Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Ροσακι που εκανες μασαζ? δεν καταλαβα. Εσυ στο παιδι σου?

 

 

Ναι εγώ, αλλά εγώ δεν διδάσκω μασάζ! ;)

Είχα πάει με τη δασκάλα της γιόγκας μου (σου είχα πει νομίζω ποια είχα στην πρώτη εγκυμούνη) για να τη βοηθήσω να κάνει επίδειξη το μασάζ.

 

Off-topic, sorry!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας!

Χτες πήγα στον γυναικολόγο μου για test-pap, τέσσερις μήνες από την γέννα με καισαρική τομή που έκανα. Από την αρχή ήθελα να έχω φυσιολογικό τοκετό αλλά για λόγους που δεν είναι του παρόντος έκανα καισαρική. Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι, και συζήτησα μαζί του το ενδεχόμενο σε δεύτερη εγκυμοσύνη μου να κάνω προσπάθεια για vbac. Συνοπτικά μου είπε τα παρακάτω:

"Αν επιμένεις, θα το κάνουμε. Δεν το έχω ξανακάνει με καμία γυναίκα αυτό γιατί όλες όταν ενημερώνονταν για τους κινδύνους δεν το αποφάσιζαν. Αν όμως θέλεις, θα το προσπαθήσουμε και αναλαμβάνω την ευθύνη ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ να φέρω εις πέρας τις πιθανές επιπλοκές. Οι επιπλοκές αυτές συμβαίνουν στο 3-5% των περιπτώσεων που κάνουν vbac και μπορεί να είναι η ρήξη μήτρας, που σημαίνει πως μπορεί να χαθεί το παιδί, να χαθεί η μητέρα, να χαθεί η μήτρα ή και όλα μαζί. Η απόφαση είναι δική σου."

Από αυτά που γνωρίζετε και σύμφωνα με τις εμπειρίες σας, μου είπε σωστά πράγματα? Θα το προσπαθήσει γιατί ίσως θέλει να το προσθέσει σαν επιτυχία στο βιογραφικό του? Κι αν συμβεί κάτι κακό αυτός θα πει "α, εγώ την ενημέρωσα κι αυτή επέμενε άρα εγώ είμαι καλυμένος"? Αν γίνει ρήξη μήτρας, πόσο δύσκολο είναι να τη γλιτώσουμε εγώ και το παιδί?

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά με προβλημάτισε αρκετά και αν μπορείτε θα ήθελα να μου απαντήσετε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!

my_beba μου νομιζω οτι ο γιατρος σου ηθελε να σε τρομαξει λεγοντας σου ολα αυτα

καθως τα ιδια ισχυουν και σε επαναλαμβανομενη καισαρικη

γνωμη μου ειναι να βρεις ενα μαιευτηρα που να σε στηριξει στην προσπαθεια σου και οχι να σε τρομοκρατει (εφοσον βεβαια και εσυ το επιθυμεις παρα πολυ)

 

irnadi μπραβο κοριτσι μου φαινεται οτι εισαι σε καλα χερια με το καλοοοοοο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!

my_beba μου νομιζω οτι ο γιατρος σου ηθελε να σε τρομαξει λεγοντας σου ολα αυτα

καθως τα ιδια ισχυουν και σε επαναλαμβανομενη καισαρικη

γνωμη μου ειναι να βρεις ενα μαιευτηρα που να σε στηριξει στην προσπαθεια σου και οχι να σε τρομοκρατει (εφοσον βεβαια και εσυ το επιθυμεις παρα πολυ)

 

irnadi μπραβο κοριτσι μου φαινεται οτι εισαι σε καλα χερια με το καλοοοοοο!!!

 

συμφωνω σε ενα βαθμο, αλλα, δε μπορω να μην αναγνωρισω οτι ο γιατρος της ηταν απολυτα ειλικρινης και εξεθεσε το τι πιστευει

να προσεχουμε τους γιατρους που μπορει -για να μη χασουν πελατεια-να λενε οκ ο,τι πεις και την τελευταια στιγμη που δε μπορεις να αντιδρασεις κανουν παλι αυτο που σκεφτοταν απο την αρχη

θελω να πω δηλαδη οτι αν ειναι να αλλαξεις γιατρο 2 φορες πιο προσεκτικη!!!

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα αρκετές κοπέλες έχουν γεννήσει φυσιολογικά μετά από καισαρική

Εγώ και η Αγγελική ίσως να είμαστε οι πιο πρόσφατες

 

 

Καλημέρα! Απ'ότι βλέπω εσύ μένεις Θεσσαλονίκη - Νάουσα. Ξέρεις γιατρό εδώ στην Αθήνα. Αν ναι θα μπορούσες να μου στείλεις πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και για τις φίλες που ενδιαφέρονται.

Χθες επισκέφθηκα τη γυναικολόγο. Η μικρή είναι μια χαρά,το ντοπλερ πολύ καλό, ο πλακούντας είναι grade 1 και γω επίσης μια χαρά. Επόμενο ραντεβού στις 36 εβδομάδες. Μου είπε πως προχθες ξεγέννησε μια κοπέλα με VBAC σε κλινική στη Θεσ/νικη και την έβλεπαν σαν ούφο. Ο τοκετός της ξεκίνησε στις 40w+5d και όλα πήγαν περίφημα.

Irnadi μου!!!!! χαίρομαι πάρα πολύ με τα νέα σου. Μπράβο κοριτσάκι!!!!

 

Μπράβο και στην Αγγελική που δε το βάζει κάτω με τίποτα. Άψογη!!! Άκου εκεί να την κοιτάνε σαν UFO…

 

Τελικά μαία αποφάσισες ποια θα έχεις??? Σε ρώτησα και σε μήνυμα στο facebook αλλά δε μου απάντησες…

Καισαρική έκανα αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω το κόλλημα όλων αυτών που μπαίνουν στο τόπικ του VBAC για να πούνε στις μητέρες που προσπαθούν για VBAC ότι κακώς προσπαθούνε για VBAC. …………

Γιʼ αυτό και για όλα τα υπόλοιπα… σε χειροκροτώ και ας μην το ακούς!!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε απαντηση στα παραπανω, να αναφερω οτι προχθες πηγα κι εγω για τεστ ΠΑΠ στη γιατρο μου και ΧΩΡΙΣ να της το πω μου ειπε αν θελω να παω στο δευτερο για vbac ή οχι! Μου ειπε απλα οτι ειναι καλυτερα να εχουν περασει 2 χρονια απο τον τοκετο για να ειμαστε σιγουροι, μια και η τομη μου δεν ειναι πολυ καλα και εχω και -ασημαντες ευτυχως- επιπλοκουλες! Κοριτσια μη μασατε :D !!

Link to comment
Share on other sites

 

Ενοχλήθηκα από το μήνυμα της φίλης Lucy και δεν μπορώ να μην το σχολιάσω. Λυπάμαι που πρέπει να απολογηθώ για την 'εμμονή' μου να γεννήσω φυσιολογικά. Η μάλλον για το γεγονός οτι πρέπει να είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε γυναίκας να επιλέξει τον τρόπο με τον οποίο θα φέρει μια ψυχή στον κόσμο.

 

Βρε κοπέλα μου, γιατί ενοχλήθηκες? Είπα πάρα πολλές φορές ότι αναφέρομαι στις ακραίες εκείνες περιπτώσεις που θεωρούν υποτιμητικό ή προσωπική αποτυχία να αναγκαστούν να γεννήσουν με καισαρική για ιατρικούς λόγους. Δεν συμφωνούμε σε αυτό? Προφανώς δεν ανήκω ούτε εγώ σε αυτή την κατηγορία, ούτε εσύ, ούτε οι άλλες κοπέλες που μιλάμε εδώ. Θεώρησα σχετικό το τόπικ να γράψω ότι είναι επικίνδυνη η εμμονή να γεννήσει κάποια με συγκεκριμένο τρόπο. Αυτό είπα και μιλούσα γενικά. Φυσικά και είμαι υπέρ του φ.τ.. και φυσικά θα έπρεπε όλες να ξεκινούν έχοντας τον φ.τ. στο μυαλό τους. Αν όμως τα πράγματα δεν πάνε όπως τα περιμένουν, είναι επικίνδυνο να εμμένουν στον φ.τ για λογους "τιμής". Ούτε σε αυτή την κατηγορία ανήκουμε όσες μιλάμε εδώ, γιατί βλέπω όλες είπαν ότι σε περίπτωση ανάγκης θα δέχονταν την καισαρική. Άρα και πάλι συμφωνούμε. Γιατί λοιπόν σε έθιξα?

 

Για παράδειγμα γνωστή μου δήλωνε εκ των προτέρων ότι θέλει να γεννήσει με συγκεκριμένο τρόπο αλλά όταν τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά, επέμενε στον τρόπο που ήθελε εκείνη γιατί όπως μου είπε αργότερα ντρεπόταν να κάνει πίσω για τα μάτια του κόσμου, γιατί επί 9 μήνες διαλαλούσε το πως ακριβώς θα γεννήσει. Αυτό είναι εμμονή. Γιατί εκείνη τη στιγμή δεν σκεφτόταν μήπως κάνει κακό με την επιμονή της στο παιδί, αλλά σκεφτόταν το τι θα πουν οι γύρω.

 

Όσο για τους γιατρούς, προφανώς και θα πρέπει να γίνεται προσεκτική επιλογή, θα πρέπει να είμαστε καλά ενημερωμένες και να διασταυρώνουμε τα πάντα. Αφού τα κάνουμε αυτά και έρθει η στιγμή της γέννας, πρέπει να εμπιστευτούμε τον γιατρό που έχουμε επιλέξει. Τα είπα και νωρίτερα αυτά. Λέω κάτι περίεργο?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Καισαρική έκανα αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω το κόλλημα όλων αυτών που μπαίνουν στο τόπικ του VBAC για να πούνε στις μητέρες που προσπαθούν για VBAC ότι κακώς προσπαθούνε για VBAC.

 

 

VBAC κάνουν οι μητέρες που είναι καλές υποψήφιες για VBAC, δηλαδή όταν έχουν όλες τις ιατρικές ενδείξεις ότι αξίζει να το προσπαθήσουν.

 

 

Είπα εγώ κάτι τέτοιο?

 

Προφανώς δεν είναι ολες καλές υποψήφιες. Το ίδιο λέω και εγώ.

 

Αγλαϊα μου δεν χρειάζεται τόση ειρωνία. Να συζητήσω μπήκα. Αν δεν έχεις διάθεση εσύ ή οποιαδήποτε άλλη να συζητήσει, απλώς αγνοήστε με. Δηλαδή σε ένα τόπικ μπαίνουν μόνο όσοι συμφωνούν μεταξύ τους... :confused: Ούτε και αφαίρεσα το δικαίωμα κανενός να κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο, ή να νιώθει όπως θέλει. Το να λέω ότι δεν καταλαβαίνω κάτι σημαίνει ότι του αφαιρώ κάποιο δικαίωμα?:roll: Εσύ νομίζω ότι μου αφαιρείς το δικαίωμα του λόγου, λέγοντας ότι δεν έχω δουλειά να γράφω σε αυτό το τόπικ.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτό το κόλλημα με τον φ.τ. Το θαύμα της γέννησης συντελείται όταν έρχεται ένα μωρό στον κόσμο, με οποιονδήποτε τρόπο. Όταν λοιπόν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος ή όταν υπάρχουν αυξημένοι κίνδυνοι, δεν καταλαβαίνω την επιμονή με τον φ.τ. ούτε καταλαβαίνω τις μητέρες που λένε ότι δεν "κατάφεραν" να γεννήσουν φυσιολογικά και νιώθουν τύψεις. Το θέμα είναι να έρθει το μωρό με ασφάλεια στον κόσμο και όχι το πως θα έρθει. Ούτε η καισαρική είναι καμιά τραυματική εμπειρία... Εγώ έκανα την πρώτη γέννα με καισαρική για ιατρικούς λόγους και τη δεύτερη πάλι με καισαρική εφόσον υπήρχε ο κίνδυνος για ρήξη της μήτρας. Για ποιο λόγο να το διακινδυνεύσω εφόσον δεν το διακινδυνεύει ούτε ο ίδιος ο γιατρός?

 

Για να μη πηγαίνεις πίσω… στο παραθέτω εδώ Lusy. Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες, στη στιγμή που το έγραψες και πες μας μετά αν έχουμε δίκαιο να μιλάμε με τον τρόπο που μιλάμε.

 

Καμία γυναίκα εδώ μέσα δεν είπε ότι θα κάνει με το έτσι θέλω φυσιολογικό τοκετό. Όμως καμία…..

 

Αν η γνωστή σου ήταν τόσο επίμονη, τότε το παραπάνω post θα έπρεπε να το εκφράσεις σε εκείνη.

 

Αυτό το θέμα ανοίχτηκε για να μαζέψουμε πληροφορίες για τις περιπτώσεις που μπορεί να γίνει ένα vbac, για να εξετάσουμε καλύτερα τους λόγους που μας οδήγησαν στη καισαρική, για να μάθουμε ότι η καισαρική δεν είναι μια απλή εγχείρηση και έχει πολλές παρενέργειες και επιπτώσεις και σε εμάς και στα μωρά μας, για να συνηδειτοποιησουμε πόσο εκμεταλλευόμενος είναι ο τοκετός, για να φωνάξουμε δυνατά σε όλες, μα σε όλες τις γυναίκες ότι πρέπει να ενημερώνονται καλύτερα για τα δικαιώματα τους πριν πάνε να γεννήσουν και για να συμπαρασταθούμε.. αν θες.. η μια στην άλλη.

 

Τώρα πες μου… που κολλάει σε όλο αυτό, το post σου????

Και το χειρότερο σε όλο αυτό είναι, ότι καταστρέφεται ένα πάρα πολύ χρήσιμο θέμα και μπορεί να γίνει ένα post η αιτία να κλείσει… Θα είναι πολύ κρίμα….

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναφερόμουν γενικά! Είδα τον τίτλο του τόπικ "φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική?" όπου υπάρχει ερωτηματικό και έγραψα κάποιες σκέψεις μου χωρίς να αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα. Ακόμη και αν δεν το εξέφρασα σωστά νομίζω το διευκρίνησα στη συνέχεια πολλές φορές, αλλά οι διευκρινήσεις πέρασαν από ορισμένους απαρατήρητες (δεν εννοώ εσένα)

 

Γιατί καταστρέφεται το θέμα? Ας αλλάξει ο τίτλος τότε σε "συλλογή πληροφοριών για vbac ή κάτι τέτοιο".

Τέλοσπάντων δεν θέλω να καταστρέψω κανένα θέμα και δεν έχω καμιά όρεξη για αντιπαραθέσεις.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

απλως πατησες στις ευαισθητες χορδες μας,αυτο ειναι ολο.εισαι σε ενα τοπικ που προσπαθουμε η μια να δινει κουραγιο στην αλλη,να μαζευουμε πληροφοριες,υλικο,και να μοιραζομαστε την θλιψη μας για τον τροπο που ηρθαν τα μωρα μας στον κοσμο,χωρις εμεις να μπορουμε να κανουμε κατι γι'αυτο(επειδη πολλες κοπελες εδω μεσα εκαναν καισαρικη χωρις να συντρεχει ιατρικος λογος,απλως επειδη το αποφασισε ο γιατρος,ή αλλες θελουν πολυ να ζησουν το θαυμα του φυσιολογικου τοκετου,κι ας εχουν μια καισαρικη στο ενεργητικο τους!)εγω προσωπικα εχω απεραντες τυψεις τις οποιες δουλευω πολυ για να τις πολεμησω,να βγω πιο δυνατη...

σημασια εχει να γνωριζουμε,να μην θεοποιουμε τους γιατρους και να απαιτουμε τα δικαιωματα μας...

στην τελικη ο γιατρος στην γεννα χρειαζεται κυριως οταν κατι στραβωσει,αν ολα πανε κατ'ευχην η φυση ξερει καλα την δουλεια της.και ευτυχως που υπαρχουν και οι γιατροι πια για να μειωνονται τα ποσοστα θνησιμοτητας και ολα τα δυσαρεστα παρελκομενα των παλαιοτερων χρονων που οι γυναικες γεννουσαν μονες τους.αλλα αυτοι πια εχουν καταντησει αηδια....

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

απλως πατησες στις ευαισθητες χορδες μας,αυτο ειναι ολο.εισαι σε ενα τοπικ που προσπαθουμε η μια να δινει κουραγιο στην αλλη,να μαζευουμε πληροφοριες,υλικο,και να μοιραζομαστε την θλιψη μας για τον τροπο που ηρθαν τα μωρα μας στον κοσμο,χωρις εμεις να μπορουμε να κανουμε κατι γι'αυτο(επειδη πολλες κοπελες εδω μεσα εκαναν καισαρικη χωρις να συντρεχει ιατρικος λογος,απλως επειδη το αποφασισε ο γιατρος,ή αλλες θελουν πολυ να ζησουν το θαυμα του φυσιολογικου τοκετου,κι ας εχουν μια καισαρικη στο ενεργητικο τους!)εγω προσωπικα εχω απεραντες τυψεις τις οποιες δουλευω πολυ για να τις πολεμησω,να βγω πιο δυνατη...

σημασια εχει να γνωριζουμε,να μην θεοποιουμε τους γιατρους και να απαιτουμε τα δικαιωματα μας...

στην τελικη ο γιατρος στην γεννα χρειαζεται κυριως οταν κατι στραβωσει,αν ολα πανε κατ'ευχην η φυση ξερει καλα την δουλεια της.και ευτυχως που υπαρχουν και οι γιατροι πια για να μειωνονται τα ποσοστα θνησιμοτητας και ολα τα δυσαρεστα παρελκομενα των παλαιοτερων χρονων που οι γυναικες γεννουσαν μονες τους.αλλα αυτοι πια εχουν καταντησει αηδια....

 

Συγγνώμη αν έκανα κάτι τέτοιο. Και εγώ μαζί σας είμαι και στην ουσία δεν διαφωνούμε σε κάτι. Μίλησα για περιπτώσεις εμμονής και εσείς ταυτιστήκατε αμέσως ενώ δεν μιλούσα προφανώς για εσάς, αφού όλες έχετε δεχτεί να κάνετε καισαρική.

Και άλλο είναι να έχεις τύψεις γιατί άφησες τον γιατρό να σε ξεγελάσει για να τελειώνει τη δουλειά του ή δεν εξάντλησες όλα τα περιθώρια και άλλο να έχεις τύψεις επειδή προέκυψε πράγματι κάποιο ιατρικό θέμα που θα αύξανε το ρίσκο του φ.τ.

Σαφώς δεν πρέπει να θεοποιούμε τους γιατρούς, αλλά ούτε και να τους καταδικάζουμε και να τους απαξιώνουμε συλλήβδην. Δεν είναι όλοι ίδιοι.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τελικά ποιός γιατρός ξεγεννάει με φτ μετά από καισαρική;;;;;

Ας μου δώσει κάποια ένα όνομα γιατρού και σε ποιό νοσοκομείο είναι (στην Αθήνα πάντα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ioanna_andorinha εχεις πμ

 

Απλα να ξερεις ειναι αρκετα ακριβη. Ισως εχει καμμια αλλη κοπελα πιο οικονομικο γιατρο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Σου έστειλα κι εγώ π.μ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να αλλαξουμε λιγο θεμα. Nομιζω οτι οι ιστοριες μαζεμενες σε ενα βιβλιο ειναι οτι καλυτερο θα εχει δημιουργηθει για την παταξη του φαινομενου ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ( ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥΚΟΥ).Εχετε περασει απο το μητερα Παρασκευη?αααααααααααχχχ

Μεχρι να μαζευτουν ολες οι ιστοριες σκεφτειτε : πως μπορουμε να τις κανουμε προσβασιμες σε καθε εγκυουλα στην Ελλαδα?

Επισης τι θα λεγατε να γραφαμε και γιατρο?Μηπως θα ηταν ακομα πιο αποτελεσματικο?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναβάζω μήπως δεν το είδατε;););)

Γνωρίζει καμία???

 

sory που δεν απαντήσαμε

καλό είναι να απέχουν οι δύο εγκυμοσύνες από 18 μήνες και πάνω

πιοια είναι η ηλικία σου?

είχες πάθει καμιά μόλυνση στην καισαρική?

το αίτιο της πρώτης καισαρικής ήταν μόνο η προωρώτητα ή και κάτι άλλο?

η καισαρική σου είναι χαμηλή εγκάρσια? (λογικά ναι)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να αλλαξουμε λιγο θεμα. Nομιζω οτι οι ιστοριες μαζεμενες σε ενα βιβλιο ειναι οτι καλυτερο θα εχει δημιουργηθει για την παταξη του φαινομενου ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ( ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥΚΟΥ).Εχετε περασει απο το μητερα Παρασκευη?αααααααααααχχχ

Μεχρι να μαζευτουν ολες οι ιστοριες σκεφτειτε : πως μπορουμε να τις κανουμε προσβασιμες σε καθε εγκυουλα στην Ελλαδα?

Επισης τι θα λεγατε να γραφαμε και γιατρο?Μηπως θα ηταν ακομα πιο αποτελεσματικο?

 

Πολύ έξυπνο και πολύ αξιόλογο αυτό που σκέφτεσαι..

Με μία φίλη προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να διαδώσουμε πως θα γίνει να μάθουν οι γυναίκες πως ο λόγος που οδηγούνται για καισαρική είναι κατά 99,9% για βόλεμα του γιατρού.

Εγώ που γέννησα στο ΙΑΣΩ με καισαρική, ήμουν σε 4κλινο. Όλες οι υπόλοιπες πάλι με καισαρική... Τυχαίο;;;;

Την Παρασκευή όντως είχε πολύ κίνηση... Το ΣΚ μία απίστευτη νέκρα και οι περισσότεροι γιατροί απουσίαζαν... Μαζί κ ο δικός μου... Τυχαίο;;;

 

Εγώ είμαι μέσα σε οτιδήποτε χρειαστείς. Και για να μαζέψουμε ιστορίες και για τη σύνταξή του, για τη συγγραφή του, για όλα...

Ίσως κ για τη δημιουργία ενός βίντεο που να εκθειάζει εν συντομία τα του θέματος και που θα ήταν πιο εύκολη η διάδοσή του μέσω ίντερνετ κ γνωστών σελίδων.

Link to comment
Share on other sites

sory που δεν απαντήσαμε

καλό είναι να απέχουν οι δύο εγκυμοσύνες από 18 μήνες και πάνω

πιοια είναι η ηλικία σου?

είχες πάθει καμιά μόλυνση στην καισαρική?

το αίτιο της πρώτης καισαρικής ήταν μόνο η προωρώτητα ή και κάτι άλλο?

η καισαρική σου είναι χαμηλή εγκάρσια? (λογικά ναι)

 

Τι σημαίνει χαμηλή εγκάρσια; και πως καταλαβαίνουμε γενικά τι τομή έχουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Οι επιπλοκές αυτές συμβαίνουν στο 3-5% των περιπτώσεων που κάνουν vbac και μπορεί να είναι η ρήξη μήτρας, που σημαίνει πως μπορεί να χαθεί το παιδί, να χαθεί η μητέρα, να χαθεί η μήτρα ή και όλα μαζί. Η απόφαση είναι δική σου."

το ποσοστό των επιλοκών δεν είναι σε καμιά περίπτωση τόσο μεγάλο η ρηξη συμβαίνει από 0,25 % μέχρι και 14% όταν υπάρχουν πολλοί ενοχοποιητηκοί παράγοντες (πχ: δυο καισαρικές, μεγάλη ηλικία μητέρας, και μικρό μεσοδιάστημα κυήσεων όλες αυτοί οι παράγοντες σε μία γυναίκα)

κάνε το πόιντ σύστεμ να δείς το ποσοστό ρήξης για την δικιά σου περίπτοση:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28932&page=65

 

αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για να γεννήσεις φυσιολογικά πρέπει να αλάξεις γιατρό

 

ο συγγεκριμένος δεν γνωρίζει καθόλου για το εν λόγω θέμα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κ για τη δημιουργία ενός βίντεο που να εκθειάζει εν συντομία τα του θέματος και που θα ήταν πιο εύκολη η διάδοσή του μέσω ίντερνετ κ γνωστών σελίδων.

βιντεο !!! ναι πολυ καλο!!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τελικά ποιός γιατρός ξεγεννάει με φτ μετά από καισαρική;;;;;

Ας μου δώσει κάποια ένα όνομα γιατρού και σε ποιό νοσοκομείο είναι (στην Αθήνα πάντα)

 

έχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

sory που δεν απαντήσαμε

καλό είναι να απέχουν οι δύο εγκυμοσύνες από 18 μήνες και πάνω

πιοια είναι η ηλικία σου?

είχες πάθει καμιά μόλυνση στην καισαρική?

το αίτιο της πρώτης καισαρικής ήταν μόνο η προωρώτητα ή και κάτι άλλο?

η καισαρική σου είναι χαμηλή εγκάρσια? (λογικά ναι)

 

Δεν πειράζει που δεν απαντήσατε αμέσως.Γι'αυτό το ξαναέβαλα,με τόσα που γράφονται.........;);););)

είμαι 29 τώρα(28 γέννησα)

Δεν υπήρχε καμία μόλυνση(ούτε μάθαμε γιατί έσπασαν ξαφνικά τα νερά.οι εξετάσεις ήταν πεντακάθαρες)

Η πρώτη καισαρική έγινε μόνο για την προωρότητα εφόσον είχα ήδη 1 μήνα σπασμένα τα νερά και ναι η τομή είναι χαμηλά.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...