Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φίλτρα νερού ΦΙΛΤΡΟ ΝΕΡΟΥ Φίλτρο Νερού


Recommended Posts

Επειδη στο forum εχουν γραφτεί πολλά για τα υπέροχα φίλτρα της Camelot παραθέτω τις παρακἀτω πληροφορίες:

H μόνη αναφορά που γίνεται για τα προιοντα της ειναι οτι ενα μερος τους τα φτιαχνει η Regal Ware Inc.

 

Ιδου και τα πιστοποιητικα της μεσα απο τον φορεα τροφιμων και φαρμακων αμερικης

 

http://www.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=regal+ware&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU

 

Σε συγκριση με πιστοποιητικα σοβαρων εταιρειων ειναι πολυ χαμηλα.

 

πχ πιστοποιητικο αλλης εταιρειας

 

http://www.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=Multi-pure&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU

 

Oποιος ξερει να διαβαζει........................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από μένα!

Βλέπω το έχετε ψάξει πολύ καλά το θέμα και θα ήθελα να βοηθήσετε και εμένα την άσχετη......

¨εχουμε φίλτρου νερού στο σπίτι, αλλά σκεφτόμαστε να πάρουμε συσκευή νερού, ξέρετε αυτό που έχουν στα ιατρεία, τράπεζες κτλ.

Επικοινώνησα με την εταιρεία Rainbow Group και πεςριμένω να μου στείλουν την προσφορά τους.

Εχετε καμία ιδέα για αυτές τις συσκευές και ίσως και τη συγκεκριμένη εταιρεία?

Ευχαριστώωωωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Mε μπουκάλα η χωρίς?

Αν είναι με μπουκαλα εξηγησε μας το λογο που θελεις εμφιαλωμενο στο σπιτι

1.δεν εχεις καλο φιλτρο και δεν εισαι ευχαριστημενη;

2Το κοστος για να αλλαζεις τις μπουκαλες ξερεις ποσο είναι 1-20 ΣΕ ΣΥΚΡΙΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ

3Νομιζεις οτι θα πινεις καλυτερο νερο;

4Τα εμφιαλωμενα για να ξερεις εχουν συντηριτικα,δεν φυλασσονται σωστα και κατα το 1/2 ειναι νερακι βρυσης πακεταρισμενο.

 

ΑΝ το συγκεκριμενο συστημα εχει και φιλτρο μεσα δες τα πιστοποιητικα του φιλτρου

(90% ειναι της πλακας)

 

Προσωπικα το φιλτρο που εχω εγκατεστημενο στο σπιτι μου εδω και 15 χρονια δεν το αλλαζω με κανενα θεο.

Ακομα και εμφιαλωμενα σα το ζαγορι ή αυρα μου φαινονται βαρια

Και προτιμω να αφηνω τους αλλους να πληρωνουν ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Και οσον αφορα τα ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΑ

 

Τα παρακατω βιντεο προς γνωση

 

 

 

 

Στην Αμερικη αυτο το καιρο γινεται χαμος και οι εταιριες εμφιαλωσης κανουν τα παντα για να μην χασουν τους πελατες τους

Ενω ενα μεγαλο ποσοστο πλεον χρησιμοποιει ΦΙΛΤΡΑ ΕΝΕΡΓΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ για να πινει καθαρο νερο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Βλέπω το έχετε ψάξει πολύ καλά το θέμα και θα ήθελα να βοηθήσετε και εμένα την άσχετη......

¨εχουμε φίλτρου νερού στο σπίτι, αλλά σκεφτόμαστε να πάρουμε συσκευή νερού, ξέρετε αυτό που έχουν στα ιατρεία, τράπεζες κτλ.

Επικοινώνησα με την εταιρεία Rainbow Group και πεςριμένω να μου στείλουν την προσφορά τους.

Εχετε καμία ιδέα για αυτές τις συσκευές και ίσως και τη συγκεκριμένη εταιρεία?

Ευχαριστώωωωωωω!!!

 

Κατά τη γνώμη μου αυτές οι συσκευές νερού είναι ό,τι χειρότερο! Να σκεφτείς ότι έχουμε μια τέτοια στη δουλειά και προτιμώ να κουβαλάω 2 λίτρα φιλτραρισμένο νερό από το σπίτι (στο Sigg bottle μου) παρά να πίνω απ' αυτό.

