Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Α και το σημαντικότερο: Να είσαι πολύ επιφυλακτική ως προς συμβουλές και σελίδες στο internet. Επειδή οι παθήσεις αυτές τις έχει πολύς κόσμος, κυκλοφορεί απίστευτη σαχλαμάρα εκεί έξω είτε από άγνοια είτε κακοπροαίρετα, για ειδικές δίαιτες, περίεργες ασκήσεις, φυτικά συμπληρώματα και δεν ξέρω τι άλλο, που στηνκαλύτερη θα σε αγχώσουν, στη χειρότερη θα σου προκαλέσουν και ζημιά. Αν δεν σου πει κάτι ο γιατρός σου ή δεν το διαβάσεις σε επίσημο ιατρικό περιοδικό, να θεωρείς ότι είναι στην κατηγορία "κομπογιαννίτης ψάχνει για θύματα" :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας! Τοσο πονεμενο το θεμα των πολυκυστικων ωοθηκων!!! Το ανακαλυψα στα 18 μου και απο τοτε με κατατρεχει. Δεν εχω προβλημα κιλων, ουτε εντονης τριχοφυιας αλλα ακανονιστο κυκλο που κυμαινεται απο 27 ως τις 41 μερες και φυσικα κυστουλες που μια εμφανιζονται μια εξαφανιζονται. Τωρα εχω μια δεξια. Προσπαθησα 1 χρονο για το πρωτο μου παιδι και τωρα σχεδον 1 χρονο και λιγο παραπανω γισ ενα δευτερο παιδακι. Παιρνω ενα χρονο ινοφερτ αλλα τζιφος! Εκανα εξετασεις και η fsh ειναι 5,12 και η lh 7,63. Πηρα και τεστ ωορηξιας αλλα αφαντη και αυτη. Κουραστηκα πραγματικα!!! Νιωθω οτι βρισκομαι σε αδιεξοδο. Τι αλλο να κανω?:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!

Έχω πολυκυστικες ωοθήκες και για 3 περίπου χρόνια έπαιρνα αντισυλληπτικά.

Τα έκοψα τον Μάιο και περίοδος μου ήρθε στις 28 του ίδιου μήνα. Ιούνιο και Ιούλιο ήρθε στις 29. Ποτέ δεν είχα άστατο κύκλο 2-3 μέρες το πολυ να αργούσε κι αυτό όχι πάντα.

 Τον Αύγουστο ξεκινήσαμε προσπάθειές για μωρό κι ενω περίμενα περίοδο στις 29 (βάση των προηγούμενων μηνών) είχα συμπτωματα ωορρηξίας στις 27. Μέχρι σήμερα περίοδο δεν έχω, χθες έκανα μια χοριακη αλλά ήταν 2,2, αρνητική δηλαδή.

Ο γιατρός λέει να περιμένω κι αν δεν έρθει να πάρω primolut.

Ενω εχω κανει κ αλλη φορά θεραπεια με αντισυλληπτικά  κ ο κυκλος μου ηταν οκ, λέτε να χάλασε τωρα;

Συγνωμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Giannav είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Έχω πολυκυστικες ωοθήκες και για 3 περίπου χρόνια έπαιρνα αντισυλληπτικά.

Τα έκοψα τον Μάιο και περίοδος μου ήρθε στις 28 του ίδιου μήνα. Ιούνιο και Ιούλιο ήρθε στις 29. Ποτέ δεν είχα άστατο κύκλο 2-3 μέρες το πολυ να αργούσε κι αυτό όχι πάντα.

 Τον Αύγουστο ξεκινήσαμε προσπάθειές για μωρό κι ενω περίμενα περίοδο στις 29 (βάση των προηγούμενων μηνών) είχα συμπτωματα ωορρηξίας στις 27. Μέχρι σήμερα περίοδο δεν έχω, χθες έκανα μια χοριακη αλλά ήταν 2,2, αρνητική δηλαδή.

Ο γιατρός λέει να περιμένω κι αν δεν έρθει να πάρω primolut.

