Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

Eμενα ο γιος μου δεν ειναι ακομη ούτε 4και ειτε το καταλαβαινεις ειτε όχι δεν μπορει να αλλάξει μονος του θέλει βοηθεια,οπως και πολυ συνομηλικοι μας από,τι ρώτησα.Αν αναλογιστω οτι μπορει να πηγαινε ακομη παιδικο σταθμό(δεν πηγε επειδη δεν τον πηραν)και οτι εκει θα τον βοηθουσαν σε αυτα ,δεν με πειράζει να τον βοηθούν και τώρα οι δασκάλες του.

Καταλαβαινω βέβαια τι λετε,μου τα εχει πει κ φιλη νηπιαγωγος αλλά να μη γινόμαστε και υπερβολικοι,δηλ στον παιδικο να τον βοηθανε ,στο νηπιαγωγειο όχι.Αν τα καταφερνε μονος του ενταξει ,τωρα δηλ τι πρεπει να γινει;Να τρεχω εγω ή κάθε μαμα να τα αλλάζουμε;

 

Συμφωνω μαζι σου, θεωρω οτι εχει παραγινει η μοδα με το αφηγημα "απο 2 χρονων τα κανουν ολα τα παιδια μονα τους"> Εμενα η μικρη, 4 ετων, στο σπιτι παει τουαλετα μονη της, μονο στα κακα τη βοηθω στο σκουπισμα. Αυτο δεν ειναι θεμα γιατι ποτε στο νηπιαγωγειο δε ζητα να παει για κακα. Πηγε μια -δυο φορες στην τουαλετα του σχολειου και τη μια ηταν λερωμενη με τσισα αλλου παιδιου, την αλλη της μυρισε ασχημα και δε θελει να ξαναπαει. Δεν εχω απαιτηση απο τη δασκαλα να αφηνει τα παιδια μονα τους και να την πηγαινει, προς Θεου. Ουτε ζητησα ποτε κατι ιδιαιτερο για το παιδι μου. Αλλα με προβληματισε το υφος της, οπως σχολιασαν και καποιες αλλες κοπελες στο φορουμ, που κατηγορηματικα αρνειται ακομα και στο διαλειμμα να συνοδευσει παιδακια που το εχουν αναγκη ακομα, που μπορει ακομα και με το χωρο να μην εχουν εξοικειωθει και να χρειαζονται λιγο χρονο και ενα προσωπο εμπιστοσυνης μαζι, τιποτα περισσοτερο. Ξερω δασκαλα δημοτικου που οταν αργει ενα παιδι στην τουαλετα παει να ελεγξει αν χρειαζεται κατι, αν εγινε κατι, οχι αυτη που εχει παιδακια σε τοσο τρυφερη ηλικια να μας μιλα λες και ειμαστε αχρηστες μαμαδες οσες τα παιδια μας θελουν απλα λιγη ενθαρρυνση. Για αυτο εθεσα το θεμα, να δ αποψεις γιατι εχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στον παιδικο σταθμο τον ιδιωτικο υπαρχει πληθώρα προσωπικου. Στον δημοσιο τα αλλάζουν επι τοπου οι ιδιες οι παιδαγωγοι

Δε νομιζω οτι η κοπελα αναφερθηκε συγκεκριμενα στον ιδιωτικο, και στο δημοσιο βοηθανε τα παιδακια οταν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγαιναν προνηπιο και νηπιο τα παιδια μου, μας ειχαν πει να μην φοραμε παντελονακια στα παιδια με κουμπι, ή καλσον στα κοριτσακια, γενικα δυσκολα ρουχα, ωστε να μπορουν μονα τους να τα κατεβασουν οταν πηγαινουν τουαλετα για να μην υπαρχουν πολλα "ατυχηματα". Εαν βρεχοντουσαν (με οποιο τροπο),με επαιρναν τηλεφωνο και πηγαινα και τα αλλαζα. Το κτιριο ηταν τετοιο που δεν μπορουσαν να πηγαινουν οι δασκαλες τα παιδια τουλετα, ή να τα αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ο γιος μου δεν ειναι ακομη ούτε 4και ειτε το καταλαβαινεις ειτε όχι δεν μπορει να αλλάξει μονος του θέλει βοηθεια,οπως και πολυ συνομηλικοι μας από,τι ρώτησα.Αν αναλογιστω οτι μπορει να πηγαινε ακομη παιδικο σταθμό(δεν πηγε επειδη δεν τον πηραν)και οτι εκει θα τον βοηθουσαν σε αυτα ,δεν με πειράζει να τον βοηθούν και τώρα οι δασκάλες του.

Καταλαβαινω βέβαια τι λετε,μου τα εχει πει κ φιλη νηπιαγωγος αλλά να μη γινόμαστε και υπερβολικοι,δηλ στον παιδικο να τον βοηθανε ,στο νηπιαγωγειο όχι.Αν τα καταφερνε μονος του ενταξει ,τωρα δηλ τι πρεπει να γινει;Να τρεχω εγω ή κάθε μαμα να τα αλλάζουμε;

 

Υποθέτοντας ότι μιλάμε για παιδάκι χωρίς προβλήματα υγείας, αν δεν μπορεί να αλλάξει ένα μπλουζάκι και ένα παντελόνι φόρμα,μήπως δεν τπυ έχει ποτέ δωθεί η ευκαιρία; Ειδικά αν είναι πρώτο παιδί, ολοι μας νομίζω λίγο τα παραχαϊδεύουμε και δεν τα αφήνουμε να ανεξαρτητοποιηθούν.

Νομίζω είναι από τις δεξιότητες που έπρεπε ασυζητητί να να έχει κατακτήσει σε αυτή την ηλικία, άλλο αν π.χ. το κάνει πολύ αργά και είναι πιο εύκολο να το ντύσουμε εμείς το πρωί.

