Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οπίσθια κλίση μήτρας


gema

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια!Εγώ εκτός από οπίσθια κλίση της μήτρας,έχω κ οπίσθια κάμψη.Πονάω αφόρητα στην περίοδο,μέχρι στο νοσοκομείο έχω φτάσει με τόσο πόνο,αλλά όχι ιδιαίτερα στο sex.Θέλω να σας πω ότι έμεινα έγκυος με την πρώτη(χωρίς αίσιο τέλος) κ τώρα είμαστε σε διαδικασία προσπαθειών για 3 μήνες αλλά δεν έχει συμεί το ευχάριστο ακόμη.Κάποια στιγμη μου είχε πει ο παλιός μου γυναικολόγος οτι εμείς είναι ευκολότερο να συλλάβουμε κοινώς....στα 4!!Τι να πω,δαν ξέρω αν όντως ισχύει,πάντως όταν συνέλαβα σε τέτοια στάση ήμουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • zarozinia

    zarozinia 13 δημοσιεύσεις

  • angi

    angi 11 δημοσιεύσεις

  • sabrina

    sabrina 10 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 8 δημοσιεύσεις

Γεια σας κι από μένα!

Άλλο ένα μέλος του club της οπίσθιας θέσης μήτρας...

 

Εμείς είμαστε στον 4ο μήνα προσπαθειών... και μάλιστα σήμερα χαμογέλασε το clearblue τεστ ωορρηξίας...;)

 

Τους προηγούμενους μήνες απλά έμενα ξαπλωμένη με τα πόδια ψηλά κανένα μισάωρο μετά την επαφή, αλλά τίποτα...

 

Τώρα διάβασα πολλά για τη στάση "στα 4" ότι βοηθάει...λέω να τη δοκιμάσουμε σήμερα :oops:

Επίσης, έχω διαβάσει ότι καλό είναι να μένουμε μπρούμυτα μισή ώρα μετά???:confused::?: Μήπως να το εφαρμόσω και αυτό αυτή τη φορά?? Λέτε όντως να βοηθάει? Είχε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία?

l4Cxp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εγω εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οπισθια θεση μητρας!!!!!!!!!!μετα απο 22 μηνες ακαρπων προσπαθειων και μιας αποτυχημενης σπερματεγχυσης αποφασιζω να καθομαι στα 4 ολο τον μηνα σε ολες τις επαφες.....με επαφες 9η 10η 11η και 17η μερα ουτε καν στις γονιμες,συνελαβα το σπορακι μου!!!!!!!!!ναι ναι ναι στα 4!!!!!!!!! τουρνοκ@##$%%ηκα η κιουρια,συγνωμη κυρια adm για την εκφραση απλα θελω να ειμαι παραστατικη,και εγινε!!!!!!!!!!!!!εγινε εγινε εγινε.....μην απογοητευεστε!!!!!!!!!!και οι οπισθιες θεσεις μητρας εχουν ψυχη!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εγω εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οπισθια θεση μητρας!!!!!!!!!!μετα απο 22 μηνες ακαρπων προσπαθειων και μιας αποτυχημενης σπερματεγχυσης αποφασιζω να καθομαι στα 4 ολο τον μηνα σε ολες τις επαφες.....με επαφες 9η 10η 11η και 17η μερα ουτε καν στις γονιμες,συνελαβα το σπορακι μου!!!!!!!!!ναι ναι ναι στα 4!!!!!!!!! τουρνοκ@##$%%ηκα η κιουρια,συγνωμη κυρια adm για την εκφραση απλα θελω να ειμαι παραστατικη,και εγινε!!!!!!!!!!!!!εγινε εγινε εγινε.....μην απογοητευεστε!!!!!!!!!!και οι οπισθιες θεσεις μητρας εχουν ψυχη!!!!!!!!!!

 

περιγραφικοτατη οπως παντα!!!!!!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα ,

 

και εγω οπισθια κλιση μητρας εχω και μετα απο λαθος καποιου βλακα γιατρου ( στην Αθηνα ) εκανα και χειρουργειο και αφαιρεσα δεξια σαλπιγγα και ωοθηκη αλλα 2 μηνες μετα εμεινα εγκυος και τωρα εχω την μπεμπουλλα οποτν κοριτσια μην απογοητευεστε με τιποτα συνεχιστε τις προσπαθιες εντατικα και ολα θα πανε μια χαρα !!!!!!

