Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

εισαγωγη στερεων τροφων(συνοπτικος πινακας)

v@sso

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Κι όμως, όλοι οι οδηγοί διατροφής, ανεξάρτητα από το αν η εισαγωγή θα γίνει στους 4 ή στους 6, αν το μωρό θα φάει φρούτα ή λαχανικά, αν θα δοκιμάσει στερεά σε ένα ή σε 10 γεύματα , συνιστούν ότι η κύρια διατροφή σε αυτή την ηλικία πρέπει να είναι το μητρικό γάλα ή το υποκατάστατο, και παραθετουν σοβαρά ρίσκα όταν αυτό δεν τηρείται. Ολοι οι ιατρικοί οργανισμοι είναι απόλυτοι στο οτι η ιδανική τροφή μέχρι το πρώτο έτος είναι το μητρικό γάλα ή το υποκατάστατο, κάτι που στην περίπτωση που συζητάμε δεν τηρήθηκε ούτε κατά προσέγγιση. Ασφαλώς και δεν θα πάθουν κάτι όλα τα μωρά που απογαλακτίστηκαν νωρίς, όπως δε θα παθουν καρκίνο όλοι οι καπνιστές ή σωματική βλάβη όσοι δεν φορούν ζώνη όταν οδηγούν. Από εκεί και πέρα, πέρα από τους πιθανούς κινδύνους, υπάρχει ένα μωρό στο οποίο η διατροφή δεν ακολούθησε τα συνιστώμενα ούτε από τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας ούτε από τις ελληνικές αρμόδιες αρχές, ΚΑΙ που παρουσιάζει δυσφορία. Πριν αναζητήσει κανείς άλλες αιτίες, το λογικό για μένα θα ήταν να επιστρέψει στην τήρηση των επίσημων συστάσεων και να δει αν το πρόβλημα λύνεται. 

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας συνιστά σε ηλικία 6-8 μηνών τα παιδιά να τρώνε 2-3 γεύματα συμπληρωματικής τροφής την ημέρα + απεριόριστους θηλασμούς +/- 1-2 σνακ την ημέρα αν θέλει το παιδί. Με αστερίσκο σημειώνεται πως αν το παιδί δεν θηλάζει τότε πρέπει να πίνει 1-2 ποτήρια γάλα την ημέρα και τα γεύματα μπορούν να αυξηθούν κατά 1-2 την ημέρα. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί σου φαίνεται ένα πολύ να τρώει ένα παιδί δύο φρουτόκρεμες και μία κρεατόσουπα την ημέρα + όσο γάλα θέλει. Δηλαδή μέχρι ενός έτους θα πρέπει να πίνει μόνο γάλα + 1 γεύμα;

Διαφημίσεις

• Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

8 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας συνιστά σε ηλικία 6-8 μηνών τα παιδιά να τρώνε 2-3 γεύματα συμπληρωματικής τροφής την ημέρα + απεριόριστους θηλασμούς +/- 1-2 σνακ την ημέρα αν θέλει το παιδί. Με αστερίσκο σημειώνεται πως αν το παιδί δεν θηλάζει τότε πρέπει να πίνει 1-2 ποτήρια γάλα την ημέρα και τα γεύματα μπορούν να αυξηθούν κατά 1-2 την ημέρα. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί σου φαίνεται ένα πολύ να τρώει ένα παιδί δύο φρουτόκρεμες και μία κρεατόσουπα την ημέρα + όσο γάλα θέλει. Δηλαδή μέχρι ενός έτους θα πρέπει να πίνει μόνο γάλα + 1 γεύμα;

Δεν παίζει ρόλο αν το παιδί θα φάει 1 ή 5 γεύματα, αλλά πόσο και επίσης τι και πόσο γρήγορα. Η παιδίατρός μας για παράδειγμα έλεγε ότι πρώτα θηλάζουμε και μετά δίνουμε στερεές, για να μην είναι το κύριο γεύμα, αφού το γάλα παραμένει η κύρια τροφή. Είναι άλλο να δίνεις μερικές κουταλίτσες στερεά σε κάθε γεύμα, και άλλο να έχει γίνει το γάλα το συμπλήρωμα. 

