Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα λόχεια


ευδοκία

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ξερω αλλα και περιοδος να ηταν δε θα πονουσα καποιο συμπτωμα δε θα ειχα?πριν μεινω εγκυος ειχα πολυ πονο στο κρεββατι ημουν μια μερα τοσο πολυ να αλλαξε δε ξερω παντως τα λοχεια μου εχουν πει ετσι ειναι εκειπου νομιζεις οτι καθαρισες ερχεται παλι το θεμα ειναι για ποσο θα κρατησει αυτο το σταματαει ερχεται ξανα μου εσπασε τα νευρα και ειμαι στις 55 μερες απο το τοκετο ειληκρινα δεν ξερω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

tamar μου δεν γνωριζω οι κοπελες που γεννησαν με καισαρικη ποσο τις κρατησε εγω γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο κανε μια ερωτησουλα το γιατρο σου αυτος ειναι ο ειδικος εμεις οτι και να πουμε αυτος ξερει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα με καισαρική πριν 16 ημέρες. Έχω ακόμη αίμα αλλά την τελευταία εβδομάδα είναι καφέ και όχι κόκκινο..όπως στο τέλος της περιόδου. Ελπίζω να μην κρατήσει πάνω από μια εβδομάδα ακόμη γιατί δεν αντέχω τις σερβιέτες με τέτοια ζέστη.. θα τρελαθώ. Και θέλω σύντομα να έχω και καμιά επαφή με τον άντρα μου γιατί πάνε 9 μήνες από την τελευταία φορά... Ο γιατρός βέβαια μου είπε να με δει πρώτα αλλά δεν μπορώ να περιμένω κι άλλο. Οι μέρες κυλούν δύσκολα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kοριτσια καλησπερα !Γεννησα πριν απο 40 μερες ειχα πολυ αιμα τις 2 πρωτες βδομαδες μετα μου σταματησε εντελως και εδω και μια βδομαδα εχω σταγονες κοκκινο οταν σκουπιζομαι και στο σερβιετακι εχει ροζ υγρα επισης να σας πω οτι προχθες πανω απο την καισαρικη τομη ειδα ενα πρηξιμο σαν οιδημα ενα πραγμα το οποιο εκαιγε φοβερα...πηρα τον γιατρο ο οποιος μου ειπε να παρω AMOXIL για 10 μερες εχει συμβει σε καμια επειδη ειμαι πολυ φοβιτσιαρα εχω χ...ι επανω μου !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά τη 2η καισαρική 20 μέρες πάλι κράτησαν τα λόχεια.. methergrin μου έδωσε και εμένα ο γιατρός 3 φορές τη μέρα και θηλάζω αποκλειστικά. Τελείωσε όμως, ένα κουτάκι ήταν. Η αλήθεια είναι οτι γράφει πως έχει αναφερθεί οτι μειώνει το γάλα. Οι πόνοι πάντως νομίζω πως ήταν πιο έντονοι αυτή τη φορά, ίσως λόγω methergrin που δεν πρέπει η πρώτη μου γιατρός να μου είχε δώσει

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μια ερώτηση που με απασχολεί.τα λόχεια πόσο διαρκούν μετά τη γέννα; αν κάνεις καισαρική έχεις ή όχι; έχω ακούσει για ποτάμια...είναι αλήθεια;

 

εγω που εκανα καισαρικη ειχα πολυ αιμα μοβο τις πρωτες πεντε μερες που ημουν στο νοσοκομειο.μετα ειχα πολυ λιγη ροη.σημερα 19 μερες μετα εχω καθαρισει τελειως :D

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα!

Θέλω να ρωτήσω τα λόχεια είναι μόνο αίμα(κόκκινο δηλαδή) ή μπορεί να γίνουν καφετί ανοιχτό?

γιατί αυτό παρατήρησα οτι τώρα είναι σχεδόν καθόλου κόκκινο,αλλά καφετί ανοιχτό,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι μπορει να αλλαξουν χρωμα!Εμενα σε καποια φαση μου ειχαν γινει και καπως πρασινα.Και να ξερεις οτι μπορει να μυριζουν αρκετα ασχημα...Ασε 40 μερες τα ειχα και μετα απο 2 βδομαδες μου ξαναηρθε!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ναι μπορει να αλλαξουν χρωμα!Εμενα σε καποια φαση μου ειχαν γινει και καπως πρασινα.Και να ξερεις οτι μπορει να μυριζουν αρκετα ασχημα...Ασε 40 μερες τα ειχα και μετα απο 2 βδομαδες μου ξαναηρθε!

 

Κι εγω τις τελευταιες μερες τα βλεπω πρασινοκιτρινα χωρις ομως να μυριζουν.angel306 ξερεις ποσο κρατανε αυτα;Εχουν περασει ηδη 50 ημερες απο τοτε που γεννησα κι αυτα εκει.

Link to comment
Share on other sites

3 καισαρικες κ το αιμα ηταν σαν της περιοδου.κρατησε 20 μερες.λιγο καφε σταγονες ανα διαστηματα.πιστευω οτι εξαρταται την γυναικα για την ποσοτητα.ουτε στην περιοδο εχω πολυ αιμα .ισως παιζει ρολο.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μπορω να πω οτι αλλες με αγχωσατε, αλλες με ξεαγχωσατε. εμενα μετα απο καισαρικη ενω ξεκινησα με λιγο αιμα και μειωνοταν σταδιακα μεχρι που ειχα φτασει σε σημειο να φοραω σερβιετακια, ξαφνικα να σου παλι γυρω στις 40 μερες αιμα.μετα απο 4 μερες ας πουμε, μειωθηκε αρκετα, κ τωρα γυρω στις 47 μερες να παλι..ειδικα μετα απο αρκετο περπατημα που βγηκα μετα απο τοσο καιρο μπορω να πω οτι ηταν παρα πολυ.να ανησυχησω?ολοι μου λενε οτι ετσι γινεται, αλλα δεν πηγα ακομη σε γιατρο..

