Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνώμες για Catering cine κεραμεικός για στολισμό και χώρο


Recommended Posts

Έχει συνεργαστεί κανείς με το catering cine κεραμεικός ή έχει δοκιμάσει το φαγητό του σε κάποια εκδήλωση να μου πει γνώμες? Από το τηλέφωνο μου φάνηκαν ευγενικοί και συνεργάσιμοι και η προσφορά τους είναι καλή και οικονομικότερη απο τα περισσότερα catering που απευθύνθηκα αλλά δεν έχω δοκιμάσει το φαγητό τους.

Επίσης έχετε καμιά πρόταση που να απευθυνθώ για διακόσμηση στα Β. Προάστια? Δεν θέλω κάτι φοβερό, κάτι λιττό, όμορφο και διακριτικό.

Επίσης αν καμιά έχει κάποια πρόταση για κάποιο όμορφο χώρο με κήπο και καλό φαγητό σε Μαρούσι, Βριλήσσια, Μελίσσια, Χαλάνδρι, Αγία Παρασκευή κλπ. ας μου την αναφέρει. Δεν θα ήθελα ταβέρνα και σίγουρα όχι τα πολυφορεμένα στις βαφτίσεις (π.χ. Τέλης, Χρήστος, Μαγγίνας κλπ κλπ) αλλά κάτι καλύτερο (αν δεν είναι και πανάκριβο ακόμη καλύτερα!)...

Ζητάω πολλά?

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω συνεργαστει αλλα ημουν καλεσμενη. Ηταν απο τα αρκετα καλα, (ομως οχι και το σουπερ). Ολοι ηταν ευχαριστημενοι, ειχε ποικιλια.

 

Παντως οι συγκεκριμενες περιοχες που λες στα β. προαστια δυστυχως δεν εχουν ουτε πολυ ωραιους χωρους (μερικους εξωτερικους εχουν, πολυ ακριβους ομως) ουτε καλο φαγητο. Και στο γαμο μας ειχαμε κανει ενα σωρο γευστικες δοκιμες, χαλια. Τελικα το καναμε σε αλλη περιοχη το τραπεζι μετα απο μηνες ερευνας. Επισης καλεσμενη χιλιες φορες, ποτε δεν εχω φαει καλα σε αυτες τις περιοχες. Σορρυ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μου. Με ενδιαφέρει μωρέ να είναι αξιοπρεπές το φαγητό, στις περισσότερες εκδηλώσεις που έχω παρευρεθεί το κέτερινγκ συνήθως έχει απο επιεικώς ανεκτά έως απαράδεκτα φαγητά, δεν θα το ήθελα αυτό γιατί και φτηνό δεν το λες το συγκεκριμένο, απλώς σε σχέση με τα πιο γνωστά του χώρου βγαίνει κάπως οικονομικότερο και η κυρία που μιλάω στο τηλ. είναι πολύ εξυπηρετική.

Πράγματι κι εγώ δεν έχω φάει ποτέ καλά στις περιοχές αυτές σε χώρους που ήταν κάπως ευπαρουσίαστοι και σε οικονομικο επίπεδο που δεν χρειάζεται να ξεπουληθείς. Κάποιο όμορφο εστιατόριο/μοντέρνα ταβέρνα με κήπο ευγενικό σέρβις και αξιοπρεπές φαγητό ψάχνω με λογικές χρεώσεις για ένα τραπέζι, όχι 50 ευρώ το άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχετε καμιά πρόταση που να απευθυνθώ για διακόσμηση στα Β. Προάστια? Δεν θέλω κάτι φοβερό, κάτι λιττό, όμορφο και διακριτικό.

Σου προτείνω την Αλεξάνδρα Σοφιανοπούλου και την Colourbox Creations. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί της μέσω της σελίδας της στο FB https://www.facebook.com/pages/Colourbox-creations/191519937546686

 

Το catering δεν το ξέρω αλλά μπορώ να σου συστήσω ανεπιφύλακτα τον Μπεγνή http://www.begniscatering.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κάναμε γάμο+βάφτιση στο Πνευματικό κέντρο Ρουμελιωτών, έναν από τους χώρους του Κεραμικού τον περασμένο Νοέμβρη. Να σου πω την αλήθεια εμείς δεν φάγαμε ιδιαίτερα, οι καλεσμένοι μας (κάπου 200+) ήταν κατενθουσιασμένοι χωρίς υπερβολή. Μόνο καλά λόγια ακούγαμε και τις επόμενες μέρες που μιλήσαμε με πολλούς.

