι λίγο πολύ κουβαλάμε (ότι αν δεν 'επιτεθεις' δεν προστατεύεις επαρκώς το παιδί σου άρα τί σόι μαμά είσαι) με επιχειρήματα φανταστικές ερμηνείες και ψυχογραφήματα ανθρώπων που δεν έχουν δει ποτέ στη ζωή τους (άρα βασισμένα στα προσωπικα βιώματα και πεποιθήσεις του καθενός και πολύ μακριά από την πραγματικότητα). Τώρα αφού η 'επιθετική' στάση απέτυχε ωθείσαι είτε σε ακόμα μεγαλύτερη επιθετικότητα (απειλές μηνύσεων) είτε σε δραστική αλλαγή ζωής. Το φόρουμ είναι υπέροχο για ανταλλαγες απόψεων σε θεωρητικά θέματα αλλά θέλει προσοχή όταν υπάρχει ένα σοβαρο και άμεσα πιεστικό ζήτημα στη ζωή σου που σε καθιστά ιδιαίτερα ευάλωτη στις γνώμες του καθενός που ίσως καταλήγουν να σε μπερδεύουν και να σε κάνουν να αιθάνεσαι άσχημα για τον τρόπο που λειτουργείς παρά σε βοηθάνε. Έχεις αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες μέχρι τώρα στη ζωή σου πολύ καλά άρα και αυτό θα το καταφέρεις, αρκεί να σιωπήσεις τις φωνές που σε μπερδευουν και αποφασίσεις με ησυχία την επόμενη σου κίνηση, με τον τρόπο που ταιριάζει στη δική σου ιδιοσυγκρασία. Μόνο εσύ που το βιώνεις, ξέρεις τα πρόσωπα και τη σχέση που έχεις μαζί τους και μπορείς να το διαχειριστείς, ήρεμα όπως με όλες τις καταστάσεις μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλλά επειδή είναι τόσο ήρεμη, τόσο γλυκομίλητη, δασκάλα παλιάς κοπής, που τα αγαπάει, σα γιαγιά τους τα έχει, εγώ το έβρισκα πολύ συγκινητικό.....

Ότι τα αγαπάει, τα αγαπάει. Να τα διδάξει, μπορεί; Γιατί αν της παίρνει 15 λεπτά να τα πείσει να βγάλουν μια φωτοτυπία, πόσο της παίρνει να τα βάλει να κάνουν μια εργασία;

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι όταν χαράκωσαν το γιο μου στο πρόσωπο, πήγαμε στο γραφείο τρεις μάνες. Και η δασκάλα μας. Μόλις μας άκουσε να λέμε οτι τα παιδιά μας είναι ζωηρά, μας αγριοκοίταξε, μας είπε ότι για τα παιδάκια της δεν επιτρέπει σε κανέναν να μιλάει έτσι και ότι αν ήξερε οτι θα ειπωθούν τέτοιες λέξεις δε θα παρευρισκόταν. Τα δικά της τα παιδιά δεν κάνουν τίποτα, είπε. Τα δικά μας, δεν ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

όταν ένα θέμα αναρτάται σε ένα φόρουμ και αγγίζει ευαίσθητες χορδές υπάρχουν πολύ συναισθηματικές αντιδράσεις. Λατίνα η συντριπτική πλειοψηφία σε ώθησε σε επιθετική συμπεριφορά πατώντας πάνω στο ενοχικό που όλοι λίγο πολύ κουβαλάμε (ότι αν δεν 'επιτεθεις' δεν προστατεύεις επαρκώς το παιδί σου άρα τί σόι μαμά είσαι) με επιχειρήματα φανταστικές ερμηνείες και ψυχογραφήματα ανθρώπων που δεν έχουν δει ποτέ στη ζωή τους (άρα βασισμένα στα προσωπικα βιώματα και πεποιθήσεις του καθενός και πολύ μακριά από την πραγματικότητα). Τώρα αφού η 'επιθετική' στάση απέτυχε ωθείσαι είτε σε ακόμα μεγαλύτερη επιθετικότητα (απειλές μηνύσεων) είτε σε δραστική αλλαγή ζωής. Το φόρουμ είναι υπέροχο για ανταλλαγες απόψεων σε θεωρητικά θέματα αλλά θέλει προσοχή όταν υπάρχει ένα σοβαρο και άμεσα πιεστικό ζήτημα στη ζωή σου που σε καθιστά ιδιαίτερα ευάλωτη στις γνώμες του καθενός που ίσως καταλήγουν να σε μπερδεύουν και να σε κάνουν να αιθάνεσαι άσχημα για τον τρόπο που λειτουργείς παρά σε βοηθάνε. Έχεις αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες μέχρι τώρα στη ζωή σου πολύ καλά άρα και αυτό θα το καταφέρεις, αρκεί να σιωπήσεις τις φωνές που σε μπερδευουν και αποφασίσεις με ησυχία την επόμενη σου κίνηση, με τον τρόπο που ταιριάζει στη δική σου ιδιοσυγκρασία. Μόνο εσύ που το βιώνεις, ξέρεις τα πρόσωπα και τη σχέση που έχεις μαζί τους και μπορείς να το διαχειριστείς, ήρεμα όπως με όλες τις καταστάσεις μέχρι τώρα.

