Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οπισθια κλιση μητρας-ποτε ειδατε το σπορακι?


Recommended Posts

Μια ερωτηση προς τις κοπελες που εχουν ΟΠΙΣΘΙΑ κλιση μητρας.

Ποτε ειδατε το σπορακι στον υπερηχο κ σε ποια εβδομαδα ακουσατε καρδουλα?

 

Ειχατε καμμια αποκλιση ως προς τις πραγματικες εβδομαδες κ τις εβδομαδες που ελεγε ο υπερηχος?

 

Δυσκολευτηκε ο γιατρος να το βρει η ηταν ευκολο αλλα κυριως σε ποια εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βρε madeleine μηπως εισαι φοιτητρια ιατρικης και κανεις καμια εργασια για την οπισθια κλιση?

εγω ειχα οπισθια κλιση και συνελαβα και γεννησα κανονικα και ευκολοτατα και δεν υπηρχε καμια αποκλιση, αν θυμαμαι καλα στην πρωτη επισκεψη 6 εβδ. ειδαμε το σπορακι..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω η οπισθια κλιση ισως δημιουργει μικρο πονο στην επαφη. Ποτέ σε οτι εχει σχεση με εγκυμοσυνη. Εχω ιστορικο με 2 φυσιολογικοτατες εγκυμοσυνες, εξελιξη και τοκετους. Και οσο για την επαφη .... ε, υπαρχουν διαφορες θεσεις. (Το λεω οσο πιο σεμνα μπορω).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω οπισθια κάμψη μήτρας ο γιατρος μου οταν ηθελα να κάνω παιδι μου ειχε πει οτι θα πρεπει να καθομαι μπρουμητα μετα την επαφή κανενα εικοσάλεπτο, αλλα ολα τα αλλα κανονικότατα δεν νομιζω να εχει διαφορά.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω για να μην αποπροσανατολιζομαστε.

 

Δεν ρωτησα αν μεινατε ευκολα εγκυοι με οπισθια κλιση μητρας αλλα ποτε ειδατε το σπορακι και την καρδουλα για πρωτη φορα. Εννοω σε ποια εβδομαδα!

 

Και κατι αλλο.

Εχω ακουσει οτι στην αυχενικη ειναι λιγο δυσκολο σε γυναικες με οπισθια κλιση να γινει κοιλιακα ο υπερηχος και καποιες φορες γινεται ενδοκολπικα.

Σας εχει συμβει?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω οπίσθια κάμψη μήτρας. Στην 1η εγκυμοσύνη είδα το σποράκι μου όταν ΑΥΤΟ ήταν 6 εβδ. και 5 ημερών αν θυμάμαι καλά (δε βρίσκομαι στο σπίτι να σου πω με σιγουριά) και ακούσαμε και καρδιά και στο 2ο το είδαμε όταν ήταν 5 εβδομ. και 4 ημέρών αλλά καρδιά δεν ακούσαμε καθώς ήταν νωρίς και πήγα την επόμενη εβδομάδα όπου ακούσαμε καρδιά.

Και τα δύο μωρά έχουν 1 εβδομάδα απόκλιση σύμφωνα με τον υπέρηχο. Δλδ σύμφωνα με την περίοδο έπρεπε να είμαι ας πούμε 6 εβδ. όταν πήγα για πρώτη φορά αλλά το μωρό έβγαινε 5 εβδ. Βέβαια αυτό έχει να κάνει περισσότερο φαντάζομαι με το γεγονός ότι έχω άστατο κύκλο και μπορεί να τα συνέλαβα αργότερα.

 

Και τις 2 φορές έκανα ενδοκολπικό υπέρηχο στην 1η επίσκεψη απλά επειδή έτσι συνηθίζεται όταν ο υπέρηχος είναι δημόσιου νοσοκομείου και είναι για τα μπάζα...οπότε είναι δύσκολο να δεις καλά το μωρό με κοιλιακό υπέρηχο. Φαίνεται και με τον κοιλιακό δλδ αλλά δεν μπορούν να το μετρήσουν. Από εκεί και πέρα την 1η αυχενική την έκανα επίσης ενδοκολπικά (αλλά έτσι γίνεται σε όλες στο νοσοκομείο μας) Την 2η αυχενική με το καλό περιμένω να την κάνω στις 19 Απριλίου και νομίζω ότι κι αυτή θα γίνει ενδοκολπικά.

