Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οπίσθια κλίση μήτρας


gema

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • zarozinia

    zarozinia 13 δημοσιεύσεις

  • angi

    angi 11 δημοσιεύσεις

  • sabrina

    sabrina 10 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 8 δημοσιεύσεις

ΡΕΝΕ μου ευχομαί ότι καλύτερο!!!!! συγχαρητήρια!!!!!

:D:D:D

 

Είχατε κάνει εξετάσεις ????

 

κι εμεις πάνω απο 1,5 χρόνο προσπαθουμε και τιποτα!!! αλλά δεν έχουμε και τίποτα (έχουμε κάνει εξετάσεις).

Μάλλον θα πάμε για σπερματέγχυση ,

εσύ ΡΕΝΕ μου φυσιολογικά έμεινες???????????????????????????????????

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΝΕ μου ευχομαί ότι καλύτερο!!!!! συγχαρητήρια!!!!!

:D:D:D

 

Είχατε κάνει εξετάσεις ????

 

κι εμεις πάνω απο 1,5 χρόνο προσπαθουμε και τιποτα!!! αλλά δεν έχουμε και τίποτα (έχουμε κάνει εξετάσεις).

Μάλλον θα πάμε για σπερματέγχυση ,

εσύ ΡΕΝΕ μου φυσιολογικά έμεινες???????????????????????????????????

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ.

Εγώ το μόνο πρόβλημα που είχαμε διαπιστώσει ήταν οι πολυκυστικές.

Τον Μάιο ξεκίνησα την πρώτη προσπάθεια με τις ενέσεις που προκαλούν ωορηξία. Έμεινα αμέσως έγκυος αλλά το έχασα μέσα σε μια εβδομάδα :(

Στη δεύτερη προσπάθεια δεν έγινε τίποτα γιατί δεν έσπαγαν τα ωοθυλάκια!!!!

Μέτα μπήκε το καλοκαιράκια και το άφησα για να ηρεμήσουμε λίγο.

Παρατήρησα όμως πως ο κύκλος μου σταθεροποιήθηκε!!!!

Έτσι το άφησα μέχρι τώρα και ... το θαύμα έγινε από μόνο του :)

Ο γιατρός μου είχε πει όμως ότι τα φάρμακα αυτά συνεχίζουν τη δράση τους αρκετό καιρό μετά αφού τα διακόψεις, μειωμένα βέβαια, και μπορεί να σε ξεμπλοκάρουν.

Τελικά είχε δίκιο.

Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Κάθε μέρα ένα θαύμα μας περιμένει, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για να το δούμε.

 

0DCdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο επιβεβαιώνω, με οπίσθια κάμψη της μήτρας, την μία ωοθήκη κουτσουρεμένη μετά απο χειρουργείο, πολυκυστικές ωοθήκες, άστατο κύκλο κτλ.

Διάβασε τα tickerakia μου και θα καταλάβεις

Αν θές να μείνεις έγκυος απλά χαλάρωσε αυτό μου είπε και ο γιατρός μου και είχε απόλυτο δίκιο, ειδικά την δεύτερη φορά έμεινα έγκυος τον πρώτο μήνα και δεν είχαμε κάνει τίποτα τις γόνιμες μέρες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ είμαι του ιδίου "στυλ" κορίτσια. Βέβαια, 1 προσπάθεια μέχρι στιγμής ήταν αποτυχημένη. Περιμένω να δω τι θα βγάλει η 2η.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οπίσθια κλίση μήτρας. Η μήτρα αντί να "γέρνει" προς τα εμπρός, "γέρνει" προς τα πίσω. Μπορεί να συμβεί μετά από μια εγκυμοσύνη, κατά την φάση επαναφοράς της μήτρας στο αρχικό μέγεθος ή μπορεί να είναι εξ' αρχής έτσι. Δεν εμποδίζει τη σύλληψη αρκεί να πάρεις τη σωστή θέση μετά της εκσπερμάτωση για να βρουν τα σπερματοζωάρια την είσοδο του τραχήλου. Το 20% των γυναικών έχουν οπίσθια κλίση μήτρας, μαζί μ' αυτές κι εγώ :lol::lol: . Δεν με εμπόδισε να μείνω έγκυος, φαίνεται στα τικεράκια μου. Οι γυναίκες με οπίσθια κλίση φαίνεται πως πονούν σε μεγαλύτερο ποσοστό απ' τις υπόλοιπες στην περίοδο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακκριβώς !!!!!!!!! συμφωνώ με την pipi μην σε ανησυχεί καθόλου και έγω έχω απλά πόνας περισσότερο στη περίοδο και ίσως σε κάποιες στάσεις :oops: κατά την επαφή δεν εμποδίζει την σύλληψη :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω οπισθια κλιση εχει η μητρα μου και δεν ειχα προβλημα με τη συλληψη. αλλα απο πονο στην περιοδο ειχα πολυ το καλο μετα την πρωτη γεννα ειναι οτι δεν ξανα πονεσα στην περιοδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ.ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΗ ΟΠΙΣΘΙΑ ΚΛΙΣΗ ΜΗΤΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ..ΕΙΜΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ).ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ Κ.Λ.Π.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:confused::confused::confused:.

