Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΒΕΤΕΡΑΝΟΥΣ!


Recommended Posts

Αν και είμαστε ακόμη στην αρχή, (δεν χρονίσαμε, είμαστε 11 μηνών), ευελπιστώ όμως να θηλάζουμε ...μέχρι όσο εμείς θέλουμε (και πάντα έχοντας να αντιμετωπίσουμε το εχθρικό προς το θηλασμό οικογενειακό -πλην του συζύγου- και φιλικό περιβάλλον), θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι γιατί με έχει φάει η περιέργεια.

Αν όλα πάνε καλά και μια μανούλα θηλάζει π.χ. πάνω από 2 χρόνια, πότε μπορεί το παιδί να δοκιμάσει ξένο γάλα (π.χ. κατσικίσιο κ.ά). Δηλαδή οι μανούλες που θηλάζουν και μετά τα 3 έτη, δε δίνουν άλλο γάλα στα παιδάκια τους? Ρωτάω γιατί ας πούμε αν παίρνουν πρωινό κάποια παιδάκια μαζί και τα άλλα πίνουν γαλατάκι από το ποτήρι και από περιέργεια θέλει να πιει και το δικό σας, το αφήνετε, έτσι? Ή ακόμη και σεις, μετά τα 2 έτη πάντα, του έχετε προσφέρει γαλατάκι άλλο, όχι με σκοπό να αποθηλάσει το παιδί, αλλά για να δοκιμάσει απλώς? Ή τέλος (αυτό που με φοβίζει περισσότερο), αν ο παπούς και η γιαγιά σαμποτάρουν τον μακροπρόθεσμο θηλασμό και δίνουν δελεάζοντας το παιδί άλλο γαλατάκι, μπορεί αυτό να αποβεί μοιραίο για τον μακροπρόθεσμο θηλασμό? Ή τελικά τα παιδάκια από μόνα τους ζητάν να δοκιμάσουν κι άλλες γεύσεις? Ή πίνουν και γαλατάκι από τη μαμά και γαλατάκι .. από το ψυγείο?

Ρωτάω τελείως υποθετικά και με την ελπίδα πάντα ότι έχουμε χρόνια μπροστά μας για πολλούς θηλασμούς! Προς το παρόν θηλάζουμε συνέχεια, απεριόριστα και χωρίς πρόγραμμα του τύπου πρωί μεσημέρι βράδυ. Η παραγωγή είναι τέλεια (φτάνει και περισσεύει που λέει ο λόγος) και μάλλον γι' αυτό ευθύνονται οι νυχτερινοί θηλασμοί. Η περίοδος επίσης άφαντη, πράγμα που το απολαμβάνω! Να και ένα ακόμη θετικό του θηλασμού.

Μέχρι τα 2, σύμφων αμε τον ΠΟΥ, το μωράκι πρέπει να πίνει το γαλατάκι της μαμάς. Μετά όμως μπορεί να διαρκέσει ο θηλασμός, ακόμη και αν υπάρξουν παρεμβάσεις? (και εννοείται αν το παιδί θέλει να δοκιμάσει από περιέργεια κάτι δεν μπορείς και να του το αρνηθείς, αλλά ούτε και να είσαι πάντα απάνω από τον παπού και τη γιαγιά και να ελέγχεις).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς τα γαλακτοκομικά που κυκλοφορούν στο εμπόριο έχουν ορμόνες, αντιβίωση, κ.α, και περνάνε από επεξεργασίες άστα να πάνε. Δεν είναι ότι καλύτερο ούτε για τους ενήλικες, πόσο μάλλον για τα παιδιά- εκτός αν πάρεις ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ γαλακτοκομικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα γαλακτοκομικά που κυκλοφορούν στο εμπόριο έχουν ορμόνες, αντιβίωση, κ.α, και περνάνε από επεξεργασίες άστα να πάνε. Δεν είναι ότι καλύτερο ούτε για τους ενήλικες, πόσο μάλλον για τα παιδιά- εκτός αν πάρεις ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ γαλακτοκομικά.

 

Όχι, δεν έχω σκοπό να προσθέσω άλλο γαλατάκι. Εντάξει, γιαουρτάκι θα δώσω μετά το χρόνο, αλλά θα κάνω έρευνα πριν (ειδικά εδώ στο φόρουμ) για το τί θα επιλέξω. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω αν ο θηλασμός μετά τα 2 έτη είναι "αποκλειστικός" όχι με την έννοια του πρώτου 6μηνου (όχι νερό, χαμομήλι, πιπίλα), αλλά με την έννοια του ότι το παιδί πίνει γάλα μόνο από τη μαμά ή και του εμπορίου.

Άσχετο μ ετο θέμα, αλλά εσύ από γιαούρτι ας πούμε ποιό προτείνεις για μετά το έτος?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 2χρ και σχεδόν αποθηλάσαμε εδώ και κάποιες μέρες (κρατάω μικρό καλάθι) μόνος του λόγω εγκυμοσύνης & λόγω απουσίας γάλατος. Προσπάθησα πολλές φορές να δώσω άλλο γάλα από 10 μηνών ακόμη αλλά απλά το έφτυνε.Κάποια στιγμή άρχισε να τρώει γάλα ΜΟΝΟ με κορν φλέικς σαν πρωινό ποτέ σκέφτο. Ο θηλασμός για αυτές τις ηλικίες δεν σχετίζεται τόσο με το φαγητό όσο με την ψυχοσυναισθηματική τους ανάπτυξη,αυτή είναι η άποψη μου. Τώρα μου ζητάει γάλα σε ποτηράκι αλλά αν είναι να θηλάσει θα θηλάσει.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου που θηλάζεις ακόμα και μπράβο που θέλεις να συνεχίσεις!

 

το παιδάκι μπορεί μετά το έτος να πιει φρέσκο γάλα (εκτός φυσικά αν δεν μπορεί για ιατρικούς λόγους, αυτό θα στο πει ο παιδίατρος και μόνο!)

 

εμείς θηλάζουμε 19 μήνες και περίπου από 12 μηνών πίνουμε και φρέσκο (κατσικίσιο) έτσι γιατί μας αρέσει... σαν άλλη μία τροφή και όχι σαν αντικατάσταση κάποιου γεύματος. ξυπνάει το πρωί, θηλάζει και μετά πίνει και μισό ποτήρι κατσικίσιο μαζί με το πρωινό του.

φυσικά και μπορεί να πιει άλλο γάλα αν θέλει, αν εσύ θέλεις να δώσεις. και όχι, μην ανησυχείς, κάνα ποτηράκι γάλα δεν πρόκειται να επηρεάσει το θηλασμό. αρκεί βέβαια να συνεχίσεις να θηλάζεις!!! ό,τι και να κάνουν τα πεθερικά εσύ μη μασάς. μη φοβάσαι καθόλου σαν της μανούλας το γάλα τίποτα! δεν πρόκειται να το προδώσει ποτέ! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω οτι πλέον μετά το έτος είναι και στην επιλογή της κάθε μαμάς και του μωρού.

Εγώ ξεκίνησα να "δοκιμάζω" φρέσκο γάλα γύρω στους 18 μήνες . Παρατήρησα οτι ο μικρός διαχώριζε τελειως το φρέσκο γάλα από τον θηλασμό, δηλαδή δεν τον επηρέασε καθόλου ως προς την συχνότητα. Απο τότε και μετά κατανάλωνε σε άσχετες ωρες και φρέσκο γάλα (πληρες -αγελαδινό). Ποτέ δεν ενθουσιαζόταν ιδιαίτερα με το γάλα ,εως και σήμερα και φαντάζομαι οτι αυτο είναι μια προτίμηση του μικρού μου, οπως έχουμε όλοι. Δεν με ανησυχεί γιατί καταναλώνει άλλα γαλακτοκομικά προιοντα και τροφές που πιστεύω οτι καλύπτουν την απαιτούμενη πρόσληψη ασβεστιου.

Θέλω να πω οτι δεν επηρέασε και δεν "βοηθησε" τον μικρό μου να αποθηλάσει. Τελικά αποθήλασε απο επιλογή του στους 30 μηνες ;)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πλέον μετά το έτος είναι και στην επιλογή της κάθε μαμάς και του μωρού.

Εγώ ξεκίνησα να "δοκιμάζω" φρέσκο γάλα γύρω στους 18 μήνες . Παρατήρησα οτι ο μικρός διαχώριζε τελειως το φρέσκο γάλα από τον θηλασμό, δηλαδή δεν τον επηρέασε καθόλου ως προς την συχνότητα. Απο τότε και μετά κατανάλωνε σε άσχετες ωρες και φρέσκο γάλα (πληρες -αγελαδινό). Ποτέ δεν ενθουσιαζόταν ιδιαίτερα με το γάλα ,εως και σήμερα και φαντάζομαι οτι αυτο είναι μια προτίμηση του μικρού μου, οπως έχουμε όλοι. Δεν με ανησυχεί γιατί καταναλώνει άλλα γαλακτοκομικά προιοντα και τροφές που πιστεύω οτι καλύπτουν την απαιτούμενη πρόσληψη ασβεστιου.

Θέλω να πω οτι δεν επηρέασε και δεν "βοηθησε" τον μικρό μου να αποθηλάσει. Τελικά αποθήλασε απο επιλογή του στους 30 μηνες ;)

 

Μακάρι να φτάσουμε και μεις τους 30 μήνες. Δεν σκέφτομαι να του δώσω να δοκιμάσει άλλο γαλατάκι, αφού είμαστε όλη την ώρα μαζί,οπότε υπάρχει άμεσαη πρόσβαση στο στήθος. Θα το αφήσω πάνω του και όσο πάει (εγώ πάντως εύχομαι να πάει πολύ..καλά, 30 μήνες είναι σούπερ)!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω σκοπό να προσθέσω άλλο γαλατάκι. Εντάξει, γιαουρτάκι θα δώσω μετά το χρόνο, αλλά θα κάνω έρευνα πριν (ειδικά εδώ στο φόρουμ) για το τί θα επιλέξω. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω αν ο θηλασμός μετά τα 2 έτη είναι "αποκλειστικός" όχι με την έννοια του πρώτου 6μηνου (όχι νερό, χαμομήλι, πιπίλα), αλλά με την έννοια του ότι το παιδί πίνει γάλα μόνο από τη μαμά ή και του εμπορίου.

Άσχετο μ ετο θέμα, αλλά εσύ από γιαούρτι ας πούμε ποιό προτείνεις για μετά το έτος?

 

Προσωπικά δεν δίνω άλλα γαλακτοκομικά στο παιδί από τη στιγμή που πίνει μητρικό γάλα. Όλα τα άλλα είναι κατώτερα και καθόλου αθώα-εκτός από τα βιολογικά. Από τη στιγμή που το παιδί θηλάζει, δεν χρειάζεται άλλα γαλακτοκομικά.

 

Στην Ελλάδα που τα καρτέλ της γαλακτοβιομηχανίας είναι πανίσχυρα, δεχόμαστε πολύ μεγάλη πλύση εγκεφάλου ότι πρέπει οπωσδήποτε να καταναλώνουμε γαλακτοκομικά για το ασβέστιο. Υπάρχουν άλλες πηγές ασβεστίου, όπως τα αμύγδαλα, τα σύκα, οι σαρδέλες, το σουσάμι.

 

Η Αγλαΐα Παπαδήμα έχει γράψει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα στο φόρουμ για τα γαλακτοκομικά. Κάνε μια αναζήτηση και θα δεις ότι υπάρχει και άλλη πλευρά πολύ διαφορετική από αυτήν που μας πουλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Όντως υποτίθεται ότι από τον χρόνο και μετά μπορείς να δώσεις και άλλο γάλα, προσωπικά θήλασα μέχρι 28-29 μηνών την μικρή μου και λόγω νέας εγκυμοσύνης ήρθε φυσικότατα ο αποθηλασμός- δεν έχω γάλα πλέον...

Αν και η μικρή μου είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση γιατί κανονικά έφαγε φαγητό όταν πήγε 20 μηνών, να σου πω ότι το νήπιο μπορεί να τρώει διάφορα μετά το χρόνο σαν συμπληρωματικά. Σήμερα πίνει μια κούπα γάλα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ για πρωινό και το κατσικίσιο επίσης και αυτό το έβαλα στο πρόγραμμα μετά το 2ο έτος- κανά δυο μήνες μετά.

Δεν είδα όσο θήλαζε ακόμα να αρνείται το μητρικό γάλα για το πρωινό της...σταμάτησε τον θηλασμό λόγω της μείωσης γάλακτος από την εγκυμοσύνη και από το γεγονός ότι πλέον έτρωγε αρκετά και χόρταινε.

Άλλωστε ακόμα κοιμάται και κάθεται αγκαλιά με το χέρι στο στήθος οπότε το συναισθηματικό κομμάτι δεν έχει σταματήσει και νομίζω θα αργήσει...αν δεν ξαναθυμηθεί τον θηλασμό με τη γέννηση της δεύτερης μπέμπας σύντομα....

