Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε δημόσιο μαιευτήριο: Αλεξάνδρας


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.Λόγω προβλημάτων υγειας πρεπει να μπώ και εγωσε προγραμμα εξωσωματικης αλλά λογω οικονομικής δυσχέρειας αποφασισαμε να πάμε σε δημόσιο νοσοκομείο.Ήδη έχω μιλήσει με Αλεξάνδρας και Αττικο αλλά στο Αλεξάνδρας ασχολήθηκαν πιο πολύ.Μου φάνηκαν περισσοτερο λεπτομερεις και είδαν τις εξετασεις ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ .που ηταν και παρα πολλες, πολυ προσεκτικα.Όταν ομως τους ρωτησα για το ποσοστο του τμηματός τους μου ειπαν οτι δεν εχουν βγάλει κάποιο ποσοστο επιτυχιας.Αν έχει κάποια κοπέλα εμπειρία στο Αλεξάνδρας και αν κάποια απο εσας έμεινε εκεί εγκυος θα το εκτιμουσα αν μου εδινε κάποιες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Sia μου, φίλη πριν από 5 χρόνια, έκανε εξωσωματική στο Αλεξάνδρα. Απέκτησε με την πρώτη δύο κοριτσάκια.

Στη διαδικασία που έχουμε μπει ο παράγοντας τύχη εκτός από την εμπειρία του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού, είναι σημαντικός παράγοντας.

Δεν έχουν όλοι οι γιατροί μόνο επιτυχίες ή μόνο αποτυχίες. Η ανταπόκριση της γυναίκας στο πρωτόκολλο της εξωσωματικής είναι σημαντικό. Οι γιατροί ξεκινούν με το κατάλληλο σχήμα που θεωρούν ότι θα ανταποκριθεί η γυναίκα κι αν αυτό δε γίνει προχωρούν σε ένα επόμενο. Σημαντικό είναι να υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας. Να εξαντλούν όλα υα περιθώρια που τους δίνει η επιστήμη και να μην το βλέπουν σαν μία επιχείρηση και μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολυ Afroulitsa...άπλά επειδή πριν την κριση οι περισσοτερες κοπελες πηγαιναν σε ιδιωτικα κεντρα εξωσωματικής λίγο πολύ ξέρουμε ποιοι έχουν καλά ποσοστά επιτυχίας κατι που δεν γνωρίζουμε για το δημόσιο..

Link to comment
Share on other sites

SIA, ειναι πολυ δισκινητοι στο Αλεξανδρα. Αδιαφορία, περιμενεις με τις ωρες και έχω ακουσει ότι κανουν και εξωτερικό υπερηχο και όχι κολπικο, που δεν φαινονται τα ωοθυλακια. Δεν έχω ακουσει ουτε μια επιτυχια αλλα μπορει οι συγκεκριμενες κοπέλες που πετυχαν να μην μπαινουν στο φορουμ.

Να σου πω, αν δεν ειχα άλλη επιλογή θα πηγαινα σε δημοσιο επαρχιακό νοσοκομειο. εχω ακουσει ότι γινεται καλυτερη δουλειά στο πα/κο λαρισας και ιωαννινων.

Μην ξεχνας ότι θα παρεις φαρμακα. Και χρειάζεται υπευθυνοτητα από τον γιατρό

Link to comment
Share on other sites

Ξερω 3 περιπτώσεις γνωστων και φιλων που απεκτησαν τα παιδακια τους με εξωσωματικη στο Αλεξάνδρας, οι δυο απ'αυτους διδυμα και η μια ενα αγορακι που ειναι υγιεστατα. Χαρη στην υπευθυνοτητα της ομαδας εξωσωματικής του Αλεξάνδρα, γλίτωσα την εξωσωματικη αφου μετα απο μια κρισιμη γι'αυτους εξεταση και μια μικρη επεμβασουλα εμεινα εγκυος φυσιολογικα και εχω το αγορακι μου, σχεδον 4ων μηνων τωρα. Εχουμε ξαναγραψει για τη συγκεκριμενη μοναδα εξωσωματικής σε αλλο θέμα, αν θες να διαβασεις κι εκεινο.

Για ολους θα ακουσεις καλα και οχι τοσο καλα σχολια. Η προσωπικη σου εντυπωση θα παιξει μεγαλο ρόλο. Ειχα παει στο Παν/μιακο Ιωαννινων τις εξετασεις μου για να κανω εξωσωματικη και ο εκει γιατρος με αντιμετωπισε σκληρα λογω της ηλικιας μου, ήμουν τοτε 39,οταν τον ρωτησα αν εχω πιθανοτητες ειπε με δυσπιστια "θα μιλήσει η επιστήμη". Μια βδομαδα μετα πηγα στο Αλεξάνδρα και εγινε αυτο που σου ειπα παραπανω- εξεταση και επεμβαση- και εμεινα εγκυος φυσιολογικα.

