Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μπορώ να την κοιμήσω με τίποτα!Βοήθεια!


Κατερίνα24

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα την βοήθεια σας για ακόμα μια φορά!

Το συγκεκριμενο θέμα δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανά γι'αυτο θέλω τις συμβουλές σας...Δεν ξέρω τι να κάνω!!!

Η μικρή μου είναι 8 κ κατι μηνών...είναι πολυ καλόβολο μωρό στα πάντα...μεχρι τώρα δεν έιχα καποιο θέμα...

Γενικά εχουμε πρόγραμμα απο 2 μήνων σχεδον...μονή της το έβγαλε κ εγω απλά ακολουθησα κ το τήρω μέχρι τωρα...τρώμε κ κοιμομαστε συγκεκριμένες ωρες..ενταξει δν μετραω κ τα λεπτα αλλα τις ιδιες περιπου ώρες καθε μέρα... Την βάζω στην κούνια κ κοιμάται μόνη της απο πολυ μικρή...δεν ειναι πολυ της αγκαλιάς κ του νανουρίσματος για να κοιμηθει..Δεν την εμαθα κιολας ετσι...

Τις τελευταιες μέρες παρατήρησα οτι οταν είναι ξαπλωμένη στην κούνια ή οπουδήποτε προσπαθέι να πιαστεί και να κάτσει...δεν τα κατάφερνε βέβαια...

Σήμερα που την έβαλα για να πάρει τον υπνάκο της κατα τις 11.15-11.30 που την βάζω συνήθως, σηκώθηκε για πρώτη φορα...πήγα την ξάπλωσα..τίποτα...ξανα έκατσε...τεσπα..αυτο εγινε κ εγω δεν ξέρω πόσες φορές...με πολυ κλάμα φυσικα... να μην τα πολυλογώ δεν μπορουσα να την ηρεμήσω με τιποτα ενω εδειχνε να νυσταζει πολυ...προσπαθησα τα παντα...αγκαλιά,κουνιμα,καροτσι,να ξαπλωσω μαζι της στο κρεβατι μας,relax..δεν καθόταν πουθενά...πολυ κλαμα κ γκρίνια...τελικά τα παράτησα και την άφησα μαζι μου στο σαλόνι να παιξει..η γκρινια συνέχισε βεβαια... δεν εδειχνε να ποναει ομως...εχει βγαλει 2 δοντια... το μεσημερι δεν εφαγε καθολου..(πρωτη φορα)ηπιε μονο γάλα κ κοιμήθηκε στην αγκαλια μου πίνοντας...την πηγα στην κουνια της κ συνεχισε τον υπνο της μεχρι κ τωρα οπου κοιμαται ακομα... απο 7.30 το πρωι μεχρι 15.00 ηταν ξύπνια!!!!απορω που κοιμηθηκε κιολας με τοση υπερενταση...

Τι μπορει να ηταν αυτο βρε κοριτσια???δεν το εχει ξανακανει.... Δεν ειναι νωρις για να κοψει υπνο?Θα μου πειτε οκ μια φορα εγινε ..μπορει να ετυχε...δικιο εχετε...αλλα αγχωθηκα πολυ γιατι δεν ηξερα τι να κανω για να την ηρεμησω...με το θεμα του υπνου ειμαι πολυ αυστηρη γιατι ειναι σημαντικος κ διαβαζω κ ψαχνομαι συνεχεια για αυτο το θεμα... ομως σημερα ειδα οτι δεν μπορουσα να κανω κατι...Τι μπορω να κανω αν ξανασυμβει ολο αυτο??το εχετε αντιμετωπισει ποτε??

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Θα ήθελα την βοήθεια σας για ακόμα μια φορά!

Το συγκεκριμενο θέμα δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανά γι'αυτο θέλω τις συμβουλές σας...Δεν ξέρω τι να κάνω!!!

Η μικρή μου είναι 8 κ κατι μηνών...είναι πολυ καλόβολο μωρό στα πάντα...μεχρι τώρα δεν έιχα καποιο θέμα...

