Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ ή I.M. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ??


Recommended Posts

Χεχε, εννοούσα το τελικα στο τέλος του σχολικου έτους :-) όχι πριν από αυτό.

 

θα δείξει!!:-):smile:

 

γενικά, προσπαθώ (ακόμη) να πείσω τον εαυτό μου ότι μπορεί να είναι καλό να προγραμματίζουμε τη ζωή μας αλλά δεν μπορούμε να ελέγχουμε τα πάντα, ειδικά 12 χρόνια μετά (είμαι πολύ της οργάνωσης και του προγράμματος και δεν μου πολυαρέσουν οι εκλπήξεις-αλλαγές).

 

οπότε σκέφτομαι, ας πάει τώρα Εράσμειο, ας ξεκινήσει και η μικρή αργότερα και αν δούμε ότι δεν βγαίνουμε, ε, το πολύ-πολύ να σταματήσουν και να πάνε δημόσιο. μέχρι τότε..... οικονομία!!!!!

 

με αγχώνει και το θέμα των Γερμανικών που έχω μαύρα μεσάνυχτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα δείξει!!:-):smile:

 

γενικά, προσπαθώ (ακόμη) να πείσω τον εαυτό μου ότι μπορεί να είναι καλό να προγραμματίζουμε τη ζωή μας αλλά δεν μπορούμε να ελέγχουμε τα πάντα, ειδικά 12 χρόνια μετά (είμαι πολύ της οργάνωσης και του προγράμματος και δεν μου πολυαρέσουν οι εκλπήξεις-αλλαγές).

 

οπότε σκέφτομαι, ας πάει τώρα Εράσμειο, ας ξεκινήσει και η μικρή αργότερα και αν δούμε ότι δεν βγαίνουμε, ε, το πολύ-πολύ να σταματήσουν και να πάνε δημόσιο. μέχρι τότε..... οικονομία!!!!!

 

με αγχώνει και το θέμα των Γερμανικών που έχω μαύρα μεσάνυχτα...

 

Μπράβο σας! Καλή επιλογή ... νομίζω θα μείνεις ικανοποιημένη.

 

Άντε να γνωριστούμε κιόλας από κοντά!

 

Τον έγραψες φουλ πρόγραμμα? Και ζώνη δλδ?

 

Τα γερμανικά να μη σε απασχολούν. Έχουν πολύ καλό σύστημα και τα παιδιά τα αγαπάνε και τα μαθαίνουν εύκολα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας! Καλή επιλογή ... νομίζω θα μείνεις ικανοποιημένη.

 

Άντε να γνωριστούμε κιόλας από κοντά!

 

Τον έγραψες φουλ πρόγραμμα? Και ζώνη δλδ?

 

Τα γερμανικά να μη σε απασχολούν. Έχουν πολύ καλό σύστημα και τα παιδιά τα αγαπάνε και τα μαθαίνουν εύκολα.

ευχαριστώ Βέρα μου!!!

πολύ ευχαρίστως να τα πούμε κι από κοντά!

τον έγραψα και με απογευματινή ζώνη, απλά χωρίς φαγητό και σχολικό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Βέρα μου!!!

πολύ ευχαρίστως να τα πούμε κι από κοντά!

τον έγραψα και με απογευματινή ζώνη, απλά χωρίς φαγητό και σχολικό.

 

Ωραία ... φαντάζομαι μπορείς να παίρνεις ένα αντίγραφο του μενού για να το ακολουθείς περίπου.... μην τρώει το παιδί φασολάκι πχ όταν τα άλλα έχουν παστίτσιο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Συγχαρητήρια! :P:p:p

 

Καλή πρόοδο! Θα γίνει ένας μικρός μαθητής που θα τον δεις σε λίγο να μιλάει γερμανικά και θα θέλεις να τον ....φας!

 

Πολλές ευχές για ξεκούραστο καλοκαίρι και πολύ παιχνίδι. Από Σεπτέμβρη, στα θρανία! Αλλά θα είναι ωραία θρανία και ευτυχισμένα χρόνια. Να είσαι σίγουρη.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία ... φαντάζομαι μπορείς να παίρνεις ένα αντίγραφο του μενού για να το ακολουθείς περίπου.... μην τρώει το παιδί φασολάκι πχ όταν τα άλλα έχουν παστίτσιο.

ωραία ιδέα! ελπίζω να μην αρνηθούν να μου δώσουν το μενού...

άλλο ένα άγχος αυτό με το φαγητό....