2 αρνητικά που εχω να πω για το Αλεξανδρα. Το πρωτο ειναι που κανουν μια εξεταση "ανιχνευση πολυμορφισμων υποδοχεων" που αν δε βγει καλη σε ριχνει στα ταρταρα απο ψυχολογια. Ετσι εγινε μ'εμενα, εδειξε φτωχη ανταποκριση στις ορμονες κι εγω κοντεψα να πεθανω απο στενοχωρια. Σε 2 μηνες εμεινα εγκυος. Βεβαια δεν με αποθαρρυναν, μου ειπαν τιποτα στην επιστημη δεν ειναι απολυτο, οπως και εγινε. Αν μπορεις να την αποφυγεις, καλο θα ηταν για αρχη, κοστιζει και 300Ε- ακομα τα κλαιω.

Το 2ο ειναι οτι κανουν ωοληψια χωρις ναρκωση, εμενα μου ειπαν οτι δεν κανει να υποβληθεις ουτε σε μεθη στην ωοληψια. Οσο να'ναι ειναι επωδυνη διαδικασια, αλλα μπορει να εισαι απ'αυτες που αντεχεις, και στο ευχομαι. Εγω δεν θα το αντεχα, και με λυπηθηκε ο Θεούλης!!!

Καλη επιτυχια σε οτι κι αν αποφασισεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή η "ανιχνευση πολυμορφισμων υποδοχεων" ειναι εντελως άχρηστη εξεταση. Την έκανε και μια φιλη μου. Αφενος ουτε καν την αξιολογησαν, αφετερου η φιλη μου μολις την έδειξε στον Παντο που πηγε στη συνεχεια την αγνοησε παντελως. Τσαμπα τα λεφτα.

Εγω ειχα κανει εξετασεις για θρομβοφιλια, έδωσα 300 ευρω, πηγα 3 φορές και δεν καταφερα να τις δουν να τις αξιολογησουν και τελικα πηγα σε ιδιωτικο να μου τις αξιολογησουν, όπου μου ειπαν ότι τις έκανα τσαμπα και αυτες γιατι στα πρωτοκολλα δινουν έτσι και αλλιως ηπαρινη.

Η αναμονη για υπερηχους ειναι δεδομενη. Μπορει να φας ένα ολοκληρο πρωινο εκει.

Αυτή που παιρνει αιμα με τρυπησε 3 φορές και δεν μπορεσε να μου παρει και με έβαλε να ξαναπαω άλλη μερα. Αυτό δεν έχει συμβει ούτε σε κανενα ιδιωτικο που κανουν αιμοληψιες

Τους ειχα ρωτησει για φυσικους κυκλους και σχεδον δεν ξεραν τι ειναι αυτό.

Συγνωμη κοριτσια, δεν έχω πολυ καλη γνωμη για το Αλεξανδρα. Μακαρι να πατε εκει, να πετυχετε και να διαψευστω.

Σε ο,τι αφορα τη μεθη, για μια κοπελα που κανει 1-2 ωαρια ειναι καλο. Αν όμως η άλλη έχει 10 δεν ειναι υποχρεωμενη να υποστει 10 τσιμπιματα στις ωοθηκες και να ποναει. Είναι εντελως αποθαρρυντικο και γραντ κινιολ

vasfa, τι επεμβαση και εξεταση σου καναν και πετυχες εγκυμοσυνη;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η "ανιχνευση πολυμορφισμων υποδοχεων" ειναι εντελως άχρηστη εξεταση. Την έκανε και μια φιλη μου. Αφενος ουτε καν την αξιολογησαν, αφετερου η φιλη μου μολις την έδειξε στον Παντο που πηγε στη συνεχεια την αγνοησε παντελως. Τσαμπα τα λεφτα.

Εγω ειχα κανει εξετασεις για θρομβοφιλια, έδωσα 300 ευρω, πηγα 3 φορές και δεν καταφερα να τις δουν να τις αξιολογησουν και τελικα πηγα σε ιδιωτικο να μου τις αξιολογησουν, όπου μου ειπαν ότι τις έκανα τσαμπα και αυτες γιατι στα πρωτοκολλα δινουν έτσι και αλλιως ηπαρινη.

Η αναμονη για υπερηχους ειναι δεδομενη. Μπορει να φας ένα ολοκληρο πρωινο εκει.

Αυτή που παιρνει αιμα με τρυπησε 3 φορές και δεν μπορεσε να μου παρει και με έβαλε να ξαναπαω άλλη μερα. Αυτό δεν έχει συμβει ούτε σε κανενα ιδιωτικο που κανουν αιμοληψιες

Τους ειχα ρωτησει για φυσικους κυκλους και σχεδον δεν ξεραν τι ειναι αυτό.

