Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

Μου ειπε οτι δεν κανουν για τις συσπασεις....πως τις νιωθεις ακριβως?

Εχεις πονακια περιοδου καθολου???

Σε ευχαριστω για την απαντηση!!

 

Εχω πετρωματα πολλα,οταν εχεις πονακια δινουν κ προγεστερονη μαζι απο οσο ξερω.Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πηρα γιουτοπαρ για 5 μηνες!Τωρα παιρνω adalat απο την 22η εβδομαδα κ συνεχιζω προς το παρον με την ιδια εξελιξη οπως στην πρωτη εγκυμοσυνη.Εχω φτασει στην 31η εβδομαδα κ ελπιζω να καταφερω να μπω στο μηνα μου.Εσυ σε ποια εβδομαδα εισαι;Ξερω πολλες κοπελες που παιρνουν adalat για τις συσπασεις κ οντως κανουν δουλεια.Γιατι ομως ο γιατρος επιμενει σε ενα φαρμακο που εχει ανακληθει;Οπως κ να εχει σου ευχομαι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ειμαι στην 23.δεν εχω πετρωματα μονο πονακια περιοδου καθε δυο εβδομαδες περιπου.κ απο τον φοβο μου επιδεινωνω την κατασταση.

Εχω κ στιγμα κ χαμηλη πιεση κ αιματοκριτη.

Ισως κ γιαυτο να μη μου τα δινει..

Εσυ απο που εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στην 23.δεν εχω πετρωματα μονο πονακια περιοδου καθε δυο εβδομαδες περιπου.κ απο τον φοβο μου επιδεινωνω την κατασταση.

Εχω κ στιγμα κ χαμηλη πιεση κ αιματοκριτη.

Ισως κ γιαυτο να μη μου τα δινει..

Εσυ απο που εισαι?

 

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχεις αν εχεις πονακια καθε δυο εβδομαδες!Εγω εχω 30-40 συσπασεις την ημερα κ ακομα εδω ειμαι

Link to comment
Share on other sites

Egw pou exw ponakia periodou mou eipan apla oti tha exw tetoia apo edw kai pera pio syxna epeodi ta mwra wmegalwnoun kai piezoun kinountai klp klp!!

Kai mesti mera gyrw stis 3-4 fores sklirainei oli i koilia gia ligo , kai merikes parapanw sklirainei se ena simeio memonomena, apo tin kinisi twn mwrwn. Sen exw pono omwa tautoxrona me tis syspaseis. Den anisixoun oute to giatro oute maia, opote den mou milisa gia ta xapakia pou lete. Mono magnisio ena fakelaki.

Fadazomai neraidoula epeidi einai etsi mpolikes 30-40 sta edwsan to adalat e? Gia na nai sigouroi.

 

Elena ton anisixisan ta ponakia periodou to giatro sou? giauto thelei na sou dwsei farmako ? Den nomizw padws einai toso anisixitika gia na pareis prepar. Nomizw.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!!!Μου φτιαξατε την ψυχολογια!!!

Δεν τον ανισυχουν τον γιατρο προς το παρον.απλα εγω κοντευω να τρελαθω.

Κ μου ειπε ο ανθρωπος οτι εαν ποναω παραπανω κ πολυ συχνα(δεν ξερω ακριβως τι ενοει)θα με βαλει μεσα με ορο.εεκτως κ αν βρω αυτα τα χαπια...τι τραχηλο εχετε?σε ποια εβδομαδα εισαι σοφακι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τραχηλο εχω 31.οχι μονο γιαυτα τς πονακια.μου ειπε αν γινουν πιο συχνα κ εντονα.

Απο τον φοβο γινομαι χειροτερα.βασικα δεν ειναι ενας πονος κ τελος....κραταει ωρες κ ειναι ηπιος....χωρια οτι παθαινω κ κολικους εντερου κ εχω κ δισκοιλιοτητα.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δυσκοιλιοτητα!

Λοιπόν εχω την εντύπωση πως η δυσκοιλιοτητα κανει πολλα ... Πριζει τα εντερα και δημιουργεί ολη αυτη την αναταραχή μεσα στην κοιλιτσα μας!

Εγω προσπαθω να τρωω καλα, φρουτα και νερο γιατι η κοιλια μου πανω αριστερά ειναι φουσκωμένη απ τα εντεράκια και πιέζουν προφανως και την μητρα!

Αυτο δεν κανει κάποιο κακο απλα προκαλεί ενόχληση!

Οταν πήγαινα στον γιατρο και ειχα 2-3 μερες να ενεργηθω ο τραχηλος φαινόταν μικρότερος απο την πιεση....

Πέρασα πολλες μερες άγχους και τωρα εχω ηρεμήσει καπως γτ πέρασαν οι "επικίνδυνες" εβδομαδες!

Και εσενα καποια στιγμή θα περάσουν!!!

Ομως με το αγχος δεν θα αλλαξει κατι.