και βάλε και την καθημερινή μεταφορά.... ουφ...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Συγχαρητήρια! :P:p:p

 

Καλή πρόοδο! Θα γίνει ένας μικρός μαθητής που θα τον δεις σε λίγο να μιλάει γερμανικά και θα θέλεις να τον ....φας!

 

Πολλές ευχές για ξεκούραστο καλοκαίρι και πολύ παιχνίδι. Από Σεπτέμβρη, στα θρανία! Αλλά θα είναι ωραία θρανία και ευτυχισμένα χρόνια. Να είσαι σίγουρη.:P

 

μακάρι κοπέλα μου!! ελπίζω όλα να μας πάνε καλά!! και να μην μετανοιώσω για την επιλογή μου....

Link to comment
Share on other sites

ωραία ιδέα! ελπίζω να μην αρνηθούν να μου δώσουν το μενού...

άλλο ένα άγχος αυτό με το φαγητό....

και βάλε και την καθημερινή μεταφορά.... ουφ...

 

Α ... εσύ είσαι πιο αγχώδης κι από εμένα! :D

 

Η καθημερινή μεταφορά είναι ένα θέμα ... αλλά γιατί δεν πλήρωσες σχολικό για φέτος να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου? Ή τουλάχιστον μισό σχολικό?

 

Το μενού και να μη στο δώσουν θα σου το δώσουμε εμείς!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Α ... εσύ είσαι πιο αγχώδης κι από εμένα! :D

 

Η καθημερινή μεταφορά είναι ένα θέμα ... αλλά γιατί δεν πλήρωσες σχολικό για φέτος να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου? Ή τουλάχιστον μισό σχολικό?

 

Το μενού και να μη στο δώσουν θα σου το δώσουμε εμείς!

 

σκέφτηκα ότι θα ελέγχω παράλληλα και την οικοδομή ;)

 

άσε που με έπιασαν και οι τσιγγουνιές μου.... είπαμε οικονομία!!!! :-):smile:

 

α, ωραία, να υπάρχει συμπαράσταση και αλληλεγγύη!!!!

Link to comment
Share on other sites

μακάρι κοπέλα μου!! ελπίζω όλα να μας πάνε καλά!! και να μην μετανοιώσω για την επιλογή μου....

 

Αυτό στο εγγυώμαι! Απλά είναι οι ανασφάλειες της πρωτάρας μαμάς με πρωτάκι.... Ολες τα έχουμε περάσει. Θα φύγουν πολύ γρήγορα όλα αυτά και θα έρθουν άλλα... και θα φύγουν κι αυτά.... και να δεις πόσο γρήγορα περνούν τα χρόνια:rolleyes:

Πάντως η Ερ. είναι ένα σχολείο που κανείς ποτέ δεν είχε κάτι κακό να πει. Οσοι έρχονται είναι τόσο ευχαριστημένοι που μετά και από συζητήσεις που έχουν (όπως θα έχεις κι εσύ) με άλλους γονείς, καταλήγουν ότι ήταν η καλύτερη επιλογή που μπορούσαν να κάνουν.

Είτε το δεις από οικονομική άποψη σε σχέση με αυτά που προσφέρει, είτε από άποψη κλίματος/συμπεριφορών τόσο των άλλων γονιών όσο και των δασκάλων, όλα είναι άψογα.

Επιπλέον όσον αφορά στο μαθησιακό, οι γνώσεις που παίρνουν τα πιτσιρίκια είναι απίστευτες. Και με τρόπο που δεν κουράζονται περισσότερο από όσο επιτρέπεται. Υπάρχει οργάνωση φοβερή για όλα.

 

Χαλάρωσε και απολαύστε το. Λέγε του ωραίες ιστορίες φανταστικές για την πρώτη μέρα, ώστε να του εξάψεις τη φαντασία, σχετικά με το πώς θα μιλήσει και θα γνωρίσει τα άλλα παιδάκια. Υπάρχουν και ωραία βιβλιαράκια "πρώτη μέρα στο σχολείο" που είναι αστεία.

 

Ετσι κι εμείς αγχωνόμασταν πριν 5 χρόνια και τώρα ένας χρόνος έμεινε και τελειώνουμε το δημοτικό! Μπήκαμε και στην εφηβεία ήδη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό στο εγγυώμαι! Απλά είναι οι ανασφάλειες της πρωτάρας μαμάς με πρωτάκι.... Ολες τα έχουμε περάσει. Θα φύγουν πολύ γρήγορα όλα αυτά και θα έρθουν άλλα... και θα φύγουν κι αυτά.... και να δεις πόσο γρήγορα περνούν τα χρόνια:rolleyes:

Πάντως η Ερ. είναι ένα σχολείο που κανείς ποτέ δεν είχε κάτι κακό να πει. Οσοι έρχονται είναι τόσο ευχαριστημένοι που μετά και από συζητήσεις που έχουν (όπως θα έχεις κι εσύ) με άλλους γονείς, καταλήγουν ότι ήταν η καλύτερη επιλογή που μπορούσαν να κάνουν.