Υπάρχουν αναλυτικές συστάσεις εδώ, για τη βαθμιαία εισαγωγή στερεών, και ρητή αναφορά σε 130 θερμίδες τη μέρα από στερεά σύνολο στο διάστημα 6-8 μηνών: http://www.diatrofikoiodigoi.gr/files/html/kids_pro/files/assets/basic-html/index.html#45

Βεβαια, ομολογουμένως στην Ελλάδα σχεδόν κανείς δε θηλάζει (νομίζω το 90% δηλώνει ότι δεν μπορεί) και όλοι σχεδόν θεωρούμε ότι όσο περισσότερο μπουκώσουμε το παιδί, τόσο το καλύτερο, εξού και τα εντυπωσιακά νούμερα παιδικής και εφηβικής παχυσαρκίας στα παιδιά μας, οπότε ο,τι και να λένε οι γιατροί, υπάρχει και ο κοινωνικός παράγοντας: όταν γύρω μας τα περισσότερα μωράκια δε θηλάζουν και τρέφονται με φαρίν λακτέ από τους 4 μήνες, αυτό νομίζω έχει πολύ ισχυρότεροι επίδραση πάνω μας από την όποια ιατρικη σύσταση,

Εχθες δεν του εδωσα μεσημεριανο σουπα αλλα γαλα κ το βραδυ κοιμηθηκε πολυ καλυτερα απο τις προηγουμενες μερες.οχι τελεια αλλα καλυτερα πολυ.τον εχει πιασει ομως αυτες τις μερες παρολα τα φρουτα πολυ δυσκοιλιοτητα.γενικα εμεις 4 μηνων ξεκινησαμε με ρυζαλευρο κ 1 εβδομαδα μετα με φρουτα.στην αρχη δεν ειχε προβλημα με τον υπνο.μετα  απο κανα 2 εβδομαδες αρχισε να μην κοιμαται καλα κ εβαζε τα χερια στ στομα οποτε θεωρησα οτι ηταν απο τα ουλα του που πονουσαν λογω των δοντιων π βγαινουν.αυτο συνεχιστηκε μεχρι κ που ξεκινησαμε χορτοσουπα κ μετα κρεατοσουπα κ κοτοσουπα.στην αρχη της χορτοσουπας κοιμοταν καλα οποτε  σκεφτηκα οτι τ περασαν οι πονοι στα ουλα.οταν μπηκε  το κρεας αρχισε παλι να μην κοιμαται καλα αλλα δεν εβαζε τα χερια στ στομα οπως  στην αρχη οποτε θεωρω πως ηταν κ ειναι απο το φαγητο.οποτε τ εδινα γαλα πειραματικα το μεσσημερι αντι για φαγητο τοτε κοιμοταν καλα.μεχρι που ο γιατρος μ λεει δωσε 1 εβδομαδα μονο γαλα.στην αρχητις πρωτες 3 μερες κοιμοταν τελεια.επειτα αρχισε παλι ν μην κοιμαται καλα.τα δοκιμασα ολα του ξανααρχισα κ φαγητο 2-3 κουταλιες στην αρχη κ μετα συμπληρωμα γαλα και εκανα κ πειραματα βαζοντας κ βγαζοντας καποια λαχανικα μπας κ βρω τι τον πειραζει αλλα τιποτα δεν εγινε.παλι τα ιδια.επισης φοβαμαι πολυ να κανω πειραματα βαζοντας αλλα λαχανικα πχ σπανακι φασολακι κλπ γιατι εχει κ πολλα αερια ο μικρος κ παιδευεται ν τα βγαλει κ φοβαμαι μην τον επιβαρυνω πιο πολυ.αυτη την εβδομαδα ειναι να κανει το εμβολιο του κ θα ρωτησω το γιατρο τι μπορω εκτος κρεμας να τ δωσω για απογευματινο.αλλα κατι που να μην προκαλει δυσκοιλιοτητα κ να μην του ταραξει πιο πολυ το πεπτικο συστημα.αυτο π λετε για τη βρωμη κ την κινοα ειναι καλο?αυτα προκαλουν δυσκοιλιοτητα η οχι?κ που μπορω να τα βρω?

Σε μαγαζί με βιολογικά προϊόντα θα τα βρεις σίγουρα!Εμεις πάντως βελτιωθηκαμε πάρα πολύ αυξάνοντας τις ποσότητες του νερού (!),μειώνοντας καρότο πατάτα και σταμάτησα να της τα δίνω πολτοποιημενα,αλλά αυτό προϋποθέτει ότι είναι έτοιμο κ το μωρό.