Με είχαν πιάσει συσπασεις στις 30-31 εβδομαδες ολη μερα καθε 3 λεπτα... Νόμιζα πως θα γεννησω :-0 αλλα πέρασαν...

Εύχομαι να ηρεμήσεις γιατι ειναι μια τοσο ομορφη περιοδος και ειναι κρίμα να μην την χαιρόμαστε! Οσο μπορούμε φυσικα η καθε μια!!! :-)

Οτι και να συμβαινει μπορει να μην ειναι τιποτα!!!!

:wink:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Stin 21 eimai koritsia! O traxilos xthes sti b epipedou itan 4ekatosta.

Elena nomizw to agxos tha se faei..ee oxi enw den anisixei o giatros esy na trexeis na pareis xapakia. Ta opoia simeiwteon gia kapoio logo anaklithikan. Eswsan vevaia tin katastasi gia toses kopeles alla eixan thema. Esena den katalavainw oti sou exoun pei pws exeis thema.

Ta ponakia ontws an einai pia toooooso dynata pauoun na legontai ponakia opote nai ton enimerwneis to giatro. Alla xalarwse kane kati pou s euxaristei na xehasteis ki ola kala.

Twra vevaia an ton pairneis ton anthrwpo mesto agxos kai.ti stenoxwria giati exeis ponakia kati prepei na sou pei ki autos! Afou de xalarwneis sou eipe vres ta xapia mpas kai syneltheis. Sto kefali sou einai pisteuw.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ζηταω τα χαπια απο μονη μου...ετσι απ το μυαλο μου...

 

Den sou eipa auto.. sou eipa tis exeis sto nou sou tis syspaseis kai giauto olo kati noiwtheis. H egnoia sou pisteuw to kanei. Den eimai kata twn xapiwn otan ta xreiazesai.

O giatros sou tha sta pei ola, alla an den ta vriskeis kiolas sizita mazi tou mipws k kanete kati allo gia na syneltheis. Afou den einai dynata molis isixaseis tha deis tha sou perasoun!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έλενα οταν πήγα στον γιατρο και του ειπα πως εχω συσπασεις καθε 3 λεπτα... Ανησύχησε, και μου εκανα εξεταση τραχηλου με υπερηχο και με το χερι...

Ηταν 4εκ και σκληρός-κλειστος οποτε μου ειπε να χαλάρωσω και να παω για κανενα μπανιο :-) , να περπατάω λιγακι και να μην ειμαι συνεχεια ξαπλα!

Ο καθε γιατρος λεει αλλα αναλογα και την περίπτωση βεβαια!

Επειδη εχω διδελφη μητρα εχουν λίγες σχετικά περιπτώσεις (οι "μεγάλοι" γνωστοί δηλαδη γιατροί εχουν περίπου 5 περιπτωςεις) και δεν ξέρουν πως αντιδρούν αλλα τα προγνωστικά ειναι καλα σχετικά!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλενα οταν πήγα στον γιατρο και του ειπα πως εχω συσπασεις καθε 3 λεπτα... Ανησύχησε, και μου εκανα εξεταση τραχηλου με υπερηχο και με το χερι...

Ηταν 4εκ και σκληρός-κλειστος οποτε μου ειπε να χαλάρωσω και να παω για κανενα μπανιο :-) , να περπατάω λιγακι και να μην ειμαι συνεχεια ξαπλα!

Ο καθε γιατρος λεει αλλα αναλογα και την περίπτωση βεβαια!

Επειδη εχω διδελφη μητρα εχουν λίγες σχετικά περιπτώσεις (οι "μεγάλοι" γνωστοί δηλαδη γιατροί εχουν περίπου 5 περιπτωςεις) και δεν ξέρουν πως αντιδρούν αλλα τα προγνωστικά ειναι καλα σχετικά!

 

Χριστινα ειδες που εισαι ακομα εδω κ ολα πανε καλα;Θυμαμαι το αγχος σου..το ιδιο αγχωνομαι κ εγω.Εκανες τις ενεσεις τελικα;Εγω μαλλον την αλλη εβδομαδα,στις 32

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Νεραιδουλα!

Τωρα μπαινω στις 34 αλλα μου ειπε ο γιατρος πως δεν θα μου κανει, τον ρώτησα οταν πήγα πριν 1 βδομαδα.... Μου εκανε εξεταση τραχηλου και επειδη δεν επηρεάστηκε απο τις συσπασεις ειπε πως δεν χρειαζεται...

Μεχρι ποια εβδομαδα ομως ειναι καλο να γίνουν;

Ειναι και αδυνατουλα η μικρη, θα ειναι 1600 τωρα μαλλον...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Νεραιδουλα!

Τωρα μπαινω στις 34 αλλα μου ειπε ο γιατρος πως δεν θα μου κανει, τον ρώτησα οταν πήγα πριν 1 βδομαδα.... Μου εκανε εξεταση τραχηλου και επειδη δεν επηρεάστηκε απο τις συσπασεις ειπε πως δεν χρειαζεται...

