Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Μένω Καλαμάτα και ως τώρα μόνο για έναν γιατρό έχω ακούσει οτι αναλαμβάνει αλλά έχει φερθεί απαράδεκτα σε καλή μου φίλη και δεν πρόκειται ούτε τη γνώμη του να ζητήσω...

ο δικός μου γιατρός όταν του ανέφερα το vbac μου είπε οτι είναι πολύ δύσκολο και οτι για να το προσπαθήσω πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 5 χρόνια(!) απο την προηγούμενη καισαρική και επίσης οτι ο ίδιος δεν αναλαμβάνει τέτοια ευθύνη γιατί το θεωρεί εξαιρετικά ριψοκίονδυνο....

οπότε θα αρκεστώ να θαυμάζω όσες το καταφέρνουν και δυστυχώς να με τσιμπάει και ένα μικρό αγκαθάκι ζήλιας κάθε φορά που ακούω οτι κάποια γέννησε φυσιολογικά....:(

τουλάχιστον τα καταφέραμε μια χαρά με το θηλασμό και παρηγοριέμαι κάπως.....

τουλάχιστον ο γιατρός σου είναι ειλικρινής και πολλά μπράβο του για αυτό.

Δεν σου πουλάει φούμαρα του τύπου θα δούμε, θα το προσπαθήσουμε κλπ

 

Αξίζει να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες και να κάνεις ίσως copy/paste ότι σε αγγίζει επειδή μάλλον θα θέλεις να ανατρέξεις και πάλι στα λόγια αυτά.

 

Δες και μερικά λινκς

http://www.birthchoices.gr/blog/

http://www.gynaikologos.net/VBAC.html

http://www.eutokia.gr/2009-02-11-15-11-43 (στο Α12 ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τον καρδιοτοκογράφο, στο Γ7 για το κόψιμο του ομφάλιου λώρου, και πολλά άλλα ενδιαφέροντα)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απλά απ' τη στιγμή που θα σου μπουν υποψίες για κάποιο θέμα σου αξίζουν συγχαρητήρια που δεν το άφησες έτσι και που έκανες τα απαραίτητα για να νικήσεις το κατεστημένο. Εκεί παίζει ρόλο και η προσωπικότητά σου έτσι δεν είναι; Δεν επαναπαύεσαι και δεν διαλέγεις την εύκολη οδό... πας κόντρα στο ρεύμα παλεύοντας για έναν σκοπό.. Αυτό είναι αξιοθαύμαστο σε έναν άνθρωπο γι ' αυτό και είπα μπράβο στη Rosie...

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Αν δε θέλει να «κουνήσει» κάποιος και δίπλα στο Κέντρο Φυσικού τοκετού να έμενε δεν θα άλλαζε κάτι. Η ενημέρωση έρχεται με τους πιο απίθανους τρόπους στα πια απίθανα μέρη αρκεί να έχουμε ανοίξει την «κεραία»!

 

Στα μάτια της κολλητής μου που είναι έγκυος και εμπιστεύεται τυφλά τον γιατρό της και δεν θέλει καθόλου να με ακούσει, βλέπω τον εαυτό μου πριν 2,5 χρόνια. Ακριβώς και αυτή όπως και εγώ τότε, ότι και να άκουγα, έμπαιναν από το ένα αυτή και έβγαιναν από το άλλο.

 

Ο χρόνος πίσω δε γυρίζει και τα μοιρολόγια μας για εκείνη τη στιγμή δε βγάζουν πουθενά. Τα παιδιά μας είναι ΖΩΝΤΑΝΑ!!!!! Κάθε φορά που μου έρχονται σκέψεις αρνητικές για την καισαρική, κοιτάζω το κοριτσάκι μου και τρέχω στην αγκαλιά της. Χαίρομαι που είναι καλά και προσπαθώ με τις πράξεις μου να επανορθώσω για όλα όσα πιθανών να της έκαναν κακό εξαιτίας της καισαρικής. Πιστεύω ακράδαντα πλέον ότι με την αγάπη που της δίνω επανορθώνω…

 

;);). Ο τελικός σκοπός όλης της διαδικασίας κατά τη γνώμη μου είναι η αγάπη... με όποιον τρόπο και αν ¨γεννιέται¨ .

