Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ, ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Ισχύει ότι στην Εράσμειο δεν υπάρχουν δραστηριότητες σστο Γυμνάσιο?Δηλαδήμέχρις τις 2.30 έχουν το βασικο προγραμμα Υπουργείου & Γερμανικά. Μήπως δεν κατάλαβα καλά?

Kαι εγω γνωριζω οτι υπαρχουν απογευματινοι όμιλοι που μπορεις να τους δεις εδω http://www.erasmios.gr/show.asp?id=20

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


bobonela ...απο Ελληνογερμανική Αγωγή γιατί σας έρχονται?

Αν ακούσεις κάτι ... μοιράσου το μαζί μας .Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα

 

Οι λόγοι για τους οποίους οι μαθητές της Ελληνογερμανικής αγωγής φεύγουν, είναι πολλοί όπως:1)Πρόκειται για ένα "εργοστάσιο" παιδιών με μαζική παραγωγή,χωρίς να εστιάζονται στον κάθε μαθητή,παρά στην μάζα που θα τους φέρει το πολυπόθητο κέρδος.2)Ο ιδιοκτήτης είναι υπερόπτης,σνομπ και δεν μπορείς να συννενοηθείς.3)Στην αρχή ο κόσμος εντυπωσιάζεται με τις εγκαταστάσεις που όμως στην πορεία σαν γονιός καταλαβαίνεις ότι δεν είναι τόσο σημαντικές,όσο είναι τελικά η εκπαίδευση του παιδιού σου.4)Υπάρχουν παράπονα για την δουλεία που κάνουν οι δασκάλες στο Δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.

Είναι κάπως παλιό το θέμα, αλλά ελπίζω να βρω ανταπόκριση

 

Είμαστε πολύ κοντά στο να γράψουμε την κόρη μας (4,5 ετών) στο νηπιαγωγείο στην Εράσμειο για την ερχόμενη χρονιά. Έχουμε δει το σχολείο και τους υπεύθυνους, είδαν εκείνοι το παιδί, και όλα καλά.

 

Απευθυνόμενη κυρίως σε γονείς των οποίων τα παιδιά είναι μαθητές της Ερασμείου:

 

Η κόρη μας είναι ένα παιδάκι πολύ κοινωνικό, χαρούμενο, επικοινωνιακό, αλλά και συναισθηματικό και ονειροπόλο. Δε μπορώ να πω σε καμία περίπτωση ότι είναι παιδί θαύμα (άλλα παιδιά στην ηλικία της πχ γράφουν ή και διαβάζουν), αλλά σοβαρά θέματα δεν έχουμε. Το μόνο που μας έχει προκύψει είναι ένα ζήτημα με το πως κρατάει το μολύβι (είναι ανώριμη, με αποτέλεσμα να μην το κάνει καλά και άρα να μη θέλει να γράψει και να ζωγραφίσει). Αυτό όμως έχουμε ήδη ξεκινήσει να το βοηθάμε με εργοθεραπείες και το feedback που έχουμε είναι ότι θα λυθεί πολύ εύκολα.

 

Η ερώτηση είναι: η εντύπωση που έχουμε από το σχολείο είναι ότι είναι δίνει έμφαση στη μάθηση, με εμπειρία και συνέπεια. Αυτό που δεν ξέρουμε είναι:

 

α. Πόσο αυστηρό είναι: αφήνει περιθώρια στα παιδιά με πιο "καλλιτεχνικές" κλίσεις να τις ανακαλύψουν και αυτές? Προφανώς δεν το συγκρίνω με σχολεία όπως η Χιλλ ή καλλιτεχνικά/μουσικά σχολεία.

 

β. Ένα παιδάκι με θέματα μικρά, όπως είναι το δικό μας με το χέρι, "συγχωρείται"? ή αναμένεται από όλα τα παιδιά η αριστεία, και τα υπόλοιπα απορρίπτονται από το σύστημα?