 

Σε επιθετική συμπεριφορά , να μιλήσει για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει το παιδί της και άλλα παιδιά ? και μάλιστα που υπήρχε και πέρσι ?

Προφανώς εκείνη τα βιώνει και ξέρει ...δεν την ωθεί κανείς να κάνει τίποτα.

 

Είσαι σίγουρη ότι διάβασες όλα τα ποστ?

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

όταν ένα θέμα αναρτάται σε ένα φόρουμ και αγγίζει ευαίσθητες χορδές υπάρχουν πολύ συναισθηματικές αντιδράσεις. Λατίνα η συντριπτική πλειοψηφία σε ώθησε σε επιθετική συμπεριφορά πατώντας πάνω στο ενοχικό που όλοι λίγο πολύ κουβαλάμε (ότι αν δεν 'επιτεθεις' δεν προστατεύεις επαρκώς το παιδί σου άρα τί σόι μαμά είσαι) με επιχειρήματα φανταστικές ερμηνείες και ψυχογραφήματα ανθρώπων που δεν έχουν δει ποτέ στη ζωή τους (άρα βασισμένα στα προσωπικα βιώματα και πεποιθήσεις του καθενός και πολύ μακριά από την πραγματικότητα). Τώρα αφού η 'επιθετική' στάση απέτυχε ωθείσαι είτε σε ακόμα μεγαλύτερη επιθετικότητα (απειλές μηνύσεων) είτε σε δραστική αλλαγή ζωής. Το φόρουμ είναι υπέροχο για ανταλλαγες απόψεων σε θεωρητικά θέματα αλλά θέλει προσοχή όταν υπάρχει ένα σοβαρο και άμεσα πιεστικό ζήτημα στη ζωή σου που σε καθιστά ιδιαίτερα ευάλωτη στις γνώμες του καθενός που ίσως καταλήγουν να σε μπερδεύουν και να σε κάνουν να αιθάνεσαι άσχημα για τον τρόπο που λειτουργείς παρά σε βοηθάνε. Έχεις αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες μέχρι τώρα στη ζωή σου πολύ καλά άρα και αυτό θα το καταφέρεις, αρκεί να σιωπήσεις τις φωνές που σε μπερδευουν και αποφασίσεις με ησυχία την επόμενη σου κίνηση, με τον τρόπο που ταιριάζει στη δική σου ιδιοσυγκρασία. Μόνο εσύ που το βιώνεις, ξέρεις τα πρόσωπα και τη σχέση που έχεις μαζί τους και μπορείς να το διαχειριστείς, ήρεμα όπως με όλες τις καταστάσεις μέχρι τώρα.

