Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ κάνω συχνά μετρήσεις τραχήλου κολπικά γιατί εκεί φαίνεται ακριβώς το μήκος του! Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα πρόβλημα. 2 λεπτα κρατάει. Είναι πολύ απλό! Πάντως σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση γιατί αλλιώς θα τρελαινόμουν. Το άγχος και ο φόβος έχουν χτυπήσει κόκκινο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν ο γιατρος ειναι απειρος, δεν ειναι και οτι καλυτερο.. Κι ο δικος μου απεφευγε να μου τον μετραει συχνα, αλλα αν εμπιστευεσαι το γιατρο σου μην ανησυχεις θα ξερει πως να το χειριστει, δε θα σε εβαζε σε κινδυνο..

Link to comment
Share on other sites

Μολις επεστρεψα απο τον γιατρο..εκανα και την δευτερη ενεση κορτιζονης.. μου εδωσε και outrogestan να περνω, πρωι βραδυ, εκανα οτι ερωτηση με προβληματιζε, αυτο που μου ειπε ειναι οτι δε πρεπει να εχω συσπασεις και η αληθεια ενω περνω yutopar(μισο/8ωρο) εχω μεσα στην ημερα... μου ειπε να το κανω μισο ανα 6ωρο.. και γενικοτερα ξαπλα τελειως οπως και πριν... μονο για τουαλετα..μπανιο αραια και που, φαγητο στο κρεβατι... οσω πιο πολλες βδομαδες παρουμε τοσο το καλυτερο.. με καθυσηχασε οτι το μωρο ειναι βιοσιμο απλα αν γεννηθει πολλη νωριτερα θα χρειαστει να μπει σε μοναδα...ΕΡΩΤΗΣΗ οσες ετυχε να περνετε yutopar σταματησαν οι συσπασεις τελειως?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Διάβασα το θέμα και ευαισθητοποιηθηκα ιδιαίτερα μιας και πέρασα κι εγώ μια απο τα ίδια. Είχα συσπασεις και κοντό τραχηλο απο Πολυ νωρίς, στην 24η εβδομάδα. Φυσικά και έπαιρνα οτι ηταν δυνατόν προκειμένου να καθυστερήσουμε τον τοκετό (γιουτοπαρ, μαγνήσιο, ουτρογκεσταν, κα) και εκανα και τις ενεσουλες μου! Αυτό που εχω να σας πω είναι πως αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι μόνο αυτό που περνάει απο το χέρι σας. Κι αυτό είναι η θεραπεία, η ξεκούραση (εώς ακινησία αν έχετε τα κουράγια) και θετική σκέψη! Οσο μπορείτε κορίτσια να μην κάνετε αρνητικές σκέψεις, να σκέφτεστε Ότι τα μωρακια σας πλέον είναι βιώσιμα και πως ολα θα πάνε καλά. Αν είναι να ρθει θα ρθει απλά εμεις να μην το "σπρώξουμε" νωρίτερα άθελά μας. Οι συσπασεις με θεραπεία περιορίζονται αλλα δεν εξαφανίζονται. Εμπιστοσύνη λοιπόν στον γιατρό σας και χαλάρωση.

Εγώ τελικά γεννησα 35 και 4 που μου έσπασαν τα νερά, πήγαν ολα καλά και τα μωρά μου μπήκαν απλά στην παρακολούθηση για προληπτικούς λόγους λόγω προωροτητας (ήταν και 2!).

Σας ευχομαι καλή δύναμη και με το καλό τα αγγελούδια σας!

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τα ωραια λογια σου , κανω και θα συνεχισω να κανω οτι περναει απο το χερι μου για το κοριτσακι μου, ειναι στιγμες που φρικαρω βεβαια , οχι απο την ξαπλα , αλλα απο το αγχος του τι θα γινει!!μακαρι να παρω οσες περισσοτερες βδομαδες μπορω,!Να ναι γερα τα παιδακια σου ... και εσυ το ιδιο!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω παιρνω yutopar απο την 23η βδομαδα, εφτασα να παιρνω ενα ανα εξαωρο, αλλα οι συσπασεις δε σταματησαν τελειως ποτε.. Απλα ηταν ελεγχομενες, μικρες σε ενταση και διαρκεια. Καταλαβαινω το αγχος σου, το περασα κι εγω και το περναω σε μικροτερο βαθμο τωρα, μια που κοντευω στο τελος. Ομως πραγματικα μονο κακο μπορει να προκαλεσει. Πρεπει να ειμαστε ηρεμες για να ειναι και τα μωρακια μας για οσο καιρο ειναι μεσα μας. Και η αληθεια ειναι πως μετα την 32η βδομαδα που χαλαρωσα λιγο, ελαττωθηκαν και οι συσπασεις..