Γενικά εχουμε πρόγραμμα απο 2 μήνων σχεδον...μονή της το έβγαλε κ εγω απλά ακολουθησα κ το τήρω μέχρι τωρα...τρώμε κ κοιμομαστε συγκεκριμένες ωρες..ενταξει δν μετραω κ τα λεπτα αλλα τις ιδιες περιπου ώρες καθε μέρα... Την βάζω στην κούνια κ κοιμάται μόνη της απο πολυ μικρή...δεν ειναι πολυ της αγκαλιάς κ του νανουρίσματος για να κοιμηθει..Δεν την εμαθα κιολας ετσι...

Τις τελευταιες μέρες παρατήρησα οτι οταν είναι ξαπλωμένη στην κούνια ή οπουδήποτε προσπαθέι να πιαστεί και να κάτσει...δεν τα κατάφερνε βέβαια...

Σήμερα που την έβαλα για να πάρει τον υπνάκο της κατα τις 11.15-11.30 που την βάζω συνήθως, σηκώθηκε για πρώτη φορα...πήγα την ξάπλωσα..τίποτα...ξανα έκατσε...τεσπα..αυτο εγινε κ εγω δεν ξέρω πόσες φορές...με πολυ κλάμα φυσικα... να μην τα πολυλογώ δεν μπορουσα να την ηρεμήσω με τιποτα ενω εδειχνε να νυσταζει πολυ...προσπαθησα τα παντα...αγκαλιά,κουνιμα,καροτσι,να ξαπλωσω μαζι της στο κρεβατι μας,relax..δεν καθόταν πουθενά...πολυ κλαμα κ γκρίνια...τελικά τα παράτησα και την άφησα μαζι μου στο σαλόνι να παιξει..η γκρινια συνέχισε βεβαια... δεν εδειχνε να ποναει ομως...εχει βγαλει 2 δοντια... το μεσημερι δεν εφαγε καθολου..(πρωτη φορα)ηπιε μονο γάλα κ κοιμήθηκε στην αγκαλια μου πίνοντας...την πηγα στην κουνια της κ συνεχισε τον υπνο της μεχρι κ τωρα οπου κοιμαται ακομα... απο 7.30 το πρωι μεχρι 15.00 ηταν ξύπνια!!!!απορω που κοιμηθηκε κιολας με τοση υπερενταση...

Τι μπορει να ηταν αυτο βρε κοριτσια???δεν το εχει ξανακανει.... Δεν ειναι νωρις για να κοψει υπνο?Θα μου πειτε οκ μια φορα εγινε ..μπορει να ετυχε...δικιο εχετε...αλλα αγχωθηκα πολυ γιατι δεν ηξερα τι να κανω για να την ηρεμησω...με το θεμα του υπνου ειμαι πολυ αυστηρη γιατι ειναι σημαντικος κ διαβαζω κ ψαχνομαι συνεχεια για αυτο το θεμα... ομως σημερα ειδα οτι δεν μπορουσα να κανω κατι...Τι μπορω να κανω αν ξανασυμβει ολο αυτο??το εχετε αντιμετωπισει ποτε??

 

Ευχαριστω...

 

επειδή έχεις "καλόβολο" μωρό όπως το είπες γι' αυτό σου έκανε εντύπωση :-P λάβε υπόψη σου ότι το πότε θα κόψουν τους ενδιάμεσους ύπνους που κάνουν έχει να κάνει με το μωρό... δηλαδή άλλα τους κόβουν νωρίτερα άλλα αργότερα... από εκεί και πέρα σήμερα μπορεί να είχε κάποια ενόχληση και να μην μπορούσε να κοιμηθεί, και το γεγονός ότι δεν ήθελε να φάει κιόλας δείχνει ότι κάτι την ενοχλούσε.. επίσης, τα μωρά έχουν το πρόγραμμά τους αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ρομποτάκια.. άμα δεις ότι για κάποιο λόγο δεν θέλει να κοιμηθεί μην την πιέζεις.. δες πως θα είναι και αύριο και βλέπεις... μήπως την περιτριγυρίζει και καμία ιωσούλα γι αυτό και δεν θέλει να φάει κιόλας??