• Like 1

7 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Εχθες δεν του εδωσα μεσημεριανο σουπα αλλα γαλα κ το βραδυ κοιμηθηκε πολυ καλυτερα απο τις προηγουμενες μερες.οχι τελεια αλλα καλυτερα πολυ.τον εχει πιασει ομως αυτες τις μερες παρολα τα φρουτα πολυ δυσκοιλιοτητα.γενικα εμεις 4 μηνων ξεκινησαμε με ρυζαλευρο κ 1 εβδομαδα μετα με φρουτα.στην αρχη δεν ειχε προβλημα με τον υπνο.μετα  απο κανα 2 εβδομαδες αρχισε να μην κοιμαται καλα κ εβαζε τα χερια στ στομα οποτε θεωρησα οτι ηταν απο τα ουλα του που πονουσαν λογω των δοντιων π βγαινουν.αυτο συνεχιστηκε μεχρι κ που ξεκινησαμε χορτοσουπα κ μετα κρεατοσουπα κ κοτοσουπα.στην αρχη της χορτοσουπας κοιμοταν καλα οποτε  σκεφτηκα οτι τ περασαν οι πονοι στα ουλα.οταν μπηκε  το κρεας αρχισε παλι να μην κοιμαται καλα αλλα δεν εβαζε τα χερια στ στομα οπως  στην αρχη οποτε θεωρω πως ηταν κ ειναι απο το φαγητο.οποτε τ εδινα γαλα πειραματικα το μεσσημερι αντι για φαγητο τοτε κοιμοταν καλα.μεχρι που ο γιατρος μ λεει δωσε 1 εβδομαδα μονο γαλα.στην αρχητις πρωτες 3 μερες κοιμοταν τελεια.επειτα αρχισε παλι ν μην κοιμαται καλα.τα δοκιμασα ολα του ξανααρχισα κ φαγητο 2-3 κουταλιες στην αρχη κ μετα συμπληρωμα γαλα και εκανα κ πειραματα βαζοντας κ βγαζοντας καποια λαχανικα μπας κ βρω τι τον πειραζει αλλα τιποτα δεν εγινε.παλι τα ιδια.επισης φοβαμαι πολυ να κανω πειραματα βαζοντας αλλα λαχανικα πχ σπανακι φασολακι κλπ γιατι εχει κ πολλα αερια ο μικρος κ παιδευεται ν τα βγαλει κ φοβαμαι μην τον επιβαρυνω πιο πολυ.αυτη την εβδομαδα ειναι να κανει το εμβολιο του κ θα ρωτησω το γιατρο τι μπορω εκτος κρεμας να τ δωσω για απογευματινο.αλλα κατι που να μην προκαλει δυσκοιλιοτητα κ να μην του ταραξει πιο πολυ το πεπτικο συστημα.αυτο π λετε για τη βρωμη κ την κινοα ειναι καλο?αυτα προκαλουν δυσκοιλιοτητα η οχι?κ που μπορω να τα βρω?

Εγω αν ήμουν στην θεση σου αφου εχουν γίνει τοσες αλλαγες στην διατροφη διχως αποτέλεσμα θα προσπαθούσα να ελαχιστοποιησω αλλους λόγους που φέρουν ανησυχία.  Πχ κρύο ή ζεστη, αλλαγη πανας,  δοντια.  Υπάρχουν ειδικά τζελ. Ρωτα και τον παιδίατρο. 

Εγω βρωμη του εδωσα 7 μηνων και την παίρνω απ το μαρκετ.  Βρωμη με μπανάνα στο μουλτι ή κρεμα βρωμης με αχλάδι στο κατσαρολακι κανω. Εμεις ειδαμε διάφορα στην δύσκολοιοτητα,  τον βοηθαει.  

Εναλλακτικά απογευματινά εχω δωσει και βρασμενα μήλα ή αχλαδια, λαχανικα ή γιαούρτι. Εμας η παιδίατρος μας το επέτρεψε απο 7 μηνων.  Μαλιστα του εδινα πρόβειο αλλα εχω δει πως υπαρχουν παιδικα επιδορπια γιαουρτιου απο τον 6 μηνα. 

• Like 1

Διαφημίσεις

Η κολοκύθα η βρώμη  αλλά και η κινόα υπάρχουν στην Αττική στα μεγαλύτερα σουπερμάρκετ σε αλυσίδες πχ Σκλαβενίτης Βασιλόπουλος. Βρώμη κουάκερ δηλαδή υπάρχει παντού. Σε κάθε ψιλικατζίδικο νομίζω .  Υπάρχει ελληνική μάρκα που είναι πιο φτηνή από την  κουάκερ.

