Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φίλτρα νερού ΦΙΛΤΡΟ ΝΕΡΟΥ Φίλτρο Νερού


Recommended Posts

τελικά έβαλα ένα της alarco "ALFA UV" και πλήρωσα μόνο 90? το ανταλακτικό του φίλτρου και 25? την εγκατάσταση με το εξαρτηματάκι. Συνήθως λέει το πουλάνε 1200? (ο χριστός και η παναγία).

Και με παίρνουνε συνεχώς τηλ. αν έχω να τους συστήσω κάποιον γιατί ο πρόεδρός τους -λέει- τους παραχωρεί την ίδια προσφορά και για κάποιον γνωστό μου !!!!!!!!!!!!

Τες πα όποιος θέλει ας μου στείλει πμ να του δώσω τα τηλ της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικά έβαλα ένα της alarco "ALFA UV" και πλήρωσα μόνο 90? το ανταλακτικό του φίλτρου και 25? την εγκατάσταση με το εξαρτηματάκι. Συνήθως λέει το πουλάνε 1200? (ο χριστός και η παναγία).

Και με παίρνουνε συνεχώς τηλ. αν έχω να τους συστήσω κάποιον γιατί ο πρόεδρός τους -λέει- τους παραχωρεί την ίδια προσφορά και για κάποιον γνωστό μου !!!!!!!!!!!!

Τες πα όποιος θέλει ας μου στείλει πμ να του δώσω τα τηλ της εταιρείας.

 

 

Λοιπόν...όταν είδα αυτό το μήνυμα πέθανα στα γέλια. Επειδή απολύθηκα ξαφνικά πριν μια εβδομάδα, είμαι στην αναζήτηση νέας δουλειάς, πήρα τηλέφωνο σε μια εταιρία που χρειαζόντουσαν λέει γραμματέα. Πήγα και ήταν ακριβώς για τη δουλειά που λέει παραπάνω. Θα έκανα τηλεφωνικές πωλήσεις φίλτρου νερού για την alarco. Και θα λέω, λέει, στον υποψήφιο αγοραστή πως του δίνουμε δωρεάν το μηχανισμό και θα πληρώνει μόνο τα φίλτρα και την εγκατάσταση. Μα 90 ? μόνο για τα φίλτρα??

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηρθαν και μου έβαλαν το φίλτρο. Δεν έχω λόγια!!! Πριν δεν μπορούσα να πιω νερό. Εγώ που έπινα πάντα πάρα πολύ νερό, απο τότε που ήρθαμε εδώ δεν έπινα ούτε ένα ποτήρι μέσα στη μέρα γιατί μου μύριζε και μου έβγαζε μια άσχημη γεύση.

Την Πέμπτη βάλαμε το φίλτρο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Πίνω χωρίς να μυρίζει και κυρίως χωρίς να έχει γεύση.

ΝΙΚ-16 ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

τελικά έβαλα ένα της alarco "ALFA UV" και πλήρωσα μόνο 90? το ανταλακτικό του φίλτρου και 25? την εγκατάσταση με το εξαρτηματάκι. Συνήθως λέει το πουλάνε 1200? (ο χριστός και η παναγία).

Και με παίρνουνε συνεχώς τηλ. αν έχω να τους συστήσω κάποιον γιατί ο πρόεδρός τους -λέει- τους παραχωρεί την ίδια προσφορά και για κάποιον γνωστό μου !!!!!!!!!!!!

Τες πα όποιος θέλει ας μου στείλει πμ να του δώσω τα τηλ της εταιρείας.

 

τελικά σε όλες τα ίδια λένε. Και μένα με έχουν πάρει 2 φορές τηλέφωνο για να μου δώσουν αυτό το περιβόητο φίλτρο νερού που κάνει 1200 ευρώ,

αλλά (...επειδή μας αγαπάνε) μας το δίνουν τσάμπα με την υποχρέωση να αγοράσουμε μόνο το φίλτρο.