Ενω εχω κανει κ αλλη φορά θεραπεια με αντισυλληπτικά  κ ο κυκλος μου ηταν οκ, λέτε να χάλασε τωρα;

Συγνωμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Τα αντισυλληπτικα δεν θεραπευουν τις πολυκυστικες, απλα καμουφλαρουν τα συμπτωματα, ως "θεραπεια" εχει εγκαταληφθει εδω και δεκαετιες. Ειδικα σε πολυκυστικες, μου εχουν πει 2 γυναικολογοι και 1 ενδοκρινολογος οτι η γονιμοτητα μπορει να κανει αρκτους κυκλους να επανελθει μετα απο αντισυλληπτικα, οποτε υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Τα αντισυλληπτικα δεν θεραπευουν τις πολυκυστικες, απλα καμουφλαρουν τα συμπτωματα, ως "θεραπεια" εχει εγκαταληφθει εδω και δεκαετιες. Ειδικα σε πολυκυστικες, μου εχουν πει 2 γυναικολογοι και 1 ενδοκρινολογος οτι η γονιμοτητα μπορει να κανει αρκτους κυκλους να επανελθει μετα απο αντισυλληπτικα, οποτε υπομονη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Θα περιμένω μια εβδομαδα και μετά θα πάρω το primolut για να έρθει η περίοδος. 

Ελπίζω να μη χρειαστεί...

Απλά ποτέ δεν είχα θέμα με καθυστέρηση κ αυτό που με αγχώνει είναι να μη σημαίνει κάτι άσχημο ολο αυτο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας! Έχω γράψει και παλιότερα εδώ στο forum όταν είχα ξεκινήσει τις προσπάθειες για το πρώτο παιδί. Δυστυχώς βρίσκομαι ακόμα στις προσπάθειες καθώς μετά από πολλές εξετάσεις και αλλαγή τριών γιατρών κατέληξα επιτέλους στο ότι έχω ΣΠΩ. Είχα επίσης υποθυρεοειδισμό τον οποίο έχω ρυθμίσει και έναν πολύποδα τον οποίο αφαίρεσα. Έχω κάνει διάφορες ορμονολογικές, βιοχημικές, υπερήχους παρακολούθησης ωορρηξίας και καμπύλη σακχάρου. Η καμπύλη ήταν πολύ καλή γι αυτό και δεν υπάρχει λόγος να πάρω το glucophage, οι βιοχημικές πολύ καλές και οι ορμονολογικές καθώς και οι υπέρηχοι έδειξαν ότι έχω ανωορρηκτικούς κύκλους (υψηλή LH, χαμηλή προγεστερόνη). Έκανα και AMH να αποκλείσω την πρόωρη εμμηνόπαυση (είμαι 30 ετών) και ήταν αρκετά υψηλή που δικαιολογείται σε ΣΠΩ.

Ο γιατρός μου σύστησε στην αρχή να πάρω για 3 μήνες αντισυλληπτικά για να "ξεκουράσω και να ρυθμίσω" όπως είπε τις ωοθήκες μου αλλά εγώ δεν ήθελα να αποκλείσω την εγκυμοσύνη για 3 μήνες και έτσι μου έδωσε το cyclacur με το οποίο μου είπε ότι θα κάνουμε την ίδια δουλειά χωρίς να αποτρέψουμε την ωορρηξία. Καθώς διαβάζω διάφορα στο ίντερνετ βλέπω ότι στις περισσότερες κοπέλες δίνουν μόνο τα άσπρα χαπάκια ενώ εμένα μου είπε να πάρω όλο το κουτί κανονικά. Τα καφέ απ ότι έχω διαβάσει είναι προγεσταγόνα τα οποία λογικά χρειάζομαι λόγω χαμηλής προγεστερόνης αλλά γιατί σε όσες κοπέλες έχω διαβάσει που προσπαθούν για παιδί δίνουν μόνο τα λευκά? Επίσης υπάρχουν κοπέλες που κατάφεραν την εγκυμοσύνη με αυτό το χάπι?

