Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξέρω κι εγώ ότι είναι καλός του λιντλ,εγώ έχω του carrfour με τα ίδια λεφτά τον είχα πάρει.και είμαι πολύ ευχαριστημένη.δεν μοιάζει καθόλου με το ψωμί του φούρνου, να ξέρεις ότι χαλάει πιο γρήγορα...για τοστ κάνει μια χαρά.

ο δικός μου έχει έναν κάδο για 1 κιλό ψωμί,1 διπλό για 2 του μισού κιλού ψωμί,και συνήθως φτιάχνω τον ένα κάδο 500γρ ψωμί.

το τσουρέκι δεν μου έχει πετύχει 2 φορές,πρέπει να βρω άλλη συνταγή μάλλον.

ζύμη για πίτσα και πίτες βολεύει πολύ.

και μαρμελάδα έχω φτιάξει,πολύ ωραία...επίσης σταφιδόψωμο.

σίγουρα συμφέρει.

εμείς δεν τρώμε συχνά ψωμί,αλλά όποτε θέλω ψήνω και το υπόλοιπο τοστάκια.

τώρα θυμήθηκα ότι είχα πάρει του λιντλ τον ατμομάγειρα 30Ε και στον χρόνο επάνω χάλασε.και δεν πρόλαβα την εγγύηση.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς κάνετε την μαρμελάδα;Χρησιμοποιείτε την κλασική ζάχαρη;Επίσης μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε για τη ζύμη πίτσας;Έχω τον αρτοπαρασκευαστή αλλά δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω τα συγκεκριμένα.Δε βρίσκω και το βιβλίο συνταγών...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον εχω περιπου 6 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!!! Κανω συνεχεια ψωμακι και ζυμη πιτσας και εχω φτιαξει και τσουρεκια!!!! Τη συνταγη για τα τσουρεκια τη βρηκα στο internet. Εμεις τον εχουμε κατευχαριστηθει. Τα υλικα για τη ζυμη της πιτσας ειναι 300μλ νερο, 1 κουταλια σουπας ελαιολαδο,3/4 κουταλακι τσαγιου αλατι, 2 κουταλιες του γλυκου ζαχαρη, 450 γρ αλευρι για ολες τις χρησεις και 1 πακετακι στεγνη μαγια. Εμενα ειναι το προγραμμα 6 και βγαζει 2 κανονικες.Εγω ανοιγω τη ζυμη και πιανει ολο το ταψι του φουρνου μου.

Τσουρεκια συνταγη:http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3219&Itemid=49

Φιλακια!!!

Link to comment
Share on other sites

ποση ωρα χρειαζεται για να ψησει 1 ψωμι; ουφ. απο τη μια να σας πω την αληθεια το σκεφτομαι, απο την αλλη λεω μηπως χαλασω τσαμπα το 50ευρω.

 

παντως ο συγκεκριμενος εχει 3 χρονια εγγυηση. νομιζω εινια σημαντικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τον εχω περιπου 6 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!!! Κανω συνεχεια ψωμακι και ζυμη πιτσας και εχω φτιαξει και τσουρεκια!!!! Τη συνταγη για τα τσουρεκια τη βρηκα στο internet. Εμεις τον εχουμε κατευχαριστηθει. Τα υλικα για τη ζυμη της πιτσας ειναι 300μλ νερο, 1 κουταλια σουπας ελαιολαδο,3/4 κουταλακι τσαγιου αλατι, 2 κουταλιες του γλυκου ζαχαρη, 450 γρ αλευρι για ολες τις χρησεις και 1 πακετακι στεγνη μαγια. Εμενα ειναι το προγραμμα 6 και βγαζει 2 κανονικες.Εγω ανοιγω τη ζυμη και πιανει ολο το ταψι του φουρνου μου.

Τσουρεκια συνταγη:http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3219&Itemid=49

Φιλακια!!!

 

 

Καλημερα,

επειδη ενδιαφερομαι και εγω εχεις αυτον του λιντ??