Δε μιλάω για κουμπιά κλπ, προφανώς δεν στέλνουμε το παιδάκι τόσο μικρό στο σχολείο με "πολύπλοκα" ρουχα, είναι λογικό να παιδευτεί τότε. Αλλα ένα παντελονάκι φόρμας και ένα φούτερ, σίγουρα μπορεί να τα αλλάξει, έστω και αν τα βάλει το μέσα έξω. Αν πραγματικά δεν μπορεί, όσο και να προσπαθήσει, θα έλεγα να μιλήσετε με τον παιδίατρο. Το να μπορεί να φορέσει ρουχα είναι μάλιστα από τις τυπικές δεξιότητες που αν δεν έχει κατακτήσει ένα παιδί πριν τα 4α γενέθλιά του, μπάινουν υποψίες για κάποιο πρόβλημα π.χ. λεπτής κινητικότητας. Αν θυμάμαι καλά το να βγάλει τα ρούχα του, θα έπρεπε να το καταφέρνει κάπου από το 2ο χρόνο.

http://www.chiourea.gr/2013/07/0-5.html

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου, θεωρω οτι εχει παραγινει η μοδα με το αφηγημα "απο 2 χρονων τα κανουν ολα τα παιδια μονα τους"> Εμενα η μικρη, 4 ετων, στο σπιτι παει τουαλετα μονη της, μονο στα κακα τη βοηθω στο σκουπισμα. Αυτο δεν ειναι θεμα γιατι ποτε στο νηπιαγωγειο δε ζητα να παει για κακα. Πηγε μια -δυο φορες στην τουαλετα του σχολειου και τη μια ηταν λερωμενη με τσισα αλλου παιδιου, την αλλη της μυρισε ασχημα και δε θελει να ξαναπαει. Δεν εχω απαιτηση απο τη δασκαλα να αφηνει τα παιδια μονα τους και να την πηγαινει, προς Θεου. Ουτε ζητησα ποτε κατι ιδιαιτερο για το παιδι μου. Αλλα με προβληματισε το υφος της, οπως σχολιασαν και καποιες αλλες κοπελες στο φορουμ, που κατηγορηματικα αρνειται ακομα και στο διαλειμμα να συνοδευσει παιδακια που το εχουν αναγκη ακομα, που μπορει ακομα και με το χωρο να μην εχουν εξοικειωθει και να χρειαζονται λιγο χρονο και ενα προσωπο εμπιστοσυνης μαζι, τιποτα περισσοτερο. Ξερω δασκαλα δημοτικου που οταν αργει ενα παιδι στην τουαλετα παει να ελεγξει αν χρειαζεται κατι, αν εγινε κατι, οχι αυτη που εχει παιδακια σε τοσο τρυφερη ηλικια να μας μιλα λες και ειμαστε αχρηστες μαμαδες οσες τα παιδια μας θελουν απλα λιγη ενθαρρυνση. Για αυτο εθεσα το θεμα, να δ αποψεις γιατι εχω μπερδευτει.

 

Μα ΔΕΝ επιτρέπεται η γυναίκα να αγγίξει τα παιδιά! Δε λέμε στα παιδάκια ότι δεν κάνει να τα αγγίζουν ξένοι, πόσο μάλλον να τα γδύνουν; Αλίμονο αν ερχόταν το παιδάκι από το σχολείο και έλεγε ότι το έγδυσε η δασκάλα, δε θέλω ούτε να σκέφτομαι που θα έμπλεκε η γυναίκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με φρικάρετε.

 

Κολυμβητήριο έχετε υποψη πως αλλαζουν τα παιδιά; μετα τον στοίβο;. Δεν είπαμε να γίνει στριπτιζ στην αιθουσα, αλλα με μια μικρη προφυλαξη μπορει να αλλαξει το παιδι και μεσα στη ταξη.

 

Στα αποδυτήρια, δεν υπάρχει απομόνωση. Δεν υπάρχει ένας ενήλικας, μη συγγενής, που θα μπει σε ένα χώρο μόνος με το γυμνό παιδί. Αν μαθαίναε ότι ο προπονητής πήγε στην τουαλέτα με το παιδάκι, θα φωνάζαμε αστυνομία. Το ίδιο και αν μπει η δασκάλα (όχι η βρεφοκόμος προφανώς) στην τουαλέτα του σχολείου. Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να έχει τις καλύτερες προθέσεις, αλλά πως θα το αποδείξει;

Και δεν μπορεί να αλλάξει ένα παιδί στη μέση της τάξης. Πέρα ότι δεν είναι η δουλειά της, υπάρχει και το θέμα του εξεφτελισμού. Στο αποδυτήριο όλα τα παιδιά πανε για να αλλάξουν, γι αυτό υπάρχει αυτός ο χώρος. Αν το ένα παιδί σταθεί στη μέση της τάξης και γδυθεί, θα γίνει ο περίγελος. Δε μιλάμε για μωράκια, αλλά παιδιά ηλικίας υποχρεωτικής εκπαίδευσης

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτοντας ότι μιλάμε για παιδάκι χωρίς προβλήματα υγείας, αν δεν μπορεί να αλλάξει ένα μπλουζάκι και ένα παντελόνι φόρμα,μήπως δεν τπυ έχει ποτέ δωθεί η ευκαιρία; Ειδικά αν είναι πρώτο παιδί, ολοι μας νομίζω λίγο τα παραχαϊδεύουμε και δεν τα αφήνουμε να ανεξαρτητοποιηθούν.

Νομίζω είναι από τις δεξιότητες που έπρεπε ασυζητητί να να έχει κατακτήσει σε αυτή την ηλικία, άλλο αν π.χ. το κάνει πολύ αργά και είναι πιο εύκολο να το ντύσουμε εμείς το πρωί.