 

Μερικά από τα προβλήματα: 1. Το νερό έρχεται σε πλαστικές μπουκάλες. Οι μπουκάλες αυτές αν αφέθηκαν εκτεθειμένες σε ψηλή θερμοκρασία (πχ στον ήλιο) τότε επικίνδυνα χημικά θα μεταφέρθηκαν στο νερό. 2 Οι μπουκάλες αυτές όταν επιστρέφονται πλένονται με βαριά καθαριστικά προκειμένου να απολυμανθούν. Τα χημικά αυτά φθείρουν το πλαστικό και έτσι πάλι μεταφέρονται διάφορες επικίνδυνες ουσίες στο νερό. 3. Έχει αποδειχθεί ότι εκεί που βρίσκεται η βρυσούλα συσσωρεύονται πολλά βακτήρια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτομαι να πάρω φίλτρο νερού στο σπίτι μου γιατί πίνουμε εμφιαλωμένο αλλά κι αυτό από πλαστικά μπουκάλια είναι.

Έψαξα στο νετ αλλά ομολογω ότι ζαλίστηκα. Βρήκα μέχρι φίλτρα που εγκαθίστανται στην κεντρική παροχή του σπιτιού με αντίστροφη όσμωση και άλλα τέτοια.

Πέστε καμιά συμβουλή ρε κορίτσια.... ποιές έχετε οποιοδήποτε είδους φίλτρο ή φίλτρο κεντρικής εγκατάστασεις, μάρκα, από που το πήρατε, πόσο κάνει κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η εταιρεία Camelot έχει απίστευτο σύστημα φίλτρου....Είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του (γύρω στα 250-300 ευρώ), αλλά είναι αθάνατο και δεν θα το μετανιώσεις ποτέ!!!

 

http://www.camelot.gr/ (δες το και νομίζω ότι μπορείς να το πάρεις και δοκιμαστικά)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα κουραστηκα να ακουω ανακρίβειες

Στον παρακάτω σύνδεσμο παραθέτω την σελίδα του NSF International ΞΑΝΑ στην οποια απλα βάζοντας το όνομα εταιρείας φίλτρων μπορείς να δείς αν εχει πιστοποιητικα

 

Βάλτε multi-pure camelot espring eclipse phillips alarco aquasana doulton κιοτι αλλη εταιρεια νομιζετε (με τα ονοματα κατασκευαστη ααααν εχουν)

 

Και μετά απαντηστε μου ποιες ειναι ΦΑΣΟΝ ποιες δεν υπαρχουν και ποιες χρησιμοποιουν λογοτυπα και συμβολα εγκυρων φορεων ακομα και πιστοποιητικα τα οποια εχουν κατασκευασει μονοι τους,

Παραπλανουν τους καταναλωτες κανουν κακο σε σοβαρες εταιρειες και μενουν ατιμωρητες γιατι βρισκόμαστε στην Ελλαδα.

 

http://www.nsf.org/Certified/DWTU/

 

καλα φιλτρα αναγραφονται ως class I=90++ κατακρατηση επίσης προσεξτε τον αριθμο και ποιων ενωσεων αφαιρουν.

Link to comment
Share on other sites

Mε μπουκάλα η χωρίς?

Αν είναι με μπουκαλα εξηγησε μας το λογο που θελεις εμφιαλωμενο στο σπιτι

1.δεν εχεις καλο φιλτρο και δεν εισαι ευχαριστημενη;

2Το κοστος για να αλλαζεις τις μπουκαλες ξερεις ποσο είναι 1-20 ΣΕ ΣΥΚΡΙΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ

3Νομιζεις οτι θα πινεις καλυτερο νερο;

4Τα εμφιαλωμενα για να ξερεις εχουν συντηριτικα,δεν φυλασσονται σωστα και κατα το 1/2 ειναι νερακι βρυσης πακεταρισμενο.

 

ΑΝ το συγκεκριμενο συστημα εχει και φιλτρο μεσα δες τα πιστοποιητικα του φιλτρου

(90% ειναι της πλακας)

 

Προσωπικα το φιλτρο που εχω εγκατεστημενο στο σπιτι μου εδω και 15 χρονια δεν το αλλαζω με κανενα θεο.

Ακομα και εμφιαλωμενα σα το ζαγορι ή αυρα μου φαινονται βαρια

Και προτιμω να αφηνω τους αλλους να πληρωνουν ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ

 

 

Καλά ρε παιδιά μη βαράτε!

τη συμβουλή σας ζήτησα και όχι κύρηγμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μόλις με πήραν τηλ. από την alarco και μου είπαν δώρο η συσκευή 1.200ευρώ και πληρώνω 39 τοποθέτηση και 97 φιλτρο=136 ευρώ......