Καλή συνέχεια και απόλαυσέ το!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mpaki κατσικισιο ποιο παιρνεις? εγω ειχα παρει ενα και βρωμουσε πολυ και δεν μπορουσα να το πιω. δεν θυμαμαι μαρκα.

 

στην αρχή έπαιρνα ΕΒΟΛ βιολογικό, τώρα δεν το βρίσκω και παίρνω όποιο βρω. το κατσικίσιο πάντως έχει μια μυρωδιά... πολύς κόσμος δεν το πίνει:|:-|

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ακόμα θηλαζουμε 18 μηνών αλλά πάνω στο χρόνο αρχίσαμε βιολογικό αγελαδινο . Απο 6 μηνών είχαμε ήδη αρχίσει γιαούρτι

 

Καλο είναι να αρχίσεις και άλλο γαλα για να δοκιμάσει και να συνηθίσει το παιδι άλλες γεύσεις. Αν το καθυστερεις πολυ μπορεί και να αντιμετωπίσεις αντίδραση και άρνηση μετα όσο προς το γαλα που είναι παρά πολυ σημαντικό και θα το χρειαστεί τουλάχιστον ως 10 χρόνων

 

Πέρα απο αυτο μερικές φορές έχουν τρομερή όρεξη, που είναι δύσκολο στα 2,3 χρόνων να το ικανοποιήσεις με δικό σου γαλα. Ο δικός μου έχει 3 γερά γεύματα κάθε μερα και μερικές φορές γύρω στα 700 ml αγελαδινο που είναι αρκετά βαρύ. Αν του έδινα τόσο γαλα με θηλασμο θα ήταν συνέχεια πάνω μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το γαλα αλλων ζωων προοριζεται για τα δικα τους μωρα, δεν ειναι απαραιτητο στη δικη μας διατροφη, μετα τον αποθηλασμο το παιδι μπορει να λαμβανει ασβεστιο απο αλλες τροφες.

πριν μου επιτεθειτε σκεφτειτε το λιγο αν στεκει ή οχι, αν κανενα αλλο ειδος στη φυση εκτρεφει και βασανιζει ζωα διαφορετικου ειδους για να τους παιρνει το γαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Προσωπικά δεν δίνω άλλα γαλακτοκομικά στο παιδί από τη στιγμή που πίνει μητρικό γάλα. Όλα τα άλλα είναι κατώτερα και καθόλου αθώα-εκτός από τα βιολογικά. Από τη στιγμή που το παιδί θηλάζει, δεν χρειάζεται άλλα γαλακτοκομικά.

 

Στην Ελλάδα που τα καρτέλ της γαλακτοβιομηχανίας είναι πανίσχυρα, δεχόμαστε πολύ μεγάλη πλύση εγκεφάλου ότι πρέπει οπωσδήποτε να καταναλώνουμε γαλακτοκομικά για το ασβέστιο. Υπάρχουν άλλες πηγές ασβεστίου, όπως τα αμύγδαλα, τα σύκα, οι σαρδέλες, το σουσάμι.

 

Η Αγλαΐα Παπαδήμα έχει γράψει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα στο φόρουμ για τα γαλακτοκομικά. Κάνε μια αναζήτηση και θα δεις ότι υπάρχει και άλλη πλευρά πολύ διαφορετική από αυτήν που μας πουλάνε.

 

εγω δινω στην κορημου που ειναι δεκατριων μηνων και θυλαζει γιαουρτι προβειο με τριμενο φρουτο για να μην την ξυνιζει να σημειωσω οτι ειχε και δισανεξια στο αγελαδινο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, κι εμεις τον αλλο μηνα χρονιζουμε και η μικρη εδω και δυο μηνες -επειδη ειναι περιεργη και απαιτητικη- οταν πινω γαλα ή με κορν φλεικς ,τρελαινεται για να πιει!

Μια μερα της ζεστανα λιγο και δεν το ηπιε, ηθελε το δικο μου το κρυο!Κανει σαματα αν δεν της δωσω!

Πειραζει;

 

Υ.Γ. Να σημειωσω οτι δεν εχει πιει ξενο ποτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια μερα της ζεστανα λιγο και δεν το ηπιε, ηθελε το δικο μου το κρυο!Κανει σαματα αν δεν της δωσω!