Link to comment
Share on other sites

.....μην αγχωνεσαι εγω είχα 2 βδομάδες full αίμα ΜΕΤΆ φορούσα σερβιετακι με κάτι σταγόνες ροζ καφέ κ αφού σαραντιζω πάω στο γιατρό κανονικά να με δει και την επόμενη μέρα πάλι καφέ ροζ σύνολο γύρω στις 50 μέρες και δεν ήταν περίοδος γιατί θηλαζα κ δεν μου είχε έρθει ακόμη ....συμπέρασμα ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά ακόμη και όταν πρόκειται για τον ίδιο άνθρωπο σε δυο εγκυμοσυνες.....καλο βέβαια να συμβουλευομαστε κ τον γιατρό για σιγουριά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω τώρα στη δεύτερη γεννα με καισαρική, ενώ έχουν περάσει 65 ημέρες και έχω για δεύτερη φορά περίοδο ακόμα έχω τα λόχεια. Ο γιατρός μου είπε ότι εξαρτάται από τον οργανισμό και φυσικά κάθε γέννα είναι διαφορετική. Στην πρώτη μου με φυσιολογικό τοκετό, είχα περισσότερη αιμοραγία αλλά στις 40 μέρες τέλος. μην ανησυχείς απλά πήγαινε να σε δει ο γιατρός σου όταν καθαρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

ειχα πολυ αιμα τις 4 μερες στο νοσοκομειο.οταν γυρισα σπιτι ειχα αιματακι καφε κοκκινο οχι ομως πολυ,απλα φορουσα σερβιετακι.κρατησε περιπου 20μερες.απο τοτε τπτ!!! εκανα καισαρικη δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εμενα μου συνεβη αυτο με τη μυρωδια, το διαβασα κ σε αλλες κοπελες, τπτ δεν ειναι λογικα. αλλο παλι, εμενα μου σταματησαν στους 2 μηνες πηγα στο γιατρο, ολα οκ, αλλα τωρα εχω παλι κατι καφε, αυριο κλεινουμε 3 μηνες.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω τι είδους σερβιέτες να πάρω μαζί μου στο μαιευτήριο. Ελπίζω να γεννήσω φυσιολογικά. Αγόρασα κάποιες σερβιέτες tena οι οποίες είναι μεν λεπτές, αλλά είναι πολύ μακριές και πλατιές, θυμίζουν πάμπερς!!Να τις πάρω μαζί μου ή θα γίνω ρόμπα...?

 

'Εχω και ένα πακέτο allways super που έχουν ξεμείνει πριν την εγκυμοσύνη, θα με καλύψουν αυτές ή θα έχω διαρροές..?

 

Σας ευχαριστώ και να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτες πηρα!! ξερω οτι δεν ειναι ο,τι καλυτερο αλλα νομιζω οτι θα μας βολεψουν!! μου τις συνεστησε μια φιλη που γεννησε προσφατα! πηρα και εσωρουχα μιας χρησης μηπως και τα δικα μου δεν βολεψουν..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα με βολεψαν πολυ της τενα πανα βρακακι ειναι με κατι μωβ σχεδιακια πανω πολυ ανετο....

Πηρα και σερβιετες νυχτας μαζι μου αλλα δνε χρειαστηκαν γιατι αυτα της τενα τα λατρεψα.......

Αφου ειπα στον αντρα μου μηπως να φοραω τετοιο στην περιοδο να ησυχασω??:rolleyes::rolleyes:

Αλλα μ ειπε πως θα με χωρισει οποτε το ξεχασα αυτοματα:lol: :lol: :lol::lol:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα με βολεψαν πολυ της τενα πανα βρακακι ειναι με κατι μωβ σχεδιακια πανω πολυ ανετο....

Πηρα και σερβιετες νυχτας μαζι μου αλλα δνε χρειαστηκαν γιατι αυτα της τενα τα λατρεψα.......

Αφου ειπα στον αντρα μου μηπως να φοραω τετοιο στην περιοδο να ησυχασω??:rolleyes::rolleyes:

Αλλα μ ειπε πως θα με χωρισει οποτε το ξεχασα αυτοματα:lol: :lol: :lol::lol:

 

 

γέννησες???? να σου ζήσει καρδια μουυυ!!αντε να έρθει κ η σειρά μου!!!:P:p:p:p:p

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα με βολεψαν πολυ της τενα πανα βρακακι ειναι με κατι μωβ σχεδιακια πανω πολυ ανετο....

Πηρα και σερβιετες νυχτας μαζι μου αλλα δνε χρειαστηκαν γιατι αυτα της τενα τα λατρεψα.......

Αφου ειπα στον αντρα μου μηπως να φοραω τετοιο στην περιοδο να ησυχασω??:rolleyes::rolleyes:

Αλλα μ ειπε πως θα με χωρισει οποτε το ξεχασα αυτοματα:lol: :lol: :lol::lol:

 

Χαχαχαα, γελάσα πολύ με την ιδέα του να ανακοινώνω κάτι τέτοιο και στον δικό μου! Πιστεύω θα μου πάρει το παιδί και θα με πετάξει έξω..Joe, διαγράφουν αυτές οι σερβιέτες έξω από το εσώρουχο και το νυχτικάκι...?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...