 

 

Συνειδητοποίησα ότι ενοχή και μητρότητα πάνε πακέτο. πάντα θεωρείς ότι έπρεπε να έχεις κάνει κάτι παραπάνω/ καλύτερο/ διαφορετικό/ μπλα μπλα. Όταν έγραψα για ευχάριστο τοκετό εννούσα για κάτι που να μη σου προκαλεί το άγχος και την απόλυτη μοναξιά που βίωσα εγώ, όπως και η φίλη που έγραψε παρπάνω, ούτε και το αίσθημα ότι δεν ελέγχεις απολύτως τίποτα. Εμένα αυτό με τσάκισε. Τελικά αυτό το τόπικ είναι ψυχοθεραπευτικό.....

 

Δεν ξέρω αν διάβασες καθόλου βιβλία του Λεμπουαγιέ, αναφέρει ότι ο τοκετός είναι μια «μοναχική» διαδικασία. Πρέπει κάτι να πεθάνει μέσα στη μητέρα που γεννά, κι αυτός είναι ο εγωισμός της για να μπορέσει να αφιερώσει τον εαυτό της στο παιδί που έρχεται. Πρέπει κατά τη γνώμη μου να «πονά» (όχι απαραίτητα σωματικός πόνος αλλά πιστεύω ότι βοηθάει) γιατί σαν όντα δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι για «ευχάριστη γέννα». Πονάμε κι εμείς που γεννάμε, πονάει και το μικρό που έρχεται και μέσα από τον πόνο αυτό γίνεται η κάθαρση, γεννιέται η απόλυτη αληθινή αγάπη.

 

να σας πω ξεκολλατε!!!

Μετα εχουμε ευθηνη. Πως θα δουλεψουμε την εμπειρια μεσα μας και πως θα επιλεξουμε καταστασεις τη δευτερη φορα.Δεν το παιζω εξυπνη και ατρομητη αλλα αν ειχα καταληξει τελικα καισαρικη στο επομενο παιδι θα εκανα vbac σπιτι μου με τις μαιες η αν ειχα τα φραγκα θα πηγαινα Χαβαη.

 

Yogamama εύγε!!!!

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω πολινα ειχα πανω απο 30 ωρες(χωρις υπερβολη) εντονη φαγουρα σε ολο μου το σωμα και το προσωπο απο την επισκλειριδιο και ουτε να κοιμηθω πεντε λεπτα δε μπορεσα ,το πρωτο 24ωρο....

παλι ομως δυσκολευομαι να καταλαβω γιατι δεν ζηταγα το παιδι, εστω να το εχω και διπλα μου και δεχτηκα να περασει τις πρωτες ωρες της ζωης του στο θαλαμο με αλλα 30 μωρα να κλαινε ολα μαζι ....

ενω τωρα με τη μπεμπα δε μπορουσα καν να διανοηθω οτι δεν θα την εχω ολη την ωρα μαζι μου....

 

Ακριβώς το ίδιο αναρωτιέμαι κι εγώ. Πολλές φορές δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ όταν το σκέφτομαι. Πώς δέχτηκα και άφησα το παιδάκι μου 4 μέρες μόνο του σε ένα θάλαμο; Γιατί δεν απαιτούσα να το έχω κοντά μου; Γιατί δεν τη θήλασα αμέσως και τους άκουσα ότι δεν πρέπει λόγω των φαρμάκων της καισαρικής; Και πολλά ακόμα γιατί και πώς, που νιώθω ότι θα με βασανίζουν για πάντα...

ΥΓ: Όσο για την επισκληρίδιο κι εγώ είχα φαγούρα για 2 μέρες σε όλο το σώμα.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η μπουρδα με τα φαρμακα της επισκληρηδίου....Λες και δεν είναι μέσα σου το παιδί όταν κάνεις την επισκληρηδιο. Ο θηλασμός τους μαρανε...

το αγοράκι μου: 20/11/2009

η κορούλα μου: 4/10/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι για παντα diamantaki ...μονο που τα συνειδητοποιουμε ειναι πολυ μεγαλο βημα....

 

Μακάρι κάποια στιγμή να νιώσω καλύτερα και να καταφέρω να ξεπεράσω όλα αυτά τα συναισθήματα. Προς το παρόν χαίρομαι που τουλάχιστον μπορώ να τα μοιραστώ με ανθρώπους που μπορούν να με καταλάβουν..