Είτε το δεις από οικονομική άποψη σε σχέση με αυτά που προσφέρει, είτε από άποψη κλίματος/συμπεριφορών τόσο των άλλων γονιών όσο και των δασκάλων, όλα είναι άψογα.

Επιπλέον όσον αφορά στο μαθησιακό, οι γνώσεις που παίρνουν τα πιτσιρίκια είναι απίστευτες. Και με τρόπο που δεν κουράζονται περισσότερο από όσο επιτρέπεται. Υπάρχει οργάνωση φοβερή για όλα.

 

Χαλάρωσε και απολαύστε το. Λέγε του ωραίες ιστορίες φανταστικές για την πρώτη μέρα, ώστε να του εξάψεις τη φαντασία, σχετικά με το πώς θα μιλήσει και θα γνωρίσει τα άλλα παιδάκια. Υπάρχουν και ωραία βιβλιαράκια "πρώτη μέρα στο σχολείο" που είναι αστεία.

 

Ετσι κι εμείς αγχωνόμασταν πριν 5 χρόνια και τώρα ένας χρόνος έμεινε και τελειώνουμε το δημοτικό! Μπήκαμε και στην εφηβεία ήδη...

 

σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις!!

ήδη ο μικρός είναι ενθουσιασμένος με το περιβάλλον του σχολείου. τη μέρα της αξιολόγησης μου είπε: μαμά, είναι τέλεια εδώ!! θέλω να έρθω εδώ σχολείο, ήταν τέλεια μέρα!!. τότε κοιτάχτηκα με τον άντρα μου και του είπα, άντε, βάλε το χέρι στην τσέπη... αρκεί το παιδί να είναι καλά.

 

όσο για την πρώτη μέρα στο σχολείο, δεν αγχώνομαι τόσο πολύ. ο μικρός πάει από 2 χρονών σε παιδικό, σε ολοήμερο πρόγραμμα και είναι συνηθισμένος. είναι και πολύ κοινωνικός και δεν πιστεύω να έχουμε πρόβλημα. εξάλλου και η κα Βόσσου, επειδή τη ρώτησα σχετικά, μου είπε ότι τα υποδέχονται με δωράκια (χωνιά με μολύβια κλπ) την πρώτη μέρα για να τα καλοπιάσουν και ότι θα γίνει και γνωριμία από πριν με τις δασκάλες.

Link to comment
Share on other sites

τότε κοιτάχτηκα με τον άντρα μου και του είπα, άντε, βάλε το χέρι στην τσέπη... αρκεί το παιδί να είναι καλά.

.

 

 

Αυτό ξαναπέστο.... που λέει και η διαφήμιση... Αλλά να είσαι σίγουρη ότι τα λεφτά σου πιάνουν τόπο. Ισως τώρα ακόμη δεν το συνειδητοποιείς, αλλά μελλοντικά θα δεις ότι έχω δίκιο. Πουθενά δεν θα μάθαινες μία τόσο δύσκολη γλώσσα, όπως τα γερμανικά, τόσο καλά και αργότερα και αγγλικά, με τα χρήματα αυτά. θα παιδευόσουν μια ζωή με φροντιστήρια... Ασε το περιβάλλον.... αυτό είναι που θα μείνει στις αναμνήσεις του όταν μεγαλώσει. θα θυμάται με τόση αγάπη και νοσταλγία το σχολείο του.... Το πιστεύεις ότι σήμερα που τελείωσε επισήμως το σχολείο για φέτος, στενοχωριόμαστε??? Ολοι μας! Και το παιδί και εμείς! Και όχι μόνο εμείς.... κι άλλα παιδιά....κι άλλοι γονείς! Πες μου που το έχεις δει αυτό σε λήξη σχολικού έτους??:rolleyes::-P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο εγγυώμαι! Απλά είναι οι ανασφάλειες της πρωτάρας μαμάς με πρωτάκι.... Ολες τα έχουμε περάσει. Θα φύγουν πολύ γρήγορα όλα αυτά και θα έρθουν άλλα... και θα φύγουν κι αυτά.... και να δεις πόσο γρήγορα περνούν τα χρόνια:rolleyes:

Πάντως η Ερ. είναι ένα σχολείο που κανείς ποτέ δεν είχε κάτι κακό να πει. Οσοι έρχονται είναι τόσο ευχαριστημένοι που μετά και από συζητήσεις που έχουν (όπως θα έχεις κι εσύ) με άλλους γονείς, καταλήγουν ότι ήταν η καλύτερη επιλογή που μπορούσαν να κάνουν.

