Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγη στερεων τροφων(συνοπτικος πινακας)


v@sso

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλημερα!! Ο μικρος μου ειναι 6,5 μηνων και εδω και ενα μηνα εχουμε ξεκινησει στερεες. Απο φρουτα τρωμε μπανανα, μηλο, αχλαδι, αβοκαντο, ροδακινο και καρπουζι (σε διαφορους συνδυασμους) ενω απο λαχανικα ακομα μονο πατατα, καροτο και κολοκυθι. Μεχρι τωρα ετρωγε ελαχιστα απο τις στερεες οποτε συμπληρωνα με γαλα (δεν θηλαζει). Πηγαμε πριν 5 μερες παιδιατρο και μας ειπε οσο μπορουμε να προτιμαμε να τρωει φρουτα και λαχανικα παρα γαλα γιατι ειναι λιγο χοντρος και το ξενο γαλα ειναι πολυ θερμιδογονο και οχι τοσο υγειινο οσο τα φρουτα και τα λαχανικα. Το εφαρμοσα λοιπον, δηλαδη αν δεν θελει αλλο δεν του δινω γαλα αλλα προσφερω το φαγητο λιγο αργοτερα. Απο τοτε που το εκανα αυτο κανει κακα 6-7 φορες τη μερα, φυσιολογικα εως και λιγο σφιχτα και μεγαλη ποσοτητα! Δεν φαινεται να ενοχλειται αλλα μου φαινεται παραξενο! Σε αυτη τη φαση λεω να εμπλουτισω λιγο τα λαχανικα αλλα φοβαμαι μηπως γινει χειροτερα!

Cmes πραγματικά δεν έχω ακούσει άλλον παιδίατρο να προτείνει να κόψει το μωρό το γάλα,ειδικά σε αυτήν την ηλικία και να δίνεις φρούτα κ λαχανικά. Θα προτιμούσα πχ αν δίνει κρέμα κ γιαούρτι να κόψει αυτά παρά το γάλα.. :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 293
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , Elfer είπε:

Cmes πραγματικά δεν έχω ακούσει άλλον παιδίατρο να προτείνει να κόψει το μωρό το γάλα,ειδικά σε αυτήν την ηλικία και να δίνεις φρούτα κ λαχανικά. Θα προτιμούσα πχ αν δίνει κρέμα κ γιαούρτι να κόψει αυτά παρά το γάλα.. :shock:

Οχι καλε δε μου ειπε να κοψω το γαλα, μαλλον δεν το ειπα καλα. Μεχρι τωρα δεν ετρωγε καθολου σχεδον απο το φαι. Στις 3 κουταλιες εκλαιγε και του εδινα γαλα. Απλα μου ειπε να επιμεινω λιγο περισσοτερο κι αντι να δωσω κατευθειαν γαλα να του ξαναδωσω φαγητο λιγο αργοτερα. Κρεμες και ρυζαλευρα δεν εχουμε φαει ποτε και γιαουρτι δεν εχουμε ξεκινησει ακομα. Ο λογος που η παιδιατρος επιμενει στις στερεες ειναι το μεγαλο μεγεθος του μωρου και διευκρινισε πως αν θηλαζε δεν θα το ελεγε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , CMES είπε:

Οχι καλε δε μου ειπε να κοψω το γαλα, μαλλον δεν το ειπα καλα. Μεχρι τωρα δεν ετρωγε καθολου σχεδον απο το φαι. Στις 3 κουταλιες εκλαιγε και του εδινα γαλα. Απλα μου ειπε να επιμεινω λιγο περισσοτερο κι αντι να δωσω κατευθειαν γαλα να του ξαναδωσω φαγητο λιγο αργοτερα. Κρεμες και ρυζαλευρα δεν εχουμε φαει ποτε και γιαουρτι δεν εχουμε ξεκινησει ακομα. Ο λογος που η παιδιατρος επιμενει στις στερεες ειναι το μεγαλο μεγεθος του μωρου και διευκρινισε πως αν θηλαζε δεν θα το ελεγε αυτο.

Αααα τώρα κατάλαβα τι εννοείς... Να σου πω την αλήθεια εγώ για λίγες μέρες τις τα έδινα κ τα δυο. Ήμουν της άποψης ότι αν πεινάει θα φάει. Άντε να πεινάσει νωρίτερα αν δε δώσω κ συμπλήρωμα σε γάλα δεν έγινε και τπτ. :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Elfer είπε:

Αααα τώρα κατάλαβα τι εννοείς... Να σου πω την αλήθεια εγώ για λίγες μέρες τις τα έδινα κ τα δυο. Ήμουν της άποψης ότι αν πεινάει θα φάει. Άντε να πεινάσει νωρίτερα αν δε δώσω κ συμπλήρωμα σε γάλα δεν έγινε και τπτ. :-P

Ναι με αυτον τον τροπο τρωει πολυ καλα. Το φρουτο ολο αλλα απο φαγητο καθολου. Εχω κανει εισαγωγες στα φρουτα και ετσι τα λαχανικα εμειναν λιγο πισω και του κανω συνεχεια το ιδιο. Τις επομενες μερες θα αρχισω να προσθετω και λαχανικα μηπως και του αρεσουν καλυτερα. Εξακολουθει ομως με τα κακα! Σημερα εχει κανει ηδη 5 φορες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κ από εμένα!!

Καινούργια στο κλαμπ!!

Έχω μια μπεμπουλα 5μιση μηνών κ τώρα ξεκινήσαμε στερεες τροφές. ξεκίνησα με ρυζαλευρο όπως μου είπε ο παιδίατρος προτίμησα το ολικής άλεσης της bio bebe κ όχι αυτό με την βανίλια που έχει μέσα γάλα σε σκόνη, μιας κ θηλάζω αποκλειστικά.της το έφτιαξα 3-4 φορές με γάλα που είχα αποθηκεύσει στην κατάψυξη κ το έτρωγε.μετα της το έκανα με νερό (γτ πλέον δεν σταματάει λεπτό για να μπορέσω να βγάλω γάλα) αλλά αναγουλιαζε κ έτσι της το έκοψα.σημερα την ξεκίνησα φρουτοκρεμα,μηλο μπανάνα αχλάδι κ λίγο χυμό πορτοκαλιού,ο παιδίατρος είπε όλα μαζί.για πρώτη φορά καλά τα πήγε.τωρα λέω να της φτιάξω κ λίγη για απογευματινό αντί την κρέμα βανίλια.τι προτείνεται;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Lele_ είπε:

Γεια σας κ από εμένα!!

Καινούργια στο κλαμπ!!

Έχω μια μπεμπουλα 5μιση μηνών κ τώρα ξεκινήσαμε στερεες τροφές. ξεκίνησα με ρυζαλευρο όπως μου είπε ο παιδίατρος προτίμησα το ολικής άλεσης της bio bebe κ όχι αυτό με την βανίλια που έχει μέσα γάλα σε σκόνη, μιας κ θηλάζω αποκλειστικά.της το έφτιαξα 3-4 φορές με γάλα που είχα αποθηκεύσει στην κατάψυξη κ το έτρωγε.μετα της το έκανα με νερό (γτ πλέον δεν σταματάει λεπτό για να μπορέσω να βγάλω γάλα) αλλά αναγουλιαζε κ έτσι της το έκοψα.σημερα την ξεκίνησα φρουτοκρεμα,μηλο μπανάνα αχλάδι κ λίγο χυμό πορτοκαλιού,ο παιδίατρος είπε όλα μαζί.για πρώτη φορά καλά τα πήγε.τωρα λέω να της φτιάξω κ λίγη για απογευματινό αντί την κρέμα βανίλια.τι προτείνεται;;

2 γεύματα σε μωρό 5.5 μηνών που θηλάζει μου φαίνονται πολλά, προσωπικά. Εγώ θα προτιμουσα να καθιερώσει πρώτα το ένα γεύμα με σταδιακή εισαγωγή φρούτων για να ελέγχω για αλλεργίες κ έπειτα στον 7 θα εισηγαγα το μεσημεριανό. Απογευματινό στον ένατο ή και νωρίτερα αν έβλεπα πως δεν χορταινει. Δύο φρούτοκρέμες την μέρα σε τόσο μικρό μωρό που δεν έχει προσαρμοστεί το έντερο του στο ένα γεύμα νομίζω πως είναι λίγο ριψοκίνδυνο, με την έννοια πως μπορεί να επιφέρει εντερικές διαταραχές( πχ δυσκοιλιότητα, ευκοιλια) . Καλύτερα να συμβουλευτεις τον γιατρό σας! 

Αυτά επραξα εγώ, ελπίζω να βοηθήσα!

Link to comment
Share on other sites

Είπα του παιδιάτρου να αντικαταστήσω την κρέμα βανίλια με κρέμα δημητριακών κ είπε οκ.η αλήθεια είναι ότι με το ρυζαλευρο ζοριστηκε λίγο με τα κακακια.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα δύο γεύματα για 5,5 μηνών μωρό. Εδώ ο ΠΟΥ συστήνει καλύτερα από 6 μηνών και μετά να μπαίνουν οι στερεές. Καλύτερα να κάνεις σταδιακές εισαγωγές με δοκιμή 2-3 ημερών ανά τροφή. Αν πχ κάποιο φρούτο τον πειράξει είτε με αλλεργία είτε με δυσκοιλιότητα που θα ξέρεις ποιο είναι από όλα?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Πολλά τα δύο γεύματα για 5,5 μηνών μωρό. Εδώ ο ΠΟΥ συστήνει καλύτερα από 6 μηνών και μετά να μπαίνουν οι στερεές. Καλύτερα να κάνεις σταδιακές εισαγωγές με δοκιμή 2-3 ημερών ανά τροφή. Αν πχ κάποιο φρούτο τον πειράξει είτε με αλλεργία είτε με δυσκοιλιότητα που θα ξέρεις ποιο είναι από όλα?

Marakiz σορρυ για την επέμβαση αλλά ο ΠΟΥ λέει οτι μπορεί να γίνει εισαγωγή στις στέρεες μετά τους 4 μήνες αν το μωρό πληρεί τις προϋποθέσεις.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

Στα νέα ελληνικά παιδικά βιβλιάρια υγείας αναφέρεται αυτό: 

 

"ΔΙΑΤΡΟΦΉ
Το μητρικό γάλα είναι ιδανική τροφή για το μωρό σας. Είναι η φυσική τροφή που ταιριάζει
απόλυτα με τις ανάγκες του και προσαρμόζεται σε αυτές όσο το βρέφος μεγαλώνει. Σύμφωνα
με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας τα μωρά δεν χρειάζονται άλλο γάλα ή τροφή τους πρώτους
6 μήνες της ζωής τους και προτείνεται η εισαγωγή στερεών τροφών μετά τους πρώτους 6 μήνες
ζωής. Τελευταία, γίνεται μία επιστημονική συζήτηση για εισαγωγή στερεών τροφών από τον 4ο
-5ο μήνα. Έχει σημασία όμως η αναπτυξιακή ικανότητα και ετοιμότητα του βρέφους.

Αν το μωρό σας θηλάζει αποκλειστικά συστήνεται να λαμβάνει προληπτικά σταγόνες βιταμίνης D
τουλάχιστον τους πρώτους 6 μήνες.
Η εισαγωγή των στερεών τροφών γίνεται παράλληλα με τη συνέχιση του μητρικού θηλασμού.
Η χορήγησή τους πρέπει να γίνει σταδιακά και μπορεί να συνοδευτεί από ποικίλες αντιδράσεις
του παιδιού. Αρκετά παιδιά αρχίζουν να τρώνε γρήγορα μεγάλες ποσότητες, ενώ άλλα
προσαρμόζονται αργά σ’ αυτή την αλλαγή και χρειάζονται ενθάρρυνση ώστε να φάνε μια
ικανοποιητική ποσότητα. Μετά τον 6ο με 8ο μήνα τα στερεά γεύματα είναι 2- 3 την ημέρα.
Η σειρά εισαγωγής και το είδος των τροφών δεν έχουν απαραίτητα τόση σημασία και εξαρτώνται
από τις διατροφικές συνήθειες των λαών και της οικογένειας. Πρέπει όμως να εξασφαλίζεται η
συνολική επάρκεια των θρεπτικών συστατικών.
Το γεύμα των βρεφών καλό είναι να είναι φρέσκο, καλά παρασκευασμένο και συντηρημένο στη
σωστή θερμοκρασία."

 

 

Έτσι κι αλλιώς @Elfer δεν γράφω απαγορεύεται πριν τους 6 μήνες, γράφω συστήνει καλύτερα.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μου φαινόταν έτοιμη.