Link to comment
Share on other sites

και μενα ...τωρα τελευταια..αυτα μου κανει,,ενω ειχαμε ενα προγραμμα υπνου ,εδω κ μια εβδομαδα,οτι να ναι ειμαστε...κ μεις εχουμε μαλλον τα δοντακια.ειμαστε 6.5 μηνων.αλλα νομιζω οτι φταινε κ οι ζεστες....:confused::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει!

 

Μην ανησυχείς, όλα σχεδόν τα μωρά το περνούν σε αυτή την ηλικία, πρόκειται για την λεγόμενη κρίση ύπνου (sleep regression) των 8 μηνών. Δες κι εδώ : http://www.babysleepsite.com/baby-sleep-patterns/8-9-10-month-old-baby-sleep-regression/.

 

Αφού μέχρι τώρα τα πηγαίνατε καλά με τον υπνο, μείνε σταθερή στις συνήθειες σας και σύντομα θα περάσει!

 

Καλή δύναμη, όλοι τα περάσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα την βοήθεια σας για ακόμα μια φορά!

Το συγκεκριμενο θέμα δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανά γι'αυτο θέλω τις συμβουλές σας...Δεν ξέρω τι να κάνω!!!

Η μικρή μου είναι 8 κ κατι μηνών...είναι πολυ καλόβολο μωρό στα πάντα...μεχρι τώρα δεν έιχα καποιο θέμα...

Γενικά εχουμε πρόγραμμα απο 2 μήνων σχεδον...μονή της το έβγαλε κ εγω απλά ακολουθησα κ το τήρω μέχρι τωρα...τρώμε κ κοιμομαστε συγκεκριμένες ωρες..ενταξει δν μετραω κ τα λεπτα αλλα τις ιδιες περιπου ώρες καθε μέρα... Την βάζω στην κούνια κ κοιμάται μόνη της απο πολυ μικρή...δεν ειναι πολυ της αγκαλιάς κ του νανουρίσματος για να κοιμηθει..Δεν την εμαθα κιολας ετσι...

Τις τελευταιες μέρες παρατήρησα οτι οταν είναι ξαπλωμένη στην κούνια ή οπουδήποτε προσπαθέι να πιαστεί και να κάτσει...δεν τα κατάφερνε βέβαια...

Σήμερα που την έβαλα για να πάρει τον υπνάκο της κατα τις 11.15-11.30 που την βάζω συνήθως, σηκώθηκε για πρώτη φορα...πήγα την ξάπλωσα..τίποτα...ξανα έκατσε...τεσπα..αυτο εγινε κ εγω δεν ξέρω πόσες φορές...με πολυ κλάμα φυσικα... να μην τα πολυλογώ δεν μπορουσα να την ηρεμήσω με τιποτα ενω εδειχνε να νυσταζει πολυ...προσπαθησα τα παντα...αγκαλιά,κουνιμα,καροτσι,να ξαπλωσω μαζι της στο κρεβατι μας,relax..δεν καθόταν πουθενά...πολυ κλαμα κ γκρίνια...τελικά τα παράτησα και την άφησα μαζι μου στο σαλόνι να παιξει..η γκρινια συνέχισε βεβαια... δεν εδειχνε να ποναει ομως...εχει βγαλει 2 δοντια... το μεσημερι δεν εφαγε καθολου..(πρωτη φορα)ηπιε μονο γάλα κ κοιμήθηκε στην αγκαλια μου πίνοντας...την πηγα στην κουνια της κ συνεχισε τον υπνο της μεχρι κ τωρα οπου κοιμαται ακομα... απο 7.30 το πρωι μεχρι 15.00 ηταν ξύπνια!!!!απορω που κοιμηθηκε κιολας με τοση υπερενταση...

Τι μπορει να ηταν αυτο βρε κοριτσια???δεν το εχει ξανακανει.... Δεν ειναι νωρις για να κοψει υπνο?Θα μου πειτε οκ μια φορα εγινε ..μπορει να ετυχε...δικιο εχετε...αλλα αγχωθηκα πολυ γιατι δεν ηξερα τι να κανω για να την ηρεμησω...με το θεμα του υπνου ειμαι πολυ αυστηρη γιατι ειναι σημαντικος κ διαβαζω κ ψαχνομαι συνεχεια για αυτο το θεμα... ομως σημερα ειδα οτι δεν μπορουσα να κανω κατι...Τι μπορω να κανω αν ξανασυμβει ολο αυτο??το εχετε αντιμετωπισει ποτε??

 

Ευχαριστω...

 

Επειδη ακριβως το εκανε 1 φορα αυτο το σκηνικο δεν τιθεται καν θεμα ανησυχιας, αν ομως δεις οτι συνεχιζει να μην ανταποκρινεται στη ρουτινα που η ιδια εχει διαμορφωσει απο μονη της (οπως αναφερεις) τοτε νομιζω οτι θα ηταν σκοπιμο να το συζητησουμε περαιτερω...γιατι υπαρχουν πολλες εξηγησεις σχετικα με το θεμα υπνος (δοντια, ζεστη, κλπ...). Ωστοσο, το ζητουμενο ειναι ΕΣΥ να μεινεις σταθερη στις συνηθειες σας ουτως ωστε να κατανοησει οτι δεν εχει αλλαξει κατι και να "επιστρεψει" και παλι στη ρουτινα της, αλλωστε τα μωρα ειναι πλασματα της συνηθειας, οποτε αργα η γρηγορα ολα και παλι θα ειναι οκ !!!

 

Σχετικα με το οτι προσπαθει να σηκωθει και να πιαστει απο την κουνια, αυτο απο μονο του προκαλει ανησυχια, ειδικα αν ειστε σε φαση μπουσουληματος, δλδ προσπαθει απλα να αναπτυξει τις ικανοτητες της ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ/ΥΠΝΟ με οτι συνεπαγεται αυτο...

 

Να σου ζησει!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με την Deena (ως συνηθως...! :P )

Κ εμενα μου το εκανε αυτο η μικρη μου και πολυ απλα την αφηνα!

Αν δε, δεν μπορουσε να κατεβει απο τα καγκελα και γκρινιαζει, τοτε εμπαινα, και επειδη ξερω οτι ξεμυαλλιζεται οταν με βλεπει και δεν θελει να κατσει στην κουνια της, την επαιρνα αγκαλια και της ελεγα πχ: τί θες? να πλυνουμε τα χερακια? και της επλενα τα χερια και μετα την εβαζα στο κρεβατι και της ελεγα : αντε νανι τωρα και θα τα πουμε παλι μετα. και αυτο ηταν. Αν το ξανακανε θα την αφηνα και αν εβλεπα παλι οτι δεν μπορει να κατεβει εκανα το ιδιο. Ειναι η φαση που μπορουν και θελουν να κανουν παραπανω πραγματα και ξεμυαλλιζονται. Μην κανεις τιποτα αλλο απο αυτα που κανατε μεχρι τωρα. Βρες διαφορους τροπους να την "βγαζεις" απο οτι κανει και την εμποδιζει να κοιμηθει χωρις να χαλασετε τη ρουτινα σας.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι κ εγω τις τελευταιες μερες αντιμετωπιζω αυτο το θέμα κ στο μεσημεριανο υπνο κ στο βραδυνο.Ο δικος μου ειναι 1,5 χρ αλλά μεχρι σημερα ηταν πολύ καλος στον υπνο.Προχθες ειχε κοιμηθει για μεσημερι 1,5 -3 λεω κ εγω θα κοιμηθει νωρις το βραδυ,τον εβαλα στις 10 κ κοιμηθηκε μετα απο πολυ κοπο στις 11.30.Ήθελε να παιξουμε ,να σηκωθει απο το κρεββατι.Στο τελος απο τα νευρα μου εβαλα τα κλαματα.Σημερα ξπνησε στις 6.3ο το απογευμα κ κοιμηθηκε κατευθειαν στις 10.30.Τι να πω;Η ζεστη τα εχει αποσυντονισει.Εσεις μηπως βγαζετε δόντια;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι κ εγω τις τελευταιες μερες αντιμετωπιζω αυτο το θέμα κ στο μεσημεριανο υπνο κ στο βραδυνο.Ο δικος μου ειναι 1,5 χρ αλλά μεχρι σημερα ηταν πολύ καλος στον υπνο.Προχθες ειχε κοιμηθει για μεσημερι 1,5 -3 λεω κ εγω θα κοιμηθει νωρις το βραδυ,τον εβαλα στις 10 κ κοιμηθηκε μετα απο πολυ κοπο στις 11.30.Ήθελε να παιξουμε ,να σηκωθει απο το κρεββατι.Στο τελος απο τα νευρα μου εβαλα τα κλαματα.Σημερα ξπνησε στις 6.3ο το απογευμα κ κοιμηθηκε κατευθειαν στις 10.30.Τι να πω;Η ζεστη τα εχει αποσυντονισει.Εσεις μηπως βγαζετε δόντια;