Μας κοροιδεύουν μου φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά για την αντίστροφη όσμωση ναι μεν αφαιρεί όλα τα βαρέα μέταλλα και τα άλατα ΑΛΛΑ για το νερό της ΕΥΔΑΠ είναι υπερβολική.

Δεν έχει βαρέα μέταλλα ούτε μικρόβια, αλίμονο μας αν είχε...........

οπότε γιατί να βάλω ένα φίλτρο το οποίο ναι μεν θα με προστατέψει αλλά θα μου αφαιρέσει και τα καλά στοιχεία του νερού όπως το κάλιο.

 

Better safe than sorry! Επειδή ακριβώς το νερό της ΕΥΔΑΠ δεν το εμπιστεύομαι καθόλου εμείς εδώ και μερικά χρόνια έχουμε κάτω από το νεροχύτη μας φίλτρο αντίστροφης όσμωσης πέντε σταδιών.

Για να εμπλουτίσουμε τη διατροφή μας με τα καλά μέταλλα που ίσως αφαιρεί το φίλτρο αυτό χρησιμοποιούμε πάντοτε αλάτι ιμαλαϊων ή το γκρίζο θαλασσινό, ποτέ δεν έχουμε στο σπίτι μας το εμπορικό αλάτι του σούπερμαρκετ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

800E????? Είναι μόνο για την βρύση του νεροχύτη? Είναι άνω ή κάτω του πάγκου. Ρε κορίτσια με τόσα λεφτά βάζεις σύστημα στην κεντρική παροχή του σπιτιού.

 

ΑΠΟ όσο ξέρω δεν είναι καλό να βάζεις φίλτρα στην κεντρική παροχή του σπιτιού γιατί φιλτράρει και το χλώριο και υπάρχει κίνδυνος να αναπτυχθούν βακτήρια-μικρόβια κ.α, στις σωλήνες που έπονται του φίλτρου καθώς το μήκος του σωλήνα που έχει να διανύσει το νερό μετά το φίλτρο είναι πολυυυυυυ μεγάλο ενώ αν είναι φίλτρο βρίσεις το μήκος του σωλήνα είναι κάποια εκατοστά

 

εγώ έχω ένα απλό φίλτρο ενεργού άνθρακα και uv των 150ε περίπου

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριες φιλτρων νερου

 

1.Πιστοποιητικα

 

Πιστοποιητικο NSF(http://www.nsf.org)

Σημα NSF στη συσκευασια του φιλτρου στη συσκευη και στα πιστοποιητικα που συνοδευουν το φιλτρο

 

Ο NSF εγγυαται οτι:

O πινακας αποτελεσματων κατακρατησης βλαβερων ουσιων ειναι αληθινος

Το συστημα δεν προσθετει τιποτα στο νερο

Το συστημα ειναι συμπαγες

Η διαφημιση δεν ειναι παραπλανητικη

Ο τροπος κατασκευης δεν αλλαζει και ελεγχεται 1 φορα το χρονο

πχ http://www.multipureco.com/br170.pdf

 

2.Ποσα χρονια υφισται η εταιρια κατασκευης του φιλτρου

Σοβαρες εταιριες πανω απο 30 χρονια

 

3 Εγγυηση πχ 25 χρονια

 

4..Φιλτρα νερου με NSF

Συνδεσμος για να ξεκαρετε αν οντως το φιλτρο εχει πιστοποιηση

http://www.nsf.org/Certified/DWTU/

πληκτολογηστε απλα το ονομα της εταιρειας(πολλες εταιριες λενε ψεματα)

 

Επειδη βρισκομαστε στην Ελλαδα

Κανεις δεν ελεγχεται για το οτι λει

 

Συστηματα υψηλης τεχνολογιας κατασκευαζουν το πολυ 2-3 εταιριες

Κυκλοφορουν πολλα φασον και κινεζικα στην αγορα

Ενα καλο φιλτρο δυστηχως δεν κανει 150 ευρω(βαλε καλυτερα βαμβακι στη βρυση)

Ενα καλο φιλτρο δεν κανει 1000 ευρω (σε κλεβουν)και κατα πασα πιθανοτητα υπαρχουν φιλτρα με καλυτερη ποιοτητα νερου που κοστιζουν λιγοτερα