Εννοείται για αρχή τρώει πολύ λίγο.λεγαμε για 2ο γεύμα το απόγευμα μήπως κοιμηθούμε λίγο παρά πάνω μιας κ ξυπναει 2-3 φορές τα βράδια.ο γιατρός μου είπε να αντικαθιστω κάθε βδομάδα κ ένα γεύμα αλλά εγώ θα το τρεναρω όσο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2018 at 4:57 ΜΜ, Lele_ είπε:

Γεια σας κ από εμένα!!

Καινούργια στο κλαμπ!!

Έχω μια μπεμπουλα 5μιση μηνών κ τώρα ξεκινήσαμε στερεες τροφές. ξεκίνησα με ρυζαλευρο όπως μου είπε ο παιδίατρος προτίμησα το ολικής άλεσης της bio bebe κ όχι αυτό με την βανίλια που έχει μέσα γάλα σε σκόνη, μιας κ θηλάζω αποκλειστικά.της το έφτιαξα 3-4 φορές με γάλα που είχα αποθηκεύσει στην κατάψυξη κ το έτρωγε.μετα της το έκανα με νερό (γτ πλέον δεν σταματάει λεπτό για να μπορέσω να βγάλω γάλα) αλλά αναγουλιαζε κ έτσι της το έκοψα.σημερα την ξεκίνησα φρουτοκρεμα,μηλο μπανάνα αχλάδι κ λίγο χυμό πορτοκαλιού,ο παιδίατρος είπε όλα μαζί.για πρώτη φορά καλά τα πήγε.τωρα λέω να της φτιάξω κ λίγη για απογευματινό αντί την κρέμα βανίλια.τι προτείνεται;;

 

Προσωπικά θα ζητούσα και μία δευτερη γνώμη από παιδίατρο αποδεδειγμένα έμπειρο με θηλάζοντα μωρά. Είναι και πολλά τα δύο γεύματα τόσο νωρίς σε μωράκι που θηλάζει, και πολύ ανορθόδοξος ο τρόπος εισαγωγής που κάνετε. Για να καταλάβεις, πρώτη φορά ακούω τόσες τροφές μαζί, το δε πορτοκάλι ως γνωστό αλλεργιογόνο ξεκινά συνήθως κυριολεκτικά με ένα κουταλάκι του γλυκού αν επιλέξει κανείς να το δώσει νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ στην κόρη μου ξεκίνησα με ρυζαλευρο 5 μηνών κλεισμένα κι έπειτα όλα τα άλλα σιγά σιγά.. Φρούτα όμως έφαγε στον 7ο 8ο γιατί ειχε ΓΟΠ και την "έκαιγαν" στον λαιμό.. Γενικά δεν ήταν του πολύ φαγητού, όλα τα έτρωγε μισά η σε δόσεις. Εχει σώματακι πρώτο, είναι κι αθλητικός τύπος, λέμε να τη γράψουμε κάποιο άθλημα, και πάντα η ανάπτυξη της ήταν σούπερ. Οπότε ο γιατρός μου λεγε να την αφήνω να τρώει όσο θέλει. Τσάμπα αγχωνομουν τότε που δεν έτρωγε όλο το πιάτο η δεν έπινε όλο της το γάλα. Σήμερα τρώει τέλεια. 

Το μωράκι που χω τώρα 2 μηνων είναι όλο διπλιτσες και η διπλάσια σε μέγεθος από την πρώτη σε αυτή την ηλικία. Πεινάλω την φωνάζω.. Νομίζω θα μπει νωρίτερα στα στερεα.. 

Τελειως διαφορετικά παιδιά, αλλά θα δείξει εν Καιρω.. Πάντως η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται νομίζω! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

Η μπουμπού μας έχει μεγαλώσει αρκετά (9μηνών) κι εδώ και κανά μήνα μαγειρεύω (σχεδόν καθημερινά) το ίδιο φαγητό για όλους (χωρίς αλάτι, ζάχαρη, κλπ μη κατάλληλα για μωρά/νήπια).

Δε θυμάμαι όμως παιδιά (εντάξει θα έπρεπε😑, αλλά δε θυμάμαι) φρέσκο γάλα αγελαδινό, σε συνταγή μέσα, μαγειρεμένο δηλαδή, δίνουμε 9μηνών; Δηλαδή πχ τυρόπιτα μπορώ να της δώσω που η συνταγή έχει και φρέσκο γάλα (με μέτρο σε φέτα και χωρίς επιπλέον αλάτι); Έχουμε εισάγει αυγό, γιαούρτι, τυριά.

