Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φίλτρα νερού ΦΙΛΤΡΟ ΝΕΡΟΥ Φίλτρο Νερού


Recommended Posts

Προσοχή στην κεντρική παροχή μπορούμε να βάλουμε μόο για τα στερεά σωματίδια. Ο άνθρακας απαγορεύεται στην κεντρική παροχή γιατί αφαιρεί το χλώριο επομένως το νερού που πηγαίνει το σπίτι μετά είναι εστία περισσότερων βακτηριδίων.

 

Προσέξτε ιδιαίτερα το παραπάνω.

 

Από πλευράς μολύνσεων είμαστε πολύ πιο ασφαλείς με το νερό του δικτύου παρά με τα εμφιαλωμένα.

Το ιδανικό είναι ένα σύστημα το οποίο να κατακρατεί χλώριο, σωματίδια και μικροοργανισμούς λίγο πριν την βρύση.

 

 

Η δική μου επιλογή είναι φιλτράρισμα ενός σταδίου με το παρακάτω φίλτρο που αγοράζω από online: http://www.waterfiltersonline.com/detail.asp?product_id=KX_PB1

και το οποίο τοποθετώ σε ένα δοχείο σαν το παρακάτω:

http://www.water-filters.gr/displayITM1.asp?ITMID=29

 

Το δοχείο το αγόρασα από έναν υδραυλικό στην περιοχή μου ο οποίος πουλάει και ανταλλακτικά φίλτρα. Τα φίλτρα καλό είναι να αλλάζονται κάθε έξι μήνες. Το έχω συνδέσει χωρίς extra βρυσάκι κατευθείαν στο κρύο νερό του νεροχύτη.

 

Το αρχικό κόστος ήταν περίπου 70?. Πολύ φτηνότερα έρχονται τα φίλτρα απ' έξω.

 

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αν κάποια φορά πιω νερό από αλλού, η διαφορά είναι μεγάλη.

Χαρά + Ιωσήφ = Δημήτρης + Νίκος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

Δουλεύω σε εταιρεία που εισάγει φίλτρα νερού, και φυσικά έχω και στο σπίτι μου.

Το κάθε φίλτρο που θα χρησιμοποιήσετε εξαρτάται απο το νερό και την περιοχή.

Για παράδειγμα το νερό της ΕΥΔΑΠ, το πρόβλημα του είναι το χλώριο και τα στερεά κατάλοιπα που έρχονται απο σωλήνες, αμίαντο, σκουρια κτλ.

Εγώ έχω βάλει ένα διπλό φίλτρο κάτω απο το νεροχύτη που έχει ένα απλό νήμα για τα στερεά σωματίδια, και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα για το χλώριο, σκουριές, τοξόπλασμα, ίνες αμιάντου, μολύβδου, μυρωδιές κτλ.

Και πάνω στο πάγκο έχω τρυπήσει το νεροχύτη και έχω βγάλει βρυσάκι.

Μπορείτε να το συνδέσετε και απ ευθείας στη μπαταρία της κουζίνας σας, αλλά θα πρέπει να βάλετε έναν άνθρακα με μικρότερη παρακράτηση, δηλαδή να κρατάει μόνο χλώριο και στερεά σωματίδια, γιατί όσο μεγάλη είναι η παρακράτηση τόσο περισσότερο μειώνεται η΄πίεση του νερού.

Κοστίζει γύρω στα 160? με την εγκατάσταση, και αλλάζω φίλτρα κάθε έξι με 8 μήνες.

Είναι Ιταλικά και έχουν όλες τις πιστοποιήσεις, Ευρωπαικές , Παγκόσμιες, για ανθρώπινη χρήση.

Προσοχή στην κεντρική παροχή μπορούμε να βάλουμε μόο για τα στερεά σωματίδια. Ο άνθρακας απαγορεύεται στην κεντρική παροχή γιατί αφαιρεί το χλώριο επομένως το νερού που πηγαίνει το σπίτι μετά είναι εστία περισσότερων βακτηριδίων.