Είτε το δεις από οικονομική άποψη σε σχέση με αυτά που προσφέρει, είτε από άποψη κλίματος/συμπεριφορών τόσο των άλλων γονιών όσο και των δασκάλων, όλα είναι άψογα.

Επιπλέον όσον αφορά στο μαθησιακό, οι γνώσεις που παίρνουν τα πιτσιρίκια είναι απίστευτες. Και με τρόπο που δεν κουράζονται περισσότερο από όσο επιτρέπεται. Υπάρχει οργάνωση φοβερή για όλα.

 

Χαλάρωσε και απολαύστε το. Λέγε του ωραίες ιστορίες φανταστικές για την πρώτη μέρα, ώστε να του εξάψεις τη φαντασία, σχετικά με το πώς θα μιλήσει και θα γνωρίσει τα άλλα παιδάκια. Υπάρχουν και ωραία βιβλιαράκια "πρώτη μέρα στο σχολείο" που είναι αστεία.

 

Ετσι κι εμείς αγχωνόμασταν πριν 5 χρόνια και τώρα ένας χρόνος έμεινε και τελειώνουμε το δημοτικό! Μπήκαμε και στην εφηβεία ήδη...

 

Καλημέρα κορίτσια :) Βλέπω εδώ και μέρες τις αναρτήσεις σας και έτσι σκέφτηκα να γίνω κι εγώ μέλος αυτής της ωραίας διαδικτυακής παρέας.Η αλήθεια είναι ότι τον Σεπτέμβριο θα βρισκόμαστε μονιμα στην Αθήνα οικογενειακώς....έτσι σκεφτόμουνα για ιδιωτικό..χωρίς όμως να αποκλείω και το δημόσιο σχολείο.΄Τον τελευταίο μήνα που ήμουνα για δουλειές στην πρωτεύουσα έκανα αρκετές επισκέψεις σε κάποια ιδιωτικά σχολεία γύρω από Παλλήνη και Κάντζα.Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί.Δεν περιμένω να "ξεμπλεχτώ" εδώ, απλά για την ανταλλαγή απόψεων και κουβεντούλας.

Το αστείο όμως είναι ότι κι εδώ στο Site υπάρχουν ποικίλες γνώμες για πολλά σχολεία και νιωθω πως για κάποια γίνεται σαν ένα είδος διαφήμισης για τόσο πόσο τέλεια και αψεγάδιαστα είναι και πως όσοι μαθητές ΄θα φοιτήσουν σε κάποια απο αυτά είναι εγγυημένη και η πρόοδος τους..Εμένα επιτρέψτε μου να "κρατάω μικρό καλάθι"...Πήγα στην Παλλήνη στον Ι.Μ.Παναγιωτόπουλο και σε γενικές γραμμές με ικανοποίησε..χωρίς όμως υπερβολές.Πήγα και στην Εράσμειο και μίλησα με την Διέυθυνση.Να κάνω μια παρένθεση και να πω πως το παιδί μου τελείωσε την β'Δημοτικού.Η κυρία μου μίλησε πολύ θερμά για το σχολείο και είναι εύλογο αυτό.Δεν με κάλυψε όσο θα ήθελα για τον εκπαιδευτικό του χαρακτήρα..ένιωσα πως μιλούσε πολύ με αρκετές όμως ασάφειες.Επίσης με προβλημάτισε το γεγονός πως η Β'τάξη που τελείωσε φετός )4-5 τμήματα αν θυμαμαι καλά είχε φέτος) είχε έκαστο 28-29 παιδιά.Εκεί αναφώνησα δείχνοντας της την έκπληξη μου για τον τόσο μεγάλο αριθμό μαθητών...βέβαια η απάντηση ήταν απόλυτα καθησυχαστική...Δεν ξέρω ίσως ξανακάνω κάποιο ραντεβού,απλά ήθελα να μοιραστώ κι εγώ την δική μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια :) Βλέπω εδώ και μέρες τις αναρτήσεις σας και έτσι σκέφτηκα να γίνω κι εγώ μέλος αυτής της ωραίας διαδικτυακής παρέας.Η αλήθεια είναι ότι τον Σεπτέμβριο θα βρισκόμαστε μονιμα στην Αθήνα οικογενειακώς....έτσι σκεφτόμουνα για ιδιωτικό..χωρίς όμως να αποκλείω και το δημόσιο σχολείο.΄Τον τελευταίο μήνα που ήμουνα για δουλειές στην πρωτεύουσα έκανα αρκετές επισκέψεις σε κάποια ιδιωτικά σχολεία γύρω από Παλλήνη και Κάντζα.Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί.Δεν περιμένω να "ξεμπλεχτώ" εδώ, απλά για την ανταλλαγή απόψεων και κουβεντούλας.