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

O Shipp πρότεινε ένα τρόπο για να βρίσκει το ποσοστό με το οποίο κυνδινεύει να πάθει ρήξη μήτρας μια γυναίκα που επιχειρεί να κάνει φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.

Πρότεινε να βαθμολογούνται οι γυναίκες με πόντους και από αυτούς τους πόντους προκύπτει ο βαθμός επικινδυνότητας για ρήξη.

 

  • 2 πόντοι για τις γυναίκες που έχουν δύο ή περισσότερες καισαρικές
  • 1 πόντος όταν το μεσοδιάστημα των κυήσεων είναι μικρότερο από 18 μήνες
  • 1 πόντος για ηλικίες μητέρων 30 – 39 ετών
  • 2 πόντοι για ηλικία μητέρας μεγαλύτερης ή ίσης των 40 ετών
  • Μείον 1 πόντο για γυναίκες που έχουν στο ιστορικό τους κάποιο φυσιολογικό τοκετό

Τα ποσοστά του κινδύνου για ρήξη όπως διαμορφώνονται από τους συλεχθείς πόντους καθορίζονται ως εξής:

 

  • 0 πόντοι κίνδυνος έως 0,25%
  • 1 πόντοι κίνδυνος έως 1,11%
  • 2 πόντοι κίνδυνος έως 2,43%
  • 3 πόντοι κίνδυνος έως 3,70%
  • 4 πόντοι κίνδυνος έως 14,29%

Η προαναφερόμενη μέθοδος είναι ιδανική στην επίλογή κατάληλης υποψήφιας για φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.

 

 

το βρήκα εδώ:

 

 

 

http://informahealthcare.com/doi/abs/10.1080/14767050801891606

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο αναρωτιέμαι κι εγώ. Πολλές φορές δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ όταν το σκέφτομαι. Πώς δέχτηκα και άφησα το παιδάκι μου 4 μέρες μόνο του σε ένα θάλαμο; Γιατί δεν απαιτούσα να το έχω κοντά μου; Γιατί δεν τη θήλασα αμέσως και τους άκουσα ότι δεν πρέπει λόγω των φαρμάκων της καισαρικής; Και πολλά ακόμα γιατί και πώς, που νιώθω ότι θα με βασανίζουν για πάντα...

ΥΓ: Όσο για την επισκληρίδιο κι εγώ είχα φαγούρα για 2 μέρες σε όλο το σώμα.

 

Το διαμαντακι εκανε την αρχη με τις ιστοριες.Οι επομενες που θα στειλετε βαλτε μεσα και κανα τηλεφωνο και περιοχη που μενετε. Σκεφτομαι να τις φωτοτυπησουμε κ να φτιαξουμε ενα βιβλιο οταν συναντηθουμε.Αντε καλη αρχη , βαζουμε ενα λιθαρακι σε αυτη τη χαωδη κατασταση...

 

Διαμαντακι καλυτερα που αντεξες χωρις το μωρο γιατι ετσι κιαλλιως οσο και να απαιτουσες δε θα σου το εδιναν. Φανταζεσαι να ειχες και νευρα μαζι με ολα τα αλλα ?

Και εγω ειχα φαγουρα απο την επισκληριδιο και μαλιστα παγωνα τρελα και εκανα και σπασμους .

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η μπουρδα με τα φαρμακα της επισκληρηδίου....Λες και δεν είναι μέσα σου το παιδί όταν κάνεις την επισκληρηδιο. Ο θηλασμός τους μαρανε...

 

 

Ποσο δικιο εχεις!!

ειναι ολα φουμαρα!

σιγουρα τα φαρμακα μπορει να περασουν εως ενα μικρο ποσοστο στο μωρο μεσω θηλασμου αλλα το να σε αποτρεπουν να βαζεις το μωρο στο στηθος ειναι απαραδεκτο!!

εμενα την τριτη μερα μου κατεβηκε το πρωτογαλα και θηλασα αμεσως.