Εμενα με ενδιαφερει να φτιαχνω και τσουρεκια και κρουασαν και στο βιντεο που ειδα δεν το αναφερει πουθενα γι'αυτο σκεφτομαι μηπως παρω καποιον αλλο αλλα αν οντως φτιαχνει οπως λες....

Αχ απαντησε μου σε παρακαλω για να δω τι θα κανω τελικα.

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

επειδη ενδιαφερομαι και εγω εχεις αυτον του λιντ??

Εμενα με ενδιαφερει να φτιαχνω και τσουρεκια και κρουασαν και στο βιντεο που ειδα δεν το αναφερει πουθενα γι'αυτο σκεφτομαι μηπως παρω καποιον αλλο αλλα αν οντως φτιαχνει οπως λες....

Αχ απαντησε μου σε παρακαλω για να δω τι θα κανω τελικα.

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

 

Όλοι φτιάχνουν τα ίδια κούκλα μου. Εχουν τα ίδια προγράμματα. Μόνο η μάρκα διαφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται??? Κι εγώ είδα το βίντεο και δε λέει πουθενά για τσουρέκια.

Κι εμένα δεν με ενδιαφέρουν τα κέικ και οι μαρμελάδες. Αλλά το ψωμί περισσότερο και λίγο τα τσουρέκια.

 

Βέβαια δεν με βλέπω να τον αγοράζω γιατί απο οτι κατάλαβα το ψωμί είναι όλο ψύχα και δεν μου πολυαρέσει αυτό.....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον αρτοπαρασκευαστη του lidl εχω παρει και οπως σας ειπα εφτιαξα τσουρεκια. Αυτον ακριβως που δειχνει το βιντεο. Τη συνταγη για τσουρεκια δε τη λεει μεσα στο βιβλιαρακι του, αλλα τη βρηκα στο ιντερνετ (σας την ανεβασα). Για να ψησει το ψωμι το προγραμμα που επιλεγω κανει 2.30 ωρες. Οπως σας ειπα, εγω δεν εχω μετανιωσει τα λεφτα που εδωσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω παρα πολυ που μας απαντησες.

Εγω νομιζα οτι ο αρτοπαρασκευαστης για να φτιαξει τσουρεκια και κρουασαν πρεπει να το εχει σαν προγραμμα αλλα απο αυτα που διαβαζσα καταλαβα οτι με την καταλληλη συνταγη και προγραμμα ζυμωμα-φουσκωμα μπορουμε να φτιαξουμε.

Ελπιζω να καταλαβα καλα γιατι την πεμπτη παω να τον παρω:D.

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχχχχ με βαλατε σε σκεψεις!!!!:o

εδω και 2 χρονια ψηνω δικο μου ψωμι μονο που το ζυμωνω μονη μου!!

ουφ τωρα "ψηνομαι " και εγω να το παρω!!

 

Η πεθερά μου έφτιαχνε μόνη της ψωμί με προζύμι κιόλας, όχι μαγιά, για πάααρα πολλά χρόνια. Μέχρι που πήρε τον αρτοπαρασκευαστή κι αυτή και βολεύτηκε! Της λύθηκαν τα χέρια!

 

 

Ξέρει καμιά να μου πει, αν πάθει κάτι αυτός του ΛΙΝΤΛ, υπάρχει κάποιο service στην Ελλάδα για ανταλλακτικά κλπ;

 

Και βέβαια! όπως έχω ήδη γράψει και παραπάνω, είναι και φθηνά (μικρή φόρμα: 5 ευρώ, μεγάλη 10 ευρώ, ζυμωτές 5 ευρώ οι δύο). Εγώ πριν από λίγο καιρό αγόρασα 2 μικρές φόρμες και ήρθαν την άλλη μέρα με κούριερ!

 

Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται αν τυχόν χαλάσει το μηχάνημα, δεν μου έτυχε...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ που μας απαντησες.

Εγω νομιζα οτι ο αρτοπαρασκευαστης για να φτιαξει τσουρεκια και κρουασαν πρεπει να το εχει σαν προγραμμα αλλα απο αυτα που διαβαζσα καταλαβα οτι με την καταλληλη συνταγη και προγραμμα ζυμωμα-φουσκωμα μπορουμε να φτιαξουμε.