Το αστείο όμως είναι ότι κι εδώ στο Site υπάρχουν ποικίλες γνώμες για πολλά σχολεία και νιωθω πως για κάποια γίνεται σαν ένα είδος διαφήμισης για τόσο πόσο τέλεια και αψεγάδιαστα είναι και πως όσοι μαθητές ΄θα φοιτήσουν σε κάποια απο αυτά είναι εγγυημένη και η πρόοδος τους..Εμένα επιτρέψτε μου να "κρατάω μικρό καλάθι"...Πήγα στην Παλλήνη στον Ι.Μ.Παναγιωτόπουλο και σε γενικές γραμμές με ικανοποίησε..χωρίς όμως υπερβολές.Πήγα και στην Εράσμειο και μίλησα με την Διέυθυνση.Να κάνω μια παρένθεση και να πω πως το παιδί μου τελείωσε την β'Δημοτικού.Η κυρία μου μίλησε πολύ θερμά για το σχολείο και είναι εύλογο αυτό.Δεν με κάλυψε όσο θα ήθελα για τον εκπαιδευτικό του χαρακτήρα..ένιωσα πως μιλούσε πολύ με αρκετές όμως ασάφειες.Επίσης με προβλημάτισε το γεγονός πως η Β'τάξη που τελείωσε φετός )4-5 τμήματα αν θυμαμαι καλά είχε φέτος) είχε έκαστο 28-29 παιδιά.Εκεί αναφώνησα δείχνοντας της την έκπληξη μου για τον τόσο μεγάλο αριθμό μαθητών...βέβαια η απάντηση ήταν απόλυτα καθησυχαστική...Δεν ξέρω ίσως ξανακάνω κάποιο ραντεβού,απλά ήθελα να μοιραστώ κι εγώ την δική μου εμπειρία.[/quote

]

παντως, το γεγονος οτι η Ερασμειος εχει πολλα παιδια σε καθε ταξη εινει το μονο αρνητικο που εχω ακουσει/διαβασει.ολοι οσοι ξερω που στελνουν τα παιδια τους εκει ειναι πολυ ευχαριστημενοι

 

Μαλιστα και μια καθηγητρια της ΕΑ, φιλη συναδελφου του αντρα μου, παραδεχτηκε οτι γινεται πολυ καλη δουλεια. Το αναφερω γιατι ειναι και τα 2 ελληνογερμανικα σχολεια στην ιδια περιοχη, αρα αμεσα ανταγωνιστικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια :) Βλέπω εδώ και μέρες τις αναρτήσεις σας και έτσι σκέφτηκα να γίνω κι εγώ μέλος αυτής της ωραίας διαδικτυακής παρέας.Η αλήθεια είναι ότι τον Σεπτέμβριο θα βρισκόμαστε μονιμα στην Αθήνα οικογενειακώς....έτσι σκεφτόμουνα για ιδιωτικό..χωρίς όμως να αποκλείω και το δημόσιο σχολείο.΄Τον τελευταίο μήνα που ήμουνα για δουλειές στην πρωτεύουσα έκανα αρκετές επισκέψεις σε κάποια ιδιωτικά σχολεία γύρω από Παλλήνη και Κάντζα.Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί.Δεν περιμένω να "ξεμπλεχτώ" εδώ, απλά για την ανταλλαγή απόψεων και κουβεντούλας.