Ότι άλλο χρειάζεσται μπορείτε να με ρωτήσετε.

 

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες- σ΄ευχαριστώ!

Δηλαδή χρειάζονται δύο φίλτρα για να είσαι σίγουρος ότι έχεις καθαρό, πόσιμο νερό. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για μας που μένουμε σε νησί (κρήτη) με άθλιο σύστημα ύδρευσης. Ή μήπως χρειάζεται κάτι πιο "ενυσχιμένο"? Ξέρεις, αναγκαζόμαστε να πίνουμε μόνο εμφιαλομένο νερό γιατί το "νερό βρύσης" θεωρείται εντελώς ακατάλληλο!!!!!

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω έαν έχεις κάνει ανάλυση στο νερό από το φίλτρο κι αν όντως "ότι υπόσχεται το πραγματοποιεί" :):?:

 

Τελευταία ερώτηση (αλλά όχι τελική :lol: ): ο πάγκος της κουζίνας - νεροχύτης θα πρέπει να υποστεί μεγάλη ζημιά για να γίνει το βρυσάκι του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

bimba :) εμενα μου κανανε 2 τρυπες μια στον παγκο γιατι εβαλα τον ψυχτη...σε αντιθετη περιπτωση δεν χρειαζεται να τρυπισεις παγκο..

και μια μου εκανε στον νεροχυτη για να βαλει το μικρο βρυσακι με το ποσιμο νερο...και οι δυο ειναι στο μεγεθος στιλό μπίκ :P

Μάκια σας :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω και εγώ δυο ερωτησούλες σχετικά:

 

1. Αν θέλεις να βάλεις φίλτρο στην κεντρική παροχή πρέπει να μένεις αναγκαστικά σε μονοκατοικία? Εμείς που μένουμε σε πολυκατοικία μπορούμε να βάλουμε φίλτρο στην κεντρική παροχή?

 

2. Εσείς που βάλατε φίλτρο κάτω από τον νεροχύτη αναγκαστήκατε να τρυπήσετε τον πάγκο της κουζίνας? Εμείς θα το θέλαμε αλλά επειδή νοικιάζουμε δεν νομίζω να συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης.

 

:roll::roll:

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και πήρα το θάρρος να σας γράψω γιατί το είχα ψάξει παλιά το θέμα και έχω ενημερωθεί...

δυστυχώς, τα φίλτρα άνθρακα που έχετε ή προτείνετε δεν είναι η κατάλληλη λύση! Παρότι είναι πολύ φθηνά (οι τιμές ξεκινάνε από 50?) το μόνο που αφαιρούν αποτελεσματικά είναι η χλωρίνη και οι οργανικές ουσίες... Δεν είναι αποτελεσματικά στην αφαίρεση των αλάτων, των μικροβίων (αν υπάρχουν) και των βαρέων μετάλλων που είναι εξαιρετικά επικίνδυνα για την υγεία! Επιπλέον, ο άνθρακας αφαιρώντας τη χλωρίνη είναι πιθανό να αναπτύξει βακτήρια και μικρόβια εσωτερικά του φίλτρου και να κάνει τα πράγματα χειρότερα... τα φίλτρα άνθρακα πρέπει να συνδυάζονται οπωσδήποτε με φίλτρο UV ή με άλλα υλικά όπως KDF για την προστασία από την ανάπτυξη βακτηριδίων!!!

Η καλύτερη διαθέσιμη τεχνολογία σήμερα για φίλτρα είναι η ανάστροφη όσμωση και ειδικά για τα νησιά ή το Ηράκλειο (αν κατάλαβα καλά είστε από εκεί...) είναι η μοναδική τεχνολογία που μπορεί να προσφέρει κατάλληλο για πόση νερό! Είναι μάλιστα και αρκετά φθηνή... ξέρω εταιρία που έχει τέτοια συστήματα από 200?...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες mbgeorgia :)

Δώσε μας κι έσυ τα φώτα σου!!!!!