Οποιαδήποτε πληροφορία θα την εκτιμούσα ιδιαιτέρως. 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2017 at 1:12 ΜΜ, kateriiina είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω γράψει και παλιότερα εδώ στο forum όταν είχα ξεκινήσει τις προσπάθειες για το πρώτο παιδί. Δυστυχώς βρίσκομαι ακόμα στις προσπάθειες καθώς μετά από πολλές εξετάσεις και αλλαγή τριών γιατρών κατέληξα επιτέλους στο ότι έχω ΣΠΩ. Είχα επίσης υποθυρεοειδισμό τον οποίο έχω ρυθμίσει και έναν πολύποδα τον οποίο αφαίρεσα. Έχω κάνει διάφορες ορμονολογικές, βιοχημικές, υπερήχους παρακολούθησης ωορρηξίας και καμπύλη σακχάρου. Η καμπύλη ήταν πολύ καλή γι αυτό και δεν υπάρχει λόγος να πάρω το glucophage, οι βιοχημικές πολύ καλές και οι ορμονολογικές καθώς και οι υπέρηχοι έδειξαν ότι έχω ανωορρηκτικούς κύκλους (υψηλή LH, χαμηλή προγεστερόνη). Έκανα και AMH να αποκλείσω την πρόωρη εμμηνόπαυση (είμαι 30 ετών) και ήταν αρκετά υψηλή που δικαιολογείται σε ΣΠΩ.

Ο γιατρός μου σύστησε στην αρχή να πάρω για 3 μήνες αντισυλληπτικά για να "ξεκουράσω και να ρυθμίσω" όπως είπε τις ωοθήκες μου αλλά εγώ δεν ήθελα να αποκλείσω την εγκυμοσύνη για 3 μήνες και έτσι μου έδωσε το cyclacur με το οποίο μου είπε ότι θα κάνουμε την ίδια δουλειά χωρίς να αποτρέψουμε την ωορρηξία. Καθώς διαβάζω διάφορα στο ίντερνετ βλέπω ότι στις περισσότερες κοπέλες δίνουν μόνο τα άσπρα χαπάκια ενώ εμένα μου είπε να πάρω όλο το κουτί κανονικά. Τα καφέ απ ότι έχω διαβάσει είναι προγεσταγόνα τα οποία λογικά χρειάζομαι λόγω χαμηλής προγεστερόνης αλλά γιατί σε όσες κοπέλες έχω διαβάσει που προσπαθούν για παιδί δίνουν μόνο τα λευκά? Επίσης υπάρχουν κοπέλες που κατάφεραν την εγκυμοσύνη με αυτό το χάπι?

Οποιαδήποτε πληροφορία θα την εκτιμούσα ιδιαιτέρως. 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Εχω πολυκυστικές, υποθυροειδισμό, πολύ υψηλά ανδρογόνα, αντίσταση στην ινσουλίνη, χαμηλή προγεστερόνη και 3 παιδιά χωρίς φάρμακα. Θα σου έλεγα να μιλήσεις με έναν καλό ενδοκρινολόγο ή με έναν γυναικολόγο εξειδικευμένο στην αναπαραγωγική ενδοκρινολογία. Τα "αντισυλληπτικά για να ξεκουραστείς" είναι θεωρία που μου έχουν τονίσει αρκετοί γιατροί ότι ήταν ήδη ξεπερασμένη 20 χρόνια πριν και ότι συνήθως προκαλεί έξτρα προβλήματα εφόσον θες να μείνει έγκυος. Οπότε εμένα αν μου το έλεγε γιατρός, θα ήταν αρκετά να αναζητησω άλλον. Τα cyclacur γενικά είναι για να νιώθεις καλύτερα, να "μασκαρέψουν" το πρόβλημα, δε λύνουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Εχω πολυκυστικές, υποθυροειδισμό, πολύ υψηλά ανδρογόνα, αντίσταση στην ινσουλίνη, χαμηλή προγεστερόνη και 3 παιδιά χωρίς φάρμακα. Θα σου έλεγα να μιλήσεις με έναν καλό ενδοκρινολόγο ή με έναν γυναικολόγο εξειδικευμένο στην αναπαραγωγική ενδοκρινολογία. Τα "αντισυλληπτικά για να ξεκουραστείς" είναι θεωρία που μου έχουν τονίσει αρκετοί γιατροί ότι ήταν ήδη ξεπερασμένη 20 χρόνια πριν και ότι συνήθως προκαλεί έξτρα προβλήματα εφόσον θες να μείνει έγκυος. Οπότε εμένα αν μου το έλεγε γιατρός, θα ήταν αρκετά να αναζητησω άλλον. Τα cyclacur γενικά είναι για να νιώθεις καλύτερα, να "μασκαρέψουν" το πρόβλημα, δε λύνουν κάτι.