Το αστείο όμως είναι ότι κι εδώ στο Site υπάρχουν ποικίλες γνώμες για πολλά σχολεία και νιωθω πως για κάποια γίνεται σαν ένα είδος διαφήμισης για τόσο πόσο τέλεια και αψεγάδιαστα είναι και πως όσοι μαθητές ΄θα φοιτήσουν σε κάποια απο αυτά είναι εγγυημένη και η πρόοδος τους..Εμένα επιτρέψτε μου να "κρατάω μικρό καλάθι"...Πήγα στην Παλλήνη στον Ι.Μ.Παναγιωτόπουλο και σε γενικές γραμμές με ικανοποίησε..χωρίς όμως υπερβολές.Πήγα και στην Εράσμειο και μίλησα με την Διέυθυνση.Να κάνω μια παρένθεση και να πω πως το παιδί μου τελείωσε την β'Δημοτικού.Η κυρία μου μίλησε πολύ θερμά για το σχολείο και είναι εύλογο αυτό.Δεν με κάλυψε όσο θα ήθελα για τον εκπαιδευτικό του χαρακτήρα..ένιωσα πως μιλούσε πολύ με αρκετές όμως ασάφειες.Επίσης με προβλημάτισε το γεγονός πως η Β'τάξη που τελείωσε φετός )4-5 τμήματα αν θυμαμαι καλά είχε φέτος) είχε έκαστο 28-29 παιδιά.Εκεί αναφώνησα δείχνοντας της την έκπληξη μου για τον τόσο μεγάλο αριθμό μαθητών...βέβαια η απάντηση ήταν απόλυτα καθησυχαστική...Δεν ξέρω ίσως ξανακάνω κάποιο ραντεβού,απλά ήθελα να μοιραστώ κι εγώ την δική μου εμπειρία.[/quote

]

παντως, το γεγονος οτι η Ερασμειος εχει πολλα παιδια σε καθε ταξη εινει το μονο αρνητικο που εχω ακουσει/διαβασει.ολοι οσοι ξερω που στελνουν τα παιδια τους εκει ειναι πολυ ευχαριστημενοι

 

Μαλιστα και μια καθηγητρια της ΕΓ, φιλη συναδελφου του αντρα μου, παραδεχτηκε οτι γινεται πολυ καλη δουλεια. Το αναφερω γιατι ειναι και τα 2 ελληνογερμανικα σχολεια στην ιδια περιοχη, αρα αμεσα ανταγωνιστικα.

 

 

Είναι θέμα επιλογών όλα και τί ζητάει κάθε γονιός....Αν κάποιον δεν τον ενοχλεί ένα τμήμα 30 ατόμων με μια δασκάλα-ο...είναι προσωπική του επιλογή..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

Είναι θέμα επιλογών όλα και τί ζητάει κάθε γονιός....Αν κάποιον δεν τον ενοχλεί ένα τμήμα 30 ατόμων με μια δασκάλα-ο...είναι προσωπική του επιλογή..

 

Σωστα. Το θεμα ειναι τι αξιολογει κανεις ως πιο σημαντικο και τι τον ενοχλει λιγοτερο. Για αλλον ειναι οι εγκαταστασεις, για αλλον η ασφαλεια, για αλλον τπ πληθος των παιδιων, για αλλον το να μην ταλαιπωρειται το παιδι με τις ωρες στα σχολικα, για αλλον το εκπαιδευτικο εργο, για αλλον οι γνωριμιες κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή, Σοφία!

 

Να ρωτήσω η επαρχιωτοπούλα,βρε κορίτσια, τι είναι η απογευματινή ζώνη;

 

Ξεροκατάπια με την περιγραφή της αξιολόγησης...καταλαβαίνω πως γίνεται για καλό, αλλά κι εμένα θα μου κακοφαινόταν πάρα πολύ το πάρε και γράψε το όνομά σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή, Σοφία!

 

Να ρωτήσω η επαρχιωτοπούλα,βρε κορίτσια, τι είναι η απογευματινή ζώνη;

 

Ξεροκατάπια με την περιγραφή της αξιολόγησης...καταλαβαίνω πως γίνεται για καλό, αλλά κι εμένα θα μου κακοφαινόταν πάρα πολύ το πάρε και γράψε το όνομά σου!

Ειναι η ζωνη απο τις 13 μεχρι τις 16:30 που σχολανε. Περιλαμβανει δραστηριοτητες και μελετη. Οπως το δημοσιο ολοημερο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Είναι θέμα επιλογών όλα και τί ζητάει κάθε γονιός....Αν κάποιον δεν τον ενοχλεί ένα τμήμα 30 ατόμων με μια δασκάλα-ο...είναι προσωπική του επιλογή..