Είχαμε μπουφέ και όλα πήγαν άψογα, από την οργάνωση (πότε θα σηκωθεί το κάθε τραπέζι) μέχρι τον καφέ και το γλυκό. Η τούρτα ακριβώς όπως τη θέλαμε.

Αν έχεις κάποια άλλη απορία, πες μου.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα μου άρεσε πολύ ο Σινέ Κεραμεικός. Έχουμε φάει σε δεξίωση, στον ανοιχτό χώρο στο κέντρο της Αθήνας, με θέα την Ακρόπολη. Τέλειο!

 

Επίσης, έχουμε άριστες εντυπώσεις από ΟΛΑ τα κτήματα στη Βόρεια και Βορειοανατολική Αττική. Δεν θυμάμαι κανέναν χώρο που να μου είχε κάνει αρνητική αίσθηση. Οι τιμές όμως ήταν γύρω στα 50 €/ άτομο... Φαντάζομαι όμως ότι με μια τέτοια τιμή, παντού θα τρως πολύ καλά...

 

Από ότι καταλαβαίνω, εσύ θέλεις κάτι γύρω στα 30 €, σωστά;

Γιατί και οι ταβέρνες που λες, πρώτον είναι ταβέρνες και δεύτερον μαζί με ποτά + τούρτα θα πάνε γύρω στα 20 € / άτομο...

 

Μήπως θέλεις να είσαι πιο συγκεκριμένη για το τι είδους μενού ζητάς και σε ποια τιμή, μπας και σε βοηθήσουμε περισσότερο;

π.χ. Στην Αγ. Παρασκευή, ωραίο είναι και το Da Vinci. Υπάρχουν και χώροι με θέα και πράσινο, και αλλού όπως είναι οι Υάδες και το Badminton...

 

Νομίζω όμως ότι πραγματικά πρέπει να ξεκινήσεις από το τι ποσό μπορείς να παρέχεις και τι θέλεις να καλύψεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα έχουμε μια μικρή βάφτιση, νέα ζευγάρια με παιδιά οι περισσότεροι. Ιδανικά θα θέλαμε ένα κοκτέηλ όρθιο με μπουφέ σε κάποιον όμορφο χώρο, κήπο κλπ. Αλλά κάτι τέτοιο δεν βρέθηκε. Τα κτήματα αποκλείονται προφανώς επειδή μιλάμε για λίγα άτομα. Επομένως επόμενη λύση κέτρινγκ στην εκκλησία. Αλλά δεν θα ήθελα να είναι κάτι κακό και πρόχειρο. Οι τιμές βέβαια δεν είναι φτηνές, είναι γύρω στα 20 ευρώ το άτομο για κάτι αξιοπρεπές επομένως σκεφτόμαστε εφόσον τα άτομα είναι λίγα μήπως να το κάναμε καθιστό σε μαγαζί και για να μην φοβόμαστε τον καιρό και γιατί στην τελική το κέτερινγκ στην εκκλησία δεν είναι ο ιδανικός χώρος. Μπατζετ εξαρτάται και από τον χώρο και πόσο θα μας αρέσει. Θα διαθέταμε και 35 το άτομο για κάτι που θα μας ικανοποιούσε.

Το da vinci δεν με ενθουσιάζει. οι υάδες τι είναι?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πέρυσι που έψαχνα κάτι αντίστοιχο για τα βαφτίσια της μικρής μου, είχα δει και τον παιδότοπο funmily στο Μαρούσι. Ήταν περίπου 20 € το άτομο και το φαγητό ήταν αρκετά καλό. Εμείς δεν κάναμε καθόλου τραπέζι τελικά για άλλους λόγους, αλλα μου άρεσε πολύ σαν ιδέα.

αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά στο

 

http://www.funmily.gr/baptism/

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πέρυσι που έψαχνα κάτι αντίστοιχο για τα βαφτίσια της μικρής μου, είχα δει και τον παιδότοπο funmily στο Μαρούσι. Ήταν περίπου 20 ? το άτομο και το φαγητό ήταν αρκετά καλό. Εμείς δεν κάναμε καθόλου τραπέζι τελικά για άλλους λόγους, αλλα μου άρεσε πολύ σαν ιδέα.

αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά στο

 

http://www.funmily.gr/baptism/

 

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Στο Μαρούσι είναι? Νομίζω πως είχαμε πάει σε παιδικό πάρτυ του μεγάλου παιδιού εκεί αλλά θυμάμαι ότι ήταν στα Μελίσια...και η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε και πολύ. Αν και ψάχνω κάτι καλύτερο απο αυτό θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, οι Υάδες είναι στο Αττικο Άλσος, δηλαδή στην πίσω πλευρά του περιφερειακού Γαλατσίου. Έχω πάει αρκετές φορές για καφέ. Ωραίο περιβάλλον, μέσα στο πράσινο. Δεν μπορώ όμως να σου πω για το φαγητό.

 

Εαν σε ενδιαφέρει το Γαλάτσι σαν περιοχή, και δεν έχεις κλείσει ακόμη εκκλησία, ρίξε μια ματιά στην Ι.Μ. Προφήτη Ηλία στον περιφερειακό. Γραφικό, με εκπληκτική θέα και επιτρέπεται το catering. Μάλιστα έχουν ένα πολύ ωραίο σημείο που μπαίνει ο μπουφές, και υπάρχουν και παγκάκια. Έχω πάει σε βάπτιση με catering και ήταν πολύ όμορφα.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο το φαγητό στις Υάδες!

Κοιτάξει και το catering Δειπνοσοφιστές. Υπάρχει επιλογή για το Μουσείο Μπενάκη, καθώς και για το σπίτι της Πηνελόπης Δέλτα στην Κηφισιά.

Link to comment
Share on other sites

dimela μιας και η αρχική σου ερώτηση ήταν για τον κεραμικό, έχεις δει το Αγροτέρα στο στάδιο του Εθνικού που έχουν; (απέναντι από το Ζάππειο).

Είναι καθιστό για λίγα άτομα.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κλείσει εκκλησία. Η αγροτέρα είναι ωραίος χώρος αλλά όχι στις περιοχές που ψάχνω.

Μπεγνής και δειπνοσοφιστές είναι απο τα κέτερινγκ που με ενδιαφέρουν και έχω πάρει προσφορές γιατί μου αρέσουν, αλλά το σινέ κεραμεικός ήταν το οικονομικότερο γι αυτό ρωτάω ειδικά γι αυτό.

Το σπίτι της Πηνελόπης Δέλτα αν δεν κάνω λάθος ανήκει στο Μουσείο Μπενάκη, οι δειπνοσοφιστές στνεργάζονται με το Μπενάκη έτσι κι αλλιώς και μπορείς να κάνεις εκδηλώσεις στους χώρους του μουσείου αλλά οικονομικά νομίζω ξεφεύγει. Θα κάνω όμως μια ερώτηση αν και η Κηφισιά πέφτει πιο μακριά απο όσο θα θέλαμε.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις..καμιά άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κλείσει εκκλησία. Η αγροτέρα είναι ωραίος χώρος αλλά όχι στις περιοχές που ψάχνω.

Μπεγνής και δειπνοσοφιστές είναι απο τα κέτερινγκ που με ενδιαφέρουν και έχω πάρει προσφορές γιατί μου αρέσουν, αλλά το σινέ κεραμεικός ήταν το οικονομικότερο γι αυτό ρωτάω ειδικά γι αυτό.