 

Καλημερα και ευχαριστω για την απάντηση. Πολυ ενθαρρυντικό αυτο που μου είπες :) . Το γνωρίζω οτι τα αντισυλληπτικά και το cyclacur απλώς "κουκουλώνουν" το πρόβλημα. Και ο γιατρός μου το ειπε αυτο. Το θέμα βέβαια ειναι οτι εγώ δεν κανω ωορρηξία οπότε είτε παίρνω φάρμακα είτε κανω υπομονή. Φαντάζομαι οτι κάποια στιγμή θα εχω αποτέλεσμα και χωρίς να παρω κατι αλλα υπάρχει μια σχετική βιασύνη για άλλους λόγους. Τελος πάντων. Εσυ αλήθεια πως τα κατάφερες αυτές τις τρεις φορές; Με υπομονή ή με κάποιον εναλλακτικό τροπο; Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kateriiina είπε:

 

Καλημερα και ευχαριστω για την απάντηση. Πολυ ενθαρρυντικό αυτο που μου είπες :) . Το γνωρίζω οτι τα αντισυλληπτικά και το cyclacur απλώς "κουκουλώνουν" το πρόβλημα. Και ο γιατρός μου το ειπε αυτο. Το θέμα βέβαια ειναι οτι εγώ δεν κανω ωορρηξία οπότε είτε παίρνω φάρμακα είτε κανω υπομονή. Φαντάζομαι οτι κάποια στιγμή θα εχω αποτέλεσμα και χωρίς να παρω κατι αλλα υπάρχει μια σχετική βιασύνη για άλλους λόγους. Τελος πάντων. Εσυ αλήθεια πως τα κατάφερες αυτές τις τρεις φορές; Με υπομονή ή με κάποιον εναλλακτικό τροπο; Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!

 

Κατόπιν οδηγιών ενδοκρινολόγου και γυναικολόγου: δίαιτα όσο να φτάσω στο κατώτερο φυσιολογικό βάρος, τακτική άσκηση (παίζει τεράστεο ρόλο στις πολυκυστικές ανεξάρτητα από βάρος), προσεκτική ρύθμιση του θυρεοειδή (όχι απλώς να είναι εντός ορίων, αλλά σε ιδανικές τιμές) και υπιμονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα εχω πολυκυστικες ωοθηκες και ξεκινησα τη λυγαρια επειδη δεν ηθελα τα αντισυληπτικα για να αυξησω τη γονιμοτητα μου..ποια η γνωμη σας????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 hours ago, ευαγγελια μπολη said:

Κοριτσια καλησπερα εχω πολυκυστικες ωοθηκες και ξεκινησα τη λυγαρια επειδη δεν ηθελα τα αντισυληπτικα για να αυξησω τη γονιμοτητα μου..ποια η γνωμη σας????

 

Καλησπέρα,

Εξαρτάται από τον τύπο πολυκυστικών που έχεις..

Η λυγαριά βοηθάει στην αποκατάσταση της επικοινωνίας μεταξύ ωοθηκών και ενδοκρινή αδένα.

Είναι ωφέλιμη όταν υπάρχει μικρής διάρκειας ωχρινική φάση.

Υπάρχει μια πιθανότητα αν έχεις μεγάλο κύκλο η Λυγαριά να τον επιμηκύνει ακόμη περισσότερο.

Επίσης για να δεις αποτελέσματα θα χρειαστεί ένα βάθος χρόνου ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει.

Θα μπορούσες επίσης να δοκιμάσεις και ινοσιτόλη που είναι φανταστικό συμπλήρωμα..

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ευαγγελια μπολη είπε:

Κοριτσια καλησπερα εχω πολυκυστικες ωοθηκες και ξεκινησα τη λυγαρια επειδη δεν ηθελα τα αντισυληπτικα για να αυξησω τη γονιμοτητα μου..ποια η γνωμη σας????

Tα αντισυλληπτικά δεν αυξάνουν τη γονιμότητα, κάτι έχεις παρεξηγήσει. Αναστέλλουν τον κυκλο και μειώνουν κάποια από τα δυσάρεστα συμπτώματα, αλλά επιδεινώνουν τα πιθανά προβληματα υπογονιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω και εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.απο τα 15 που αδιαθέτησα είχα κύκλο 40-50 ημερών κάποιες φορές και παραπάνω .προσπαθω 6 μήνες για παιδί είμαι 28 χρόνων.δεν έχω πάρει αντισυλληπτικά γιατί έχω κάνει 2 φορές ορμονολογικές εξετάσεις και θυρεοειδή και έχουν βγει κάθαρες για του τον λόγο δεν μου έδιναν οι γιατροί αντισυλληπτικά εγώ κανα μήνα που παίρνω τς φακελάκια inofert και τώρα θα ξεκινήσω και το glucophage μισό το πρωί μισό το βράδυ και ας μην έχω αντίσταση στην ινσουλίνη.επισης δεν έχω τριχοφυΐα ούτε ακμή και είμαι αδύνατη και ασκουμαι.εχω πάρει 3 κιλά μόνο και μου είπε η γιατρός έστω και αυτά να τα χάσω.ειμαι 1,72 και 61 κιλά .χθς που με εξέτασε  μου είπε ότι έχω μικρά μικρά ωοθηλακια στις σάλπιγγες μου και όχι λίγα  μεγάλα οπωσ Μια κοπέλα χωρίς πολυκυστικες. τωρα που αδιαθέτησα θα ξανακάνω ορμονολογικές.η γιατρός μου μου είπε ότι είναι σγρ θα μείνω έγκυος άμεσα αλλά έχω αγχωθεί ποια είμαι η γνώμη σας για αυτήν την θεραπεία;;σας ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, BABY89 είπε:

Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω και εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.απο τα 15 που αδιαθέτησα είχα κύκλο 40-50 ημερών κάποιες φορές και παραπάνω .προσπαθω 6 μήνες για παιδί είμαι 28 χρόνων.δεν έχω πάρει αντισυλληπτικά γιατί έχω κάνει 2 φορές ορμονολογικές εξετάσεις και θυρεοειδή και έχουν βγει κάθαρες για του τον λόγο δεν μου έδιναν οι γιατροί αντισυλληπτικά εγώ κανα μήνα που παίρνω τς φακελάκια inofert και τώρα θα ξεκινήσω και το glucophage μισό το πρωί μισό το βράδυ και ας μην έχω αντίσταση στην ινσουλίνη.επισης δεν έχω τριχοφυΐα ούτε ακμή και είμαι αδύνατη και ασκουμαι.εχω πάρει 3 κιλά μόνο και μου είπε η γιατρός έστω και αυτά να τα χάσω.ειμαι 1,72 και 61 κιλά .χθς που με εξέτασε  μου είπε ότι έχω μικρά μικρά ωοθηλακια στις σάλπιγγες μου και όχι λίγα  μεγάλα οπωσ Μια κοπέλα χωρίς πολυκυστικες. τωρα που αδιαθέτησα θα ξανακάνω ορμονολογικές.η γιατρός μου μου είπε ότι είναι σγρ θα μείνω έγκυος άμεσα αλλά έχω αγχωθεί ποια είμαι η γνώμη σας για αυτήν την θεραπεία;;σας ευχαριστω πολύ 

Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία: η υπογονιμότητα είναι πονεμένο θέμα και επειδή προκαλεί στρες, κυκλοφορεί απίστευτη απάτη και καθαρή βλακεία για να το πω απλά επί του θέματος. Δίαιτες, βοηθήματα φυτικά, φάρμακα, ασκήσεις, βιβλία, προσευχές και δεν ξέρω τι άλλο, που μπορεί το 1% να είναι σωστό, αλλά το υπόλοιπο είναι ο,τι του κατέβει του καθενός (ή όσα μπορεί να βγάλει από την απελπισία των άλλων) που στην καλύτερη θα σε αγχώσουν και θα πετάξεις τα λεφτά σου, στη χειρότερη θα πάθεις και ζημιά. 