Δε μιλάω για κουμπιά κλπ, προφανώς δεν στέλνουμε το παιδάκι τόσο μικρό στο σχολείο με "πολύπλοκα" ρουχα, είναι λογικό να παιδευτεί τότε. Αλλα ένα παντελονάκι φόρμας και ένα φούτερ, σίγουρα μπορεί να τα αλλάξει, έστω και αν τα βάλει το μέσα έξω. Αν πραγματικά δεν μπορεί, όσο και να προσπαθήσει, θα έλεγα να μιλήσετε με τον παιδίατρο. Το να μπορεί να φορέσει ρουχα είναι μάλιστα από τις τυπικές δεξιότητες που αν δεν έχει κατακτήσει ένα παιδί πριν τα 4α γενέθλιά του, μπάινουν υποψίες για κάποιο πρόβλημα π.χ. λεπτής κινητικότητας. Αν θυμάμαι καλά το να βγάλει τα ρούχα του, θα έπρεπε να το καταφέρνει κάπου από το 2ο χρόνο.

http://www.chiourea.gr/2013/07/0-5.html

 

Eυχαριστω για την ενημερωση.Αυριο το πρωι δυο πραγματα θακανω:θα παω τον μκρο στο γιατρο και θα πω στη νηπιαγωγο μην τυχον αλλαξει το παιδι μου αν λερωθει ή βραχει.

Link to comment
Share on other sites

Στα αποδυτήρια, δεν υπάρχει απομόνωση. Δεν υπάρχει ένας ενήλικας, μη συγγενής, που θα μπει σε ένα χώρο μόνος με το γυμνό παιδί. Αν μαθαίναε ότι ο προπονητής πήγε στην τουαλέτα με το παιδάκι, θα φωνάζαμε αστυνομία. Το ίδιο και αν μπει η δασκάλα (όχι η βρεφοκόμος προφανώς) στην τουαλέτα του σχολείου. Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να έχει τις καλύτερες προθέσεις, αλλά πως θα το αποδείξει;

Και δεν μπορεί να αλλάξει ένα παιδί στη μέση της τάξης. Πέρα ότι δεν είναι η δουλειά της, υπάρχει και το θέμα του εξεφτελισμού. Στο αποδυτήριο όλα τα παιδιά πανε για να αλλάξουν, γι αυτό υπάρχει αυτός ο χώρος. Αν το ένα παιδί σταθεί στη μέση της τάξης και γδυθεί, θα γίνει ο περίγελος. Δε μιλάμε για μωράκια, αλλά παιδιά ηλικίας υποχρεωτικής εκπαίδευσης

Ανομοια πραγματα. Αναφερομαι σαφεστατα στο οτι ενα παιδι μπορει να αλλαξει διακριτικα στην αιθουσα. Χωρις τα υπολοιπα να φανε φρικη. Δεν ειπα οτι θα παει καπου με τ@ δασκαλ@.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την ενημερωση.Αυριο το πρωι δυο πραγματα θακανω:θα παω τον μκρο στο γιατρο και θα πω στη νηπιαγωγο μην τυχον αλλαξει το παιδι μου αν λερωθει ή βραχει.

Κάθε παιδι εχει τους ρυθμους του και τα θελω του. Ο γιος μου ειναι οσο δεν παιρνει χειριστικος.

"Για δεν τρως παιδι μ';;*"

"Θέλω να με ταΐσεις"

"Και 'γω πως θα φαω παιδι μ;;;'"

"..."

Στον παιδικο τρωει μονος.

Η κορη μου τρωει γενικα μονη απο 2. Αλλο πκασμα.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το παιδι σου το πιο πιθανο στο σχολειο να αυτοεξυπηρετειται σουπερ. Μη κοιτας τι κανει μαζι σου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ο γιος μου δεν ειναι ακομη ούτε 4και ειτε το καταλαβαινεις ειτε όχι δεν μπορει να αλλάξει μονος του θέλει βοηθεια,οπως και πολυ συνομηλικοι μας από,τι ρώτησα.Αν αναλογιστω οτι μπορει να πηγαινε ακομη παιδικο σταθμό(δεν πηγε επειδη δεν τον πηραν)και οτι εκει θα τον βοηθουσαν σε αυτα ,δεν με πειράζει να τον βοηθούν και τώρα οι δασκάλες του.

Καταλαβαινω βέβαια τι λετε,μου τα εχει πει κ φιλη νηπιαγωγος αλλά να μη γινόμαστε και υπερβολικοι,δηλ στον παιδικο να τον βοηθανε ,στο νηπιαγωγειο όχι.Αν τα καταφερνε μονος του ενταξει ,τωρα δηλ τι πρεπει να γινει;Να τρεχω εγω ή κάθε μαμα να τα αλλάζουμε;

 

 

συμφωνω! ειτε μας αρεσει ειτε οχι,υπαρχουν πολλα παιδακια στην ηλικια των τεσσαρων ακομα και πεντε, που δεν μπορουν να αλλαξουν μονα τους...και αυτο δεν εχει καμμια σχεση με την ανεξαρτησια τους...υπαρχουν και αλλα της ιδιας ηλικιας,που θα μπορουσαν να αλλαξουν μονα τους,αλλα αν ονταν ειναι κατουρημενα,ενδεχομενως πανικοβλητα,να χρειαζονται βοηθεια...στους παιδικους δεν πειραζει να τα βοηθαμε,ξαφνικα στο νηπιο,απαγορευεται!! ειναι πιο λογικο να αφηνουμε το παιδι κατουρημενο ή βρεγμενο,να ειδοποιουμε τον γονιο,να φυγει απο την δουλεια του(αν φυσικα μπορει,μαλλον δεν θα μπορει)για να παει στο σχολειο να αλλαξει το παιδι του...το αν αυτο το παιδακι θα ειναι ενα 2ωρο μουσκεμα,αν τα αλλα θα το κοροιδευουν...φανταζομαι καμμια σημασια δεν εχει...και οχι,δεν επιτιθεμε εναντιον των νηπιαγωγων και των δασκαλων,αντιλαμβανομαι τους κανονες που πρεπει να τηρουν και τις δυσκολιες που εχουν,αλλα απο την αλλη,στο πλαισιο του ανθρωπινου, αν ο εκπαιδευτικος θελει, πραγματικα μπορει να βοηθησει ενα παιδακι εν ριπη οφθαλμου να αλλαξει...