Θα ρωτήσω και την παιδίατρο από Δευτέρα. Αλλά όποιος την έχει πρόσφατη την πληροφορία αν μπορεί μου λέει. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Καλησπέρα!

Η μπουμπού μας έχει μεγαλώσει αρκετά (9μηνών) κι εδώ και κανά μήνα μαγειρεύω (σχεδόν καθημερινά) το ίδιο φαγητό για όλους (χωρίς αλάτι, ζάχαρη, κλπ μη κατάλληλα για μωρά/νήπια).

Δε θυμάμαι όμως παιδιά (εντάξει θα έπρεπε😑, αλλά δε θυμάμαι) φρέσκο γάλα αγελαδινό, σε συνταγή μέσα, μαγειρεμένο δηλαδή, δίνουμε 9μηνών; Δηλαδή πχ τυρόπιτα μπορώ να της δώσω που η συνταγή έχει και φρέσκο γάλα (με μέτρο σε φέτα και χωρίς επιπλέον αλάτι); Έχουμε εισάγει αυγό, γιαούρτι, τυριά.

Θα ρωτήσω και την παιδίατρο από Δευτέρα. Αλλά όποιος την έχει πρόσφατη την πληροφορία αν μπορεί μου λέει. Ευχαριστώ!

Αν έχεις δώσει γιαούρτι Κ τυριά έχεις κάνει κανονικά την εισαγωγή του αγελαδινού. Το αγελαδινό γάλα δεν δίνετε πριν τον χρόνο σαν υποκατάστατο του γάλακτος για λόγους περισσότερο λιπαρών Κ βιταμινών που του λείπουν Κ επειδή τα μωρά κάτω του έτους τα χρειάζονται Κ το γάλα είναι η βασική τροφή τους . Οπότε καταλαβαίνεις Κ με την λογική ότι σε μια τυρόπιτα που έχει τυρί Κ την ψεισεις είναι το ίδιο πράγμα άντε να είναι λίγο πιο βαρύ στην χώνεψη αλλά όχι ότι απαγορεύεται . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Καλησπέρα!

Η μπουμπού μας έχει μεγαλώσει αρκετά (9μηνών) κι εδώ και κανά μήνα μαγειρεύω (σχεδόν καθημερινά) το ίδιο φαγητό για όλους (χωρίς αλάτι, ζάχαρη, κλπ μη κατάλληλα για μωρά/νήπια).

Δε θυμάμαι όμως παιδιά (εντάξει θα έπρεπε😑, αλλά δε θυμάμαι) φρέσκο γάλα αγελαδινό, σε συνταγή μέσα, μαγειρεμένο δηλαδή, δίνουμε 9μηνών; Δηλαδή πχ τυρόπιτα μπορώ να της δώσω που η συνταγή έχει και φρέσκο γάλα (με μέτρο σε φέτα και χωρίς επιπλέον αλάτι); Έχουμε εισάγει αυγό, γιαούρτι, τυριά.

Θα ρωτήσω και την παιδίατρο από Δευτέρα. Αλλά όποιος την έχει πρόσφατη την πληροφορία αν μπορεί μου λέει. Ευχαριστώ!

Το φρέσκο γάλα επιτρέπεται να μπει μέσα σε παρασκευες και να φάει το παιδί πριν κλείσει το έτος.

Link to comment
Share on other sites

@ninaki80 και @Mamaloulou ευχαριστώ πολύ! Έκατσα κι εγώ και βρήκα το βράδυ σχετική βιβλιογραφία από αγγλικές πηγές κυρίως. Έτσι όπως το λέτε γράφει, ότι κάτω του 1έτους το φρέσκο γάλα ΔΕΝ το χρησιμοποιούμε σαν κύρια πηγή τροφής του βρέφους (για λόγους απορρόφησης/μη απορρόφησης συστατικών, πέψης, νεφρικής λειτουργίας) αλλά ΜΠΟΡΟΥΜΕ να το χρησιμοποιήσουμε με μέτρο σε παρασκευές για σνακ.

Θα μιλήσω και με την παιδίατρο αύριο να το επιβεβαιώσω.