Το UV ειναι αχρηστο ειδικα σε μεγαλα αστικα κεντρα

 

Φιλτρο με πιστοποιηση και ελεγχο NSF σημαινει

 

Εχει ISO/ANSI/ANAB/SCC/ και πολλες αλλες πιστοποιησεις οτι οντως δουλευει και κανει αυτα που υποσχεται

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχοντας ψάξει αρκετά το θέμα φίλτρο νερού , κατέληξα στο Ιmperial Maximum Club Water System της Camelot. Δεν έχω κάποιο παράπονο αλλά οι τιμές ακόμη και στην αλλαγή φίλτρου όπως επίσης και στα προϊόντα που έχουν είναι πολύ τσιμπημένες. Αποφάσισα λοιπόν να ψάξω πόσο έχει το ίδιο φίλτρο στο εξωτερικό. Και δεν εννοώ στην Κύπρο καθώς και εκεί θα είναι ίδιες οι τιμές. Ψάχνω να βρω τηλέφωνα επικοινωνίας ή mail στην Αμερική, Αγγλία...

Γνωρίζετε κάτι παραπάνω εσείς;Η σελίδα είναι η εξής http://www.camelot.gr/water_filter.php

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ δύο χρόνια να βρω τη συγκεκριμένη εταιρεία και δεν υπάρχει πουθενά.

Μέχρι την πρεσβεία της Αμερικής ρωτήσαμε και μας απάντησαν οτι δεν υπάρχει τέτοια εταιρεία ούτε στην Αμερική ούτε στην Ελλάδα.

 

Ασε που το φίλτρο είναι το ίφδιο με το δικό μου και είναι τετραπλάσια η τιμή του ελεος δηλαδή...............

 

όπως και το eclipse είναι πανάκριβο χωρίς λόγο..........

Τελικά στην Ελλάδίτσα μας δεν θα φύγει ποτέ η αισχροκέρδεια.........

Αστειεύεσαι μάλλον. Η διεύθυνση της Camelot στην Ελλάδα είναι Ηρακλέους 97 Καλλιθέα, Αθήνα, 17672 με τηλέφωνα 2109574709 και Θεσσαλονίκη 2310 536915. Δες το site http://www.camelot.gr Τόσο δύσκολο ήταν να το βρείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως δεν κατάλαβες, δεν ψάχνει το site και την εμπορική ονομασία camelot, ψάχνει το επίσημο όνομα της εταιρίας (που σύμφωνα με το site είχε έδρα στην Ελβετία και ήρθε στην Ελλάδα και έχει παρουσία σε 25 χώρες - αλλά διευθύνσεις μόνο σε Ελλάδα, Κύπρο και Ιορδανία, κτλ κτλ κτλ)...

 

Εγώ προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανενα site αν δεν αναφέραι την επίσημη επωνυμία της εταιρίας που είναι πίσω από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισουμε κατι για την Camelot

 

Τα φιλτρα της δεν εινσι τοσο καλα οσο νομιζουν

Κοστιζουν αδικαιολογητα ακριβα για αυτα που κανουν

Οταν μια εταρεια χρεωνει το φιλτρο της 1500 ευρω και μετα σου λει στο χαριζω η στο δινω σε προσφορα 200 ευρω κατι δε παει καλα

Τι εγινε τρελαθηκε και δινει εμπορευμα τσαμπα?

Το φασον το κινεζικο παει συννεφο

οσο για την camelot τα φιλτρα τους κατασκευαζονται στη τουρκια ενα μερος τουλαχιστον οσο για τα αλλα μερη δε γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...μπουρδισες...!!!!!!!

Τι εννοώ;;!!!

Μιλησα με ανθρωπο του...νερου και με 2 λόγια...

 

Η Αθηνα και οι μεγαλουπόλεις δεν χρειάζονται ακριβά φίλτρα εκτός αν σε κάποιον περισσεύουν λεφτά...