Συγνωμη κοριτσια, δεν έχω πολυ καλη γνωμη για το Αλεξανδρα. Μακαρι να πατε εκει, να πετυχετε και να διαψευστω.

Σε ο,τι αφορα τη μεθη, για μια κοπελα που κανει 1-2 ωαρια ειναι καλο. Αν όμως η άλλη έχει 10 δεν ειναι υποχρεωμενη να υποστει 10 τσιμπιματα στις ωοθηκες και να ποναει. Είναι εντελως αποθαρρυντικο και γραντ κινιολ

vasfa, τι επεμβαση και εξεταση σου καναν και πετυχες εγκυμοσυνη;

 

εκανα βυθομετρηση ή τεστ καθετηρα, οπου βρηκαμε οτι ο τραχηλος ηταν απελπιστικα στενος και δεν περνουσε ο καθετηρας με τα εμβρυα. Εκανα λοιπον διαστολη τραχηλου, ανοιξε η διοδος και εμεινα εγκυος. Το κανουν και σε καποια ιδιωτικα. Για μενα ηταν ευτυχης συγκυρια, γιατι οπως ειπα και παραπανω, αν πηγαινα αλλου δεν θα εκανα αυτη την εξεταση και θα περνουσα στην διαδικασια της ληψης ορμονων και ολα οσα θα ακολουθουσαν. Και παλι το αποτελεσμα αμφιβολο θα ηταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσακια...εγώ την έκανα την εξέταση.Επειδή η δουλειά μου έχει να κάνει με γιατρούς και κυριώς με γυναικολόγους γενικά ασχολούμαι πολύ με έρευνες όχι τόσο με αυτές που γίνονται στην χώρα μας αλλά στο εξωτερικό διάβασα λοιπόν οτι υπάρχει για τους πολυμορφισμούς.Έχει να κάνει με την φαρμακοκινητική και νομίζω οτι ειναι πολυ χρήσιμο εργαλείο για τους εξωσωματιστές.Βέβαια κάθετι έχει σχέση με την ιατρική συνδέεται άμεσα με την στατιστική.Αν λοιπόν βρίσκουν με την εξεταση ποιο πρωτοκολλο και ποια ποσοτητα ορμονων είναι καταλληλα για εμενα χωρις να έχω κάνει προηγουμένως 2-3 εξωσωματικες χωρις ανταποκριση γιατί να μην την κάνω.Εξάλλου στο Αλεξάνδρας δεν πληρώνεις τπτ άλλο..εκτος βέβαια θελω να δώσω κάποιο φακελάκι που αυτό ειναι στην δική μου διακριτική ευχέρεια και δεν μου το επιβάλλει κανεις.

Sunty η φίλη σου έμεινε έγκυος στον Πάντο τελικά?και αν ναι στις πόσες προσπάθειες?

Vasfa μου να σου ζήσει το μωράκι..πολύ ευχάριστη η εξέλιξη σου..και είμαι της άποψης οτι ευτυχώς που δεν πήγες σε ιδιωτικό γιατι εκείνοι είτε δεν θα σου έκαναν την εξεταση αλλά ακόμα πιο πιθανό είναι να σου την έκαναν και μετα να μην σου έλεγαν δοκίμασε μονη σου να μείνεις εγκυος αλλά να σε έβαζαν στην διαδικασία της εξωσωματικής για να βγάλουν λεφτά.Η δοκιμαστική εμβρυομεταφορά έχει τελικά μεγάλη αξία..Φαντάζεσαι να μην στην έκαναν και να ξεκίνουσες την εξωσωματική και να μην περνούσε ο καθετήρας την ημέρα της εμβρυομεταφοράς?τσάμπα η διεγερση και τα τόσα φάρμακα τσάμπα όλα..

Εμένα πάντως με πονάει πολύ ο κολποδιαστολέας ρε γαμώτο ακόμα και το παπ και μου έιπαν οτι αυτό μου συμβαίνει επειδή ο τράχηλός μου δεν έχει πλεον ελαστικότητα λόγω της ενδομητρίωσης.

