Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ, ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για την Εράσμειο και συγκεκριμένα για την Α' τάξη δημοτικού. Εχω πολύ καλές πληροφορίες για το εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα όμως θα μπορούσατε να με ενημερώσετε για την ώρα που τελειώνει το βασικό πρόγραμμα και τι περιλαμβάνει η ζώνη "φύλαξη και δημιουργική απασχόληση";

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ενδιαφέρομαι για την Εράσμειο και συγκεκριμένα για την Α' τάξη δημοτικού. Εχω πολύ καλές πληροφορίες για το εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα όμως θα μπορούσατε να με ενημερώσετε για την ώρα που τελειώνει το βασικό πρόγραμμα και τι περιλαμβάνει η ζώνη "φύλαξη και δημιουργική απασχόληση";

 

 

Απευθύνσου στη sofi@p (που έχει πρωτάκι) και στη ΒΕΡΑ, καλύτερα με προσωπικό μήνυμα για να το δουν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Να πω δημοσίως μιας και μας έστειλε σήμερα ανακοίνωση το σχολείο, ότι από τη νέα σχολική χρονιά στο ποσό των 8.200ευρώ συν ΕΛΙΓΕ που είναι τα δίδακτρα της ΕΑ, περιλαμβάνεται η παραμονή των παιδιών στο σχολείο ως τις 3 για μελέτη, προαιρετικά. Θα προτιμούσα να κάνανε κάποια μείωση διδάκτρων αντί γι΄αυτό, γιατί κάτι μου λέει ότι με αυτό που κάνουν οι εκπαιδευτικοί θα την πληρώσουν εκεί μέσα... Τέλος πάντων ζούμε σε πολύ άγρια εποχή οπότε... Πάντως αν κάποιος ήθελε οπωσδήποτε και τη μελέτη, το πακέτο έχει γίνει σαφώς πιο ανταγωνιστικό τώρα. Αυτό που δεν ξέρω είναι πόση δουλειά γίνεται στη μελέτη, γιατί αν είναι να γυρνάει ένα πτώμα στις 3.30 και να έχουμε και δραστηριότες το απόγευμα και διάβασμα, δεν το συζητώ... Οπότε πρέπει να βρω μαμά που να πηγαίνει το παιδί μελέτη φέτος... Τα περισσότερα ξέρω ότι δεν κάθονται μελέτη πάντως. Θα δούμε...

 

καλημερα

δεν καταλαβα την διαφρορα των δυο ωρων επιπλεον απο την τριτη δημοτικού στην ελληνογερμανική

 

νομιζω πως δεν υπαρχουν στη ερασμειο φευγουν στις 1.30 εκτος αν καθήσουν στην λεγομενη μελέτη

 

τελικώς τι αξίζει καποιο παιδι ν μπει στην μελετη περα του ωραρίου

 

μιλω κ για τα δυο σχολεια

 

ρωτω είμαι στο ψαξιμο μεταξυ των δυο σχολείων

 

θελω ν δω τον καισαρη

 

 

κ τον κωσταια-γειτονα που δεν ειδα γενικως σχολια εδώ,,,,,:|

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως δεν υπαρχουν στη ερασμειο φευγουν στις 1.30 εκτος αν καθήσουν στην λεγομενη μελέτη

 

 

Στην Εράσμειο φεύγουν κανονικά στις 14:30 από β δημοτικού εκτός αν κάτσουν μελέτη ή όμιλο.

Στην α δημοτικού φεύγουν 13:30 ή 14:30 ή 16:30 ανάλογα τι θα επιλέξει το παιδί να κάνει.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
KAΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ

ΜΕ ΥΓΕΙΑ

 

Χρόνια πολλά και από μένα!

 

 

Σχετικά με τη μελέτη στο σχολείο μπορώ να σου πω μόνο για την Ελλην. Αγ. που πηγαίνει παιδί φίλων. Μου λένε ότι είναι ευχαριστημένοι, βέβαια αυτό είναι κοριτσάκι και γενικά 'διαβαστερό' οπότε δεν μπορώ να σου πω γενικά τι γίνεται. Επίσης στην α' δημοτικού που ξέρω εγώ, γενικά τα παιδιά είναι προχωρημένα και τα περισσότερα κάνουν τις ασκήσεις εύκολα. Για μεγαλύτερες τάξεις δεν ξέρω.