 

Δεν είμαι από τα άτομα που κάνω ότι μου λένε. Είμαι από τα άτομα που έχουν, όμως, ανοιχτές τις κεραίες τους, και ακούν όλες τις απόψεις. Απ΄ότι είδες, ούτε για μηνύσεις είπα τίποτα, ούτε για καταγγελίες είπα τίποτα, ούτε για αποτυχία εκπαιδευτικών, που αρχικά μου φάνηκαν πιασάρικες ατάκες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Latina έχω διαβάσει όοοολες τις σελίδες

Συναισθηματικά σε νιώθω

Νομίζώ ότι χρειάζεται καταρχήν να ηρεμήσεις

Προσωπικά από σήμερα και μετά θα έκανα τα ακόλουθα

 


  • Έγγραφη αναφορά στον διευθυντή όπου με λεπτομέρειες θα ανέφερα όλα τα συμβάντα και θα ζητούσα επίσης την έγγραφη ενημέρωση για τα εν λόγω συμβάντα από το σχολικό βιβλίο. Αν σου περισεύουν καλύτερα ακόμα να το κάνεις με εξώδικο
  • Θα πήγαινα στο σχολικό σύμβουλο της περιφέρειας και θα ζητούσα άμεση παρέμβαση

Προς το παρόν δεν θα έπαιρνα το παιδί από το σχολείο αλλά στο επόμενος γεγονός θα έκανα μύνηση στον διεθυντή για παραμέληση ανηλίκου (του δικού σου)

Θεωρείς ότι είμαι υπερβολική;;;Βλέπεις ότι με τις κουβέντες και χάνεις το δίκιο σου και δεν γίνεται τίποτα στο διαταύτα και παράλληλα διαιωνίζεται μια κατάσταση εις βάρος του παιδιού. Αν δεν θες να είσαι τόσο επιθετική θα μπορούσες να ενημερώσεις εκ των προτέρων τον διεθυντή του σχολείου για τις επόμενες ενέργειες σου όχι εν ήδη απειλής αλλά απλής ενημέρωσης.

Την δασκάλα προσωπικά την θεωρώ απαράδεκτη και θα είχα μόνο τυπικές σχέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να πω ότι στη δική μας περίπτωση με το ψαλίδι, ο δ/ντης μας κουνήθηκε λίγο & κατάφερε τους γονείς να πείσουν το παιδί να δώσει πίσω κάποια από τα κλεμμένα. Επίσης, έπεισε τον μπαμπά του επιθετικού παιδιού να παρακολουθήσει μαθήματα συμβουλευτικής γονέων μαζί με άλλους γονείς & με μία ψυχολόγο του δήμου που κανόνισε ο πρόεδρος του συλλόγου γονέων. Όλα τα τμήματα βάζουν επιμελητές στις αίθουσες για τα διαλείμματα & υπάρχουν 2 δάσκαλοι που εναλλάξ επιβλέπουν το συγκεκριμένο παιδί στην αυλή. Βέβαια υπάρχουν πάλι περιστατικά, όπως βρισιές ή τσακωμοί με άλλα παιδιά, αλλά συνήθως τα προλαβαίνουν οι δάσκαλοι πριν εξελιχθούν χειρότερα. Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με κάποια παιδάκια που παραπονιούνται ότι δεν θέλουν να πάνε σχολείο γιατί φοβούνται αυτό το παιδάκι. Όμως φαίνεται ότι οι αρμόδιοι δεν παραβλέπουν το πρόβλημα, κάνουν προσπάθειες για να το αντιμετωπίσουν, αν & όχι δραστικές, τουλάχιστον κάτι κάνουν...

Στη δική σας περίπτωση εθελοτυφλούν. Βέβαια εξαρτάται & από το πως είναι οι γονείς του παιδιού ... ίσως αντί να προσεγγίσουν το πρόβλημα του παιδιού τους, το μαλώνουν ή το δέρνουν κιόλας όταν κάποιος τους λέει ότι έχει κάνει κάτι άσχημο το παιδί τους.... δεν μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει στο σπίτι τους. Ισως γιαυτό η δασκάλα δεν θέλει να ακούγεται ότι μόνο το συγκεκριμένο παιδί έχει εξαιρετικά βίαιη συμπεριφορά. Υποβιβάζουν την κατάσταση & γενικεύουν για να μην φαίνεται το μέγεθος του προβλήματος & βγάζουν υπερβολικούς εσάς τους γονείς γιατί δεν θέλουν να ενεργήσουν.

Εσύ μέτρα τις δυνάμεις σου, δώσε λίγες μέρες χρόνο στον μπάμια να δεις αν έλαβε υπόψη όσα άκουσε στη συνέλευση μήπως αλλάξει κάτι, εκτίμησε ακριβώς την ψυχική κατάσταση του παιδιού σου, συμβουλέψου & τον άντρα σου, δες τι σκοπεύουν να κάνουν & οι άλλοι γονείς & πράττεις αναλόγως. Ξέρεις την ιεραρχία, ξέρεις τα επόμενα βήματα...η απόφαση είναι δική σου!!