 

γ. Μένουμε στο Διόνυσο. Αυτό σημαίνει ότι η μικρή θα γυρίζει σπίτι μετά τις 5. Τι λέει η εμπειρία σας? Αντέχουν?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας,

είμαι και εγώ στο δίλημμα Ερασμειος η ΕΑ (για εγγραφή στο νηπιαγωγείο).  Από τις γνώμες που έχω ακούσει μέχρι τωρα η Ερασμειος φαίνεται με καλύτερο κλίμα, οργάνωση και μέθοδος ενώ η ΕΑ έχει να προσφέρει περισσότερα ερεθίσματα αλλά ακούω ότι έχει μεγαλύτερη πίεση στα παιδιά και επίσης διαβαζω και παράπονα για την διοίκηση. Το κόστος της ΕΑ είναι σαφέστατα ποιο υψηλό αλλά μας βολεύουν περισσότερο τα ωράρια του σχολικού.  Στην Ερασμειο το παιδί θα πρέπει να φεύγει στις 07:00 και θα γυρνάει στις 16:00 (χωρίς Μελέτη). Θα ήθελα κάποιο feedback από κάποιον που να έχει εμπειρία σε κάποιο από τα 2 σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 27/1/2019 at 11:16 ΜΜ, ypatia_ είπε:

Καλησπέρα σας,

είμαι και εγώ στο δίλημμα Ερασμειος η ΕΑ (για εγγραφή στο νηπιαγωγείο).  Από τις γνώμες που έχω ακούσει μέχρι τωρα η Ερασμειος φαίνεται με καλύτερο κλίμα, οργάνωση και μέθοδος ενώ η ΕΑ έχει να προσφέρει περισσότερα ερεθίσματα αλλά ακούω ότι έχει μεγαλύτερη πίεση στα παιδιά και επίσης διαβαζω και παράπονα για την διοίκηση. Το κόστος της ΕΑ είναι σαφέστατα ποιο υψηλό αλλά μας βολεύουν περισσότερο τα ωράρια του σχολικού.  Στην Ερασμειο το παιδί θα πρέπει να φεύγει στις 07:00 και θα γυρνάει στις 16:00 (χωρίς Μελέτη). Θα ήθελα κάποιο feedback από κάποιον που να έχει εμπειρία σε κάποιο από τα 2 σχολεία.

Καλησπέρα.
Εμείς επιλέξαμε ΕΑ (η Εράσμειος δεν εξυπηρετούσε καν την περιοχή μας με σχολικό) από το νηπιαγωγείο και φέτος είναι πρώτη δημοτικού. Σε γενικές γραμμές είμαστε ικανοποιημένοι, αν και όντως με τη διοίκηση μπορεί κάποιος να έχει παράπονα. Προς το παρόν το αποδίδω στον μεγάλο αριθμό παιδιών σε κάθε τάξη, που εκ των πραγμάτων δυσκολεύει τα διαδικαστικά. Τους βγάζω το καπέλο όσον αφορά την οργάνωση, αλλά αν τύχει και κάτι δεν σε βολεύει στο πρόγραμμα είναι σχεδόν αδύνατο να προσαρμοστούν.

Από την άλλη για τόσο μεγάλο σχολείο, δεν έχω αισθανθεί στιγμή ότι το παιδί μου δεν λαμβάνει τη δέουσα προσοχή και η συνεργασία με τους δασκάλους των διαφόρων ειδικοτήτων είναι πολύ καλή. 

Δεν έχω συγκριτικό δείγμα από την Εράσμειο, αλλά σε σχέση με τα δημόσια της περιοχής μου (που μαθαίνω από φίλους) μέχρι τώρα στην α' δημοτικού είναι αρκετά χαλαροί. Το έχω συζητήσει και με γονείς με παιδιά σε μεγαλύτερες τάξεις στην ΕΑ και φαίνεται ότι είναι το σύστημά τους έτσι, πάνε σιγά στις πρώτες τάξεις του δημοτικού και μετά φορτσάρουν. 