Τί λέτε να το κάνω? Πείτε μου την γνώμη σας.... "Ψήνομαι" να πω τηναλήθεια...ξέρω και εγώ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις με πήραν τηλ. από την alarco και μου είπαν δώρο η συσκευή 1.200ευρώ και πληρώνω 39 τοποθέτηση και 97 φιλτρο=136 ευρώ......

Τί λέτε να το κάνω? Πείτε μου την γνώμη σας.... "Ψήνομαι" να πω τηναλήθεια...ξέρω και εγώ????

 

 

Το έχω πει και κάπου αλλού πως ψάχνοντας δουλειά επεσα στην εν λόγω εταιρεία και μου είχαν πει να προωθώ φίλτρα τηλεφωνικά. Θα έλεγα στους υποψήφιους πελάτες πως το φίλτρο κοστίζει 1200 ? αλλά ήταν και καλά σε προσφορά ημέρας και θα τη δίναμε δώρο τη συσκευή και θα πληρώσουν μόνο τα φίλτρα οι πελάτες.

 

Εγώ πάντως όλο αυτό δεν το πολυεμπιστεύμαι γιατί μου μύριζε και λίγο απάτη. Εβαλα άλλο φίλτρο που μου πρότεινε μια κοπέλα απο το φόρουμ και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Τώρα δεν θέλω να σε επηρεάσω. Κάνε οτι νομίζεις.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μπηκα και στο site της εταιρίας...όντως έχει 1200, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν θα το κάνω....καλό σαβ-κο!!!!ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έβαλε στο σπίτι της φίλτρο eclipse

και μου είπε οτι όταν ήρθε λέει ο πωλητής στο σπίτι τους

να τους κάνει επίδειξη

τους ζήτησε να του βάλουν ένα ποτήρι νερό και λίγο χλωρίνη....

και αυτός το πέρασε απο το φίλτρο αυτό

ΚΑΙ ΤΟ ΗΠΙΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Τι να σας πω κορίτσια.

Έιχα κάποιες αμφιβολίες... αλλά ύστερα απο αυτό...

...λεπτομέρειες περισσότερες δεν ξέρω...

αλλά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι!

 

http://www.water-life.gr/gr/products-water-coolers.php

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΛΗΤΗΣ ΜΑΓΟΣ ΚΑΛΟ!

 

Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ

ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ

ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΩΝ

ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΠΩΛΗΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΛΗΤΗΣ ΜΑΓΟΣ ΚΑΛΟ!

 

Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ

ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ

ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΩΝ

ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΠΩΛΗΤΩΝ

 

Moυ είπε οτι τους έδωσε κάτι πιστοποιητικά....

 

Στο site που σας postaρισα δεν αναφέρει αυτά που λες;

http://www.water-life.gr/gr/products-water-coolers.php

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ

 

Γιατί κατά την άποψή σου ο μόνος αρμόδιος φορέας είναι ο NSF? Και όχι οTUV κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κατά την άποψή σου ο μόνος αρμόδιος φορέας είναι ο NSF? Και όχι οTUV κλπ?

 

Εγώ τώρα αρχίζω να το ψάχνω το θέμα...

μπορείτε να με ενημερώσετε και εμένα για την διαφορά μεταξύ αυτών των δύο?

 

Ο NSF εαν κατάλαβα καλά είναι αμερικάνικος?....

ο ΤUV τι είναι?

και ποια η διαφορά τους?

Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκα

 

http://www.water-life.gr/pdf/certificates.pdf

 

είναι απο αυτά που λες εσύ evoluzione;

(συγγνώμη αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπόρεσα να τα τσεκάρω)

 

Aυτα που δείχνεις,εγω βλέπω κάτι κινέζικα Housyong kai ta sxetika

Πιστοποιητικά μέσα απο τον http://www.nsf.org δες

Αυτά μου φαίνονται λίγο ύποπτα

Σίγουρα δεν είναι μέσα από τον NSF

Link to comment
Share on other sites

Aυτα που δείχνεις,εγω βλέπω κάτι κινέζικα Housyong kai ta sxetika

Πιστοποιητικά μέσα απο τον www.nsf.org δες

Αυτά μου φαίνονται λίγο ύποπτα

Σίγουρα δεν είναι μέσα από τον NSF

 

Ισα-ίσα που το γράφει ολοκάθαρα στην κεντρική σελίδα για τον ΝSF

(στο ποστάρω)

 

 

blank.gif

 

Το ηλεκτρονικό σύστημα ECLIPSE™ κατασκευάζεται εξολοκλήρου στις ΗΠΑ από την Water Safety Corporation of America σύμφωνα με τις πιο αυστηρές προδιαγραφές όπως, ΕΡΑ (Οργανισμός Προστασίας Περιβάλλοντος ΗΠΑ), FDA (Υπηρεσία Τροφίμων & Φαρμάκων ΗΠΑ) καθώς και σύμφωνα με τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (CE).