 

Εμάς ήταν 27παιδιά στο τμήμα. Κι εμένα μου είχε κακοφανεί ... όταν μάλιστα σε δημόσια σχολεία που πάνε φίλοι είναι 18-22παιδιά. Το θέμα όμως είναι ότι:

1) Για να το προτιμάνε τόσοι γονείς και να γίνεται τέτοιος χαμός ... μάλλον κάτι καλό γίνεται εκεί

2) Διεπίστωσα ότι παρότι στο δημόσιο είχαν λιγότερα παιδιά το δικό μου στην Εράσμειο είχε κάνει πολύ περισσότερη δουλειά στην τάξη (ενώ στα δημόσια η δουλειά μεταφερόταν στο σπίτι για το παιδί....). Το παιδί έμαθε αυτά που έπρεπε χωρίς κούραση ιδιαίτερη ...

3) Το επίπεδο των μαθητών στην τάξη ήταν απίστευτο γεγονός που βοηθάει τη δασκάλα να προχωράει καλύτερα. Τι να το κάνω εγώ να έχει το τμήμα 18παιδιά αλλά τα μισά να χαλάνε το μάθημα και η δασκάλα να μη μπορεί να το ελέγξει ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!

 

πάντως στο δημόσιο της Κάντζας που μίλησα με τη Δ/ντρια (έτυχε να είναι οικογενειακή φίλη με τον μηχανικό μας) αλλά και με μέλος του ΔΣ συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, μου είπαν ότι υπάρχουν 2 τμήματα με 26-27 παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω ένα ένδιαφέρον άρθρο που διάβασα πρόσφατα και το πραθέτω εδώ ως προβληματισμό...

 

Εκμεταλλεύονται τη γενική παραδοχή ότι στην ποιότητα του μαθήματος επιδρά και ο αριθμός των μαθητών. Γιατί είναι αναμφισβήτητο γεγονός ότι ένας εκπαιδευτικός, όταν βρίσκεται σε ένα τμήμα 10 - 20 παιδιών μπορεί να "αποδίδει" καλύτερα καθώς του δίνεται η δυνατότητα να ελέγχει τη μαθησιακή διαδικασία στο σύνολό της. Μπορεί να διαπιστώνει το βαθμό εγρήγορσης του μαθητή, τη διάθεσή του, το κατά πόσο εκτελεί σωστά τις εργασίες, να τον βοηθάει να ξεπερνάει τις μαθησιακές του δυσκολίες, να βρίσκει τις ιδιαιτερότητες του χαρακτήρα του και γενικά να διατηρεί στην τάξη ένα κλίμα θετικό στη μάθηση. Από την άλλη, του δίνεται η δυνατότητα καλύτερης γνωριμίας με τους μαθητές του, ιδιαίτερης προσέγγισής τους και εξειδικευμένης βοήθειας σε ορισμένες κατηγορίες. Για παράδειγμα, μέσα σε μια τάξη, είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν κάποιοι μαθητές με ειδικές μαθησιακές ανάγκες που χρειάζονται ξεχωριστή αντιμετώπιση από το δάσκαλο. Ο αριθμός αυτών, σύμφωνα με παγκόσμιες έρευνες, ξεπερνά το 10% του μαθητικού πληθυσμού. Στις ΗΠΑ αλλά και σε χώρες της Ευρώπης που η εκπαίδευσηαναγκάστηκε να προσανατολιστεί στη σχολική ενσωμάτωση των παιδιών με ειδικές μαθησιακές ανάγκες, για κάθε παιδί που ενσωματώνεται σε σχολικό τμήμα γενικής εκπαίδευσης μειώθηκε ο αριθμός των μαθητών του τμήματος κατά 3 - 5 μαθητές, για ευνόητους λόγους. Αν ένας δάσκαλος σε μια τάξη 30 παιδιών, έχει έστω και 3 μαθητές με απλές μαθησιακές δυσκολίες (η πραγματικότητα λέει ότι είναι περισσότεροι), πώς θα μπορέσει να παρέμβει σ' αυτούς, ώστε να μπορούν να συμβαδίζουν με το μέσο επίπεδο της τάξης; Καταδικάζονται ή όχι μέσα σ' ένα πληθωρικό τμήμα, σε σχολική αποτυχία, οι μαθητές μετρίου επιπέδου και κάτω;

Πάντως κανόνα αποτελεί, παγκόσμια στην εκπαίδευση, η θέση ότι τα πληθωρικά τμήματα γεννούν μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες.

Στην πρόσφατη συνάντηση γονέων - μαθητών και υφυπουργού Παιδείας, τέθηκε και ένα άλλο... "ισχυρό επιχείρημα" από τον δεύτερο για να πειστούν οι πρώτοι για την ορθότητα των επιλογών της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΕΠΘ. Ειπώθηκε λοιπόν ότι τα ιδιωτικά σχολεία έχουν πολυπληθή τμήματα, ωστόσο οι γονείς τα προτιμούν και τα πληρώνουν αδρά μάλιστα. Αρα εσείς - εννοούσε - πρέπει να είστε κι ευχαριστημένοι, γιατί και... πληθωρικά τμήματα έχετε και δεν πληρώνετε!!!

Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι η πλειοψηφία των ιδιωτικών σχολείων έχει πληθωρικά τμήματα (εξαίρεση βέβαια υπάρχει και την αποτελούν τα μεγάλα ιδιωτικά σχολεία, στα οποία φοιτούν τα παιδιά της "ελίτ" και είναι απρόσιτα στους χαμηλόμισθους εργαζόμενους). Οπου λοιπόν συμβαίνει αυτό, γίνεται όχι από... παιδαγωγικό ενδιαφέρον των σχολαρχών αλλά από την απληστία τους, να βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα, περιορίζοντας το κόστος. Δηλαδή, με λίγους εκπαιδευτικούς "εξυπηρετούν" πολλούς μαθητές.

Link to comment
Share on other sites

πάνω - κάτω όλα τα σχολεία (τουλάχιστον στην Αθήνα) τον ίδιο αριθμό παιδιών έχουν, δεν νομίζω να κάνει τη διαφορά το 1-2 παιδιά παραπάνω. εξάλλου υπάρχει διάταξη που ορίζει τον μέγιστο επιτρεπτό αριθμό παιδιών ανά τάξη. δεν βάζει κανείς όσα θέλει, αλλά όσα του επιτρέπουν.

 

στο δημόσιο της περιοχής ο ίδιος αριθμός παιδιών, σε τμήμα της Β δημοτικού, κάνει μάθημα σε μια τάξη container που έχει "κολλήσει" στο υπάρχον κτίριο. εκεί τί να πεις? προσπαθούν οι άνθρωποι τουλάχιστον να το μονώσουν... από ότι μου είπαν...

Link to comment
Share on other sites

πάνω - κάτω όλα τα σχολεία (τουλάχιστον στην Αθήνα) τον ίδιο αριθμό παιδιών έχουν, δεν νομίζω να κάνει τη διαφορά το 1-2 παιδιά παραπάνω. εξάλλου υπάρχει διάταξη που ορίζει τον μέγιστο επιτρεπτό αριθμό παιδιών ανά τάξη. δεν βάζει κανείς όσα θέλει, αλλά όσα του επιτρέπουν.

 

στο δημόσιο της περιοχής ο ίδιος αριθμός παιδιών, σε τμήμα της Β δημοτικού, κάνει μάθημα σε μια τάξη container που έχει "κολλήσει" στο υπάρχον κτίριο. εκεί τί να πεις? προσπαθούν οι άνθρωποι τουλάχιστον να το μονώσουν... από ότι μου είπαν...

 

Αν αυτό κατάλαβες από αυτη την πολύ λογική τοποθέτηση έχει καλώς... εγώ το παρεθεσα ως τροφή για προβληματισμό και σκέψη....;)

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό κατάλαβες από αυτη την πολύ λογική τοποθέτηση έχει καλώς... εγώ το παρεθεσα ως τροφή για προβληματισμό και σκέψη....;)

 

Τροφή για σκέψη σε τι? Στο ότι είναι καλύτερο να υπάρχουν 10-20μαθητές ανά τάξη? Εννοείται ότι είναι καλύτερο! Αλλά το θέμα είναι ότι δεν ισχύει σε πολλές περιπτώσεις και στα δημόσια σχολεία. Ή στα δημόσια σχολεία έχουν περισσότερα προβλήματα .... Ζυγίζουμε λοιπόν τα υπέρ και τα κατά ... και κρίνουμε ... Εμένα τα υπερ κλείνουν προς το ιδιωτικό και ας έχει περισσότερους μαθητές η τάξη.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό κατάλαβες από αυτη την πολύ λογική τοποθέτηση έχει καλώς... εγώ το παρεθεσα ως τροφή για προβληματισμό και σκέψη....;)

 

μα δεν μας έγραψες κάτι καινούριο που κανείς μέχρι τώρα δεν το είχε σκεφτεί. αυτά είναι γνωστά χρόοονια τώρα. σε ευχαριστούμε πάντως για την ενημέρωση.

εγώ έχω καταλήξει (εδώ και πολύ καιρό) ότι ο αριθμός των παιδιών ανά τάξη δεν είναι το βασικό μου πρόβλημα και το βασικό κριτήριο για την επιλογή του σχολείου. άλλα θεωρώ, προσωπικά, πιό σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...