Keep walking που λενε !!!!!!

Πολλα φιλια κια καλες επιτυχιες σε ολες σας !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια κι εγώ στο club ανήκω άλλα το ανακάλυψα αφού έμεινα έγκυος δύο φορές και μάλιστα την δεύτερη φορά με δίδυμα. Εμεινα έγκυος για πρώτη φορά την πρώτη νύχτα του γάμου μου και ακριβώς εννιά μήνες μετά γέννησα. Δηλαδή πάλι καλά που μου το είπε και ο γιατρός για να το ξέρω.Τι να πω ουδέποτε χρησιμοποίησα κανενός είδους τεχνική ή στάση απλά το ευχαριστιόμουν με την ψυχή μου και το αποτέλεσμα είναι οτι τώρα πια είμαι τρίτεκη και χρησιμοποιούμε διπλό προφυλακτικό για να μη έχουμε απρόοπτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπισθια κλιση, συλληψη πρωτου μηνα προσπαθειας 1 μηνα μετα τον γαμο. Καμια σχεση. Ποιος σας ειπε οτι επιρρεαζεται η συλληψη?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem, κι εμας η δικιά μας στο Guitar Hero αγαπημένο κομμάτι έχει το "what have you done"! Βέβαια, όταν ήταν δύο ετών τραγούδουσε απ' έξω την "Καπαρντίνα" του Παπακωνσταντίνου! :D

 

Συγνώμη για το οφ τοπικ

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω οπισθια κλιση μητρας,δυσκολευτηκα να συλλαβω επειδη ειχα φοβερο αγχος και υψηλη προλακτινη.

Απο την στιγμη που ρυθμισα την προλακτινη μου εμεινα εγκυος μετα απο 10 μηνες προσπαθειων.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ellemphriem, κι εμας η δικιά μας στο Guitar Hero αγαπημένο κομμάτι έχει το "what have you done"! Βέβαια, όταν ήταν δύο ετών τραγούδουσε απ' έξω την "Καπαρντίνα" του Παπακωνσταντίνου! :D

 

Συγνώμη για το οφ τοπικ

 

Μα λεμε κολλημα ειδικα με το solemn hour.....τι να πεις....εχουν και τα μικρα γουστο αμ τι ! :mrgreen: Μπραβο στην ζουζου σου. Ετσι τα λουλουδια μας απο νωρις ποιοτητα.....! Και εμενα με συγχωρητε για το οφφ τοπικ.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και χρόνια πολλά σε όλες σας. Εχω οπίσθια θέση και δεν εχω μείνει έγκυος ακόμη. Αλλο όμως θέλω να ρωτήσω. Πήγα σήμερα στη γυναικολόγο μου και μου είπε ότι ο τράχηλος της μήτρα είναι πολύ χαμηλά και να προσέχω να μην σηκώνω βάρη. Φοβήθηκα και προβληματίστηκα. Εχει τύχει σε καμιά σας κάτι ανάλογο;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!

Άλλο ένα μέλος του club της οπίσθιας θέσης μήτρας...

 

Εμείς είμαστε στον 4ο μήνα προσπαθειών... και μάλιστα σήμερα χαμογέλασε το clearblue τεστ ωορρηξίας...;)

 

Τους προηγούμενους μήνες απλά έμενα ξαπλωμένη με τα πόδια ψηλά κανένα μισάωρο μετά την επαφή, αλλά τίποτα...

 

Τώρα διάβασα πολλά για τη στάση "στα 4" ότι βοηθάει...λέω να τη δοκιμάσουμε σήμερα :oops:

Επίσης, έχω διαβάσει ότι καλό είναι να μένουμε μπρούμυτα μισή ώρα μετά???:confused::?: Μήπως να το εφαρμόσω και αυτό αυτή τη φορά?? Λέτε όντως να βοηθάει? Είχε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία?

 

 

Καλημέρα κι από εμένα! Έχω να σου πώ ότι κι εγώ έχω οπίσθια κάμψη της μήτρας, συνέλαβα στα 36 μου το πρώτο μου παιδί με την 1η προσπάθεια, είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη κι έναν πολύ καλό κι εύκολο (όσο γίνεται βέβαια)φυσιολογικό τοκετό.

Τώρα στα 38 μου είμαι πάλι έγκυος στον 6ο μήνα με την 1η προσπάθεια.