Αν δεν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, βρες άλλο γιατρό. Αν δεν μιλάς με ενδοκρινολόγο, βρες ενδοκρινολόγο. Αν κάποιος γιατρός σου δίνει φάρμακα ή οδηγίες που δεν μπορεί να σου εξηγήσει, πάρε μία δεύτερη γνώμη. Αλλά αν ρωτήσεις στο internet αγνώστους να διορθώσουν τη θεραπεία που σου έδωσαν, στην καλύτερη θα κάνεις μία τρύπα στο νερό, στη χειρότερη θα βάλεις και την υγεία σου σε κίνδυνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση το θέμα ειναι πως έχω παει σε τρεις γιατρούς και μου έχουν πει όλοι τα ίδια που έγραψα πάνω!! Ο θυρεοειδής μου λειτουργεί καλα βέβαια θα το ξανα κοιτάξω και την Δευτέρα και θα πάω και σε ενδοκρινολόγο! Όποτε εσυ τι πιστεύεις για την θεραπεία αυτή;; εσυ τι ακριβώς είχες;; και με τι βοηθήθηκε σ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/1/2018 at 3:59 ΜΜ, BABY89 είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση το θέμα ειναι πως έχω παει σε τρεις γιατρούς και μου έχουν πει όλοι τα ίδια που έγραψα πάνω!! Ο θυρεοειδής μου λειτουργεί καλα βέβαια θα το ξανα κοιτάξω και την Δευτέρα και θα πάω και σε ενδοκρινολόγο! Όποτε εσυ τι πιστεύεις για την θεραπεία αυτή;; εσυ τι ακριβώς είχες;; και με τι βοηθήθηκε σ; 

Καλησπέρα!!!Και γω είμαι σαν εσένα!!Δηλαδή ορμόνες μια χαρά και υφή πολυκυστικών με άστατη περίοδο!!Οχι μεγάλους κύκλους αλλά μια θα κάνω 30 μέρες,33,36,29!!!Μου έλεγε ο γιατρός θα μείνεις έγκυος!!Εγώ άγχος!!Τελικά μετά από 14 μήνες έμεινα!!!Και μου είχε δώσει τα inofert αλλά δεν πρόλαβα να τα πιώ!!Βέβαια παλινδρόμησε και τώρα στην προσπάθεια πάλι!!Το inofert δεν πειράζει!!Μια ένσταση για το gluco!!Ρώτα και τον ενδοκρινολόγο!!!Ακατάρθοτω δεν είναι να μείνεις έγκυος!!Ισως λίγο αργήσεις αν δεν ξέρεις πότε κάνεις ωορρηξία και χάνεις τις μέρες!!!Σου εύχομαι σύντομα με μπεμπέ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.είμαι 27 χρονων.με τον συντροφο μου προσπαθουμε να κανουμε παιδι.είμαστε 2 χρόνια μαζί.έχω κύστες στις ωοθήκες.παιζει κάποιο ρολο οι κύστες στις ωοθήκες με την εγκυμοσύνη? ο γυναικολόγος μου εχει συστήσει να κάνω μια σαλπιγγογραφια αλλά φοβάμαι να την κάνω.και στον συντροφο μου του έχει συστήσει να κανει μια εξέταση σπέρματος.ο σύντροφος μου είναι 40 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, EiriniRena είπε:

καλησπερα σας.είμαι 27 χρονων.με τον συντροφο μου προσπαθουμε να κανουμε παιδι.είμαστε 2 χρόνια μαζί.έχω κύστες στις ωοθήκες.παιζει κάποιο ρολο οι κύστες στις ωοθήκες με την εγκυμοσύνη? ο γυναικολόγος μου εχει συστήσει να κάνω μια σαλπιγγογραφια αλλά φοβάμαι να την κάνω.και στον συντροφο μου του έχει συστήσει να κανει μια εξέταση σπέρματος.ο σύντροφος μου είναι 40 χρονών.

Αν δεν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, χρειάζεσαι άλλο γιατρό. Διάγνωση από το ιντερνετ σε τόσο ευαίσθητα θέματα δε γίνεται, κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικό. Ο,τι ιστορία και να ακούσεις, κάθε μία θα είναι ξεχωριστή. Αν προσπαθείς 2 χρόνια, είναι σίγουρα ο καιρός να το ψάξετε.

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2018 at 7:04 ΜΜ, EiriniRena είπε:

καλησπερα σας.είμαι 27 χρονων.με τον συντροφο μου προσπαθουμε να κανουμε παιδι.είμαστε 2 χρόνια μαζί.έχω κύστες στις ωοθήκες.παιζει κάποιο ρολο οι κύστες στις ωοθήκες με την εγκυμοσύνη? ο γυναικολόγος μου εχει συστήσει να κάνω μια σαλπιγγογραφια αλλά φοβάμαι να την κάνω.και στον συντροφο μου του έχει συστήσει να κανει μια εξέταση σπέρματος.ο σύντροφος μου είναι 40 χρονών.