Αλλά αν δεις ότι το παιδί σου πράγματι αυξάνει τη βίαιη / ή ζωηρή / ή έντονη συμπεριφορά του, μην κλείνεις τα αυτιά σου... βοήθησέ το, γιατί έτσι μάλλον εκφράζει το στρες που του προκαλεί η όλη κατάσταση & ίσως πραγματικά χρειάζεται βοήθεια. (ελπίζω να μην με παρεξηγείς & να καταλαβαίνεις από πια άποψη το λέω..)

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω λίγο......να δω τι θα κάνουν. Ενημερώθηκαν, έστω ότι τα άκουσαν όλα πρώτη φορά χτες......σημείωσε όλα τα περιστατικά στο μαγικό του μπλοκάκι. Να δούμε πως θα κυλήσει.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τις κοπέλες που μίλησαν για την ιεραρχία.

Δεν κανει κάτι αποτελεσματικό ο κος Δ/ντης;Στον ανώτερό του.Ούτε αυτός;

Στον πιο πάνω και πάει λέγοντας....Πρέπει να υπάρχει λύση.Αρκεί να υπάρχει θέληση για να βρεθεί.

 

*Little monkey , τί συγκίνηση πήρα σήμερα που συμφωνήσαμε!Δεν το πιστεύω!

:):lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε συ, μήπως, λέω μήπως, έτσι για να μπορέσουμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα... η ολιγωρία δασκάλων - καθηγητών έχει να κάνει με τη στάση των γονιών του παιδιού; Και για να μην του δημιουργήσουν επιπλέον στρες, προβλήματα, κλπ. προσπαθούν έτσι να το προφυλάξουν;

Αν συμβαίνει αυτό, λέω μήπως τους έλεγαν και καλά (όχι ότι θα το κάνετε κιόλας) ότι μια ομάδα γονέων είναι έτοιμοι να απευθυνθούν στην πρόνοια για το θέμα. Μήπως ρε παιδάκι μου έπαιρναν κι αυτοί μπρος....

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε δε σε δουλεύω. Σου λέω τι έπρεπε να έχει γίνει.

Με αυτά που μου λες για τη δασκάλα τώρα, βλέπω ότι δεν το 'χει και το επιθετικό παιδί μένει αβοήθητο όλον αυτόν το καιρό. Γιατί είχα εντελώς άλλη εικόνα από αυτά που έλεγες μέχρι τώρα. Βλέπεις τα δικά μου στερεότυπα για το ποια είναι η δασκάλα που οι γονείς λατρεύουν είναι διαφορετικά.

 

Συμφωνώ λοιπόν κι εγώ ότι όλοι έπρεπε να έχουν τηρήσει διαφορετική στάση και ότι υπάρχουν πρωτόκολλα και διαδικασίες που δεν τηρήθηκαν. Μη δώσεις άλλο χρόνο. Ούτε δευτερόλεπτο. Δε θα σταματήσω να το λέω μέχρι να το αντιληφθείς. Κινητοποίησε το μηχανισμό. Πήγαινε στη σύμβουλο. Έγγραφα τα παραπονά σου στον διευθυντή και κοινοποίησε το έγγραφο στη σύμβουλο. Μην περιμένεις, μη δίνεις ευκαιρίες.

 

Δε χρειάζεται να επιτεθείς, δε χρειάζεται να μαλώσεις ξανά. Δε χρειάζεται να κινηθείς νομικά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να μιλήσεις ήρεμα με τη σύμβουλο (όπως μόνο εσύ μπορείς να κάνεις με το υψηλό επίπεδο που σε διακρίνει) να της εκθέσεις τα γεγονότα και να της επιδόσεις το έγγραφο που της κοινοποιείς. Και μετά βλέπεις.

 

Καλέ mariab σιγά μην παρεξηγηθώ. Η διαφωνία είναι σημαντικό πράγμα, μας ανοίγει τους ορίζοντες.

 

Η σύμβουλος δεν μπορεί να αναγκάσει τους γονείς να πάνε το παιδί τους σε ειδικό. Μπορεί να τους προτρέψει όμως πιο πειστικά από το σχολείο (που το συγκεκριμένο κιόλας δεν πιστεύει ότι φτιάχνουν τα πράγματα). Όταν οι προσδοκίες του σχολείου είναι χαμηλές για τα παιδιά και τους ενήλικες που το απαρτίζουν η πορεία όλων είναι φθίνουσα.

 

Αυτό που μπορεί η σύμβουλος (και οφείλει) να κάνει είναι να βοηθήσει το σχολείο να οργανωθεί ώστε να ελαχιστοποιηθεί η δυνατότητα της ανεξέλεγκτης δράσης του παιδιού.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μία χρονιά είχα ένα παιδί που οι γονείς του δε δεχόταν με τίποτα να πάει για αξιολόγηση. Παιδί υπερκινητικό που ανέβαινε πάνω στα τραπέζια και εκσφενδόνιζε πράγματα στα παιδιά. που ανέβαινε πάνω στα καλοριφέρ και πήδαγε πάνω στα παιδιά κλπ. Το πιέσαμε το ψάξαμε, ήρθε η σύμβουλος τίποτα. Οι γονείς δεν είχαν χρόνο...

 

Μέχρι που μου έσκασε η ιδέα του χαρισματικού παιδιού. Οι γονείς γλυκάθηκαν με την πιθανότητα και πήγαν για αξιολόγηση. Τους ήρθε ντουβρουντζάς μετά βέβαια, αλλά άκουσαν ειδκούς, ψάρωσαν και το παιδί βρήκε βοήθεια. Φυσικά τη βοήθεια τη βρήκε την επόμενη χρονιά κι εμένα μου βγήκε η πίστη έκλαιγα κάθε μέρα και δεν ήθελα να πάω στη δουλειά, αλλά τουλάχιστον το παιδί δεν έμεινε αβοήθητο.

 

Λύσεις υπάρχουν. Μπορεί να μην είναι πάντα όσο ηθικές θα θέλαμε (εδώ είπα ψέματα ας πούμε), αλλά όποιος ψάχνει βρίσκει....

 

Δυστυχώς αν ο γονιός μουλαρώσει και δε θέλει, το σχολείο δεν μπορεί να τον αναγκάσει. Και όσα θα κάνει θα είναι ημίμετρα.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και το τελευταίο νέο........ο διευθυντής έδωσε κανονικά τη δασκάλα σήμερα. Πήγε ο μπαμπάς ενός χτυπημένου κοριτσιού να του μιλήσει στο γραφείο του, όπως ζήτησε χτες, και του είπε να κάνουμε υπομονή, να εντάξουμε το παιδάκι, να μην το απομακρύνουμε, ΜΕΧΡΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει ούτε καν μπάμιας δεν είναι ο τύπος. Απαράδεκτος.... Δική του ευθύνη είναι και η δασκάλα....

 

Λατίνα προχώρα....

 

Είπε κι άλλα ο μπάμιας, την έβγαλε οφφ.......αλλά δε θέλω να επεκταθώ......

Μιρικι δεν μπορώ, τώρα που μιλάμε δεν μπορώ.......μέχρι να έρθει η σύμβουλος, έχω λίγο να ηρεμήσω.......

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου το έλεγε....ότι δε θα γίνει τίποτα. Δε μπορεί κανένας, δασκάλα, διευθυντής, σύμβουλος ή πρωθυπουργός, να αναγκάσει τους γονείς να ζητήσουν βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να ληφθούν μέτρα που να μην εμπλέκουν τους γονείς του παιδιού. ΟΚ δε θα λυθεί οτ πρόβλημα, αλλά θα βελτιωθεί η κατάσταση.

 

Π.χ. όταν χτυπάει κουδούνι για μέσα θα μαζεύονται στο χώρο της προσευχής και θα συνοδεύονται από το δάσκαλο της ώρας για να μπουν μέσα. Δε θα μένει κανένα μέσα στο διάλειμμα, θα εφημερεύουν όλοι οι εκπαιδευτικοί στα διαλείμματα και ένας κάθε εβδομάδα θα γίνεται σκιά του δύσκολου παιδιού. Να ξεκινησουν το πρόγραμμα "βήματα για τη ζωή" ή κάποιο άλλο πρόγραμμα συναισθηματικής νοημοσύνης. Να εφαρμόσουν το σύστημα του μέντορα τα εκτακια στα πρωτάκια και ένας εκπαιδευτικός για το δύσκολο παιδί. Να μιλήσει ο διευθυντής με άλλους διευθυντές να μοιραστούν "καλές πρακτικές". Δεν το δεχομαι το δε γίνεται τίποτα.

 

Έλεος. όλα αυτά τα ξέρω χωρίς να είμαι σε δημοτικό, έτσι επειδή επιδερμικά το κοίταξα πέρσι με το θέμα σου. Και είμα 3000% σίγουρη ότι υπάρχουν εκατοντάδες ακόμη ιδέες.

 

Λατίνα έχεις υποχρέωση απέναντι στο παιδί σου να μην τα παρατήσεις και αυτό να πεις και στον άντρα σου. Απαιτήσεις και προσδοκίες αντάξιές μας πρέπει να έχουμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και το τελευταίο νέο........ο διευθυντής έδωσε κανονικά τη δασκάλα σήμερα. Πήγε ο μπαμπάς ενός χτυπημένου κοριτσιού να του μιλήσει στο γραφείο του, όπως ζήτησε χτες, και του είπε να κάνουμε υπομονή, να εντάξουμε το παιδάκι, να μην το απομακρύνουμε, ΜΕΧΡΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!!!!!!!

 

Καλά τώρα ο μπάμιας είναι τραγικός !!!!!! Αυτό κάπως εξηγεί & τη χθεσινή στάση της δασκάλας.... Ο τύπος πάει να ρίξει ευθύνες όπου βρει αρκεί να τις ξεφορτωθεί από πάνω του ... Αυτό το ξέρουν όλοι στο σχολείο & γιαυτό το παίζουν τυφλοπόντικες, φοβούνται ότι οι ευθύνες θα πέσουν στους ίδιους & σε όλους τους άλλους εκτός από τον μπάμια!!! Γιαυτό είναι τέτοια & η στάση του συλλόγου... Από αυτόν ξεκινάει ο εκφοβισμός στο σχολείο σας... Εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!! Μην περιμένεις ότι θα κάνει κάτι αυτός αφού σήμερα μίλησε έτσι.....

Απο δω & πέρα πρέπει όλα τα παράπονά σας να είναι γραπτώς γιατί δεν έχουν αλλιώς καμία υπόσταση, είναι σαν να μην τα λέτε!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να ληφθούν μέτρα που να μην εμπλέκουν τους γονείς του παιδιού. ΟΚ δε θα λυθεί οτ πρόβλημα, αλλά θα βελτιωθεί η κατάσταση.

 

Π.χ. όταν χτυπάει κουδούνι για μέσα θα μαζεύονται στο χώρο της προσευχής και θα συνοδεύονται από το δάσκαλο της ώρας για να μπουν μέσα.

 

Αυτό γίνεται μόνο στην προσευχή....

 

Δε θα μένει κανένα μέσα στο διάλειμμα,

 

αυτό δε γίνεται ποτέ.....

 

θα εφημερεύουν όλοι οι εκπαιδευτικοί στα διαλείμματα

 

κι αυτό ποτέ......

 

και ένας κάθε εβδομάδα θα γίνεται σκιά του δύσκολου παιδιού.

 

ποτέ......

Να ξεκινησουν το πρόγραμμα "βήματα για τη ζωή" ή κάποιο άλλο πρόγραμμα συναισθηματικής νοημοσύνης.

αυτά πρώτη φορά τα ακούω

 

Να εφαρμόσουν το σύστημα του μέντορα τα εκτακια στα πρωτάκια και ένας εκπαιδευτικός για το δύσκολο παιδί.

αυτό έγινε πέρσι και ξεσηκώθηκαν οι γονείς των μεγάλων ότι χάνουν το διάλειμμά τους.....χώρια που στα μεγάλα φέτος είναι και ο άλλος που πνίγει......

 

Να μιλήσει ο διευθυντής με άλλους διευθυντές να μοιραστούν "καλές πρακτικές". Δεν το δεχομαι το δε γίνεται τίποτα.