Πλην των περιοχών που ειναι δίπλα απο σταθμό της ΕΥΔΑΠ και η συγκέντρωση χλωρίου είναι μεγαλύτερη...

Οι αγροτικές περιοχές εχουν ανάγκη φίλτρων λόγω φυτοφαρμάκων και λοιπόν ουσιών που αφορούν στην καλλιέργεια...

 

Ενα απλό φίλτρο που μπαίνει στο στόμιο της βρύσης είναι αρκετό...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Αθηνα και οι μεγαλουπόλεις δεν χρειάζονται ακριβά φίλτρα εκτός αν σε κάποιον περισσεύουν λεφτά...

Πλην των περιοχών που ειναι δίπλα απο σταθμό της ΕΥΔΑΠ και η συγκέντρωση χλωρίου είναι μεγαλύτερη...

Οι αγροτικές περιοχές εχουν ανάγκη φίλτρων λόγω φυτοφαρμάκων και λοιπόν ουσιών που αφορούν στην καλλιέργεια...

 

Εγώ πάλι έχω ακούσει ακριβώς το αντίθετο: ο πατέρας μιας φίλης μου είναι καθηγητής περιβαλλοντολογίας σε μεγάλο ελληνικό πανεπιστήμιο και έκανε με την ομάδα του μια έρευνα για το νερό στην Αθήνα και τα αποτελέσματα ήτανε σοκαριστικά. Από τότε δεν προτείνει σε κανένα το νερό της βρύσης, αυτός και η οικογένειά του παίρνουνε πάντα εμφιαλωμένο (το οποίο έλεγξαν), αλλά το κόστος είναι μεγάλο.

 

Τελευταία ο άντρας μου πήρε μια μικρή συσκευή από την Αγγλία (σαν μικρό ηλεκτρονικό θερμόμετρο) το οποίο μετράει την "καθαρότητα" του νερού (ώστε να γνωρίζουμε πότε το φίλτρο μας θέλει άλλαγμα). Όποιος θέλει να κοπιάσει στο σπίτι μου για να δίνει τα αποτελέσματα που μας δίνει για το νερό της βρύσης και να τα συγκρίνει μ' αυτά του νερού από την αντίστροφη όσμωση που έχουμε και μετά ξανασυζητάμε!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα καλο φιλτρο εχει απο 250-500 ευρω αναλογως τα χαρακτηριστικα του

κοστος εγκαταστασης

κοστος ανταλλακτικου (95-100 ευρω το χρονο)

 

Η 8 ευρω το μηνα για καθαρο νερο

Η 0,2 ευρω το λιτρο

Με αλλαγη φιλτρου μια φορα το χρονο για μια 3μελη οικογενεια

Κανε τα μαθηματικα σου ποσο κοστιζουν οι μπουκαλες και τα εμφιαλωμενα

 

Φιλτρα που μπενουν στο στομιο δεν ειναι 0,5 micron και κατω αφαιρουν μονο λασπες...κοινος και αν ειναι αφαιρουν καμια 10αρια στοιχεια σε συκριση με προιγμενα φιλτρα ανθρακα που μπορουν να αφαιρεσουν εως και 140 μολυσματικους παραγοντες

ακομα και σιδηρο και αρσενικο μια ουσια ακρως καρκινογενης για τον ανθρωπο

 

Οσο για κατι κανατες του 20αρικου που κυκλοφορουν στην αγορα ας σοβαρευτουμε!

 

Καλα φιλτρα ανθρακα ειναι απο 0,5 micron και κατω....

Ειδικα τωρα εν καιρο κρισης αν θελεις να εχεις καθαρο και ευγεστο νερο ειναι η πιο οικονομικη και αξιοπιστη λυση αρκει το προιον να ειναι ελεγμενο και πιστοποιημενο

απο τον NSF

 

Eιδικα εν καιρο κρισης οπου ο καταναλωτης πλεον ψαχνει το καλυτερο προιον στη καλυτερη τιμη οι κερδοσκοποι και τσαμπατζιδες θα εκλειψουν

Link to comment
Share on other sites

επειδη καποιοι θελουν να πουλησουν την πραματεια τους πρεπει να του ακουμε;

 

ΓΝΗΣΙΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΑ

 

NSF ο οποιος συνεργαζεται στενα με ISO,IEC WQA

 

http://www.nsf.org/regulatory/about_regulatory/accreditations.asp

 

Για τους αγγλομαθεις ενα ενημερωτικο βιντεο http://www.nsf.org/media/stream/DWTU-High_Speed.wmv

 

 

 

Πιστοποηση TUV δεν ειναι NSF ειναι σα να περασε το φιλτρο κτεο..