 

Και τα sleep regressions συνεχίζονται! Περνάτε το χειρότερο, δηλαδή αυτο των 18 μηνών το οποίο συμπίπτει και με τη κορύφωση του άγχους αποχωρισμού! Ψάξε στο Ίντερνετ και θα βρεις πολλά σχετικά άρθρα!

 

Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, Σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις κ συγνωμη που δεν απανταω σε καθε μια ξεχωριστα...

 

Λοιπον, και σημερα τα ιδια....απο τις 7.00 το πρωι ειναι ξυπνια....εννοειται οτι νυσταζει αλλα δεν κοιμαται με τιποτα...μολις την βαλω στην κουνια κλαιει και προσπαθει να κατσει...οταν δεν καταφερνει κλαιει ακομα πιο πολυ...απο το πρωι ειναι μεσα στην γκρινια.... ομως απ'οτι βλεπω δεν μπορω να κανω κατι...δεν ημεμει με τιποτα...:-( εντομεταξυ μου το εκανε κ χθες το βραδυ αυτο...αλλα ευτυχως κατατησε λιγο...μετα απο μιση ωρα γλαρωσε κ κοιμηθηκε...

 

Deena πολυ καλο το link... το παρακολουθω κ εγω αυτο το site απο τοτε που μου ειχες στειλει ενα αλλο link σε ενα πιο παλιο post μου... thanks!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια γεια σας. Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα απο οταν η μικρη αρχισε να μπορει να σηκωνεται και να μπουσουλαει. Αλλα τωρα εχει επιδεινωθει παρα πολυ γιατι μπορει και σηκωνεται ορθια. Ειναι σχεδον 11 μηνων.

 

Πως τα κοιμηζετε οταν δεν δεχονται να ξαπλωσουν? Εμενα σαν να εχει ελατηριο. Δεν μπορω να την βαλω ξαπλωμενη με τιποτα. Πως να αποκοιμηθει σε ορθια σταση? :-( Τι μπορω να κανω?

 

Γενικα παντα κοιμοταν πολλες ωρες και ηταν καλη στον υπνο χωρις νανουρισματα κτλ. Αλλα τωρα μου τα εχει χαλασει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koριτσια γεια σας. Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα απο οταν η μικρη αρχισε να μπορει να σηκωνεται και να μπουσουλαει. Αλλα τωρα εχει επιδεινωθει παρα πολυ γιατι μπορει και σηκωνεται ορθια. Ειναι σχεδον 11 μηνων.

 

Την απαντηση στο προβλημα την εδωσες μονη σου με την παραπανω φραση σου!!! Επειδη τα μωρα αναπτυσουν ικανοτητες διοχετευουν την ενεργεια τους ακομα και το βραδυ στον υπνο τους, γιαυτο και ολη αυτη η "μαχη" προκειμενου να την κανεις να κοιμηθει. Ειναι προσαρμογη στα νεα δεδομενα (πολυ σημαντικο βημα για την κινητικη προοδο των μωρων), οποτε αυτο που θα σου πω απο προσωπικη δυσκολη εμπειρια ειναι οτι σταδιακα θα υποχωρησει και ολα θα ομαλοποιηθουν, αρκει να κανεις υπομονη και να μεινεις σταθερη στα δεδομενα σας ;) !!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια γεια σας. Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα απο οταν η μικρη αρχισε να μπορει να σηκωνεται και να μπουσουλαει. Αλλα τωρα εχει επιδεινωθει παρα πολυ γιατι μπορει και σηκωνεται ορθια. Ειναι σχεδον 11 μηνων.