Μεχρι ποια εβδομαδα ομως ειναι καλο να γίνουν;

Ειναι και αδυνατουλα η μικρη, θα ειναι 1600 τωρα μαλλον...

Απο οσο ξερω μετα την 34η εβδομαδα δεν εχει νοημα να γινουν.Τα δυσκολα περασαν για σας,ολα καλα θα πανε.Εχεις ακομα συσπασεις;Παιρνεις φαρμακα,θυμισε μου..

Και εγω ειπα μαλλον θα τις κανω γιατι δεν ειναι σιγουρο,θα δουμε τον τραχηλο μου ειπε κ αναλογα πως θα ειμαι με τις συσπασεις θα αποφασισουμε.Και εμενα ετσι μικρουλα ειναι η μπεμπα,κατω απο το μεσο ορο βγαινει,27+4 που πηγα τελευταια φορα ηταν 1 κιλο.Ετσι κ η πρωτη μου η κορη, 2,500 κιλα γεννηθηκε,μην ανησυχεις για το βαρος

Link to comment
Share on other sites

:-) ειναι τα γονίδια λεει ο γιατρος!

Ο αντρας μου ειναι 1.78 61κιλα

Και εγω ημουν 1.68 53κιλα

Παίρνω ουτρογκεσταν μονο ενα καθε μερα αλλα σε κανά 2 εβδομαδες θα του ζητήσω να τα κοψω...!

Συσπάσεις έχω συχνά πυκνά!

Δεν τις μετράω αλλα ειναι αρκετές...

Ολη μερα καθε μισάωρο, 1 ωρα ας πουμε.!

 

 

Link to comment
Share on other sites

:-) ειναι τα γονίδια λεει ο γιατρος!

Ο αντρας μου ειναι 1.78 61κιλα

Και εγω ημουν 1.68 53κιλα

Παίρνω ουτρογκεσταν μονο ενα καθε μερα αλλα σε κανά 2 εβδομαδες θα του ζητήσω να τα κοψω...!

Συσπάσεις έχω συχνά πυκνά!

Δεν τις μετράω αλλα ειναι αρκετές...

Ολη μερα καθε μισάωρο, 1 ωρα ας πουμε.!

 

Ετσι ειμαστε κ εμεις..απο που να μοιασουν τα παιδια!Εισαι ξαπλα ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Ξαπλωνω οταν εχω συνεχόμενα συσπασεις δεν κουράζομαι κανω απλα πραγματα κανενα πλυντηριο ε γενικα ασχολούμαι με διάφορα και λιγο περπάτημα 15λεπτά την μερα ...

Ο γιατρος μου ειπε να περπατάω και να παω για μπάνια :-0 ω ναι !!!

Εσυ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξαπλωνω οταν εχω συνεχόμενα συσπασεις δεν κουράζομαι κανω απλα πραγματα κανενα πλυντηριο ε γενικα ασχολούμαι με διάφορα και λιγο περπάτημα 15λεπτά την μερα ...

Ο γιατρος μου ειπε να περπατάω και να παω για μπάνια :-0 ω ναι !!!

Εσυ;

 

Τι καλος ο γιατρος!Αν καταφερω να μπω στο μηνα μου θα παω για κανενα μπανακι,προς το παρον ξαπλα,εχω πολλες συσπασεις ομως 2-3 την ωρα μπορει κ παραπανω κ δεν το ρισκαρω..Ευχομαι ολα να πανε καλα κ για τις δυο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια περιγραψτε μου λιγο πως νοιωθετε τις συσπασεις.στην πρωτη μου εγκυμοσυνη θυμαμαι που πετρωνε η κοιλια μου σε σημεια για δευτερολεπτα και μετα με αφηνε.τωραδεν το χω νιωσει αυτο,νιωθω μονο εντονα το μωρο να με σπρωχνει σε ενα σημειο και η κοιλια μου να σφιγγει.ειμαι 32 βδομαδων+ και ειναι μεγαλο μωρο και σχετικα πολυ ζωηρο ολη μερα και με χει μπερδεψει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια περιγραψτε μου λιγο πως νοιωθετε τις συσπασεις.στην πρωτη μου εγκυμοσυνη θυμαμαι που πετρωνε η κοιλια μου σε σημεια για δευτερολεπτα και μετα με αφηνε.τωραδεν το χω νιωσει αυτο,νιωθω μονο εντονα το μωρο να με σπρωχνει σε ενα σημειο και η κοιλια μου να σφιγγει.ειμαι 32 βδομαδων+ και ειναι μεγαλο μωρο και σχετικα πολυ ζωηρο ολη μερα και με χει μπερδεψει.

 

Εγω τις νιωθω σαν πετρωματα,σφιγγεται η κοιλια μου κ αναλογα με την θεση του μωρου νιωθω πιεση στα πλευρα ,χαμηλα στη κοιλια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...