Είμαι από το Ηράκλειο και ψάχνω αρκετά πριν πάρω την τελική απόφαση για ποιό φίλτρο θα εγκαταστήσω. Έχω γνωστούς οι οποίο έχουν δώσει άδικα πολλά χρήματα σε φίλτρο και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα το πέταξαν.

Εάν θέλεις στείλε μου πμ για ποιά εταιρεία προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

τα φίλτρα άνθρακα που έχετε ή προτείνετε δεν είναι η κατάλληλη λύση! Παρότι είναι πολύ φθηνά (οι τιμές ξεκινάνε από 50?) το μόνο που αφαιρούν αποτελεσματικά είναι η χλωρίνη και οι οργανικές ουσίες... Δεν είναι αποτελεσματικά στην αφαίρεση των αλάτων, των μικροβίων (αν υπάρχουν) και των βαρέων μετάλλων που είναι εξαιρετικά επικίνδυνα για την υγεία! Επιπλέον, ο άνθρακας αφαιρώντας τη χλωρίνη είναι πιθανό να αναπτύξει βακτήρια και μικρόβια εσωτερικά του φίλτρου και να κάνει τα πράγματα χειρότερα... τα φίλτρα άνθρακα πρέπει να συνδυάζονται οπωσδήποτε με φίλτρο UV ή με άλλα υλικά όπως KDF για την προστασία από την ανάπτυξη βακτηριδίων!!!

 

Καλημέρα

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με τα παραπάνω

Το νερό της Ευδαπ, δεν χρειάζεται "UV", αν ο άνθρακας μπει στη βρύση που πίνουμε νερό είναι πολύ μικρή η απόσταση και δεν τίθεται λόγος βακτηριδίων. Ο ενεργός άνθρακας αφιαρεί ίνες αμίάντου και μολύβδου, κύστες , τοξόπλασμα, ανάλογα με την παρακράτηση του. Όσο λιγότερα micron παρακράτησης έχει ένα φίλτρο , τόσο μεγαλύτερη είναι η αποτελεσματικότητα του.

Όοσν αφορά την αφαίρεση των αλάτων έχεις δίκιο, ΚΑΝΕΝΑ φίλτρο δεν αφαιρεί τα άλατα. Υπάρχουν συσκευές αποσκλήρυνσης που αφαιρούν τα άλατα απο το νερό, αλλά κοστίζουν πολύ.

Η λύση της αντίστροφης Όσμωσης είναι σωστή αλλά και ακριβή.

Αν τοποθετηθεί στη βρύση της κουζίνας είναι αρκετά οικονομική και αποτελεσματική.

Αντίστροφη Όσμωση κεντρικής παροχής είναι πάρα πολύ ακριβή και προυποθέτει άλλες διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνήσω κι εγώ! Πριν έξι μήνες περίπου που πήρα φίλτρο για το σπίτι μου, όσο κι αν έψαξα δε βρήκα κανέναν που να δίνει πιστοποιητικό από κάποιο φορέα ότι ο ενεργός άνθρακας αφαιρεί διαλυμένα βαρέα μέταλλα και σε τι ποσοστό... μόνο τα συστήματα ανάστροφης όσμωσης είχαν τέτοια πιστοποιητικά! Τα αδιάλυτα στοιχεία σίγουρα συγγρατούνται και από τον άνθρακα και από άλλα ακόμα φθηνότερα φίλτρα!

Σαν μηχανολόγος ξέρω ότι οι αποσκληρυντές αφαιρούν από το νερό τα άλατα του ασβεστίου και του μαγνησίου και οι πιο πολλές ρητίνες τα ανταλλάσουν με νάτριο που δεν είναι και ότι καλύτερο για να το πίνουμε... επίσης δεν είναι αποδοτικοί για τα χλωριούχα άλατα (αυτά που προκαλούν την υφάλμυρη γεύση) και τα νιτρικά (φυτοφάρμακα) οπότε πιστεύω ότι η μόνη χρήση που μπορεί να έχουν είναι για προστασία συσκευών.