 

Πως τα κοιμηζετε οταν δεν δεχονται να ξαπλωσουν? Εμενα σαν να εχει ελατηριο. Δεν μπορω να την βαλω ξαπλωμενη με τιποτα. Πως να αποκοιμηθει σε ορθια σταση? :-( Τι μπορω να κανω?

 

Γενικα παντα κοιμοταν πολλες ωρες και ηταν καλη στον υπνο χωρις νανουρισματα κτλ. Αλλα τωρα μου τα εχει χαλασει...

 

Και πως καταφερνεις τελικα να την κοιμησεις??Για πες να παιρνω κ εγω καμια ιδεα...

Αχ...δεν ξερω τι να κανω πια...μας περνει 1-2 ωρες για να κοιμηθει με πολυ κλαμα..ειδικα μεσα στη μερα ειναι μαρτυριο...

Link to comment
Share on other sites

Και πως καταφερνεις τελικα να την κοιμησεις??Για πες να παιρνω κ εγω καμια ιδεα...

Αχ...δεν ξερω τι να κανω πια...μας περνει 1-2 ωρες για να κοιμηθει με πολυ κλαμα..ειδικα μεσα στη μερα ειναι μαρτυριο...

 

Κορίτσια καλησπέρα και υπομονή!

 

Βεβαιωθείτε καταρχήν ότι δεν προσπαθείτε να κοιμισετε τα μωρά οταν πια είναι παρά πολυ κουρασμένα γιατι η υπερβολική κούραση δεν βοηθάει, αντιθέτως το κάνει ακομα πιο δύσκολο να χαλαρώσει το παιδι για να κοιμηθει.

 

Δεύτερον, καθιερωστε μια σταθερότατη ρουτίνα ύπνου και εφαρμόσετε την κάθε μέρα με στρατιωτική πειθαρχία, έτσι ώστε το παιδι να μάθει σιγά σιγά ότι ακολουθεί ύπνος. Ακομα και για τους υπνους την ημέρα, η ρουτίνα είναι απαραίτητη!

 

Τρίτον, αφού δεν μένουν ξαπλωμένα στο κρεβάτι τους, ξαπλώστε τα αλλού όπου δεν θα μπορούν να σηκωθούν: είτε καρότσι, είτε ρηλαξ, είτε μαζι σας σε ένα κρεβάτι ενήλικου, πάντα με σκοπό βεβαίως να τα μεταφέρετε στο κρεβάτι τους αφού κοιμηθούν.

 

Αν αποφασίσετε να ακολουθήσετε μέθοδο κλάματος, κάντε το με προγραμμα, σταθερότητα και χωρίς ενοχές γιατι αλλιώς δεν λειτουργεί. Δηλαδή αν έχει προηγηθεί 1 ώρα νανουρισματος με διάφορους τρόπους και τελικα το παιδι κοιμάται αφού κλάψει και μισή ώρα, δεν πετύχαινετε τιποτα, καθώς το παιδι μπερδεύεται.

 

Περιγραψτε μας λίγο το προγραμμα σας κάθε μέρα να δώσουμε καμία ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Deena μου! Στον ουρανό σε γύρευα στο parents σε βρήκα [εννοώ ότι δεν περίμενα να δω την φράση sleep regression σε ελληνικό φόρουμ]

 

Προτείνω και το http://www.troublesometots.com/ που έχει πολλές πληροφορίες αν και πρέπει να προειδοποιήσω ότι υποστηρίζει την μέθοδο του κλάματος για εκπαίδευση ύπνου ως πιο αποτελεσματική.

 

Εγώ στάθηκα πολύ τυχερή με την πρώτη μου κόρη που είναι τώρα 3,5 ετών και δεν χρειάτηκε ποτέ να την αφήσω να κλάψει, έκανα όμως τα αδύνατα δυνατά για να έχει σταθερό πρόγραμμα, άκουσα πολλή κριτική από τους "χαλαρούς" παπούδες και φίλους [την σχολή γνωστή και ως Ελα-Μωρέ-Παιδάκι-Είναι] αλλά ανταμοίφθηκα με ένα παιδί που κοιμάται πολύ καλά.