Εκτός από τα βιβλία του Υπουργείου έχουν και βιβλία της ΕΑ σε Γλώσσα/Μαθηματικά, οπότε υπό μία έννοια ό,τι διδάσκονται το κάνουν "δύο φορές".

Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι πιο συγκεκριμένο, στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

On 2/13/2019 at 4:18 PM, Mary_Chris said:

Καλησπέρα.
Εμείς επιλέξαμε ΕΑ (η Εράσμειος δεν εξυπηρετούσε καν την περιοχή μας με σχολικό) από το νηπιαγωγείο και φέτος είναι πρώτη δημοτικού. Σε γενικές γραμμές είμαστε ικανοποιημένοι, αν και όντως με τη διοίκηση μπορεί κάποιος να έχει παράπονα. Προς το παρόν το αποδίδω στον μεγάλο αριθμό παιδιών σε κάθε τάξη, που εκ των πραγμάτων δυσκολεύει τα διαδικαστικά. Τους βγάζω το καπέλο όσον αφορά την οργάνωση, αλλά αν τύχει και κάτι δεν σε βολεύει στο πρόγραμμα είναι σχεδόν αδύνατο να προσαρμοστούν.

Από την άλλη για τόσο μεγάλο σχολείο, δεν έχω αισθανθεί στιγμή ότι το παιδί μου δεν λαμβάνει τη δέουσα προσοχή και η συνεργασία με τους δασκάλους των διαφόρων ειδικοτήτων είναι πολύ καλή. 

Δεν έχω συγκριτικό δείγμα από την Εράσμειο, αλλά σε σχέση με τα δημόσια της περιοχής μου (που μαθαίνω από φίλους) μέχρι τώρα στην α' δημοτικού είναι αρκετά χαλαροί. Το έχω συζητήσει και με γονείς με παιδιά σε μεγαλύτερες τάξεις στην ΕΑ και φαίνεται ότι είναι το σύστημά τους έτσι, πάνε σιγά στις πρώτες τάξεις του δημοτικού και μετά φορτσάρουν. 

Εκτός από τα βιβλία του Υπουργείου έχουν και βιβλία της ΕΑ σε Γλώσσα/Μαθηματικά, οπότε υπό μία έννοια ό,τι διδάσκονται το κάνουν "δύο φορές".

Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι πιο συγκεκριμένο, στη διάθεσή σου.

Ευχαριστω για την απαντηση,

Τελικα επιλεξαμε Ερασμειο γιατι εχω ακουσει απο πολλες διαφορετικες πηγες πολυ καλα σχολια, ενω για Ελληνογερμανικη αρκετα παραπονα.

Δεν ειμαι σιγουρη για την επιλογη μου και σιγουρα θα μπορω να εχω αποψη μετα την Τριτη Δημοτικου. Η αληθεια ειναι οτι κατα την διαδικασια ενημερωσης και αξιολογησης αισθανθηκαμε ποιο ζεστο το περιβαλλον στην Ερασμειο. Στην Ελληνογερμανικη στην αξιολογηση μας ειδε και ο ιδιοκτητης ο οποιος δεν ηξερε να μας απαντησει στα ερωτηματα μας και ειλικρινα δεν καταλαβα για ποιον λογο εγινε η συναντηση. Προφανως για εντυπωσιασμο? Απο τις συναντησεις στην Ερασμειο ειχα πληρη εικονα για το προγραμμα τους και για τις εγκαταστασεις σε αντιθεση με την ΕΑ που ειδα και ενημερωθηκα μονο για το νηπιαγωγειο.

Ελπιζω να ειναι σωστη η επιλογη μας και να ταιριαξει και στο παιδι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ´όλους  τους  γονείς!

