Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

εγω παντως αυτον που πηρα απο τα καρφουρ τον προτεινω ανεπιφυλακτα. κανει μακροστενη φρατζολα κι οχι τετραγωνο καρβελι. επισης εχει και δυο φορμακια για να κανεις ψωμακια για σαντουιτς. αν πας να τον δεις, ειναι ενας μαυρος που κοστιζει 69 ευρω.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα!Έχω έναν αρτοπαρασκευαστή νεξτ από το αλεξ πακ.Δυστυχώς κατά λάθος πέταξα τον έναν αναδευτήρα με το ψωμάκι που είχε περισσέψει.Στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως έχουν έλλειψη.Γνωρίζει μήπως καποια κοπέλα αν ταιριάζει κανένας άλλος;Μου έχει δέσει τα χερια και είναι κρίμα να αγοράσω άλλον αν και για εκεί το βλέπω.:(

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

απ' οσο ξερω, η υποδοχη ειναι η ιδια σε ολους.

για δες εδω:

http://www.amazon.co.uk/replacement-KNEADING-PADDLE-Breadmaker-Machine/dp/B00188BO2G/ref=sr_1_16?ie=UTF8&qid=1324399471&sr=8-16

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=KNEADING+BLADE++Breadmaker&_sacat=0&_odkw=KNEADING+BLADE+%2F+PADDLE+for+Breadmaker&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

 

Εναλλακτικα, ρωτα σε ενα καταστημα telemarketing, αν εχουν καποιο να αγορασεις. πες οτι εχεις ενα δικο τους μοντελο μαυρο-ασημι. (τα πουλαγα και το ξερω. χιχιχι!)

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

απ' οσο ξερω, η υποδοχη ειναι η ιδια σε ολους.

για δες εδω:

http://www.amazon.co.uk/replacement-KNEADING-PADDLE-Breadmaker-Machine/dp/B00188BO2G/ref=sr_1_16?ie=UTF8&qid=1324399471&sr=8-16

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=KNEADING+BLADE++Breadmaker&_sacat=0&_odkw=KNEADING+BLADE+%2F+PADDLE+for+Breadmaker&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

 

Εναλλακτικα, ρωτα σε ενα καταστημα telemarketing, αν εχουν καποιο να αγορασεις. πες οτι εχεις ενα δικο τους μοντελο μαυρο-ασημι. (τα πουλαγα και το ξερω. χιχιχι!)

Λες να το ρισκάρω και να αγοράσω ένα;Πάντως το λινκ με τον αναδευτήρα στο άμαζον μου βγάζει μεταφορικά.Και αυτά του εμπει έχουν αρκετά μεταφορικά.Θα το σκεφτώ και ίσως να το τολμήσω.Πάντως σ΄ευχαριστώ για την βοήθεια!!:D

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Έχω έναν αρτοπαρασκευαστή νεξτ από το αλεξ πακ.Δυστυχώς κατά λάθος πέταξα τον έναν αναδευτήρα με το ψωμάκι που είχε περισσέψει.Στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως έχουν έλλειψη.Γνωρίζει μήπως καποια κοπέλα αν ταιριάζει κανένας άλλος;Μου έχει δέσει τα χερια και είναι κρίμα να αγοράσω άλλον αν και για εκεί το βλέπω.:(

αν είναι σαν αυτό εδώ του telemarketing http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=13756&ct=337 έχω να σου δώσω εγώ αναδευτήρα, στείλε μου π.μ , τον έχω βγάλει στην αχρηστία και τον φυλάω μέχρι να βρω κάδο ανακύκλωσης :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

αν είναι σαν αυτό εδώ του telemarketing http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=13756&ct=337 έχω να σου δώσω εγώ αναδευτήρα, στείλε μου π.μ , τον έχω βγάλει στην αχρηστία και τον φυλάω μέχρι να βρω κάδο ανακύκλωσης :roll::roll:

Ναι με ενδιαφέρει να δοκιμάσω τον δικό σου αναδευτήρα!Σου έχω στείλει πμ!!!!THANKS!!!!!!!!!!!!!!:P:p

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχτές μου έστειλαν το φυλλάδιο του Lidl που έχουν τις εβδομαδιαίες προσφορές τους.

Αυτή την εβδομάδα θα έχουν και ένα αρτοπαρασκευαστή στα 50 ?.