Εγώ έχω σκοπό αν δεν μείνω εγκυος τελικα στις 2 προσπαθειες στο Αλεξάνδρας να πάω μετά σε ένα ιδιωτικό..ευχομαι βεβαια το αυτονόητο...να μην χρειστεί ούτε καν η δευτερη φορά.Περιμένω να ακούσω και άλλες επιτυχιες απο το Αλεξάνδρας να αναπτερωθεί λίγο το ηθικό μου...φιλακιααααα

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως κάνουν κοιλιακό υπερηχο οταν είσαι σε διέγερση..τις προαλλες που ειχα ραντεβού με γιατρό της μονάδας ήταν καποιες κοπέλες που είχαν ξεκινησει διέγερση και τις ρώτησα κάποια πράγματα και μου ειπαν και για αυτο..αλλά δεν είναι οτι δεν εχουν καλά μηχανήματα υπερήχων ή οτι δεν κάνουν κολπικό υπέρηχο γιατί εμένα εκείνη την ημέρα μου έκαναν κολπικό και μάλιστα ήταν υψηλης ευκρίνειας..το ξέρω και το λέω αφενός μεν λόγω της δουλειάς μου αφετέρου γιατί βρήκαμε και 2η κύστη 1 εκατοστού που στους υπόλοιπους υπέρηχους που είχα κάνει δεν ειχε φανεί.Είμαι σίγουρη οτι για κάποιο λόγο κάνουν κοιλιακό υπέρηχο και όχι κολπικό όταν εισαι σε διέγερση.

Link to comment
Share on other sites

SIA! αφού επιβεβαιωνεις αυτό με τον κοιλιακο υπερηχο έχω να σου πω το εξης: έχω παει στη βιοιατρική να κανω υπερηχο ωορρηξιας και για να μην πληρωνω τα 50ρικα τους ειπα και έκανα διακοιλιακο υπέρηχο. Οσο και αν πίεσαν τις ωοθηκες δεν ειδαν τιποτα. Και μετα μου ειπαν ότι τσαμπα το έκανα γιατι ο συγκεκριμενος υπέρηχος δειχνει μονο μια γενική εικονα της μήτρας. Δεν δειχνει ουτε ακριβες ενδομητριο, ουτε αριθμο ωοθυλακιων. Γι΄ αυτό κοριτσακι ζήτα τους να κανεις τουλαχιστον έξω έναν υπέρηχο ωορρηξιας και να τους ενημερωσεις για τα αποτελεσματα. Φανταζομαι όμως ότι και ωοληψια θα κανουν με τον ίδιο υπέρηχο, δηλ. κλαφτα Χαραλαμπε. Η εξωσωματικη θέλει ακριβεια, όχι στο περιπου. Τί να σου πω τωρα; Οτι αυτό που μου ειπες ειναι το καλό; Μην ξεχνας ότι παιρνεις τοσα φαρμακα, δεν ειναι αστεια. Εγω και μονο γι΄ αυτό το λογο θα έφευγα μακριά. Και αυτή η εξεταση που κανουν με τα 300 ευρω ειναι για γελια, συμφωνες με τους ιδιωτες. Δεν έχει καμια αξια.

Η φιλη μου τωρα: αυτή έχει πιασει ένα παιδακι στο Ελενα πριν την κριση όταν ήταν καλυτερες οι συνθήκες εκει (τωρα μου ειπε ότι ειναι απαραδεκτες). Το ίδιο και στο Αλεξανδρα. Εφυγε τρεχοντας. Στον Παντο δεν έπιασε γιατί ειναι μεγαλουτσικη και ειναι δυσκολο. Της έκανε όμως ολοκληρωμενη προσπαθεια με πολλες ωοληψιες από φυσικους κύκλους και ήπιες διεγερσεις πολυ σωστα οργανωμενες. Το ότι δεν έμεινε δεν οφειλεται στο κεντρο αλλα στην ηλικία της. Εμεινε απόλυτα ικανοποιημενη και θα ξανακανει παλι εκει. Στο Αλεξανδρα και στο Ελενα, σιγα μην καθοντουσαν να τις κανουν φυσικους και ημιφυσικους κύκλους, να της καταψυχουν έμβρυα και να της τα κανουν βλαστοκυστες όλα μαζι.

Τέλος παντων το θέμα είναι το οικονομικό. Αν υπαρχει προβλημα, οκ. Πήγαινε σε δημοσιο. Θεωρω όμως καλυτερα, όπως ειπα και πανω, τα επαρχιακά δημοσια. Τα Αθηναικά ίσως λόγο κρισης και έλλειψης υλικών δεν ειναι στη καλυτερη τους φαση. Βέβαι α και στα ιδιωτικά κανεις δεν σου εξασφαλιζει επιτυχια.