Πειραζει;

Πειράζει που θέλει να πιει αυτό που πίνεις κι εσύ;

Πειράζει που δεν ήπιε το γάλα που της ζέστανες;

Πειράζει που δεν έχει πιει ποτέ αγελαδινό;

 

Τι ακριβώς σε απασχολεί;

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που θέλει να πιει αυτό που πίνεις κι εσύ;

Πειράζει που δεν ήπιε το γάλα που της ζέστανες;

Πειράζει που δεν έχει πιει ποτέ αγελαδινό;

 

Τι ακριβώς σε απασχολεί;

 

Οχι ,εννοω οτι πινει απο το δικο μου-το αγελαδινο.

Της το ζεστανα και το εβαλα στο ποτηρακι της και το εκανε περα με τα χερακια,ηθελε απο εκει που επινα εγω.

Και αναρωτιεμαι τωρα,της αρεσει το αγελαδινο γαλα ή το πινει μονο οταν το πινω;

Επισης με απασχολει το οτι ακουω συνεχεια οτι δεν κανει κατω του ετους να πινουν γαλα αγελαδας.Τι ισχυει;Φοβαμαι μην της κανω κακο δινοντας της..

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά, κάτω του έτους δεν κάνει να πιει αγελαδινό "ωμό" (τυρί και γιαούρτι επιτρέπονται), γιατί μπορεί να προκληθεί μικροαιμορραγία στο πεπτικό.

 

Τώρα, φαντάζομαι πως τα ηλικιακά όρια δεν μπορεί να είναι τόσο διακριτά, δηλαδή 364 ημερών θα κάνει αιμορραγία και 366 τίποτα! Άρα, το να της δώσεις ένα κουταλάκι για πλάκα, τώρα που κοντεύει το χρόνο, μάλλον δε θα της προξενήσει τίποτα...

 

Έντιτ: αν κρίνω από τα δικά μου, θέλει αυτό που τρως εσύ, από το δικό σου πιάτο! Το ξένο είναι πάντα πιο γλυκό! :)

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά, κάτω του έτους δεν κάνει να πιει αγελαδινό "ωμό" (τυρί και γιαούρτι επιτρέπονται), γιατί μπορεί να προκληθεί μικροαιμορραγία στο πεπτικό.

 

Τώρα, φαντάζομαι πως τα ηλικιακά όρια δεν μπορεί να είναι τόσο διακριτά, δηλαδή 364 ημερών θα κάνει αιμορραγία και 366 τίποτα! Άρα, το να της δώσεις ένα κουταλάκι για πλάκα, τώρα που κοντεύει το χρόνο, μάλλον δε θα της προξενήσει τίποτα...

 

Έντιτ: αν κρίνω από τα δικά μου, θέλει αυτό που τρως εσύ, από το δικό σου πιάτο! Το ξένο είναι πάντα πιο γλυκό! :)

 

 

 

Ναι αυτο ακριβως!! Αστη να δοκιμάσει δεν πειράζει

Αλλα αυτο που πίνεις εσυ ειναι με ολα τα λιπαρά; Γιατι αυτο πρεπει να πίνει οταν αρχίσει να πίνει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ακριβως!! Αστη να δοκιμάσει δεν πειράζει

Αλλα αυτο που πίνεις εσυ ειναι με ολα τα λιπαρά; Γιατι αυτο πρεπει να πίνει οταν αρχίσει να πίνει!

Επειδή βλεπω οτι είσαι Αγγλία... Η Κουμπαρα μου ειναι αγγλια και της είπε ο Παιδιατρος οτι δίνουν στα παιδια το γαλα με χαμηλότερα λιπαρά και οχι το πλήρες! Γιατι το ζωικό λίπος δεν προσφέρει τιποτα της είπε...

Εδώ στην Ελλαδα πάλι δίνουν το πλήρες...

Αλλα επειδή οι Άγγλοι με τις έρευνες ειναι πιο μπροστά ...αναρωτιέμαι εσένα ο γιατρός εκει σου είπε να δινεις το πλήρες η το ξέρεις απο τα ελληνικά δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλεπω οτι είσαι Αγγλία... Η Κουμπαρα μου ειναι αγγλια και της είπε ο Παιδιατρος οτι δίνουν στα παιδια το γαλα με χαμηλότερα λιπαρά και οχι το πλήρες! Γιατι το ζωικό λίπος δεν προσφέρει τιποτα της είπε...

Εδώ στην Ελλαδα πάλι δίνουν το πλήρες...