Η προσωπική μου άποψη όμως είναι ότι στις μεγαλύτερες τάξεις η μελέτη στο σχολείο δεν θα σε καλύψει. Εμείς είχαμε τον μεγάλο (δ' δημοτικού) στη μελέτη τρεις μέρες την εβδομάδα για έναν μήνα και μετά τον βγάλαμε, όχι γιατί δεν το έκανε καλά το σχολείο, αλλά επειδή η φύση των μαθημάτων ήταν τέτοια που χρειάζονται μελέτη στο σπίτι.

 

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα εξαρτούσα την επιλογή σχολείου από το θέμα της μελέτης γιατί είναι πολύ ρευστό. Μπορεί να μην ταιριάζει στο παιδί, μπορεί χίλια δυο. Και επίσης δεν θα σε καλύπτει για πολύ....

 

Τελικά τι έγινε? Κατέληξες σε σχολείο. Ψάχνεις για το Σεπτέμβριο του 2016 για α' δημοτικού?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!

 

έχουμε στα πιθανά σχολεία για το Γυμνάσιο την Εράσμειο. Παρακαλώ όποια μαμά έχει τα παιδιά της εκεί ή γνωρίζει καλά να ενημερώσει σχετικά με το πόσο καλά διδάσκονται τα παιδιά τα αγγλικά και τα γερμανικά. Χωρίζονται σε τμήματα ανάλογα με το επίπεδο; Αν ναι, ποια ακριβώς είναι αυτή η διαδικασία (πότε γίνεται, με ποιον τρόπο, κλπ);

 

Επίσης, μάθαμε ότι πρόκειται για αρκετά αυστηρό σχολείο (το ίδιο και το Δημοτικό), ισχύει κατά τη γνώμη σας κάτι τέτοιο; Αν ναι, σε τι ακριβώς έγκειται η αυστηρότητα; Υπάρχουν παιδιά που δυσκολεύονται να προσαρμοστούν σε αυτό το περιβάλλον; Πώς χειρίζεται το σχολείο παιδιά με ανεξάρτητο χαρακτήρα που, ναι μεν είναι καλοί μαθητές, αλλά δεν μπορούν να προσαρμοστούν σε περιβάλλον με αυστηρούς κανόνες;

 

Τέλος, τι ακριβώς κάνει το σχολείο για παιδιά με ιδιαίτερες ικανότητες, πχ στα μαθηματικά ή στη φυσική ή στη γλώσσα;

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

 

....σε τι ακριβώς έγκειται η αυστηρότητα; Υπάρχουν παιδιά που δυσκολεύονται να προσαρμοστούν σε αυτό το περιβάλλον; Πώς χειρίζεται το σχολείο παιδιά με ανεξάρτητο χαρακτήρα που, ναι μεν είναι καλοί μαθητές, αλλά δεν μπορούν να προσαρμοστούν σε περιβάλλον με αυστηρούς κανόνες;

 

Τέλος, τι ακριβώς κάνει το σχολείο για παιδιά με ιδιαίτερες ικανότητες, πχ στα μαθηματικά ή στη φυσική ή στη γλώσσα;

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

Θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο σαφής τουλάχιστον στα παραπάνω θέματα, αν θέλεις να πάρεις συγκεκριμένες πληροφορίες και όχι γενικές γνώμες.

Είναι προφανές ότι σε κανένα σχολεία δεν μπορεί ένα παιδί να παραβιάζει τους κανόνες. Ειδικά στο γυμνάσιο το παιδί θα πρέπει να μπορεί να προσαρμόζεται.

Εσύ τι εννοείς 'αυστηρό' κανόνα, στον οποίο ένα παιδί θα είχε δυσκολία να προσαρμοστεί?