Ευχομαι καλή επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SIA! αφού επιβεβαιωνεις αυτό με τον κοιλιακο υπερηχο έχω να σου πω το εξης: έχω παει στη βιοιατρική να κανω υπερηχο ωορρηξιας και για να μην πληρωνω τα 50ρικα τους ειπα και έκανα διακοιλιακο υπέρηχο. Οσο και αν πίεσαν τις ωοθηκες δεν ειδαν τιποτα. Και μετα μου ειπαν ότι τσαμπα το έκανα γιατι ο συγκεκριμενος υπέρηχος δειχνει μονο μια γενική εικονα της μήτρας. Δεν δειχνει ουτε ακριβες ενδομητριο, ουτε αριθμο ωοθυλακιων. Γι΄ αυτό κοριτσακι ζήτα τους να κανεις τουλαχιστον έξω έναν υπέρηχο ωορρηξιας και να τους ενημερωσεις για τα αποτελεσματα. Φανταζομαι όμως ότι και ωοληψια θα κανουν με τον ίδιο υπέρηχο, δηλ. κλαφτα Χαραλαμπε. Η εξωσωματικη θέλει ακριβεια, όχι στο περιπου. Τί να σου πω τωρα; Οτι αυτό που μου ειπες ειναι το καλό; Μην ξεχνας ότι παιρνεις τοσα φαρμακα, δεν ειναι αστεια. Εγω και μονο γι΄ αυτό το λογο θα έφευγα μακριά. Και αυτή η εξεταση που κανουν με τα 300 ευρω ειναι για γελια, συμφωνες με τους ιδιωτες. Δεν έχει καμια αξια.

Η φιλη μου τωρα: αυτή έχει πιασει ένα παιδακι στο Ελενα πριν την κριση όταν ήταν καλυτερες οι συνθήκες εκει (τωρα μου ειπε ότι ειναι απαραδεκτες). Το ίδιο και στο Αλεξανδρα. Εφυγε τρεχοντας. Στον Παντο δεν έπιασε γιατί ειναι μεγαλουτσικη και ειναι δυσκολο. Της έκανε όμως ολοκληρωμενη προσπαθεια με πολλες ωοληψιες από φυσικους κύκλους και ήπιες διεγερσεις πολυ σωστα οργανωμενες. Το ότι δεν έμεινε δεν οφειλεται στο κεντρο αλλα στην ηλικία της. Εμεινε απόλυτα ικανοποιημενη και θα ξανακανει παλι εκει. Στο Αλεξανδρα και στο Ελενα, σιγα μην καθοντουσαν να τις κανουν φυσικους και ημιφυσικους κύκλους, να της καταψυχουν έμβρυα και να της τα κανουν βλαστοκυστες όλα μαζι.

Τέλος παντων το θέμα είναι το οικονομικό. Αν υπαρχει προβλημα, οκ. Πήγαινε σε δημοσιο. Θεωρω όμως καλυτερα, όπως ειπα και πανω, τα επαρχιακά δημοσια. Τα Αθηναικά ίσως λόγο κρισης και έλλειψης υλικών δεν ειναι στη καλυτερη τους φαση. Βέβαι α και στα ιδιωτικά κανεις δεν σου εξασφαλιζει επιτυχια.

Ευχομαι καλή επιτυχια!

 

 

Sunty μου σέυχαριστώ για την απάντηση..δεν έχω κάνενα όφελος τουλάχιστον προς το παρόν να επαινέσω το τμήμα εξωσωματικής στο Αλεξάνδρας.Στο μόνο που θα μπορέσω να σε διαβεβαιώσω με 1000% ΣΙΓΟΥΡΊΑ ειναι στο θέμα των υπερήχων.Το επάγγελμα μου ήταν για αρκετά χρόνια υπεύθυνη εφαρμογών σε ιατρικά μηχανήματα και κυρίως σε υπερήχους με λίγα λόγια οταν η εταιρεια που δούλευα πουλούσε έναν υπέρηχο ήμουν υπεύθυνη τόσο στο να ρυθμίσω τον υπέρηχο όσο και στο να εκπαιδεύσω τους γιατρούς στον χειρισμό του υπερήχου.Το 90% των γιατρών ήταν γυναικολόγοι.Δεν θέλω να περιαυτολογήσω αλλά να σε διαβεβαιώσω οτι με το διακοιλιακό υπέρηχο μπορέις ανετότατα να δεις ωοθήκες αρκεί να έχεις πιει πολύ νερό.Και δυστυχώς πάρα πολλοί γιατροί ειναι άσχετοι απο υπέρηχους.Δυστυχώς.Εξάλλου σκέψου το εξής..ο 1ος μου υπέρηχος εκει ήταν διακολπικός..θέλω να πω οτι διαθέτουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για να κάνουν διακολπικό υπέρηχο και στις διεγέρσεις...άρα γιατί να μην το κάνουν...Μήπως πάιζει κάποιος άλλος ιατρικός λόγος που δεν το κάνουν ετσι.Όσο για την ωοληψία γίνεται παντα και παντού και αποκλειστικά με ενδοκολπικό υπερηχο .Δεν είναι τεχνικά δυνατον να γίνει με διακοιλιακό υπέρηχο.