Link to comment
Share on other sites

Εγω έπαιρνα ενα κάθε εξαωρο και μετά μισό κάθε τετράωρο.και παλι είχα συσπάσεις λιγότερες βέβαια με τέτοια υπέρ δοσολογία

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Εγω έπαιρνα ενα κάθε εξαωρο και μετά μισό κάθε τετράωρο.και παλι είχα συσπάσεις λιγότερες βέβαια με τέτοια υπέρ δοσολογία

Υπαρχει κι αλλη τοσο χαπακωμενη λοιπον!:P Να σε ρωτησω και κατι αλλο; Ποτε σου εκοψε τα χαπια ο γιατρος; Και ποτε γεννησες τελικα; Εχω την αισθηση πως αν τα κοψω θα γεννησω την επομενη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε πολύ κορίτσια! Καλό κουράγιο σε όλες μας και όλα να πάνε καλά! Εγώ είμαι απλά τρομοκρατημένη γιατί κάθομαι μέσα στο σπιτάκι μου ξεκούραστη και όταν σηκώνομαι νιώθω λες και θα βγει το έμβρυο! Ίσως είναι από την πίεση! Και αύριο το πρωί είναι το ραντεβού με την ενδοκρινολόγο μου όπως σας είχα αναφέρει προχτές, φοβάμαι πολύ να σηκωθώ και να βγω. Είναι και αυτή η γυναίκα που έχει σκάλες στο ιατρείο και έχω και εγώ στο σπίτι μου! Συν ότι θα επιβαρύνει και το αυτοκίνητο. Είμαι μέσα στο άγχος. Εσάς δεν σας έτυχε κάτι τέτοιο στην περίπτωση της ακινησίας? Να χρειαστεί να πάτε κάπου υποχρεωτικά? Νικόλ εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε πολύ κορίτσια! Καλό κουράγιο σε όλες μας και όλα να πάνε καλά! Εγώ είμαι απλά τρομοκρατημένη γιατί κάθομαι μέσα στο σπιτάκι μου ξεκούραστη και όταν σηκώνομαι νιώθω λες και θα βγει το έμβρυο! Ίσως είναι από την πίεση! Και αύριο το πρωί είναι το ραντεβού με την ενδοκρινολόγο μου όπως σας είχα αναφέρει προχτές, φοβάμαι πολύ να σηκωθώ και να βγω. Είναι και αυτή η γυναίκα που έχει σκάλες στο ιατρείο και έχω και εγώ στο σπίτι μου! Συν ότι θα επιβαρύνει και το αυτοκίνητο. Είμαι μέσα στο άγχος. Εσάς δεν σας έτυχε κάτι τέτοιο στην περίπτωση της ακινησίας? Να χρειαστεί να πάτε κάπου υποχρεωτικά? Νικόλ εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι?

Μενω στον τριτο οροφο και δεν εχουμε ασανσερ, οποτε καταλαβαινεις καθε φορα που πηγαινω στο γιατρο μιση ωρα την τρωω στις σκαλες:?. Μην ανησυχεις σιγα σιγα και προσεχτικα θα πας και δε θα χεις κανενα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα 28 ακριβως , και εγω οταν σηκωνομαι νιωθω το βαρος αλλα πιστευω ειναι απο την τοση ξαπλα που ριχνουμε ειναι σαν να μην εχουμε κοιλια...και εγω εχθες κατεβηκα σκαλια σπιτιου και οταν εφτασα στο γιατρο ειχε χαλασμενο ασανσερ.. και το πηρα με τα ποδια σιγα σιγα... ευτυχως ειναι στον 1 ορ αλλα με ενδιαμεσο ημιοροφο, αν ηταν 5ο, 6ο θα εβαζα τον αντρα μου να με παει ... παντως μην ανχονεσαι για 20 σκαλια μια στο τοσο... το καθημερινο να αποφευγεις, εμενα η μανα μου οπως ειπα μενει απο πανω και ουτε παταω το ποδι μου ...οσω για αυτοκινητο εννοειτε δεν οδηγησα , και ξαπλωσα ελαφρα και καθισμα ...εσυ maryan τις κορτιζονες τις εκανες ?

Link to comment
Share on other sites

Αχ ελπίζω να μην μικρύνει κι άλλο ο τράχηλος! Έχω αγχωθεί! Νικόλ μου ναι τις έκανα προχτές! Και παίρνω όπως είπα 1 Utrogestan 200ml το πρωί, 1 το μεσημέρι καιι 1 κολπικό το βράδυ. Συν 1 μαγνήσιο το πρωί και 1 το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ....

ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ....ΓΙΑ ΤΑ ΓΙΟΥΤΟΠΑΡ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 23-24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 36Η ΠΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΔΟΣΗ ΜΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1/2 ΑΝΑ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ, ΔΗΛ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 7 ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΙΣΟΠΤΙΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ + 4 ΜΑΓΝΗΣΙΑ + 1 ΟΥΤΡΑΤΖΕΣΤΑΝ. ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΛΕΣ, ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ.

ΤΩΡΑ ΤΑ ΨΑΧΝΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΜΑΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ.....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΩΡΙΣ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ 22Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.....

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και απο μενα!

μπαινω τακτικα για να ενημερωνομαι και να βοηθω οσο μπορω με την προσωπικη μου ιστορια οσα κοριτσια ειναι καθηλωμενα στο κρεβατι λογω ανεπαρκειας τραχηλου!

ο δικος μου τραχηλος ειχε μηκος 4,2 cm στην 24η εβδομαδα διδυμης κυησης. ειχα ομως ανωδυνες συσπασεις οι οποιες προκαλεσαν ζημια στον τραχηλο και ανοιξε σε μορφη χοανης με αποτελεσμα να εχω διαστολη 1,5 cm!!!! με κρατησαν στο ιπποκρατειο τα yotopar (νοσηλευτηκα πριν ακριβως 2 χρονια) για 2 μηνες και καταφεραμε να φτασω 31η οπου γεννησα για ασχετο λογο(υπογλυκαιμικο επεισοδιο)! παρα την τοσο σοβαρη ανεπαρκεια ο τραχηλος κρατουσε. βεβαια με βοηθησαν τα 2 σετ ενεσεων κορτιζονης ωστε να ντοπαριστουν τα πνευμονακια των μωωρων.

 

μη χανετε το κουραγιο σας να ξαπλωνετε σε εμβρυικη θεση απαγορευεται ανασκελα και απαπγορευεται να χαιδευετε την κοιλια σας γιατι προκαλουνται συσπασεις!

 

καλη συνεχεια σε ολα τα κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και απο μενα!

μπαινω τακτικα για να ενημερωνομαι και να βοηθω οσο μπορω με την προσωπικη μου ιστορια οσα κοριτσια ειναι καθηλωμενα στο κρεβατι λογω ανεπαρκειας τραχηλου!

ο δικος μου τραχηλος ειχε μηκος 4,2 cm στην 24η εβδομαδα διδυμης κυησης. ειχα ομως ανωδυνες συσπασεις οι οποιες προκαλεσαν ζημια στον τραχηλο και ανοιξε σε μορφη χοανης με αποτελεσμα να εχω διαστολη 1,5 cm!!!! με κρατησαν στο ιπποκρατειο τα yotopar (νοσηλευτηκα πριν ακριβως 2 χρονια) για 2 μηνες και καταφεραμε να φτασω 31η οπου γεννησα για ασχετο λογο(υπογλυκαιμικο επεισοδιο)! παρα την τοσο σοβαρη ανεπαρκεια ο τραχηλος κρατουσε. βεβαια με βοηθησαν τα 2 σετ ενεσεων κορτιζονης ωστε να ντοπαριστουν τα πνευμονακια των μωωρων.

 

μη χανετε το κουραγιο σας να ξαπλωνετε σε εμβρυικη θεση απαγορευεται ανασκελα και απαπγορευεται να χαιδευετε την κοιλια σας γιατι προκαλουνται συσπασεις!