Το άλλο που επίσης θεωρείται πολύ ήπιο είναι το κριθάρι /κριθαρένιο αλεύρι. Αυτό το έχω βρει στην αλυσίδα βιολογικών πράσινο σε τιμή κιλού ίδια με το αλεύρι ολικής δηλαδή όχι ακριβό. Έχω δοκιμάσει δύο μάρκες κριθαρένιο δεν είναι και οι δύο το ίδιο νόστιμες αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο.

Λογικά αν ψάξεις στο Google κριθαρένιο αλεύρι  barley,

Θα δεις ότι λένε ότι έχει λιγότερη γλουτένη από τα υπόλοιπα άλευρα.

για δυσκοιλιότητα η κολοκύθα λόγω των φυτικών ινών θα είναι η καλύτερη... 

Για τις κρέμες με άλευρα : 

Όλες οι κρέμες οι αγοραστές που δεν περιέχουν φυτικές ίνες, αλεύρι ολικής άλεςης, είναι ότι χειρότερο για την δυσκοιλιότητα! 

Αν πάρεις κάτι αγοραστό από το σουπερμάρκετ πάρε από το φαρμακείο που έχουν κάτι ελληνικές σε κουτί- μία απ’ αυτές έχει άλευρα ολικής άλεσης, μόνα τους με κομματάκια μήλου, χωρίς κανένα άλλο συντηρητικό η προσθέτο.

Πρόσεχε, διαβάζε τις ετικέτες, οι άλλες έχουν όλο πρόσθετα!

Σκέψου το μωρό είναι σαν τους ενήλικες όταν ενήλικας έχει δυσκοιλιότητα του λένε όλοι γιατροί πάρε κάτι με φυτικές ίνες.

Φυτικές ίνες = λαχανικά που να είναι εύκολοχώνευτα και ολικής αλέσεως άλευρα.

Στην περιγραφή της Κολοκύθας έγραφε πολύ  υψηλό ποσοστό σε φυτικές ίνες αν διαβάσεις.

Edited by belleblue

Σε συνέχεια της @belleblue εγώ της παίρνω απο το σούπερ μάρκετ την biobebe και αυτό γτ είναι ολικής,δεν έχουν γλουτένη και δεν εχει πρόσθετη ζάχαρη!

Ενδεικτικά και για αλλες μανούλες (το αναφέρω γτ σοκαρίστηκα)

φαριν λακτε σάκχαρα 33,7/100 (αν δεν κάνω λάθος το δεκαδικό)

Biobebe 1,5/100

Και εννοείται είχαν τεράστιες διάφορες σε υδατάνθρακες κλπ

Επίσης έχω ακούσει οτι και οι hippe ειναι εξαιρετικές επίσης υπάρχουν σε σούπερ μάρκετ.

Ααα ξέχασα να σου πω οτι επειδή τα φρούτα πλέον τα τρώει ξεχωριστά (δε θέλει να μπλέκει τις γεύσεις) ξεκινάω απο το αχλάδι που βοηθάει τη δυσκοιλιότητα,όπως και το ακτινίδιο και το αβοκάντο που είναι η εποχή τους και δεν προχωράω σε επόμενο φρούτο αν δεν το έχει φάει.Λέω μπας κ σε βοηθήσει κ σένα τπτ..

• Like 1

Με όλα αυτά που έχει ήδη φάει το παιδί, δε βάζεις και άλλα. Γυρίσε στα απλά: λίγα φρούτα από όσα έχει δοκιμάσει, λίγα λαχανικά, κατά προτίμηση ένα ένα τη φορά, να ελέγχεις αντιδράσεις. Σε δυσκοιλιότητα, ρυζάλευρο και ρύζι δεν δίνεις.

Αν το πρόβλημα εμφανίζεται και όταν πίνει μόνο γάλα, συν εντάθηκε πολύ με το κρέας, σκέψου και μήπως με όλα αυτά υπήρχε δυσανεξία σε αγελαδινό γάλα και κρέας, επιβαρύνθηκε το πεπτικό από τις γρήγορες αλλαγές, και φάνηκε έντονα το πρόβλημα. Δοκίμασε ένα γάλα με υδρολυμένες πρωτεϊνες, και μόνο φρούτα και λαχανικά (όχι φυλλώδη, ήπια πράγματα του τύπου καρότο, πατάτα, γλυκοπατάτα) και βλέπεις πώς θα είστε σε καμιά δεκαριά μέρες. Αλλά χρειάζονται τουλάχιστον 10 μέρες για να βγάλεις συμπέρασμα.