Τώρα για την τιμή της ανάστροφης όσμωσης... εγώ πήρα ένα σύστημα που κάνει 250? δεν πιστεύω ότι είναι ακριβό σε σχέση με αυτά που προσφέρει... Γλύτωσα περίπου 600-700? το χρόνο που έδινα για εμφιαλωμένα και έχω και το κεφάλι μου ήσυχο...

Σχετικά με τα μικρόβια, αναπτύσσονται μέσα στο φίλτρο και όχι στη διαδρομή...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδη γραφονται διαφορες ανακριβεις και στη κυριολεξια βαριεμαι να γινομαι ελεφαντας τα παρακατω δυο link προς αποφυγη και συμορφωση!

Ο NSF ειναι ο φορεας τροφιμων και φαρμακων της Αμερικης,αντιστοιχο φορεας στην Ελλαδα δεν υπαρχει ετσι ωστε ακαταλληλα φιλτρα να τα βγαζει εκτος αγορας!Στον NSF μπορεις να δεις εαν υπαρχει η εταρεια φιλτρων αν οντος εχει πιστοποιητικα και αν οντως κατακρατει το φιλτρο της αυτα που υποσχεται. http://www.nsf.org/Certified/DWTU/

 

Τα φιλτρα ενεργου ανθρακα ειναι η μονη λυση για καθαρο νερο ειδικα σε αστικα κεντρα οπου το νερο χλωριωνεται και εχουν κοστος σε συγκριση με τα εμφυαλωμενα 1-10 μεχρι 1-20 αυτο σημαινει οτι βαζοντας ενα φιλτρο πληρωνεις 1-2 λεπτα το 1.5 λιτρο νερου που καταναλωνεις.

Το UV δεν ειναι φιλτρο και σκοτωνει μονο μικροοργανισμους και χρησιμοποιηται μονο σε περιπτωσεις που δε χλωριωνεται το νερο!

Ολα τα φιλτρα δεν κανουν την ιδια δουλεια και κατατασονται σε κατηγοριες Class1 class2 και 3.

Το φιλτρο που θα επιλεξετε εχει αμεση σχεση με τη ποιοτητα του νερου επομενως δεν κανουν ολα τα φιλτρα την ιδια δουλεια.

Η edit admin παραγει φιλτρα απο το 1972 οπου ο ανταγωνιμος ηταν μικρος.Τωρα υπαρχουν πλεον γυρω στις 5000 εταιριες που ολες υποσχονται λαγους με πετραχιλια!Στην πραγματικοτητα 1-2 εταιρεις μπορουν να ανταγωνιστουν τη edit admin σε ποιοτητα

Το παρακατω λινκ ειναι τα πιστοποιητικα των φιλτρων της μεσα απο τον NSF. http://www.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=Multi-pure&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU

 

 

Εαν βρητε εταιρια με τετοια πιστοποιητικα στειλτε μου χαιρετισματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πινακες αποτελεσματων

http://www.multipureco.com/br170_880.pdf

 

Πως επιλεγουμε ενα φιλτρο:

τι αφαιρει και σε τι ποσοστο

καλα φιλτρα δεν εχουν πορους πανω απο 0.5 μ

Η ροη λογω του μεγεθους των πορων ειναι μεχρι 3 λιτρα/λεπτο

Οι απαιτησεις αυτες καλυπτονται με φιλτρα στερεοποιημενου ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε τα μέλη που αναφέρουν πληροφορίες χωρίς να αναφέρονται σε εταιρείες.

Οι αναφορές σε συγκεκριμένα προιόντα κ εταιρείες θα αφαιρούνται.