 

Πιστοποιηση απο ιδιωτικα εργατηρια δεν ειναι NSF πας πληρωνεις και γραφουν οτι θες εσυ

πολλες φορες δεν εχουν ουτε τα μηχανηματα για να ελενξουν το νερο

Link to comment
Share on other sites

Better safe than sorry! Επειδή ακριβώς το νερό της ΕΥΔΑΠ δεν το εμπιστεύομαι καθόλου εμείς εδώ και μερικά χρόνια έχουμε κάτω από το νεροχύτη μας φίλτρο αντίστροφης όσμωσης πέντε σταδιών.

Για να εμπλουτίσουμε τη διατροφή μας με τα καλά μέταλλα που ίσως αφαιρεί το φίλτρο αυτό χρησιμοποιούμε πάντοτε αλάτι ιμαλαϊων ή το γκρίζο θαλασσινό, ποτέ δεν έχουμε στο σπίτι μας το εμπορικό αλάτι του σούπερμαρκετ.

 

rosie τι εχει το εμπορικο αλατι εννοεις ειναι επεξεργασμενο αρα υπολειπεται στις ιδιοτητες του?

 

 

Όσον αφορά για την αντίστροφη όσμωση ναι μεν αφαιρεί όλα τα βαρέα μέταλλα και τα άλατα ΑΛΛΑ για το νερό της ΕΥΔΑΠ είναι υπερβολική.

Δεν έχει βαρέα μέταλλα ούτε μικρόβια, αλίμονο μας αν είχε...........

 

 

βρε ΝΙΚ εισαι σιγουρος οτι δεν εχει βαρεα μεταλλα το νερο της ΕΥΔΑΠ ,και που πανε ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αν εχει βαρέα μεταλλα, που δεν το γνωριζω, θεωρητικά ειναι σε επιτρεπτά για τον μεταβολισμό του οργανισμου ορια... Συμφωνα με τις μετρησεις της Ευδαπ ετσι?

 

Γενικά παντως σε σχεση με το εξωτερικο εχουμε απο τα καλυτερα νερά στην Αττικη...

 

Μια μεση λυση με ενα καλο φιλτρο ανθρακα πιστευω οτι αρκει.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

γενικα το νερο της Αττικης ειναι καλο

Η ποιοτητα του επηρεαζεται απο τη ποιοτητα των αγωγων του δικτυου των σωληνωσεων υδρευσης των κτιριων και τη στεγανοτητα των αγωγων που επιτρεπει να εισερχονται νερα μη ελεγχομενης ποιοτητας

 

Εκτος απο τα παραπανω στην Αττικη κατα κανονα γινεται υπερχλωριωση και ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι το χλωριο σε συνδιασμο με στοιχεια οργανικων ενωσεων ειναι καρκινογονο

Link to comment
Share on other sites

rosie τι εχει το εμπορικο αλατι εννοεις ειναι επεξεργασμενο αρα υπολειπεται στις ιδιοτητες του?

 

Ναι, το αλάτι του εμπορίου είναι πολύ ραφιναρισμένο ώστε όχι μόνο δεν παρέχει στον οργανισμό μας τα μέταλλα που φυσικά περιέχει, αλλά μας κάνει και κακό.

 

Γενικά όταν χρησιμοποιούνται δυνατά φίλτρα όπως αυτό της αντίστροφης όσμωσης συνείσταται είτε να παίρνουμε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής που να περιέχει τα διάφορα απαραίτητα μέταλλα, είτε να καταναλώνουμε καλής ποιότητας αλάτι.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το αλάτι του εμπορίου είναι πολύ ραφιναρισμένο ώστε όχι μόνο δεν παρέχει στον οργανισμό μας τα μέταλλα που φυσικά περιέχει, αλλά μας κάνει και κακό.