Και αφού η φίλη σου είχε αποτυχία σε ένα τόσο μεγάλο όνομα όπως ο Πάντος δεν εφταιγε το νοσοκομείο.Και ξέρω ποσο αλλαζόνες ειναι αυτοί οι μεγάλοι γιατροί..παντα θέλουν επαναληψη των εξετάσεων που ήδη έχεις κάνει κάπου αλλού και παντα χλευάζουν τους συναδέλφους τους.

Τα 300 ευρώ δεν τα λυπήθηκα γιατί διάβασα την μελέτη που έχει γίνει για τους πολυμορφισμούς.Θα λυπόμουν όμως να δώσω 5000 (αν τα είχα βέβαια)σε ένα μεγάλο όνομα που θα με έβλέπε σαν πορτοφόλι που δεν θα μου λεγε εξαρχής οτι ξέρεις κατι οι πιθανότητες να μεινεις εγκυος ειναι στο 5% όπως στην φίλη σου.Και απο οσα έχω ακούσει και έξω και απο εδω μέσα η εκμετάλευση είναι μεγάλη.Ελπίζω να μην σε κουρασα και να μην σε στεναχώρησα.

Link to comment
Share on other sites

Sunty μου σέυχαριστώ για την απάντηση..δεν έχω κάνενα όφελος τουλάχιστον προς το παρόν να επαινέσω το τμήμα εξωσωματικής στο Αλεξάνδρας.Στο μόνο που θα μπορέσω να σε διαβεβαιώσω με 1000% ΣΙΓΟΥΡΊΑ ειναι στο θέμα των υπερήχων.Το επάγγελμα μου ήταν για αρκετά χρόνια υπεύθυνη εφαρμογών σε ιατρικά μηχανήματα και κυρίως σε υπερήχους με λίγα λόγια οταν η εταιρεια που δούλευα πουλούσε έναν υπέρηχο ήμουν υπεύθυνη τόσο στο να ρυθμίσω τον υπέρηχο όσο και στο να εκπαιδεύσω τους γιατρούς στον χειρισμό του υπερήχου.Το 90% των γιατρών ήταν γυναικολόγοι.Δεν θέλω να περιαυτολογήσω αλλά να σε διαβεβαιώσω οτι με το διακοιλιακό υπέρηχο μπορέις ανετότατα να δεις ωοθήκες αρκεί να έχεις πιει πολύ νερό.Και δυστυχώς πάρα πολλοί γιατροί ειναι άσχετοι απο υπέρηχους.Δυστυχώς.Εξάλλου σκέψου το εξής..ο 1ος μου υπέρηχος εκει ήταν διακολπικός..θέλω να πω οτι διαθέτουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για να κάνουν διακολπικό υπέρηχο και στις διεγέρσεις...άρα γιατί να μην το κάνουν...Μήπως πάιζει κάποιος άλλος ιατρικός λόγος που δεν το κάνουν ετσι.Όσο για την ωοληψία γίνεται παντα και παντού και αποκλειστικά με ενδοκολπικό υπερηχο .Δεν είναι τεχνικά δυνατον να γίνει με διακοιλιακό υπέρηχο.

Και αφού η φίλη σου είχε αποτυχία σε ένα τόσο μεγάλο όνομα όπως ο Πάντος δεν εφταιγε το νοσοκομείο.Και ξέρω ποσο αλλαζόνες ειναι αυτοί οι μεγάλοι γιατροί..παντα θέλουν επαναληψη των εξετάσεων που ήδη έχεις κάνει κάπου αλλού και παντα χλευάζουν τους συναδέλφους τους.

Τα 300 ευρώ δεν τα λυπήθηκα γιατί διάβασα την μελέτη που έχει γίνει για τους πολυμορφισμούς.Θα λυπόμουν όμως να δώσω 5000 (αν τα είχα βέβαια)σε ένα μεγάλο όνομα που θα με έβλέπε σαν πορτοφόλι που δεν θα μου λεγε εξαρχής οτι ξέρεις κατι οι πιθανότητες να μεινεις εγκυος ειναι στο 5% όπως στην φίλη σου.Και απο οσα έχω ακούσει και έξω και απο εδω μέσα η εκμετάλευση είναι μεγάλη.Ελπίζω να μην σε κουρασα και να μην σε στεναχώρησα.

 

Τον ιατρικό λόγο μόνο αυτοί τον γνωρίζουν. Τα άλλα 20-30 κεντρα εξωσωματικής που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα δεν τον χρησιμοποιούν γιατί τυχαινει να μην γνωρίζουν αυτόν τον ιατρικό λόγο που ξερουν μόνο στο Αλεξανδρα...