Η προβολή μέσω banner είναι ο κατάλληλος τρόπος προβολής προιόντων και υπηρεσιών στην ιστοσελίδα http://parents.org.gr, για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στο info(at)parents.gr.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σχετικά με φίλτρα είναι λάθος να βάλεις κάποιο που είναι στη κεντρική παροχή γιατί μπορεί να επιμολυνθεί το νερό. Τα καλύτερα φίλτρα θεωρούνται της Camelot και αρκετά καλή λύση και οικονομική είναι το columbia II . http://www.camelot.gr/filtra_nerou_columbia2.php Έχει και άλλα βέβαια φίλτρα εκεί καθώς και βίντεο. Εγώ το έχω εδώ και 1.5 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και μου το δώσανε και με 190 ευρώ με μορφή δανεισμού μιας και τα οικονομικά μου δεν ήταν τα καλύτερα εκείνη τη περίοδο. Είναι πιστοποιημένα από NSF ΚΑΙ Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και τουλάχιστον η Camelot είναι 30 χρόνια στην Ελλάδα. Βασικά το λέω αυτό γιατί στο παρελθόν την είχα πατήσει και δεν έβρισκα να αλλάξω τα εσωτερικά φίλτρα που είχα αγοράσει από κάποια εταιρεία που έκλεισε. Ελπίζω να βοήθησα λίγο. :P

Link to comment
Share on other sites

τα φίλτρα άνθρακα που έχετε ή προτείνετε δεν είναι η κατάλληλη λύση! Παρότι είναι πολύ φθηνά (οι τιμές ξεκινάνε από 50?) το μόνο που αφαιρούν αποτελεσματικά είναι η χλωρίνη και οι οργανικές ουσίες... Δεν είναι αποτελεσματικά στην αφαίρεση των αλάτων, των μικροβίων (αν υπάρχουν) και των βαρέων μετάλλων που είναι εξαιρετικά επικίνδυνα για την υγεία! Επιπλέον, ο άνθρακας αφαιρώντας τη χλωρίνη είναι πιθανό να αναπτύξει βακτήρια και μικρόβια εσωτερικά του φίλτρου και να κάνει τα πράγματα χειρότερα... τα φίλτρα άνθρακα πρέπει να συνδυάζονται οπωσδήποτε με φίλτρο UV ή με άλλα υλικά όπως KDF για την προστασία από την ανάπτυξη βακτηριδίων!!!

 

Καλημέρα

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με τα παραπάνω

Το νερό της Ευδαπ, δεν χρειάζεται "UV", αν ο άνθρακας μπει στη βρύση που πίνουμε νερό είναι πολύ μικρή η απόσταση και δεν τίθεται λόγος βακτηριδίων. Ο ενεργός άνθρακας αφιαρεί ίνες αμίάντου και μολύβδου, κύστες , τοξόπλασμα, ανάλογα με την παρακράτηση του. Όσο λιγότερα micron παρακράτησης έχει ένα φίλτρο , τόσο μεγαλύτερη είναι η αποτελεσματικότητα του.

Όοσν αφορά την αφαίρεση των αλάτων έχεις δίκιο, ΚΑΝΕΝΑ φίλτρο δεν αφαιρεί τα άλατα. Υπάρχουν συσκευές αποσκλήρυνσης που αφαιρούν τα άλατα απο το νερό, αλλά κοστίζουν πολύ.

Η λύση της αντίστροφης Όσμωσης είναι σωστή αλλά και ακριβή.

Αν τοποθετηθεί στη βρύση της κουζίνας είναι αρκετά οικονομική και αποτελεσματική.

Αντίστροφη Όσμωση κεντρικής παροχής είναι πάρα πολύ ακριβή και προυποθέτει άλλες διαδικασίες.