Ο γιατρός μου πάντως μου είχε πεί ότι καλό είναι το sex να γίνει με την στάση "στα 4" και μετά να μείνεις ξαπλωμένη μπρούμυτα για λίγη ώρα. Εγώ αυτό το έκανα την 2η φορά για να είμαι ειλικρινής και όλα οκ όπως είδες.

Πάντως καμία σχέση δεν έχει η γονιμότητα με την κλίση της μήτρας από ότι μου λέει η εμπειρία μου και ο γιατρός μου τον οποίο και εμπιστεύομαι απόλυτα.

Απλά μπορεί να πονάς λίγο στο sex ή στην περίοδο. Γι' αυτό λοιπόν μην αγχώνεσαι!

Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν και σύντομα να γίνεις μια γλυκιά μανούλα!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Χθες το βραδυ συγκρινα εναν υπερηχο που ειχα κανει το 2007, πριν το παιδι,με εναν υπερηχο που εκανα φετος τον οκτωμβρη.

Στον υπερηχο του 2007 γραφει ''οπισθια κλιση μητρας'',ενω στον φετινο γραφει ''προσθια κλιση μητρας'':confused:.

Τι συμβαινει?

Εκανε αραγε λαθος ο γιατρος ή αλλαζει θεση η μητρα μετα απο μια γεννα?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Μια που βρήκα το φόρουμ, θα ανοίξω κι άλλο θέμα που με απασχολεί. Ξέρει κάποια κάτι γι' αυτό? Οποιαδήποτε εμπειρία θα βοηθούσε. Η μητέρα μου έχει οπίσθια κλίση της μήτρας, και εγώ. Γυναικολόγος μου είπε ότι είναι κι αυτό ένα μικρό θεματάκι υπογονιμότητας (σε ελάχιστα ποσοστά όμως), και ότι είναι λόγος που προκαλεί πόνους περιόδου.. Τι έχετε να πείτε γι' αυτό?:confused::confused::confused:

Συγνώμη, δεν είχα δει το θεματάκι που είχε ήδη ανοιχτό!! Συγνώμη!!! :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Μια που βρήκα το φόρουμ, θα ανοίξω κι άλλο θέμα που με απασχολεί. Ξέρει κάποια κάτι γι' αυτό? Οποιαδήποτε εμπειρία θα βοηθούσε. Η μητέρα μου έχει οπίσθια κλίση της μήτρας, και εγώ. Γυναικολόγος μου είπε ότι είναι κι αυτό ένα μικρό θεματάκι υπογονιμότητας (σε ελάχιστα ποσοστά όμως), και ότι είναι λόγος που προκαλεί πόνους περιόδου.. Τι έχετε να πείτε γι' αυτό?:confused::confused::confused:

Συγνώμη, δεν είχα δει το θεματάκι που είχε ήδη ανοιχτό!! Συγνώμη!!! :-(

 

Εχω και εγω οπισθια κληση μητρας.....σε οσους γυναικολογους εχω παει κανενας ποτε δν μ ειπε πως παιζει ρολο σε υπογονιμοτητα...:rolleyes::rolleyes:!!!

Απλα εχει αλλη κλιση αυτο και τιποτα αλλο επισης ολοι μ ειπαν πως αν γεννησεις τις περισσοτερες φορες γυρναει στην φυσιολογικη της θεση....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, μήπως έχετε κάνει σαλπιγγογραφία? Έχω διαβάσει ότι λόγω της οπίσθιας κλήσης μήτρας που έχω και εγώ, πονάς πολύ στην σαλπιγγογραφία. Έτσι είναι? Θα πάω την Παρασκευή για σαλπιγγογραφία και με έχει φάει το άγχος, σε κάποιες λένε να πάρουν και παυσίπονα πριν, εμένα τίποτα δεν μου είπαν.

HvAnp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, μήπως έχετε κάνει σαλπιγγογραφία? Έχω διαβάσει ότι λόγω της οπίσθιας κλήσης μήτρας που έχω και εγώ, πονάς πολύ στην σαλπιγγογραφία. Έτσι είναι? Θα πάω την Παρασκευή για σαλπιγγογραφία και με έχει φάει το άγχος, σε κάποιες λένε να πάρουν και παυσίπονα πριν, εμένα τίποτα δεν μου είπαν.