κανεις δεν μου ειπε μη θηλαζεις.ισα ισα με ενθαρρυναν κιολας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O Shipp πρότεινε ένα τρόπο για να βρίσκει το ποσοστό με το οποίο κυνδινεύει να πάθει ρήξη μήτρας μια γυναίκα που επιχειρεί να κάνει φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.

Πρότεινε να βαθμολογούνται οι γυναίκες με πόντους και από αυτούς τους πόντους προκύπτει ο βαθμός επικινδυνότητας για ρήξη.

 

  • 2 πόντοι για τις γυναίκες που έχουν δύο ή περισσότερες καισαρικές
  • 1 πόντος όταν το μεσοδιάστημα των κυήσεων είναι μικρότερο από 18 μήνες
  • 1 πόντος για ηλικίες μητέρων 30 – 39 ετών
  • 2 πόντοι για ηλικία μητέρας μεγαλύτερης ή ίσης των 40 ετών
  • Μείον 1 πόντο για γυναίκες που έχουν στο ιστορικό τους κάποιο φυσιολογικό τοκετό

Τα ποσοστά του κινδύνου για ρήξη όπως διαμορφώνονται από τους συλεχθείς πόντους καθορίζονται ως εξής:

 

  • 0 πόντοι κίνδυνος έως 0,25%
  • 1 πόντοι κίνδυνος έως 1,11%
  • 2 πόντοι κίνδυνος έως 2,43%
  • 3 πόντοι κίνδυνος έως 3,70%
  • 4 πόντοι κίνδυνος έως 14,29%

Η προαναφερόμενη μέθοδος είναι ιδανική στην επίλογή κατάληλης υποψήφιας για φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.

 

 

το βρήκα εδώ:

 

 

 

http://informahealthcare.com/doi/abs/10.1080/14767050801891606

 

 

μαριαλ πολυ χρησιμος ο πινακας που παρεθεσες!

και αποδεικνυει περιτρανα οτι οσα ακουγονται για την επικιδυνοτητα ειναι μυθος!

 

προσωπιικα εχω 0 βαθμους!!:lol::lol::lol::lol::lol:

μου εφτιαξες τη μερα!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γλυκα...εχω ανατριχιασει με ολες σας.

Polinaki μου...Σας επαναλαμβανω οτι και ο φυσιολ.τοκετος αφηνει πολλα τραυματα...

Και εγω νιωθω οτι το μωρακι μου γεννηθηκε πολυ βιαια.Βεβαια δεν αφηνω να με καταβαλλει αυτο.Μπηκα εδω για να δω που θα με οδηγησει αυτη η εμπειρια/ Στο χερι μας ειναι αν θα το κανουμε χειροτερο ολο αυτο...

 

Συζηταω με μια γυναικα μελος των παγκοσμιων οργανωσεων φυσικου τοκετου, καισαρικων τοκετων κλπ κλπ. Μεχρι τα Χριστουγεννα θα βρουμε τροπους να βρεθουμε ολες μαζι και να φτιαξουμε μια ομαδα υποστηριξης. Ειναι βαρια τα θεματα αυτα για την ψυχη.

 

Δε γινεται αλλιως...

Μεχρι τοτε στειλτε μου ενα ιμειλ στο [email protected] η καθεμια με την ιστορια σας και αν κανατε δευτερο μωρο πως , που και με ποιο γιατρο.

Εχω και εγω το ταρζανακι μου που δεν μου αφηνει χρονο ουτε για γιογκα...

ομως ολα γινονται για καποιο λογο

 

yogamama γέννησες φυσιολογικά και παρολαυτά θεωρείς οτι

γεννήθηκε βίαια το μωράκι σου??? γιατί?

συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη αλλά μου κάνει εντύπωση....

Εμένα πάντως αν κάνω μια γενική επισκόπηση της όλης εμπειρίας αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι οτι η μικρή μου δεν ήταν έτοιμη ακόμα να βγει....δεν ήθελε ακόμα...και αυτό το ξέρω απο τα λόγια και του γυναικολόγου μου αλλά και της παιδιάτρου μας που ήταν παρούσα στο χειρουργείο...Συγκεκριμένα η παιδίατρος μου είπε:

-έχω δει εκατοντάδες παιδιά να γεννιούνται αλλά να κραταέι τόση πολλή αντίσταση για να μη βγει, πρωτη φορά μου συνέβη με μωρό...