 

Γενικά όταν χρησιμοποιούνται δυνατά φίλτρα όπως αυτό της αντίστροφης όσμωσης συνείσταται είτε να παίρνουμε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής που να περιέχει τα διάφορα απαραίτητα μέταλλα, είτε να καταναλώνουμε καλής ποιότητας αλάτι.

 

Eίναι όντως αντίστροφη όσμωση αυτό το φίλτρο; Γιατί η αντίστροφη όσμωση θέλει πίεση 10 φορές μεγαλύτερη από το δίκτυο για να λειτουργήσει και πρέπει να έχεις μία πολύ δυνατή αντλία πριν το φίλτρο. Είναι σαν να περνάς το νερό μέσα απο ένα τοίχο από μπετόν, φαντάσου πόση πίεση χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι όντως αντίστροφη όσμωση αυτό το φίλτρο; Γιατί η αντίστροφη όσμωση θέλει πίεση 10 φορές μεγαλύτερη από το δίκτυο για να λειτουργήσει και πρέπει να έχεις μία πολύ δυνατή αντλία πριν το φίλτρο. Είναι σαν να περνάς το νερό μέσα απο ένα τοίχο από μπετόν, φαντάσου πόση πίεση χρειάζεται.

 

Ναι, είναι αντίστροφης όσμωσης 5 σταδίων και όντως χρειάζεται τρομερή πίεση!

 

Για κάποιο λόγο η περιοχή μας έχει τρομερή πίεση νερού και μια νύχτα στις αρχές που βάλαμε το φίλτρο έσπασε από την πίεση και πλημμύρισε όχι μόνο το σπίτι μας αλλά και όλο το υπόγειο της οικοδομής (κοιμόμασταν μακαρίως εμείς μέχρι που μια γειτόνισσα μας χτύπησε το κουδούνι για να μας το πει!)!

 

Οπότε φέραμε την ΕΥΔΑΠ και μας μέτρησε την πίεση του νερού που όντως ήτανε πάρα πολύ υψηλή. Επικοινωνήσαμε με την εταιρεία στην Αγγλία από την οποία πήραμε το φίλτρο και μας είπε ότι λόγω της υψηλής πίεσης το νερό δεν φιλτράρεται σωστά (γέμιζε το τανκ μέσα σε 1-2 λεπτά!) και πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος διαρροής γι' αυτό και μας έστειλαν κάποιο μετρητή και ρυθμιστή πίεσης που τον ενσωματώσαμε τώρα πάνω στο φίλτρο.

 

Τώρα φαντάζομαι ότι περιοχές που έχουνε χαμηλή πίεση νερού θα έχουνε το αντίθετο πρόβλημα οπότε πάλι θα χρειαστεί ρυθμιστής πίεσης στο σύστημα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τα οικιακά φίλτρα αντίστροφης όσμωσης δεν τα έχω ψάξει γιατί δεν περίμενα η αντίστροφη όσμωση να δουλεύει με πίεση δικτύου που είναι 2-3 ατμόσφαιρες.

 

Τελικά σε ένα λινκ που βρήκα http://www.freedrinkingwater.com/infocenter.htm όντως χρειάζονται πάνω από 3 ατμόσφαιρες για να δουλέψουν και δίνουν περίπου 100-200 λίτρα την ημέρα άρα θα έλεγα ότι είναι μόνο για την κουζίνα.

 

Οι πολύ μεγαλύτερες πιέσεις που ανέφερα παραπάνω είναι για υφάλμυρο ή γενικά πολύ επιβαρυμένο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν είναι κάποιος να πάρει αντίστροφη όσμωση τότε πρέπει να επιλέξει το domestic system. Και συμβουλεύω να πάρει από την αρχή ένα ρυθμιστή πίεσης για να μην πάθει ό,τι πάθαμε κι εμείς!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...