 

Ολες γνωρίζουμε ότι αν μπεις σε αυτό το χωρο υπαρχει εκμεταλλευση. Το θέμα είναι να πετυχεις το στοχο σου και να γινεις μανούλα. Και σίγουρα αν ήταν τόσο καλά τα δημοσια δεν θα έβλεπες αυτές τις ουρες στα ιδιωτικά μεγαλα κεντρα εξωσωματικής. Δεν σημαινει ότι΄όλοι αυτοί έχουν λεφτα απλά δεν μπορούν να κανουν αλλου τη δουλειά τους, θέλουν παιδί και υποχρεωτικά βρίσκουν τα χρήματα.

Και τί έπρεπε να κανει η φιλη μου αφου ειναι δυσκολη περιπτωση και λογω ηλικίας μπορει μονο με φυσικους κύκλους; Να τα παρατήσει ή να πάει και να παρακαλαει στο Αλεξανδρας να της κανουν φυσικους κύκλους που έτσι και αλλιως δεν τους κατέχουν ή δεν θέλουν να τους μαθουν λόγω του ότι δεν εχουν καποιο όφελος αφου δεν πληρωνονται όπως οι ιδιωτες εξωσωματικοί;

Πραγματικά σου ευχομαι να πετυχεις και να διαψευσεις την αρνητική μου γνώμη ειδικά για το Αλεξανδρας. Και να πετυχεις όμως μαλλον θα οφειλεται στην καλή σου τύχη παρα στην οργανωση, την υλικοτεχνική υποδομή, την γνωση των πρωτοκολλων που εφαρμοζονται στο συγκεκριμενο νοσοκομειο που για να μιλήσεις σε ένα γιατρό τον περιμενεις με τις ώρες και στο τέλος δεν τον βρίσκεις και φεύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Τον ιατρικό λόγο μόνο αυτοί τον γνωρίζουν. Τα άλλα 20-30 κεντρα εξωσωματικής που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα δεν τον χρησιμοποιούν γιατί τυχαινει να μην γνωρίζουν αυτόν τον ιατρικό λόγο που ξερουν μόνο στο Αλεξανδρα...

 

Ολες γνωρίζουμε ότι αν μπεις σε αυτό το χωρο υπαρχει εκμεταλλευση. Το θέμα είναι να πετυχεις το στοχο σου και να γινεις μανούλα. Και σίγουρα αν ήταν τόσο καλά τα δημοσια δεν θα έβλεπες αυτές τις ουρες στα ιδιωτικά μεγαλα κεντρα εξωσωματικής. Δεν σημαινει ότι΄όλοι αυτοί έχουν λεφτα απλά δεν μπορούν να κανουν αλλου τη δουλειά τους, θέλουν παιδί και υποχρεωτικά βρίσκουν τα χρήματα.

Και τί έπρεπε να κανει η φιλη μου αφου ειναι δυσκολη περιπτωση και λογω ηλικίας μπορει μονο με φυσικους κύκλους; Να τα παρατήσει ή να πάει και να παρακαλαει στο Αλεξανδρας να της κανουν φυσικους κύκλους που έτσι και αλλιως δεν τους κατέχουν ή δεν θέλουν να τους μαθουν λόγω του ότι δεν εχουν καποιο όφελος αφου δεν πληρωνονται όπως οι ιδιωτες εξωσωματικοί;

Πραγματικά σου ευχομαι να πετυχεις και να διαψευσεις την αρνητική μου γνώμη ειδικά για το Αλεξανδρας. Και να πετυχεις όμως μαλλον θα οφειλεται στην καλή σου τύχη παρα στην οργανωση, την υλικοτεχνική υποδομή, την γνωση των πρωτοκολλων που εφαρμοζονται στο συγκεκριμενο νοσοκομειο που για να μιλήσεις σε ένα γιατρό τον περιμενεις με τις ώρες και στο τέλος δεν τον βρίσκεις και φεύγεις.

 

Φιλενάδα έχω σχηματίσει διαφορετική εντύπωση για το νοσοκομείο.Μια χαρά τους είδα όλους ,ευγενεστατους και πολύ της λεπτομέρειας.Εμένα δεν με νοιάζει αν το κτήριο είναι παλιό αλλά κατα ΄ποσο καταρτισμένοι είναι οι γιατροί εκεί.Εγω οτι χρειάστηκα με εξυπηρέτησαν με το παραπάνω και δεν τους γνωριζα για να με προσέξουν..Εν πάσει περιπτωση μακάρι να έρθει για όλες το θαύμα όπου και αν πάμε..και κάτι τελευταίο..πάντου παίζει και ο παράγοντας τύχη..το έχουν παραδεχτεί πολλες κοπέλες που ειχαν μπει στην διαδικασία ακόμα και οι ιδιοι οι γιατροί.Καλή μας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα κορίτσια!είμαι καινούργια στο forum και δυστυχώς ετοιμάζομαι κ γω για την πρώτη μου εξωσωματική!είμαι από την επαρχία,τα οικονομικά χάλια κ είμαστε σε αναζήτηση εξωσωματιστή.έχω βρει πολλές δημοσιεύσεις για το νοσοκομείο Αλεξάνδρα.πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να ξεκινήσω εκεί τις προσπάθειες;ποιος είναι ο επικεφαλής γιατρός;τα έχει καταφέρει καμιά απο σας εκεί;ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θα παρακαλουσα κοπελες που εχουν κανει εξωσωματικη στο Αλεξανδρας να μου πουν σχετικες εμπειριες.