 

καλη συνεχεια σε ολα τα κοριτσια!!

 

Σου ειχαν πει οτι απαγορευετε ανασκελα?εμενα ο γιατρος μου ειπε και ανασκελα με μαξιλαρια σε ποδια και λεκανη για να ειναι λιγο πιο υπερυψωμενη, αλλα και στο αριστερο πλευρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ....

ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ....ΓΙΑ ΤΑ ΓΙΟΥΤΟΠΑΡ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 23-24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 36Η ΠΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΔΟΣΗ ΜΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1/2 ΑΝΑ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ, ΔΗΛ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 7 ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΙΣΟΠΤΙΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ + 4 ΜΑΓΝΗΣΙΑ + 1 ΟΥΤΡΑΤΖΕΣΤΑΝ. ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΛΕΣ, ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ.

ΤΩΡΑ ΤΑ ΨΑΧΝΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΜΑΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ.....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΩΡΙΣ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ 22Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.....

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ....

Με το yutopar η χαζομαρα ειναι οτι καταργηθηκε και αντε να το βρεις, απο κοπελα που μπορει να τις εμειναν μερικα...?τι να πω, κανουν καλη δουλεια... αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κι αλλη τοσο χαπακωμενη λοιπον!:P Να σε ρωτησω και κατι αλλο; Ποτε σου εκοψε τα χαπια ο γιατρος; Και ποτε γεννησες τελικα; Εχω την αισθηση πως αν τα κοψω θα γεννησω την επομενη μερα!

 

36η εβδομάδα τα έκοψα τα χάπια έπαιρνα και 4 μαγνησια τη μέρα στην πρωτη εγκυμοσύνη γέννησα 38+5 και στη δεύτερη 39+3αλλα γέννησα πολυ γρήγορα και τα δυο

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Σου ειχαν πει οτι απαγορευετε ανασκελα?εμενα ο γιατρος μου ειπε και ανασκελα με μαξιλαρια σε ποδια και λεκανη για να ειναι λιγο πιο υπερυψωμενη, αλλα και στο αριστερο πλευρο.

 

παντα ειχα τη λεκανη υπερυψωμενη με μαξιλαρι αλλα η σταση ανασκελα τεντωνει την κοιλια, προτιμαται η εμβρυικη σταση στο πλαι κυριως απο την αριστερη πλευρα

 

επαιρνα 1/2 yotopar πρωι βραδυ

και 3 μαγνησια την ημερα

επισης 3 utrogestan τα οποια επαιρνα απο το στομα αν και οι γιατροι θεωρουσαν οτι δεν υπηρχε περιπτωση να θρεψει τον τραχηλο, μαλλον περισσοτερο Placebo τα επαιρνα! επισης απο 24η εως 28η εβδομαδα μου δινανε πρωι βραδυ απο 1/2 stedon ηρεμιστικο χαπι το οποιο εχει και μυοχαλαρωτικη δραση καθως η μητρα ειναι μυς και ηταν μια εξτρα προστασια για να την κρατησουμε ηρεμη! μολις ξεπερασα τις επικινδυνες εβδομαδες(εως 28η) και εγιναν και τα 2 σετ των κορτιζονων τοτε σταματησαν να μου χορηγουν και το ηρεμιστικο

 

προληπτικα μου δινανε και αντιβιωση ωστε να παραμεινω καθαρη κολπικα και να μην ειναιτοξικο το περιβαλλον της μητρας

Link to comment
Share on other sites

Φόβος για προωρο εδώ! Στην β επιπέδου βρέθηκε μειωμένος τραχηλος 29 mm. Ηρέμησα για καμιά βδομάδα και χαπακωθηκα με 3 utrogestan & 3 μαγνησια τη μέρα και στην 27η εβδομάδα πάω για εξέταση (μετά από μια διπλή δόση κορτιζόνη) και όλο χαρά ο τραχηλος αυξήθηκε! Πήρα κι εγώ τα πάνω μου κ δωστου βολτες, μαγειρεματα, γάμους- βαπτίσεις! Αποτέλεσμα μέτρηση προχθές στις 29 εβδομάδες και κάτι λιγο, ο τραχηλος 25! Πανικός πάλι! Τι κάνουμε? Πόσες βδομάδες μπορούμε να "σπρωξουμε" έτσι?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Φόβος για προωρο εδώ! Στην β επιπέδου βρέθηκε μειωμένος τραχηλος 29 mm. Ηρέμησα για καμιά βδομάδα και χαπακωθηκα με 3 utrogestan & 3 μαγνησια τη μέρα και στην 27η εβδομάδα πάω για εξέταση (μετά από μια διπλή δόση κορτιζόνη) και όλο χαρά ο τραχηλος αυξήθηκε! Πήρα κι εγώ τα πάνω μου κ δωστου βολτες, μαγειρεματα, γάμους- βαπτίσεις! Αποτέλεσμα μέτρηση προχθές στις 29 εβδομάδες και κάτι λιγο, ο τραχηλος 25! Πανικός πάλι! Τι κάνουμε? Πόσες βδομάδες μπορούμε να "σπρωξουμε" έτσι?

Μπορεις να φτασεις και μεχρι το τελος καλη μου, ομως θελει πολυ προσοχη. Οι περισσοτερες με ακινησια τα καταφερνουμε, αν και ειναι εξαιρετικα δυσκολο καλοκαιριατικα. Τι να κανουμε ειναι η θυσια μας για να γεννηθουν γερα τα μωρακια μας.. Ακολουθησε τις συμβουλες του γιατρου σου, ξεκουρασου οσο δεν παει, κι ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Φόβος για προωρο εδώ! Στην β επιπέδου βρέθηκε μειωμένος τραχηλος 29 mm. Ηρέμησα για καμιά βδομάδα και χαπακωθηκα με 3 utrogestan & 3 μαγνησια τη μέρα και στην 27η εβδομάδα πάω για εξέταση (μετά από μια διπλή δόση κορτιζόνη) και όλο χαρά ο τραχηλος αυξήθηκε! Πήρα κι εγώ τα πάνω μου κ δωστου βολτες, μαγειρεματα, γάμους- βαπτίσεις! Αποτέλεσμα μέτρηση προχθές στις 29 εβδομάδες και κάτι λιγο, ο τραχηλος 25! Πανικός πάλι! Τι κάνουμε? Πόσες βδομάδες μπορούμε να "σπρωξουμε" έτσι?

 

Καλημερα

22 εβδομαδων ήμουν και στη Β'' επιπέδου βρεθηκε τράχηλος 2,6 από 3,5 εκ. πριν από λίγες μερες που ειχα ξανακανει υπερηχο.......Επαιρνα 6 Trofocard και 4 Utro των 200, συν αντιπηκτικες και σιδηρο.....Ο γιατρός είχε συστησει ξεκουραση αλλά λόγω δουλειας, ανυπαρκτης βοηθειας και ενος αλλου παιδιου δεν μπορεσα να εφαρμοσω τις οδηγιες. 26 εμβομαδων τραχηλος 2,3 και πολλές συσπάσεις......καναμε κορτιζονη γιατα πνευμονια του μωρου και ετοιμαζομασταν για καθε ενδεχομενο

Αποτελεσμα: Γεννησα 37 εβδ. μια υπέροχη μπουμπού, μόλις σταματησα τα χαπια......

Γλυκιά μου απόλυτη ξεκουραση θέλει, να παιρνεις τα φαρμακακια σου και να εχεις πίστη στο μωρακι σου....να ξερεις ότι οι γιατροί φοβουνται την αποτομη μειωση του τραχήλου καθώς και να μη μαλακώσει ......

Με το καλό.........

