Recommended Posts

Έχει τύχει σε κανένα; Είχα την κόρη μου 1 μήνα στο Παίδων με πολύ βαριά συμπτώματα. Τώρα έχει μείνει πρόβλημα στα νεφρά και είμαστε με θεραπεία. Πολλές παρενέργειες έχει από την κορτιζόνη όμως ανησυχώ για τα νεφρά. Σας έχει τύχει;;;

5dyVp3.png

Διαφημίσεις

Στο αδελφάκι μιας μαθήτριάς μου και μάλιστα είχε χτυπήσει κι εκείνο στα νεφρά. Αλλά το παιδάκι έγινε περδίκι. Όλα καλά να σας πάνε εύχομαι κι άλλο κακό να μη σας βρει.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Περαστικα σας, ευχομαι να τελειωσουν ολα ομαλα και γρηγορα. απο τι το επαθε? ξαφνικα? ξερατε οτι ειναι αλεργικη?

Σ'ευχαριστώ πολύ. Ναι, ξαφνικά το έπαθε. Το όνομα παραπέμπει σε αλλεργία όμως καμία σχέση. Αν θες δες εδώ http://www.paidiatros.com/children/Henoch-Schonlein-Purpura-Anaphylactoid-Purpura

Εμείς ξεκινήσαμε με πόνο στην κοιλιά, εμετούς και λήθαργο. Μετά προστέθηκε αρθρίτιδα και αδυναμία βάδισης, ούτε να σταθεί δε μπορούσε. Ακολούθησε ακατάσχετη αιμορραγία απ' το έντερο (παραλίγο να τη μεταγγίσουμε). Πάνω που άρχισε να αναρρώνει χτύπησε και νεφρά και την βάλανε χειρουργείο για βιοψία. Άστα... Το πέρασε πολύ βαριά σου λέω!! Με τα νεφρά να δω πως θα πάμε...:cry:

5dyVp3.png

Διαφημίσεις

Πω πω...σιδερενιο το παιδακι σου!!!!!

Σ'ευχαριστώ! Πάντως γενικά μάλλον είναι σπάνια περίπτωση, κανείς απ' τους γνωστούς μου ούτε που το είχε ακούσει (ούτε κι εγώ!). Τι να πω; Βλέπεις ήμασταν "τυχεροί"...

5dyVp3.png

Μέχρι και οι γιατροί στην επαρχία που ήμασταν έκαναν λάθος διάγνωση. Ούτε που θα το είχαν ξαναδεί... Στο Παίδων μας το διέγνωσαν.

5dyVp3.png

Βασικα εγω ειχα ακουσει περιπτωση που εμφανιστηκε ( κατα τα λεγομενα των γονιων ) μετα απο καποιο εμβολιο.....για αυτο και ρωτησα.....Αλλα ηταν ΄ελαφρυ ΄ περιστατικο και να σου πω την αληθεια δεν ειχα δωσει βαση...

Έχει τύχει σε κανένα; Είχα την κόρη μου 1 μήνα στο Παίδων με πολύ βαριά συμπτώματα. Τώρα έχει μείνει πρόβλημα στα νεφρά και είμαστε με θεραπεία. Πολλές παρενέργειες έχει από την κορτιζόνη όμως ανησυχώ για τα νεφρά. Σας έχει τύχει;;;

εμενα την εχει η μητερα μου-δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με των παιδιων...δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ως ενηλικας ΧΑΛΙΑ!

Στα παιδιά είναι συνηθησμένο μετά απο αρρώστιεσ. Δεν αφήνει τίποτα.Μην ανησηχησ!!!Το έπαθε και το παιδι μιασ φίλησ. Επισησ το χτυπησε στα νεφρά αλλα μια χαρά είναι το παιδι τώρα.

Διαφημίσεις

σας παρακαλώ μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο γιατρό; έχει η κόρη μου αλλεργική πορφύρα, ήταν 1 εβδομάδα νοσοκομείο και τώρα παρακολούθηση για 5 χρόνια μας είπαν και θέλω και μια δεύτερη γνώμη γιατί βγαίνουν συνέχεια θετικές οι μάγερ κοπράνων. σας ευχαριστώ πολύ!