Το σπίτι της Πηνελόπης Δέλτα αν δεν κάνω λάθος ανήκει στο Μουσείο Μπενάκη, οι δειπνοσοφιστές στνεργάζονται με το Μπενάκη έτσι κι αλλιώς και μπορείς να κάνεις εκδηλώσεις στους χώρους του μουσείου αλλά οικονομικά νομίζω ξεφεύγει. Θα κάνω όμως μια ερώτηση αν και η Κηφισιά πέφτει πιο μακριά απο όσο θα θέλαμε.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις..καμιά άλλη ιδέα?

 

Κακώς ανέφερα το σπίτι της Πηνελόπης Δέλτα, γιατί σίγουρα θα ξεφεύγει αφού θα χρειαστεί να νοικιάσετε όλον τον χώρο.

Αν δεν είστε πολλά άτομα (+/- 50), μήπως θα μπορούσατε απλά να κλείσετε τραπέζι στους Αμμωνίτες;

Μια άλλη λύση είναι και ο Ιππικός Όμιλος στον Παράδεισο Αμαρουσίου.

Γενικά, αν τα άτομα δεν είναι πολλά, νομίζω ότι σε ορισμένα μέρη δεν αξίζει να αναφέρεις ότι πρόκειται για βάπτιση αλλά μόνο να κλείσεις κάποια τραπέζια. Έτσι, θα γλιτώσεις υπερβολικές χρεώσεις που επιβάλλουν για "εξεζητημένα" πιάτα.

 

Στην Αθήνα είναι ωραίο και το καφέ του Φωκιανού. Το έχεις υπόψιν σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν θα έχουμε μια μικρή βάφτιση, νέα ζευγάρια με παιδιά οι περισσότεροι. Ιδανικά θα θέλαμε ένα κοκτέηλ όρθιο με μπουφέ σε κάποιον όμορφο χώρο, κήπο κλπ. Αλλά κάτι τέτοιο δεν βρέθηκε. Τα κτήματα αποκλείονται προφανώς επειδή μιλάμε για λίγα άτομα. Επομένως επόμενη λύση κέτρινγκ στην εκκλησία. Αλλά δεν θα ήθελα να είναι κάτι κακό και πρόχειρο. Οι τιμές βέβαια δεν είναι φτηνές, είναι γύρω στα 20 ευρώ το άτομο για κάτι αξιοπρεπές επομένως σκεφτόμαστε εφόσον τα άτομα είναι λίγα μήπως να το κάναμε καθιστό σε μαγαζί και για να μην φοβόμαστε τον καιρό και γιατί στην τελική το κέτερινγκ στην εκκλησία δεν είναι ο ιδανικός χώρος. Μπατζετ εξαρτάται και από τον χώρο και πόσο θα μας αρέσει. Θα διαθέταμε και 35 το άτομο για κάτι που θα μας ικανοποιούσε.

Το da vinci δεν με ενθουσιάζει. οι υάδες τι είναι?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Εαν το κάνεις εξω από την εκκλησία & ο κλασσικός Βάρσος http://www.varsoscatering.gr/index.php/company/catering, έχει καλό catering & πολύ καλές τιμές. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Το funmily ειναι στα Μελισσια, το θεωρω ακριβο γι αυτα που προσφερει και απο οτι μου εχουν πει ειναι μετριο σε ποιοτητα. Εγω για να γεννεθλια του γιου μου το ειχα αποκλεισει γιατι τα λεφτα που ζηταγαν δεν συμβαδιζαν με αυτα που προσφεραν. Το catering του Βαρσου οσες φορες εχω φαει θεωρω οτι ειναι μετριο κι εχω φαει αρκετες φορες, δεν ενθουσιαστηκα. Οι Υαδες ειναι καφετερια, ομορφη μεν αλλα δεν ειναι για το σκοπο που θες. Ψαχνεις μονο Β.Π?

Link to comment
Share on other sites

Το funmily ειναι στα Μελισσια, το θεωρω ακριβο γι αυτα που προσφερει και απο οτι μου εχουν πει ειναι μετριο σε ποιοτητα. Εγω για να γεννεθλια του γιου μου το ειχα αποκλεισει γιατι τα λεφτα που ζηταγαν δεν συμβαδιζαν με αυτα που προσφεραν. Το catering του Βαρσου οσες φορες εχω φαει θεωρω οτι ειναι μετριο κι εχω φαει αρκετες φορες, δεν ενθουσιαστηκα. Οι Υαδες ειναι καφετερια, ομορφη μεν αλλα δεν ειναι για το σκοπο που θες. Ψαχνεις μονο Β.Π?

