Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θρομβοφιλία - τί να προσέξω?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαι 2 μηνών έγγυος στο δέυτερο μωράκι μου και μετά από μία αποβολή που είχα έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία (μόνο γονιδιακές) και μόλις τώρα άκουσα το αποτέλεσμα. Είμαι ομοζυγώτης στο vLeiden νομίζω (το άκουσα από το τήλέφωνο και δεν έχω εξοικειωθεί ακόμη με αυτούς τους όρους). Από την αρχή της εγκυμοσύνης έπαιρνα προληπτικά ένα σαλοσπίρ των 80μλ. Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με το γιατρό και μου είπε μέχρι τότε να συνεχίσω το σαλοσπίρ φοβάμαι όμως μήπως δεν είναι αρκετό. Βέβαια αν ήταν να γίνει κάτι φαντάζομαι θα είχε ήδη συμβεί και δεν έχουν τόση σημασία αυτές οι 5 ημέρες που πρέπει να περιμένω. Θα ήθελα όμως να ακούσω τη γνώμη σας αν κάποια από εσάς έχει θρομβοφιλία και παίρνει μόνο σαλοσπίρ. Επίσης, έχετε κάποια συμπτώματα? Εγώ τις νύχτες έχω πολλές κρυάδες και πόνο στην καρδιά αλλά μπορεί και να μην έχει καμία σχέση αυτό. Ελπίζω όλα να πάνε καλά γιατί θέλουμε πολύ αυτό το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαι 2 μηνών έγγυος στο δέυτερο μωράκι μου και μετά από μία αποβολή που είχα έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία (μόνο γονιδιακές) και μόλις τώρα άκουσα το αποτέλεσμα. Είμαι ομοζυγώτης στο vLeiden νομίζω (το άκουσα από το τήλέφωνο και δεν έχω εξοικειωθεί ακόμη με αυτούς τους όρους). Από την αρχή της εγκυμοσύνης έπαιρνα προληπτικά ένα σαλοσπίρ των 80μλ. Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με το γιατρό και μου είπε μέχρι τότε να συνεχίσω το σαλοσπίρ φοβάμαι όμως μήπως δεν είναι αρκετό. Βέβαια αν ήταν να γίνει κάτι φαντάζομαι θα είχε ήδη συμβεί και δεν έχουν τόση σημασία αυτές οι 5 ημέρες που πρέπει να περιμένω. Θα ήθελα όμως να ακούσω τη γνώμη σας αν κάποια από εσάς έχει θρομβοφιλία και παίρνει μόνο σαλοσπίρ. Επίσης, έχετε κάποια συμπτώματα? Εγώ τις νύχτες έχω πολλές κρυάδες και πόνο στην καρδιά αλλά μπορεί και να μην έχει καμία σχέση αυτό. Ελπίζω όλα να πάνε καλά γιατί θέλουμε πολύ αυτό το μωράκι!

 

καλησπερα κ με το καλο να αγκαλιασεις το μωρακι σου σε 7 μηνες!!!!!! Εγω εχω θρομβοφιλια κ γεννησα πριν 2 μηνες...σαλοσπιρ δεν πηρα αλλα εκανα κ τους εννεα μηνες ενεσεις ηπαρινης, μια φορα την ημερα...ολα πηγαν καλα αυτη τη φορα...στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου που δεν το ηξερα για τη θρομβοφιλια γεννησα προωρα το κοριτσακι μου στον 7ο μηνα...ο γιατρος μου ειχε πει κ για ασπιρινακι να ξεκινουσα αλλα εχω αλλεργια στην ασπιρινη απο παιδι κ δεν το ρισκαραμε...σου ευχομαι ολα να πανε καλα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω περνω σαλοσπιρ τον 100 καθε μερα και εκανω και μια ενεση ηπαρινης.Ο αιματολογος τι σου ειπε ? γιατι αυτος ειναι ο αρμοδιος για να σου δωσει την καταλληλη αγωγη οχι ο γυναικολογος.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν διάφορα είδη θρομβοφιλίας. σε άλλα πρέπει να πάρεις ασπιρίνη (salospir ή παιδική), σε άλλα μόνο ηπαρίνη και σε άλλα και τα 2. αυτό το αποφασίζει ο αιματολόγος από τις εξετάσεις που σε βάζει να κάνεις για να δει τις μεταλλάξεις που έχεις και άρα τον τύπο της θρομβοφιλίας. δυστυχώς πολλοί γυναικολόγοι δεν έχουν ιδέα κι ως τυφλοσούρτη δίνουν ασπιρίνη και ηπαρίνες για να είναι καλυμένοι, χωρίς να τους νοιάζει που χορηγούν άσκοπα φάρμακα σε εγκύους κι έμβρυα. πολλές φορές τα χορηγούν και προληπτικά, χωρίς καν να έχει η γυναίκα θρομβοφιλία.

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα αιματολογος μου τις εδωσε τις ηπαρινες...κ καθε μηνα εκανα εξετασεις στο νοσοκομειο στο αιλατολογικο κ παρακολουθουσαμε την αραιωση του αιματος κ αναλογως αλλαζεις την ενεση...εννοειται σε αιματολογο να πας κοπελια..οι γυναικολογοι δεν ειναι αρμοδιοι, κ θα κανεις κ συχνα εξετασεις αιματος να ελεγχεις την πηξη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πρέπει να επισκεφθείς αιματολόγο το συντομότερο δυνατό. Υπάρχουν διάφοροι τύποι θρομβοφιλίας - σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στην αρχή της εγκυμοσύνης και σε άλλες στους τελευταίους μήνες. Εγώ ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλία έχοντας μια πρώτη εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα. Στη δεύτερη - και αφού είχαμε βρει το πρόβλημα - απλώς έκανα ενέσεις ηπαρίνης καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και 40 ημέρες μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ο γυναικολόγος μου είπε ότι θα ρωτούσε έναν αιματολόγο που εμπιστεύεται και για αυτό θα μου απαντήσει τη Δευτέρα. Μένω στην επαρχία και είναι λίγο δύσκολο να βρω αιματολόγο αλλά τώρα που μου το είπατε θα κλείσω αμέσως ραντεβού!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!

Μόλις τώρα τηλεφώνησε ο γυναικολόγος μου και μου είπε να αρχίσω ηπαρίνες Clexane 4000. Τον ρώτησα για αιματολόγο και μου είπε να περιμένω να συνεννοηθεί πρώτα με την αιματολόγο που ξέρει γιατί την εμπιστεύεται (δε μου είπε να κλείσω ραντεβού μ'αυτήν, απλά εκείνος θα την ρωτήσει τηλεφωνικά). Τί να πω? Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Την ένεση την κάνετε συγκεκριμένο διάστημα μέσα στη μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!

Μόλις τώρα τηλεφώνησε ο γυναικολόγος μου και μου είπε να αρχίσω ηπαρίνες Clexane 4000. Τον ρώτησα για αιματολόγο και μου είπε να περιμένω να συνεννοηθεί πρώτα με την αιματολόγο που ξέρει γιατί την εμπιστεύεται (δε μου είπε να κλείσω ραντεβού μ'αυτήν, απλά εκείνος θα την ρωτήσει τηλεφωνικά). Τί να πω? Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Την ένεση την κάνετε συγκεκριμένο διάστημα μέσα στη μέρα?

 

γεια σου ... κ γω αυτες τις ενεσεις εκανα!!!!!! περιπου στο ιδιο διαστημα της ημερας τις εκανα εγω, δηλ οχι στανταρ ωρα απλα απογευμα...καλο παντως θα ηταν να πας σε αιματολογο κ να κανεις εξετασεις να παρακολουθεις την πηξη σου, αφου θα ξεκινησεις ενεσεις!!!!! σου ευχομαι τα καλυτερα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...