γεια σου maria!!!εχω κ γω οπισθια κληση μητρασ αλλα δε πονεσα στη σαλπιγγογραφια...μου χαν πει να παρω 2 μερεσ πριν αντιβιωση που την συνεχισα κ 3-4 μερεσ μετα(δηλ εβα κουτι βιμπραμισιν)κ 2 ωρεσ πριν παω για τν εξεταση 2 μπουσκοπαν πλασ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, μήπως έχετε κάνει σαλπιγγογραφία? Έχω διαβάσει ότι λόγω της οπίσθιας κλήσης μήτρας που έχω και εγώ, πονάς πολύ στην σαλπιγγογραφία. Έτσι είναι? Θα πάω την Παρασκευή για σαλπιγγογραφία και με έχει φάει το άγχος, σε κάποιες λένε να πάρουν και παυσίπονα πριν, εμένα τίποτα δεν μου είπαν.

 

 

Εκανα σαλπιγγογραφία πριν 9 μήνες περιπου και πονεσα αρκετα αλλα δεν ξερω αν οφειλετε στην οπίσθια κλίση της μήτρας μου. Πήρα volrtaren υποθετο 2 ωρες πριν και panadon 1 ωρα πριν και 3 ωρες μετα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου maria!!!εχω κ γω οπισθια κληση μητρασ αλλα δε πονεσα στη σαλπιγγογραφια...μου χαν πει να παρω 2 μερεσ πριν αντιβιωση που την συνεχισα κ 3-4 μερεσ μετα(δηλ εβα κουτι βιμπραμισιν)κ 2 ωρεσ πριν παω για τν εξεταση 2 μπουσκοπαν πλασ

 

Κι εγω πήρα την ιδια αντιβίωση αλλα μετα την εξέταση για 3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα σαλπιγγογραφία πριν 9 μήνες περιπου και πονεσα αρκετα αλλα δεν ξερω αν οφειλετε στην οπίσθια κλίση της μήτρας μου. Πήρα volrtaren υποθετο 2 ωρες πριν και panadon 1 ωρα πριν και 3 ωρες μετα.

Δηλαδή εμένα που δεν μου είπαν να πάρω τίποτα, να πάρω από μόνη μου? Θα πάρω να ξαναρωτήσω.

HvAnp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμένα που δεν μου είπαν να πάρω τίποτα, να πάρω από μόνη μου? Θα πάρω να ξαναρωτήσω.

 

 

Παρε οποσδηποτε εμενα δεν μου ειπαν απο το εξεταστικο κεντρο τιποτα ο γιατρός μου, μου ειπε τι να παρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ευχαριστώ πολύ κορίτσι!!!

Μετά από ένα 8 μήνες που έκανα τη σαλπιγγογραφία, θυμήθηκα ότι μου είχε πει και έμενα ο γιατρός ότι έχω οπίσθια κλίση μήτρας.Μου είχε αναφέρει όμως ότι αυτό σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζει τη γονιμότητα, και σε κάτι που διάβασα σήμερα αυτό λέει...

ελπίζω όντως να είναι έτσι τα πράγματα...

να αναφέρω όμως ότι δεν πονώ στη περίοδο μου, αλλά ούτε στη σαλπιγγογραφία πόνεσα αλλά ούτε και στη σπέρματέγχυνση...

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα κοριτσάκια!Εγώ εκτός από οπίσθια κλίση της μήτρας,έχω κ οπίσθια κάμψη.Πονάω αφόρητα στην περίοδο,μέχρι στο νοσοκομείο έχω φτάσει με τόσο πόνο,αλλά όχι ιδιαίτερα στο sex.Θέλω να σας πω ότι έμεινα έγκυος με την πρώτη(χωρίς αίσιο τέλος) κ τώρα είμαστε σε διαδικασία προσπαθειών για 3 μήνες αλλά δεν έχει συμεί το ευχάριστο ακόμη.Κάποια στιγμη μου είχε πει ο παλιός μου γυναικολόγος οτι εμείς είναι ευκολότερο να συλλάβουμε κοινώς....στα 4!!Τι να πω,δαν ξέρω αν όντως ισχύει,πάντως όταν συνέλαβα σε τέτοια στάση ήμουν.

 

Έχω κι εγώ οπίσθια κάμψη της μήτρας και, όπως καταλαβαίνετε, ντρέπομαι να ρωτήσω το γιατρό να μου προτείνει κάποια στάση.... Από την άλλη, όλο το ζωικό βασίλειο με αυτή τη στάση δεν πολλαπλασιάζεται...;;;; Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία με το επιθυμητό αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...