 

Εμάς μας αρέσει το φαγητό στο funmily και πηγαίνουμε συχνά όταν συναντιόμαστε με φίλους με παιδιά.

Για τον Βάρσο, συμφωνώ.

 

Οι ΥΑΔΕΣ έχουν ακόμα ένα χώρο που τον διαθέτουν αποκλειστικά για δεξιώσεις. Είναι ένα πλάτωμα με α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-η θέα!

Επίσης, πολύ ρομαντικά κατά το σούρουπο :oops:

Στα συν: δωρεάν εύκολο πάρκινγκ, χώρος για τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Βάρσο όσες φορές έχω φάει δεν το βρήκα καλό. Θα κοιτάξω τις υάδες, να δω αν βολεύουν και σαν περιοχή.

Ιππικό όμιλο αμαρουσίου τον σκέφτηκα κι εγώ γιατί βολεύει σαν περιοχή αλλά ο εξωτερικός χώρος είναι μια βεράντα, δεν είναι βολικός.

Και τους αμμωνίτες τους σκέφτηκα αλλά η κηφισιά πέφτει κάπως μακριά, δεν θέλω να απομακρυνθούμε άλλο.

Ψάχνω στις περιοχές που προανέφερα, δηλ. χαλάνδρι, βριλήσσια, αγία παρασκευή, μαρούσι κλπ.

Για το τεννις κλαμπ του χαλανδρίου έχει κανείς άποψη? Πάντως όσα εστιατόρια με κήπο ξέρω σε αυτές τις περιοχές που να είναι κάπως πιο όμορφα και ατμοσφαιρικά, δεν έχουν καλό φαγητό ή είναι πολύ ακριβά!

Link to comment
Share on other sites

...

Για το τεννις κλαμπ του χαλανδρίου έχει κανείς άποψη? Πάντως όσα εστιατόρια με κήπο ξέρω σε αυτές τις περιοχές που να είναι κάπως πιο όμορφα και ατμοσφαιρικά, δεν έχουν καλό φαγητό ή είναι πολύ ακριβά!

 

Πριν από χρόνια, μου είχε φανεί καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μου. Με ενδιαφέρει μωρέ να είναι αξιοπρεπές το φαγητό, στις περισσότερες εκδηλώσεις που έχω παρευρεθεί το κέτερινγκ συνήθως έχει απο επιεικώς ανεκτά έως απαράδεκτα φαγητά, δεν θα το ήθελα αυτό γιατί και φτηνό δεν το λες το συγκεκριμένο, απλώς σε σχέση με τα πιο γνωστά του χώρου βγαίνει κάπως οικονομικότερο και η κυρία που μιλάω στο τηλ. είναι πολύ εξυπηρετική.

Πράγματι κι εγώ δεν έχω φάει ποτέ καλά στις περιοχές αυτές σε χώρους που ήταν κάπως ευπαρουσίαστοι και σε οικονομικο επίπεδο που δεν χρειάζεται να ξεπουληθείς. Κάποιο όμορφο εστιατόριο/μοντέρνα ταβέρνα με κήπο ευγενικό σέρβις και αξιοπρεπές φαγητό ψάχνω με λογικές χρεώσεις για ένα τραπέζι, όχι 50 ευρώ το άτομο.

 

Επειδη παντως βλεπω οτι εισαι σαν κι εμενα και θελεις να σερβιρεις καλο φαγητο και να περιποιηθεις τους καλεσμενους σου, σου προτεινω ο,τι και να διαλεξεις, να κανεις γευστικη δοκιμη....για μενα ειναι το πιο σημαντικο.

 

Ο,τι και να σου προτεινει ενας τριτος, αν δεν το δοκιμασεις εσυ δεν ξερεις. Τα γουστα και οι απαιτησεις του καθενος, ειναι διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...