 

Επειδή έχει ξαναβάλει παλιότερα, τον έχει πάρει κάποια κοπέλα??

Εντυπώσεις??

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν που έβγαλε αυτή την εβδομάδα το lidl τον έχει ξαναπάρει κάποια στο παρελθόν??

Ισχύει οτι το ψωμί του αρτοπαρασκευαστή είναι όλο ψύχα σαν του τοστ???

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου τον έχει πάρει η πεθερά μου που είναι φαν του lidl. Εγω ομολογώ ήμουν λίγο δυσπιστη.

Λοιπόν είμαι πολυ ευχαριστημένη και ξέρω αλλα 3 άτομα που είναι εξίσου ευχαριστημενα.

Έχω κάνει ψωμι με ο,τι θέλω! Πολυσπορο, με σουσαμι, με σταφίδες και καρύδια, με ελιές, με τυρί!

Έχω κάνει άπειρες φορές τη ζύμη για την πίτσα και βγαίνει σούπερ.

Μπορείς να κάνεις μαρμελάδες και ζύμη για μακαρόνια.

Το κακο είναι ότι το ψωμι στους αρτοπαρασκευαστες βγαίνει με λιγότερη κορα σε σχέση με του φούρνου. Οπότε αν προτιμας την κορα είναι λίγο θέμα. Παλιά κυκλοφορούσε και με 2 μικρές φόρμες δηλαδή έβγαιναν 2 μικρά ψωμιά οπότε η κορα ήταν περισσότερη. Αυτο έχει η πεθερά μου. Αλλα οταν μου το πήρε είχε σταματήσει το μοντέλο με τις 2 φόρμες οπότε έχω αυτο ακριβώς που θα έχει τώρα στο lidl.

Εγω στο προτείνω!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον εχω εγω περιπου ενα χρονο και ειμαι ευχαριστημενη. κανενα προβλημα και πολυ καλο ψωμακι με καλες συνταγες στο βιβλιο του! θα ξανααγοραζα ανεπιφυλακτα!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

kai εγω τον εχω απο την αρχη που τουσ ειχε πρωτοβγαλει το lidl εχω κανει πολυ ωραια ζυμη για πιτσα και τα περισσοτερα ειδη ψωμιου που ειχε στισ συνταγες του ειναι ωραια.εμεισ καταληξαμε σε 1-2 οποτε και κανω συνηθως αυτα.εχω αυτον με τα 2 φορμακια αλλα νομιζω πως μπορεις να παραγγειλεις απο την εταιρια ειτε φορμες ειτε τα εξαρτηματα που ανακατευουν τη ζυμη

Link to comment
Share on other sites

Και η τιμή κορίτσια, τα 50 ευρώ? Είναι λογική? Δηλαδή, οι υπόλοιποι αρτοπαρασκευαστές της αγοράς είναι ακριβότεροι?

 

Toν έχω κι εγώ χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή! Οι άλλοι έχουν περίπου τα διπλά! Κάνε μία έρευνα στο ιντερνετ και τσέκαρέ το, μήπως βρεις κάπου φθηνότερα βέβαια.

 

Επίσης, έχω αγοράσει πρόσφατα δύο έξτρα μικρές φόρμες, 5 ευρώ η μία (+ το κούριερ για θεσσαλονίκη), που είναι πολύ καλή τιμή για ανταλλακτικά. Και τους ζυμωτές τους έχουν 5 ευρώ το ζευγάρι.

 

Επίσης να πω για την κόρα του ψωμιού ότι πράγματι δεν βγαίνει σκληρή. Μπορείς όμως να βγάλεις το ψωμί καμιά ώρα πριν τη λήξη του προγράμματος (πριν το ψήσιμο δηλαδή), να το βάλεις σε μία φόρμα ή δύο και να το ψήσεις στο φούρνο. Εκεί να δεις κόρα! Γίνεται τέλειο :-)

Link to comment
Share on other sites

αχχ τωρα τι να κανω????

Βρηκα Delonghi Αρτοπαρασκευαστη στα 50,00,πους ελαφρως μεταχειρισμενο(δεν ξερω ποιο μοντελο ειναι)και βγαζει και το Lidl...Ποιον απο τους 2 να επιλεξω????

Θα περιμενω τις συμβουλες σας

Ευχαριστω

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Toν έχω κι εγώ χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή! Οι άλλοι έχουν περίπου τα διπλά! Κάνε μία έρευνα στο ιντερνετ και τσέκαρέ το, μήπως βρεις κάπου φθηνότερα βέβαια.