Καλησπέρα Eirini Rena,

δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγο να φοβάσαι την σαλπιγγογραφία! Είναι πολύ απλή εξέταση! Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να σου την κάνει γυναικολόγος και όχι ακτινολόγος γιατί έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στο χειρισμό του γυναικείου σώματος και δεν θα πονέσεις τόσο πολύ.

Είναι τόσο γρήγορη, που σε πέντε λεπτά θα έχεις ξεμπερδέψει!

Να ακούς τον γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2018 at 3:43 ΜΜ, arya30 είπε:

Καλησπέρα!!!Και γω είμαι σαν εσένα!!Δηλαδή ορμόνες μια χαρά και υφή πολυκυστικών με άστατη περίοδο!!Οχι μεγάλους κύκλους αλλά μια θα κάνω 30 μέρες,33,36,29!!!Μου έλεγε ο γιατρός θα μείνεις έγκυος!!Εγώ άγχος!!Τελικά μετά από 14 μήνες έμεινα!!!Και μου είχε δώσει τα inofert αλλά δεν πρόλαβα να τα πιώ!!Βέβαια παλινδρόμησε και τώρα στην προσπάθεια πάλι!!Το inofert δεν πειράζει!!Μια ένσταση για το gluco!!Ρώτα και τον ενδοκρινολόγο!!!Ακατάρθοτω δεν είναι να μείνεις έγκυος!!Ισως λίγο αργήσεις αν δεν ξέρεις πότε κάνεις ωορρηξία και χάνεις τις μέρες!!!Σου εύχομαι σύντομα με μπεμπέ!!!

Σε ευχαριστω πολύ σκέφτομαι να πάρω και τεστ ωορρηξίας!γιατι κες ένσταση για το gluco?εχω διαβάσει ότι βοηθούν πολλές κοπέλες!ξερεις κάπου ότι λειτούργησε αρνητικά;σε ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση σου ευχομαι και σε εσένα το καλύτερο !

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2018 at 3:43 ΜΜ, arya30 είπε:

Καλησπέρα!!!Και γω είμαι σαν εσένα!!Δηλαδή ορμόνες μια χαρά και υφή πολυκυστικών με άστατη περίοδο!!Οχι μεγάλους κύκλους αλλά μια θα κάνω 30 μέρες,33,36,29!!!Μου έλεγε ο γιατρός θα μείνεις έγκυος!!Εγώ άγχος!!Τελικά μετά από 14 μήνες έμεινα!!!Και μου είχε δώσει τα inofert αλλά δεν πρόλαβα να τα πιώ!!Βέβαια παλινδρόμησε και τώρα στην προσπάθεια πάλι!!Το inofert δεν πειράζει!!Μια ένσταση για το gluco!!Ρώτα και τον ενδοκρινολόγο!!!Ακατάρθοτω δεν είναι να μείνεις έγκυος!!Ισως λίγο αργήσεις αν δεν ξέρεις πότε κάνεις ωορρηξία και χάνεις τις μέρες!!!Σου εύχομαι σύντομα με μπεμπέ!!!

Σε ευχαριστω πολύ σκέφτομαι να πάρω και τεστ ωορρηξίας!γιατι κες ένσταση για το gluco?εχω διαβάσει ότι βοηθούν πολλές κοπέλες!ξερεις κάπου ότι λειτούργησε αρνητικά;σε ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση σου ευχομαι και σε εσένα το καλύτερο !

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, BABY89 είπε:

Σε ευχαριστω πολύ σκέφτομαι να πάρω και τεστ ωορρηξίας!γιατι κες ένσταση για το gluco?εχω διαβάσει ότι βοηθούν πολλές κοπέλες!ξερεις κάπου ότι λειτούργησε αρνητικά;σε ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση σου ευχομαι και σε εσένα το καλύτερο !