 

αφού γιαυτό πανικοβλήθηκα κι τελικά μου έκανε μέθη ο αναισθησιολόγος....ο γιατρός τραβούσε με τόση δύναμη για να τη βγάλει που με ταρακουνούσε ολόκληρη...:(

 

(Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά....θες να σου στείλουμε με μέιλ την ιστορία της γέννας μας?)

 

 

fairytale, ακριβώς όπως τα περιγράφεις το ένιωσα κι εγώ, το σκίσιμο, που βγάλαν το μωρό, σα να σου αρπάζουν την ψυχή εκείνη την ώρα...:(

Ήμουν τυχερή που ήμουν ξύπνια όμως και που τη θήλασα σχεδόν αμέσως...να ' ναι καλά εκείνη η μαία.

Πάντως και αυτό που λέτε με τις ώρες μακριά απ' το μωρό...αχ,ποσα δε ξέρεις...την επόμενη φορά θα επανορθώσω, έστω στο 2ο.

 

τι εννοείς???

εμένα την είχαν για κάποιες ώρες όπως είπα κάτω και άργησαν να μου τη φέρουν...αλλά μου είπαν οτι την κράτησαν προληπτικά στη θερμοκοιτίδα για να σταθεροποιήσει τη θερμοκρασία της....:confused:

είμαι σίγουρη οτι της έδωσαν γάλα....έ τόσες ώρες αποκλείεται αν μην πείνασε το αστεράκι μου....

ευτυχώς όμως τελικά το πάλεψα και θηλάσαμε και συνεχίζουμε ακόμα!

Σίγουρα στο 2ο θα απαιτήσω να έρθει στο δωμάτιο μαζί μου απευθείας!

Link to comment
Share on other sites

yogamama γέννησες φυσιολογικά και παρολαυτά θεωρείς οτι

γεννήθηκε βίαια το μωράκι σου??? γιατί?

συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη αλλά μου κάνει εντύπωση....

Εμένα πάντως αν κάνω μια γενική επισκόπηση της όλης εμπειρίας αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι οτι η μικρή μου δεν ήταν έτοιμη ακόμα να βγει....

 

 

ακριβως το ιδιο και ο δικος μου...δεν ηθελε να βγει ακομα η ισως ασυναισθητα δεν τον αφηνα εγω να βγει , ο τραχηλος μου...

Αυτο συζηταμε εδω . Τι σου κανει εντυπωση?Δε λεμε οι υπολοιπες Οτι και ο φυσιολογικος τοκετος εχει πολυ τραυμα???.

Καταρχας ξεκινησα να γεννησω σπιτι για ενα 24ωρο και μετα συνεχισα στο Κεντρο φυσικου τοκετου καθοτι δεν εκανα καθολου σχεδον διαστολη ενω ειχα συσπασεις.Βγηκε λωροδεμενος, ειχε το χερι στο πηγουνι, στις εξωθησεις με παταγανε 2 μαιες στην κοιλια(δεν θελεις να το ζησεις)και 2 τραβαγανε απο κατω (επισης δε θες να το ζησεις), ειχα σχεδον 3 μερες συσπασεις και εκανα βαθια καθισματα τουλαχιστον 12 ωρο ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ.Η μαια πηγε να τον πιασει και της εφυγε προς τα πισω , ειχε τοσο πολυ απογοητευτει και αυτη.Η επισκληριδιος με χαλαρωσε λιγο απο τους πονους και την κουραση 3 ημερων. Στην τελευταια δοση επισκληριδιου (3 μικρες στο συνολο) εριξε τους σφυγμους και τα εκανε πανω του. Αν δεν μου ειχαν βαλει επισκληριδιο δε μπορουσα με τιποτα να γεννησω.Ενιωθα σαν να γενναγα μονη μου . Ο ταρζανικος μου ενιωθα οτι δε βοηθαγε καθολου(ηταν και μονο 2900κ). Μου βγηκαν τα ματια εξω και τον εσπρωξα χωρις να νιωθω καλα καλα τις συσπασεις.

Απλα δεν ηθελε να βγει ακομα. Θα τον περιμενα και μια εβδομαδα με συσπασεις , δεν με πειραζε , εκανα αναπνοες του Λεμπουαγιε , το χα. Ομως επειδη μου ειχαν σπασει τα νερα οι μαιες επρεπε να γεννησω

 

ΝΑΙ ΕΧΕΤΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ Την ιστορια τοκετου. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς???

εμένα την είχαν για κάποιες ώρες όπως είπα κάτω και άργησαν να μου τη φέρουν...αλλά μου είπαν οτι την κράτησαν προληπτικά στη θερμοκοιτίδα για να σταθεροποιήσει τη θερμοκρασία της....:confused:

είμαι σίγουρη οτι της έδωσαν γάλα....έ τόσες ώρες αποκλείεται αν μην πείνασε το αστεράκι μου....

ευτυχώς όμως τελικά το πάλεψα και θηλάσαμε και συνεχίζουμε ακόμα!

Σίγουρα στο 2ο θα απαιτήσω να έρθει στο δωμάτιο μαζί μου απευθείας!

 

 

fairytale μου, δεν εννοούσα κάτι κακό για εσένα (ή για οποιαδήποτε άλλη κοπέλα). Το ''δεν ξέρεις'' (υποθέτω γι' αυτό ρωτάς αφού το έκανες bold) ήταν κάτι γενικό. Δηλαδή πόσα δεν ξέρει μια κοπέλα όταν πάει να γεννήσει για 1η φορά...όσον αφορά τον τοκετό και τα σχετικά όπως και το θηλασμό, όπου αν πέσει σε λάθος χέρια (πέρα από την έκβαση του τοκετού) αποχωρίζεται πολλές φορές δίχως λόγο το μωρό της με αποτέλεσμα να καθυστερήσει το θηλασμό ή και να μην πετύχει καν. Χώρια που τόσα μωράκια μένουν μακριά απ' τις μανούλε τους τις πρώτες ώρες της ζωής τους...

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαριαλ πολυ χρησιμος ο πινακας που παρεθεσες!

και αποδεικνυει περιτρανα οτι οσα ακουγονται για την επικιδυνοτητα ειναι μυθος!

 

προσωπιικα εχω 0 βαθμους!!:lol::lol::lol::lol::lol:

μου εφτιαξες τη μερα!!

 

 

Κι εγώ επίσης! Πολύ ενθαρρυντικό! :roll:

 

:D Κι εγώ 0 βαθμούς βγάζω σύμφωνα με αυτό τον πίνακα! Τέλειαααααααααα!!!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα στο 2ο θα απαιτήσω να έρθει στο δωμάτιο μαζί μου απευθείας!

Εγώ δεν τους άφησα να την πάρουν να την πάνε πουθενά!!

Θα τους δάγκωνα εκείνη την ώρα!!!

Η μικρή δεν έφυγε δευτερόλεπτο από πάνω μου!!

Με έβαλαν σε ένα φορείο και με ανέβασαν στο δωμάτιο και το μωρό μου ήταν μαζί μου...

Δεν κοιμήθηκε καν στο "πυρεξάκι"

Κοιμάται μαζί από την πρώτη στιγμή!!!

 

Ο άντρας μου είχε να λέει

"Δεν αφήνει κανέναν να πάρει το μωρό! Δεν το δίνει"

 

Να ξέρετε λοιπόν ότι γίνεται, και αν διαφωνούν...

υπογράφετε και φεύγετε!

Έχουν απίστευτο θράσος και μόνο με θράσος μπορείς να τους αντιμετωπίσεις...

Link to comment
Share on other sites

στα δημοσια λεει δεν γινεται ρε Ευη!

Όντως δε γίνεται...

Ήταν και ο λόγος που τελικά πήγα σε ιδιωτικό και για να έχω μαζί μου τη μαία μου! (δεν την αλλάζω με τίποτα)

 

Για πες που κανω ποστ/σου στελνω e-mail για το Blog?

Link to comment
Share on other sites

Όντως δε γίνεται...

Ήταν και ο λόγος που τελικά πήγα σε ιδιωτικό και για να έχω μαζί μου τη μαία μου! (δεν την αλλάζω με τίποτα)

 

Για πες που κανω ποστ/σου στελνω e-mail για το Blog?

 

ετοιμο ?? Γιουπιιι!!!

Ναι στειλε στο ιμειλ που εχω εκει [email protected]

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Όντως δε γίνεται...

Ήταν και ο λόγος που τελικά πήγα σε ιδιωτικό και για να έχω μαζί μου τη μαία μου! (δεν την αλλάζω με τίποτα)

 

Για πες που κανω ποστ/σου στελνω e-mail για το Blog?

 

Ολα τα μαιευτηρια ιδια ειναι, και θελουν πολυ θρασος. Συγχαρητηρια που τα καταφερες και τους επεισες!

Εγω γεννησα σε ιδιωτικο, επεμενα, δεν ειχε κανενα προβλημα το παιδι αλλα μου την πηραν με το ζορι για 2 ωρες, οσο ημουν στην ανανηψη. Μετα μου την εφεραν και θηλασα αμεσως.

Τις επομενες ημερες μου την επαιρναν καθε πρωι να τη δει ο παιδιατρος για 1-3 ωρες. Ειμαι σιγουρη οτι ενω ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο και ειχα γαλα, της εδωσαν και συμπληρωμα. Εκανα μεγαλη φασαρια ενα πρωι, γιατι ειχα να τη θηλασω απο τις 2 το πρωι, την πηραν στις 6 και μου την εφεραν στις 9 μετα τον παιδατρο και το παιδι ειχε υφος απλανες, σαν να κοιμαται ορθιο, κατι της ειχαν δωσει :( Μην σας πω οτι το παιδι εχει προβλημα στο στομαχι και υποψιαζομαι οτι κατι παιχτηκε εκει....:evil: Εχω ταλαιπωρηθει πολυ.

 

Yogamama πολυ καλη η προσπαθεια που κανεις εδω και η περιγραφη σου ηταν συγκλονιστικη. Για να ειμαι ειλικρινης ενω ηθελα 3 παιδια, μετα την καισαρικη εχω παθει μια φοβια και δεν θελω να κανω αλλο, με ενοχλει ακομα η τομη και φοβαμαι παρα πολυ να ξανακανω εγχειριση, μαλιστα λεει ανοιγουν την ιδια την τομη (αουτς!).

Ειναι ολες πολυ θαρραλεες που επιθυμουν να κανουν και φτ μετα απο καισαρικη....μπραβο...να μας δινετε κι εμας κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites

...

Απλα δεν ηθελε να βγει ακομα. Θα τον περιμενα και μια εβδομαδα με συσπασεις , δεν με πειραζε , εκανα αναπνοες του Λεμπουαγιε , το χα. Ομως επειδη μου ειχαν σπασει τα νερα οι μαιες επρεπε να γεννησω

 

Απορία: Γιατί σου είχαν σπάσει τα νερά;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα μαιευτηρια ιδια ειναι, και θελουν πολυ θρασος. Συγχαρητηρια που τα καταφερες και τους επεισες!

Εγω γεννησα σε ιδιωτικο, επεμενα, δεν ειχε κανενα προβλημα το παιδι αλλα μου την πηραν με το ζορι για 2 ωρες, οσο ημουν στην ανανηψη. Μετα μου την εφεραν και θηλασα αμεσως.

Τις επομενες ημερες μου την επαιρναν καθε πρωι να τη δει ο παιδιατρος για 1-3 ωρες. Ειμαι σιγουρη οτι ενω ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο και ειχα γαλα, της εδωσαν και συμπληρωμα. Εκανα μεγαλη φασαρια ενα πρωι, γιατι ειχα να τη θηλασω απο τις 2 το πρωι, την πηραν στις 6 και μου την εφεραν στις 9 μετα τον παιδατρο και το παιδι ειχε υφος απλανες, σαν να κοιμαται ορθιο, κατι της ειχαν δωσει :( Μην σας πω οτι το παιδι εχει προβλημα στο στομαχι και υποψιαζομαι οτι κατι παιχτηκε εκει....:evil: Εχω ταλαιπωρηθει πολυ.

 

Yogamama πολυ καλη η προσπαθεια που κανεις εδω και η περιγραφη σου ηταν συγκλονιστικη. Για να ειμαι ειλικρινης ενω ηθελα 3 παιδια, μετα την καισαρικη εχω παθει μια φοβια και δεν θελω να κανω αλλο, με ενοχλει ακομα η τομη και φοβαμαι παρα πολυ να ξανακανω εγχειριση, μαλιστα λεει ανοιγουν την ιδια την τομη (αουτς!).