 

υπαρχει γονιος με λογικη που θα καταγγειλει μια νηπιαγωγο ή μια δασκαλα επειδη βοηθησε το παιδι του να βγαλει τα κατουρημενα ρουχα και να φορεσει στεγνα??πραγματικα απορω...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πειτε τα βρε κοριτσια γιατι θα γινω κακια πάλι.Ειπα οτι ο δικος μου θελει βοηθεια και μονο τηλεφωνα γιατρων δεν μου στειλαν .Κατανοω την καλη προθεση αλλα άλλο συζηταμε τωρα.Ούτε ειπα πουθενα για δημοσιο στριπτιζ .Αυτο που καποιος θελει να πει το δικο του κ παραποιει τα λεγομενα για να τον βολεψει .......

Link to comment
Share on other sites

 

υπαρχει γονιος με λογικη που θα καταγγειλει μια νηπιαγωγο ή μια δασκαλα επειδη βοηθησε το παιδι του να βγαλει τα κατουρημενα ρουχα και να φορεσει στεγνα??πραγματικα απορω...

 

Κοίτα, μπορεί να μην το πει η μαμά του κατουρημένου/βρεμένου/λερωμένου.

Μια άλλη μαμά, όμως, της οποίας το παιδί θα πάει στο σπίτι και θα πει "Μαμά, μαμ,α σήμερα η κυρία πήρε την Χ στη γωνία και της έβγαλε το παντελόνι! Το έκανε κρυφά για να μην τη δούμε, αλλά εγώ την είδα!" τι θα σκεφτεί; Πίστεψε με, το πρώτο που θα σκεφτεί δενθα είναι ότι το παιδί λερώθηκε!

 

Επίσης, ΄πέρυσι έμπλεξε συνάδελφος νηπιαγωγός γιατί συνόδευε ένα παιδί στην τουαλέτα σε κάθε διάλειμμα. Απλά το συνόδευε, γιατί η μαμά είχε πει ότι το παιδί φοβάται την τουαλέτα και θέλει κάποιον να κάθεται δίπλα του. Το παιδί είπε στη μαμά (η μαμά του το έβγαλε με το τσιγκέλι, βασικά) ότι η κυρία του πιάνει το πουλάκι του. Η συνάδελφος έμπλεξε μέχρι εκεί που δεν παίρνει και ακόμα προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μπορεί να μην το πει η μαμά του κατουρημένου/βρεμένου/λερωμένου.

Μια άλλη μαμά, όμως, της οποίας το παιδί θα πάει στο σπίτι και θα πει "Μαμά, μαμ,α σήμερα η κυρία πήρε την Χ στη γωνία και της έβγαλε το παντελόνι! Το έκανε κρυφά για να μην τη δούμε, αλλά εγώ την είδα!" τι θα σκεφτεί; Πίστεψε με, το πρώτο που θα σκεφτεί δενθα είναι ότι το παιδί λερώθηκε!

 

Επίσης, ΄πέρυσι έμπλεξε συνάδελφος νηπιαγωγός γιατί συνόδευε ένα παιδί στην τουαλέτα σε κάθε διάλειμμα. Απλά το συνόδευε, γιατί η μαμά είχε πει ότι το παιδί φοβάται την τουαλέτα και θέλει κάποιον να κάθεται δίπλα του. Το παιδί είπε στη μαμά (η μαμά του το έβγαλε με το τσιγκέλι, βασικά) ότι η κυρία του πιάνει το πουλάκι του. Η συνάδελφος έμπλεξε μέχρι εκεί που δεν παίρνει και ακόμα προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας!

 

Aυτό το σενάριο είχα και εγώ υπόψη μου. Πώς θα διαχωρίσει μετά το παιδάκι ότι τον ένα συμμαθητή τον συνοδεύει η δασκάλα γιατί έχει ανάγκη βοήθειας, ενώ με το άλλο παιδάκι κάτι άλλο τρέχει; Οι κανόνες υπάρχουν για όλους. Δεν είναι θέμα καλής ή κακής πρόθεσης του δασκάλου, ούτε μπορεί μία πιθανή συνεννόηση με τους γονείς να απαλλάξει ένα δάσκαλο από μελλοντικές ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω! ειτε μας αρεσει ειτε οχι,υπαρχουν πολλα παιδακια στην ηλικια των τεσσαρων ακομα και πεντε, που δεν μπορουν να αλλαξουν μονα τους...και αυτο δεν εχει καμμια σχεση με την ανεξαρτησια τους...υπαρχουν και αλλα της ιδιας ηλικιας,που θα μπορουσαν να αλλαξουν μονα τους,αλλα αν ονταν ειναι κατουρημενα,ενδεχομενως πανικοβλητα,να χρειαζονται βοηθεια...στους παιδικους δεν πειραζει να τα βοηθαμε,ξαφνικα στο νηπιο,απαγορευεται!! ειναι πιο λογικο να αφηνουμε το παιδι κατουρημενο ή βρεγμενο,να ειδοποιουμε τον γονιο,να φυγει απο την δουλεια του(αν φυσικα μπορει,μαλλον δεν θα μπορει)για να παει στο σχολειο να αλλαξει το παιδι του...το αν αυτο το παιδακι θα ειναι ενα 2ωρο μουσκεμα,αν τα αλλα θα το κοροιδευουν...φανταζομαι καμμια σημασια δεν εχει...και οχι,δεν επιτιθεμε εναντιον των νηπιαγωγων και των δασκαλων,αντιλαμβανομαι τους κανονες που πρεπει να τηρουν και τις δυσκολιες που εχουν,αλλα απο την αλλη,στο πλαισιο του ανθρωπινου, αν ο εκπαιδευτικος θελει, πραγματικα μπορει να βοηθησει ενα παιδακι εν ριπη οφθαλμου να αλλαξει...

 

υπαρχει γονιος με λογικη που θα καταγγειλει μια νηπιαγωγο ή μια δασκαλα επειδη βοηθησε το παιδι του να βγαλει τα κατουρημενα ρουχα και να φορεσει στεγνα??πραγματικα απορω...