 

Η λύση της αντίστροφης όσμωσης είναι λανθασμένη γιατί αφαιρεί όλα τα μεταλλικά άλατα και επίσης χύνεις 4 λίτρα για κάθε λίτρο νερό. Το νερό βγαίνει σαν απεσταγμένο. Αν θες λύση που να αφαιρεί τα μεταλλικά άλατα και τα άλλα επικίνδυνα και να προσθέτει και μεταλλικά άλατα δείτε εδώ http://www.camelot.gr/aquavie.php έχει και βίντεο. Πάντως για εμένα είναι πολύ καλή λύση και αυτό http://www.mastercare.gr/products/Columbia_Camelot-1732-178.html και το δίνουν και με σύμβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κατι νεοτερο απο τοτε για τα φιλτρα νερου ...;;;

 

Ειμαι σε αναζήτηση και οποιαδήποτε νεα πληροφορία, θα είναι ευπρόσδεκτη!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ είμαι σε αναζήτηση φίλτρου αλλά και με όλα αυτά που διάβασα παραπάνω περισσότερο μπερδεύτηκα θα έλεγα παρά οτι βοηθήθηκα να καταλήξω σε κάποιο. Εγώ θα ήθελα να μάθω απο κοπέλες που το έχουν, ποιο έχουν, πόσο τους κόστισε, και αν είναι ευχεριστημένες.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι σε αναζήτηση φίλτρου αλλά και με όλα αυτά που διάβασα παραπάνω περισσότερο μπερδεύτηκα θα έλεγα παρά οτι βοηθήθηκα να καταλήξω σε κάποιο. Εγώ θα ήθελα να μάθω απο κοπέλες που το έχουν, ποιο έχουν, πόσο τους κόστισε, και αν είναι ευχεριστημένες.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ...ένα μπερδεματάκι το εχω και εγω...

 

Βρε κοριτσάκια...εεε!!!!!

Εσείς που εχετε φιλτράκι, πειται και σε μας που δεν έχουμε φιλτράκι...τι φιλτράκι να βάλουμε!!!!!!!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δουλεύω σε εταιρεία που εισάγει φίλτρα νερού, και φυσικά έχω και στο σπίτι μου.

Το κάθε φίλτρο που θα χρησιμοποιήσετε εξαρτάται απο το νερό και την περιοχή.

Για παράδειγμα το νερό της ΕΥΔΑΠ, το πρόβλημα του είναι το χλώριο και τα στερεά κατάλοιπα που έρχονται απο σωλήνες, αμίαντο, σκουρια κτλ.

Εγώ έχω βάλει ένα διπλό φίλτρο κάτω απο το νεροχύτη που έχει ένα απλό νήμα για τα στερεά σωματίδια, και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα για το χλώριο, σκουριές, τοξόπλασμα, ίνες αμιάντου, μολύβδου, μυρωδιές κτλ.

Και πάνω στο πάγκο έχω τρυπήσει το νεροχύτη και έχω βγάλει βρυσάκι.

Μπορείτε να το συνδέσετε και απ ευθείας στη μπαταρία της κουζίνας σας, αλλά θα πρέπει να βάλετε έναν άνθρακα με μικρότερη παρακράτηση, δηλαδή να κρατάει μόνο χλώριο και στερεά σωματίδια, γιατί όσο μεγάλη είναι η παρακράτηση τόσο περισσότερο μειώνεται η΄πίεση του νερού.

Κοστίζει γύρω στα 160? με την εγκατάσταση, και αλλάζω φίλτρα κάθε έξι με 8 μήνες.

Είναι Ιταλικά και έχουν όλες τις πιστοποιήσεις, Ευρωπαικές , Παγκόσμιες, για ανθρώπινη χρήση.

Προσοχή στην κεντρική παροχή μπορούμε να βάλουμε μόο για τα στερεά σωματίδια. Ο άνθρακας απαγορεύεται στην κεντρική παροχή γιατί αφαιρεί το χλώριο επομένως το νερού που πηγαίνει το σπίτι μετά είναι εστία περισσότερων βακτηριδίων.

Ότι άλλο χρειάζεσται μπορείτε να με ρωτήσετε.

 

γεια σας, εγω δεν εγραψα εδω αλλα εστειλα πμ στην κοπελα που εγραψε τα παραπανω κ τη ρωτησα για την εταιρεια που δουλευε. αφου καναμε μια αναζητηση τιμων και πιστοποιητικων με το συζυγο, καταληξαμε σε αυτο πριν απο 4 μηνες περιπου.