Το δεύτερο μωρό [6 μηνών] φαίνεται επίσης ευκολούτσικο σε γενικές γραμμές αλλά το θέμα ύπνου μου είναι πολύ σημαντικό γιατί πολύ απλά αν δεν κοιμάμαι καλά θα τρελλαθώ ,χα! Οπότε το ψάχνω και επιμένω σε ότι θεωρώ σωστό.

 

Η μητρότητα είναι πολύ [μα πάρα πολύ] απαιτητική ακόμα και αν το παιδί κοιμάται τέλεια, επομένως πιστεύω ότι αξίζει να "κοπιάσει" κανείς προκειμένου το παιδί του να κοιμάται καλά και αρκετά. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με αυτό. Ότι δηλαδή προκειμένου να ανταπεξέλθεις στον πολύπλευρο ρόλο της μητέρας χρειάζεσαι μια χ ξεκούραση. Ταυτόχρονα, πιστεύω ακράδαντα στο ότι και το ίδιο το παιδί χρειάζεται ικανοποιητικές ώρες ύπνου. Έχω γνωστούς στο περιβάλλον μου που το θεωρούν λογικό το 2χρονο να κοιμάται στις 12 - 1 τη νύχτα και να ξυπνά στις 7 για να πάει σταθμό.

Δεν τους λέω τη γνώμη μου, δε δέχομαι τη δική τους (π.χ. γερμανική πειθαρχία και χίλια δύο άλλα όμορφα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Deena μου! Στον ουρανό σε γύρευα στο parents σε βρήκα [εννοώ ότι δεν περίμενα να δω την φράση sleep regression σε ελληνικό φόρουμ]

 

Προτείνω και το http://www.troublesometots.com/ που έχει πολλές πληροφορίες αν και πρέπει να προειδοποιήσω ότι υποστηρίζει την μέθοδο του κλάματος για εκπαίδευση ύπνου ως πιο αποτελεσματική.

 

Εγώ στάθηκα πολύ τυχερή με την πρώτη μου κόρη που είναι τώρα 3,5 ετών και δεν χρειάτηκε ποτέ να την αφήσω να κλάψει, έκανα όμως τα αδύνατα δυνατά για να έχει σταθερό πρόγραμμα, άκουσα πολλή κριτική από τους "χαλαρούς" παπούδες και φίλους [την σχολή γνωστή και ως Ελα-Μωρέ-Παιδάκι-Είναι] αλλά ανταμοίφθηκα με ένα παιδί που κοιμάται πολύ καλά.

Το δεύτερο μωρό [6 μηνών] φαίνεται επίσης ευκολούτσικο σε γενικές γραμμές αλλά το θέμα ύπνου μου είναι πολύ σημαντικό γιατί πολύ απλά αν δεν κοιμάμαι καλά θα τρελλαθώ ,χα! Οπότε το ψάχνω και επιμένω σε ότι θεωρώ σωστό.

 

Η μητρότητα είναι πολύ [μα πάρα πολύ] απαιτητική ακόμα και αν το παιδί κοιμάται τέλεια, επομένως πιστεύω ότι αξίζει να "κοπιάσει" κανείς προκειμένου το παιδί του να κοιμάται καλά και αρκετά. :)

 

Το ξέρω αυτό το site και γελάω πολύ κάθε φορά που το διαβάζω. Απαιτεί ωστόσο αναγνώστες με ανοιχτά μυαλά, λόγω της τάσης που δείχνει προς το CIO, για αυτό και ομολογώ ότι έχω διστάσει να το προτείνω στο φόρουμ (έχει φοβηθεί το μάτι μου!!!!:-(:sad::-().

 

Κατά τα λοιπά, το ποστ σου είναι σαν να το έγραψα εγώ! Κι εγώ ελπίζω η επένδυση που έχω κάνει σε ατέλειωτες ώρες διαβάσματος σε θέματα ύπνου να είναι αποδοτική και για το δεύτερό μου παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites

...Περί γερμανικής πειθαρχίας έχω ακούσει και εγώ ουκ ολίγα :) Τα σκέφτομαι καμιά φορά όταν κάθομαι ήρεμα και ωραία στον καναπεδάκο μου κατά τις 8.15 το βραδάκι [αφού η μεγάλη μου κοιμάται γύρω στις 7.30- 20.00 τον χειμώνα] και γελάω με την καρδιά μου χεχε

 

Κοίτα, στο CIO δεν έχω αντίρρηση αλλά χαίρομαι που δεν μου χρειάστηκε, α για τον μπόμπιρα πήρα και το healthy sleep habits , happy child του Dr. Weissbluth , εκεί να δεις χαρντκορίλα ;)

 

Απλά το μυστικό για να αποφύγεις την μέθοδο του κλάμματος φαίνεται να είναι να είμαστε πολύ συντονισμένοι με τα δείγματα υπνηλίας των παιδιών μας γιατί άμα περάσει το τραινάκι του ύπνου και το χάσουμε ... τότε το παιδί περνάει στην φάση overtired που κάνει τα νεύρα κρόσια και σε αυτό και σε εμάς. Θυμάμαι με το που έβλεπα τη μικρή να : τρίβει μάτια, χασμουριέται, κοιτάει προς το υπερπέραν με βλέμμα απλανές ... *τσουπ* την έβαζα για ύπνο και όπως λέει και το ρητό "Ο ένας ύπνος φέρνει τον άλλο" :)

 

Ένα τελευταίο γιατί μάλλον πλατιάζω σε αυτό το τόσο αγαπημένο θέμα, δεν πρέπει να φοβόμαστε να "θυσιάσουμε" τους υπνάκους της μέρας προκειμένου να κοιμάται το παιδί σωστά την νύχτα. Δηλαδή έχω γνωστή που με το ζόρι βάζει το παιδί της 3 ετών να κοιμάται το μεσημέρι και το βράδυ πάει 11-12 μέχρι να το πάρει το δόλιο ο ύπνος, η κόρη μου με το που έκοψε την πιπίλα πέρισυ το καλοκαίρι [2.5 ετών] ΔΥΣΤΥΧΩΣ έκοψε και τον μεσημεριανό ύπνο, μαχαίρι, κλαψ... Τον γιό βλέπω να τον στέλνω πανεπιστήμιο με πιπίλα :)

 

Deena εγώ τώρα με το δεύτερο πάω να κάνω την επιστημονική επιβεβαίωση της προσέγγισής μου , αν επιτύχω θα γίνω πραγματικά ανυπόφορη με έναν Ι-Told-You-So τρόπο :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, μπορεί να γίνομαι κουραστική, γιατί το έχω πει και σε άλλα πόστ, αλλά το "κοιμήσου παιδί μου" είναι σωτήριο. Ναι, είναι μέθοδος ελεγχόμενου κλάματος, αλλά δεν είναι χαρντκόρ σε καμία περίπτωση!!!!!!!!! Οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί μου που το κάναμε δεν περάσαμε δύσκολα, ούτε το παιδί, ούτε οι γονείς. Το συστήνω ανεπιφύλακτα και θα το εφαρμόσω ευθής εξαρχής στο δεύτερο, γιατί έχοντας τις ενστάσεις μου περί κλάματος πήγε η δικιά μου 1,5 χρονών για να κοιμηθούμε 1 βράδυ σαν άνθρωποι!!!!!

Και συμφωνώ και εγώ με αυτό, ότι οι περισσότεροι γονείς έχουν την αντίληψη: προσαρμόζω το πρόγραμμα του παιδιού στο δικό μου, πράγμα που κατ' εμέ είναι τελείως λάθος, αλίμονο αν ένα παιδάκι έχει τις ανάγκες, αντοχές, κλπ. ενός ενήλικα. Εμείς, με το που γινόμαστε γονείς πρέπει να προσαρμοστούμε στο πρόγραμμα του παιδιού. Αυτό σημαίνει γίνομαι γονιός: ΑΛΛΑΖΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.

Ακόμη με παίρνουν πεθερικά και φίλοι μετά τις 8, με ρωτάνε τι κάνει η μικρή και όταν τους λέω κοιμάται με ρωτούν με απορία: "από τώρα;" :roll:

 

Υ.Γ.: κι εμένα 7.30 - 8.00 κοιμάται χειμώνα - καλοκαίρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...