 

Τι γίνεται αν ο νηπιαγωγός είναι άντρας; Και αν τα 5χρονα μπορούν να βοηθηθούν στο νήπιο από τη δασκάλα, γιατί να μην τα συνοδεύσει και ο γυμναστής στα 5μιση στην τουαλέτα; Και πώς διαχωρίζει ο παρατηρητής την περιγραφή "Η κυρία / ο κύριος μου εβγαλε το βρακάκι" στην αθώα και στη μη αθώα περίπτωση; Πώς να ζητήσουμε από έναν άνθρωπο να πάρει ένα τέτοιο ρίσκο;

 

Τώρα, επειδή δημιουργηθηκε η εντύπωση ότι ειρωνεύομαι παιδάκια ή μαμαδες και δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να κάνω κάτι τέτοιο. Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ σενάριο που παιδάκι κοντά στα 4 δεν μπορεί να βγάλει τη φόρμα και να βάλει μια άλλη. Να παραμείνει λερωμένο απο κάτω, ναι. Να βάλει τη φόρμα μέσα έγω, σίγουρα. Να χρειαστεί να το ηρεμήσει η δασκάλα πριν πάει να αλλάξει, ασφαλώς. Αλλά να μην μπορεί να τραβήξει το φορμάκι και να βάλει τα πατζάκια; Αν ήταν το δικό μου παιδί, προσωπικά θα απευθυνόμουν στο γιατρό. Το να έχει ένα παιδάκι θέματα λεπτής κινητικότητας δεν είναι ούτε απίθανο, ούτε ντροπή, και προσωπικά, θα το θεωρούσα σαν κάτι που πρέπει να διερευνήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται αν ο νηπιαγωγός είναι άντρας; Και αν τα 5χρονα μπορούν να βοηθηθούν στο νήπιο από τη δασκάλα, γιατί να μην τα συνοδεύσει και ο γυμναστής στα 5μιση στην τουαλέτα; Και πώς διαχωρίζει ο παρατηρητής την περιγραφή "Η κυρία / ο κύριος μου εβγαλε το βρακάκι" στην αθώα και στη μη αθώα περίπτωση; Πώς να ζητήσουμε από έναν άνθρωπο να πάρει ένα τέτοιο ρίσκο;

 

Τώρα, επειδή δημιουργηθηκε η εντύπωση ότι ειρωνεύομαι παιδάκια ή μαμαδες και δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να κάνω κάτι τέτοιο. Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ σενάριο που παιδάκι κοντά στα 4 δεν μπορεί να βγάλει τη φόρμα και να βάλει μια άλλη. Να παραμείνει λερωμένο απο κάτω, ναι. Να βάλει τη φόρμα μέσα έγω, σίγουρα. Να χρειαστεί να το ηρεμήσει η δασκάλα πριν πάει να αλλάξει, ασφαλώς. Αλλά να μην μπορεί να τραβήξει το φορμάκι και να βάλει τα πατζάκια; Αν ήταν το δικό μου παιδί, προσωπικά θα απευθυνόμουν στο γιατρό. Το να έχει ένα παιδάκι θέματα λεπτής κινητικότητας δεν είναι ούτε απίθανο, ούτε ντροπή, και προσωπικά, θα το θεωρούσα σαν κάτι που πρέπει να διερευνήσω.

Tο κατέστησες σαφες καλή μου.Μην επαναλαμβάνεσαι .Με το δικο σου παιδι μπορεις να κανεις ο,τι θελεις ,όπως και όλοι μας νομιζω πως κανουμε το καλυτερο που πιστεύουμε. Το να σχολιαζουμε αλλα παιδια και τι θα καναμε εμεις στη θεση της μαμας σιγουρα δεν προωθει τη συζήτηση κ ακομη κ αν ειχες καλες προθέσεις ,(να το πιστεψω),φαινεται πολύ άκομψο.Αν το ακουγα σε live συζήτηση και μαλιστα 3 φορες να μου το λεει η μαμα αλλου παιδιου κ να το επαναλαμβανει ,δε θα συνεχιζα τη συζήτηση, κ θα την ευρισκα αγενεστατη.

Και ναι όπως τονισε σωστα κ μια φιλη όλα τα παιδια δεν εχουν την ιδια ωριμοτητα,μπορει μερικα να ειναι πιο πισω απο αλλα τι πρεπει να γινει να μην τα παίρνουν σχολειο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω! ειτε μας αρεσει ειτε οχι,υπαρχουν πολλα παιδακια στην ηλικια των τεσσαρων ακομα και πεντε, που δεν μπορουν να αλλαξουν μονα τους...και αυτο δεν εχει καμμια σχεση με την ανεξαρτησια τους...υπαρχουν και αλλα της ιδιας ηλικιας,που θα μπορουσαν να αλλαξουν μονα τους,αλλα αν ονταν ειναι κατουρημενα,ενδεχομενως πανικοβλητα,να χρειαζονται βοηθεια...στους παιδικους δεν πειραζει να τα βοηθαμε,ξαφνικα στο νηπιο,απαγορευεται!! ειναι πιο λογικο να αφηνουμε το παιδι κατουρημενο ή βρεγμενο,να ειδοποιουμε τον γονιο,να φυγει απο την δουλεια του(αν φυσικα μπορει,μαλλον δεν θα μπορει)για να παει στο σχολειο να αλλαξει το παιδι του...το αν αυτο το παιδακι θα ειναι ενα 2ωρο μουσκεμα,αν τα αλλα θα το κοροιδευουν...φανταζομαι καμμια σημασια δεν εχει...και οχι,δεν επιτιθεμε εναντιον των νηπιαγωγων και των δασκαλων,αντιλαμβανομαι τους κανονες που πρεπει να τηρουν και τις δυσκολιες που εχουν,αλλα απο την αλλη,στο πλαισιο του ανθρωπινου, αν ο εκπαιδευτικος θελει, πραγματικα μπορει να βοηθησει ενα παιδακι εν ριπη οφθαλμου να αλλαξει...

 

υπαρχει γονιος με λογικη που θα καταγγειλει μια νηπιαγωγο ή μια δασκαλα επειδη βοηθησε το παιδι του να βγαλει τα κατουρημενα ρουχα και να φορεσει στεγνα??πραγματικα απορω...