Αλλα επειδή οι Άγγλοι με τις έρευνες ειναι πιο μπροστά ...αναρωτιέμαι εσένα ο γιατρός εκει σου είπε να δινεις το πλήρες η το ξέρεις απο τα ελληνικά δεδομένα;

 

Μπα και εδώ το πλήρες λένε (απο 3 διαφορετικους παιδιατρους και διάφορες νοσοκόμες παιδιών ).. Μου είπαν μετα τα δυο δίνουν 2% αλλα αν το παιδάκι ειναι παχουλο δίνουν μετα τα δυο το 1%

 

Μέχρι τα δυο δίνουν ολα τα λιπαρά εκτός και αν υπαρχει πρόβλημα παχεισαρκειας:-)

Στον δικο μου δίνω ακομα ολα τα λιπαρά γιατι μονο το βράδυ πινει

Link to comment
Share on other sites

tsarli, εγώ στην θέση σου μετά τον χρόνο θα έδινα στο παιδί ό,τι ζητάει γιατί είναι μια ασφαλής ηλικία να τα δοκιμάσει σιγά σιγά όλα (δεν μιλάω για απαγορευμένες ή βλαβερές τροφές τύπου ζάχαρη βέβαια!). Είναι λογικό να έχει περιέργεια ως προς τις τροφές, κι αν είναι και φαγανό παιδάκι ένα παραπάνω. Καταλαβαίνω να μην θες να το ταΪσεις ξένο σώνει και ντε, αλλά γιατί και να το απαγορεύσεις; Εγώ θηλάζω το 2ο παιδί 16 μηνών και αρνείται προς το παρόν να πιεί ξένο, όταν όμως πίνει η μεγαλύτερη και του έρχεται η περιέργεια να δοκιμάσει, τον αφήνω να το κάνει... άλλωστε είναι τόσο αστεία η γκριμάτσα του όταν καταπίνει μπλιάχ και γελάμε όλοι μαζί οικογενειακώς:-D. Μην αγχώνεσαι με τα πρέπει - δεν πρέπει, το παιδί ξέρει αν και πότε θα πιει ξένο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου θηλασε μεχρι 20 μηνων.απο το χρονο αρχισε να πινει φρεσκο το οποιο και λατρεψε.ακομα το λατρευει...πινει παρα πολυ γαλα.Αυτο μας βοηθησε και πολυ οταν ηρθε η ωρα να αποθηλασει μιας και επινε φρεσκο και αποθηλασαμε πολυ ηρεμα.Ο μικρος μου δεν το πινει με τπτ.2 ετων θηλαζει ακομα και αρνειται να πιει οποιοδηποτε αλλο γαλα.Θελωπολυ να αποθηλασω πλεον αλλα δε μπορω.αν επινε κι αυτος φρεσκο θα ηταν πιο ευκολο.Γι αυτο προσωπικα θεωρω οτι απο το χρονο και μετα το παιδι καλο ειναι να μαθει να πινει και αλλο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ακριβως!! Αστη να δοκιμάσει δεν πειράζει

Αλλα αυτο που πίνεις εσυ ειναι με ολα τα λιπαρά; Γιατι αυτο πρεπει να πίνει οταν αρχίσει να πίνει!

 

Ναι πληρες πινω .

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά, κάτω του έτους δεν κάνει να πιει αγελαδινό "ωμό" (τυρί και γιαούρτι επιτρέπονται), γιατί μπορεί να προκληθεί μικροαιμορραγία στο πεπτικό.

 

Τώρα, φαντάζομαι πως τα ηλικιακά όρια δεν μπορεί να είναι τόσο διακριτά, δηλαδή 364 ημερών θα κάνει αιμορραγία και 366 τίποτα! Άρα, το να της δώσεις ένα κουταλάκι για πλάκα, τώρα που κοντεύει το χρόνο, μάλλον δε θα της προξενήσει τίποτα...

 

Έντιτ: αν κρίνω από τα δικά μου, θέλει αυτό που τρως εσύ, από το δικό σου πιάτο! Το ξένο είναι πάντα πιο γλυκό! :)

 

Α μπραβο , κατι τετοιο θυμομουν οτι ειχα ακουσει!

Ασε μπροστα της δεν τολμαμε να φαμε και να πιουμε τιποτα!

Αναγκαστικα της δινω τα παντα(εκτος απο τα απαγορευμενα δια ροπαλου) , οτι τρωω φαγητο,φρουτο ,ολα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...