Εμενα στην δυσκοιλιοτητα τον βοηθουσε αμεσως η βρωμη και υστερα απο συμβουλη του παιδιατρου τα λιπαρα (πχ λαδερα φαγητα),επιανε παντα! Τωρα οσον αφορα την περιπτωση της @Maimouneli προσωπικα θα ακολουθουσα αυτα που προτεινει η @ΑΡΓΚ, απ'την αρχη και παλι σταδιακη εισαγωγη στερεων.

Edited by Sentir...natureza
  • Like 1

διαβασε και αυτο ισως σε βοηθησει........!!!!!! http://pediatros-thes.gr/άρθρα/δυσκοιλιότητα-στα-παιδιά/

για τα δημητριακα ολικης αλεσης αυτο που ξερω εγω ειναι πως στα βρεφοι ειναι καλο να μη δινουμε

• Like 1

Διαφημίσεις

• 3 weeks later...
11 ώρες πρίν, evalex είπε:

Γεια σας!ήθελα να ρωτήσω σπανάκι κ παντζάρι ποτέ κάνουμε εισαγωγή ξέρετε;

Δ ηταν απο τα λαχανικα που ειπε η παιδιατρος δ επιτρεπονται,οοως πχ η μελιτζανα.οποτε κανονικα μετα τους 6μηνες που ξεκινησαμε τα εδωσα.δ ηταν στα πρωτα πατατα-καροτο-κολοκυθακι αλλα καποια στιγμη αργοτερα.σιγουρα μεχρι τον 7ο

Εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει για το σπανακι συγκεκριμενα να αργησω να το δωσω (δε θυμαμαι ακριβως ποτε, νομιζω μετα τους 9 μηνες αλλα δεν ειμαι σιγουρη). Για το πατζαρι δε ρωτησα ποτε γιατι δεν το τρωω εγω οποτε δεν μου περασε καν απο το μυαλο να το δωσω στο παιδι!

Ναι το σπανάκι νομίζω κι εγώ στους 9 μήνες, πιο πριν ίσως είναι επιβαρυντικό για τα νεφρά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Διαφημίσεις

Κ γω μονο την μελιτζανα θυμαμαι σαν απαγορευτικο,κ ισως το κουνουπιδι κ το λαχανο μαγειρεμενο για αερια

Αλλα σπανακι τρωγαμε κ βοηθουσε κ στα κακα

@marakiz γτ επιβαρυνει τα νεφρα;

Edited by vicky86

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα

Παντως εμας ολα αυτα μας τα επετρεψε.παντζαρια,μπροκολο,καροτο,σπανακι,γογγυλι εδωσα λιγο πιο μετα

Αλλα δ τρωμε τεραστιες ποσοτητες κ καθε μερα,γτ εζω την δυνατοτητα να παιρνω απο δικα μας,κ εχω μια ιδεα για τις συνθηκες καλλιεργειας,οποτε οταν εχουμε κ η αληθεια ειναι οτι του αρεσουν πολυ τα παντζαρια αλλα κ το μπροκολο κ το σπανακι,κ βοηθανε κιολας οπως ειπα

Αν πραγματι εχουν τοσο πολυ νιτρικα αλατα καλυτερα να προσεχουμε το καροτο που συνηθως προτεινεται στις πρωτες τροφες.κ επειδη μπαινει σε ολα τα φαγητα συνηθως καροτα αγοραζω δ φτανουν τα δικα μας

Παντζαρι εδωσα απ'τον 7ο, αλλα σπανακι (μαζι με ολα τα αλλα πρασινα φυλλωδη, οπως το μαρουλι, τα λαπατα κλπ) μετα το χρονο συγκεκριμενα μας ειπε ο παιδιατρος. Ηταν στη λιστα με τα απαγορευμενα μαζι με το αλατι, τη ζαχαρη, το μελι και το φρεσκο αγελαδινο γαλα, λογω επιβαρυνσης νεφρων οπως ειπωθηκε.