 

σιγά και μη δείξει ότι έχει πρόβλημα στο σχολείο του

 

Έλεος. όλα αυτά τα ξέρω χωρίς να είμαι σε δημοτικό, έτσι επειδή επιδερμικά το κοίταξα πέρσι με το θέμα σου. Και είμα 3000% σίγουρη ότι υπάρχουν εκατοντάδες ακόμη ιδέες.

 

Λατίνα έχεις υποχρέωση απέναντι στο παιδί σου να μην τα παρατήσεις και αυτό να πεις και στον άντρα σου. Απαιτήσεις και προσδοκίες αντάξιές μας πρέπει να έχουμε.

 

Μα το Θεό, πονάει το κεφάλι μου, δεν έχω άλλα κουράγια, να ηρεμήσω λίγο κι εγώ, έχω να φάω 3 μέρες απ το άγχος με καφέδες ζω.....από Δευτέρα το ξανακοιτάμε τι να πω άλλο........

Link to comment
Share on other sites

Να εφαρμόσουν το σύστημα του μέντορα τα εκτακια στα πρωτάκια και ένας εκπαιδευτικός για το δύσκολο παιδί.

 

Εμας αυτο το ξεκινησαν φετος. Το νηπιακι μου εχει εναν νονο ή νονα στην 5η. Μεχρι τωρα τα παιδια τις 5ης εφτιαξαν ενα ebook και κουλουρακια με το νηπιο. Φετος δεν κανουν διαλειμα μαζι αλλα νομιζω οτι η ιδεα ειναι τα μεγαλα παιδια να αναγνωριζουν την υπαρξη των μικροτερων και να μην τα παιρνουν σβαρνα στο διαλειμα. Οχι να παιζουν μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα posts.

 

Λατίνα, ήμουν σίγουρη ότι η συνέλευση δεν θα οδηγούσε πουθενά. Έχετε εξαντλήσει το θέμα με συζητήσεις επί συζητήσεων και θεωρίες.

 

Η δασκάλα πέρασε στην επίθεση για να αμυνθεί, γιατί σίγουρα έχει ευθύνες όταν δεν μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση στην τάξη της.

 

Από πέρυσι σου έλεγα ότι η δασκάλα δεν φέρεται σωστά ως προς τη διαχείριση των τσακωμών (από το περιστατικό εκείνο με τη χαρακιά όπου σε είχε πάρει τηλέφωνο) , αλλά εσύ τη θεωρούσες καλή και έδινες πολύ μεγάλη βάση σε ότι σου έλεγε.

 

Από εδώ και πέρα ό,τι και να κάνεις να είναι γραπτώς και μόνο. Μην πιάσεις πάλι κατ΄ιδίαν συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα posts.

 

Λατίνα, ήμουν σίγουρη ότι η συνέλευση δεν θα οδηγούσε πουθενά. Έχετε εξαντλήσει το θέμα με συζητήσεις επί συζητήσεων και θεωρίες.

 

Η δασκάλα πέρασε στην επίθεση για να αμυνθεί, γιατί σίγουρα έχει ευθύνες όταν δεν μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση στην τάξη της.

 

Από πέρυσι σου έλεγα ότι η δασκάλα δεν φέρεται σωστά ως προς τη διαχείριση των τσακωμών (από το περιστατικό εκείνο με τη χαρακιά όπου σε είχε πάρει τηλέφωνο) , αλλά εσύ τη θεωρούσες καλή και έδινες πολύ μεγάλη βάση σε ότι σου έλεγε.

 

Από εδώ και πέρα ό,τι και να κάνεις να είναι γραπτώς και μόνο. Μην πιάσεις πάλι κατ΄ιδίαν συζητήσεις.

 

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Kαι παρακολουθώντας διαπιστώνω ότι η συζήτηση φυσικά κατέληξε στο ότι μετά το διευθυντή φταίει και η δασκάλα,η οποία από αξιαγάπητη μεταλλάχθηκε σε απαράδεκτη...από το ...λαικό δικαστήριο του φόρουμ!

Όταν αποφασίσουμε τί θέλουμε από τον εαυτό μας και κατ επέκταση από τα παιδιά μας τότε θα μάθουμε και τί να περιμένουμε αλλά και να διεκδικούμε από το σχολείο και τους δασκάλους καθώς τα παιδιά μας είναι η αντανάκλαση μας.

Μέχρι τότε.... καληνύχτα Κεμάλ...αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...