 

 

Τα είπες όλα. Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Και ναι όπως τονισε σωστα κ μια φιλη όλα τα παιδια δεν εχουν την ιδια ωριμοτητα,μπορει μερικα να ειναι πιο πισω απο αλλα τι πρεπει να γινει να μην τα παίρνουν σχολειο;

 

Εξαρτάται τι εννοείς ωριμότητα. Αν ένα παιδί χρειάζεται προσωπική βοήθεια σε πράγματα που το εμποδίζουν να ενταχθεί στην τάξη, υπάρχει η παράλληλη στήριξη. Ένα παιδάκι σε ηλικία νηπιαγωγείου, μη αυτοεξυπηρετούμενο, σε βαθμό που όντως η τουαλέτα να είναι σοβαρό πρόβλημα, φαντάζομαι ότι μπορεί και να δικαιούται παράλληλη στήριξη ; Ξέρω επίσης πολλά παιδάκια που δεν γράφτηκαν στα προνήπια, και παιδάκια που καθυστέρησαν κατά μία χρονιά στο νηπιο για λόγους ωριμότητας, οπότε ίσως παίζει και αυτό το σενάριο; Το νηπιαγωγείο δεν είναι χώρος φύλαξης αντί του παιδικού σταθμού, οπότε υπάρχουν κάποιες δεξιότητες που είναι προαπαιτούμενες. Δεν μπορεί να περιμένουμε π.χ. από το παιδάκι να κάνει ασκήσεις προγραφής και να χειρίζεται ψαλίδι αν δεν έχει τη λεπτή κινητότητα να γδυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς ωριμότητα. Αν ένα παιδί χρειάζεται προσωπική βοήθεια σε πράγματα που το εμποδίζουν να ενταχθεί στην τάξη, υπάρχει η παράλληλη στήριξη. Ένα παιδάκι σε ηλικία νηπιαγωγείου, μη αυτοεξυπηρετούμενο, σε βαθμό που όντως η τουαλέτα να είναι σοβαρό πρόβλημα, φαντάζομαι ότι μπορεί και να δικαιούται παράλληλη στήριξη ; Ξέρω επίσης πολλά παιδάκια που δεν γράφτηκαν στα προνήπια, και παιδάκια που καθυστέρησαν κατά μία χρονιά στο νηπιο για λόγους ωριμότητας, οπότε ίσως παίζει και αυτό το σενάριο; Το νηπιαγωγείο δεν είναι χώρος φύλαξης αντί του παιδικού σταθμού, οπότε υπάρχουν κάποιες δεξιότητες που είναι προαπαιτούμενες. Δεν μπορεί να περιμένουμε π.χ. από το παιδάκι να κάνει ασκήσεις προγραφής και να χειρίζεται ψαλίδι αν δεν έχει τη λεπτή κινητότητα να γδυθεί.

 

Nα σε ρωτησω κατι;Εισαι νηπιαγωγος κ τα λες αυτά εκ πειρας κ εκ γνωσης ή λες οτι σου κατέβει;Ξερεις πότε χρειαζεται ή μαλλον δικαιουται ενα παιδι παραλληλη στήριξη και τα πετάς έτσι;Γιατι φιλη νηπιαγωγος μου ελεγε προχθες αυτο στο οποιο αναφέρεσαι:μαθητης της στα προνηπια δεν ηξερε καν να πιανει ψαλίδι,το επιανε σαν κλαδευτηρι.Προφανως δεν τον διωξανε κ δεν του κανανε παραλληλη στήριξη(η φιλη μ ειπε οτι συμβαινει στα προνηπια) κ την επομενη χρονια μου τον χαρακτηρισε αστερι.Χρειαζοταν απλά εξάσκηση.

Έλεος πια με τον καθε ασχετο.Όχι τιποτα αλλο,εγω ειμαι σχετικη κ ειδικη σε αυτά.Θα τα διαβασει καμια μανα που δεν ξερει και θα ψαχνεται αδικως.

Link to comment
Share on other sites

Nα σε ρωτησω κατι;Εισαι νηπιαγωγος κ τα λες αυτά εκ πειρας κ εκ γνωσης ή λες οτι σου κατέβει;Ξερεις πότε χρειαζεται ή μαλλον δικαιουται ενα παιδι παραλληλη στήριξη και τα πετάς έτσι;Γιατι φιλη νηπιαγωγος μου ελεγε προχθες αυτο στο οποιο αναφέρεσαι:μαθητης της στα προνηπια δεν ηξερε καν να πιανει ψαλίδι,το επιανε σαν κλαδευτηρι.Προφανως δεν τον διωξανε κ δεν του κανανε παραλληλη στήριξη(η φιλη μ ειπε οτι συμβαινει στα προνηπια) κ την επομενη χρονια μου τον χαρακτηρισε αστερι.Χρειαζοταν απλά εξάσκηση.

Έλεος πια με τον καθε ασχετο.Όχι τιποτα αλλο,εγω ειμαι σχετικη κ ειδικη σε αυτά.Θα τα διαβασει καμια μανα που δεν ξερει και θα ψαχνεται αδικως.

 

Eιπα εγω ότι ένα παιδάκι που δεν πιάνει ψαλιδάκι θελει παράλληλη στήριξη;;;

Ρωτησες τι γίνεται αν ένα παιδάκι είναι πολύ ανώριμο. Σου απάντησα από οσο εχω δει: το προνήπιο δεν είναι υποχρεωτικό, το νήπιο μπορεί και να καθυστερήσει αν υπάρχει λόγος (ξέρω 2 παιδάκια στην τάξη της κόρης μου, κανένα δεν είναι "χαζό", το ένα μάλιστα πια είναι και αριστούχος στο γυμνάσιο), και αν υπάρχει όντως αντικειμενικό σοβαρό πρόβλημα (π.χ. ένα 5χρονο που πραγματικά δεν αυτοεξυπηρετείται, τοτε ναι, υπάρχει και η παράλληλη στήριξη).

