Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνιμος πόνος στην κοιλιά!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ σήμερα μπήκα στη 19η βδομάδα και οι ενοχλήσεις καλά κρατούν.... Ο γιατρός μου λέει ότι αφού ο πόνος συνοδεύεται και από άλλα συμπτώματα (φούσκωμα, αέρια) είναι το έντερο. Είναι φυσιολογικό λέει γιατί όλα τα όργανα πιέζονται και ειδικά αφού είμαι ξάπλα όλη μέρα το έντερο δε λειτουργεί κανονικά και κάνει συσπάσεις οι οποίες κάνουν αυτό τον πόνο. Από δω και πέρα λέει μπορεί 3 μέρες να έχω ενοχλήσεις και 2 μέρες να είμαι καλύτερα. Ειδικά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη θα έχω και περισσότερα, καούρες δύσπνοια και άλλα τέτοια όμορφα... Τώρα με έχει πιάσει και το στομάχι μου, δε χωνεύω εύκολα ρε γαμώτο έτσι που είμαι συνέχεια ξάπλα... Την Παρασκευή έχω ραντεβού με το γιατρό και θα τα πούμε από κοντά. Βρε κορίτσια αν αυτός ο πόνος ήταν κάτι άσχημο δεν θα μου έλεγε ο γιατρός να πάω να με δει? Δεν τον άκουσα να θορυβείται... Από την άλλη σκέφτομαι ότι την προηγούμενη φορά που ήμουν έγκυος και απέβαλα, δεν είχα τέτοια συμπτώματα. Έχω και το ιστορικό της αποβολής και όλη μέρα ξάπλα σκέφτομαι τα χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aφού σου είπε ότι δεν είναι κάτι σοβαρό δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο.Με το έντερο λίγο πολύ όλες έχουμε θέματα.Εσύ που είσαι και ξάπλα μπορεί να είναι λιγάκι χειρότερα αλλά προσπάθησε να τρως σωστά και να μην σε ταράζει αυτό,

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αλλά όλη μέρα ξάπλα να μην κάνω τίποτα, το μυαλό πάει στα χειρότερα.....τέλος πάντων θα δούμε. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. Φιλιά και καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά μήπως ξέρει καμιά σας πώς είναι το ράμμα που βάζουν στην περίδεση τραχήλου? Εννοώ χρώμα υλικό και τέτοια...

 

κατια ειναι ενα πολυ χοντρο ραμματακι σαν κορδονι να φανταστεις υπαρχει και σχετικο βιντεακι στο youtube σχετικα με την περιδεση που δειχνει την ολη διαδικασια και φενεται και το ραμμα.

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεχασα να σου πω πως η μεση χτυπαει και στο ποδι!:)...Μπορει να ειναι το εντερο,η μεση,αλλα και η μητρα!Εαν συνεχιζει ο πονος σιγουρα να τον ξαναπαρεις το γιατρο,ακομη και να πας απο κει να σε κοιταξει,εαν σε ανησυχει!Ολα να πανε καλα!

 

σε ευχαριστω πολυ μαρια τελικα πηρα το ντεπον και περασε καπως πηρα και τον γιατρο μου ξανα και μου ειπε να περασω να με δει και να κανω και το β επιπεδου αλλα μετα απο 1 ωριτσα περασε τελειως και ετσι δεν πηγα.Για να κανω και το β επιπεδου την αλλη δευτερα οπου ειχα και κανονικα ραντεβου στην 22η εβδομαδα δηλαδη ευτυχως και σημερα ειμαι μια χαρα μαλλον το εντερο θα ηταν:wink::wink:

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

κατια ειναι ενα πολυ χοντρο ραμματακι σαν κορδονι να φανταστεις υπαρχει και σχετικο βιντεακι στο youtube σχετικα με την περιδεση που δειχνει την ολη διαδικασια και φενεται και το ραμμα.

Είναι τόσο χοντρό σαν κορδόνι? Νόμιζα ήταν σαν πετονιά... Τί χρώμα είναι ξέρουμε? Πώς θα βρω το βιντεάκι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο χοντρό σαν κορδόνι? Νόμιζα ήταν σαν πετονιά... Τί χρώμα είναι ξέρουμε? Πώς θα βρω το βιντεάκι?

leuko xroma einai pliktrologise sto google peridesi traxilou kai tha sto emfanisei...

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα κορίτσια πονάει η κοιλιά μου εδώ και 4 μέρες και ο γιατρός μου μου έκανε 3ημερη εισαγωγή στο νοσοκομείο με αιτιολογία πιθανή μερική αποκόλληση πλακούντα. Άραγε πρέπει να ανησυχώ πολύ; Το θέμα ειναι πως δε με ενημέρωσε σχετικά. Το μόνο που μου είπε είναι να είμαι συνεχώς ξαπλωμένη τώρα που βγήκα από το νοσοκομείο και να συνεχίσω την αγωγή που ακολουθούσα και πριν. Το κακό είναι ότι έχω πεθάνει από το άγχος μου, αλλά θα μου λύσει όλες τις απορίες την ερχόμενη βδομάδα που θα τον επισκεφθώ.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γειά σας κορίτσια! Είμαι στη 19η βδομάδα πριν μια βδομάδα ξεκίνησα το σίδηρο viofer και από προχτές πονάω χαμηλά δεξια το έντερο μου.σε σημείο δε μπορώ να γυρίσω πλευρό στο κρεβάτι να σηκωθώ εύκολα από καρέκλα να βηξω κλπ.... Έκανα υπερηχο είναι μια χαρά το μωρό. Ο γιατρός μου μου είπε ότι μεγαλώνει η μήτρα και πιέζει το έντερο... Έχω και 2 ινομοιωματα εκεί κοντά. Εγώ θεωρώ ότι με πείραξε ο σίδηρος. Μου ειπε να τον σταματήσω για μια βδομάδα. Και αν θέλω να παίρνω buscopan όπου δε μου έκανε τίποτα οπότε θα το αποφύγω. Έχει τύχει σε κάποια;;; ποτέ θα περάσει;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/5/2019 at 6:42 ΜΜ, Vassam είπε:

Γειά σας κορίτσια! Είμαι στη 19η βδομάδα πριν μια βδομάδα ξεκίνησα το σίδηρο viofer και από προχτές πονάω χαμηλά δεξια το έντερο μου.σε σημείο δε μπορώ να γυρίσω πλευρό στο κρεβάτι να σηκωθώ εύκολα από καρέκλα να βηξω κλπ.... Έκανα υπερηχο είναι μια χαρά το μωρό. Ο γιατρός μου μου είπε ότι μεγαλώνει η μήτρα και πιέζει το έντερο... Έχω και 2 ινομοιωματα εκεί κοντά. Εγώ θεωρώ ότι με πείραξε ο σίδηρος. Μου ειπε να τον σταματήσω για μια βδομάδα. Και αν θέλω να παίρνω buscopan όπου δε μου έκανε τίποτα οπότε θα το αποφύγω. Έχει τύχει σε κάποια;;; ποτέ θα περάσει;;; 

 

Το έντερο σαν έντερο δεν πονάει, γιατί δεν έχει νεύρα. Κάτω δεξιά δυστυχώς θέλει πάντα εξέταση και από χειρουργό, εγώ έπαθα σκωληκοειδήτιδα ούσα έγκυος, δυστυχώς υπάρχουν και αυτά. Ολα καλά πήγαν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...