 

Επίσης, έχω αγοράσει πρόσφατα δύο έξτρα μικρές φόρμες, 5 ευρώ η μία (+ το κούριερ για θεσσαλονίκη), που είναι πολύ καλή τιμή για ανταλλακτικά. Και τους ζυμωτές τους έχουν 5 ευρώ το ζευγάρι.

 

Επίσης να πω για την κόρα του ψωμιού ότι πράγματι δεν βγαίνει σκληρή. Μπορείς όμως να βγάλεις το ψωμί καμιά ώρα πριν τη λήξη του προγράμματος (πριν το ψήσιμο δηλαδή), να το βάλεις σε μία φόρμα ή δύο και να το ψήσεις στο φούρνο. Εκεί να δεις κόρα! Γίνεται τέλειο :-)

 

Μα ρε γμτ, αν είναι να το βάλω και στο φούρνο μετά το ψωμί τότε τί τον θέλω τον αρτοπαρασκευαστή; Για το ζύμωμα; Κρίμα και σκεφτόμουν κι εγώ να τον πάρω... Δηλαδή αν καταβρέξεις το ψωμί πριν το ψήσιμο πάλι η κόρα βγαίνει σαν λίγο ψημένη ψίχα;

Link to comment
Share on other sites

Κάνει κόρα. Η κάτω κόρα ειδικα είναι πολυ ξεροψημενη και χοντρουλα.

Απο πάνω όμως είναι λίγη στο πάχος και πιο μαλακιά. Αν όμως το ψήσεις λίγο παραπάνω βγαίνει σούπερ!

Απλα επειδη το ψωμι του αρτοπαρασκευαστη είναι γενικώς πιο μεγάλο σε ύψος απο το ψωμι που αγοράζουμε η ψίχα είναι περισσότερη. Αυτη είναι η διάφορα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση γιατι μ'ενδιαφερει ο αρτοπαρασκευαστης του LIDL; Για να φτιαξουμε ψωμι ή κεικ πρεπει να χρησιμοποιησουμε τις συνταγες του συνοδευτικου βιβλιου ή μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τις δικες μας συνταγες,απλα να βαλουμε τα υλικα στη συσκευη και απο κει και περα εκτελει μονο του τη διαδικασια; Για το κεικ ιδιαιτερα μ'ενδιαφερει. Α, επισης εχει προγραμμα για ζυμη τσουρεκιου; Και αν εχει το ψηνει μεσα στη συσκευη ή απλως φτιαχνει τη ζυμη και μετα το ψηνεις στο φουρνο;

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε γμτ, αν είναι να το βάλω και στο φούρνο μετά το ψωμί τότε τί τον θέλω τον αρτοπαρασκευαστή; Για το ζύμωμα; Κρίμα και σκεφτόμουν κι εγώ να τον πάρω... Δηλαδή αν καταβρέξεις το ψωμί πριν το ψήσιμο πάλι η κόρα βγαίνει σαν λίγο ψημένη ψίχα;

 

Δεν είναι απαραίτητο να το βάλεις στο φούρνο!!! Απλά είπα ότι αν θέλεις, το κάνεις! Καμιά φορά αν βιάζομαι το κάνω εγώ, γιατί στο φούρνο θα ψηθεί π.χ. σε 20 λεπτά, ενώ στο μηχάνημα μπορεί να θέλει ακόμη μία ώρα...

 

Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από το μηχάνημα, γιατί προτιμώ την ψίχα. Η κόρα του δεν είναι σαν ψημένη ψίχα, απλά το από πάνω κομμάτι, ειδικά αν φουσκώσει πολύ και φτάσει μέχρι το καπάκι, βγαίνει "αφράτο". Αυτό - κατά τη γνώμη μου - είναι το καλύτερο κομμάτι του ψωμιού! :-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, οικονομικα συμφερει; θελω να πω αν υπολογισουμε ρευμα, αλευρι, μαγιες, υλικα γενικα, συμφερει το ψωμι στο σπιτι σε σχεση με το ψωμι στο φουρνο; εδω στη γειτονια εχει 2 φουρνους με 50 λεπτα το ψωμι. αν ειναι να το σκεφτω και να παρω και εγω αμα προλαβω τον αρτοπαρασκευαστη. επισης εχει και αλλες χρησεις εκτος απο την παρασκευη ψωμιου;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, οικονομικα συμφερει; θελω να πω αν υπολογισουμε ρευμα, αλευρι, μαγιες, υλικα γενικα, συμφερει το ψωμι στο σπιτι σε σχεση με το ψωμι στο φουρνο; εδω στη γειτονια εχει 2 φουρνους με 50 λεπτα το ψωμι. αν ειναι να το σκεφτω και να παρω και εγω αμα προλαβω τον αρτοπαρασκευαστη. επισης εχει και αλλες χρησεις εκτος απο την παρασκευη ψωμιου;