σας παρακαλώ μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο γιατρό; έχει η κόρη μου αλλεργική πορφύρα, ήταν 1 εβδομάδα νοσοκομείο και τώρα παρακολούθηση για 5 χρόνια μας είπαν και θέλω και μια δεύτερη γνώμη γιατί βγαίνουν συνέχεια θετικές οι μάγερ κοπράνων. σας ευχαριστώ πολύ!

Εμάς μας παρακολουθεί ο Καπόγιαννης είναι νεφρολόγος στο Αγία Σοφία. Ευτυχώς είχαμε καλή εξέλιξη αλλά συνεχίζουμε την παρακολούθηση.

5dyVp3.png

οποιος εχει εμπειρια ας μας ενημερωσει αν ειναι ευκολο... εχουμε τη μικρη μας εδω και δυο εβδομαδες με αλλεργικη πορφυρα και θα θελαμε καποιες πληροφοριες 

6 ώρες πρίν, demi-john είπε:

οποιος εχει εμπειρια ας μας ενημερωσει αν ειναι ευκολο... εχουμε τη μικρη μας εδω και δυο εβδομαδες με αλλεργικη πορφυρα και θα θελαμε καποιες πληροφοριες 

Τι συμπτώματα είχε το παιδάκι σ και κατάλαβαν ότι έχει αλλεργική πορφυρά? Εγώ όταν ήμουνα τετάρτη δημοτικού είχα πάθει, θυμάμαι είχα εξανθήματα στα πόδια κ πονουσαν οι αρθρώσεις μου. Στην αρχή πονουσαν πολύ λίγο κ έλεγαν ότι είναι επειδή μεγαλώνουν τα κόκκαλα αλλά ο πόνος δεν έφευγε κ σιγά σιγά ήταν τόσο έντονος που δυσκολευομουν στο περπάτημα. Όταν μπήκα στο νοσοκομείο έγινε ή διάγνωση κ εκατσα 1-2 εβδομάδες (δεν θυμάμαι καλά) αλλά δεν με άφησε τπτ απολύτως.. Ούτε ξανά εμφανίστηκε ποτέ ούτε υπήρχε κάποια επιπλοκή. Τώρα είναι ανάλογα που θα εμφανιστεί, απ ότι έχω διαβάσει όταν είναι στις αρθρώσεις με την ίαση της ασθένειας δεν αφήνει κανένα κατάλοιπο.. Περαστικά στο παιδάκι σ!!

καλημερα , εβγαλε και εχει ακομα φυσικα εντονα εξανθηματα στα ποδια και λιγοτερο στα χερια , πονους και πρηξιματα στους αστραγαλους και γονατα... εχουν περασει 2 εβδομαδες και ακομα τα συμπτωματα ειναι εντονα για αυτο και ανησυχουμε... οι γιατροι μας λενε οτι αυτη η ασθενεια κραταει γενικα 4 με 6 εβδομαδες ... τι να πω... νοσηλευτηκαμε δυο εβδομαδες αλλα επειδη δεν υπαρχει φαρμακο για αυτη την ασθενεια γυρισαμε πλεον σπιτι και απλα κανουμε εξετασεις ουρων...

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, demi-john είπε:

καλημερα , εβγαλε και εχει ακομα φυσικα εντονα εξανθηματα στα ποδια και λιγοτερο στα χερια , πονους και πρηξιματα στους αστραγαλους και γονατα... εχουν περασει 2 εβδομαδες και ακομα τα συμπτωματα ειναι εντονα για αυτο και ανησυχουμε... οι γιατροι μας λενε οτι αυτη η ασθενεια κραταει γενικα 4 με 6 εβδομαδες ... τι να πω... νοσηλευτηκαμε δυο εβδομαδες αλλα επειδη δεν υπαρχει φαρμακο για αυτη την ασθενεια γυρισαμε πλεον σπιτι και απλα κανουμε εξετασεις ουρων...

Μην αγχωνεσαι, σε κάνα 2 εβδομάδες θα περάσουν τα συμπτώματα. Απ ότι έχω διαβάσει χρειάζεται ανάπαυση κ υγρά. Εγώ όταν είχα μπει στο νοσοκομείο μ πέρασε η ασθένεια, δεν ξέρω τι έδιναν στο νοσοκομείο αλλά μπορεί να πέρασε γιατί την είχα σύνολο σχεδόν 1 μήνα.. Καλή ανάρρωση!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα