Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δωρο παππουδων μετα απο τη βαπτιση?


gogobaby

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα ελπιζοντας να μην παρεξηγηθω και αν ειμαι υπερβολικη παρακαλω να μου το πειτε! Πριν λιγες μερες βαφτισαμε το παιδακι μας και βγαλαμε το ονομα του πεθερου μου. Παρολο που ειμαι ανεργη και ο συζυγος παιρνει 750 ευρω ειπαμε να κανουμε ενα τραπεζι σε μια ταβερνουλα μονο οι γονεις&η νονα. Οι γονεις μου που και εκεινοι τα βγαζουν δυσκολα περα μου εδωσαν ενα φακελαλι με καποιο ποσο για δωρο για το παιδι. Να σημειωσω οτι οταν μπορουν μας βοηθουν οικονομικα πχ μια στο τοσο για το στεγαστικο η' για καποια εξοδα του παιδιου κτλ. Να ρωτησω το εξης: δε θα επρεπε και τα πεθερικα μου να δωσουν ενα δωρακι εστω συμβολικο για το πρωτο τους εγγονι; Δε συνηθιζεται οι παππουδες να προσφερουν χρηματα η' κατι αλλο στο παιδακι που βαπτιστηκε και ειδικα που πηρε το ονομα του παππου; Καταλαβαινω οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα απολυτως τιποτα; Γιατι παντα η μια πλευρα να ειναι ενταξει και οι αλλη παντελως απουσα; Οταν αποφασισαμε να παντρευτουμε και πηραμε το σπιτι η καημενη η μανουλα μου με βοηθησε να παρουμε τα κατσαρολικα μας, τα σεντονια μας ενω τα πεθερικα μου δεν εφεραν ουτε ενα σετ πετσετες και ουτε ποτε ρωτησαν αν χρειαζομαστε κατι! Το ιδιο συμβαινει και τωρα με το παιδι. Παντελως αδιαφοροι!! Τι να πω ισως τελικα ειμαι κακος ανθρωπος για να τα σκεφτομαι ολα αυτα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο σύζυγος τί λέει;

 

κατά τη γνώμη μου θα μπορούσαν να είχαν κάνει κάποια κίνηση ανάλογη των γονιών σου..μήπως έχουν κανονίσει με τον σύζυγο να γράψουν κάποιο περιουσιακό στο παιδί;

 

πάντως κανείς δεν υποχρεούται να κάνει τίποτα...όποιος θέλει κάνει απο μόνος του

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά γιατί συνήθως δεν υποχρεούται μόνο η μία οικογένεια;Η μια πλευρα να βοηθάει πάντοτε και η άλλη να σφυρίζει πάντοτε αδιάφορα;

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά γιατί συνήθως δεν υποχρεούται μόνο η μία οικογένεια;Η μια πλευρα να βοηθάει πάντοτε και η άλλη να σφυρίζει πάντοτε αδιάφορα;

 

δεν είναι πάντα έτσι..

κι ύστερα είναι ανάλογα το τί έχει κουβεντιάσει το ζευγάρι μεταξύ τους και το πως αντιδράει ο καθένας με τους δικούς του γονείς..αν π.χ. η θεματοθέτρια δεν έχει κάνει κουβέντα στον σύζυγο οτι έχει ενοχληθεί και ο σύζυγος ανάλογα στους δικούς του τότε μην περιμένεις οτι θα φιλοτιμηθούν..αφού ποφανώς δεν "το 'χουν"..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Δεν είσαι η μόνη. Και στη δικη μας περίπτωση κάτι ανάλογο έγινε.

Έφεραν τα πάνω κάτω για να μπεί το όνομα του πεθερού και στη βάφτιση οι γονείς ΜΟΥ έκαναν ένα μικρό τραπέζι σε ένα εστιατόριο για 20 άτομα, κάποιους φίλους μας κουμπάρα κτλ. Οι γονείς του συζύγου με κάποια δικαιολογία δεν εμφανίστηκαν καν, και στην τελική με ανάγκασαν την επόμένη της βάφτισης να τραπεζώσω 20 άτομα δικά τους στο σπίτι με ο,τι έξοδα συνεπάγεται αυτό για μένα.

Ουφ είπα και γω τον πόνο μου!

Πάντως το φαινόμενο να προσφέρει μόνο η μια πλευρά το βλέπω συχνά!

Συνηθίζεται, ανεξάρτητα από το όνομα, να κάνουν δώρο οι παπούδες στο μωράκι στη βάφτιση.

Εδώ οι "ξένοι" φέρνουν δώρο στο μωρό οι παπούδες δε θα κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πάντα έτσι..

κι ύστερα είναι ανάλογα το τί έχει κουβεντιάσει το ζευγάρι μεταξύ τους και το πως αντιδράει ο καθένας με τους δικούς του γονείς..αν π.χ. η θεματοθέτρια δεν έχει κάνει κουβέντα στον σύζυγο οτι έχει ενοχληθεί και ο σύζυγος ανάλογα στους δικούς του τότε μην περιμένεις οτι θα φιλοτιμηθούν..αφού ποφανώς δεν "το 'χουν"..

 

 

Όχι δεν είναι πάντοτε έτσι, αλλά συμβαίνει κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι κάναμε κανονικό τραπέζι στην βάφτιση με 60 άτομα και όχι μόνο δεν μας έκαναν ούτε 1Ε δώρο ο πεθερός που μπήκε το όνομα του αλλά τους δανείσαμε & 1000Ε 1 βδομάδα πριν την βάφτιση γιατί δεν είχανε να πληρώσουνε λογαριασμούς !!!δανεικά και αγύριστα φυσικά..κανείς δεν αναρωτιέμαι εμείς πως τα βγάζουμ πέρα με ένα παιδί στην Αθήνα και αυτοί 2 άτομα στο χωριό 1000Ε λογαριασμούς..!!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

κλασικά εικονογραφημένα...

 

ελληνικές ιστορίες... νομίζω οτι οι γονείς μας είναι στο μεταίχμιο - ελληνες γονείς, ή ευρωπαίοι?

 

θέλουν το όνομα (έλληνες) αλλά δεν μπορούν να ξεβολευτούν πολύ και να βοηθήσουν (ευρωπαίο), τί είναι τελικά?

 

μην τα μετράτε κυρίες μου, μόνο το δικό μας κάρμα μαυρίζει...

 

η γριά, όπως λέει και ο λαζόπουλος, πάντα θα βρει τρόπο να στη φέρει και να βγει λάδι...

 

είναι θέμα πείρας, το χει παίξει το παιχνίδι αυτή.... άσωτα χρόνια...

 

τώρα θα λεγα το δικό μου στόρυ, αλλά μπροστά στο ΟΝΕΙΑΚΙ... τι να πιάσει:-P

 

μήν στενοχωριεσαι πάντως ονειράκι, και στην κουμπάρα μου τα ίδια κάναν τα πεθερικά, και εκεί 1200 δανεικά και αγύριστα! από τα δώρα γάμου των παιδιών παρακαλώ! και τον γάμο τον πληρώσαν τα παιδιά... και δώσαν και από πανω...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άσε δεν θες να αναφερθώ στα του γάμου καλύτερα!!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανοιγω αυτο το θεμα ελπιζοντας να μην παρεξηγηθω και αν ειμαι υπερβολικη παρακαλω να μου το πειτε! Πριν λιγες μερες βαφτισαμε το παιδακι μας και βγαλαμε το ονομα του πεθερου μου. Παρολο που ειμαι ανεργη και ο συζυγος παιρνει 750 ευρω ειπαμε να κανουμε ενα τραπεζι σε μια ταβερνουλα μονο οι γονεις&η νονα. Οι γονεις μου που και εκεινοι τα βγαζουν δυσκολα περα μου εδωσαν ενα φακελαλι με καποιο ποσο για δωρο για το παιδι. Να σημειωσω οτι οταν μπορουν μας βοηθουν οικονομικα πχ μια στο τοσο για το στεγαστικο η' για καποια εξοδα του παιδιου κτλ. Να ρωτησω το εξης: δε θα επρεπε και τα πεθερικα μου να δωσουν ενα δωρακι εστω συμβολικο για το πρωτο τους εγγονι; Δε συνηθιζεται οι παππουδες να προσφερουν χρηματα η' κατι αλλο στο παιδακι που βαπτιστηκε και ειδικα που πηρε το ονομα του παππου; Καταλαβαινω οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα απολυτως τιποτα; Γιατι παντα η μια πλευρα να ειναι ενταξει και οι αλλη παντελως απουσα; Οταν αποφασισαμε να παντρευτουμε και πηραμε το σπιτι η καημενη η μανουλα μου με βοηθησε να παρουμε τα κατσαρολικα μας, τα σεντονια μας ενω τα πεθερικα μου δεν εφεραν ουτε ενα σετ πετσετες και ουτε ποτε ρωτησαν αν χρειαζομαστε κατι! Το ιδιο συμβαινει και τωρα με το παιδι. Παντελως αδιαφοροι!! Τι να πω ισως τελικα ειμαι κακος ανθρωπος για να τα σκεφτομαι ολα αυτα.....

 

αχ σε λίγο θα ανοίξω και εγώ θέμα γιατι θα σαλτάρω.. εμένα η πεθερά μου και η κουνιάδα μου δεν ήρθαν καν στην βάφτιση γιατί είναι γιαχοβάδες και να σου πω ότι το παιδί πήρε το όνομα της πεθεράς μου.. και δεν πήραν τίποτα ούτε η πεθερά μου ούτε οι γόνείς μου.. οι δε γονείς μου έκαναν τραπέζι στην σαρα και την μάρα είπαν και τα παιδιά τους και εμάς απλά ξέχασαν να μας πουν :evil::evil::evil: και όλα αυτα χτες που βάφτισα την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

Παντως οχι δεν εισαι καθολου υπερβολικη!!!

Και εμενα τα πεθερικα μου δεν εχουν!Με ενοικιο .. μια συνταξη 700 ευρω.. ενα αρρωστο παιδι( τον κουνιαδο μου) και δανεια γτ τις απειρες εγχειρησεις που εχει κανει ο κουνιαδος μου... μου πηραν μια ασημενια αλυσιδα για την βαπτιση του γιου μου των 100 ευρω!!!

Στο γαμο μου ειχαν παρει τις κουρτινες του σαλονιου και ενα σετ σεντονια!Αυτα μπορεσαν αυτα εκαναν.Ομως προσπαθησν τουλαχιστον!Ναι μεν οι γονεις μου .. μας βοηθουν συνεχεια .. μας εδωσαν σπιτι κλπ κλπ.. αλλα και η πεθερα για τα σημερινα δεδομενα στην κατασταση που βρισκοντε.. η αλυσιδα ειναι υπεραρκετη!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια μου πραγματικα ενιωσα καπως καλυτερα γιατι με τις σκεψεις αυτες που εκανα ενιωθα πολυ ασχημα για τον εαυτο μου! Ο συζυγος γενικα δε σηκωνει μυγα στο σπαθι του για τους γονεις του! Οταν καποια στιγμη το εφερε η κουβεντα τοτε για το σπιτι που δε ρωτησαν καν αν χρειαζομαστε κατι σαν νιοπαντρο ζευγαρι, εγινε χαμος μεταξυ μας!! Τωρα για το δωρο δεν εχω κανει κουβεντα και στεναχωριεμαι που δεν εχει πει κατι αυτος! Οσο για να γραψουν στο παιδι καποιο περιουσιακο στοιχειο, δεν παιζει τιποτα!! Και δε ζηταω ακριβα πραγματα βρε παιδια, εκει που πανε στο σουπερ μαρκετ μπορουν να παρουν μια φορα το μηνα ενα πακετο πανες για παραδειγμα! Ελεος πια!

Link to comment
Share on other sites

θα στα πω χοντρά και συγνώμη κι όλας από την αρχή.......

 

Ξέρεις τι δηλώνει αυτό;;;; "θέλω τα δώρα τους στο παιδί"= θέλω την αποδοχή τους το ενδιαφέρον τους=> είμαι ένα κοριτσάκι που αποζητά την αποδοχή τους.... ΕΙΣΑΙ;;;;; ΓΙΑΤΙ;;;;;

Για αδιαφόρησε....για τα δώρα για την αποδοχή τους ....για πάρε τον άντρα σου και γλέντα την οικογένειά σου.....αδιαφορώντας για τις μικροπρέπειές τους....

Κανένα δεν μπορούμε να αναγκάσουμε να μας δεχτεί αλλά και δεν μπορούν και να μας αναγκάσουν σε κάτι....

ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη χαλάς την καρδιά σου.

Σκέφτομαι πως αν το έκανα θέμα με τον άντρα μου και μετά έπαιρναν κάτι στο παιδί, δε θα το ήθελα. Και αυτός δε σηκώνει κουβέντα για τους γονείς του και όποτε προκύπτει θέμα με τους δικούς του φροντίζω να το λύσω μόνη μου γιατί θα γίνει Τέξας αν το συζητήσω μαζί του.

Τελικά επειδή δε μπορώ να πω "οι δικοι σου δεν βοηθούν καθόλου" λέω "ευτυχώς μας βοηθούν οι δικοί μου".

Εννοείται πως μιλάμε για ανθρώπους που μπορούν να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δε συνηθιζεται οι παππουδες να προσφερουν χρηματα η' κατι αλλο στο παιδακι που βαπτιστηκε και ειδικα που πηρε το ονομα του παππου; Καταλαβαινω οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα απολυτως τιποτα;

Κορίτσια δεν ξέρω, ίσως να μεγαλώσαμε διαφορετικά, πάντως εγώ αυτό ειδικά πρώτη φορά το ακούω. Εμείς που έχουμε και Έλληνες παπούδες και ξένους, δώρο μας έκαναν μόνο οι ξένοι και μας φάνηκε απόλυτα φυσιολογικό. Όχι λόγω οικονομικών, απλά οι γονείς μου είμαι σίγουρη πως δεν το σκέφτηκαν καν. Άλλωστε δεν ξέρω αν θυμόσαστε παλιότερα δεν έκανε κανείς δώρο στα βαφτίσια, ούτε οι παπούδες ούτε οι καλεσμένοι. Μετά ξεφύγαμε και γίναμε Ευρωπαίοι απλοχέρηδες :wink:

 

Έχετε εσείς κάποιο δώρο από τους παππούδες σας που να το πήρατε στα βαφτίσια σας; Εγώ δεν έχω, ούτε καν από τη γιαγιά μου της οποίας πήρα το όνομα.

 

Επίσης για το τραπέζι που είπε η Polina, συνήθως γίνεται από τους παππούδες προς τους φίλους τους χωρίς να είναι εκεί το μωρό και οι γονείς του. Εγώ τουλάχιστον έτσι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

οι δικοί μας παππούδες, πάντως, πλήρωσαν το τραπέζι της βάφτισης (αυτός που "άκουσε" το όνομά του) κι ο άλλος έδωσε 500 ευρώ. κι εγώ θεωρώ ότι είναι απρέπεια να μην κάνεις ένα δωράκι στο εγγόνι σου που βαφτίζεται. εκτός βέβαια κι αν δεν έχεις τίποτα, που δεν το πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

οι δικοί μας παππούδες, πάντως, πλήρωσαν το τραπέζι της βάφτισης (αυτός που "άκουσε" το όνομά του) κι ο άλλος έδωσε 500 ευρώ. κι εγώ θεωρώ ότι είναι απρέπεια να μην κάνεις ένα δωράκι στο εγγόνι σου που βαφτίζεται. εκτός βέβαια κι αν δεν έχεις τίποτα, που δεν το πιστεύω.

Συγγνώμη βρε κορίτσια, είναι ΑΠΡΕΠΕΙΑ να μην πάρεις δώρο στο εγγόνι σου που βαφτίζεται, και δεν είναι ΑΠΡΕΠΕΙΑ να δεχτείς να σου πληρώσουν το τραπέζι της βάφτισης; Δεν συμφωνώ καθόλου. Εκτός βέβαια αν δεν έχεις τίποτα - άλλη περίπτωση αυτή. Αλλά αν έχεις, γιατί να σου πληρώσουν οι παππούδες το τραπέζι; Που δεν είναι και απαραίτητο για τη βάφτιση;

 

Τα δώρα είναι δώρα. Πράγμα που σημαίνει ότι ούτε τα απαιτούμε, ούτε πρέπει να νιώθουμε υποχρεωμένοι να τα προσφέρουμε. Πώς γίναμε έτσι, να κοιτάμε τους ίδιους τους γονείς μας στα χέρια, λες και έκαναν λίγες θυσίες για να μας μεγαλώσουν....

Link to comment
Share on other sites

εγω βρε κορίτσια τους έχω χάσει και τους 2 γονείς μου..αν ακουστεί το όνομά τους θα αγαλλιάσει η ψυχούλα τους,βέβαια,αλλά επειδή κι ο σύζυγος έχει χάσει τον μπαμπά του δεν θα απαιτήσω απο την πεθερά μου δώρο (η μικρή θα πάρει το όνομά της)...μας δώθηκε απλόχερα το πατρικό του συζύγου το οποίο θεωρώ το καλύτερο δώρο σε αυτές τις εποχές...

Τώρα αγαπητή φίλη κι αφού δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του,ο σύζυγος για τους δικούς του,μάλλον θα αντιμετωπίσεις κι ανάλογα προβλήμτα στο μέλλον,με άλλα θέματα..οπότε ή αδιαφορείς απο τώρα ξέρωντας οτι δεν θα αλλάξει κάτι ή επιμένεις ωσπου να κατανοήσει ο σύζυγος..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πιστεύω, έτσι γίνεται στην οικογένειά μας και σε όσους γνωρίζω, οτι οι γονείς και των δυο, ανεξάρτητα από το όνομα του παιδιού, θα πρέπει όσο μπορούν να βοηθούν το ζευγάρι. σίγουρα οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά έστω και κάτι συμβολικό θα πρέπει να κάνουν για τα παιδιά τους. εγώ τουλάχιστον ως μητέρα, δε μπορώ να φανταστώ ότι μετά από κάποια χρόνια το παιδί μου θα παντρευτεί ή θα βαφτίσει το παιδί του και εγώ απλά θα αδιαφορήσω. ακόμα και αν δεν έχω την οικονομική δυνατότητα, θα φροντίσω με κάποιο τρόπο να προσφέρω πχ στο τραπέζι. είναι δυνατόν οι καλεσμένοι φέρνουν δώρα και οι γονείς τίποτα???

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίναμε έτσι, να κοιτάμε τους ίδιους τους γονείς μας στα χέρια, λες και έκαναν λίγες θυσίες για να μας μεγαλώσουν....

 

Σ΄ευχαριστώ. Τη φράση σου θα τη κρατήσω φυλαχτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Και εγω μαζι σας Little Monkey και Αφροδιτη, και ας πεσουν να με φανε...

Βρε κοριτσια, ξεκολληστε λιγο απο τα δωρα...

Δειτε παρα περα...

Τι προσφερει γενικα ενας ανθρωπος (παππους, γιαγια, φιλος, φιλη, κλπ)

Ειναι εκει οταν τον χρειαζεσαι?, Αγορασε κατι για το παιδι και σου ζητησε τα χρηματα αργοτερα ? (Αυτο εγινε σε μενα με πεθερικα οταν αγορασαν 2 πραγματακια απο το σουπερ οταν δεν μπορουσα να παω εγω, των 10 ευρω)... Τι να το κανω εαν στην βαπτιση ηρθαν σαν ξενοι και εφεραν δωρο (ασε που δεν θυμαμαι κι ολας εαν εφεραν!) (Μαλλον οχι!, αλλα και να ειχαν φερει, δεν θα το υπολογιζα καθολου, διοτι η συνολικη εικονα/σταση που δειχνουν δεν ειναι η σωστη κατα την γνωμη μου! )Ποτε δεν ειναι εκει οταν τους χρειαζομαι! Παντα σαν ξενοι ερχοναι με δωρακια παντα για τα παιδια , για να τους αγαπάνε!Τι αλλο?

Υπαρχουν φιλοι / συγγενεις, που σου κανουν οικονομικα δωρα, γιατι τοσο αντεχουν! Ε! Αυτα τα δωρα τα προσεχω και τα αγαπω πολυ περισσοτερο, απο το "ψυχρο"δωρο καποιου που δεν ενδιαφερεται, παρα μονο να ειναι "ενταξη".

Η ακομα και απο το δωρο που θα φερει καποιος με σκοπο να κερδισει την προσοχη και την αγαπη των παιδιων χωρις να προσφερει ομως στο παιδι πραγματα υλικα και μη που πραγματικα εχει αναγκη!

Δειτε λιγο παρα περα!

Δειτε την ψυχη και οχι την τσεπη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα:-D!Κορίτσια δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να κάνει τίποτα.Είναι θέμα όμως λογικής.Βαφτίζεται το εγγόνι σου και δεν μπορείς να βάλεις το χέρι στην τσέπη;Και δεν είναι μόνο το οικονομικό.Γενικά μερικοί άνθρωποι είναι σαν να μην υπάρχουν.Παράδειγμα τα πεθερικά μου.Όταν γέννησα μας έδωσαν χρήματα και πήραμε και καρότσι και κάθισμα του παιδιού!Τους πρώτους 5μήνες η πεθερά μου ερχόταν κάθε Κυριακή απόγευμα και καθόταν κάποιες ώρες για να δει το παιδί.Ο πεθερός μου που δώσαμε και το όνομα με το που έπιασαν οι ζέστες δεν ξαναπάτησε.Δεν μπορούσε την ζέστη:rolleyes:...Και μετά τους 5μήνες εξαφανίστηκαν.Μόνο τα Χριστούγεννα παιδιά έρχονται σπίτι μας και το παιδί είναι 2μιση χρονών.Μένουν 10 λεπτά από το σπίτι μας ,τριγυρνάνε όλη μέρα και οι δύο ο ένας καφενία η άλλη φιλενάδες αλλά αν δεν τους το πάμε το παιδί δεν έρχονται να το δουν:rolleyes:...Άντε βρες άκρη:confused:...Οπότε λες τι γίνεται μόνο η μία πλευρά αγαπάει και ενδιαφέρεται:rolleyes:;

Link to comment
Share on other sites

Tα εχουμε ξαναπει. Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει τις δικες μας υποχρεωσεις, τα δικα μας τραπεζια και τις δικες μας γιορτες.

Εαν εχουμε τα χρηματα τα κανουμε εαν οχι μενουμε απλα στο μυστηριο. Δεν βασιζομαστε στα χρηματα που ιισως μας δωσουν οι παππουδες . Δεν ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν ειτε εχουμε δωσει το ονομα τους ειτε οχι. Ουτε ειναι υποχρεωμενοι να γραψουν περιουσιες σε εμας ή τα παιδια μας.

Τωρα ενα τουλαχιστον μικρο δωρακι θα επρεπε να το κανουν εκτος εαν ειστε απο την Βορεια Ελλαδα οπου απ οτι εχω ακουσει, οταν καποιος κανει δωρο στην γεννηση του παιδιου δεν κανει και στην βαφτιση αλλα αυτο ειναι και παλι στην θεληση του καθενος.

Μηπως οι ανθρωποι εχουν σοβαρο οικονομικο προβλημα και δνε θελουν να το πουν?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...