Από εκεί και πέρα, ναι με την εξάσκηση, ένα παιδάκι που αναπτύσσται κανονικά, και να κόβει με ψαλίδι μαθαίνει, και να αλλάζει το βρακάκι του στα τέσσερα, αυτό ακριβώς λέω.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω! ειτε μας αρεσει ειτε οχι,υπαρχουν πολλα παιδακια στην ηλικια των τεσσαρων ακομα και πεντε, που δεν μπορουν να αλλαξουν μονα τους...και αυτο δεν εχει καμμια σχεση με την ανεξαρτησια τους...υπαρχουν και αλλα της ιδιας ηλικιας,που θα μπορουσαν να αλλαξουν μονα τους,αλλα αν ονταν ειναι κατουρημενα,ενδεχομενως πανικοβλητα,να χρειαζονται βοηθεια...στους παιδικους δεν πειραζει να τα βοηθαμε,ξαφνικα στο νηπιο,απαγορευεται!! ειναι πιο λογικο να αφηνουμε το παιδι κατουρημενο ή βρεγμενο,να ειδοποιουμε τον γονιο,να φυγει απο την δουλεια του(αν φυσικα μπορει,μαλλον δεν θα μπορει)για να παει στο σχολειο να αλλαξει το παιδι του...το αν αυτο το παιδακι θα ειναι ενα 2ωρο μουσκεμα,αν τα αλλα θα το κοροιδευουν...φανταζομαι καμμια σημασια δεν εχει...και οχι,δεν επιτιθεμε εναντιον των νηπιαγωγων και των δασκαλων,αντιλαμβανομαι τους κανονες που πρεπει να τηρουν και τις δυσκολιες που εχουν,αλλα απο την αλλη,στο πλαισιο του ανθρωπινου, αν ο εκπαιδευτικος θελει, πραγματικα μπορει να βοηθησει ενα παιδακι εν ριπη οφθαλμου να αλλαξει...

 

υπαρχει γονιος με λογικη που θα καταγγειλει μια νηπιαγωγο ή μια δασκαλα επειδη βοηθησε το παιδι του να βγαλει τα κατουρημενα ρουχα και να φορεσει στεγνα??πραγματικα απορω...

 

Συμφωνω κι επαυξανω!

Link to comment
Share on other sites

Eιπα εγω ότι ένα παιδάκι που δεν πιάνει ψαλιδάκι θελει παράλληλη στήριξη;;;

Ρωτησες τι γίνεται αν ένα παιδάκι είναι πολύ ανώριμο. Σου απάντησα από οσο εχω δει: το προνήπιο δεν είναι υποχρεωτικό, το νήπιο μπορεί και να καθυστερήσει αν υπάρχει λόγος (ξέρω 2 παιδάκια στην τάξη της κόρης μου, κανένα δεν είναι "χαζό", το ένα μάλιστα πια είναι και αριστούχος στο γυμνάσιο), και αν υπάρχει όντως αντικειμενικό σοβαρό πρόβλημα (π.χ. ένα 5χρονο που πραγματικά δεν αυτοεξυπηρετείται, τοτε ναι, υπάρχει και η παράλληλη στήριξη).

Από εκεί και πέρα, ναι με την εξάσκηση, ένα παιδάκι που αναπτύσσται κανονικά, και να κόβει με ψαλίδι μαθαίνει, και να αλλάζει το βρακάκι του στα τέσσερα,αυτό ακριβώς λέω.

Mα αυτο σου λεμε κ εμεις ότι λες λαθος.Μπορει ένα παιδακι στα τΕσσερα να μην μπορει να τα κανει αυτα μονο του χωρις να εχεις καποιο προβλημα ή να χρειαζεται παραλληλη στήριξη(ημαρτον)γιατι εχεις κολλησει στην ηλικια αυτη κ δημιουργεις εντυπωσεις λανθασμενες;

Το θεμα-ερωτημα ειναι αν μπορουν με καποιο τροπο οι νηπιαγωγοι να βοηθησουν κ οχι αν αναπτυσσεται το παιδι φυσιολογικα.Αυτο δεν θα το κρινεις-γνωματευσεις εσυ.Αν καποια μαμα εχει υπονοιες ειμαι σιγουρη οτι θα κανει αυτο που πρεπει ,δεν περιμενει εσενα να την συμβουλευσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς ωριμότητα. Αν ένα παιδί χρειάζεται προσωπική βοήθεια σε πράγματα που το εμποδίζουν να ενταχθεί στην τάξη, υπάρχει η παράλληλη στήριξη. Ένα παιδάκι σε ηλικία νηπιαγωγείου, μη αυτοεξυπηρετούμενο, σε βαθμό που όντως η τουαλέτα να είναι σοβαρό πρόβλημα, φαντάζομαι ότι μπορεί και να δικαιούται παράλληλη στήριξη ;

 

:lol::lol::lol::lol: Παράλληλη στήριξη για να το συνοδεύσουν στην τουαλέτα ή να του αλλάξουν μπλούζα;; Μα τι λες τώρα;;; (να σε ενημερώσω ότι δεν δίνουν παράλληλη στήριξη για κάτι τέτοιο, παρά μόνο ίσως αν υπάρχει κάποια αναπηρία).

Υπάρχουν παιδάκια σε ηλικία 4-5 χρονών (πολλά σε πληροφορώ) που μπορεί να χρειαστούν κάποια βοήθεια είτε στην τουαλέτα, είτε στην αλλαγή ρούχων, έστω και περιστασιακά... Για χίλιους δυο λόγους... Δεν καταλαβαίνω γιατί σου κάνει τόσο τρομερή εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Για να κλέινει το θέμα!

 

Στο νηπιαγωγείο τα παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να είναι ανεξάρτητα στα ΠΑΝΤΑ!

 

Ο/η νηπιαγωγός δεν έχει καμία δουλειά να τα αλλάζει ή να τα συνοδεύει στην τουαλέτα. Οι λόγοι είναι πολλοί και διάφοροι και θα αναφέρω μόνο την ασφάλεια των άλλων παιδιών αλλά και την ασφάλεια του/της νηπιαγωγού.