θα εκτιμούσα πολύ την άποψη σα απάνω στο δίλημμα μου. Αν έχετε προσωπική εμπειρία από τ α παραπάνω σχολεία να μας πείτε την άποψη σας. Στη γερμανική σχολή τ απαίσια μαθαίνουν ελληνικά ή υστερούν σε αυτά; Ξέρετε τι ιστορία διδάσκονται; Ποσα απαιτητικό είναι το προγραμμα σπουδών;

 

το ίδιο και γι την ερασμειο. Σε τι διαφέρουν;

τα γερμανικά στην Ερασμειο σε τι επίπεδο μαθαίνονται; 
Εάν και οι δυο γονείς δε μιλούν  γερμανικά το παιδί μπορεί μα ανταποκριθει σε όλο αυτό;

σημειωση πως λόγω διαμονής στη Γερμανία  το παιδί πάει νήπιο και μιλάει ήδη γεμαμνικα.

 

Όλες οι πληροφορίες και οι εμπειριες καλοδεχούμενες ! Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου. Φίλη που πήρε το παιδί της από την ΓΣΑ στην 4η και το πηγε στην ΕΑ μου είπε ότι δεν έχει καμία σχέση το επίπεδο των Γερμανικών. 

Η κόρη σου θα ξεχάσει τα Γερμανικά της στα ιδιωτικά Ελληνικά σχολεία της ΕΑ ή ερασμείου.  

Οπωσδήποτε να πάς στην ΓΣΑ εφόσον ήδη βρίσκεται σε νηπιαγωγείο στην Γερμανία. 

Τα Ελληνικά μαθαίνονται ευκολα καλύτερα εάν είσαι στην χώρα και στην τελική κάνεις 1 την εβδομάδα ένα ιδιαίτερο Ελληνικών και τελείωσες.  

Στην ΓΣΑ είναι περίπου 3/4 των παιδιών με γονείς Ελληνόφωνους ή 50-50% γονεις οπου ο ένας είναι Γερμανόφωνος, όπως μου ανέφερε η φίλη μου.   Μόνο τα 1/4 των παιδιών είναι καθαρά από Γερμανούς γονείς, στα διαλλείματα αρκετές φορές μιλούν Ελληνικά για να καταλαβαίνουν όλα.  Στο δημοτικό στην 5-6η δημοτικού φτάνουν στο ίδιο επίπεδο με του Ελληνικού δημοτικού, στα Ελληνικά. 

Τα Γερμανικά δε είναι σαν να είσαι στην Γερμανία, δίνουν δηλαδη τις σωστές βάσεις για τις επόμενες τάξεις και αργότερα πανεπιστήμιο. 

Επίσης στο δημοτικό της ΓΣΑ, δεν χρειάζεσαι διάβασμα το απόγευμα, καθόλου,  ούτε τα ΣΚ.   ΟΛΗ η δουλειά  γίνεται στην ώρα της μελέτης στο σχολείο. Έχει φύλαξη ως τις 4.  

Τα παιδιά δεν φέρνουν καν βιβλία σπίτι ούτε που ασχολείσαι, μόνο αν εχει κάποιο τέστ  τότε.    Απόλυτος σεβασμός προς τις ανάγκες του παιδιού, χωρίς ζόρισμα. 

Εάν βέβαια θέλεις να γεμίσεις το παιδί σου με ύλη, το πηγαίνεις στα παραπάνω ιδιωτικά που ακολουθούν το Ελληνικό σύστημα. 

Ιστορία στο Γερμανικό σύστημα ξεκινάει μετά την 3η τάξη.  Στην τρίτη τάξη ξεκινούν με τους νεάντερταλ κλπ.   

Την ιστορία αν θέλεις να κάνεις ακριβώς ότι κάνουν στα Ελληνικά δημοτικά, κάνεις απλά στο ιδιαίτερο μάθημα Ελληνικών, καλύπτοντας αυτή την ύλη. 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχουμε ραντεβού για αξιολόγηση στην Εράσμειο σε 2 εβδομάδες. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε ποια είναι η διαδικασία αξιολόγησης; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...