 

Η πρωτη επαφη με το τμημα το καθ εξιν αποβολων ηταν λιγο απογοηευτικη.

Πειρμενα να συναντησω καποιον καθηγητη , μου πηρε ιστορικο ενας ειδικευομενος και μου εδωσε μια φωτοτυπια για τις εξετασεις που επρεπε να κανω.

Δεν υπηρχε καποια διαφοροποιηση στην αντιμετωπιση και στην επιλογη των εξετασεων απο το ιστορικο.

Η επισκεψη μονο 5 ευρω αλλα οταν ερχομαι απο επαρχια μου στοιχιζει 100+5ευρω.

 

Φαναζομαι ετσι θα λειτουργουν και σε εξωσωματικη. Στην εξωσωματικη υπαρχει καθηγητης, επιμελητης η και εκει μονο ειδικευομενοι?

 

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης.

1. Ποιες ειναι οι εξετασεις που θα πρεπει να εχω κανει ωστε να γλιτωσω το πρωτο ραντεβου?

 

2. Εξακολουθουν να ζητουν μια ακριβη εξεταση των 300 ευρω και μπορω να την αποφυγω?

 

3. Σε ποιον γιατρο να απευθυνθω ιδιωτικα πρωτα για να με προσεξουν?

Ποιος εινα ο καλυτερος με υπερηχο στο ιατρειο του (γιατι ακουσα οτι καποιος δεν εχει καν υπερηχο , δεν ξερω ομως εαν ευσταθει) για να γλιτωσω τα περα δοθε, και να επισπευσω τη διαδικασια.

6. Ζητουν εξτρα χρηματα οι γιατροι? Εαν ναι μπορειτε να μου στειλετε π.μ. με το ποσο και το ονομα του γιατρου?

 

Eπιτυχια ειχε καμια κοπελα τελικα?

Μου ειπαν οτι εχουν τεραστεια εμπερια γιατι κανουν 800 εξωσωματικες το χρονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Είμαι 38 ετών και ο σύζυγος μου 44 είμαστε σε διαδικασία εξωσωματικής με ανεξήγητη υπογονημοτητα... Δεν έχω αποφασίσει ακόμη σε πιο κέντρο θέλω να απευθυνθώ αλλά χθες έμαθα ότι γίνεται και στο νοσοκομείο Αλεξάνδρας εξωσωματική. Θα ήθελα λοιπόν αν κάποια εδώ έχει εμπειρία από το Αλεξάνδρας να με κατευθύνει αν μπορεί... Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα και από εμένα!

βλεπω πως έχει να «κινηθεί» αρκετά χρόνια το συγκεκριμένο ποστ αλλά εγώ θα κάνω την προσπάθεια μου.

Αποφασισαμε για οικονομικούς λόγους με τον αντρουλη να προχωρήσουμε σε εξωσωματική όπως μας ενημέρωσε και ο ουρολόγος ανδρολόγος.

κακο σπερμα με ανωμαλίες στη διαμόρφωση τους, χαμηλή κινητικότητα κλπ.

Επισης έχω κι εγώ θέματα με δικερο μήτρα και χαμηλή ΑΜΗ.

μας είπαν να απευθυνθούμε στο Αλεξάνδρας στο τμήμα υπογονιμότητας.

εγω θα καλέσω αύριο πρωινή ώρα στα τηλ του νοσοκομείου.

Η οικονομική δυνατότητα με ΟΑΕΔ εγώ και κάποια μεροκάματα ο σύζυγος δε μας επιτρέπει ιδιωτικά.

Εχω πελαγώσει.

δεν ξέρουμε πως να κινηθούμε.

θα καλέσω εκεί και θα ζητήσω τι; Ραντεβού για εξωσωματική;!;!

Δεν ξέρεις πια πως να κινηθείς.

εκεινοι θα μας κατευθύνουν;

Με συγχωρείτε για το μακρόστενο κείμενο.

Τα μωράκια είναι εκεί ψηλά και διαλέγουν σε ποιά κοιλίτσα θα μπούν....!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...