Ελπιζω να καταλαβα καλα γιατι την πεμπτη παω να τον παρω:D.

 

kellypig ρωταω εσενα επειδη τα εχεις φτιαξει τα τσουρεκακια(αν ξερει και καποια αλλη κοπελια ας μας πει ομως:D).

Σωστα ειναι αυτα που εχω γραψει?

Αυτη τη διαδικασια ακολουθεις?

Ποση ωρα χρειαστηκαν μεχρι να τα ψησεις?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kellypig ρωταω εσενα επειδη τα εχεις φτιαξει τα τσουρεκακια(αν ξερει και καποια αλλη κοπελια ας μας πει ομως:D).

Σωστα ειναι αυτα που εχω γραψει?

Αυτη τη διαδικασια ακολουθεις?

Ποση ωρα χρειαστηκαν μεχρι να τα ψησεις?

Ευχαριστω.

 

Καλημερα!!!!

Υπαρχει καποια μανουλα που να εχει αρτοπαρασκευαστη και να μπορει να μας απαντησει????

Αυριο τον εχει στα λιντλ και λεω να τον παρω.

Ειναι σωστα αυτα που εχω γραψει????

'Η εχω καταλαβει λαθος τον τροπο λειτουργιας του!!!!

Χιλια συγνωμη αν σας ζαλιζω:(.

Link to comment
Share on other sites

 

Και βέβαια! όπως έχω ήδη γράψει και παραπάνω, είναι και φθηνά (μικρή φόρμα: 5 ευρώ, μεγάλη 10 ευρώ, ζυμωτές 5 ευρώ οι δύο). Εγώ πριν από λίγο καιρό αγόρασα 2 μικρές φόρμες και ήρθαν την άλλη μέρα με κούριερ!

 

Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται αν τυχόν χαλάσει το μηχάνημα, δεν μου έτυχε...

 

Καλημέρα κατριν!

Μπορείς να μας πεις από που παρήγγειλες τις φόρμες; Σκέφτομαι να τον αγοράσω αύριο αλλά θα ήθελα να πάρω και 2 μικρές φόρμες να τις έχω...και όταν λες ζημωτές τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κατριν!

Μπορείς να μας πεις από που παρήγγειλες τις φόρμες; Σκέφτομαι να τον αγοράσω αύριο αλλά θα ήθελα να πάρω και 2 μικρές φόρμες να τις έχω...και όταν λες ζημωτές τι εννοείς;

 

Oι φόρμες εσωτερικά έχουν ένα μεταλλικό εξάρτημα, τον ζυμωτή. Ο ζυμωτής γυρνάει και ζυμώνει το ψωμί και αφαιρείται από το ψωμί είτε αφού ψηθεί το ψωμί (αφήνει μία τρύπα στο ψωμί έτσι) είτε νωρίτερα, αφού ζυμωθεί το ψωμί και πριν αρχίσει να ψήνεται (πρέπει να βγάλεις το ζυμάρι από τη φόρμα, να αφαιρέσεις το ζυμωτή και να ξαναβάλεις το ζυμάρι μετά μέσα). Το πιο απλό είναι το πρώτο, κι ας έχει μια τρυπούλα το ψωμί.

 

Οταν αγόρασα το μηχάνημα, μέσα είχε ένα χαρτί με τη διεύθυνση (Αθήνα) που παραγγέλνεις φόρμες ή ζυμωτές (αν και δε νομίζω ότι είναι εύκολο να χαλάσουν οι ζυμωτές).

Τεσπα, επειδή το δικό μου μηχάνημα το πήρα παλιά, οι τιμές που είχε μέσα το χαρτί ήταν παλιές (και μάλιστα ακριβότερες) από τις τρέχουσες. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το κατάστημα που έχει τα ανταλλακτικά και τα παρήγγειλα. Δες μέσα στο μηχάνημα για το όνομα και τηλέφωνο κλπ. Αν τυχόν δεν έχει, πες μου να ψάξω να βρω το χαρτί μου, διότι δεν το έχω πρόχειρο αυτή τη στιγμή, αν και ο δικός μου είναι bifinnet και από ό,τι βλέπω ο αυριανός είναι silver crest. Πολύ πιθανόν όμως τα ανταλλακτικά να τα έχει το ίδιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Oι φόρμες εσωτερικά έχουν ένα μεταλλικό εξάρτημα, τον ζυμωτή. Ο ζυμωτής γυρνάει και ζυμώνει το ψωμί και αφαιρείται από το ψωμί είτε αφού ψηθεί το ψωμί (αφήνει μία τρύπα στο ψωμί έτσι) είτε νωρίτερα, αφού ζυμωθεί το ψωμί και πριν αρχίσει να ψήνεται (πρέπει να βγάλεις το ζυμάρι από τη φόρμα, να αφαιρέσεις το ζυμωτή και να ξαναβάλεις το ζυμάρι μετά μέσα). Το πιο απλό είναι το πρώτο, κι ας έχει μια τρυπούλα το ψωμί.

 

Οταν αγόρασα το μηχάνημα, μέσα είχε ένα χαρτί με τη διεύθυνση (Αθήνα) που παραγγέλνεις φόρμες ή ζυμωτές (αν και δε νομίζω ότι είναι εύκολο να χαλάσουν οι ζυμωτές).

Τεσπα, επειδή το δικό μου μηχάνημα το πήρα παλιά, οι τιμές που είχε μέσα το χαρτί ήταν παλιές (και μάλιστα ακριβότερες) από τις τρέχουσες. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το κατάστημα που έχει τα ανταλλακτικά και τα παρήγγειλα. Δες μέσα στο μηχάνημα για το όνομα και τηλέφωνο κλπ. Αν τυχόν δεν έχει, πες μου να ψάξω να βρω το χαρτί μου, διότι δεν το έχω πρόχειρο αυτή τη στιγμή, αν και ο δικός μου είναι bifinnet και από ό,τι βλέπω ο αυριανός είναι silver crest. Πολύ πιθανόν όμως τα ανταλλακτικά να τα έχει το ίδιο κατάστημα.

 

Επειδή έχω πάρει ανταλλακτικά πολυ πρόσφατα δυστυχώς οι δυο μικρές φόρμες δεν μπαίνουν στο μοντέλο που κυκλοφορεί τώρα! Κι εγω είχα χαρεί αλλα.....

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

εγω τον εχω στην Ελλάδα...πριν φύγουμε αρκετό καιρό του είχα βγάλει τα μάτια σε ψωμιά, κέικ, σταφιδόψωμα κλπ κλπ ....Είναι δυνατό και πολύ ανθεκτικό....Τωρα που φύγαμε πήγε ο πατέρας μου και τον καβάτζωσε για δικό του κατάλαβες??? χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάρει ανταλλακτικά πολυ πρόσφατα δυστυχώς οι δυο μικρές φόρμες δεν μπαίνουν στο μοντέλο που κυκλοφορεί τώρα! Κι εγω είχα χαρεί αλλα.....

 

Δεν αγοράζεις ό,τι νά'ναι! Λες το μοντέλο του παρασκευαστή σου και σου απαντούν εάν υπάρχουν και ποια ανταλλακτικά για το μοντέλο σου....

Link to comment
Share on other sites

Δεν αγοράζεις ό,τι νά'ναι! Λες το μοντέλο του παρασκευαστή σου και σου απαντούν εάν υπάρχουν και ποια ανταλλακτικά για το μοντέλο σου....

 

Ναι αυτο λέω κι εγω. Το μοντέλο που κυκλοφορεί δε δέχεται τις δυο φόρμες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

εγώ πλέον τον αρτοπαρασκευαστή εκτός από ψωμί τον βάζω να ζυμώνει και το φύλλο για τις πίτες μου.βάζω το πρόγραμμα που έχει για ζυμαρικά και σε 12' μου το έχει κάνει τέλειο.μετά το φύλλο ανοίγει τόσο εύκολα ,που δε μου παίρνει πάνω από 2' για το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...