Δε νομίζω η οπίσθια κάμψη να έχει να κάνει με αυτά που ρώτησες. Αν δε φαίνεται μωρό ή αν υπάρχει απόκλιση πιθανόν να οφείλεται σε άλλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Eκ των υστέρων διάβασα το άλλο θέμα σου και είδα το λινκ το οποίο παρέθεσες. Δε διάβασα τις ιστορίες των κοριτσιών αλλά κατάλαβα τον προβληματισμό σου. Είναι πολύ ενδιαφέρον πραγματικά! Και μια αφορμή για συζήτηση και προβληματισμό με το γιατρό μου... Για να δούμε τι θα μου πει την επόμενη φορά που θα πάω... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω ειμαι 6 εβδομαδων και πηγα προχτες στο γιατρο για τον πρωτο υπερηχο και την ακουσαμε την καρδουλα παροτι εχω οπισθια κλιση, απλα δεν μπορουσε να το δει κοιλιακα και το ειδε κολπικα μονο αυτο....!!!!!!

 

 

 

 

dev348pf___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω τη μήτρα μου με οπίσθια κλίση.

Είδα και άκουσα το μωράκι μας την 7η εβδομάδα, στον πρώτο υπέρηχο που κάναμε (ενδοκολπικά) αφού διαπίστωσα ότι είμαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω οπίσθια κάμψη μήτρας. Στην 1η εγκυμοσύνη είδα το σποράκι μου όταν ΑΥΤΟ ήταν 6 εβδ. και 5 ημερών αν θυμάμαι καλά

 

Ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο! Τότε είδα τη φακούλα μου (τότε φακούλα 4mm τώρα φασολάκι 2,5cm) και άκουσα την καρδούλα του! Σε εκείνη την επίσκεψη συνέπιπταν οι ημερομηνίες (στην εκτύπωση που πήρα). Τη περασμένη Δευτέρα που πήγα προέκυψε απόκλιση: ημερ: 9βδ+5ημέρες, υπερ: 9βδ+1 ημέρα).

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω εχω οπισθια καμψη μητρας προβλημα δεν ειχα με τα μωρακια μου τα ειδα και τα δυο στην 6 εβδ+ κατι ημερες .και γεννησα και πολυ καλα ενα σπροξημο και τσουπ ! στα χερια του γιατρου τα μωρα μου. το μονο θεμα που ειχα ηταν οταν ειχα καποια συγκεκριμενη σταση με τον αντρα μου καποια πονακια μονο αυτο κατι αλλο οχι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι εγω με οπισθια ειμαι. Τον σπορο τον ειδαμε 5 εβδομαδων με ιχνη εμβρυου μεσα και 7 εβδομαδων ακουσαμε καρδια. .......επισης αυχενικη εγινε κοιλιακα, φαινοταν το μωρο πεντακαθαρα και ειδαμε τα παντα μεσα σε 20 λεπτα. Δεν χρειαστηκε επαναληπτικη. Δεν καταλαβαινω ομως για την αυχενικη γιατι μετα απο ενα σημειο η μητρα σου σηκωνεται στην σωστη σταση για να φιλοξενισει το μωρο. Δεν παραμενει μεχρι το τελος οπισθια. Συγκεκριμενα μεχρι τον 3ο μηνα εχει σηκωθει σε ορθη σταση πληρως. Και εκει ειναι που κανεις και την αυχενικη......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια και εγω εχω οπισθια καμψη μητρας προβλημα δεν ειχα με τα μωρακια μου τα ειδα και τα δυο στην 6 εβδ+ κατι ημερες .και γεννησα και πολυ καλα ενα σπροξημο και τσουπ ! στα χερια του γιατρου τα μωρα μου. το μονο θεμα που ειχα ηταν οταν ειχα καποια συγκεκριμενη σταση με τον αντρα μου καποια πονακια μονο αυτο κατι αλλο οχι.

ακριβως τα ιδια και εγω.τα ειδα κανονικα στην 6η εβδομαδα και το μονο θεμα ειναι στην συγκεκριμενη σταση που αναφερεις:lol::lol::lol:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω στην οπίσθια κλίση μήτρας (όπου έχω και εγώ όπως και η διδ. αδερφούλα μου REA-1971) προτιμάνε να κάνουν ενδοκολπικό υπέρηχο (στο κοιλιακό/εξωτερικό μπορεί να μην καταφέρουν να ακούσουν καρδιά ούτε στον 7ο μήνα)

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

αφου τεθηκε και τετοιο θεμα κι εγω με κοιλιακο υπερηχο στις 6 εβδομαδες ακουσα καρδουλα και ειδα σπορακι..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

κει εγω εχω οπισθια κλιση.

το σπορακι το ειδα την 7 βδομαδα γιατι τοτε πηγα και ακουσα την καρδουλα του.

ο γιατρος ομως μου ειπε οτι σε περιπτωσεις οπισθιας κλισης της μητρας πρεπει να προσεχω περισοτερο τους πρωτους μηνες.. δηλαδη να μην σηκωνω βαρυ καθολου να μην ανεβαινω σε μηχανακι κ τετοια

aoifp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και εμενα η μητρα μου εχει οπισθια κληση οι πρωτοι υπεριχοι και στο πρωτο και στο δευτερο μωρο εγιναν κολπικα και καρδουλα ακουσαμε στο πρωτο αμεσως ημουν 6 και4 εβδομαδων στο δευτερο ημουν 4 εβδομαδων και δεν ακουσαμε καρδια οπωτε το επαναλαβαμε μετα απο 15 ημερες με κανονικο υπεριχο!!αυχενικες εκανα και στα δυο κανονικα απο την κοιλια!!απλα θυμαμαι που η γιατρος που με ειχε εξεταση πρωτη φορα στη ζωη μου μου ειπε οτι πρεπει να πονουσα πολυ στην περιοδο και οντος ειναι αληθεια!!και βεβαια ο γυναικολογος μου που με παρακολουθει στης εγκυμοσυνες μου ειπε οτι οι μητρες με οπισθια καμψη προκαλουν αποβολες και να προσεχω μην σκυβω και τετοια επεισης στις γυναικες με οπισθια καμψη συνηθως οταν ειναι εγκυος η αδιαθετες ποναει η μεση...

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και εμενα η μητρα μου εχει οπισθια κληση οι πρωτοι υπεριχοι και στο πρωτο και στο δευτερο μωρο εγιναν κολπικα και καρδουλα ακουσαμε στο πρωτο αμεσως ημουν 6 και4 εβδομαδων στο δευτερο ημουν 4 εβδομαδων και δεν ακουσαμε καρδια οπωτε το επαναλαβαμε μετα απο 15 ημερες με κανονικο υπεριχο!!αυχενικες εκανα και στα δυο κανονικα απο την κοιλια!!απλα θυμαμαι που η γιατρος που με ειχε εξεταση πρωτη φορα στη ζωη μου μου ειπε οτι πρεπει να πονουσα πολυ στην περιοδο και οντος ειναι αληθεια!!και βεβαια ο γυναικολογος μου που με παρακολουθει στης εγκυμοσυνες μου ειπε οτι οι μητρες με οπισθια καμψη προκαλουν αποβολες και να προσεχω μην σκυβω και τετοια επεισης στις γυναικες με οπισθια καμψη συνηθως οταν ειναι εγκυος η αδιαθετες ποναει η μεση...

βρε κοριτσια οταν εχεις οπισθια κλιση ειναι πιο δυσκολο να συλλαβεις ή δεν ισχυει αυτο?

yIwXp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια οταν εχεις οπισθια κλιση ειναι πιο δυσκολο να συλλαβεις ή δεν ισχυει αυτο?

 

Κουκλίτσα μου οπίσθια κλίση έχω και εγώ και έμεινα έγκυος στον πρώτο μήνα προσπαθειών!Δεν παίζει κανέναν ρόλο.Και όταν μου είχε πει ο γυναικολόγος μου ότι έχω οπίσθια κλήση και τον ρώτησα εαν επηρεάζει σε κάτι, μου απάντησε σε τίποτα και ότι απλά μου το ανέφερε πληροφοριακά...οπότε καταλαβαίνεις!

7rL3p3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο!Οταν ειχα ρωτησει τον για το αν θα μπορω να κανω παιδια αν εχω καποιο προβλημα μου λεγε οχι ολα ειναι καλα!(αυτο πριν πολλα χρονια)και πραγματι και στις 2 εγκυμοσυνες στη 3η προσπαθεια εμεινα εγκυος!Την πρωτη αυχενικη την εκανα ενδοκολπικα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ κοριτσια και γω εχω οπισθια κλιση μητρας,απ οτι ξερω ειναι κληρονομικο και οτι απλα θελει πολυ προσοχη στην εγκυμοσυνη,το να μην σηκωνεις βαρη,να μην σκυβεις και να μην εχεις σεξουαλικες επαφες.εγς ειχα μια παλινδρομη κυηση το καλοκαιρι αλλα εμεινα παλι εγκυος τον σεπτεμβρη και ευτυχως μεχρι τωρα ( 9η εβδομαδα) ειμαι ακομα εδω.θελει ομως πολυ προσοχη γιατι με την παραμικρη κινηση εμφανιζΩ καφε κηλιδες.καλη επιτυχια σε ολες,ΟΛΟΨΥΧΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω και εγω οπισθια κλιση μητρας.βεβαια αυτο δε δυσκολεψε καθολου τον υπερηχο.ειμαι 6 εβδομαδων και 3 ημερων και σημερα ειδαμε και ακουσαμε το σπορακι μας!!!!ειναι η πιο γλυκια στιγμη μεχρι τωρα!!

ΥΓ ο υπερηχος εγινε κολπικα.

πρεπει να προσεχουμε κατι ιδιεταιρο;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...