 

Εχουν κι αλλες χρησεις, για κεικ, μαρμελαδα, κ.α που δεν τα θυμαμαι. Μπες στο site του Lidl να τον δεις, εχει και βιντεο επιδειξης. Εγω ηθελα να εχει λειτουργια και για τσουρεκι, ο συγκεκριμενος δεν εχει, αλλοι εχουν που ξερω, π.χ. ενας της Kenwood. Σ'αυτον του LIdl δεν εμπιστευομαι τη μαρκα, υπαρχει στο Media Markt της Moulinex με 69Ε και μαλλον θα παρω αυτον αργοτερα.Τωρα για το αν συμφερει, και μονο που τρως σπιτικο ψωμακι, μαρμελαδιτσα, κεικ και οτι αλλο για μενα ειναι κερδος περα απο το οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Το ψωμί που φτιάχνει, μπορεί να αντικαταστήσει το ψωμί του τοστ? Να σταματήσω δηλαδή να παίρνω ψωμί για τοστ έτοιμο ή όχι??

 

To ψωμί του αρτοπαρασκευαστή μπορείς να το κόψεις αν θέλεις σε λεπτές φέτες, αλλά γίνεται πιο "συμπαγές" από του τοστ. Το ψωμί του τοστ είναι κάπως "αέρας", αν με καταλαβαίνεις. Δεν έχουν την ίδια πυκνότητα...

 

Κοριτσια, οικονομικα συμφερει; θελω να πω αν υπολογισουμε ρευμα, αλευρι, μαγιες, υλικα γενικα, συμφερει το ψωμι στο σπιτι σε σχεση με το ψωμι στο φουρνο; εδω στη γειτονια εχει 2 φουρνους με 50 λεπτα το ψωμι. αν ειναι να το σκεφτω και να παρω και εγω αμα προλαβω τον αρτοπαρασκευαστη. επισης εχει και αλλες χρησεις εκτος απο την παρασκευη ψωμιου;

 

Οικονομικά:

Για 1 κιλό ψωμί (σε 2 μισόκιλα που βγάζουν οι φόρμες μου) χρησιμοποιώ:

730 γρ. αλεύρι --> 0,58 λεπτά (υπολογισμένο με τιμή κιλού 0,79)

4 κουταλάκια λάδι, 4 κουτ. ζάχαρη, 1 κουτ. αλάτι, νερό (όλα αυτά, ας πούμε....7 λεπτά?)

1 φακελάκι μαγιά --> περ. 25 λεπτά

ρεύμα (θέλει 3,25 ώρες) --> περίπου...25 λεπτά (κατά προσέγγιση)

 

Σύνολο: 1,15 περίπου το κιλό (σε 2 ψωμιά αν έχεις δύο φόρμες)

 

Πλεονεκτήματα:

- Το ψωμί που βγαίνει όμως ζυγίζει πράγματι κοντά στο κιλό. Το ψωμί που αγοράζεις από το φούρνο 50 λεπτά ζυγίζει 350 γραμ., άρα η τιμή κιλού του είναι: 1,42!

 

- Το ψωμί του παρασκευαστή διαρκεί περισσότερες μέρες φρέσκο, ενώ το αγοραστό την επόμενη μέρα το πετάς

 

- Επιπλέον, το ψωμί που φτιάχνεις εσύ είναι πιο νόστιμο και οπωσδήποτε πιο υγιεινό!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Εγω έχω βρει και πηγή για αλεύρι απο μύλο και μόνο απο το δικο μου ψωμι δίνω στη μικρη! Απο τα έτοιμα δεν δινω ποτε γιατι ξέρω απο την νύφη μου που δούλευε σε φούρνο οτι είναι χάλια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...