 

μεχρι στιγμης ειμαστε ευχαριστημενοι, το νερο ειναι αοσμο και δεν εχει περιεργη γευση, ειναι οκ. βεβαια εμεις ειχαμε χοντρο προβλημα βρωμαγε καμμενο πλαστικο πριν:shock:. αλλα δεν το εχουμε παει κ στο χημειο του κρατους για να δουμε τι συγκρατειται κ τι οχι:), μονο απο την προσωπικη εκτιμηση βγαλαμε συμπερασμα. και εχουμε ακριβως ο,τι περιγραφει η κοπελα (το σημειωσα με bold).

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστουμε πλύ...θα περιμενω και αλλο για να δω τι θα κάνω...ειμαι αναμεσα στο φθηνο καο το ακριβο...

 

 

Κι εγώ το ίδιο. Μια γειτόνισσα μου είπε οτι το δικό της το έβαλε 1000 ? μια περίοδο που ήταν σε προσφορά. Για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω, και δεν έχω να δώσω τόσα χρήματα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα αυτό που πρότεινε η Daf. Απο Δευτέρα θα μου το φέρουν, οπότε και θα σας πω την άποψη μου. Πάντως είναι αρκετά οικονομικό σε σχέση με άλλα. Μου είπαν 170 ? με τοποθέτηση και ΦΠΑ.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην μπερδεύεστε, το ακριβό φίλτρο δε σημαίνει οτι είναι και καλύτερο.

Ψάξτε πρώτα τα χαρακατηριστικά και μετά συγκρίνετε τιμές.

 

Όσον αφορά για την αντίστροφη όσμωση ναι μεν αφαιρεί όλα τα βαρέα μέταλλα και τα άλατα ΑΛΛΑ για το νερό της ΕΥΔΑΠ είναι υπερβολική.

Δεν έχει βαρέα μέταλλα ούτε μικρόβια, αλίμονο μας αν είχε...........

οπότε γιατί να βάλω ένα φίλτρο το οποίο ναι μεν θα με προστατέψει αλλά θα μου αφαιρέσει και τα καλά στοιχεία του νερού όπως το κάλιο.

 

Την αντίστροφη όσμωση θα την πρότεινα σε περιοχές που έχουν πρόβληματα όπως η χαλκίδα με το εξασθενές χρώμιο

Link to comment
Share on other sites

Η λύση της αντίστροφης όσμωσης είναι λανθασμένη γιατί αφαιρεί όλα τα μεταλλικά άλατα και επίσης χύνεις 4 λίτρα για κάθε λίτρο νερό. Το νερό βγαίνει σαν απεσταγμένο. Αν θες λύση που να αφαιρεί τα μεταλλικά άλατα και τα άλλα επικίνδυνα και να προσθέτει και μεταλλικά άλατα δείτε εδώ http://www.camelot.gr/aquavie.php έχει και βίντεο. Πάντως για εμένα είναι πολύ καλή λύση και αυτό http://www.mastercare.gr/products/Columbia_Camelot-1732-178.html και το δίνουν και με σύμβαση.

 

 

Προσπαθώ δύο χρόνια να βρω τη συγκεκριμένη εταιρεία και δεν υπάρχει πουθενά.

Μέχρι την πρεσβεία της Αμερικής ρωτήσαμε και μας απάντησαν οτι δεν υπάρχει τέτοια εταιρεία ούτε στην Αμερική ούτε στην Ελλάδα.

 

Ασε που το φίλτρο είναι το ίφδιο με το δικό μου και είναι τετραπλάσια η τιμή του ελεος δηλαδή...............

 

όπως και το eclipse είναι πανάκριβο χωρίς λόγο..........

Τελικά στην Ελλάδίτσα μας δεν θα φύγει ποτέ η αισχροκέρδεια.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...