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Τι μερα και η χθεσινη.. Επι 7 ωρες ειχα συσπασεις 60αρες και 80αρες ανα τριλεπτο. Πραγματικα πιστεψα οτι γενναω! Κι ομως σταματησαν..(να ναι καλα τα γιουτοπαρ, πηρα ενισχυμενη δοση) Το καλο ειναι οτι ο γιατρος μου ειπε πως αν βγει κι αυτη η βδομαδα, ολα καλα δε φοβομαστε τιποτα, ομως μεγαλη ταλαιπωρια νιωθω οτι γενναω καθε τρεις και λιγο.. Δηλαδη οταν σταματησω τα χαπια ποσες συσπασεις θα εχω απορω.. Πιο πολυ αυτο φοβαμαι παρα τον ιδιο τον τοκετο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Τι μερα και η χθεσινη.. Επι 7 ωρες ειχα συσπασεις 60αρες και 80αρες ανα τριλεπτο. Πραγματικα πιστεψα οτι γενναω! Κι ομως σταματησαν..(να ναι καλα τα γιουτοπαρ, πηρα ενισχυμενη δοση) Το καλο ειναι οτι ο γιατρος μου ειπε πως αν βγει κι αυτη η βδομαδα, ολα καλα δε φοβομαστε τιποτα, ομως μεγαλη ταλαιπωρια νιωθω οτι γενναω καθε τρεις και λιγο.. Δηλαδη οταν σταματησω τα χαπια ποσες συσπασεις θα εχω απορω.. Πιο πολυ αυτο φοβαμαι παρα τον ιδιο τον τοκετο..

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΧΕΙΣ ΠΜ:-).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Τι μερα και η χθεσινη.. Επι 7 ωρες ειχα συσπασεις 60αρες και 80αρες ανα τριλεπτο. Πραγματικα πιστεψα οτι γενναω! Κι ομως σταματησαν..(να ναι καλα τα γιουτοπαρ, πηρα ενισχυμενη δοση) Το καλο ειναι οτι ο γιατρος μου ειπε πως αν βγει κι αυτη η βδομαδα, ολα καλα δε φοβομαστε τιποτα, ομως μεγαλη ταλαιπωρια νιωθω οτι γενναω καθε τρεις και λιγο.. Δηλαδη οταν σταματησω τα χαπια ποσες συσπασεις θα εχω απορω.. Πιο πολυ αυτο φοβαμαι παρα τον ιδιο τον τοκετο..

 

Αυτα τα yutopar κανουν δουλεια... εμενα μου τελειωνουν αυριο και δε νομιζω να μπορεσω να βρω, πηγα την Πεμπτη που μας περασε στο νοσοκομειο για γνωριμια μεγιατρο και μου ειπε , αν τελειωσουν τα χαπια μου και ξεκινησουν συσπασεις να παω για εισαγωγη να κρατησουν περισσοτερες εβδομαδες με ορους.. τρεμω και εγω να δω τι θα γινει αν τελειωσουν τα yutopar. Γλυκια μου freedom πλησιαζει ο καιρος, εσυ εισαι τωρα λογικα στην 36ηεβδομαδα?αν δε κανω λαθος. Σε λιγες εβδομαδες θα παρεις το αστερι σου αγκαλια και θα ειναι υγιεστατο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα yutopar κανουν δουλεια... εμενα μου τελειωνουν αυριο και δε νομιζω να μπορεσω να βρω, πηγα την Πεμπτη που μας περασε στο νοσοκομειο για γνωριμια μεγιατρο και μου ειπε , αν τελειωσουν τα χαπια μου και ξεκινησουν συσπασεις να παω για εισαγωγη να κρατησουν περισσοτερες εβδομαδες με ορους.. τρεμω και εγω να δω τι θα γινει αν τελειωσουν τα yutopar. Γλυκια μου freedom πλησιαζει ο καιρος, εσυ εισαι τωρα λογικα στην 36ηεβδομαδα?αν δε κανω λαθος. Σε λιγες εβδομαδες θα παρεις το αστερι σου αγκαλια και θα ειναι υγιεστατο!

Μακαρι καλη μου, και για ολες τις κοπελες.. Την Παρασκευη κλεινουμε τις 36 να φυγει το αγχος. Λοιπον εγω για να βρω χαπακια, γιατι με αλλα δυο παιδια που εχω δε μ επαιρνε να κανω εισαγωγη, πηρα τον τηλεφωνικο μου καταλογο και ρωτουσα τους παντες, κυριως οσες ηξερα οτι γεννησαν, αλλα και τους υπολοιπους για να ψαξουν κι αυτοι.. Ζαλισα ολο τον κοσμο, ομως λιγο απο δω, λιγο απο κει,βολευτηκα. Κανε μια προσπαθεια, δε χανεις τιποτα. Αν και στο νοσοκομειο θα χεις καλυτερη παρακολουθηση, αλλα μηπως γλιτωσεις την ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...