Επειδή διάβασα ότι γενικά ψάχνεις γυμνάσιο για τα παιδιά σου, πες μας πώς το φαντάζεσαι, ώστε να καταλάβουμε. Πώς δηλαδή θα ήθελες να βοηθηθεί ένα παιδί με ιδιαίτερες ικανότητες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι προφανές ότι σε κανένα σχολεία δεν μπορεί ένα παιδί να παραβιάζει τους κανόνες. Ειδικά στο γυμνάσιο το παιδί θα πρέπει να μπορεί να προσαρμόζεται.

Εσύ τι εννοείς 'αυστηρό' κανόνα, στον οποίο ένα παιδί θα είχε δυσκολία να προσαρμοστεί?

 

Μου είπαν (με επιφύλαξη αν ισχύει ή όχι) ότι στην Εράσμειο τα παιδιά πρέπει να κάθονται στο θρανίο με τα δάχτυλα σταυρωμένα όταν διδάσκει ο καθηγητής, μου φάνηκε υπερβολικό. Ή ότι αν κάποιο παιδί μιλήσει την ώρα του μαθήματος το αποβάλουν από την αίθουσα χωρίς προειδοποίηση.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι οι κανόνες πρέπει να τηρούνται, όχι μόνον στα σχολεία αλλά σε όλες τις δραστηριότητες σε μια κοινωνία, το ζήτημα είναι αν είναι περισσότερο ή λιγότερο αυστηροί από τα χρηστά ήθη & έθιμα της εποχής (ελπίζω να μην ακούστηκε πολύ φιλοσοφημένο αυτό... :oops:

Είναι η Εράσμειος αυστηρή ή όχι; Το ερώτημα είναι συγκεκριμένο, οι απαντήσεις προφανώς και θα είναι υποκειμενικές!

 

Πώς δηλαδή θα ήθελες να βοηθηθεί ένα παιδί με ιδιαίτερες ικανότητες?

Το θέμα δεν είναι πως θα ήθελα, δεν είμαι εκπαιδευτικός ούτε έχω κάποια ειδίκευση σχετική. Το θέμα είναι τι κάνει κάθε σχολείο ή έστω πως αντιλαμβάνεται κάθε γονιός τα έξτρα που κάνει κάθε σχολείο για ενίσχυση των ιδιαίτερων ικανοτήτων των μαθητών.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν (με επιφύλαξη αν ισχύει ή όχι) ότι στην Εράσμειο τα παιδιά πρέπει να κάθονται στο θρανίο με τα δάχτυλα σταυρωμένα όταν διδάσκει ο καθηγητής, μου φάνηκε υπερβολικό. Ή ότι αν κάποιο παιδί μιλήσει την ώρα του μαθήματος το αποβάλουν από την αίθουσα χωρίς προειδοποίηση.

.

 

What??????????????:mrgreen::-D:twisted::confused::P:mrgreen::lol:

 

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!!

 

Μια χαρά "γκαρίζουν" όλα τους μεσα στην τάξη!! Ο,τι γίνεται παντού γίνεται κι εδώ.

Μήπως απλά επρόκειτο για κανένα πολύ ζωηρό παιδί που "χρησιμοποιούσε" τα χέρια του για να ενοχλήσει τους άλλους??? Οπότε του είπε να τα έχει πάνω στο θρανίο να τα βλέπει η δασκάλα??

 

Δεν υπάρχει θέμα τέτοιας αυστηρότητας.

Υπάρχει απλά Τάξη - Σύστημα - Οργάνωση.

Τα παιδιά μαθαίνουν να έχουν π.χ. μπλοκάκι με σημειώσεις για τα πάντα ώστε να μην τους ξεφεύγει τίποτα. Αυτό είναι Must! Γίνεται και συνήθεια και δεν μπορούν να λειτουργήσουν χωρίς αυτό ποτέ.

Επίσης δεν επιτρέπεται να τρέχουν σαν τρελλά στους διαδρόμους / σκάλες ή και προαύλιο. Αυτό δεν το αφήνουν για αποφυγή ατυχημάτων.

Αν τώρα κάποιος το θεωρεί αυτό υπερβολική αυστηρότητα....κάποιος άλλος το θεωρεί απλά Ασφάλεια.

Οι καθ/τές είναι πολύ προσιτοί και υπάρχει πολύ καλή σχέση μεταξύ οικογένειας / σχολείου. Τα παιδιά αγαπούν το σχολείο υπερβολικά πολύ και δεν θέλουν να αλλάξουν ποτέ (όσα τύχει να φύγουν, κλαίνε με μαύρο δάκρυ).

Αυτό που γίνεται πολύ καλά όπως σου είπα και σε άλλο θέμα που μιλήσαμε, είναι οι ξένες γλώσσες. Ξεμπερδεύεις με 2 γλώσσες! Κυρίως τα γερμανικά που δεν μαθαίνονται ποτέ σωστά με μια φορά μάθημα σε ένα συνοικιακό φροντιστήριο.

Δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις και σε ποιες ιδιαιτερότητες αναφέρεσαι, αλλά αν πρόκειται για ένα παιδί "Διάνοια" τότε θα πρέπει να απευθυνθείς σε άλλο σχολείο που σίγουρα θα είναι πιο ακριβό. Η ΕΡ. κάνει πολύ καλή δουλειά για ένα μέσο μυαλό, το οποίο θα βελτιωθεί και θα "πάρει" πολλά από το σχολείο του.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, bobonela, με κάλυψες στο θέμα της "αυστηρότητας", προσωπικά κι εγώ είμαι υπέρ του οργανωμένου σχολείου, με κανόνες και τάξη, επειδή όμως πρόκειται για παιδιά, η διεύθυνση και το προσωπικό (καθηγητές, κλπ) πρέπει να μπορούν να χειριστούν τα θέματα με την πρέπουσα ελαστικότητα, στην τελική θεωρώ ότι και τα παιδιά θα το αναγνωρίζουν αυτό.

 

Σε ότι αφορά τις ξένες γλώσσες, συγκλίνουν οι πληροφορίες μου ότι γίνεται καλή δουλειά, θα ήθελα όμως να ξέρω αν χωρίζονται τα παιδιά με βάση το επίπεδο τους ή αν όλα ακολουθούν, ανά τάξη, το ίδιο στάνταρτ πρόγραμμα.

 

Στην περίπτωση μας δεν μιλάω για "διάνοιες", αλλά για παιδιά με εξαιρετικά μεγάλη για την ηλικία τους αντίληψη στα μαθηματικά και τις φυσικές επιστήμες. Αναρωτιέμαι αν οι καθηγητές διακρίνουν τέτοια παιδιά και προσπαθούν να τους δώσουν επιπλέον ερεθίσματα, για παράδειγμα στο Δημοτικό είχαμε δασκάλα που μου έστελνε κάθε εβδομάδα e-mail με τις εκθέσεις, προβολές, κλπ στο Ευγενίδειο και αλλού ή έψαχνε μαζί με το παιδί στον υπολογιστή στο σχολείο ιντερνετικά ξενόγλωσσα άρθρα για τελευταίες εξελίξεις στην τεχνολογία των υλικών (materials science), τα οποία μετέφραζε στα σημεία που το παιδί δεν τα καταλάβαινε. Το μεράκι των καθηγητών, κατ' εμέ, είναι κρισιμότατος παράγοντας επιτυχίας της διδακτικής διδασκαλίας, θεωρείς ότι υπάρχουν αρκετοί καθηγητές τέτοιου τύπου (μην μείνεις στο παράδειγμα παραπάνω, αλλά στην διάθεση-τάση) στο συγκεκριμένο σχολείο; Η διεύθυνση παροτρύνει τους καθηγητές να διεγείρουν τις ικανότητες των μαθητών, χωρίς βέβαια αυτό να γίνεται εις βάρος των υπολοίπων;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, bobonela, με κάλυψες στο θέμα της "αυστηρότητας", προσωπικά κι εγώ είμαι υπέρ του οργανωμένου σχολείου, με κανόνες και τάξη, επειδή όμως πρόκειται για παιδιά, η διεύθυνση και το προσωπικό (καθηγητές, κλπ) πρέπει να μπορούν να χειριστούν τα θέματα με την πρέπουσα ελαστικότητα, στην τελική θεωρώ ότι και τα παιδιά θα το αναγνωρίζουν αυτό.

 

Σε ότι αφορά τις ξένες γλώσσες, συγκλίνουν οι πληροφορίες μου ότι γίνεται καλή δουλειά, θα ήθελα όμως να ξέρω αν χωρίζονται τα παιδιά με βάση το επίπεδο τους ή αν όλα ακολουθούν, ανά τάξη, το ίδιο στάνταρτ πρόγραμμα.

 

Στην περίπτωση μας δεν μιλάω για "διάνοιες", αλλά για παιδιά με εξαιρετικά μεγάλη για την ηλικία τους αντίληψη στα μαθηματικά και τις φυσικές επιστήμες. Αναρωτιέμαι αν οι καθηγητές διακρίνουν τέτοια παιδιά και προσπαθούν να τους δώσουν επιπλέον ερεθίσματα, για παράδειγμα στο Δημοτικό είχαμε δασκάλα που μου έστελνε κάθε εβδομάδα e-mail με τις εκθέσεις, προβολές, κλπ στο Ευγενίδειο και αλλού ή έψαχνε μαζί με το παιδί στον υπολογιστή στο σχολείο ιντερνετικά ξενόγλωσσα άρθρα για τελευταίες εξελίξεις στην τεχνολογία των υλικών (materials science), τα οποία μετέφραζε στα σημεία που το παιδί δεν τα καταλάβαινε. Το μεράκι των καθηγητών, κατ' εμέ, είναι κρισιμότατος παράγοντας επιτυχίας της διδακτικής διδασκαλίας, θεωρείς ότι υπάρχουν αρκετοί καθηγητές τέτοιου τύπου (μην μείνεις στο παράδειγμα παραπάνω, αλλά στην διάθεση-τάση) στο συγκεκριμένο σχολείο; Η διεύθυνση παροτρύνει τους καθηγητές να διεγείρουν τις ικανότητες των μαθητών, χωρίς βέβαια αυτό να γίνεται εις βάρος των υπολοίπων;

 

 

Οσον αφορά στο επίπεδο των παιδιών στις γλώσσες, στο είχα πει και στο προηγούμενο θέμα, χωρίζονται και στο δημοτικό και ξανά στο γυμνάσιο, ανάλογα με το επίπεδο. Εχουν 4-5 επίπεδα σε κάθε γλώσσα. Γιαυτό γίνεται συστηματική και επικεντρωμένη δουλειά.

 

Για το άλλο που λες.... επειδή εμείς δεν ανήκουμε στην κατηγορία της....διάνοιας, δεν το έχω δει. Δεν ξέρω αν κάποιο παιδί είχε τέτοιες τάσεις.... πώς θα το κάνανε ή ίσως αν το κάνουν ήδη, απλά δεν το ξέρω και δεν το έχω δει σε γνωστούς. Γενικά σίγουρα δεν είναι αυτή η γραμμή του σχολείου. Αυτό υπάρχει οπωσδήποτε στο Κολλέγιο Αθηνών και στο Pierce. Αν σε παίρνει για το Pierce, νομίζω ότι θα καλυφθείς πολύ. Φαντάζομαι το γνωρίζεις. Εχει μόνο γυμνάσιο και είναι εξειδικευμένοι σ'αυτό που κάνουν. Είναι από τα καλύτερα στην Ευρώπη σχολεία.

Η Εράσμειος κάνει πιο συμβατικό μαθημα, σου είπα ασχολείται με το μέσο παιδί και το μέσο μυαλό. Δεν θα δεις διάνοιες εκεί. Καλούς μαθητές ναι. Αλλά όχι αυτούς που πάνε σε διεθνείς διαγωνισμούς και διαπρέπουν και ακούγονται..... Δεν παίρνουμε μέρος σε τέτοιες δραστηριοτητες, καλώς ή κακώς. Οπότε και να υπάρχει παιδι διάνοια, δεν φαίνεται. Μόνο σε διαγωνισμούς μαθηματικής εταιρίας (Κανγκουρό) παίρνουμε μέρος και επίσης στην Φυσική Εταιρία. Αν συγκρίνεις όμως με αυτά που κάνει το Κολλέγιο ή το Pierce, φαντάζει μηδαμηνό. Κάθε σχολείο προσφέρει κάτι διαφορετικό και έχει υπέρ και κατά. Διαφορετικά υπέρ έχει η Εράσμειος και άλλα τα Κολλέγια που προσφέρουν και όλα αυτά παράλληλα. Είναι θέμα επιλογών. Μακάρι να τα βρίσκαμε όοοολα σε ένα:P

Link to comment
Share on other sites

To Pierce όντως το έχω στα υπόψη, αλλά ξεφεύγει για το μπάτζετ μας και έτσι όπως πάνε τα πράγματα στην οικονομία ίσως γίνει ακόμη πιο απλησίαστο τα επόμενα χρόνια...

 

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάρα πολύ και πάλι για το χρόνο σου να μου απαντήσεις σε όλα.

 

Αν κάποια άλλη μαμά μπορεί να προσθέσει κάτι, είμαι όλη αυτιά. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To Pierce όντως το έχω στα υπόψη, αλλά ξεφεύγει για το μπάτζετ μας και έτσι όπως πάνε τα πράγματα στην οικονομία ίσως γίνει ακόμη πιο απλησίαστο τα επόμενα χρόνια...

 

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάρα πολύ και πάλι για το χρόνο σου να μου απαντήσεις σε όλα.

 

Αν κάποια άλλη μαμά μπορεί να προσθέσει κάτι, είμαι όλη αυτιά. :)

 

Καλησπέρα!

 

Εμείς είμαστε ακόμα στο δημοτικόυ στην Εράσμειο (τρίτη δημοτικού) και θεωρώ ότι προς το παρόν γίνεται πολύ καλή δουλειά χωρίς να είναι πολύ αυστηρό. Δηλαδή για να καταλάβεις εγώ μπορεί και να ήθελα λίγη περισσότερη αυστηρότητα. Εντάξει ... κι εμενα της κάνει παρατηρήσεις η δασκάλα που βγάζει τα πόδια της από το θρανίο αλλά καλά της κάνει γιατί αν της δώσεις θάρρος θα ανέβει και πάνω στο θρανίο η δικιά μου, οπότε τη μαζεύουν νωρίς.

 

Και επίσης ακόμα δεν έχω νιώσει αυτό το πολύ πιεστικό σχολείο που μου έλεγαν! Από τα δημόσια σχολεία πάμε και πιο αργά ... και πιο λίγα τους βάζουν (το οποίο είναι καλό γιατί γίνεται δουλειά στο σχολείο μέσα και δεν τα σκίζουν τα παιδιά σε δουλειά για το σπίτι)

 

Ελπίζω να βοήθησα ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

To Pierce όντως το έχω στα υπόψη, αλλά ξεφεύγει για το μπάτζετ μας και έτσι όπως πάνε τα πράγματα στην οικονομία ίσως γίνει ακόμη πιο απλησίαστο τα επόμενα χρόνια...

 

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάρα πολύ και πάλι για το χρόνο σου να μου απαντήσεις σε όλα.

 

Αν κάποια άλλη μαμά μπορεί να προσθέσει κάτι, είμαι όλη αυτιά. :)

 

 

Για το PIERCE, ψάξε το λίγο παραπάνω γιατί δίνει μέχρι και 100% υποτροφία στα δίδακτρα.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το PIERCE, ψάξε το λίγο παραπάνω γιατί δίνει μέχρι και 100% υποτροφία στα δίδακτρα.

 

δίνει όμως με πολύ μεγάλη δυσκολία

πρεπει το παιδί να είναι αριστος μαθητής.....αριστος ...με την ένοια όχι του 11 ή 12

ή να έχει 'διαπρέψει' σε κάποιο αθλημα

το ξέρω διοτι φίλη προσπαθησε να πάρει υποτροφία κ δεν ήταν ευκολο

Link to comment
Share on other sites

To Pierce όντως το έχω στα υπόψη, αλλά ξεφεύγει για το μπάτζετ μας και έτσι όπως πάνε τα πράγματα στην οικονομία ίσως γίνει ακόμη πιο απλησίαστο τα επόμενα χρόνια...

 

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάρα πολύ και πάλι για το χρόνο σου να μου απαντήσεις σε όλα.

 

Αν κάποια άλλη μαμά μπορεί να προσθέσει κάτι, είμαι όλη αυτιά. :)[/quote

 

 

δες και αυτό εδώ

http://protipo-athinon.edu.gr/

 

δεν ξέρω αν σας διευκολύνει η περιοχή

εχω ακούσει καλα λόγια

Link to comment
Share on other sites

http://moraitis.edu.gr/school/article/1196/programma-ypotrofion

 

Πλήρεις υποτροφίες για την α' γυμνασίου και μάλιστα και για τα τρία έτη του γυμνασίου, προσφέρει και η σχολή μωραϊτη. Δεν ξέρω επίσης αν σε διευκολύνει η περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε παρακαλώ να σημειώσετε ποια είναι τα δίδακτρα για την Εράσμειο, τι έκπτωση κάνουν σε πλήρη προπληρωμή και τι έκπτωση στο δεύτερο παιδί;

 

ΥΓ. Αν και μερικώς εκτός θέματος, ποια είναι τα αντίστοιχα δεδομένα για το Pierce και τον Πλάτωνα; Στο site του Υπουργείου δεν βλέπω να αναφέρονται οι εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε παρακαλώ να σημειώσετε ποια είναι τα δίδακτρα για την Εράσμειο, τι έκπτωση κάνουν σε πλήρη προπληρωμή και τι έκπτωση στο δεύτερο παιδί;

 

ΥΓ. Αν και μερικώς εκτός θέματος, ποια είναι τα αντίστοιχα δεδομένα για το Pierce και τον Πλάτωνα; Στο site του Υπουργείου δεν βλέπω να αναφέρονται οι εκπτώσεις.

 

στην ερασμειο το δευτερο παιδι νομιζω πως πως εχει 10 τοις εκατο εκπτω

 

κ στην προπληρωμή νομιζω πως είναι 5 τοις εκατ

 

ρωτα όμως με ένα τηλ θα σιγουρευτείς:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε παρακαλώ να σημειώσετε ποια είναι τα δίδακτρα για την Εράσμειο, τι έκπτωση κάνουν σε πλήρη προπληρωμή και τι έκπτωση στο δεύτερο παιδί;

 

ΥΓ. Αν και μερικώς εκτός θέματος, ποια είναι τα αντίστοιχα δεδομένα για το Pierce και τον Πλάτωνα; Στο site του Υπουργείου δεν βλέπω να αναφέρονται οι εκπτώσεις.

 

 

Για το pierce και τον Πλάτωνα δεν ξέρω. Για την Εράσμειο είναι 10% έκπτωση στο πρώτο παιδί που φοιτά όταν είναι αδερφάκια και η προπληρωμή έχει έκπτωση 5 ή 8% ανάλογα με το συνολικό ποσό που έχεις να πληρώσεις και με το πόσο πιο νωρίς το πληρώνεις.

Τα δίδακτρα για το βασικό πρόγραμμα είναι αναρτημένα και στο site ... είναι γύρω στια 6800 με σχολικό και 6000 χωρίς σχολικό. Η ζώνη με φαγητό είναι 2500 και χωρίς φαγητό είναι 1900.

Αυτά ... ελπίζω να βοήθησα...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βέρα! Εδώ http://www.erasmios.gr/show.asp?id=37 όμως βλέπω 7.380ο με σχολικό.

 

Η ΒΕΡΑ σου είπε για τις τιμές του δημοτικού. Το 7380 είναι τιμές γυμνασίου. Οι εκπτώσεις όμως ισχύουν όπως σου τις είπε. Ούτε απογευματινή ζώνη υπάρχει στο γυμνάσιο. Πάρε στο σχολείο και ρώτα αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...