Ειναι ολες πολυ θαρραλεες που επιθυμουν να κανουν και φτ μετα απο καισαρικη....μπραβο...να μας δινετε κι εμας κουραγιο.

 

Χαρα Μαρια μακαρι να κανουμε ομαδα υποστηριξης ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ.Δεν εχεις τιποτα να φοβασαι . Το σωμα σου φτιαχτηκε για να γενναει. Την τομη φανταζομαι θα μας πουνε τι πρεπει να γινει.Θα επικοινωνησω και με μια μαια σπιτιου που μου ειχε πει οτι εχει ξεγεννησει hvbac και κανει μια ενεργειακη καθαρση πριν μεινει εγκυος η γυναικα -δε θυμαμαι σας το ειχα πει τοτε εδω!

 

Τα νερα τα σπανε γιατι ειναι τροπος να ξεκινησει διαστολη αλλα δεν πιανει παντα. Οπως και να το κανεις ειναι παρεμβαση ομως. Εφοσων ηθελα μη παρεμβατικο τοκετο δεν επρεπε να συναινεσω...

Κοριτσια εγω νιωθω πολυ κοντα σας γιατι ουσιαστικα , λογω επισλκηριδιου και πατηματων δεν ενιωσα ακριβως πως ειναι η εξωθηση, και επισης ο μικρος μου γεννηθηκε με το ζορι. Η δασκαλα μου γιογκα(εγκυων και μωρων , με αντρα βοηθο μητροτητας) στην Αγγλια μου ειπε πως επρεπε να διωξω τις μαιες και να πιω κανα κρασακι. Δεν ηταν να γεννησω ακομα παρολο που ειχα συσπασεις. Σχεδον ολες οι πρωτοτοκες κανουν μερες!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

...Για να ειμαι ειλικρινης ενω ηθελα 3 παιδια, μετα την καισαρικη εχω παθει μια φοβια και δεν θελω να κανω αλλο, με ενοχλει ακομα η τομη και φοβαμαι παρα πολυ να ξανακανω εγχειριση, μαλιστα λεει ανοιγουν την ιδια την τομη (αουτς!).

Ειναι ολες πολυ θαρραλεες που επιθυμουν να κανουν και φτ μετα απο καισαρικη....μπραβο...να μας δινετε κι εμας κουραγιο.

Ναι, ανοίγουν την ίδια τομή, έτσι έκανε η γυναίκα μου τα δύο μας παιδιά.

Όπως λένε στη δεύτερη καισαρική είναι ποιό εύκολα τα πράγματα. Ο φόβος είναι κακός σύμβουλος. Και για vbac να πας καλό είναι να μην φοβάσαι και να είσαι δεκτική στο κάθε ενδεχόμενο.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ανοίγουν την ίδια τομή, έτσι έκανε η γυναίκα μου τα δύο μας παιδιά.

Όπως λένε στη δεύτερη καισαρική είναι ποιό εύκολα τα πράγματα. Ο φόβος είναι κακός σύμβουλος. Και για vbac να πας καλό είναι να μην φοβάσαι και να είσαι δεκτική στο κάθε ενδεχόμενο.

 

 

ο δικός μου γυναικολόγος ισχυριζεται οτι το σημειο που ανοιγει στη δευτερη καισαρικη ειναι λιγα χιλιοστα πανω απο την πρωτη τομη.και αυτο γιατι ειναι δυσκολοτερο να επουλωθει το ιδιο σημειο 2η φορα.παιρνει πιο πολυ χρονο.

 

οταν το ειπε φρικαρα λιγο και του λεω: "καλα 2 τομες θα εχω;δεν θα φαινεται παρα πολυ ασχημε;"

αυτος λεει: "οχι βρε,οταν επουλωθει θα ειναι σαν να ειναι μια τομη απλα λιγο πιο φαρδια,κατα 1 εκατοστο περιπου."

 

οποτε αυτα απο μενα.μακαρι να μη χρειαστει δευτερη φορα καισαρικη.

θα κανω τα παντα για να γεννησω κανονικα.

δεν ξαναπερναω τα ιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...