Edited by Sentir...natureza

Ή παιδίατρος μου δεν μου απαγόρευσε κανένα λαχανικο. Στον 7 είχα εισαγει τα περισσότερα. Το μωρό δεν παρουσίασε καμία ενόχληση αντίθετα βοηθηθηκε στην δυσκοιλιότητα του. Οι ποσότητες που έτρωγε ήταν 2-3 φύλλα σπανάκι ή ένα τέταρτο παντζάρι ίσως κ λιγότερο στο μεσημεριανό του.

Εμενα απο λαχανικα μονο τα σκουρα πρασινα φυλλωδη μου απαγορευσε για τον λογο που αναφερθηκε. Κατα τ'αλλα δεν εκανα ποτε σταδιακη εισαγωγη λαχανικων (ανα 3 μερες αλλο κλπ), απλα αρχισα να του δινω οτι τρωγαμε κι εμεις, υστερα απο παροτρυνση του παιδιατρου, αφου δεν υπαρχει καποιο οικογενεακο ιστορικο τροφικης αλλεργιας.

Εμας μας είπε μετα τον 6ο ολα τα λαχανικά εποχής!Την ρωτησα για τα νιτρικά κλπ κ μου ειπε ότι οι ποσότητες που βάζουμε ειναι μικρές (πχ 2-3 κυβάκια παντζάρι) οπότε δεν επηρεάζουν σε κάτι

• 4 months later...

Εμείς διανύουμε τον 8ο μήνα και η παιδίατρος μας πάει πολύ αργά τις τροφές όταν η μικρή φαίνεται ότι θέλει φαγητό.. φρούτο κρέμα και βανίλια τρώει μια χαρά, το φαγητό όμως αλεσμένο δεν υπάρχει περίπτωση να το φάει και έτσι ξεκίνησα να της το λιώνω απλά και τρελενεται!!! Επίσης λίγο λίγο της δίνω να δοκιμάσει τροφές από όλα απλά χωρίς αλάτι !!!έχει φάει καρπούζι, αγγουράκι,βερικοκο, ροδάκινο ,τυράκι...

6 ώρες πρίν, Στελλα Γιαννης είπε:

Εμείς διανύουμε τον 8ο μήνα και η παιδίατρος μας πάει πολύ αργά τις τροφές όταν η μικρή φαίνεται ότι θέλει φαγητό.. φρούτο κρέμα και βανίλια τρώει μια χαρά, το φαγητό όμως αλεσμένο δεν υπάρχει περίπτωση να το φάει και έτσι ξεκίνησα να της το λιώνω απλά και τρελενεται!!! Επίσης λίγο λίγο της δίνω να δοκιμάσει τροφές από όλα απλά χωρίς αλάτι !!!έχει φάει καρπούζι, αγγουράκι,βερικοκο, ροδάκινο ,τυράκι...

Πολλά μωρά είναι αρνητικά στο αλεσμένο φαγητό προτιμούν κομματάκια εύκολες τροφές ή με πιρούνι όπως είπες. Από τροφές σας βλέπω πολύ καλά(καρπούζι, τυρί) πως δηλαδή σας πάει αργά; Πολύ καλό βλέπω το πρόγραμμα (αν εξαιρέσω την βανίλια που γενικά δεν συμπαθώ τα κουτιά) αλήθεια είναι εποχή για καρπούζια τώρα; Είδα προχθές αλλά φοβήθηκα να πάρω .

• Like 1

7 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Πολλά μωρά είναι αρνητικά στο αλεσμένο φαγητό προτιμούν κομματάκια εύκολες τροφές ή με πιρούνι όπως είπες. Από τροφές σας βλέπω πολύ καλά(καρπούζι, τυρί) πως δηλαδή σας πάει αργά; Πολύ καλό βλέπω το πρόγραμμα (αν εξαιρέσω την βανίλια που γενικά δεν συμπαθώ τα κουτιά) αλήθεια είναι εποχή για καρπούζια τώρα; Είδα προχθές αλλά φοβήθηκα να πάρω .

@Dust pink Είναι πολύ νωρίς για καρπούζια αν θες να τρως τα φρούτα στην ωρα τους.Τωρα ειναι εποχή για βερίκοκο,νεκταρινι και κεράσια.Απο τον επόμενο μήνα τα καρπούζια και τα πεπόνια αν κ τα καρπούζια εγω θα τα πρότεινα προς το τέλος Ιουνίου.

Ενδεικτικά για να έχετε μια εικόνα για το ποτε βγαίνει τι..

http://www.fytokomia.gr/permalink/3787.html

• Like 2