 

Εάν κάποιο παιδί δεν μπορεί, γίνεται κουβέντα με τους γονείς και εκπαιδεύεται στο σπίτι. Σε περίπτωση ατυχήματος πάει η μαμά/ο μπαμπάς/κάποιος άλλος που έχουν ορίσει οι γονείς στο σχολείο και το αλλάζει (όχι μέσα στην τάξη παρουσία άλλων παιδιών και άλλων ενηλίκων).

Εάν κάποιο παιδί δεν μπορεί για ιατρικούς λόγους, τότε ζητείται Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό. Σε περίπτωση ατυχήματος επιλαμβάνεται το ΕΒΠ και αλλάζει το παιδί πάλι χωρίς την παρουσία άλλων παιδιών ή άλλων ενηλίκων.

 

Υπάρχουν συνάδελφοι που αναλαμβάνουν να αλλάξουν οι ίδιες παιδιά ή να τα συνοδέψουν στην τουαλέτα. Όταν αντιληφθούν τους κινδύνους, πιστέψτε με, το σταματάνε! Ήδη παρέθεσα συμβάν περσινό!

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτο σου λεμε κ εμεις ότι λες λαθος.Μπορει ένα παιδακι στα τΕσσερα να μην μπορει να τα κανει αυτα μονο του χωρις να εχεις καποιο προβλημα ή να χρειαζεται παραλληλη στήριξη(ημαρτον)γιατι εχεις κολλησει στην ηλικια αυτη κ δημιουργεις εντυπωσεις λανθασμενες;

Το θεμα-ερωτημα ειναι αν μπορουν με καποιο τροπο οι νηπιαγωγοι να βοηθησουν κ οχι αν αναπτυσσεται το παιδι φυσιολογικα.Αυτο δεν θα το κρινεις-γνωματευσεις εσυ.Αν καποια μαμα εχει υπονοιες ειμαι σιγουρη οτι θα κανει αυτο που πρεπει ,δεν περιμενει εσενα να την συμβουλευσεις.

 

Oπως ανέφερε και η emmaki, το εκπαιδευτικό σύστημα θεωρεί ότι τα παιδιά σχολικής ηλικίας (δηλαδή και αυτά που πλησιάζουν τα 4) μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν. Φαντάζομαι με κάποια κριτήρια σχετιζόμενα με τις δεξιότητες που περιμένουμε ένα παιδί να έχει κατακτήσει μετά τα 3, μεταξύ των οποίων είναι και το άλλαγμα ρούχων. Το να μιλάμε σα να μην μπορεί να αλλάξει ένα παντελόνι το μεσο 4χρονο ή 5χρονο, πραγματικά μου φαίνεται σαν μία υπερβολή που χρησιμοποιήθηκε, αλλά αν κάποιος γονιός το πιστεύει, τοτε ας κάνει ένα γκάλοπ στους συμμαθητές του παιδιού του, να δει και που βρίσκεται, τι να πω;

 

Αν υπάρχει θέμα απλά του το παιδί να θέλει εξάσκηση, το δουλεύουμε στο σπίτι. Δεν "φορτώνουμε" το άλλαγμα στη νηπιαγωγό, δεν προσπαθούμε να τη φέρουμε στο φιλότιμο να το κάνει, δεν της φέρνουμε επιχειρήματα για το πόσο παράλογες απαιτήσεις έχει από το παιδί, δεν την κατηγορούμε ως αγενή και τεμπέλα που δεν γδύνει το παιδί, γιατί πολύ απλά απαγορεύεται να το κάνει. Της γυρεύουμε κάτι εκτός των υποχρεώσεών της, που μπορεί να της κοστίσει τη δουλειά της και ακόμη χειρότερα.

 

Αν μας είναι αδύνατο να βρούμε μία λύση για το παιδί μας, δουλεύοντας στο σπίτι μαζί του, και δεν πιστεύουμε ότι υπάρχει ιατρικό θέμα, τότε δυστυχώς πρέπει να βρεθεί λύση άλλη αντι του προνηπίου.

 

Επειδή δεν θυμάμαι ποτέ με 3 παιδιά σε προνήπιο και νηπιο να έχει προκύψει ουσιαστικό θεμα, όχι δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι προβλημα που έχει αντιμετωπίσει το μέσο παιδί. Στο κάτω κάτω αν οι δάσκαλοι αντιμετώπιζαν καθημερινά στρατιές κατουρημένων και βρεγμένων παιδιών που ουρλιάζουν πανικόβλητα μέχρι να έρθει η μαμά σπό τη δουλεια, κάτι θα είχε αλλάξει τόσα χρόνια στους κανονισμούς, τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θυμάμαι ποτέ με 3 παιδιά σε προνήπιο και νηπιο να έχει προκύψει ουσιαστικό θεμα, όχι δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι προβλημα που έχει αντιμετωπίσει το μέσο παιδί.

 

Το μέσο παιδί όχι... Αλλά από όλα τα ορόσημα υπάρχουν και αποκλίσεις, που όπως λες θα είναι λίγες. Αυτά τα παιδιά δηλαδή δεν θα πηγαίνουν σχολείο μέχρι να μάθουν να αλλάζουν ολόσωστα τα ρούχα τους ή να πηγαίνουν άνετα στην τουαλέτα; και η νηπιαγωγός θα δηλώνει αναρμόδια; Σαν την άλλη που έλεγε ότι δεν θα δέχεται να κουμπώσει κουμπιά;

 

Δηλαδή αν ένα παιδάκι δεν μπορεί να κλείσει το φερμουάρ της ζακέτας του, (ή να βάλει τη ζακέτα), θα το βγάλει για διάλειμμα χωρίς τη ζακέτα γιατί θα έπρεπε στα 5 να έχει μάθει να το κάνει μόνο του;

 

Σε κάτι τέτοια πάντως βλέπω τις νηπιαγωγούς πρώτες να τηρούν το νόμο... Σε άλλα θέματα πάλι είναι πιο ελαστικές...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...