 

 

photos-drinking2.jpg

 

 

Ο καθαρισμός του πόσιμου νερού επιτυγχάνεται με την καινοτομική τεχνολογία MicroTrap™.

 

Η τεχνολογία αυτή δίνει τη δυνατότητα στο σύστημα ECLIPSE™ να είναι ελεγμένο και πιστοποιημένο από το NSF (Εθνικό Υγειονομικό Ίδρυμα ΗΠΑ) ως προς την απόδοσή του σύμφωνα με τα πρότυπα ANSI/NSF Standard 42 Class I, ως προς την παρακράτηση του χλωρίου, την απομάκρυνση των αιωρούμενων στερεών και την εξαφάνιση δυσάρεστων οσμών και γέυσης καθώς και ANSI/NSF Standard 53 ως προς την παρακράτηση οργανικών βιομηχανικών ρύπων, φυτοφαρμάκων, παρασιτοκτόνων, ζιζανιοκτόνων, παραπροϊόντων χλωρίωσης (THM's), MTBE, θολερότητας, μόλυβδου, μικροοργανισμών όπως το Κρυπτοσπορίδιο και Giardia κ.α.

 

Κάθε σύστημα ECLIPSE™ συνοδεύεται από τις πιστοποιήσεις του NSF, έτσι ώστε να γνωρίζουμε όχι μόνο τις τοξικές ουσίες που απομακρύνονται αποτελεσματικά απο το νερό αλλά και τα ακριβή ποσοστά απομάκρυνσης της κάθε τοξικής ουσίας.

 

Η τεχνολογία FLI™ (Filter Life Indicator) παρακολουθεί κάθε σταγόνα νερού που περνάει από το σύστημα και μας ενημερώνει ακριβώς για τον χρόνο αλλαγής του ανταλλακτικού φίλτρου.

Με τον τρόπο αυτό έχουμε πάντοτε τη μέγιστη προστασία.

 

Η ποιότητα κατασκευής των συστημάτων ECLIPSE™ είναι κορυφαία αφού τα συστήματα είναι κατασκευασμένα από ανοξείδωτο χειρουργικό ατσάλι Τ316.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γίνω επίμονη...

αλλά κι εγώ ψάχνομαι με το θέμα......

 

θα ήταν πολύ εύκολο για πολλούς να μας πουλήσουν

"φύκια για μεταξωτές κορδέλες" !!

 

ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ απο τότε που έβαλα το φίλτρο νερού σώθηκα. Αρχισα να ξαναπίνω νερό και να το ευχαριστιέμαι.

 

manoulita ποιο φίλτρο πήρες και πόσο?? Και εγώ ψάχνω αλλά να μην κάνει μια περιουσία... Please help meeee!:rolleyes:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Εvoluzione,

η σιωπή σου με κάνει να πιστεύω οτι σε έπεισα...

 

Επειδή δείχνεις να το έχεις ψάξει το θέμα...

εαν ξέρεις και κάτι άλλο θα ήθελα πολύ να μου πεις!

 

Θέλω να ξέρω και τα αρνητικά και τα θετικά πριν να καταλήξω κάπου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ki εγώ εβαλα φιλτρο ανθρακα και βλεπω τεραστια διαφορα...το νερο ειναι πιο ελαφρυ και αοσμο...επισης εβαλα φιλτρο ντους και τα ειδα ολα...ειναι σαν να κανεις μπανιο με νερο της βροχης...τοσο απαλο στα μαλλια μου....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω μια κανατα Brita και κανω τη δουλεια μου. Κατα καιρους την ψαχνω λιγο για φιλτρα , κοιταζω αυτα των 1000ευρω αλλα δεν το παιρνω αποφαση μιας και δεν εχεις τη δυνατοτητα να δοκιμασεις τη γευση του νερου που θα εχεις τελικα. Αυτο λιγακι με κρατα πισω. Το νερο της κανατας εχει καπως ξινη γευση και να πω την αληθεια φοβαμαι να δωσω ενα σωρο λεφτα και να μην μου αρεσει η γευση. Σε γενικες γραμμες παντως ειμαι ευχαριστημενη απο την κανατα μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...