Αλήθεια τι έκανα στις μεγάλες;! Νομίζω δε χρησιμοποιούσα σε σνακ κάτω του 1έτους. Δηλαδή πχ έδινα χυλοπιτάκι και τραχανά που έχει μέσα γάλα, αλλά γάλα με βρώμη σε χυλό/ρυζόγαλο/pancakes με γάλα δεν έδινα και πίτες με γάλα μέσα δεν νομίζω. Δεν ξέρω γιατί. Κάπως η πληροφορία δεν είχε περάσει σωστά στο μυαλό μου.

Καλή σας ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@ninaki80 και @Mamaloulou ευχαριστώ πολύ! Έκατσα κι εγώ και βρήκα το βράδυ σχετική βιβλιογραφία από αγγλικές πηγές κυρίως. Έτσι όπως το λέτε γράφει, ότι κάτω του 1έτους το φρέσκο γάλα ΔΕΝ το χρησιμοποιούμε σαν κύρια πηγή τροφής του βρέφους (για λόγους απορρόφησης/μη απορρόφησης συστατικών, πέψης, νεφρικής λειτουργίας) αλλά ΜΠΟΡΟΥΜΕ να το χρησιμοποιήσουμε με μέτρο σε παρασκευές για σνακ.

Θα μιλήσω και με την παιδίατρο αύριο να το επιβεβαιώσω.

Αλήθεια τι έκανα στις μεγάλες;! Νομίζω δε χρησιμοποιούσα σε σνακ κάτω του 1έτους. Δηλαδή πχ έδινα χυλοπιτάκι και τραχανά που έχει μέσα γάλα, αλλά γάλα με βρώμη σε χυλό/ρυζόγαλο/pancakes με γάλα δεν έδινα και πίτες με γάλα μέσα δεν νομίζω. Δεν ξέρω γιατί. Κάπως η πληροφορία δεν είχε περάσει σωστά στο μυαλό μου.

Καλή σας ημέρα!

Νομίζω ότι όλο αυτό ο παιδίατρος δεν θα το έχει ψάξει νομίζω τον ξεπεράσες!! ΧΑ ΧΑ 

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2023 at 7:37 ΠΜ, samsympan είπε:

Έκατσα κι εγώ και βρήκα το βράδυ σχετική βιβλιογραφία από αγγλικές πηγές κυρίως (...) κάτω του 1έτους το φρέσκο γάλα ΔΕΝ το χρησιμοποιούμε σαν κύρια πηγή τροφής του βρέφους (για λόγους απορρόφησης/μη απορρόφησης συστατικών, πέψης, νεφρικής λειτουργίας) αλλά ΜΠΟΡΟΥΜΕ να το χρησιμοποιήσουμε με μέτρο σε παρασκευές για σνακ.

Θα μιλήσω και με την παιδίατρο αύριο να το επιβεβαιώσω.

Μίλησα και με την παιδίατρο. Ναι, μου είπε, μπορούμε φρέσκο γάλα σε συνταγές (στον 10ο μήνα θυμίζω είναι το παιδί).

 

On 1/10/2023 at 12:24 ΜΜ, ninaki80 είπε:

Νομίζω ότι όλο αυτό ο παιδίατρος δεν θα το έχει ψάξει νομίζω τον ξεπεράσες!! ΧΑ ΧΑ 

Λοιπόν, αυτή η γιατρός είναι πολύ καλά ενημερωμένη σε θέματα διατροφής βρεφών-νηπίων και ακολουθεί "τη σχολή" όχι έτοιμες κρέμες, ναι στο κανονικό φαγητό με φρούτα-λαχανικά εποχής, ναι στην εισαγωγή αυγού-ξηρών καρπών σχετικά νωρίς, το ίδιο φαγητό όλη η οικογένεια (υγιεινά μαγειρεμένο όχι πολύ αλάτι/τσιγάρισμα/κλπ), ναι σε κομμάτια (με επίβλεψη) από όταν δούμε ετοιμότητα, κλπ. Ένας βασικός λόγος που την έχουμε ακόμη (και ένας ακόμη ότι απαντά άμεσα και τηλεφωνικά και μέσω μηνυμάτων στα ερωτήματα των πελατών της και ένας τρίτος δεν σε αγχώνει γενικότερα το στυλ της είναι ψύχραιμο-αισιόδοξο, βασικό κι αυτό). Αυτά κορίτσια. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...