Καλημέραααα!!!!!Ναι να τα πάρεις τα τεστάκια!!!!Για το gluco έχω μια ένσταση επειδή δεν έχεις αντίσταση στην ινσουλίνι!!!!Εννοείτε ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα αλλά αν δεν έχεις πάει σε ενδοκρινολόγο θα μπορούσες και από κει να πάρεις μια γνώμη!!!Σου εύχομαι σύντομα με ένα σποράκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, BABY89 είπε:

Σε ευχαριστω πολύ σκέφτομαι να πάρω και τεστ ωορρηξίας!γιατι κες ένσταση για το gluco?εχω διαβάσει ότι βοηθούν πολλές κοπέλες!ξερεις κάπου ότι λειτούργησε αρνητικά;σε ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση σου ευχομαι και σε εσένα το καλύτερο !

 

Δεν παίρνουμε φαρμακα για διαβήτη με δική μας πρωτοβουλία ουτε στη δοσολογία που μας είπε μια φίλη ή άγνωστη, ούτε απφεύγουμε να παρουμε ο,το συνταγογράφησε ο γιατρός μας γιατί κάποιος μας είπε ότι δεν είναι καλά! Οι ερωτήσεις που έχεις μπορούν να απαντηθούν από το γιατρό που σε παρακολουθεί και μόνο, αλλιώς και αγχώνεσαι και βάζεις σε σοβαρό κίνδυνο την υγεία σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κοριτσια,ειμαι νεα στο μπλοκ!ειμαι 25 χρονων κ ο συζηγος μου 27 ,προσπαθουμε εδω και 1 χρονο για μωρακι αλλα τιποτα!εχω κανει εξετασεις αιματος ολες καλες,σαλπιγκογραφια καλη,σπερματοδιαγραμμα καλο και τιποτα:/ ενας γιατρος μου ειπε να κανω υστεροσκοπιση ο αλλος λαμπαροσκοπιση για να δουμε μηπως συμβαινει κατι και ενας αλλος μου ειπε να παρω τα γκουλκοφας γιατι εχω πολυκιστικες ωοθηκες,εκανα καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης και μου βγηκε οτι εχω αντισταση στην ινσουλινη αλλα πολυ λιγο,ο ενδοκρυνολογος που πηγα μου ειπε να μην παρω τιποτα και απλα να χαλαρωσω ,δεν ξερω τι να κανω,σας εχει τυχει κατι παρομοιο;

Επεξεργάστηκαν by Mal
Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2018 at 12:11 ΠΜ, BABY89 είπε:

Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω και εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.απο τα 15 που αδιαθέτησα είχα κύκλο 40-50 ημερών κάποιες φορές και παραπάνω .προσπαθω 6 μήνες για παιδί είμαι 28 χρόνων.δεν έχω πάρει αντισυλληπτικά γιατί έχω κάνει 2 φορές ορμονολογικές εξετάσεις και θυρεοειδή και έχουν βγει κάθαρες για του τον λόγο δεν μου έδιναν οι γιατροί αντισυλληπτικά εγώ κανα μήνα που παίρνω τς φακελάκια inofert και τώρα θα ξεκινήσω και το glucophage μισό το πρωί μισό το βράδυ και ας μην έχω αντίσταση στην ινσουλίνη.επισης δεν έχω τριχοφυΐα ούτε ακμή και είμαι αδύνατη και ασκουμαι.εχω πάρει 3 κιλά μόνο και μου είπε η γιατρός έστω και αυτά να τα χάσω.ειμαι 1,72 και 61 κιλά .χθς που με εξέτασε  μου είπε ότι έχω μικρά μικρά ωοθηλακια στις σάλπιγγες μου και όχι λίγα  μεγάλα οπωσ Μια κοπέλα χωρίς πολυκυστικες. τωρα που αδιαθέτησα θα ξανακάνω ορμονολογικές.η γιατρός μου μου είπε ότι είναι σγρ θα μείνω έγκυος άμεσα αλλά έχω αγχωθεί ποια είμαι η γνώμη σας για αυτήν την θεραπεία;;σας ευχαριστω πολύ 

Καλησπερα την ιδια θεραπεια μου εδωσαν και εμενα αλλα εχω αντισταση ινσουλινης πολυ κοντα στο ορια ομως.ο ενδοκρυνολογος μου ειπε να μην τα παρω γιατι οι ορμονολογικες μου ειναι οκ αλλα ο γυναικολογος επιμενει!εχω ακουσει οτι βοηθαει παντως ιδιετερα αν παρεις μαζι κ κλομιφαινη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...