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω οπίσθια κλιση και κάμψη μήτρας και όπως βλέπεις έχω ήδη ενα παιδάκι

οταν το χα συζητήσει με το γιατρό μου τώρα τελευταία που προσπαθούμε για το δεύτερο μου είχε πει να αποφεύγω την κλασική στάση και να κάνουμε την ανάποδη:D:D:D;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ.ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΗ ΟΠΙΣΘΙΑ ΚΛΙΣΗ ΜΗΤΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ..ΕΙΜΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ).ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ Κ.Λ.Π.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:confused::confused::confused:.

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΗΤΡΑ!!!! Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΝΑ ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΨΗΛΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ. ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ!!!:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις καθολου, εχω κι εγω και οπως βλεπερις παω για 3ο παιδακι με πολυυυυυυυυυυ ευκολες συλληψεις

καλη επιτυχια και συντομα μανουλα αν το επιθυμεις

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΑΠΛΑ ΤΡΟΜΑΞΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΣΥΝΗΔΕΙΤΟΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!! ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΣΥΛΛΗΨΗ

 

 

ΒΑΙLA KAI NTINA2 ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η μήτρα μου έτσι είναι.... αλλά..

 

1. Εμεινα έγκυος στα 35 μου και μάλιστα έπαιρνα και ΑΝΤΙΣΥΛΛΙΠΤΙΚΑ!!!!!

2. Εμεινα ξανά έγκυος με την πρώτη στα 37

 

Νομιζω λοιπόν οτι δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου καλημερα κ απο μενα...πραγματικα δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις...οπως ειπαν κ οι αλλες κοπελες δεν υπαρχει κανενα προβλημα στη συλληψη κ εγω εχω οπισθια καμψη μητρας αλλα ειμαι εγκυος κ μαλιστα δεν χρειαστηκε να προσπαθησω κ πολυ απλα ετυχε!Σου ευχομαι οτι καλυτερο κ γρηγορα το επιθυμητο αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο club με τις έχουσες μήτρα με οπίσθια κλίση. Θα το πω και ας γελάσετε. Στην πρώτη μου κόρη η σύλληψη έγινε τον 6ο μήνα προσπαθειών σηκώνοντας τα πόδια ψηλά μετά την επαφή, στη δεύτερη η σύλληψη έγινε τον 3ο μήνα προσπαθειών με την ίδια μέθοδο και στην τρίτη στο 2ο μήνα κάνοντας το ίδιο. Τους προηγούμενους μήνες προσπαθειών απλά το έπαιζα χαλαρή :wink:. Δεν το θεωρώ καθόλου τυχαίο.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω οπίσθια θέση στη μήτρα. Δεν έχω παιδιά ακόμη. Είχα μέινει ε΄γκυος, ήταν εξωμήτριο, έχασα σάλπιγγα και όταν πήγα για έλεγχο μου είπαν για την οπίσθια θέση στη μήτρα. Τους τελευταίους μήνες προσπαθω εντατικά αλλά τίποτα...Οσες μέινατε έγκυες ποια στάση γνωρίζετε ότι βοηθάει περισσότερο;;;Θα δοκιμάσω να εχω κι εγώ τα πόδια μου ψηλά, γιατί μέχρι τωρα καθόμουν μετά την επαφή στα τέσσερα με την κοιλιά χαμηλωμένη, αλλά καθώς φαίνεται δεν αποδίδει....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο club των γυναικών με οπίσθια κλίση μήτρας

εχει και η μαμα μου και εκανε 2 παιδιά

και γω έμεινα εγγυος στο 4ο μήνα ελεύθερων επαφών οχι προσπαθειών και χωρίς ειδικές στάσεις.

 

 

το μόνο που μου είπε ο γιατρός τώρα ήταν ότι δυσκολεύει

να πάρει θέση το παιδί για το τοκετό.

 

ένα άλλο που έχω ακούσει είναι ότι πονάς κατά τη σεξουαλική επαφή

σε κάποιες στάσεις και ότι μπορεί να ευθύνεται για έντονους πόνους περιόδου. εγώ δεν έχω κάτι φοβερό από αυτά...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα..Ανήκω και εγώ στον club της οπίσθιας μήτρας..

Είμαστε και εμείς στις προσπάθειες στον 3 μήνα..Όπως και σε ολες ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για σύλληψη αν και μου ειπε ποιο εύκολο ειναι σύλληψη στα 4..

Εσάς σας έχει προτείνει κάποια στάση συγκεκριμένη?

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...